Палеонтологи знайшли в Австралії останки стародавнього «гігагуся»
Палеонтологи виявили в Австралії останки древнього птаха, який вимер близько 45 тисяч років тому. Як повідомляє Science Alert, про існування цієї істоти відомо ще з 1913 року, але нове відкриття свідчить про те, що уявлення про цього птаха сформувалося неправильне.
Вважалося, що Genyornis newtoni заввишки близько 2,25 метра і вагою до 230 кілограмів були грізними мешканцями лугів. Але тепер дослідникам вдалося знайти майже повний череп цього виду. І це лише другий череп цих птахів, який був виявлений. Перший використовувався для досліджень у 1913 році і зберігся у жахливому стані.
Тепер ученим вдалося вперше роздивитися голову істоти і з'ясувати, що вона виділялася на тлі інших близьких птахів. Вона мала величезну черепну коробку, великі щелепи і трикутний кістяний гребінь на черепі, званий каскою. Деякі особливості черепа Genyornis newtoni відповідали не його найближчим родичам, а раннім лініям водоплавних птахів, які на той час розходилися.
Дзьоб цього виду був схожий на дзьоби птахів, які існують сьогодні. «У Genyornis newtoni була висока і рухлива верхня щелепа, як у папуги, але формою вона нагадує гусака, широкий зів, сильна сила укусу і здатність роздавлювати м'які рослини і фрукти піднебінням», — заявила палеонтолог Фібі МакІнерні з Університету Фліндерса в Австралії.
Вчені провели сканування скам'янілості та змогли побудувати тривимірну модель черепа викопного птаха. Його порівняли з черепами інших птахів, які мешкають на планеті зараз, і з'ясували, як могла функціонувати голова Genyornis newtoni. В результаті вчені з'ясували, що гігантський птах був пристосований до водного середовища проживання.
Структура вуха Genyornis newtoni дозволяла захистити його від попадання води, коли птах занурював голову у воду, а структура дзьоба забезпечувала аналогічний захист горла. Форма дзьоба також вказує на те, що древній птах міг зривати водні рослини.
Якщо ці висновки вірні, вони можуть пояснити, чому Genyornis Newtoni вимерли. Прісноводні житла, в яких ці птахи могли б процвітати, стали солоними, що змінило екосистему регіону.
Раніше вчені ідентифікували останки, ймовірно, найбільшої морської рептилії в історії – істоти завдовжки більше двох автобусів.