MY.UAНовини
Коли і чим закінчиться війна: історики та експерти відверто про майбутнє України
Коли і чим закінчиться війна: історики та експерти відверто про майбутнє України

Коли і чим закінчиться війна: історики та експерти відверто про майбутнє України

ТСН.ua зібрав думки відомих публічних інтелектуалів, істориків, журналістів і військових про те, яким буде майбутнє нашої держави.

Війна в Україні перейшла межу десятиліття, а повномасштабне вторгення – ось уже третій рік. Коли закінчиться це пекло, чи вдасться вистояти українцям, чи збережеться наша держава, а якщо так, то у яких кордонах, яким буде післявоєнне життя – ці питання хвилюють кожного. Українці уже не вірять обіцянкам про "два-три тижні", російські снаряди, які мали закінчитися ще рік тому і ніяк не закінчаться, і російську економіку, що мала зазнати краху від західних санкцій.

Марафон у темпі спринту українцям виявилося бігти занадто складно. Навіть ті, хто від самого початку не вірив Арестовичу, навряд чи могли подумати, що війна затягнеться більше, ніж на рік-півтора. Громадяни вимагають говорити з ними, як з дорослими, проте чи готові вони почути цю правду?

ТСН.ua зібрав думки відомих публічних інтелектуалів, істориків, журналістів і військових про те, яким буде майбутнє нашої держави і чи насправді все так погано, як пишуть у західних ЗМІ.

Мобілізація в Україні: що пішло не так

Дедалі частіше в Україні стала звучати теза, що "воювати будуть усі". Проте вона не заохочує чоловіків йти до війська, вважає експерт з довготермінових стратегій і лектор Українського католицького університету Євген Глібовицький.

"Зараз дуже легко казати про те, що, наприклад, "всі будуть воювати". Навіть під час Другої Світової війни більшість чоловіків не воювали. Питання є в тому, що хтось буде в економіці, хтось буде на фронті. Як визначити, хто має бути де, як мають працювати ці інструменти справедливості – без чесної розмови цього зробити буде неможливо, тому що хтось буде почувати себе обдуреним, переважно слабший себе буде почувати обдуреним", – каже Глібовицький.

Він наголошує, що потрібно зняти знак "дорівнює" між словами "армія" і "загибель".

"Так, в армії є можливість загинути, але це не знак дорівнює", – вважає експерт.

Він наголосив на важливості запровадження в Україні економічного бронювання від мобілізації.

"Це означатиме, що хтось не буде воювати, а хтось буде. Той, хто воює, не має розглядатися суспільством як той, кого догнали, кому не пощастило, хто дурний. Для когось це має бути свідомий вибір", – розповів експерт.

Відомий публічний інтелектуал та історик Ярослав Грицак радить владі визначитися з термінами мобілізації. Бо саме невизначеність і боязнь "квитка в один кінець" відлякує українських чоловіків від мобілізації.

Та, незважаючи на всі перелічені вище проблеми, кожен українець має пам'ятати сто років тому українці масово ухилялись від армії і захисту новоствореної держави і це закінчилось Голодомором, репресіями, депортаціями і мільйонами людей в якості гарматного м'яса під час Другої світової.

Українці не готові воювати?

Військовослужбовець і ексспікер 68-ї єгерської бригади Євген Назаренко вважає, що українці не готові воювати. На його думку, в нашій державі бути ухилянтом стає не соромно, а навіть почесно.

"Варто, мабуть, визнати, сумний факт. Українське суспільство не хоче воювати. Не хоче боротись за свою країну. На кожному кроці у соцмережах зустрічаєш агресивні випади в бік пацанів з ТЦК, поради купи адвокатів, як захистити свої права. Чому не воюють депутати, їхні діти, дружини і батьки. Чому не воюють менти чи судді. Зрештою, чому не воюють всі, окрім маминої царапинки. Купа приколів про ухилянство, футболки та інший мерч. Тобто в Україні бути ухилянтом не те, що не соромно, а й почесно", – каже військовий.

Назаренко нагадав, що росіяни не зупиняться у Донецькій чи Харківській областях. Їхна мета – вся Україна.

"Тому якщо суспільство не хоче воювати, давайте тоді зізнаємось в тому чесно самі собі. Нехай Зеленський іде на перемовини з Путіним. Нам на ті перемовини особливо нема з чим іти, тому будьте готові: відмова від НАО, російська - друга державна, визнання окупованих територій частиною Росії, відмова від нашої історії. Фактично, втрата Україною субʼєктності. Але бойові дії припиняться, ракети перестануть падати на голову, з часом перестануть вимикати світло... Можна буде жити, іноді проїжджаючи повз цвинтар з десятками тисяч прапорів. Якщо, звісно, не скажуть ці прапори прибрати", – підсумував військовий.

Водночас, журналістка "Громадського" Мар'яна П'єцух відповіла, що українці дійсно дуже вольова і мужня вперта нація, просто будь-яке суспільство ділиться на пасіонаріїв і спостерігачів.

"Просто за два роки пасіонарії в більшості максимально вже приклались до боротьби, тому зараз так сильно суспільні настрої формує байдужа чи налякана частина, бо прийшла їхня черга, і тому їх так активно чутно, бо вони чергу не займали і обурюються", – зазначила журналістка.

Схожу думку висловив український політолог Володимир Фесенко. "У багатьох існує когнітивний дисонанс: люди хочуть перемоги для своєї країни, але так, щоб вони або їхні близькі не були призваними", – сказав він.

Кордони 1991 року: наскільки це реально

Історик Ярослав Грицак вважає, що повернення до кордонів 1991 року може зайняти 5-10 років. 

"Я думаю, що більшість українців хоч і кажуть, що хочуть кордони 1991 року, але розуміють, що це – декларативно. Це – не про сучасну ситуацію. Нехай мене звинуватять у зраді, але я думаю, що це – раціональне мислення. Ми мусимо шукати якусь іншу розв'язку", – каже Грицак.

Історик Владлен Мараєв в інтерв'ю "Українській правді" попередив, що вихід на кордони 91-го року не обов'язково означає перемогу. Тому що Росія не припинить воювати, якщо Україна туди вийде. 

"Уявімо, що ми проводимо якусь операцію – хоча Україна найпевніше не зможе цього робити – і заходимо на територію Росії своїми Збройними силами – то все одно це не означає остаточну перемогу. Бо Росія може воювати й воювати, якщо матиме для цього ресурс. Повна перемога для України – це створення ситуації, в якій Росія більше ніколи не загрожуватиме Україні", – вважає історик Мараєв.

То які ж сценарії завершення війни

Євген Глібовицький каже, що наразі можливі будь-які сценарії завершення війни – від поразки України до її перемоги та припинення бойових дій назавжди. Однак визначальним фактором стане консолідація суспільства, а не лише ситуація на фронті.

"Питання в тому, що ми не є єдиними, хто приймає рішення, ми не є єдиними, хто грає, але ми єдині, хто визначає, як ми на це реагуємо і що ми з цим робимо", – наголосив експерт.

На його думку, поточна масштабна війна в перспективі наступних 50-70 років виглядатиме як екзистенційне випробування для України.

"Ми можемо отримати припинення бойових дій, яке буде фактично поразкою, і ми можемо отримати припинення бойових дій, які потім більше ніколи не відновляться. Всі можливості, всі варіанти дуже широким спектром доступні і можливі", – резюмував експерт.

Ярослав Грицак в свою чергу певен – Росія обов'язково зазнає колапсу. Але це може статися навіть через десятиліття.

"Але поки Росія сколапсне, Україна може три рази сколапснути. У нас не ті резерви. Думаємо в категоріях – за рік-два перемир'я, за десять – ЄС і можливо НАТО. А це означає – гра в довгу. Тоді питання повернення окупованих територій буде питанням часу", – каже історик Грицак.

Інший історик, директор Українського наукового інституту в Гарвардському університеті, Сергій Плохій попереджає, що навіть розвалюючись, імперія може перемогти у війні.

"Якщо імперія розвалюється в умовах війни і конфлітку, який виснажує їхні резерви, країна може формально виграти у війні. Але потім вона не в змозі втримати свою імперію. Але більшість імперій помирає у війні", – сказав Плохій.

▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео

Історик Сергій Плохій: Не можу пригадати жодної війни, де б було стільки зловживань історією

Історик і політолог, директор Інституту світової політики Євген Магда вважає, що Україна отримала останній історичний шанс.

"У 1991 році Україна отримала історичний шанс на будівництво власної держави. У 2022 році ми спільними зусиллями довели, що наша Незалежність НЕ випадкова. І тому якщо ми її втратимо, то незалежної України не буде, мабуть, ще тисячу років", – сказав він.

Коли переговори

Ярослав Грицак припускає, що позицію Києва щодо відмови від переговорів з РФ негласно підтримують західні партнери, бо Україні зараз просто нема з чим сідати за стіл переговорів.

"Це позиція Заходу – Америки і можливо НАТО, не знаю, чи це позиція нашого уряду – перебрати ініціативу війни і зробити так, щоб Україна сіла за стіл переговорів у кращій позиції. Зараз ми цієї сили не маємо. Зараз це тактика на найближчий рік чи кілька", – пояснив він.

Натомість історик Владлен Мараєв нагадав, що не всі війни обов'язково закінчувалися переговорами. Були і капітуляції, а були і замороження лінії зіткнення.

"Зазвичай час переговорів – це коли обидві сторони розуміють, що не мають змоги якось далі покращити для себе ситуацію на фронті й досягти справді  вирішальних змін. Або навпаки, якщо вважають, що досягли мети, яка їх задовольняє", – каже історик Мараєв.

Війна в Україні і світ – від ядерної загрози до глобальних геополітичних змін

За словами Ярослава Грицака, російський фактор зараз став загрозою, який може довести світ до апокаліпсису. На його думку, світ входить у десятиліття воєн і наступні роки визначать, яким буде для людства ХХІІ століття.

Історик Сергій Плохій пояснив, що загроза переростання російсько-української війни в світову – це "найбільший головний біль у Вашингтоні". Це і є головною причиною дозування підтримки Україні.

Експерт Євген Глібовицький вважає, що внаслідок війни в Україні так чи інакше буде змінений світовий лад і відбудуться гігантські зміни.

Наше життя після війни

Євген Глібовицький вважає однією з найбільших проблем повоєнної України. демографічну кризу. Саме тому він закликає не допустити помилок ЄС із міграцією.

Історик Грицак попереджає: українців чекають непрості часи, навіть у разі перемоги.

На його думку, паралель між Росією та Україною – це Греко-Перська війна (500 до н. е. – 449 до н. е.).

"Тоді маленька Греція перемогла персів. Але після цієї перемоги почалася Пелопоннеська війна (431 до н. е. – 404 до н. е, війна між Афінами і Спартою – Ред.), яка стала початком кінця (для греків. – Ред.). Тому перемога може означати дестабілізацію, яка може вилитися у громадянську війну. Я не кажу, що це обов'язково станеться, але про цю загрозу потрібно пам'ятати. Подивіться на наші соціальні мережі: ви вже бачите дискусії. Але після перемоги будуть суперечки, хто більше доклався до перемоги. Або так, як у греків: "Де ти був під час Марафонської битви". І це є великий ризик. Я маю надію, що ми з цього вийдемо. Готуємося до найгіршого, але працюємо на найкраще", – розмірковує історик.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Росіяни будують транспортний хаб у Генічеську: чим це загрожує, — Андрющенко
Фокус
2025-04-04T12:06:33Z
В Україні розмінували територій, більше за три Одеси разом узяті
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T12:06:18Z
Заявники Харківщини придбали 1 525 об’єктів нерухомості з використанням житлових сертифікатів
Мій Харків
2025-04-04T11:57:13Z
На Дніпропетровщині підірвали авто депутата міськради Юрія Федька: що про нього відомо
24tv
2025-04-04T11:54:35Z
Водна криза на горизонті: Крим втрачає запаси води і не готовий до спекотного літа
Фокус
2025-04-04T11:36:48Z
Росіяни "обнуляють" особовий склад у м'ясних штурмах в Херсонській області, – "Атеш"
24tv
2025-04-04T11:36:15Z
Росіяни намагаються звести переправи через Оскіл, але зазнають невдач – речник ЗСУ
Лига
2025-04-04T11:30:48Z
Сніг, штормовий вітер і заморозки: скільки протримається похолодання в Україні
GlavRed
2025-04-04T11:27:25Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-04-04T11:27:02Z
Уряд направив 128 млн грн на формування армійських корпусів у ЗСУ
1News
2025-04-04T12:12:46Z
Російський дрон уразив машину, в якій їхали журналіст «Українського свідка», прес-офіцер та військові
Детектор М
2025-04-04T12:07:47Z
Кабмін погодив законопроєкт, який змінює правила відстрочки для студентів і педагогів
24tv
2025-04-04T12:06:45Z
В Україну вчасно не повернулися до 17% хлопців, які виїхали за програмою обміну студентів
УкраинФорм
2025-04-04T12:06:37Z
Неочікуваний сюрприз: пара купила дім, але не була готова до того, що залишив їм старий власник
24tv
2025-04-04T12:06:32Z
Безкоштовне житло для ВПО в Одесі: де можна знайти притулок, перелік адрес
Политека
2025-04-04T12:03:54Z
В Афганістані знайдено можливо найстаршого чоловіка у світі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T12:00:15Z
Військові одружуватимуться в Дії поза чергою – Уряд ухвалив постанову
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T11:57:43Z
Яка відповідальність за порушення комендантської години в Україні 2025
Факти ICTV
2025-04-04T11:55:52Z
NYT: ЄС готує на літо серйозне покарання для Х Маска
Европейская правда
2025-04-04T12:12:27Z
Генсек НАТО підтвердив, що шлях України до членства – незворотній
Европейская правда
2025-04-04T12:09:21Z
Росія оголосила про видворення трьох дипломатів Молдови
Европейская правда
2025-04-04T12:09:04Z
Конгрес почав роботу над законопроєктом про санкції щодо РФ – Рубіо
ZN UA
2025-04-04T12:07:45Z
"Ми просто прийдемо до них з партнерством". Рубіо заперечив, що США анексують Гренландію
Лига
2025-04-04T12:06:59Z
Рубіо пригрозив Росії санкціями, якщо вона не піде на мир в Україні
Vlasti
2025-04-04T12:06:52Z
Рютте пояснив, як бачить "стійкий мир" для України
Европейская правда
2025-04-04T12:06:45Z
Якщо Росія піде в наступ, ми знатимемо, чи хоче вона миру
Vlasti
2025-04-04T12:06:35Z
Рютте каже, що про вихід США з формату "Рамштайн" не йдеться
Европейская правда
2025-04-04T12:04:35Z
«Нічия земля» Яна Валєтова: постапокаліптична тетралогія про знищену Україну. Рецензія ITC.ua
ITC
2025-04-04T12:07:28Z
За місяць до Євробачення-2025: гурт Ziferblat прибув до Швейцарії та розкрив мету своєї поїздки
24tv
2025-04-04T12:06:44Z
Драма Іво Бобула. Легендарний поет розповів, як співпраця з молодою артисткою ледь не зруйнувала родину співака
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T11:54:35Z
Родина загиблого захисника виконала його бажання попри осуд. На прощанні лунала рок-пісня AC/DC
Telegraf
2025-04-04T11:48:42Z
Євробачення-2025: Україна вирвалася вперед у ставках букмекерів
Фокус
2025-04-04T11:42:45Z
Новий український мінісеріал вразив глядачів: чесні відгуки про стрічку "Тілоохоронець"
24tv
2025-04-04T11:36:18Z
Кубічний монумент із загадковим китайським символом: як виглядає могила Хіта Леджера, який зіграв "Джокера"
Telegraf
2025-04-04T11:33:48Z
DC показала 5 хвилин «Супермена» — криптопес, кристали і Фортеця самотності
ITC
2025-04-04T11:28:10Z
Зірка фільму "Веном" Мішель Вільямс вчетверте стала мамою
Комсомольская правда
2025-04-04T11:10:04Z
Україна U-19 отримала технічну поразку 0:3 за пропуск матчу відбору на дівоче Євро
Football.ua
2025-04-04T12:03:53Z
Зірковий футболіст "Манчестер Сіті" оголосив про відхід з клубу
ZN UA
2025-04-04T12:01:36Z
У США дискваліфікували спортсменку за відмову змагатися з трансгендером: відео протесту
24tv
2025-04-04T11:51:12Z
Могильний та Гаджук гратимуть із перших хвилин битви аутсайдерів проти Оболоні
Football.ua
2025-04-04T11:43:20Z
Де Брюйне оголосив, що залишить Манчестер Сіті після закінчення сезону
Football.ua
2025-04-04T11:22:40Z
Лідер Динамо міг стати одноклубником Циганкова: чому "біло-сині" не відпустили гравця
24tv
2025-04-04T11:18:46Z
Манчестер Сіті звинувачує Прем'єр-лігу у спотворенні правил на користь Арсеналу та ще трьох клубів
Football.ua
2025-04-04T11:04:24Z
Промоутер розкрив божевільний гонорар, який Джошуа може заробити за бій проти кривдника Тайсона
24tv
2025-04-04T11:03:56Z
Український голкіпер розповів про розмову з Кріштіану Роналду в Саудівській Аравії
ZN UA
2025-04-04T10:55:26Z
Верховний Суд України підтвердив право власності британської компанії Premiorri на 100% корпоративних прав української дочірньої компанії
Gazeta UA
2025-04-04T12:12:25Z
На тлі стрімкого зростання цін: Найбільші фармкомпанії України отримали понад 42 мільярди гривень доходу у 2024 році
Antikor
2025-04-04T12:12:24Z
Борги українців по мікрокредитах зросли майже вдвічі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T12:00:51Z
Експорт української кукурудзи перевищив 17 млн т
AgroPortal
2025-04-04T12:00:28Z
Митна війна між США та Китаєм знищує ринок біткоїн-майнінгу
ITC
2025-04-04T11:55:59Z
"Украли 10 млн КВт": у РФ привласнюють електроенергію від вітряних турбін України
Фокус
2025-04-04T11:45:54Z
Верховний Суд підтвердив законність процедури bail-in ПриватБанку та відхилив позов родини Суркісів
Antikor
2025-04-04T11:40:24Z
Українці заборгували мікрофінансовим організаціям понад 15 млрд грн
360ua.news
2025-04-04T11:36:18Z
Подорожчання продуктів у Харкові: скільки коштуватиме великодній кошик у 2025 році
Политека
2025-04-04T11:31:35Z
Рецепти на Великдень: як приготувати смачну курку в духовці
Фокус
2025-04-04T11:57:46Z
Зберете по три відра з куща: ось коли садити картоплю у квітні
24tv
2025-04-04T11:39:57Z
Хто багатий: тільки найкмітливіші знайдуть багатія за 5 секунд
GlavRed
2025-04-04T11:39:22Z
Цей інгредієнт змінить ваше уявлення про яєчню: як ідеально посмажити яйця
24tv
2025-04-04T11:24:13Z
Єдиний колір, у який не варто фарбувати кухню з дубовими шафами
24tv
2025-04-04T10:27:10Z
Ви не будете уявляти великодній кошик без цієї закуски: найніжніший шпондер
Telegraf
2025-04-04T10:21:58Z
Додають простору глибини та вишуканості: які візерунки паркетної підлоги в тренді
Gazeta UA
2025-04-04T10:12:26Z
Як позбутися неприємного запаху після тренувань без шкоди одягу
Знай
2025-04-04T09:51:47Z
Смачний сніданок чи перекус: ліниві вареники зі смаком дитинства за 30 хвилин
24tv
2025-04-04T09:45:04Z
Передається моментально: на круїзному лайнері понад 200 людей підхопили заразний вірус
24tv
2025-04-04T12:09:34Z
У Дніпрі поліція офіційно підтвердила загибель депутата Федька
Antikor
2025-04-04T11:54:33Z
Вибух у Дніпрі визнали терактом: є три версії, чому загинув Юрій Федько
24tv
2025-04-04T11:30:54Z
На Чернігівщині рибоохоронний патруль затримав чоловіка, який наловив риби на понад 100 тисяч гривень під час нересту
Antikor
2025-04-04T11:30:22Z
Вибух у Дніпрі: Нацполіція підтвердила смерть Юрія Федька та оновила дані про злочин, — ЗМІ
Фокус
2025-04-04T11:30:13Z
Адміністратор Вайбер-групи про місця роздачі повісток отримав 5 років умовно
InternetUA
2025-04-04T11:28:02Z
Назавжди 21: що відомо про хлопця, який загинув в машині, внаслідок удару Росії по Кривому Рогу
24tv
2025-04-04T11:24:03Z
У Львові за два дні сталося два випадки отруєння чадним газом: до лікарні потрапили сім людей, зокрема троє дітей
Antikor
2025-04-04T11:21:55Z
Винуватця ДТП в Тернополі, у якій загинули двоє людей, засуджено до 8 років 6 місяців ув’язнення
Украина Криминальная
2025-04-04T11:13:28Z
Діагностували у 12 років: Наталія Холоденко розповіла про невиліковну хворобу
Факти ICTV
2025-04-04T12:12:29Z
Скільки потрібно займатись спортом, щоб зменшити ризик раку
24tv
2025-04-04T11:03:10Z
Як досягти збільшення тривалості життя м'язів: 3 ключові моменти
24tv
2025-04-04T11:00:44Z
Не було жодних ознак: у Чернівцях жінці видалили дві кісти понад 8 см
Факти ICTV
2025-04-04T10:49:21Z
В Украине обновили правила оплаты больничных
1News
2025-04-04T10:45:58Z
Близько 40% націнки на розчин для ін’єкцій: стали відомі деталі контрактів АТ "Фармак" і Міноборони
Antikor
2025-04-04T10:21:35Z
У Польщі жінку, яка планувала аборт через важкий діагноз у плода, примусово госпіталізували до психіатрії
Antikor
2025-04-04T09:27:34Z
Якісний сон – запорука краси та здоров'я: ось чому важливо добре спати
24tv
2025-04-04T09:21:35Z
Жінка не могла два роки їсти через рідкісний синдром після Covid-19
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:21:02Z
Amazon проти Starlink: конкуренція за космічний інтернет загострюється
InternetUA
2025-04-04T12:01:15Z
Який телевізор кращий: чи варто купувати 8K-панелі замість 4K і чим вони відрізняються
Фокус
2025-04-04T12:00:47Z
Google DeepMind докладно описала, як штучний інтелект може зруйнувати світ
ITC
2025-04-04T11:52:56Z
Люди і динозаври співіснували на Землі: у цій теорії є частка правди
Фокус
2025-04-04T11:51:34Z
Аферисти використовують фейкові «кружечки» у Telegram, щоб виманити гроші або поширити фішингові посилання
Украина Криминальная
2025-04-04T11:49:19Z
Астрономи знайшли чорну діру, яка поглинає не тільки матерію, а й дещо ще
Фокус
2025-04-04T11:42:31Z
У компанії Meta можуть відібрати два її сервіси внаслідок антимонопольної справи
24tv
2025-04-04T11:33:22Z
Дослідження Microsoft: штучний інтелект знижує здатність до критичного мислення
ITC
2025-04-04T11:28:44Z
Як перевірити сторінку Instagram на шахрайство
24tv
2025-04-04T11:16:26Z
Новий Mercedes S-Class 2025 дозволяє водієві дивитися кіно на автобані
Фокус
2025-04-04T11:51:52Z
Rimac може придбати Porsche та взяти під контроль Bugatti
Топ Жир
2025-04-04T11:45:00Z
ReVolt Motors представляє гібридні вантажівки Peterbilt
AutoCentre
2025-04-04T11:34:22Z
Замість суперкарів – кросовер: McLaren почне випускати електромобілі
AutoGeek
2025-04-04T11:30:55Z
В Україні з'явився новітній 750-сильний суперкар McLaren ціною понад 300 000 євро
Фокус
2025-04-04T11:12:24Z
Одразу з двома гібридами: кросовер Renault Austral пережив перший рестайлінг
AutoGeek
2025-04-04T10:42:18Z
Audi RS3 отримав 500-сильну версію від відомого ательє
AutoCentre
2025-04-04T10:25:40Z
В Україні різко знизився попит на вживані авто з-за кордону: які моделі купували
AutoCentre
2025-04-04T10:18:30Z
Škoda Elroq RS спортивний електричний позашляховик з технологіями майбутнього
360ua.news
2025-04-04T10:03:39Z