Минулого року до Мексики повернувся так званий "Портал до підземного світу", пам’ятник, викрадений та вивезений у 1960-х роках до США. Лише нещодавно вчені завершили реставрацію та повернули його на первісне місце.
Стародавній пам'ятник, який здавна вважався воротами до потойбічного світу, відреставрували і повернули на своє первісне місце в центральній Мексиці. Цей важливий артефакт, відомий як Portal al Inframundo (Портал до підземного світу), створила цивілізація ольмеків, але у 1960-х роках його викрали, пише IFLScience.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Чалькацінго, визначна археологічна пам'ятка ольмеків, відома своїми великими, складними скульптурами. Серед них виділяється "Портал до підземного світу", що зображує міфічну кішку з роззявленими щелепами, які символізують вхід до духовного світу. Пам'ятник, що датується докласичним періодом, створений між 800 і 400 роками до нашої ери.
Злодії розбили пам'ятник за допомогою молотків, щоб його було легше транспортувати, водночас їм вдалося уникнути пошкодження його основних рис. Потім артефакт контрабандою переправили до США, де він потрапив на нелегальний ринок антикваріату.
У 1968 році він з'явився в одному з нью-йоркських музеїв під назвою "Монстр Землі". Археолог Девід Ґроув визнав її ольмекське походження і звернув увагу на схожість з іншими скульптурами в Чалькацінго, зокрема на котячі очі у формі ольмекського хреста, та квіти бромелії, що прикрашають рот.
Подорож скульптури через чорний ринок затуманила її походження, поки Маріо Кордова Телло з Національного інституту антропології та історії Мексики (INAH) не поновив пошуки на початку 2000-х років. Натхненний попередніми описами Ґроува, Кордова Телло простежив шлях артефакту від музею до музею, зрештою зібравши достатньо доказів, щоб підтвердити його незаконне вивезення з Чалькацінго.
19 травня 2023 року "Портал до підземного світу" був репатрійований до Мексики, що зворушливо збіглося зі смертю Ґроува менш ніж за тиждень потому, ознаменувавши кінець роботи всього його життя.
Важливо Храм Чорного бога: археологи знайшли стародавню скриню з жертвоприношеннями (фото)Протягом останнього року фахівці старанно працювали над відновленням пам'ятника, усуваючи пошкодження, завдані мародерами. Використовуючи оригінальні матеріали, дослідники відновили артефакт до його первісних розмірів 1,8 на 1,5 метра.
Раніше Фокус писав про стародавню гробницю, яку виявили турецькі вчені. Вона є частиною некрополя Тарси й вирізняється з-поміж інших.
Також ми розповідали про знайдену біля Теракотової армії гробницю. Вчені вважають, що у ній могли поховати сина першого імператора Китаю.