MY.UAНовини
Енергетичний армагедон: будинок "житиме" лише 36 годин – як пережити блекаут взимку
Енергетичний армагедон: будинок "житиме" лише 36 годин – як пережити блекаут взимку

Енергетичний армагедон: будинок "житиме" лише 36 годин – як пережити блекаут взимку

Держава має більш суворіше контролювати процес зі встановлення додаткових джерел електроживлення.

В Українітривають відключення споживачів від електроенергії через руйнування російськими ракетами значної частини об’єктів генерації.

Експерти прогнозують ще довші відключення у найспекотніші літні місяці, коли споживання електроенергії зростатиме. Ймовірно, що кількість годин без світла у липні та серпні буде збільшуватися. Можна лише уявити, що ж буде взимку, коли для обігріву помешкань українців потрібно буде ще більше електроенергії.

ТСН.ua поцікавився у експерта, чи зможемо ми пережити цю зиму і чи є варіанти аби змінити ситуацію на краще.

Відключення світла 2024: на що розраховувати українцям

Українці у своїй більшості намагаються максимально заощаджувати електроенергію. Світло вже не горить у квартирах, як у безтурботні довоєнні роки. Але на думку експерта, дуже сумнівно, що громадяни самотужки зможуть впоратися з проблемою відсутності електроенергії, особливо взимку.

"Самостійно ми не зможемо змінити ситуацію, як би не намагалися економити світло чи шукати альтернативні варіанти її отримання. Цього ми в умовах війни не зможемо зробити без відповідної державної політики. Бо саме держава – це основа будь-яких рушійних сил у енергетиці або в іншій галузі. Громадянин може лише спробувати забезпечити себе електрикою самостійно, але чи вдасться це зробити – велике питання", - розповідає ТСН.ua Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг, експерт сфери ЖКГ.

Біда для мешканців багатоповерхівок на електриці

Експерт додає, що особливо важко взимку буде мешканцям багатоповерхівок.

"Люди, які проживають у багатоквартирних будинках, особливо у тих, які обладнанні електричним опаленням та електроплитами, змушені будуть жити у надскладних умовах. А у тих містах, де ворогом поруйновані об’єкти Теплокомуненерго та ТЕЦ, мешканці, на жаль, практично нічим не зможуть себе захистити. Там просто відсутні варіанти, що б це зробити", - зауважує Олег Попенко.

Він додає, що на кожному багатоквартирному будинку не встановиш генератор. А для того, щоб працювали усі насоси, функціонувала підкачка та постачання опалення, потрібно закільцювати генераторами кожен багатоповерховий будинок. Зробити це майже нереально.

"Проблема значно ширша, бо у нас деякі міста свідомо перейшли на електоопалення. Це трапилося ще за часів, коли уряд очолював прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, саме тоді уряд це рекомендував і впроваджував – декілька міст повністю перейшли на електроопалення. У таких містах взагалі немає центрального теплопостачання. Тому пережити зиму у таких містах та багатоквартирних будинках без світла буде дуже і дуже складно. Особливо у старих будинках, наприклад, у "хрущівках", де тонкі стіни – зима там буде дуже складною", - зауважує Олег Попенко.

Експерт додає, що за 6-8 годин без електроенергії багатоквартирні будинки будуть переохолоджуватися, а грітися людям буде просто нічим.

Простіше вижити у приватному секторі

Трохи простіше буде у приватному секторі. Там проблему відсутності електроенергії можна вирішити самостійно, але за значні кошти.

"Якщо у приватному будинку немає газу, власник може встановити твердопаливний котел та закупити дрова для обігріву помешкання. Якщо немає коштів на дрова – можна опалювати зібраним хмизом. Тобто є шанс вирішити питання з обігрівом. Якщо немає електроенергії можна придбати та встановити інвертор напруги або генератор. Правда, до нього потрібен певний запас бензину чи дизельного палива. А це значні кошти. Щоб усе це закупити потрібно мати щонайменше 200-250 тисяч гривень", - зауважує Олег Попенко.

Люди будуть від’їжджати з міст

Фахівець прогнозує, що у разі тривалої відсутності електропостачання взимку, слід очікувати масового від’їзду з міст мешканців  багатоповерхівок.

"Якщо будинок буде не готовий до проходження опалювального сезону, людям буде потрібно кудись переїжджати. Наприклад, до будинків у приватному секторі, проситися тимчасово пожити до друзів чи родичів, які мають власний будинок. Шукати можливість переїхати до іншого міста, де ситуація буде більш-менш простішою з електропостачанням", - розповідає Олег Попенко.

Зима стане випробуванням для Харкова

Експерт прогнозує, що Харків навряд чи пройде цей опалювальний сезон без критичних ситуацій.

"Важко повірити, що це вдасться з тими руйнуваннями, яких вже зазнав Харків. Адже ворог продовжує обстріли і ситуація лише погіршується. Об’єкти генерації тепла та електроенергії у регіоні зруйновані, а 23% будинків у Харкові обладнанні електричними плитами, люди там не витримають три зимові місяці, бо навіть їжу не зможуть приготувати", - запевняє Олег Попенко.

За його словами, саме тому мешканцям міст потрібно вже зараз думати, куди краще переїжджати, щоб безпечно пережити зимові місяці.

"Це, до речі, стосується не лише Харкова, а й багато інших міст, які не мають централізованого теплопостачання, наприклад, Нікополь та інші міста, які і до цього не мали централізованого теплопостачання. Там все на електроенергії і люди фізично не зможуть по 8-10 годин сидіти у холоді. До речі, багато залежить від погоди. Якщо на вулиці будуть триматися морози у 10-15 градусів, то в холодному будинку довго не затримаєшся. Помешкання стануть непридатними для проживання, бо за 36 годин у такий мороз – замерзає каналізаційна система", - додає Олег Попенко.

Чого чекати від держави?

Експерт переконаний, що саме держава має звернути увагу на вирішення цих складних питань у сфері ЖКГ.

"На державному рівні підготовка до опалювального сезону, була провалена у минулі сезони під час війни, нас фактично рятували теплі зими. Зараз ситуація не краща. Чиновники, замість того, щоб ще у 2022 році почати будувати розподільчу генерацію і таким чином готуватися до можливого руйнування ворогом української генерації, нічого не робили. Хоча кошти на це є, їх постійно надають іноземні партнери до фонду енергетики. Більше того, їх постійно збільшують. На сьогодні там за моєю інформацією 480 мільйонів євро, а це 20 мільярдів гривень", - зауважує Олег Попенко.

Він вважає, що у цій складній ситуації, було б правильним будувати нову систему розподільчої генерації, створювати децентралізовану систему теплопостачання.

"Я почав про це говорити ще у 2014-2015 роках, зауважуючи, що нам потрібно змінювати систему розподільчої генерації та будувати абсолютно нову. Це потрібно було робити, але, на жаль, у цьому напрямку майже нічого не робиться. Хіба, зовсім таємно, чи так, що ми про це нічого не знаємо. Але судячи, по темпах монтажу та запуску "Енергоатомом" великої та потужної газопоршневої станції, яку нам надали американці, у це дуже складно повірити. Її встановлення тривало 8 місяців і до кінця не відомо – запрацювала вона чи ні. А, наприклад, газопоршневу станцію у Бучі встановили ще 1,5 року тому, але вона до цього часу не працює. Чому так, для мене загадка", - каже Олег Попенко.

Маємо обладнання та не встановлюємо

Експерт додає, що підприємства Теплокомуненерго отримали від USAID 90 газопоршневих станцій різної потужності, але понад половина з них не встановлені з різних причини. До речі, газопоршневі установки можуть виробляти електроенергію та постачати тепло до багатоповерхівок. Вони невеликі за розмірами, мають різну потужність і можуть забезпечувати населення електроенергією.

"Зрозуміло, що не кожна міська рада має кошти на їх встановлення або ж не вистачає фахівців, щоб це зробити. Звісно, це можна назвати об’єктивними причинами. Але погодьтеся, ситуація виглядає дещо абсурдно. Ми маємо потрібне обладнання, яке рятуватиме людей взимку, але воно чомусь не встановлюється. І я вважаю, що головна причина та проблема – відсутність контролю держави за встановленням необхідного обладнання, а саме газопоршневих та газотурбінних установок", - запевняє Олег Попенко.

Він додає, що процес встановлення установок віддали у сферу управління органів місцевого самоврядування, але далеко не всі вони розуміють, що з цим робити, деякі не готові до такого, а дехто відверто не хоче цим займатися. Хоча все просто – потрібно віднайти кошти, розробити проєкт, провести підключення та налагоджувальні роботи.

"Замість цього, вони рік чекають невідомо на що, і не можуть встановити та запустити у роботу те, що стане для людей порятунком під час морозів. Як на мене, то це зовсім ненормально. За цим має чітко та жорстко слідкувати держава, а органи місцевого самоврядування повинні нести відповідальність за бездіяльність", - зазначає Олег Попенко.

Чи порятують Київ міні-ТЕЦ

До речі, в Києві планують встановити у кожному районі автономні міні-теплоелектростанції. Про такі наміри заявили у КМДА.

"Київ планує закупити 10 станцій різної потужності, щоб забезпечити 10% киян електроенергією. На фоні затяжних блекаутів, які можуть чекати на нас взимку, це звісно великий плюс. Мені, завжди хотілося запитати у відповідальних осіб: чому цього раніше не робили? Наприклад, ще у 2023 році. Рештою, це потрібний та нормальний проєкт, над ним потрібно працювати. У разі тривалої відсутності електроенергії, такі міні-ТЕЦ зможуть забезпечити мешканців електрикою та теплом. Це дуже непогана ідея, але подивимося, як вона буде реалізована", - зауважує Олег Попенко.

Сонячні електростанції на дахах

Дехто з українців вже всерйоз роздумує над встановленням на даху будинку сонячних електростанцій.

"Це звісно може частково бути виходом. Я б навіть радив їх встановлювати. Підкреслюю, що програму підтримки багатоквартирних будинків зі встановлення сонячних електростанцій, держава повинна субсидіювати, щоб люди могли максимально себе забезпечити електроенергією", - зазначає експерт.

Він додає, що особливо корисно встановлювати сонячні електростанції у містах на півдні країни, де сонячних днів набагато більше.

"На півдні України станції мають працювати і такі програми варто розвивати. Але якщо проаналізувати кількість сонячних днів у січні в західній та північній частині країни, то максимальна кількість сонячних днів у цьому місяці – 9. Буває, що й лише 2 сонячні дні у січні. Така ж ситуація у грудні та лютому – максимум 11 сонячних днів. На жаль, у інші дні сонце не буде нас виручати. Але навіть ці 9 або 11 днів на місяць – це значна допомога людям, які проживають у багатоквартирних будинках", - підсумовує Олег Попенко.

Раніше ТСН.ua розповідав про блекаут у Києві: експерт про недоторкані "будинки депутатів" і чому небезпечно вимикати 25-поверхівки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В США ответили, способна ли РФ переломить ситуацию в Курской области
Comments UA
2024-11-13T08:15:40Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
У Коломойского требуют взятку в $100 млн: почему заявление бизнесмена не расследуют
TSN
2024-11-13T18:36:29Z
"Больно и преступно": Россия разрушила павильон, где снимали шоу "Мастер Шеф"
GlavRed
2024-11-13T18:30:29Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Войска НАТО могут быстро "выгнать россиян из Украины": почему не будут этого делать
Comments UA
2024-11-13T14:28:05Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Несмотря на аргументы ра противодействие ВРУ: Кабмин пытается взять под контроль деньги больниц
ZN UA
2024-11-12T14:07:55Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
Пять тревожных признаков деменции: они появляются за годы до установления диагноза
Comments UA
2024-11-13T14:45:38Z
Правительство ликвидирует МСЭК и внедрит новую систему оценки трудоспособности
Comments UA
2024-11-12T17:21:36Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Код «10-3-2-1-0»: новая формула, чтобы идеально отдохнуть вечером и выспаться ночью
Marie Claire
2024-11-13T13:37:21Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
"Может нанести вред": звезда "Гладиатора 2" назвал условие завершения карьеры
Фокус
2024-11-13T18:27:21Z
Дочки-матери: 6 раз, когда дочери звездных мам надевали их платья
Marie Claire
2024-11-13T18:06:08Z
Черная пятница с промокодами и купонами: где искать дополнительные скидки?
Bin UA
2024-11-08T18:35:00Z
Украинки определились с топ-5 видами джинсов и брюк на зиму 2024/2025: стиль - это все
Знай
2024-11-04T19:51:05Z
"Никто бы не придолбался": Петрожицкая назвала "главную проблему" скандального сериала "Успеть до 30"/Актриса высказалась о скандале вокруг комедии, в которой сыграла
Апостроф
2024-11-13T17:00:00Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
В Амстердаме прошли массовые еврейские погромы
Корреспондент
2024-11-08T03:30:10Z
Украинцы готовы платить больше: сколько поддерживают увеличение военного сбора
Comments UA
2024-11-13T18:33:55Z
Согласно законодательству: в ТЦК объяснили, как разыскивают граждан, не обновивших учетные данные
Политека
2024-11-13T18:28:05Z
Всеобщая мобилизация: в какой срок нужно забрать повестку с почты
ZN UA
2024-11-08T04:03:51Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Женщина пошла на крайние меры, чтобы поймать изменяющего ей парня: его реакция шокировала
Фокус
2024-11-08T10:51:09Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
"Укрзализныця" временно изменила маршрут одного из поездов
Апостроф
2024-11-13T18:36:56Z
Коммуналка опустошает кошельки: на какие услуги установили новые тарифы
Знай
2024-11-13T18:36:30Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украина получила $1,35 миллиарда от США: на что потратят деньги
Известия Киев
2024-11-13T18:04:06Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
Надругательство над могилами Героев в Киеве: прокуратура завершила расследование
Апостроф
2024-11-13T18:36:14Z
Под Сватово минуснули офицера РФ, которому "очень благодарны" российские вдовы. ФОТО
Новости Украины
2024-11-13T17:33:20Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Россияне пожаловались на разграбленные дома в селе, в которое ВСУ и не заходили
Фокус
2024-11-12T14:27:41Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Самый лучший гарнир: как правильно приготовить рис
Фокус
2024-11-13T15:57:24Z
Не пятизвездочные отели: известная тревер-блогерша назвала любимое место для отдыха
Фокус
2024-11-13T15:12:04Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
В Карпатах настоящая зима и мороз -9: как выглядит гора Поп Иван
Фокус
2024-11-13T14:21:45Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Богачук объяснил позицию Ломаченко, публично не осудившего нападение России
Корреспондент
2024-11-13T17:51:58Z
Жена Серхио Рамоса показала откровенные фото в одном нижнем белье
Корреспондент
2024-11-13T17:22:24Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Запрет на общение с семьей и истинная причина смерти сына: интервью с мамой Вячеслава Узелкова
Фокус
2024-11-13T17:21:36Z
Сын Виталия Кличко получил дебютный вызов в сборную Украины по баскетболу
ZN UA
2024-11-13T17:06:35Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
В Киеве скончался сотрудник Печерского ТЦК, который выстрелил себе в голову, - СМИ
Комсомольская правда
2024-11-13T18:22:57Z
На Херсонщине россияне атаковали с БпЛА "скорую", которая эвакуировала раненых
Апостроф
2024-11-13T17:07:14Z
Налет беспилотников на Харьков: попадания в жилой дом и рядом с торговым центром
VGorode
2024-11-13T16:03:35Z
На Черкасщине ГБР сообщило о подозрении начальнику колонии: что нарушил
Апостроф
2024-11-13T14:15:22Z
Россияне беспилотником атаковали гражданский автомобиль на Сумщине, травмированный мужчина
Комсомольская правда
2024-11-13T14:07:05Z
Начальник колонии в Черкасской области помог в проведении криминальной «сходки»: детали расследования
Comments UA
2024-11-13T14:06:43Z
Действовали под видом силовиков: в Киевской области задержали вымогателей
Корреспондент
2024-11-13T13:00:13Z
На Полтавщине нашли обломки сбитых вражеских БпЛА типа "Герань-2" и "Гербера"
Апостроф
2024-11-13T12:27:04Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
За Орду: Blizzard выпустила Warcraft Remastered, Warcraft II Remastered и Warcraft III Reforged 2.0
GameMag
2024-11-13T18:31:02Z
В 2025 году и без того дорогие смартфоны будут стоить еще дороже: с чем это связано
Фокус
2024-11-13T17:51:14Z
Топ-3 новые технологии, которыми удивит будущий смартфон iPhone 17 Air: что известно
Фокус
2024-11-13T16:52:07Z
Наскальные рисунки из Колумбии рассказали о представлениях древних людей о мире духов
ZN UA
2024-11-13T16:04:02Z
Игроки увидели намек на декабрьскую презентацию PlayStation в новом рекламном ролике Sony
GameMag
2024-11-13T15:37:02Z
Хватит на 17 лет: Bluetti представила мощную зарядную станцию Elite 200 V2
Фокус
2024-11-13T15:12:58Z
Ретроградный Меркурий в Стрельце с 24 ноября по 15 декабря 2024 года: что нас ждет в это время
UAToday
2024-11-13T15:03:45Z
Представлен игровой телефон Redmagic 10 Pro: он побьет три рекорда по смартфонам
Фокус
2024-11-13T15:01:57Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z
Можете потерять много денег: украинцев предупредили об опасности продажи авто по доверенности
Знай
2024-11-12T21:51:26Z
Mercedes-Benz 1923 выставили на продажу: за сколько продадут ретро-авто
Comments UA
2024-11-12T15:36:36Z
Неожиданный лидер: один из регионов обогнал Киев по количеству электрокаров
Comments UA
2024-11-12T14:33:28Z
Представлений мотоцикл Secoron RA600
Portaltele
2024-11-12T12:07:59Z
В чем отличие бензина 95 от 95 премиум и 92: важно знать каждому водителю
UAToday
2024-11-12T11:06:21Z
Зимой скажете спасибо за этот способ: для чего водители используют пленку в авто
Знай
2024-11-12T09:51:09Z
На подарок дочери: отец 15 лет хранил уникальное авто
Фокус
2024-11-12T09:15:01Z
Представлений новий кросовер Chery Jetour X95
Portaltele
2024-11-12T09:05:55Z