MY.UAНовини
Порівняння жорсткості мобілізаційних законів Росії проти України
Порівняння жорсткості мобілізаційних законів Росії проти України

Порівняння жорсткості мобілізаційних законів Росії проти України

Росія та Україна продовжують готуватися до можливості тривалої війни, зосереджуючи увагу на збільшенні своїх військових потужностей. Обидві країни активно нарощують виробництво військової техніки та боєприпасів, будують фортифікації на лініях фронту і значно змінюють мобілізаційне законодавство, щоб забезпечити потрібну кількість солдат для своїх військ.

Україна вже впровадила багато нововведень у мобілізаційному процесі, зокрема в середині травня, в той час як Росія вже деякі положення діють більше року, а інші плануються на осінь 2024 року.

Основна мета обох країн полягає в тому, щоб максимально охопити своїми військовими ресурсами якомога більше чоловічого населення, що дозволить їм легко поповнювати мобілізаційний резерв для ведення війни.

Українська сторона публічно оголошує прогнозовану кількість новобранців для Збройних Сил України приблизно в 500 тисяч осіб. Тим часом, російська сторона поки що заперечує підготовку нової хвилі мобілізації, хоча деякі російські ЗМІ вже обговорюють плани набору 300 тисяч бійців.

Військові експерти Військово-повітряних Сил України займаються порівнянням мобілізаційного законодавства обох країн, щоб визначити, яке з них жорстше і, відповідно, ефективніше для вирішення поставлених завдань.

Україна проводить мобілізацію з моменту розпочаття повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року. Цей процес продовжується за рішеннями президента і парламенту, які оновлюються кожні три місяці.

У Росії президент Володимир Путін оголосив про “часткову мобілізацію” лише 21 вересня 2022 року. Хоча це оголошення офіційно не скасоване, міністерство оборони РФ заявило про завершення “мобілізаційних заходів” наприкінці жовтня того ж року.

За офіційною статистикою, вдалося залучити 302 тисячі мобілізованих військових.

Після завершення “мобілізаційних заходів” у Росії міністерство оборони обрав два шляхи для поповнення війська: вербування іноземців з бідних країн Африки та Азії і набір добровольців на контрактну службу під примусом або за велику фінансову винагороду.

Кремль активно застосовує стратегію стимулювання солдат строкової служби переходити на контрактну службу для долучення до бойових дій в Україні. Відмінностю від України, строкова служба в РФ не зупинена під час війни.

За даними британської розвідки, у 2024 році влада Росії планує залучити на контрактну службу близько 400 тисяч осіб. У 2023 році Кремль повідомив про майже 500 тисяч “добровольців”.

В Україні мобілізують чоловіків віком від 25 до 60 років, при чому раніше нижня вікова межа складала 27 років.

У Росії немає таких чітких обмежень. Міністерство оборони заявило, що мобілізують лише тих, хто перебуває в запасі, має досвід служби та відповідну військово-облікову спеціальність. При цьому в запасі можуть бути росіяни віком від 18 до 65 років. Треба враховувати, що від 18 до 30 років – це призовний вік для строкової служби, після якої зазвичай чоловіки переходять у запас.

Кілька разів уряд Кремля публічно заявляв, що не планує використовувати на передовій прямо призовників, хоча на початку повномасштабного вторгнення Російська Федерація визнавала, що такі випадки траплялися.

Україна з початку війни не здійснює масштабного призову на строкову службу, тому чоловіки віком від 18 до 25 років можуть приєднатися до військової служби лише за власним бажанням, підписавши контракт з Збройними Силами України.

Незабаром планується заміна строкової служби на базову військову службу тривалістю 3-5 місяців, а також базовий військовий навчання для студентів вищих навчальних закладів. Це розпочнеться з вересня наступного року.

Варто відзначити, що за оцінками західних ЗМІ та експертів, мобілізаційний потенціал Росії оцінюється приблизно в 12-20 мільйонів чоловік, тоді як України – у 4-5 мільйонів.

Навіть до закінчення війни (або СВО – “спеціальної військової операції”) демобілізація не передбачена ні в Росії, ні в Україні.

Методи змусити чоловіків призовного віку з’явитися у військкоматах (ТЦК) здається, стали значно ефективнішими, завдяки новітнім заходам у Росії та Україні. Як колишній камінь спотикання для військових воєнкомів, процедура вручення повісток зазнала суттєвих змін у обох країнах.

В Росії нове законодавство передбачає використання електронних повісток, які стануть електронним документом. Це рішення було ухвалено Держдумою ще в квітні минулого року, але електронні повістки вступлять в силу лише з листопада цього року, одночасно з запуском Єдиного електронного реєстру військового обліку. Такі повістки будуть автоматично вважатися врученими відразу після надсилання, навіть якщо отримувач не побачить або проігнорує їх.

З моменту розміщення електронної повістки у військкоматі, росіянину буде заборонено виїжджати за межі країни до з’явлення у військкоматі. Цей термін становить 20 днів. В разі невиконання вимог можуть бути застосовані тимчасові обмеження, такі як заборона на водіння транспортних засобів, робота як індивідуальний підприємець, отримання кредитів або придбання нерухомості.

Україна також впроваджує нову систему повісток, хоча з іншим підходом. За новими правилами, повістки будуть висилатися поштою рекомендованим листом на адресу військовозобов’язаного. Навіть якщо громадянин не забере цей лист з пошти, повістка вважатиметься врученою.

Законодавство також надає можливість ТЦК виписувати штрафи без складання протоколу, якщо є докази того, що особа отримала повістку і свідомо ігнорувала її. Цей механізм подібний до виписування штрафів за порушення правил дорожнього руху автоматичними камерами.

Таким чином, обидві країни вживають кроки для забезпечення ефективності і точності процесу повісток, щоб забезпечити військовий облік і набір військовослужбовців у часи війни.

В Україні значно збільшилися штрафи за порушення правил військового обліку та мобілізації під час воєнного стану. Тепер Територіальні військові комісаріати (ТЦК) можуть нарахувати громадянам штраф у розмірі від 17 до 25,5 тисяч гривень, що становить близько 420 – 630 доларів. Це приблизно на 10-40% вище за середню зарплату в Україні у першому кварталі 2024 року.

Підприємства, де порушуються правила військового обліку співробітників, також можуть сплатити штраф від 34 до 59,5 тисяч гривень під час війни.

У випадку відмови або ігнорування “бойової” повістки, або мобілізаційного розпорядження, українцям загрожує кримінальна відповідальність у вигляді тюремного ув’язнення від 3 до 5 років.

У Росії минулого року також відбулося суттєве підвищення штрафів за порушення правил військового обліку. Наприклад, за неявку у військкомат можна отримати покарання у розмірі від 10 до 30 тисяч рублів (110 – 330 доларів). Роботодавцям, які не сприяють військкоматам у сповіщенні призовників, загрожує штраф до 500 тисяч рублів (5,5 тисяч доларів).

Така ситуація не влаштовує російську владу, тому минулого року була оголошена розробка нового закону, що передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від мобілізації. Провинувачених пропонується штрафувати до 500 тисяч рублів або накладати тюремний строк до 5 років.

Наразі цей законопроект ще не було ухвалено.

Виїзд за кордон

З початку повномасштабної війни українським громадянам обмежено можливість виїзду за кордон, за винятком тих, хто має відстрочку, бронювання або отримав спеціальні дозволи від державних органів.

У квітні цього року Міністерство закордонних справ повідомило про тимчасове припинення надання консульських послуг українським громадянам у зв’язку із зміною мобілізаційного законодавства. Зараз усі українці віком від 18 до 60 років, які перебувають або проживають за кордоном, можуть отримати консульські послуги лише після пред’явлення військово-облікового документа і оновлення даних.

У Росії забороняється виїзд з країни тільки тим військовозобов’язаним, кому вже були направлені повістки. Однак на початку травня Міністерство закордонних справ РФ опублікувало проєкт нового порядку видачі закордонних паспортів росіянам. Згідно з цим проєктом, громадянам, які отримали електронну повістку, не будуть видавати документи за кордоном, особливо закордонний паспорт.

Крім того, за російським законодавством призовники зобов’язані повідомляти військкомат про виїзди з Росії на термін понад три місяці, якщо цей період включає весняний чи осінній призов. При цьому громадянам, які знялися з військового обліку у зв’язку із тривалим проживанням за кордоном, не надсилають повістки.

Мобілізація в’язнів

Починаючи з літа 2022 року, Росія активно залучає ув’язнених до бойових дій. Особливо активно це робила приватна військова компанія “Вагнер”. Проте регулювати цю практику законодавчо вдалося лише у 2023-2024 роках. До цього президент Путін особисто вирішував питання звільнення ув’язнених шляхом індивідуального помилування.

Пізніше Держдума прийняла закони, які дозволяють достроково звільняти з тюрем і звільняти від кримінальної відповідальності тих, хто уклав контракт з армією РФ. Усі ув’язнені та особи з судимістю повинні стати на військовий облік.

Український парламент також прийняв схожий закон у травні цього року. Згідно з цим законом, українські в’язні можуть достроково вийти на волю за рішенням суду, якщо погодяться укласти контракт з армією. Вони будуть служити у “спеціалізованих підрозділах”.

Це право мають ув’язнені, які не старші за 57 років і засуджені за різноманітні злочини, такі як розбій, крадіжки, тяжкі тілесні ушкодження, а також вбивство однієї людини чи вчинення дорожньо-транспортної пригоди. Однак виняток становлять особи, засуджені за сексуальне насильство, шпигунство, тероризм, сепаратизм, вбивство двох або більше осіб або корупцію.

За даними міністерства юстиції, близько 4,5 тисяч ув’язнених вже дали попередню згоду на службу в Збройних Силах України.

Хто може не служити

Росія та Україна мають схожі переліки громадян, які можуть скористатися відстрочкою від призову до армії.

В Україні право на неслужбу в армії мають високопосадовці, судді, правоохоронці та депутати Верховної Ради разом із двома помічниками. В Росії таке привілеє мають працівники органів влади і місцевого самоврядування, сенатори та депутати Держдуми.

В обох країнах з армійної служби звільняють багатодітних чоловіків (в Україні – з трьома дітьми, в Росії – з чотирма), студентів, осіб, які доглядають за хворими родичами, мають інвалідність або є батьками-одинаками неповнолітньої дитини.

В Україні також дозволяється не служити одному з подружжя, якщо вони мають неповнолітню дитину, і інший партнер вже перебуває на службі в армії, а також колишнім полоненим та педагогічним працівникам, які працюють не менше як на 0,75 ставки.

У Росії право на бронювання мають співробітники акредитованих IT-компаній, операторів зв’язку та працівники, що забезпечують функціонування споруд зв’язку. В Україні право на бронювання мають працівники “об’єктів критичної інфраструктури”, які відповідають трьом із семи критеріїв, таких як відсутність заборгованості по сплаті ЄСВ та висока зарплата. Такі об’єкти можуть бути різні – від ІТ-компаній до ЗМІ та цирків.

Теги за темою
УкраинаРоссияАрмия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
"Враг давит", - эксперт рассказал, сможет ли противник до конца года выбить ВСУ с Курщины
Новости Украины
2024-11-25T18:30:19Z
В Киеве из-за аварии более 500 жилых домов остались без газа
Комсомольская правда
2024-11-25T18:30:10Z
Оккупанты подтвердили атаку на порт в оккупированном Бердянске
ZN UA
2024-11-23T11:17:00Z
Военных КНДР перебросили под Харьков - СМИ
Корреспондент
2024-11-22T22:22:27Z
Солдаты все чаще попадают в окружение: кто должен понести наказание
Comments UA
2024-11-21T20:09:57Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Президент Грузии заявила, что "парламента в стране не существует"
Европейская правда
2024-11-25T18:28:45Z
В парламенте предлагают снизить мобилизационный возраст: нардепы подали законопроект
Comments UA
2024-11-25T18:27:31Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
55-летняя Дженнифер Лопес выгуляла ультракороткую юбку
Фокус
2024-11-25T17:36:24Z
Второй трейлер фильма «Ёж Соник 3»
Кино-Театр
2024-11-25T17:16:20Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Тренер рассказала, как похудеть на 10 кг без спортзала и изнурительной диеты
TSN
2024-11-25T17:48:22Z
Кому нельзя есть "Селедку под шубой": популярный новогодний салат полезен не всем
TSN
2024-11-25T16:36:14Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
БФ "Украинская сила" поддержал Ивана Залиска на чемпионате Украины по вольной борьбе
Апостроф
2024-11-25T16:54:08Z
Украинского боксера жестко раскритиковали после поражения
Корреспондент
2024-11-25T16:48:31Z
Владимир Кличко ответил комику Рогану, который послал Зеленского на подкасте
Фокус
2024-11-25T16:12:06Z
GGBET стал титульным спонсором луганского ФК «Заря». Сотрудничество будет включать не только финансовую поддержку
ITC
2024-11-25T15:16:17Z
"Повторяешь пропаганду Путина": Владимир Кличко обратился к известному комментатору UFC
ZN UA
2024-11-25T14:40:15Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
Курс валют на 25 ноября: сколько стоят доллар, евро и злотый
Комсомольская правда
2024-11-25T07:39:47Z
Курс рубля второй день подряд пробил "дно"
Корреспондент
2024-11-25T18:33:04Z
НБУ проведет стресс-тесты банков в 2025 году
Корреспондент
2024-11-25T18:06:56Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Китайские самолеты станут невидимыми для радаров США: что придумали ученые
Фокус
2024-11-25T18:22:13Z
ВСУ могут получить ракеты JASMM после «зеленого света» на удары вглубь рф
Известия Киев
2024-11-25T18:07:00Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Ошибка врачей: мужчина "воскрес из мертвых" перед кремацией на костре
Фокус
2024-11-25T17:21:19Z
Суд арестовал стрелка из отеля Sky Loft в центре Киева
Комсомольская правда
2024-11-25T16:34:23Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Готовим дом к зиме: какие ТОП-8 вещей необходимо постирать перед морозами
GlavRed
2024-11-25T18:25:01Z
Каким будет 2025 год по нумерологии: прогноз для каждого числа судьбы, как рассчитать свое
TSN
2024-11-25T17:21:21Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Рождественский кекс с сухофруктами: простой рецепт без масла, яиц и сахара
TSN
2024-11-25T16:36:29Z
Сохранить связь: как две минуты в неделю могут спасти вашу дружбу
Marie Claire
2024-11-25T16:31:10Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Замена солнечным панелям и ветрякам: необычные устройства для генерации чистой энергии
Фокус
2024-11-25T18:27:54Z
Петиции, подарки и голосовые сообщения от родных: мошенники выходят на новый уровень, как распознать обман
Знай
2024-11-25T18:21:28Z
Лучшие повербанки для смартфонов Samsung: рейтинг актуальных моделей 2024 года
Фокус
2024-11-25T17:51:22Z
"Космический скунс": астронавты сообщили о вони на российском корабле, прибывшем на МКС
TSN
2024-11-25T16:54:06Z
Скоро в мире появится "зеленый" интернет: что известно о новаторском проекте
Фокус
2024-11-25T16:30:27Z
Разговоры левиафанов: нечто в глубинах океана издает странные звуки
ZN UA
2024-11-25T16:20:16Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Эксклюзив высшей пробы: на продажу выставили уникальный Mercedes за $55 миллионов
Фокус
2024-11-25T18:15:51Z
Представлений новий BMW 225i Coupe M Sports Night Package
Portaltele
2024-11-25T17:52:13Z
Автомобили за несколько дней могут эвакуировать: в Украине назревает крупный бизнес под крылом Арахамии
Знай
2024-11-25T17:22:57Z
Не горят и увеличат запас хода: электрокары MG получат передовые твердотельные батареи
Фокус
2024-11-25T17:12:54Z
Топ-менеджер Jaguar, отвечающий за радикальный ребрендинг, оказался в центре скандала
Фокус
2024-11-25T12:00:34Z
С тюнингом от McLaren: на аукционе продали винтажный спорткар звезды "Формулы-1"
Фокус
2024-11-25T11:12:19Z
425-сильный предок "Раптора": в США показали уникальный спортивный пикап Ford 60-х
Фокус
2024-11-25T10:22:40Z
Миллионы на тачки: топ элитных авто таможенников, бросающихся в глаза всем
TSN
2024-11-24T18:21:09Z