MY.UAНовини
Енергетичний армагедон: будинок "житиме" лише 36 годин – як пережити блекаут взимку
Енергетичний армагедон: будинок "житиме" лише 36 годин – як пережити блекаут взимку

Енергетичний армагедон: будинок "житиме" лише 36 годин – як пережити блекаут взимку

Держава має більш суворіше контролювати процес зі встановлення додаткових джерел електроживлення.

В Українітривають відключення споживачів від електроенергії через руйнування російськими ракетами значної частини об’єктів генерації.

Експерти прогнозують ще довші відключення у найспекотніші літні місяці, коли споживання електроенергії зростатиме. Ймовірно, що кількість годин без світла у липні та серпні буде збільшуватися. Можна лише уявити, що ж буде взимку, коли для обігріву помешкань українців потрібно буде ще більше електроенергії.

ТСН.ua поцікавився у експерта, чи зможемо ми пережити цю зиму і чи є варіанти аби змінити ситуацію на краще.

Відключення світла 2024: на що розраховувати українцям

Українці у своїй більшості намагаються максимально заощаджувати електроенергію. Світло вже не горить у квартирах, як у безтурботні довоєнні роки. Але на думку експерта, дуже сумнівно, що громадяни самотужки зможуть впоратися з проблемою відсутності електроенергії, особливо взимку.

"Самостійно ми не зможемо змінити ситуацію, як би не намагалися економити світло чи шукати альтернативні варіанти її отримання. Цього ми в умовах війни не зможемо зробити без відповідної державної політики. Бо саме держава – це основа будь-яких рушійних сил у енергетиці або в іншій галузі. Громадянин може лише спробувати забезпечити себе електрикою самостійно, але чи вдасться це зробити – велике питання", - розповідає ТСН.ua Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг, експерт сфери ЖКГ.

Біда для мешканців багатоповерхівок на електриці

Експерт додає, що особливо важко взимку буде мешканцям багатоповерхівок.

"Люди, які проживають у багатоквартирних будинках, особливо у тих, які обладнанні електричним опаленням та електроплитами, змушені будуть жити у надскладних умовах. А у тих містах, де ворогом поруйновані об’єкти Теплокомуненерго та ТЕЦ, мешканці, на жаль, практично нічим не зможуть себе захистити. Там просто відсутні варіанти, що б це зробити", - зауважує Олег Попенко.

Він додає, що на кожному багатоквартирному будинку не встановиш генератор. А для того, щоб працювали усі насоси, функціонувала підкачка та постачання опалення, потрібно закільцювати генераторами кожен багатоповерховий будинок. Зробити це майже нереально.

"Проблема значно ширша, бо у нас деякі міста свідомо перейшли на електоопалення. Це трапилося ще за часів, коли уряд очолював прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, саме тоді уряд це рекомендував і впроваджував – декілька міст повністю перейшли на електроопалення. У таких містах взагалі немає центрального теплопостачання. Тому пережити зиму у таких містах та багатоквартирних будинках без світла буде дуже і дуже складно. Особливо у старих будинках, наприклад, у "хрущівках", де тонкі стіни – зима там буде дуже складною", - зауважує Олег Попенко.

Експерт додає, що за 6-8 годин без електроенергії багатоквартирні будинки будуть переохолоджуватися, а грітися людям буде просто нічим.

Простіше вижити у приватному секторі

Трохи простіше буде у приватному секторі. Там проблему відсутності електроенергії можна вирішити самостійно, але за значні кошти.

"Якщо у приватному будинку немає газу, власник може встановити твердопаливний котел та закупити дрова для обігріву помешкання. Якщо немає коштів на дрова – можна опалювати зібраним хмизом. Тобто є шанс вирішити питання з обігрівом. Якщо немає електроенергії можна придбати та встановити інвертор напруги або генератор. Правда, до нього потрібен певний запас бензину чи дизельного палива. А це значні кошти. Щоб усе це закупити потрібно мати щонайменше 200-250 тисяч гривень", - зауважує Олег Попенко.

Люди будуть від’їжджати з міст

Фахівець прогнозує, що у разі тривалої відсутності електропостачання взимку, слід очікувати масового від’їзду з міст мешканців  багатоповерхівок.

"Якщо будинок буде не готовий до проходження опалювального сезону, людям буде потрібно кудись переїжджати. Наприклад, до будинків у приватному секторі, проситися тимчасово пожити до друзів чи родичів, які мають власний будинок. Шукати можливість переїхати до іншого міста, де ситуація буде більш-менш простішою з електропостачанням", - розповідає Олег Попенко.

Зима стане випробуванням для Харкова

Експерт прогнозує, що Харків навряд чи пройде цей опалювальний сезон без критичних ситуацій.

"Важко повірити, що це вдасться з тими руйнуваннями, яких вже зазнав Харків. Адже ворог продовжує обстріли і ситуація лише погіршується. Об’єкти генерації тепла та електроенергії у регіоні зруйновані, а 23% будинків у Харкові обладнанні електричними плитами, люди там не витримають три зимові місяці, бо навіть їжу не зможуть приготувати", - запевняє Олег Попенко.

За його словами, саме тому мешканцям міст потрібно вже зараз думати, куди краще переїжджати, щоб безпечно пережити зимові місяці.

"Це, до речі, стосується не лише Харкова, а й багато інших міст, які не мають централізованого теплопостачання, наприклад, Нікополь та інші міста, які і до цього не мали централізованого теплопостачання. Там все на електроенергії і люди фізично не зможуть по 8-10 годин сидіти у холоді. До речі, багато залежить від погоди. Якщо на вулиці будуть триматися морози у 10-15 градусів, то в холодному будинку довго не затримаєшся. Помешкання стануть непридатними для проживання, бо за 36 годин у такий мороз – замерзає каналізаційна система", - додає Олег Попенко.

Чого чекати від держави?

Експерт переконаний, що саме держава має звернути увагу на вирішення цих складних питань у сфері ЖКГ.

"На державному рівні підготовка до опалювального сезону, була провалена у минулі сезони під час війни, нас фактично рятували теплі зими. Зараз ситуація не краща. Чиновники, замість того, щоб ще у 2022 році почати будувати розподільчу генерацію і таким чином готуватися до можливого руйнування ворогом української генерації, нічого не робили. Хоча кошти на це є, їх постійно надають іноземні партнери до фонду енергетики. Більше того, їх постійно збільшують. На сьогодні там за моєю інформацією 480 мільйонів євро, а це 20 мільярдів гривень", - зауважує Олег Попенко.

Він вважає, що у цій складній ситуації, було б правильним будувати нову систему розподільчої генерації, створювати децентралізовану систему теплопостачання.

"Я почав про це говорити ще у 2014-2015 роках, зауважуючи, що нам потрібно змінювати систему розподільчої генерації та будувати абсолютно нову. Це потрібно було робити, але, на жаль, у цьому напрямку майже нічого не робиться. Хіба, зовсім таємно, чи так, що ми про це нічого не знаємо. Але судячи, по темпах монтажу та запуску "Енергоатомом" великої та потужної газопоршневої станції, яку нам надали американці, у це дуже складно повірити. Її встановлення тривало 8 місяців і до кінця не відомо – запрацювала вона чи ні. А, наприклад, газопоршневу станцію у Бучі встановили ще 1,5 року тому, але вона до цього часу не працює. Чому так, для мене загадка", - каже Олег Попенко.

Маємо обладнання та не встановлюємо

Експерт додає, що підприємства Теплокомуненерго отримали від USAID 90 газопоршневих станцій різної потужності, але понад половина з них не встановлені з різних причини. До речі, газопоршневі установки можуть виробляти електроенергію та постачати тепло до багатоповерхівок. Вони невеликі за розмірами, мають різну потужність і можуть забезпечувати населення електроенергією.

"Зрозуміло, що не кожна міська рада має кошти на їх встановлення або ж не вистачає фахівців, щоб це зробити. Звісно, це можна назвати об’єктивними причинами. Але погодьтеся, ситуація виглядає дещо абсурдно. Ми маємо потрібне обладнання, яке рятуватиме людей взимку, але воно чомусь не встановлюється. І я вважаю, що головна причина та проблема – відсутність контролю держави за встановленням необхідного обладнання, а саме газопоршневих та газотурбінних установок", - запевняє Олег Попенко.

Він додає, що процес встановлення установок віддали у сферу управління органів місцевого самоврядування, але далеко не всі вони розуміють, що з цим робити, деякі не готові до такого, а дехто відверто не хоче цим займатися. Хоча все просто – потрібно віднайти кошти, розробити проєкт, провести підключення та налагоджувальні роботи.

"Замість цього, вони рік чекають невідомо на що, і не можуть встановити та запустити у роботу те, що стане для людей порятунком під час морозів. Як на мене, то це зовсім ненормально. За цим має чітко та жорстко слідкувати держава, а органи місцевого самоврядування повинні нести відповідальність за бездіяльність", - зазначає Олег Попенко.

Чи порятують Київ міні-ТЕЦ

До речі, в Києві планують встановити у кожному районі автономні міні-теплоелектростанції. Про такі наміри заявили у КМДА.

"Київ планує закупити 10 станцій різної потужності, щоб забезпечити 10% киян електроенергією. На фоні затяжних блекаутів, які можуть чекати на нас взимку, це звісно великий плюс. Мені, завжди хотілося запитати у відповідальних осіб: чому цього раніше не робили? Наприклад, ще у 2023 році. Рештою, це потрібний та нормальний проєкт, над ним потрібно працювати. У разі тривалої відсутності електроенергії, такі міні-ТЕЦ зможуть забезпечити мешканців електрикою та теплом. Це дуже непогана ідея, але подивимося, як вона буде реалізована", - зауважує Олег Попенко.

Сонячні електростанції на дахах

Дехто з українців вже всерйоз роздумує над встановленням на даху будинку сонячних електростанцій.

"Це звісно може частково бути виходом. Я б навіть радив їх встановлювати. Підкреслюю, що програму підтримки багатоквартирних будинків зі встановлення сонячних електростанцій, держава повинна субсидіювати, щоб люди могли максимально себе забезпечити електроенергією", - зазначає експерт.

Він додає, що особливо корисно встановлювати сонячні електростанції у містах на півдні країни, де сонячних днів набагато більше.

"На півдні України станції мають працювати і такі програми варто розвивати. Але якщо проаналізувати кількість сонячних днів у січні в західній та північній частині країни, то максимальна кількість сонячних днів у цьому місяці – 9. Буває, що й лише 2 сонячні дні у січні. Така ж ситуація у грудні та лютому – максимум 11 сонячних днів. На жаль, у інші дні сонце не буде нас виручати. Але навіть ці 9 або 11 днів на місяць – це значна допомога людям, які проживають у багатоквартирних будинках", - підсумовує Олег Попенко.

Раніше ТСН.ua розповідав про блекаут у Києві: експерт про недоторкані "будинки депутатів" і чому небезпечно вимикати 25-поверхівки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Ці яблука шкодять більше, ніж допомагають: як правильно вибирати фрукт у магазині
Telegraf
2025-07-05T08:15:52Z
Сіпається око, пітніють руки та важко дихати під час розмови: чому тіло так поводиться та чи варто хвилюватись
Знай
2025-07-05T06:51:58Z
Сезон цвітіння амброзії: як захистити себе і чи можна вилікувати алергію
Комсомольская правда
2025-07-05T06:01:12Z
Як сніданок впливає на холестерин і які продукти обирати
24tv
2025-07-05T05:15:23Z
Понад 96% випускників медуніверситетів через електронну систему отримали розподіл на бажані місця - МОЗ
УкраинФорм
2025-07-05T02:34:34Z
Як правильно захистити домашніх улюбленців від спеки: поради ветеринарів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T00:00:10Z
Фінгеринг: що це за практика і як вона може приносити задоволення
24tv
2025-07-04T19:51:26Z
Дешевої тепер не знайти: яка риба в Україні стала справжньою розкішшю
GlavRed
2025-07-05T09:27:22Z
Борги за комуналку накопичилися: як і коли їх можна списати
24tv
2025-07-05T09:12:16Z
Цими валютами більше не розплатитися: список колишніх грошових одиниць
24tv
2025-07-05T09:12:02Z
Підвищення тарифів погоджено: як та коли в Україні зросте ціна електроенергії та природного газу
Фокус
2025-07-05T09:06:00Z
Фінський авіаперевізник скасовує майже 100 рейсів через страйк в аеропорту
Европейская правда
2025-07-05T09:04:18Z
Платитимемо по 9 тисяч гривень: експерт Попенко назвав нові суми за комуналку
Хвиля
2025-07-05T09:03:23Z
Дефіцит продуктів у Полтавській області: базовий товар під загрозою
Политека
2025-07-05T09:00:59Z
Що робити, якщо дані щодо ділянки у Держгеокадастрі не коректні
24tv
2025-07-05T09:00:21Z
Китай увірвався на світовий ринок замороженої картоплі фрі
AgroPortal
2025-07-05T09:00:02Z
Трамп засумнівався, що Путін хоче миру
Европейская правда
2025-07-05T09:18:14Z
Глава МЗС Австрії закликала до посилення тиску на Росію
УкраинФорм
2025-07-05T09:15:52Z
Кремль залучить інженерні війська Лаосу для розмінування в Курській області - ГУР
УкраинФорм
2025-07-05T09:15:45Z
Азербайджан і Вірменія послали Путіна, Трамп досі вагається
Gazeta UA
2025-07-05T09:15:09Z
Новопризначений очільник Українського інституту національної пам’яті пояснив, чому його боїться Москва
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T09:09:02Z
"Путін знущається над вами й Америкою": у США закликали Трампа озброїти Україну "до зубів"
24tv
2025-07-05T08:54:45Z
Україна втратила понад 2 млрд грн через посадовця Міноборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T08:45:20Z
ХАМАС погодився на перемир'я в Газі, – Reuters
24tv
2025-07-05T08:39:26Z
У Туреччині затримали трьох мерів від опозиційних партій
Европейская правда
2025-07-05T08:39:22Z
Міністр Німеччини проти заборони сідати за кермо після келиха шампанського
Европейская правда
2025-07-05T09:16:28Z
Катерина Шаповал залишає «Forbes Україна» і переходить на посаду керівниці ділової редакції Liga.net
Детектор М
2025-07-05T09:06:40Z
Розкриті технічні характеристики польської бойової ракети AIM-9L
InternetUA
2025-07-05T09:04:54Z
7 давніх українських жіночих імен, які знову в моді
24tv
2025-07-05T09:00:34Z
Десантно-штурмові війська запустили проєкт «Чесно як є»
УкраинФорм
2025-07-05T08:57:01Z
Росіяни застосували для удару по Україні понад три сотні дронів: майже всі летіли на захід України
ZN UA
2025-07-05T08:51:08Z
Ще не вміє ходити: 11-місячна дитина в шоломі та підгузках катається на скейтборді
Фокус
2025-07-05T08:45:03Z
На Південно-слобожанському напрямку щодня точаться близько 10 боїв - Сирський
УкраинФорм
2025-07-05T08:39:23Z
До 1,6 млн грн на бізнес: стартувала грантова програма для ветеранів
AgroPortal
2025-07-05T08:30:19Z
Як їсти тост за всіма правилами: поради від "короля сучасного етикету"
GlavRed
2025-07-05T09:27:41Z
Райська локація серед природи: де в Україні є унікальні блакитні озера
Telegraf
2025-07-05T09:03:42Z
Секрети варіння ідеальних яєць: запам’ятайте, щоб готувати круті або рідкі
TSN
2025-07-05T08:36:55Z
Відпустка за кордоном: які напрямки популярні серед українців у 2025 році
24tv
2025-07-05T08:30:23Z
Де помилка на малюнку: лише найрозумніший знайде її за 12 секунд
GlavRed
2025-07-05T08:27:56Z
Як зберігати ягоди в холодильнику: два суперлайфхаки, які врятують від цвілі
GlavRed
2025-07-05T08:27:38Z
Делікатес, який доступний кожному: як швидко заготувати кабачкову ікру
24tv
2025-07-05T07:12:27Z
Особисті кольори для 12 знаків Зодіаку: що радять носити астрологи
24tv
2025-07-05T07:03:43Z
Пришвидшіть ріст огірків у липні: ефективний засіб літнього підживлення
24tv
2025-07-05T06:27:00Z
Росіяни з міркувань пропаганди не оголошували в Ялті повітряної тривоги жодного разу - рух опору
УкраинФорм
2025-07-05T09:27:52Z
Слов'янськ відзначив 11 років свободи від окупантів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T09:21:49Z
Сирський назвав напрямок на фронті, де ворог тисне кількістю
TSN
2025-07-05T09:21:22Z
"Київміськбуд" проведе додаткову емісію акцій: чому та в який термін
ZN UA
2025-07-05T09:15:46Z
Яка якість повітря в Київській області після російської атаки: результати моніторингу
24tv
2025-07-05T09:15:38Z
На Миколаївщині вигоріло понад 30 га пшениці та пожнивних залишків
УкраинФорм
2025-07-05T09:15:28Z
Рекорд за дальністю ураження: нацгвардійці знищили російську гармату на відстані 25 кілометрів
24tv
2025-07-05T09:12:37Z
Ворог окупував 2 населені пункти на Донеччині і має просування поблизу ще одного, – Deep State
24tv
2025-07-05T09:12:12Z
Легіон «Свобода Росії» захопив у полон нігерійського найманця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T09:00:24Z
Величезний жаль: Бред Пітт висловився про токсичне розлучення з Джолі
GlavRed
2025-07-05T09:27:52Z
Диван супермоделі Сінді Кроуфорд вразив дизайнерів своїм сміливим кольором
24tv
2025-07-05T09:27:40Z
10 найкращих науково-фантастичних фільмів 2000-х років
ITC
2025-07-05T09:25:54Z
Стрижки, які молодять після 40 років: вони вражають ефектом
24tv
2025-07-05T09:15:26Z
Зірки на дачі та на городі: Зібров завів сомів, а Могилевська вирощує квіти
Комсомольская правда
2025-07-05T09:04:30Z
"Любив життя": помер зірка "Зачарованих"
GlavRed
2025-07-05T09:03:50Z
Головна гордість теж вкрадена: як Росія "позичила" мелодію до свого гімну у Лисенка
24tv
2025-07-05T08:36:19Z
У США помер актор Джуліан Мак-Магон, відомий за роллю у серіалі «Всі жінки - відьми»
УкраинФорм
2025-07-05T08:03:21Z
Рецензія на фільм «Броня» / Armor
ITC
2025-07-05T07:55:35Z
На Житомирщині штампували "липові" інвалідності: скільки коштувала послуга для ухилянтів
TSN
2025-07-05T09:21:52Z
В аеропорту на Майорці загорівся літак, є постраждалі
Европейская правда
2025-07-05T09:21:01Z
В Київському районі Одеси вибухнуло авто, постраждав чоловік
Украина Криминальная
2025-07-05T09:09:59Z
Руйнівна повінь у Техасі: 24 загиблих, тривають пошуки зниклих дівчаток
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T09:06:11Z
Російський літак упустив авіабомбу на пам'ятник військовому льотчику в Запорізькій області
24tv
2025-07-05T08:18:46Z
Раптові повені в Техасі забрали життя понад десятка людей
УкраинФорм
2025-07-05T08:13:56Z
У лікарні помер постраждалий через удар по Києву 4 липня – жертв вже двоє
Лига
2025-07-05T07:51:45Z
Жандарми з ножами: французька поліція розрізала човен мігрантів біля берегів Ла-Маншу
Фокус
2025-07-05T07:42:24Z
Завершено досудове розслідування щодо організованої злочинної групи полтавських митників - мільйонерів
Известия Киев
2025-07-05T07:33:41Z
Land Rover показав дуже чорний Defender Octa
AutoCentre
2025-07-05T07:12:58Z
Більше не спорт для елітарного клубу: як «Формула-1» навчилась робити гроші та підкорила Голлівуд
AIN
2025-07-05T06:42:43Z
Не для краси чи "статусу": чому шкіряні сидіння в авто мають отвори
GlavRed
2025-07-05T03:27:43Z
Mercedes не встигає задовольнити попит на нову компактну модель седана
Топ Жир
2025-07-04T23:48:50Z
Машину ще можна врятувати: що буде, якщо залити бензин у дизельний двигун
GlavRed
2025-07-04T23:27:35Z
Ця розкішна седан за $2000 може стати або вигідною угодою року, або справжнім жахом
Топ Жир
2025-07-04T21:48:24Z
Електричний Porsche Cayenne оснащений чотирма дисплеями та мінімумом кнопок
Топ Жир
2025-07-04T20:18:15Z
Цей DeLorean отримав потужний V8 від суперкара і тепер готовий до швидкісних пригод
Топ Жир
2025-07-04T18:33:22Z
Xpeng представив доступного конкурента Tesla Model Y
AutoCentre
2025-07-04T18:24:00Z
БК «Кривбас» підписав контракт із центровим Сергієм Скірою
УкраинФорм
2025-07-05T09:21:15Z
Челсі віддасть півзахисника в оренду партнерському клубу
Football.ua
2025-07-05T09:06:49Z
Динамо Київ – Кішварда: онлайн-трансляція товариського матчу 05.07.2025
Football.ua
2025-07-05T09:00:02Z
Сен-Максімен: У Фенербахче мені пропонували допінг
Football.ua
2025-07-05T08:54:52Z
Сім'я Діогу Жоти отримала потужну підтримку від Ліверпуля
24tv
2025-07-05T08:45:43Z
Комо підписав контракт з вінгером АЗ Аддаєю
Football.ua
2025-07-05T08:39:26Z
Жіноча збірна України посіла перше місце на ЧЄ-2025 зі спортивної боротьби
УкраинФорм
2025-07-05T08:39:16Z
Футбольний клуб «Олександрія» представив тренерський штаб
УкраинФорм
2025-07-05T08:30:46Z
Сандерленд підписав чемпіона Бельгії
Football.ua
2025-07-05T08:27:58Z
Коли ШІ доводить до самогубства: OpenAI вивчає плив ChatGPT на психічний стан людей
ITC
2025-07-05T09:25:51Z
Вчені б’ють на сполох: унікальний кораловий риф у Середземному морі під загрозою
TSN
2025-07-05T09:18:32Z
Російський месенджер МАХ на ТОТ виконує шпигунські функції - «Жовта стрічка»
УкраинФорм
2025-07-05T09:12:59Z
Traton Group об’єднує науково-дослідні відділи автомобільних брендів
AutoCentre
2025-07-05T09:12:08Z
Науковці вивчають сигнали китів як спосіб спілкування
360ua.news
2025-07-05T09:09:27Z
Суспільне готується до впровадження стандарту достовірності цифрового контенту за технологією C2PA
Детектор М
2025-07-05T09:06:45Z
Дешеві смартфони 2025 року: топ 3 неочевидних моделей для економії коштів
Фокус
2025-07-05T09:00:31Z
Піратський скарб із глибин: вчені дослідили затонуле португальське судно 1721 року
ZN UA
2025-07-05T09:00:17Z
У Китаї знайшли унікальну колекцію інструментів: їм близько 300 тисяч років
TSN
2025-07-05T08:51:24Z