MY.UAНовини
Коли і чим закінчиться війна: історики та експерти відверто про майбутнє України
Коли і чим закінчиться війна: історики та експерти відверто про майбутнє України

Коли і чим закінчиться війна: історики та експерти відверто про майбутнє України

ТСН.ua зібрав думки відомих публічних інтелектуалів, істориків, журналістів і військових про те, яким буде майбутнє нашої держави.

Війна в Україні перейшла межу десятиліття, а повномасштабне вторгення – ось уже третій рік. Коли закінчиться це пекло, чи вдасться вистояти українцям, чи збережеться наша держава, а якщо так, то у яких кордонах, яким буде післявоєнне життя – ці питання хвилюють кожного. Українці уже не вірять обіцянкам про "два-три тижні", російські снаряди, які мали закінчитися ще рік тому і ніяк не закінчаться, і російську економіку, що мала зазнати краху від західних санкцій.

Марафон у темпі спринту українцям виявилося бігти занадто складно. Навіть ті, хто від самого початку не вірив Арестовичу, навряд чи могли подумати, що війна затягнеться більше, ніж на рік-півтора. Громадяни вимагають говорити з ними, як з дорослими, проте чи готові вони почути цю правду?

ТСН.ua зібрав думки відомих публічних інтелектуалів, істориків, журналістів і військових про те, яким буде майбутнє нашої держави і чи насправді все так погано, як пишуть у західних ЗМІ.

Мобілізація в Україні: що пішло не так

Дедалі частіше в Україні стала звучати теза, що "воювати будуть усі". Проте вона не заохочує чоловіків йти до війська, вважає експерт з довготермінових стратегій і лектор Українського католицького університету Євген Глібовицький.

"Зараз дуже легко казати про те, що, наприклад, "всі будуть воювати". Навіть під час Другої Світової війни більшість чоловіків не воювали. Питання є в тому, що хтось буде в економіці, хтось буде на фронті. Як визначити, хто має бути де, як мають працювати ці інструменти справедливості – без чесної розмови цього зробити буде неможливо, тому що хтось буде почувати себе обдуреним, переважно слабший себе буде почувати обдуреним", – каже Глібовицький.

Він наголошує, що потрібно зняти знак "дорівнює" між словами "армія" і "загибель".

"Так, в армії є можливість загинути, але це не знак дорівнює", – вважає експерт.

Він наголосив на важливості запровадження в Україні економічного бронювання від мобілізації.

"Це означатиме, що хтось не буде воювати, а хтось буде. Той, хто воює, не має розглядатися суспільством як той, кого догнали, кому не пощастило, хто дурний. Для когось це має бути свідомий вибір", – розповів експерт.

Відомий публічний інтелектуал та історик Ярослав Грицак радить владі визначитися з термінами мобілізації. Бо саме невизначеність і боязнь "квитка в один кінець" відлякує українських чоловіків від мобілізації.

Та, незважаючи на всі перелічені вище проблеми, кожен українець має пам'ятати сто років тому українці масово ухилялись від армії і захисту новоствореної держави і це закінчилось Голодомором, репресіями, депортаціями і мільйонами людей в якості гарматного м'яса під час Другої світової.

Українці не готові воювати?

Військовослужбовець і ексспікер 68-ї єгерської бригади Євген Назаренко вважає, що українці не готові воювати. На його думку, в нашій державі бути ухилянтом стає не соромно, а навіть почесно.

"Варто, мабуть, визнати, сумний факт. Українське суспільство не хоче воювати. Не хоче боротись за свою країну. На кожному кроці у соцмережах зустрічаєш агресивні випади в бік пацанів з ТЦК, поради купи адвокатів, як захистити свої права. Чому не воюють депутати, їхні діти, дружини і батьки. Чому не воюють менти чи судді. Зрештою, чому не воюють всі, окрім маминої царапинки. Купа приколів про ухилянство, футболки та інший мерч. Тобто в Україні бути ухилянтом не те, що не соромно, а й почесно", – каже військовий.

Назаренко нагадав, що росіяни не зупиняться у Донецькій чи Харківській областях. Їхна мета – вся Україна.

"Тому якщо суспільство не хоче воювати, давайте тоді зізнаємось в тому чесно самі собі. Нехай Зеленський іде на перемовини з Путіним. Нам на ті перемовини особливо нема з чим іти, тому будьте готові: відмова від НАО, російська - друга державна, визнання окупованих територій частиною Росії, відмова від нашої історії. Фактично, втрата Україною субʼєктності. Але бойові дії припиняться, ракети перестануть падати на голову, з часом перестануть вимикати світло... Можна буде жити, іноді проїжджаючи повз цвинтар з десятками тисяч прапорів. Якщо, звісно, не скажуть ці прапори прибрати", – підсумував військовий.

Водночас, журналістка "Громадського" Мар'яна П'єцух відповіла, що українці дійсно дуже вольова і мужня вперта нація, просто будь-яке суспільство ділиться на пасіонаріїв і спостерігачів.

"Просто за два роки пасіонарії в більшості максимально вже приклались до боротьби, тому зараз так сильно суспільні настрої формує байдужа чи налякана частина, бо прийшла їхня черга, і тому їх так активно чутно, бо вони чергу не займали і обурюються", – зазначила журналістка.

Схожу думку висловив український політолог Володимир Фесенко. "У багатьох існує когнітивний дисонанс: люди хочуть перемоги для своєї країни, але так, щоб вони або їхні близькі не були призваними", – сказав він.

Кордони 1991 року: наскільки це реально

Історик Ярослав Грицак вважає, що повернення до кордонів 1991 року може зайняти 5-10 років. 

"Я думаю, що більшість українців хоч і кажуть, що хочуть кордони 1991 року, але розуміють, що це – декларативно. Це – не про сучасну ситуацію. Нехай мене звинуватять у зраді, але я думаю, що це – раціональне мислення. Ми мусимо шукати якусь іншу розв'язку", – каже Грицак.

Історик Владлен Мараєв в інтерв'ю "Українській правді" попередив, що вихід на кордони 91-го року не обов'язково означає перемогу. Тому що Росія не припинить воювати, якщо Україна туди вийде. 

"Уявімо, що ми проводимо якусь операцію – хоча Україна найпевніше не зможе цього робити – і заходимо на територію Росії своїми Збройними силами – то все одно це не означає остаточну перемогу. Бо Росія може воювати й воювати, якщо матиме для цього ресурс. Повна перемога для України – це створення ситуації, в якій Росія більше ніколи не загрожуватиме Україні", – вважає історик Мараєв.

То які ж сценарії завершення війни

Євген Глібовицький каже, що наразі можливі будь-які сценарії завершення війни – від поразки України до її перемоги та припинення бойових дій назавжди. Однак визначальним фактором стане консолідація суспільства, а не лише ситуація на фронті.

"Питання в тому, що ми не є єдиними, хто приймає рішення, ми не є єдиними, хто грає, але ми єдині, хто визначає, як ми на це реагуємо і що ми з цим робимо", – наголосив експерт.

На його думку, поточна масштабна війна в перспективі наступних 50-70 років виглядатиме як екзистенційне випробування для України.

"Ми можемо отримати припинення бойових дій, яке буде фактично поразкою, і ми можемо отримати припинення бойових дій, які потім більше ніколи не відновляться. Всі можливості, всі варіанти дуже широким спектром доступні і можливі", – резюмував експерт.

Ярослав Грицак в свою чергу певен – Росія обов'язково зазнає колапсу. Але це може статися навіть через десятиліття.

"Але поки Росія сколапсне, Україна може три рази сколапснути. У нас не ті резерви. Думаємо в категоріях – за рік-два перемир'я, за десять – ЄС і можливо НАТО. А це означає – гра в довгу. Тоді питання повернення окупованих територій буде питанням часу", – каже історик Грицак.

Інший історик, директор Українського наукового інституту в Гарвардському університеті, Сергій Плохій попереджає, що навіть розвалюючись, імперія може перемогти у війні.

"Якщо імперія розвалюється в умовах війни і конфлітку, який виснажує їхні резерви, країна може формально виграти у війні. Але потім вона не в змозі втримати свою імперію. Але більшість імперій помирає у війні", – сказав Плохій.

▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео

Історик Сергій Плохій: Не можу пригадати жодної війни, де б було стільки зловживань історією

Історик і політолог, директор Інституту світової політики Євген Магда вважає, що Україна отримала останній історичний шанс.

"У 1991 році Україна отримала історичний шанс на будівництво власної держави. У 2022 році ми спільними зусиллями довели, що наша Незалежність НЕ випадкова. І тому якщо ми її втратимо, то незалежної України не буде, мабуть, ще тисячу років", – сказав він.

Коли переговори

Ярослав Грицак припускає, що позицію Києва щодо відмови від переговорів з РФ негласно підтримують західні партнери, бо Україні зараз просто нема з чим сідати за стіл переговорів.

"Це позиція Заходу – Америки і можливо НАТО, не знаю, чи це позиція нашого уряду – перебрати ініціативу війни і зробити так, щоб Україна сіла за стіл переговорів у кращій позиції. Зараз ми цієї сили не маємо. Зараз це тактика на найближчий рік чи кілька", – пояснив він.

Натомість історик Владлен Мараєв нагадав, що не всі війни обов'язково закінчувалися переговорами. Були і капітуляції, а були і замороження лінії зіткнення.

"Зазвичай час переговорів – це коли обидві сторони розуміють, що не мають змоги якось далі покращити для себе ситуацію на фронті й досягти справді  вирішальних змін. Або навпаки, якщо вважають, що досягли мети, яка їх задовольняє", – каже історик Мараєв.

Війна в Україні і світ – від ядерної загрози до глобальних геополітичних змін

За словами Ярослава Грицака, російський фактор зараз став загрозою, який може довести світ до апокаліпсису. На його думку, світ входить у десятиліття воєн і наступні роки визначать, яким буде для людства ХХІІ століття.

Історик Сергій Плохій пояснив, що загроза переростання російсько-української війни в світову – це "найбільший головний біль у Вашингтоні". Це і є головною причиною дозування підтримки Україні.

Експерт Євген Глібовицький вважає, що внаслідок війни в Україні так чи інакше буде змінений світовий лад і відбудуться гігантські зміни.

Наше життя після війни

Євген Глібовицький вважає однією з найбільших проблем повоєнної України. демографічну кризу. Саме тому він закликає не допустити помилок ЄС із міграцією.

Історик Грицак попереджає: українців чекають непрості часи, навіть у разі перемоги.

На його думку, паралель між Росією та Україною – це Греко-Перська війна (500 до н. е. – 449 до н. е.).

"Тоді маленька Греція перемогла персів. Але після цієї перемоги почалася Пелопоннеська війна (431 до н. е. – 404 до н. е, війна між Афінами і Спартою – Ред.), яка стала початком кінця (для греків. – Ред.). Тому перемога може означати дестабілізацію, яка може вилитися у громадянську війну. Я не кажу, що це обов'язково станеться, але про цю загрозу потрібно пам'ятати. Подивіться на наші соціальні мережі: ви вже бачите дискусії. Але після перемоги будуть суперечки, хто більше доклався до перемоги. Або так, як у греків: "Де ти був під час Марафонської битви". І це є великий ризик. Я маю надію, що ми з цього вийдемо. Готуємося до найгіршого, але працюємо на найкраще", – розмірковує історик.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Кампанія дезінформації": як зірвалась найбільша угода поглинання в Японії
24tv
2025-07-17T13:42:30Z
Заборгували 85 мільярдів гривень: уряд вирішив проблему з виплатою пенсій
24tv
2025-07-17T13:42:14Z
Курс валют на 18 липня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-07-17T13:36:32Z
Вигідно знати кожному пасажиру: в які дні в Укрзалізниці найдешевші квитки – їх всього 2
24tv
2025-07-17T13:36:29Z
Курс долара набирає обертів, а євро впало: якою буде вартість валюти 18 липня
GlavRed
2025-07-17T13:27:20Z
Втричі дорожчі, ніж раніше: в Україні стрімко зросла ціна на популярний фрукт
GlavRed
2025-07-17T13:21:13Z
«Досягти трильйон ВВП»: економіст розповів, як Україна буде розвиватися після війни
Политека
2025-07-17T13:07:41Z
Де у Європі найбільші запаси нафти та газу: які країни видобувають найбільше
24tv
2025-07-17T13:06:27Z
Лоукостер Ryanair змінив розмір безкоштовної ручної поклажі після скандалу
Хвиля
2025-07-17T13:06:10Z
Рада пакетом затвердила уряд Свириденко: список
ZN UA
2025-07-17T13:45:38Z
"Відбувається за планом": Шмигаль прокоментував мобілізацію в Україні
24tv
2025-07-17T13:42:27Z
Чехія каже, що снарядна ініціатива для України набирає обертів
Европейская правда
2025-07-17T13:40:39Z
Суд підтвердив вимоги Мін’юсту щодо повернення незаконно відчуженого Компартією майна
УкраинФорм
2025-07-17T13:39:14Z
Орбан заявив про підпал церкви і погрози угорській спільноті на Закарпатті
Комсомольская правда
2025-07-17T13:36:28Z
Економічні зв'язки між Україною та Чехією посилюються попри війну - посол
УкраинФорм
2025-07-17T13:36:22Z
У Німеччині не підтверджують заяву Трампа, що Patriot уже в дорозі до України
УкраинФорм
2025-07-17T13:36:18Z
Новообраний міністр оборони пояснив, як позбутися силової мобілізації
TSN
2025-07-17T13:36:10Z
У Грузії різко розкритикували ультиматум ЄС щодо поновлення верховенства права
Европейская правда
2025-07-17T13:34:17Z
Жуйка, цукерка і позіхання: чому під час польоту закладає вуха і як вирішити цю проблему
Фокус
2025-07-17T12:45:44Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T12:18:26Z
Боротьба зі шкідниками та знищення бур'янів: як використовувати яблучний оцет у саду
24tv
2025-07-17T12:15:51Z
Сім найотруйніших рослин в Україні, до яких небезпечно торкатися і їсти
Gazeta UA
2025-07-17T12:06:40Z
У який місяць року найлегше почати худнути
TSN
2025-07-17T11:51:38Z
Робот-хірург з ШІ вперше провів операцію без допомоги лікаря
TSN
2025-07-17T11:36:19Z
Кишківник як щит: лікар назвав 3 звички, які знижують ризик раку товстої кишки
24tv
2025-07-17T11:24:27Z
У міських голубів відсутні пальці ніг і деформовані лапи: тут замішані люди
Фокус
2025-07-17T11:21:01Z
Безкоштовні путівки в санаторій видають пенсіонерам: хто і як її може отримати
24tv
2025-07-17T10:24:00Z
"Морський дракон" на пляжі в Одесі: біолог пояснив, чи є небезпека для туристів
TSN
2025-07-17T13:36:32Z
Скандал в Оболонському ліцеї: директорка обурена безладом в укритті, який влаштовують кияни під час тривог
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T13:36:21Z
У Доманівській громаді на Миколаївщині відкрили оновлений медичний заклад
УкраинФорм
2025-07-17T13:21:25Z
Уряд посилив охорону Китаївського археологічного комплексу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T13:18:27Z
В Україні оголошено штормове попередження на 18 липня: перелік областей
TSN
2025-07-17T13:03:17Z
Підвищення тарифів у Луцьку: за що жителі платитимуть більше
Политека
2025-07-17T13:00:57Z
"Продавлюють": ЗСУ на Сумщині ліквідували ДРГ росіян, які пробралися в український тил
Фокус
2025-07-17T13:00:16Z
Смерчів та пилових бур на півдні України буде дедалі більше - метеоролог
УкраинФорм
2025-07-17T12:51:22Z
Масовий мор риби на Дніпропетровщині: іхтіолог вказав на небезпеку для людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T12:45:09Z
"Менше піару на дронах-перехоплювачах": для боротьби з "Шахедами" треба вертольоти, — експерт
Фокус
2025-07-17T13:42:46Z
Навіть з відстрочкою зроблять ухилянтом: чоловіків штрафуватимуть по-новому – вже не ТЦК
Знай
2025-07-17T13:36:28Z
Безкоштовне житло для ВПО у Рівненській області: як отримати підтримку у складний час
Политека
2025-07-17T13:30:17Z
5 суворих заборон, які не можна порушувати: важливі прикмети 18 липня
GlavRed
2025-07-17T13:27:26Z
ЗС РФ зводять понтонні переправи через Оскіл на Харківщині: в ЗСУ розповіли про їхній план
Фокус
2025-07-17T13:27:19Z
Таємниця назви Житомир: як вона з’явилась та що насправді означає
GlavRed
2025-07-17T13:27:10Z
Журнал Time обкладинкою нагадав про викрадених Росією українських дітей
УкраинФорм
2025-07-17T13:24:09Z
Робота для пенсіонерів у Вінниці: де потрібні люди та скільки готові платити
Политека
2025-07-17T13:21:57Z
Українці, які прихистили ВПО, можуть отримати компенсацію: як подати заяву
24tv
2025-07-17T13:21:47Z
Вийшла нова серія книжок за мотивами мультсеріалу «Тото»
Детектор М
2025-07-17T13:42:46Z
Наталка Денисенко на рідкісних фото показала, як подорослішав її син — копія Андрія Федінчика
TSN
2025-07-17T13:36:56Z
"Як можна так опуститися": чому українці критикують Потапа і чим він зараз займається
Telegraf
2025-07-17T13:27:59Z
Третій сезон «Останні з нас» планують випустити у 2027 році
Детектор М
2025-07-17T13:19:37Z
Два українські фільми покажуть на фестивалі в Лісабоні
УкраинФорм
2025-07-17T13:12:13Z
Мені так шкода, – Дорофєєва прокоментувала отруєння в ресторані чоловіка і нарвалась на хейт
24tv
2025-07-17T13:12:03Z
Закохали в себе українців: 3 найпопулярніші мінісеріали на Netflix, які можна подужати за вечір
24tv
2025-07-17T13:09:19Z
87-річна Лариса Кадочникова розсекретила стосунки з молодшим на 25 років адвокатом
TSN
2025-07-17T12:48:37Z
В іспанській Малазі відбулася перша велика зустріч творчої української громади
УкраинФорм
2025-07-17T12:45:53Z
Побили до напівсмерті: у селі Гребінки жорстоко побили батька загиблого нацгвардійця
24tv
2025-07-17T13:42:21Z
Масований обстріл Дніпропетровської області: куди "прилетіло" та які наслідки
TSN
2025-07-17T13:36:05Z
Ексзаступник начальника Тернопільської ОВА, який вів «бухгалтерію подяк», відправився за ґрати
Украина Криминальная
2025-07-17T13:33:16Z
Біля Аляски зафіксували землетрус
360ua.news
2025-07-17T13:33:06Z
РФ вдарила по Каневу: є постраждалий, виникла пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T13:21:54Z
На Тернопільщині поліцейські затримали жінку, яка через ревнощі облила бензином та підпалила суперницю
Украина Криминальная
2025-07-17T13:21:30Z
В приватній лікарні Києва пацієнт помер після “заспокійливої” ін’єкції
1News
2025-07-17T13:21:11Z
На Рівненщині судитимуть членів ОЗГ, які допомагали військовим уникати служби та виїжджати за кордон
Украина Криминальная
2025-07-17T13:18:55Z
Росіяни атакували з дрона ще одну «швидку» на Херсонщині - постраждали медики
УкраинФорм
2025-07-17T13:15:17Z
Як швидко позбутися білокрилки народними засобами - прості лайфхаки
GlavRed
2025-07-17T13:30:49Z
"Схвалюю таке": стюардеса назвала варіанти одягу, які слід одягати для подорожі літаком
Фокус
2025-07-17T13:21:48Z
Звідки береться пил в оселі: 6 поширених джерел бруду
24tv
2025-07-17T13:18:53Z
Навіщо розкладати пасинки помідорів біля кущів смородини: навіть досвідчені городники в шоці
24tv
2025-07-17T13:06:45Z
Рятуємо вихованців від спеки: як допомогти коту, собаці та навіть хом'ячку пережити українське літо без шкоди для здоров'я
Знай
2025-07-17T13:06:35Z
Буде як свіжа навіть в лютому: ідеальний спосіб заготівлі зелені на зиму
24tv
2025-07-17T13:00:09Z
Дистанційна робота з майже безлюдного острова: мандрівниця розповіла всю правду про таке життя
24tv
2025-07-17T12:15:25Z
Як швидко вивести пирій зі свого городу без хімії: найкращі способи, які дійсно працюють
TSN
2025-07-17T12:06:18Z
Фіалка зацвіте за тиждень: елементарний літній догляд
24tv
2025-07-17T11:51:45Z
Усик прийшов на пресконференцію з Дюбуа у шапці як у гетьмана Скоропадського
Комсомольская правда
2025-07-17T13:42:10Z
Стало відомо, де Шахтар проводитиме домашні матчі єврокубків сезону-2025/26
Football.ua
2025-07-17T13:36:38Z
Директор московського цирку звинуватив Усика у зраді Росії та Криму: крінжова заява від клоуна
24tv
2025-07-17T13:36:11Z
Фірпо повертається до Бетіса
Football.ua
2025-07-17T13:27:56Z
Реал продасть Вінісіуса за однієї умови
Football.ua
2025-07-17T13:15:42Z
Шатернікова розповіла, чого слід остерігатись Усику у реванші
24tv
2025-07-17T13:12:50Z
Не Усик, і не Клички: відомий український боксер шокував думкою про найкращого боксера України
24tv
2025-07-17T13:06:40Z
Трабзонспор прийняв рішення щодо майбутнього Сікана
Football.ua
2025-07-17T13:01:27Z
Тер Штеген отримав нову травму – ЗМІ
Football.ua
2025-07-17T13:00:26Z
Вуглецевий комплект Vorsteiner для Lamborghini Revuelto дорожчий за Volkswagen Golf R
Топ Жир
2025-07-17T13:18:46Z
DAF представляє нове сімейство автовозів
AutoCentre
2025-07-17T13:07:16Z
Експерти закликають не мити авто влітку: у чому причина
GlavRed
2025-07-17T12:27:44Z
На європейський ринок виходять нові конкуренти Tesla Model S і Model Y від MG
Фокус
2025-07-17T12:21:33Z
Bentley готує доступну альтернативу Bentayga
AutoCentre
2025-07-17T12:03:58Z
Škoda Karoq б’є рекорди автокредитування
AutoCentre
2025-07-17T12:03:00Z
Через шість років: електромобілі Smart знову отримають бензиновий двигун
AutoGeek
2025-07-17T11:54:17Z
Хто це? Легендарний Land Rover з потужністю 700 кінських сил
Топ Жир
2025-07-17T11:48:27Z
Зірка "Форсажу": культову Mazda 90-х продали за $1,2 мільйона
Фокус
2025-07-17T11:30:45Z
Німецька компанія Helsing поставила в Україну 1950 дронів-камікадзе зі штучним інтелектом
УкраинФорм
2025-07-17T13:42:43Z
Meta прискорює будівництво мульти-гігаватних дата-центрів для ШІ
InternetUA
2025-07-17T13:34:38Z
Нове дослідження довело, що спілкування з ШІ впливає на те, як ви спілкуємося між собою
24tv
2025-07-17T13:30:41Z
Google представить нові смартфони Pixel 10: камери, процесор та інші характеристики
Фокус
2025-07-17T13:21:55Z
Користувачі AirPods в Україні отримали нову корисну функцію: що відомо
TSN
2025-07-17T13:21:42Z
У Росії штрафуватимуть за пошук «екстремістських матеріалів» в інтернеті
УкраинФорм
2025-07-17T13:21:08Z
Новий складний iPhone буде товщим і дорожчим за Galaxy Fold 7
InternetUA
2025-07-17T13:19:04Z
Кримінальні справи по OnlyFans: які ризики виникають у власників акаунтів і чому потрібен адвокат
Украина Криминальная
2025-07-17T13:18:50Z
На Сонці утворився “вогняний каньйон” завдовжки з відстань до Місяця
1News
2025-07-17T13:03:58Z