MY.UAНовини
Операція «Перевантаження»: як пропагандисти атакують фактчекерів задля поширення російської дезінформації на Заході
Операція «Перевантаження»: як пропагандисти атакують фактчекерів задля поширення російської дезінформації на Заході

Операція «Перевантаження»: як пропагандисти атакують фактчекерів задля поширення російської дезінформації на Заході

Редакція «Детектора медіа» також опинилася під прицілом зловмисників, які атакують робочі пошти фактчекінгових організацій проханнями перевірити десятки «новин».

Дослідники міжнародної організації з протидії цифровим загрозам демократії Reset.Tech та фінської методологічної компанії Check First виявили значну дезінформаційну операцію, націлену на фактчекерів, редакції новин та дослідників у всьому світі.

Учасники операції «Перевантаження» мають на меті виснажити ресурси фактчекерів, змусивши їх перевіряти купу проросійських вкидів, та використати надійні інформаційні джерела для поширення наративів Кремля (навіть якщо це було би подано у форматі спростування фейків).

Окрім розсилки анонімних електронних листів до медіа-організацій з посиланнями на фейковий контент та антиукраїнські наративи, учасники операції діють через організовані мережі телеграм-каналів, мережу фейкових акаунтів у соцмережі X (колишній Twitter) та екосистему проросійських веб-сайтів, включно з нещодавно викритою мережею Pravda.  Про це йдеться в дослідженні  Check First,  ознайомитися з його повним текстом можна за посиланням. MediaSapiens розповідає головне з дослідження.

Як працює операція «Перевантаження»

Операція «Перевантаження» використовує багаторівневу тактику, включно з прямими електронними розсилками, залученням соціальних мереж і масового поширення маніпулятивного контенту, щоб створити розкол у суспільстві, змінити громадську думку про Україну, орієнтуючись, зокрема, на аудиторію у Франції та Німеччині. Згідно з даними Reset.Tech та Check First, дезінформаційна кампанія триває щонайменше з серпня 2023 року.

Спочатку скоординована антиукраїнська кампанія була виявлена у соцмережі X. Однак згодом дослідники відстежили, що контент, розміщений в X, походить з невеликого кластера російськомовних Telegram-каналів, а також поширюється через інші російські соціальні мережі (ВКонтакте, Однокласники) та пов'язані з Кремлем веб-сайти, зокрема російські державні ЗМІ та веб-сайти з нещодавно викритої мережі Pravda.

Останній етап операції – кампанія електронної розсилки, безпосередньо спрямована на організації, що займаються перевіркою фактів.

З огляду на тактику багаторазового поширення інформації з використанням як публічних платформ, так і приватних каналів (електронна пошта), дослідники назвали цю кампанію «Операцією “Перевантаження”» (Operation Overload).

Основна мета операції «Перевантаження» – переобтяжити  світову спільноту дослідників дезінформації та фактчекінгу, змусивши експертів працювати понаднормово, перевіряючи і розвінчуючи неправдивий контент, спеціально створений і поширюваний проти них. Ще одна мета – спробувати використати професіоналів для посилення неправдивих заяв операції за допомогою розвінчання та охоплення ширшої аудиторії.

Якщо коротко, то технологія операції така: для кожного наративу масив маніпулятивного контенту спочатку розміщується в російськомовних Telegram-каналах. Потім публікується на відомих сайтах, пов'язаних із Кремлем. Наступний крок відбувається в соцмережі Х, де зловмисники поширюють неправдивий контент і взаємодіють зі ЗМІ, установами та фактчекерами. Останній етап – скоординована розсилка, яка вказує одержувачу на раніше розміщений контент у Telegram, X або на підконтрольних веб-сайтах.

Операція «Перевантаження» слугує як цілям внутрішньої пропаганди, так і цілям FIMI (Foreign interference and information manipulation - Іноземне втручання та інформаційні маніпуляції). Попри те, що дослідження Reset.Tech та Check First зосереджене на останніх, фейковий контент з'являється в російському сегменті соцмереж і поширюється на російськомовних веб-сайтах з явною метою просування військового порядку денного Кремля серед місцевої аудиторії.

Ця дезінформаційна кампанія досі триває, розширюється в масштабах і використовує нові TTPs (техніки, тактики і процедури). Дослідники операції сподіваються, що звіт за результатами дослідження стане посібником для розпізнавання схожих кампаній та захисту від ретельно спланованих інформаційних пасток. 

Чотири основні аспекти операції «Перевантаження»

  1. Електронна розсилка, спрямована на редакції та фактчекерів;
  2. Шквал маніпулятивного контенту, що зростає в соціальних мережах;
  3. Ключова роль телеграму у створенні та поширенні неправдивого контенту;
  4. Кампанія скоординованої неавтентичної поведінки (CIB) на Х для досягнення цілей. 

 

Унікальним аспектом операції «Перевантаження» є шквал електронних листів, надісланих до редакцій новин та фактчекерів по всій Європі. Автори цих повідомлень закликають одержувачів перевіряти контент, нібито знайдений в Інтернеті. Тема листа часто містить прохання перевірити твердження, коротко описані в тексті повідомлення. Далі йде короткий список посилань, які перенаправляють одержувачів на повідомлення в телеграм, X або на відомі проросійські веб-сайти, зокрема «Правду» і «Спутник».

Дослідники Reset.Tech та Check First зібрали 221 електронний лист, надісланий 20 організаціям. Організації здебільшого отримували ідентичні листи із закликами перевірити конкретні новини, що свідчить про те, що ці листи були надіслані в межах великої скоординованої кампанії.

 

Швидка інструкція із розпізнання листа, що належить до операції «Перевантаження»:

Хто надсилає листи?

Усі листи надходять від користувачів, які представляються небайдужими громадянами. Листи надсилаються з акаунтів Gmail, що є звичним для особистого користування. Це ускладнює ідентифікацію осіб, які стоять за листами, оскільки будь-хто може створити акаунт Gmail безкоштовно. Заголовки листів вказують на те, що вони були надіслані з інтерфейсу Gmail, а не з особистого клієнта, який би розкрив IP-адресу відправника. 

Про що вони просять?

Усі листи містять запит на перевірку «новин» або чуток. 

Коли надходять ці електронні листи?

Це не просто випадкові електронні листи. Вони надходять регулярно, починаючи з серпня 2023 року. З підвищеною частотою, з різних акаунтів, але в однаковому стилі. Це свідчить про те, що це не просто випадкові люди, які ставлять випадкові запитання, а скоординовані зусилля, спрямовані на те, щоб тримати цільову аудиторію в напрузі.

Посилання в листах

Листи містять посилання на різні веб-сайти та пости в соціальних мережах (переважно Telegram та X). 

Ключовий компонент операції – переконати цільову аудиторію в тому, що фейковий контент широко розповсюджений в Інтернеті. Різні типи контенту, пов'язані з одним і тим же наративом, поширюються на різних платформах, аби створити відчуття терміновості.

На графіку нижче наведено приклад поширення одного фрагмента маніпулятивного контенту в часі, що ілюструє швидку публікацію кількох дописів/статей на різних платформах/виданнях. Пік поширення збігається з публікацією аналізу фактчекерів, які спростовують цю новину (червоним кольором), після чого поширення припиняється. Однак за декілька тижнів відбувається спорадична повторна публікація того самого фейкового контенту, що може бути спробою спонукати до додаткових перевірок з боку фактчекінгової спільноти.

 

Важливу роль у дезінформаційних кампаніях відіграє візуальний контент. Починаючи з лютого 2022 року, пов'язані з Кремлем суб'єкти дедалі частіше використовують маніпулятивні зображення, змінені відео та сфабриковану графіку в соціальних мережах, щоб спотворити реальність і вплинути на громадську думку. 

Нещодавні дослідження свідчать про те, що візуальна та мультимодальна дезінформація є більш ефективною і поширюється швидше, ніж текстова дезінформація. Аудіовізуальні формати підвищують довіру до неправдивих наративів, викликають сильні емоційні реакції та привертають увагу користувачів, а алгоритми соціальних мереж часто надають пріоритет такому контенту. З розвитком технологій вдосконалюються і методи створення візуальної дезінформації. 

Аналіз Reset.Tech та Check First підкреслює зростаючу складність мультимодальної дезінформації, показуючи, як змішані формати роблять новини складнішими для розвінчання

Дезінформація, поширена в межах операції «Перевантаження», часто подається у вигляді маніпулятивних відео, брендованих логотипами авторитетних ЗМІ або офіційних інституцій. Також основою фейків є фотографії графіті, нібито зроблені в різних місцях європейських міст. Графіті обманним шляхом накладаються на справжні фотографії міських пейзажів. Фейкові фото та відео можуть імітувати Instagram Stories буцімто публічних осіб. Фейкороби також підробляють скріншоти статей, імітуючи інтерфейси авторитетних новинних сайтів, що вводить аудиторію в оману і змушує її повірити в те, що контент дійсно був опублікований цими ЗМІ.

Через усі ці типи контенту поширюються популярні антизахідні та антиукраїнські наративи, які продукує Кремлівська пропаганда як частину війни Росії проти України. Ці наративи включають очорнення українців або українських біженців, висміювання президента Зеленського або української армії, підрив військової допомоги Заходу Україні, висміювання західних організацій, таких як НАТО, і критику політичних лідерів Заходу. 

 

Абсолютна більшість посилань, що містяться в листах, надісланих фактчекерам і редакціям, вказують на дописи у телеграмі. Автори дослідження помітили чіткі маркери скоординованої неавтентичної поведінки (CIB) аналізованої мережі Telegram-каналів. 

З часом «новинами», опублікованими в телеграмі, новостворені або зламані акаунти в соцмережі X атакують журналістів, новинні агенства та фактчекерів. Урядові акаунти, а також сторінки політиків, політичних партій і міжнародних організацій, таких як ООН і ЄС, становлять другу за чисельністю групу, на яку спрямована дезінформаційна кампанія в X.

 

Дослідники зауважують, що платформа X вжила непослідовних заходів проти мережі шкідливих акаунтів: у той час як соцмережа швидко деактивувала або тимчасово заблокувала деякі з них, інші, що демонструють ті ж самі моделі активності, залишаються відкритими через місяці після того, як вони були вперше використані в операції. Більше половини з виявлених 100 облікових записів досі активні. Потенційно вони можуть бути знову використані для поширення контенту в новому циклі активації операції після фази спокою. 

Висновки та рекомендації журналістам

Операція «Перевантаження» є неймовірно складною кампанією через своє широке охоплення та значний вплив. Координована на багатьох рівнях з використанням різноманітних технік, кампанія має на меті посилити неправдиві наративи, посіяти розбрат, створити плутанину та поляризувати громадську думку щодо України, і все це на догоду Кремлю. Інтенсивність кампанії, яка налічує понад 250 маніпулятивних матеріалів, відзначається частими, добре скоординованими атаками, особливо під час ключових подій у Європі. Хитромудрі тактики, такі як об'єднання контенту та видавання себе за іншого, ще більше підвищують довіру до кампанії та її ефективність.

Автори дослідження радять журналістам бути пильними та координувати свої дії з колегами з інших медіа для підвищення колективної обізнаності та реагування. Також редакціям варто інвестувати в навчання з кібербезпеки для всіх співробітників, щоб вони могли розпізнавати та протидіяти потенційним загрозам. 

Важливою для медійників є й підготовка до розпізнавання злиття контенту, коли різні типи маніпулятивної інформації об'єднуються для створення більш переконливого неправдивого наративу. Сюди входить розуміння того, як пов'язані відео, зображення і текст можуть бути помічені на кількох сумнівних ресурсах або розміщені підозрілими акаунтами в соціальних мережах.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
Зеленский: Украина может получить 1,8 млн снарядов в рамках "чешской инициативы"
Европейская правда
2025-05-04T16:45:59Z
У Трампа сказали, когда усилят санкции против РФ
Хвиля
2025-05-04T16:45:07Z
Дональд Трамп вызвал бурю ярости у американских епископов из-за одного изображения
Comments UA
2025-05-04T11:33:23Z
​"В верхней части списка": Притула прокомментировал покушение на Стерненко
Апостроф
2025-05-01T19:34:04Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Санта Димопулос призналась, из-за чего после приезда в Киев сразу попала в больницу
TSN
2025-05-04T15:19:51Z
Екатерина Осадчая с мужем Горбуновым показалась с их сыновьями-красавцами в деловых образах
TSN
2025-05-04T15:06:50Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Колин Фаррелл решил поместить своего 21-летнего сына в дом престарелых
Фокус
2025-04-20T16:51:14Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Вечность уклонистов искать не будут: какие установлены ограничения розыска от ТЦК
Знай
2025-05-04T16:30:14Z
Украинцы теряют родных на войне, а получают бюрократию и 0 гривен: без справки о смерти выплат не дают
Знай
2025-05-04T16:12:43Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Финансовый гороскоп на май 2025 года
UAToday
2025-05-04T16:06:17Z
ПФУ начал пересмотр субсидий: кто потеряет выплаты, а кому можно не волноваться
Знай
2025-05-04T15:30:24Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Спасатели ликвидировали пожар в Гидропарке
Корреспондент
2025-05-04T16:27:22Z
Полиция Бразилии предотвратила теракт на рекордном концерте Леди Гага
Комсомольская правда
2025-05-04T16:21:55Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Брянской области подвергся атаке завод Стрела
Корреспондент
2025-05-04T15:12:16Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Почему не стоит увлекаться шашлыками: объяснение
Gazeta UA
2025-05-04T16:06:55Z
Почему возникает смех без причины: объяснение ученых
Gazeta UA
2025-05-04T15:54:02Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Про корицу можно забыть? Диетологи подсказали, какие продукты испортят любую чашку кофе
Знай
2025-05-04T13:51:07Z
Болезнь Альцгеймера можно выявить при движении: ученые рассказали о ее признаках
Фокус
2025-05-04T13:36:15Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Забудьте про грядки: эта хитрость позволит вам создать цветник мечты за несколько минут
Telegraf
2025-05-04T16:15:50Z
Психика нас защищает: почему люди так часто пересматривают одни и те же фильмы
Фокус
2025-05-04T15:36:15Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Генштаб оценил ситуацию на фронте
Корреспондент
2025-05-04T16:15:25Z
Миллион пассажиров ежегодно: как выглядели первые трамваи в Украине и как наказывали "зайцев"
Telegraf
2025-05-04T15:36:04Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
"Зассали": в России обиделись на норвежцев
Telegraf
2025-05-04T16:18:26Z
Красюк: Были бы бои, а оставлять ли бокс, решать Александру Усику
Корреспондент
2025-05-04T15:51:00Z
Кроуфорд намерен превзойти Альвареса в сентябре
Корреспондент
2025-05-04T13:39:36Z
Олимпийскую чемпионку сравнивают с Микки Маусом, но она этому не рада
Telegraf
2025-05-04T13:30:14Z
Реванш с победителем: Гарсия намерен снова вести бой за титулы
Корреспондент
2025-05-04T12:48:37Z
Шахтер не сыграет в Лиге чемпионов впервые за 25 лет
Факти ICTV
2025-05-04T12:46:07Z
Бешикташ нацелился на Довбыка: форвард может сменить Италию на Турцию
Gazeta UA
2025-05-04T11:21:59Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Леклер пропустит спринт Гран-при Майами из-за повреждения болида
Корреспондент
2025-05-03T19:48:55Z
Формула 1: 18-летний пилот Мерседес побил рекорд Феттеля
Корреспондент
2025-05-03T14:15:57Z
Монстр на 700 "лошадок": в Украину приехал уникальный пикап Ford за 4,6 млн грн
Знай
2025-05-03T11:51:49Z
Говорить "лобовое стекло" - ошибка. Как правильно на украинском
Gazeta UA
2025-05-03T11:10:30Z
Никогда не отвечайте на эти три вопроса полицейского, иначе могут быть проблемы
Comments UA
2025-05-03T10:42:58Z
Штрафы от ПДД могут обернуться конфискацией авто: юрист объяснил детали
Знай
2025-05-03T03:51:06Z
Дорожный знак, по которому приходят большие штрафы: о чем должны знать водители
Знай
2025-05-02T12:51:03Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Разработчики Helldivers 2 обещают, что игроки "обо*рут штаны": сюрприз, что "снесет крышу"
Знай
2025-05-04T15:51:21Z
Владелец дома нашел в шкафу жуткую записку: что его удивило
Фокус
2025-05-04T15:06:06Z
Star Wars: Grand Collection вышла на День «Звёздных войн»
GameMag
2025-05-04T14:55:11Z
Таинственный гость в окрестностях Солнечной системы: астрономы обнаружили возможную девятую планету
Знай
2025-05-04T14:51:27Z
Как Атлантик-Сити бросил вызов Лас-Вегасу и сменил азартные игры в США
Comments UA
2025-05-04T13:06:35Z
У больших синиц обнаружили необычный музыкальный вкус: ученые выяснили, как он появился
Фокус
2025-05-04T11:57:26Z
Apple придется принять новые правила: Fortnite возвращается на смартфоны
Знай
2025-05-04T11:51:08Z
Готовимся к лету: три ошибки по установке вентилятора, которые лучше не повторять
Фокус
2025-05-04T09:00:35Z