MY.UAНовини
Звідки в Голенка ці чари
Звідки в Голенка ці чари

Звідки в Голенка ці чари

Звідки в Голенка ці чари

Яскраве на сірому. Спектакль про Володимира Івасюка був мрією режисера

Мрія режисера Національного театру імені Марії Заньковецької (Львів) Максима Голенка поставити виставу про особистість легендарного українського поета, композитора та одного з основоположників української естрадної музики Володимира Івасюка стала реальністю.

«Ти признайся мені…» Ці слова мільйони людей в усьому світі після прочитання доспівують. Про полон печалі, чар-зілля та, звісно, пошук червоної рути. У березні цього року автору пісні про квітку надії Володимиру Івасюку могло б виповнитися 75 років. Несправедлива доля виділила йому короткі 30 років життя. Більш як сотня пісень, пів сотні інструментальних творів, музика для театру, фортепіанні п’єси, твори для віолончелі та камерного оркестру — частина з того, що встиг створити. Несвідомо виникає питання: «А якби?»… Якби не забороняли… Якби не перешкоджали… Якби не знищили… Якби.

Увіковічення пам’яті Володимира Івасюка має багато проявів та обширну географію. Спогади батька, рідних, друзів, збірки поезій, фільми, фестивалі, концерти, меморіальні дошки, музеї та багато іншого — все для заслуженого вшанування генія. З цією ж метою одна з найвідоміших українських сценаристок (фільми «Кіборги», «Дике поле», «Погані дороги», серіал «Спіймати Кайдаша») — драматургиня та письменниця Наталка Ворожбит написала кіносценарій «Червона рута». Наразі фільму за ним не зняли, а лише «адаптували» до театральної сцени, здійснивши до 75-ї річниці від дня народження Володимира Івасюка першу постановку твору в Національному театрі імені Марії Заньковецької (Львів) — виставу «Червона рута» (режисер — Максим Голенко).

Звідки брав енергію для творчості Володимир Івасюк, можна лише припустити. Щасливе дитинство, прекрасна та дружня родина, зростання в любові й абсолютна самовіддача своїй пристрасті — музиці. Звідки бере енергію, а може, й «чари» для режисури своїх вистав Максим Голенко — для мене особисто є загадкою.

13 прем’єр у театрі під керівництвом Голенка, зокрема дві масштабні постановки за його режисурою, за один театральний сезон! 12 вистав — уже в діючому репертуарі. Останню з цього списку («Тартюф» Мольєра в постановці відомого литовського режисера Оскараса Коршуноваса) заплановано на 13 та 14 липня. На сьогодні така кількість прем’єр в одному сезоні (без втрати якості) та швидкість оновлення репертуару — це абсолютний рекорд серед усіх театрів країни. А якщо ще взяти до уваги, що за тиждень виповнюється лише рік відтоді, як Максим Голенко очолив театр, то можна сказати, що Максим — єдина людина в Україні, яка на владній театральній посаді ефективно працює в «турборежимі». За цей час театр уже встиг придбати ліцензію на всесвітньо відомий мюзикл. Гадаю, від анонсу до вистави літо не встигне закінчитися.

Виставу «Червона рута» було створено за… майже два місяці (саме стільки тривав репетиційний процес). Уявити це важко. Більш як 40 дійових осіб. У деяких ролей — по два виконавці за чергою. У виставі задіяний оркестр театру. Технічні трансформації на сцені та гра в оркестровій ямі — окрема тема. Темп вистав Голенка («Червона рута» не є винятком) — це так, ніби сідаєш на борт звичайного пасажирського літака і в перші секунди польоту розумієш, що літак — надзвуковий.

Листівки з цитатами пісень, значки, футболки, світшоти, відтворення орнаменту вишиванки Володимира Івасюка в колаборації з відомим брендом одягу — це лише частина рекламної продукції, підготовленої спеціально для однієї вистави. Буклет до вистави (дизайн Марії Білінської) містить інформацію не лише про команду, яка працювала над виставою, а й про деякі тексти пісень, що звучать у виставі, відомості про окремі сторінки біографії Володимира та чудернацькі малюнки, розгадати які можна завдяки погляду на них крізь дві кольорові плівки, прикріплені до палітурки, — синю й червону. На кожній із плівок написано, що ви самі обираєте призму, крізь яку дивитеся на світ. Червона — як головний колір Радянського Союзу — проявить відповідне минуле. Синя — як колір неба — дасть змогу знайти хоч на паперових сторінках заповітну червону руту.

Історія, запропонована Наталкою Ворожбит і втілена Максимом Голенком, не має претензій чітко відтворити біографію Івасюка, тому й містить примітку-жанр — майже мюзикл, майже біографічний. Це — історія про Івасюка-людину з усіма його слабкостями, болями та викликами долі.

Події вистави — це показ різних періодів життя Володимира Івасюка. Це й юнацькі роки в рідній Кіцмані, де Володимир із однокласниками за два місяці до закінчення школи повалили бюст Леніна. Це й студентські роки (навчання в Чернівецькому медінституті та Львівській консерваторії). Це й початок, а згодом — карколомний злет музичної кар’єри. Це й про спілкування з родиною, стосунки з найближчим оточенням. Це й про перше та останнє кохання. Це й про випробування популярністю, про постійну присутність надокучливих спецслужб у дорослому житті Володимира. Це й про фатальне — його загибель.

Автор фото: Руслан Литвин

Краса текстів пісень і музики Володимира Івасюка, спогади про нього рідних і друзів змальовують в уяві його образ у яскравих і світлих кольорах. Весь простір сцени займає громіздка конструкція сірого кольору. Навіть від візуального споглядання відчувається холод бетону. Головна художниця Національного театру імені Марії Заньковецької Юлія Заулична, схоже, умисно прибирає задник сцени, від чого сірий моноліт виглядає мавзолеєм вождя на широких просторах країни, де багато «лєсов, полєй і рєк», але водночас дуже важко дихати й жити вільній серцем людині. На тлі сірого мороку поступово з’являтимуться різні проєкції (словесні та фотозображення) років певних подій, переписки з рідними. В одному з кутів простору оркестрової ями виникатиме майданчик, на якому режисер відтворить знамените виконання «Червоної рути» 1971 року Назарієм Яремчуком, Василем Зінкевичем і Володимиром Івасюком, і не лише цю подію.

Автор фото: Руслан Литвин
Автор фото: Руслан Литвин

Роль Володимира Івасюка стала першою роботою на сцені Національного театру імені Марії Заньковецької для відомого українського актора театру та кіно Марка Дробота. Проте це не перша успішна сценічна співпраця Марка й Максима і, схоже, знову заявка на престижну нагороду. Хоча Шевченківська премія, яка у виставі «звучить, як ляпас», може й цього року оминути виставу Голенка.

Автор фото: Руслан Литвин

Марк Дробот до вистави зізнавався, що для нього ця роль є особливо відповідальною саме тут, у Львові, де Івасюка багато хто знав особисто. «Він просто-таки зворушував мене своєю наполегливістю та вправністю», — так про свою дитину написав у біографічній повісті «Монолог перед обличчям сина» батько Володимира Івасюка Михайло Григорович. Більш як дві години шаленого темпу вистави, живе виконання Марком (як виявилося, він має красивий та сильний голос. — Ю.С.) пісень Івасюка так само зворушують. У цій наполегливості, впевненості та віддачі себе публіці до виснаження є щось спільне між талановитими людьми різних епох.

Автор фото: Руслан Литвин

Для головної ролі режисер обрав концепцію вікової різниці, тому на сцені фактично буде два Володимири. Дорослий — Марк Дробот (Володимир у старшому віці) та більш юний — Артем Слюсаренко (візуально дуже схожий на Івасюка) в черзі з іншим актором — Ігорем Возьним.

Автор фото: Руслан Литвин
Автор фото: Руслан Литвин

Нині технології дозволяють митцям відтворити голографічне зображення співака. Тому коли на сцені з’явилася Софія (Наталія Поліщук-Московець), стало навіть трохи моторошно. Схожість із королевою радянської естради Софією Ротару, яка стала знаменитою завдяки пісням Володимира Івасюка, вражає. Софія/Наталія до того ж є не менш голосистою, ніж її відомий прототип. Мабуть, щоб не злякалися цієї «ідентичності» (переконалися, що це жива людина) й точно впізнали любов до збирання квітів, режисер відправляє Софію «з концертом» до глядацької зали. Тут вистава любителів «хуторянки» розчарує. Образ культової співачки та її продюсера-чоловіка — це негативні персонажі, хитрі й корисливі зрадники відкритого у своїй беззахисній любові до них Володимира.

Автор фото: Руслан Литвин
Автор фото: Руслан Литвин

Родина Володимира Івасюка, зокрема сестри Галина й Оксана, сприяли театру в роботі над виставою та були присутні на прем’єрному показі. В ексклюзивному коментарі нашому виданню я запитала Оксану про її враження від вистави. «Це особливо важлива вистава про творчість мого брата. Для мене вона — про конфлікт митця, тонкого й водночас дуже сильного молодого чоловіка, з потужною каральною системою. Я вважаю виставу першим політичним мюзиклом. Тут репресивна система показана шаржовано, жахливою, слабкою, такою, якою вона була насправді. Особливо цінним є те, наскільки сценаристка Наталка Ворожбит проявила високу майстерність і точно відчула епоху й ті конфлікти, якими цей період був наповнений. Я захоплююся талантом цієї драматургині. Для мене дуже важливим було, що на сцені звучала «Червона рута». Нині, за складних обставин, ця пісня набуває потужного звучання. Це патріотична пісня, навіть якщо її текст — про інше. Це — наше, рідне, українське. Режисер Максим Голенко виявив надзвичайну чуттєвість, і я вражена тим, наскільки сучасно й талановито зроблена вистава. Весь акторський колектив, балет продемонстрував високу майстерність. Ще дуже приємно, як у виставі показано родинність. Те, як сім’я метушиться біля талановитої людини, оберігає її».

Як для кожної дійової особи на сцені потрібно підібрати образ, так і для мелодії іноді потрібно підібрати саме її слова, які заграють, звучатимуть і хвилюватимуть слухачів. Для мелодії «Баллади про мальви» Володимир Івасюк знайшов текст (автор — Богдан Гура) не відразу. Мабуть, генії якось особливо вміють відчувати фатум долі.

Терновий вінок Володимира Івасюка, в якому Марка Дробота «виводить» до глядацької зали режисер, прикрашений мальвами. Квіти зацвітають «кров’ю», яка стікає по обличчю актора, коли він виконує баладу. На тлі сірого моноліту виникають слова матері Володимира: «Як ти хочеш святкувати 30-річчя?». «Скромно, мамочко», — безвимовними словами проєкції відповідає син.

Реквіємом стали для Володимира Івасюка слова про продовження життя в цвітінні мальви. У глядацькій залі, серед заплаканих і схвильованих виставою глядачів, відчуваєш, що геніальний митець житиме ще довго, й не лише в мальвах, водограї, далеких горах, широких полонинах, а й у виставі Максима Голенка «Червона рута».

Наступні покази вистави «Червона рута» — 15 та 16 червня.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Meta розробляє роботів-гуманоїдів, що складуть конкуренцію культовим Optimus
InternetUA
2025-02-22T21:42:16Z
Маск спростував інформацію про можливе відключення Starlink
УкраинФорм
2025-02-22T21:39:49Z
Потужність як у 30 тис. комп’ютерів. У Китаї представили підводний обчислювальний центр
InternetUA
2025-02-22T20:40:37Z
Інтернет-шахраї видурюють гроші під приводом виплат від міжнародних організацій
InternetUA
2025-02-22T20:40:20Z
Велике танення льодовиків розкрито – щорічно втрачається 273 мільярди тонн льоду
Portaltele
2025-02-22T20:19:21Z
Як у WhatsApp відправити повідомлення без додавання номера: 7 простих способів
InternetUA
2025-02-22T19:46:30Z
Маск відповів, чи відключить Україні Starlink
24tv
2025-02-22T19:45:45Z
Найбільша структура, коли-небудь знайдена у Всесвіті, має довжину 1,4 мільярда світлових років
Portaltele
2025-02-22T19:18:56Z
4 причини, чому варто купувати iPhone 15 замість iPhone 16e
InternetUA
2025-02-22T19:01:12Z
Це не смаколик, це – шедевр: готуємо десерт як знаменитий "Кіндер Пінгві"
24tv
2025-02-22T22:48:59Z
Ідеальне завершення вихідного: як приготувати бургер на вечерю – корисний рецепт
24tv
2025-02-22T19:24:41Z
Лобіо: рецепт смачної страви з червоної квасолі
Фокус
2025-02-22T17:00:05Z
Шедевр з 4 інгредієнтів: бюджетний салат на швидку руку до будь-якого гарніру
24tv
2025-02-22T16:45:19Z
Перший у світі ресторан використовує ШІ для обслуговування: як і де він працює
24tv
2025-02-22T16:36:22Z
Цей елемент виразний і "змінює все": в чому особливість кухні Дуа Ліпи
24tv
2025-02-22T16:24:54Z
Кому зі знаків зодіаку терміново треба у відпустку
24tv
2025-02-22T16:12:42Z
Викиньте це з холодильника просто зараз: перелік продуктів вас здивує
TSN
2025-02-22T15:21:12Z
Викиньте зараз же: ці 3 речі в жіночій сумці притягують самотність і бідність
24tv
2025-02-22T15:15:16Z
Російські дрони спричинили пожежі у Києві, інформація про потерпілих уточнюється
ZN UA
2025-02-22T22:34:38Z
У Києві трамвай збив на смерть людину
УкраинФорм
2025-02-22T21:51:44Z
Ворог атакував Одещину, троє людей отримали поранення
УкраинФорм
2025-02-22T21:27:29Z
У Печерському районі столиці впали уламки ворожого безпілотника
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T21:27:06Z
Через ракетний удар у Кривому Розі двоє постраждалих, є влучання в об'єкти інфраструктури
УкраинФорм
2025-02-22T21:12:32Z
Авіатроща Іл-76: експертизи підтвердили майже 50 збігів ДНК останків українських військовополонених
УкраинФорм
2025-02-22T20:21:06Z
В Україні засуджено 22-річну дівчину, яка ошукала військовослужбовця ЗСУ
InternetUA
2025-02-22T19:46:59Z
Теракт на ринку у Франції: чоловік напав на людей з ножем, – є жертва і поранені
24tv
2025-02-22T19:42:19Z
У Костянтинівці рятувальники вивільнили з-під завалів тіло жінки
УкраинФорм
2025-02-22T19:39:14Z
Паркер нокаутував жалюгідного Баколе та поповнив список потенційних суперників Усика
24tv
2025-02-22T22:36:07Z
У Реалі визначилися з головною трансферною метою
Football.ua
2025-02-22T22:28:53Z
Німецький боксер нокаутував китайського супертяжа і отримав пояс від Усика
ZN UA
2025-02-22T22:18:19Z
Три нокдауни та білий рушник: Стівенсон яскраво переміг Педлі технічним нокаутом
24tv
2025-02-22T22:09:29Z
Барселона розібралася з Лас-Пальмасом
Football.ua
2025-02-22T22:07:07Z
Гол Лаутаро приніс Інтеру перемогу над Дженоа
Football.ua
2025-02-22T21:49:47Z
Гвардіола планує велику перебудову: МанСіті виставить за двері лідерів команди
24tv
2025-02-22T21:48:48Z
Українець дізнався свого суперника: Ортіс впевнено переміг Мадрімова та дасть реванш Богачуку
24tv
2025-02-22T21:24:14Z
"Надто важкі наслідки": тренер Борнмута став на захист Забарного після вилучення українця
24tv
2025-02-22T21:09:58Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T22:09:04Z
Ракетний удар по Кривому Рогу: внаслідок ворожої атаки є загиблий
24tv
2025-02-22T21:54:01Z
Вибухи пролунали на Запоріжжі
24tv
2025-02-22T21:21:02Z
На фронті 107 бойових зіткнень, майже третина - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-22T21:06:11Z
У Києві чутно вибухи: в чому причина
TSN
2025-02-22T21:03:30Z
Київ атакують ворожі безпілотники, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T20:45:22Z
У Києві пролунали вибухи, працює ППО
УкраинФорм
2025-02-22T20:34:53Z
Зеленський відзначив бійців, які воюють на Курщині і Покровському напрямку
1News
2025-02-22T19:39:06Z
Членкиня МСЕК Дніпропетровщини за один день прикупила квартиру, ділянку і будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T18:42:47Z
Стрічка Катерини Горностай показала Берліну, як українці борються за Незалежність і Перемогу - посол
УкраинФорм
2025-02-22T22:21:30Z
Гра в імітацію: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T21:36:02Z
У гостях у Еліс: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T20:15:06Z
3 найцікавіші нові мультфільми, які варто подивитися з дітьми на вихідних
24tv
2025-02-22T20:12:43Z
Дарма що має понад 100 мільярдів: Білл Гейтс носить дешеві годинники Casio, і ось які
24tv
2025-02-22T19:57:42Z
Перевізник 3: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-22T19:48:26Z
75 Berlinale назвав переможців
УкраинФорм
2025-02-22T19:30:04Z
Худюща Катерина Варнава назвала свій діагноз
GlavRed
2025-02-22T19:27:54Z
Не лише українською: пісня "Три сестри" Влада Дарвіна підкорює світ різними мовами
24tv
2025-02-22T18:48:34Z
Британські волонтери привезли до Львова 35 позашляховиків для ЗСУ
УкраинФорм
2025-02-22T22:45:32Z
"Я не розмовляю російською": в "ПрватБанку" працівниця відмовила в обслуговуванні клієнту
Фокус
2025-02-22T22:36:08Z
На Покровському напрямку Сили оборони знищили дронами замаскований російський «Град»
УкраинФорм
2025-02-22T21:51:30Z
Папа Франциск у критичному стані через респіраторний напад
Хвиля
2025-02-22T21:15:01Z
ЗС РФ атакують Україну безпілотниками та балістикою: вибухи лунають в різних областях України
Фокус
2025-02-22T21:00:28Z
Маска знову тягнуть до суду: мати 13-го нащадка мільярдера вимагає одноосібну опіку
InternetUA
2025-02-22T20:37:17Z
Найменше заробляють в Україні: топ професій з найнижчою оплатою праці
Политека
2025-02-22T20:30:11Z
Чехія скасує тимчасовий захист для українців
360ua.news
2025-02-22T20:12:16Z
На Львівщині не платитимуть допомогу учасникам Революції Гідності: що відомо
Фокус
2025-02-22T20:03:31Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Гнійник біля нігтя: як лікувати та уникнути ускладнень
TSN
2025-02-22T13:51:56Z
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
2025-02-22T12:06:14Z
Головне за 22 лютого: 45 грн за долар, скасування повісток, штраф через ТЦК та зниження пенсій від ПФУ
Знай
2025-02-22T22:00:25Z
Одну виплату піднімуть, іншу – уріжуть: як індексація пенсій вплине на субсидії
Знай
2025-02-22T21:51:48Z
Термінали не приймають деякі купюри: українцям пояснили причину та що з цим робити
Политека
2025-02-22T21:30:46Z
Ціни рвонуть вгору вже у березні: в Україні подорожчає дуже популярний продукт
GlavRed
2025-02-22T21:27:21Z
Українців можуть штрафувати за гроші: заощадження готівкою стануть "пилом"
Хвиля
2025-02-22T20:30:17Z
Скільки гектар землі містить у середньому пай в Україні
24tv
2025-02-22T20:03:06Z
Подорожчання хліба: експерти розповіли, як змінюватися ціни у 2025 році
Политека
2025-02-22T20:00:05Z
Індекс українських акцій: ринок реагує майже на кожну політичну заяву
ZN UA
2025-02-22T19:52:52Z
москва готується до повернення західних компаній до росії – FT
iPress
2025-02-22T19:30:17Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Більшість не знає: чому не можна вмикати фари перед запуском двигуна авто
GlavRed
2025-02-22T04:27:52Z
Чотири сценарії забезпечення миру в Україні: аналіз Voice of America
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T22:48:42Z
Маск поширив фейк про "корупцію в Міноборони Зеленського", Медведєв прокоментував
Лига
2025-02-22T22:39:23Z
Акції оборонних компаній США впали через політику Трампа, тим часом Європа вибилася в лідери
24tv
2025-02-22T22:36:29Z
"Долю України вирішуватиме Угорщина": Орбан сказав, яка роль призначена нашій країні
TSN
2025-02-22T22:30:50Z
Берлін попередив про російську кампанію дезінформації у ФРН
InternetUA
2025-02-22T22:09:38Z
Bloomberg: ЄС знову перевіряє, чи вийде конфіскувати частину заморожених активів РФ
Европейская правда
2025-02-22T22:00:28Z
Епоха завершення війни: експерт розповів, як відбуватиметься переговорний процес
Политека
2025-02-22T22:00:13Z
Стів Бессент написав колонку для FT, виправдовуючи запропоновану Україні угоду про копалини
ZN UA
2025-02-22T21:55:18Z
Помер перший міністр України з питань надзвичайних ситуацій Валерій Кальченко
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T21:36:20Z