У 1980 році на території сучасної Вірменії археологи знайшли унікальне поховання жінки й двох немовлят під так званим каменем дракона.Раніше вважалося, що немовлята були близнюками, проте нове дослідження спростувало цю теорію.
У XVI столітті до нашої ери стародавні мешканці сучасної Вірменії встановили 3,5-метровий базальтовий камінь над курганом. Під ним виявили останки дорослої жінки і двох новонароджених немовлят. Спочатку дослідники думали, що немовлята були близнюками, але нові дослідження виявили складніший зв'язок, пише IFLScience.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
"Камені дракона" або Вішапи — це вертикальні кам'яні плити, прикрашені зображеннями тварин, які часто зустрічаються в гірських районах сучасної Вірменії, південної Грузії та східної Туреччини. Назва походить від місцевого фольклору, в якому драконів вважали охоронцями води і грому.
Виявлено близько 150 Вішапів, часто у віддалених, багатих на воду гірських районах. Археологи класифікують їх на три типи на основі різьблення: рибоподібні (piscis), бикоподібні (vellus) або поєднання обох (гібридні).
Камінь з двома немовлятами належить до типу vellus, на якому наче "накинута" шкура бика. На ньому детально вирізьблені вуха, роги та рідина, що витікає з рота бика, яка, можливо, представляє воду або кров.
Цей камінь виявили у 1980 році в Амалірі Тарацку, стародавньому кладовищі біля озера Севан, на території, багатій на археологічні пам'ятки бронзового та залізного віку. Спочатку камінь та інші матеріали з місця розкопок вивчалися на місці, а потім були перевезені до Мецаморського історико-археологічного музею-заповідника.
Поховальна камера глибиною близько 2,5 метрів містила глиняний посуд, кістки тварин і останки дорослої жінки, хоча її кістки зараз зникли після того, як їх відправили до Росії у 1980-х роках для подальшого аналізу.
Немовлят, яких назвали Дракон1 і Дракон2, ідентифікували як дітей віком від 0 до 2 місяців на момент смерті, що датується 1616-1503 роками до нашої ери. Аналіз ДНК вказує на те, що вони були родичами другого ступеня спорідненості, можливо, зведеними сестрами чи двоюрідними сестрами.
Враховуючи контекст місця поховання, існує мало доказів, що це гробниця кількох поколінь. А це зі свого боку робить деякі з цих зв'язків малоймовірними. Саме тому дослідники припускають, що немовлята, ймовірно, були зведеними сестрами, що є рідкісним випадком гетеробатьківського суперзапліднення, коли близнюки мають різних батьків.
Відсутність скелета дорослого обмежує подальше розуміння їхніх стосунків. Дослідники наголошують на унікальності поховання, зазначаючи, що дитячі поховання цього періоду у Вірменії рідкісні, а таке поєднання з каменем дракона є безпрецедентним.
Раніше Фокус писав про стародавню гробницю, яку виявили турецькі вчені. Вона є частиною некрополя Тарси й вирізняється з-поміж інших.
А також ми розповідали про "Храм імператорів", який виявили в Нікополі. Місто стало символом перемоги над Марком Антонієм і Клеопатрою.