MY.UAНовини
Що робити з імперією далі: чому Захід досі боїться Кремля та вважає, що РФ має впливати на Україну
Що робити з імперією далі: чому Захід досі боїться Кремля та вважає, що РФ має впливати на Україну

Що робити з імперією далі: чому Захід досі боїться Кремля та вважає, що РФ має впливати на Україну

Тридцять років української незалежності західний світ вважав, що Україна — це сфера впливу РФ. Навіть зараз, після понад двох років війни, колективний Захід, хоча й приймає думку, що Україна — не Росія, але все ще боїться протидіяти Кремлю у повну силу. Чому так відбувається, і коли міжнародні партнери зрозуміють, що прірва між РФ та Україною неподоланна, розбирався Фокус.

Під час фестивалю демократії канцлер Німеччини Олаф Шольц розповів, як напередодні повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року росйський президент Володимир Путін доводив йому, що Україна "належить" Росії. Розмова відбулася у Кремлі 15 лютого 2022 року "за тим довгим столом, який усі пам'ятають", і тривала чотири години. Путін, за словами Шольца, продемонстрував свої імперські уявлення, що кордони "можна змінювати за допомогою сили", без огляду на право. "І Білорусь є частиною Росії. Лукашенко свідомий цього й не має ілюзій", — додав канцлер.

Насправді, всі тридцять років української незалежності західний світ, зокрема, й Німеччина, вважали, що Україна — у сфері впливу РФ. Мовляв, такий "спадок" їй "залишився" від Радянського Союзу та навіть Російської імперії. Саме тому на початку 1990-х майже ніхто з західних лідерів того часу не підтримували незалежність України, а намагалися втримати велику країну. Західні політики дійсно вірили, що СРСР може трансформуватися в демократичну державу з центром у Москві. Державу, яка може стати партнером для Заходу. І коли 1 грудня 1991 року українці підтримали Акт про незалежність, у США не поспішали визнавати — адміністрація Буша-старшого очікувала негласних запевнень, що Україна віддасть ядерну зброю. При чому у співпраці з РФ. Так і сталося. А коли у 2014-му почалась війна у Донецькій та Луганських областях, сталась окупація Криму, Захід також просто спостерігав за подіями, бо сприймав інтереси Росії в Україні як належні.

Неприхований вплив: Україна була лише юридично не в складі РФ

"Російський вплив проявлявся тридцять років в інформаційній сфері — всі медіа були або підконтрольні росіянам, або орієнтувались на Москву. Державні органи також усі свої дії робили з оглядкою на Кремль, — говорить Фокусу експерт програми російських та білоруських студій Ради зовнішньої політики "Українська призма" Ярослав Чорногора. — Економіка була зав’язана на дешеві російські енергоносії. У безпековій сфері армія брала участь в усіх російських заходах в рамках СНД. Чорноморський флот РФ спокійно розміщувався в Севастополі. Тож Україна була лише юридично не в складі РФ, але була реальним суб’єктом пострадянського простору".

Дві революції — Помаранчева 2004 року та Гідності 2013-2014 років почали віддаляти Україну від російського концепту

І ця російськість, справді, була у багатьох українців в голові та у побуті. Російською говорили у родинах (відповідно до офіційних даних перепису 2001 року російську мову назвали рідною 14 млн людей в Україні, тобто близько 29%), школах, у медіа. Російських літературних класиків та російських публіцистів сучасності цінували вище, аніж українських представників.

І лише дві революції — Помаранчева 2004 року та Гідності 2013-2014 років почали віддаляти від цього концепту. Тоді українці, несподівано для РФ, виступили проти перебування України в орбіті Москви і Кремля, нав’язування їх політики і спрямованості розвитку України в контексті зовнішніх відносин. Але поки люди на вулиці скандували "Україна — це Європа", президент РФ Володимир Путін та його радники ухвалювали рішення скористатися ідеєю так званого руського міра, аби "повернути" Україну під тотальний вплив Росії.

А надто Кремль мав успішний приклад такого контролю — Білорусь в період правління Олександра Лукашенка. Особливо після 2020 року, коли у цій країні відбулися недемократичні, непрозорі вибори, а Лукашенко остаточно утвердився в якості диктатора і нелегітимного президента.

"Або просто — васала Кремля, — зазначає у розмові з Фокусом кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський. — Він і диктатор, і "губернатор" країни, яку повністю увібрала в себе РФ. Росія використовує її, зокрема, в якості полігону для нападу на Україну та здійснення гібридних атак на сусідні з Білоруссю країни — Польщу, Литву, Латвію, тобто країни ЄС та НАТО. Зараз вже є інформація, що на території Білорусі розміщена тактична ядерна зброя Кремля. Будь-які забаганки Путін намагається втілити через білоруський режим. Україна і Білорусь, хоча і з одного радянського простору, але пішли різними шляхами".

Володимир Путін упевнений, що Україна "належить" Росії
Фото: Getty

Але у розумінні Росії та Володимира Путіна вплив на Україну та Білорусь дуже схожий. "Якби в Україні не було Революції гідності й Помаранчевої революції, якби не Віктора Якуковича обрали як представника, а більш компромісну фігуру, то, можливо, й в Україні було так як у Білорусі, або як у Грузії, — продовжує Ярослав Чорногора. — Думаю, стратегічною помилкою Росії було почати війну в Україні у 2014-му. Мали би більшу витримку — Україна була б однією з "великих" проросійських країн. Але ж Путіну хотілось лаврів збирача російських земель, він був переконаний в швидкому успіху, бо інтеграція з Росією в один простір на той момент була тотальною. Нападом Кремль досяг іншого — початку розриву всіх зв'язків".

Злам у свідомості: в Україну не вірять до кінця

Але для колективного Заходу цей розрив був не очевидним. У Європі та США до 2022 року продовжували думати, що РФ має серйозний вплив, особливо в частині регіонів України. Перш за все, російськомовних. Це давало підстави тим же західним союзникам певною мірою ігнорувати факт окупації Криму і частини Донбасу у 2014-му, вважати, що Україна не вистоїть у 2022-му. На початку повномасштабного вторгнення Захід, який почав за кілька місяців надавати Україні зброю, готувався до партизанської війни. Йшлося про те, що певні сили боротимуться проти російської агресії — добровольчі утворення та так звані націоналісти, широкі маси цю боротьбу не підтримують. І в цьому як у Берліні, так і у Вашингтоні помилились.

Сталося все не так, як розраховували у Кремлі, і що припускав Захід. Уже у перший ж місяць повномасштабного вторгнення було очевидно, Україна вийшла з-під російського впливу остаточно, адже був спротив не тільки від Збройних сил України, але й цивільного населення.

"Один з колишніх українських військовополонених, захоплений у полон у Київській області, згадував запитання російського військового: "Чому по нам стріляють з кожного будинку?". Російські армійці, зі слів оборонця, розраховували на хліб і сіль, як мінімум, вони дуже щиро дивувалися, що українці швидко організували опір проти "братнього народу", який прийшов їх "рятувати", — говорить документаторка воєнних злочинів Медійної ініціативи за права людини Марія Климик.

Україна готова боротися: і за Київ, і за Херсон, і за Харків — аж до кордонів 1991 року
Фото: ukranews.com

На Заході усвідомлення протилежного світу прийшло не одразу після повномасштабного вторгнення. Інакше, ймовірно, колективний захід намагався не допустити вторгнення більш активно. Дії ж українців стали ознакою для Заходу, що Україна готова боротися: і за Київ, і за Херсон, і за Харків — аж до кордонів 1991 року. І тоді міжнародні партнери, які до того поставляли переносні протитанкові ракетні комплекси, шоломи та мобільні шпиталі, зважились на поставки зброї для опору.

"Зараз ми бачимо, що західні партнери поставляють те, про що на початку вторгнення Україна не могла мріяти — системи протиповітряної оборони та далекобійні ракети. Але у тій кількості, аби Україна не програла, але й не перемогла. І причина очевидна — на Заході не знають досі, що робити з процесами розпаду РФ, якщо б такі почалися. Такого вони не можуть допустити в силу своїх світоглядних обмежень", — вважає експерт Чорногора.

Так, вже не йдеться, що Україна — у сфері впливу РФ, але навіть при наявності потенціалу України почати руйнацію Росії, Захід до цього не готовий, він, як у 1990-х хоче бачити велику країну, з якою можна домовлятися, нехай і після режиму Путіна. Але, як кажуть, експерти, це також лише стереотип.

Західний світ намагається на рівних говорити з Україною, не як з суб'єктом, а об'єктом світової політики
Фото: Sky News

"Україна створила фактично коаліцію держав на свою підтримку, серед них ті, хто у перемогу на початку навряд чи вірив, — продовжує Станіслав Желіховський. — І Україна продовжує інтегруватися до західних організацій, попри погрози обстрілами, вбивствами та застосуванням ядерної зброї. Наразі є на Заході усвідомлення, що Україна — незалежна держава, яка потребує підтримки. Зараз навряд чи хтось зі прозахідних світових лідерів може сказати, що Україна — це частина Росії, навіть незважаючи на те, що Путін продовжує висловлювати свої наративи як мантру, мовляв, Україна ніколи не була незалежною державою. Путіну важливо зараз вберегти Росію, доводячи своєму споживачу, що росіяни воюють нібито за своє, тому й відправляють величезну кількість гарматного м’яса в Україну".

Комфорт для Заходу: як зайти в зону турбулентності

"Путін втратив Україну назавжди", — у грудні 2023 року заявив генеральний секретар Північноатлантичного альянсу (НАТО) Єнс Столтенберг. Він додав: РФ назавжди втратила Україну зі своєї сфери впливу, і це велика стратегічна поразка для Росії.

Експерти говорять: Захід завжди буде намагатися не ескалювати ситуацію. Для нього будь-яке збурення — небажаний сценарій.

"Свого часу Захід максимально намагався загасити ситуацію у Молдові, аби заморозити конфлікт. Він уникав санкційного тиску на Білорусь — Лукашенку навіть після "виборів" та протестів 2020 року країни ЄС та США майже не створювали ніякого дискомфорту. Захід мовчав, коли Україна виходила на акції "Україна без Кучми" та проти диктаторських законів Віктора Януковича. Захід дивився на це без зайвих запитань", — говорить експерт програми російських та білоруських студій Ради зовнішньої політики "Українська призма".

І цей вплив РФ на пострадянські країни для Захода ніколи не був визначальним, він був швидше гарантією того, що збурень на сході Європи початися не може. По-перше, у самій РФ. По-друге, на кордонах ЄС.

Пекіну важливо, аби Росія підтримувала Китай та його претензії на інші країни
Фото: kremlin.ru

"Зараз Захід не готовий навіть говорити, що РФ розташовується на такій великій території лише через те, що вони дісталися її у спадок від колоніальної Російської імперії, яка захопила багато малих та більших корінних народів, — говорить Ярослав Чорногора. — Те, що вони всі і зараз об’єднані у псевдофедерацію — це також стереотипне бачення країн Заходу, які вважають що це монолітна територія РФ. Але так не є. Ми бачили протести в Башкортостані, Дагестані та Карачаєво Черкесії. Чечня, думаю, тримається доки Кадиров живий. Навколо Санкт Петербургу є населення, яке не дуже щасливе, що перебуває в РФ. У Калінінграді — бажаючі від’єднання Коненсбергу і створення незалежної балтійської республіки. А ще Кубань та Сибір. Час такий, що все може динамічно розвиватися та змінюватися".

Експерт переконаний: наразі найкращий час переконати західний світ, що не тільки Україна — не Росія, а й РФ створила помилкове консервативне бачення, нав’язане Російською імперією, Радянським союзом та РФ, що монолітність цієї країни непохитна.

Водночас, коли Західний світ намагається на рівних говорити з Україною, не як з суб'єктом, а об'єктом світової політики, Схід, зокрема, Китай, рівняються на Москву, виходячи з власних інтересів. Не варто говорити, що Китай не вважає Україну незалежною країною, але в геополітичному контексті вони дають можливість Москві не програти і зберегти позиції на пострадянському просторі. Пекіну важливо, аби Росія підтримувала Китай та його претензії на інші країни. Китаю не вигідно мати ще одну країну-форпост західного світу, якими є Тайвань чи Ізраїль в Азії та на Близькому Сході.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Тернопільщині за два роки відремонтували вісім аварійних мостів
УкраинФорм
2024-11-28T18:33:39Z
Клименко відвідав бійців на сході: Стрілецькі батальйони поліції інтегрують у бойові бригади Нацгвардії
УкраинФорм
2024-11-28T18:30:06Z
Окупанти планують нову операцію на Півдні: у ЗСУ розкрили цинічні плани ворога
GlavRed
2024-11-28T18:27:34Z
У Києві затримується рух тролейбусів №27
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T18:09:50Z
На Київщині працює ППО
УкраинФорм
2024-11-28T18:06:37Z
Коли в Україні настане справжня зима
24tv
2024-11-28T18:03:29Z
В Україну йде потепління: у яких областях влупить +11
GlavRed
2024-11-28T17:27:19Z
Секрет російського наступу: чому командування ЗСУ не може йому протидіяти
Фокус
2024-11-28T17:21:56Z
ГУР показало, як за допомогою дронів знищують замасковані танки й укріплення росіян
УкраинФорм
2024-11-28T17:15:32Z
Рада нацоборони Румунії звинуватила TikTok у впливі на вибори президента
Европейская правда
2024-11-28T18:46:29Z
Зеленський у п’ятницю планує провести розмову із Шольцом
УкраинФорм
2024-11-28T18:46:09Z
Британія судить громадян Болгарії, підозрюваних у шпигунстві на користь Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T18:45:42Z
Зеленський: Путін розмахує своїм "Орешником", щоб зірвати зусилля Трампа
Хвиля
2024-11-28T18:42:16Z
Сучасні технології дозволяють зробити Верховну Раду відкритою навіть при воєнному стані, — Оксана Романюк
Детектор М
2024-11-28T18:36:28Z
У МЗС відреагували на погрози путіна щодо ударів по "центру прийняття рішень"
iPress
2024-11-28T18:27:31Z
"Це нереалістично": Путін заявив, що ОДКБ не може допомогти Росії
24tv
2024-11-28T18:24:43Z
Зеленський нагадав правило, яке мають виконувати українці під час повітряної тривоги
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T18:21:07Z
Проросійська влада Грузії відмовляється від переговорів про вступ до ЄС до 2028 року
Европейская правда
2024-11-28T18:19:07Z
Генератор відео Sora від OpenAI навчався під виглядом безплатного тестування, — відкритий лист митців
ITC
2024-11-28T18:36:13Z
"Йому погрожували": кум Потапа розповів, що сталося з репером
GlavRed
2024-11-28T18:27:48Z
Фільм «БожеВільні» покажуть у США
УкраинФорм
2024-11-28T18:19:56Z
Нагадує дитинство: як Джессіка Честейн перетворила свій дім у зимову казку
24tv
2024-11-28T18:15:32Z
"Не можу зрозуміти, чому люди його ненавиділи": Марго Роббі зробила несподіване зізнання
Фокус
2024-11-28T18:12:41Z
Ймовірний бойфренд Анджеліни Джолі поставив крапку в чутках про стосунки з актрисою
Фокус
2024-11-28T17:45:25Z
Мистецтво, слово допомагають інтегрувати Україну у світовий культурний простір - Точицький
УкраинФорм
2024-11-28T17:39:21Z
Де зараз Ірина Гришак, яка зіграла Соню в серіалі "Голова"
24tv
2024-11-28T17:33:21Z
Артем Пивоваров та Макс Барських здивували спільним треком на вірш українського поета
24tv
2024-11-28T17:33:01Z
Чай без цукру може бути шкідливим: як краще пити цей напій
24tv
2024-11-28T16:27:33Z
Скільки платять українці з кишень за меддопомогу – дослідження
Украина Криминальная
2024-11-28T15:24:50Z
Лише 45% українців обізнані про симптоми інсульту
УкраинФорм
2024-11-28T15:13:07Z
Учені знайшли легкий спосіб видалити шкідливий мікропластик із питної води
24tv
2024-11-28T15:03:03Z
На Харківщині рішенням облради ліквідували МСЕК
УкраинФорм
2024-11-28T14:18:27Z
Як пити більше води: декілька корисних порад
Bin UA
2024-11-28T13:53:00Z
Ніколи не робіть цих помилок під час розігрівання супу: як це правильно робити
TSN
2024-11-28T13:39:42Z
Чим не можна закушувати алкоголь, щоб не нашкодити організму
TSN
2024-11-28T12:51:48Z
У США дозволили трансплантацію органів між людьми з ВІЛ
1News
2024-11-28T12:48:27Z
«Голос України» оприлюднив закон про підвищення податків
УкраинФорм
2024-11-28T18:45:01Z
У Норвегії схвалили $3,2 млрд допомоги Україні у 2025 році
Европейская правда
2024-11-28T18:42:58Z
РФ атакує ракетами енергосистему: в Україні почалися відключення електрики, — Галущенко
Фокус
2024-11-28T18:27:50Z
Що буде з цінами на бензин: міністр фінансів дав відповідь
TSN
2024-11-28T18:27:27Z
Ринок ШІ-криптовалют досяг історичного максимуму після звіту Nvidia
ITC
2024-11-28T18:25:29Z
На культуру та стратегічні комунікації у держбюджеті-2025 передбачені ₴11,3 мільярда
УкраинФорм
2024-11-28T18:13:16Z
Вступ до ЄС: Україна розпочала пре-скринінг законодавства у сфері залізничного транспорту
УкраинФорм
2024-11-28T17:57:46Z
Україна наступного року отримає $22 мільярди від заморожених активів РФ - Марченко
УкраинФорм
2024-11-28T17:48:45Z
Стрімке падіння курсу рубля: експерти розповіли, чим це загрожує економіці Росії
Политека
2024-11-28T17:42:52Z
Зміни у реєстрі "Оберіг": як ставлять на облік чоловіків 16-25 років
Хвиля
2024-11-28T18:45:09Z
Нацрада відмовила у реєстрації чотирьом медіа та зареєструвала три канали та 30 онлайн-медіа
Детектор М
2024-11-28T18:42:03Z
Церковне свято 29 листопада: чому не слід робити прибирання та виносити сміття з дому
Политека
2024-11-28T18:40:04Z
Зеленський підписав закон про добровільне повернення військових після дизертирства
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T18:30:07Z
Нацрада оголосила три нові конкурси: для радіо та на постачальника послуг для потреб мовлення
Детектор М
2024-11-28T18:22:34Z
День подяки: як залишатися сильними та об'єднаними у важкі часи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T18:21:21Z
Афера на закупівлі військової форми. Викрито ексрадника з Міноборони та екснардепа
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T18:13:27Z
Південна Корея відмовила у продажу зброї Україні
360ua.news
2024-11-28T18:12:43Z
Фахівці із супроводу ветеранів розпочнуть роботу у грудні
УкраинФорм
2024-11-28T18:09:32Z
Викрав, зґвалтував, вбив та підпалив 12-річну дитину: у Полтаві судитимуть 57-річного педофіла
TSN
2024-11-28T18:39:00Z
У Шосткинській громаді ліквідували пожежу, спричинену російським ударом
УкраинФорм
2024-11-28T18:30:20Z
Моторошна аварія у Києві з жертвою: ДТП можна було б уникнути
24tv
2024-11-28T18:15:52Z
Росіяни обстріляли Білозерку на Херсонщині - четверо постраждалих
УкраинФорм
2024-11-28T18:13:23Z
Через паркомісце у Львові стався скандал: постраждав ветеран війни
TSN
2024-11-28T18:09:49Z
У Луцьку під час ракетної атаки РФ в укритті народилася дівчинка
УкраинФорм
2024-11-28T17:39:01Z
Співробітник СБУ сприяв незаконному майнінгу криптовалют в Україні
InternetUA
2024-11-28T17:07:38Z
Напад на журналіста Ткача: обвинувачені отримали умовний термін, який ще й можуть оскаржити
Украина Криминальная
2024-11-28T16:45:38Z
Чоловік втратив понад 147 000 гривень, намагаючись придбати резервну систему живлення
InternetUA
2024-11-28T16:08:13Z
Вболівальникі двох топ-клубів АПЛ планують мітинги: що сталося
24tv
2024-11-28T18:24:15Z
"Динамівський Лукаку" оформив перший хет-трик українських клубів в Юнацькій лізі УЄФА
24tv
2024-11-28T18:09:36Z
Тенісистка Іга Свьонтек провалила допінг-тест через снодійне
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T17:51:00Z
"Нецікаво, наср**ти": ображений росіянин прокоментував момент із Трубіним
24tv
2024-11-28T17:45:20Z
Боєць UFC кинув виклик Роналду
24tv
2024-11-28T17:30:01Z
Родрі: Моя мета — повернутися у цьому сезоні
Football.ua
2024-11-28T17:29:45Z
Буковина припинила співпрацю з півзахисником
Football.ua
2024-11-28T17:19:48Z
"Динамо" Київ — "Вікторія" Пльзень: де дивитися матч Ліги Європи
Фокус
2024-11-28T17:09:55Z
Матч у Берліні між командами Ізраїлю та Німеччини охороняють 1,5 тисячі поліцейських
Европейская правда
2024-11-28T17:07:23Z
Салат із копченою ковбасою та корейською морквою: рецепт смачної та ситної страви
Фокус
2024-11-28T18:30:46Z
Гороскоп Таро на 29 листопада для всіх знаків Зодіаку: яким буде цей день
Политека
2024-11-28T18:30:04Z
Чому люди плачуть: учена дала цікаве пояснення
GlavRed
2024-11-28T18:27:14Z
Цей трюк використовувала ваша бабуся: як правильно смажити цибулю
24tv
2024-11-28T18:03:32Z
Чому люди довіряють картам Таро: пояснюємо психологічні трюки, які застосовують ворожки
24tv
2024-11-28T17:54:58Z
Чому їжа прилипає до сковорідки: ви робите постійно одну й ту ж помилку
24tv
2024-11-28T17:48:52Z
Більшість забуває: чого потрібно уникати під час прання зимових курток
GlavRed
2024-11-28T17:27:52Z
Озвучено поради, як правильно обрати дрова для обігріву
AgroNews
2024-11-28T17:21:05Z
Напевно, пора: як часто потрібно чистити водостоки в будинку
24tv
2024-11-28T17:09:14Z
Працює без інтернету та допоможе лишатися на зв’язку: як скористатися Мапою незламності в «Дії»
InternetUA
2024-11-28T18:42:39Z
Larian Studios анонсувала восьме велике оновлення для Baldur's Gate 3
24tv
2024-11-28T18:39:32Z
Наукова блокчей-платформа Pump Science «загубила» ключ, який одразу потрапив до рук хакерів
ITC
2024-11-28T18:28:55Z
S.T.A.L.K.E.R. 2: у фейковому відео росіяни стверджують, що гра «зливає» дані гравців у ТЦК
ITC
2024-11-28T18:28:42Z
Інженери створили унікальні антени для мобільного зв'язку: їх можна надіти
InternetUA
2024-11-28T18:22:09Z
Як використовувати повербанк під час відключень світла: три неочікувані лайфхаки
InternetUA
2024-11-28T17:42:31Z
Мудрик зіграє з перших хвилин проти Гайденгайма
Football.ua
2024-11-28T17:24:34Z
Штучний інтелект створив "дикий" звук, який ніколи раніше не чули
TSN
2024-11-28T17:09:46Z
Створює атмосферу розкоші: надзвичайно простий спосіб прикрасити кухню до різдвяних свят
24tv
2024-11-28T17:09:30Z
Санкції поставили хрест на новій розкішній моделі російського Aurus
Фокус
2024-11-28T18:45:56Z
Українці в 2024 році потратили мільярд доларів на електромобілі: найпопулярніші моделі
Фокус
2024-11-28T17:51:01Z
Mercedes-Maybach та Rolls-Royce, посуньтесь: Huawei анонсувала розкішний електричний седан Maextro S800 класу D+ з ціною від €124,3 тис
ITC
2024-11-28T17:11:41Z
Range Rover показав прототип першого електричного кросовера бренду
AutoCentre
2024-11-28T17:05:07Z
Всього 56 тис грн: водіям показали найдешевший електричний Renault
Знай
2024-11-28T16:52:07Z
Недорогі та економічні: визначено найкращі гібриди з пробігом
Фокус
2024-11-28T16:51:25Z
Тест-драйв Volkswagen Tiguan: шик Туарега в меншому форматі
AutoCentre
2024-11-28T16:10:28Z
Maserati підготувала ювілейну версію GranTurismo
AutoCentre
2024-11-28T15:18:21Z
BEDNAR презентував новинку 2025 року на OK Agro
AgroPortal
2024-11-28T15:00:56Z