MY.UAНовини
Відлуння закону 5655: що не так із законопроєктом про відновлення
Відлуння закону 5655: що не так із законопроєктом про відновлення

Відлуння закону 5655: що не так із законопроєктом про відновлення

У громадській ініціативі "Голка" наголосили, що, по суті, цей законопроєкт є продовженням політики старої команди міністерства, яка всю свою каденцію лобіювала скандальну містобудівну реформу. Ініціатори не змогли пролобіювати закон 5655, тому вирішили скористатися іншим шляхом реалізації своїх намірів.

Яке місце у законопроєкті має система Dream

Аналітик Георгій Могильний, який є автором матеріалу, зазначив, що окрема роль у законопроєкті відведена електронній системі Dream. Цю систему автори позиціонують як "єдине вікно" проєктів відбудови, яке "дозволить відстежити махінації". Але чи це так?

Журналіст зазначив, що фіксовані та ринкові ціни в кошторисах на будівництві – не запобігають корупції. Щоб антикорупціонери нічого не помітили, завищуватимуть не ціни, а кількість матеріалів. Так виявити корупцію важче і для цього треба проєкт будівництва. А де його взяти?

За законом він має бути публічним у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва. Але за чотири роки жодного такого документа не оприлюднили. Уряд вважає, що для цього має бути погодження власника авторських прав. Закон це не передбачає. Так от проєкт про засади відновлення України таке свавілля пропонує легалізувати – і це відгомін 5655, – написав він.

У проєкт можуть закладатися і зайві витрати. Достатньо завищити наслідки руйнувань. Скажімо, школа потребує відновлення на 15%, а за документами вона – напівзруйнована.

"Зароблять на "різниці руйнувань", а не на ціні на матеріали. Ніякий Dream тут не допоможе", – пише автор.

Така ж ситуація з ремонтом доріг, де можуть закласти арматури більше, а палі довші ніж потрібно за нормативами. А ціна буде ринкова. Але які будуть реально матеріали і їхня кількість? Це ж класика: "мармур та граніт в проєкті – палиці й пінопласт в реальності".

Dream виявить лише корупцію, яку не приховують, хоча у ЗМІ це "єдине вікно" позиціонують як дієвий інструмент, який має підсилити новий проєкт профільного міністерства. А щоб виявити те, що намагалися приховати, треба не "мрійлива", а реальна система контролю будівництва шляхом регулярних перевірок на місцях, – зазначив автор.


Знімок екрану з новини BBC із позицією Керівника Dream Віктора Нестулі / Фото "Голки"

У будівництві перевірка значних видів робіт можлива лише тоді, коли так звані приховані роботи в середині конструкції ще не закрили. Велику корупцію не побачиш в електронній системі.

Як організована корупція

Автор матеріалу наголосив, що "чиновники вирішили вкрасти на Prozorro із завищеною ціною і забезпечили виграш "свого" – це дуже спрощене уявлення про схеми. Щоб так було, треба провести дві інші публічні закупівлі, переможці яких мають гарантовано погодитися на бюджетний дерибан далі.

Спочатку мають пройти торги для розробки проєкту, де має перемогти проєктувальник, що закладе завищену ціну. Потім будуть торги для проведення експертизи проєкту. І тут обов'язково має виграти експертна організація, що закриє очі на завищену ціну. Але і це ще не все.

Для запуску схеми треба, щоб Держінспекція з питань архітектури та містобудування (ДІАМ), яка нібито має нульову толерантність до корупції, "не помітила" порушень.

Саме вона відповідає за великі проєкти будівництва і має право при видачі дозволів перевіряти дотримання державних будівельних норм в тому числі щодо правильності складання кошторисів. Наразі частина невеликих проєктів будівництва в рамках децентралізації потрапила під контроль місцевого самоврядування, але за "експериментом" Мінвідновлення все що будується за публічні кошти має контролювати лише Держінспекція,
– написав аналітик.

За його словами, схеми із завищенням ціни були і є. Якщо так відбувається, то це означає, що роками є співпраця замовників держбудівництва, проєктувальників, експертів та Держінспекції. Інакше цього б не було.

Насправді інші схеми дуже схожі. У них додається лише контроль з боку авторського та технічного нагляду під час будівництва. А держархбудконтроль здійснює та ж таки Держінспекція. Авторський нагляд пов'язаний із проєктувальником, що вже був у попередній схемі. А робота з технаглядом нічим принципово не відрізняється від роботи з іншими учасниками будівництва.

"Тобто що завищення ціни на матеріали, що махінації з кількістю та якістю матеріалів під час будівництва – це схеми однакового рівня складності. А нічого крім завищення ціни на матеріали Dream вже не побачить", – пише автор.

Він пояснив, що відбудова – це і відновлення зруйнованого житла. Українці, які втратили житло, отримають сертифікати на квартири. Dream як "єдине вікно" будівництво житла за сертифікатами не побачить. Тут взагалі не буде фінансового контролю, тому з'являється можливість для ще однієї схеми.

Якщо в проєкт, який буде в Dream, закладуть зайві роботи та матеріали (а їх система не виявить), то далі це можуть використати для зведення житла за сертифікатами. Це може бути сусідній будмайданчик. Виходить, що за ресурси, закладені у проєкт Dream, збудують ще й житло, яке приватні забудовники продадуть за сертифікати. І хтось на цьому заробить, а "єдине вікно, яке дозволяє відстежити махінації" цього не побачить.

Яка ситуація з контролем на різних етапах будівництва

Правила для відбудови мали б напрацьовувати профільне міністерство, Агенція з розвитку та профільний комітет з питань організації держвлади, місцевого самоврядування та регіонального розвитку, який очолює голова "Слуг народу" Олена Шуляк, авторка містобудівної "реформи".

Аналітик нагадав, що взимку відбулася подія "Діалог із ринком", де керівництво Держагентства відновлення та Шуляк зустрілися із забудовниками. Головна тема: послуги з проєктування, експертизи проєктів та технічного обстеження.

І Шуляк, і очільник Агентства Мустафа Найєм, і його заступники, наголошували, що саме якість проєктної документації є найбільшою проблемою в процесі відбудови. Як йшлося вище, саме проєктна документація може бути джерелом схем.

Чи існує можливість швидко мінімізувати тут ризики?

Держінспекція має право при видачі дозволу на будівництво перевіряти подані документи на відповідність вимогам законодавства (Закон про регулювання містобудівної діяльності). Але є нюанс: це лише право. Не обов'язок (бо дискреційні повноваження),
– пояснив автор.

Він підкреслив, що саме уряд мав би деталізувати постановою, що саме та як зобов'язана перевірити Держінспекція перш ніж видати дозвіл. А готувати такий проєкт урядової постанови – це функція… Мінінфраструктури, яке очолював… Кубраков. А він натомість грався в урядові "експерименти".

"Корупційні ризики так і не усунули й залишили це все на розсуд пересічних інспекторів. А достатньо було встановити в порядок видачі дозволів обов'язок перевіряти дотримання вимог нормативів при розробці проєкту та проведенні його експертизи. "Зайвого тиску на бізнес під час війни" не буде – достатньо зазначити, що подібна перевірка обов'язкова лише при будівництві за публічні кошти", – написав автор.

Шуляк та Кубраков постійно переконують громадян у професійності працівників Держінспекції. Чому їх так і не зобов'язали за кілька років проводити перевірки?

До речі, про необхідність змін йдеться і в Антикорупційній стратегії, яка передбачає обов'язкові перевірки документації, що подаються для отримання дозволів, і відповідальності за неналежне здійснення такої перевірки посадовцем. Але головне тут принципова зміна системи контролю з боку правоохоронців на даному етапі будівництва в процесі відбудови.

Зараз інспектори Держінспекції можуть закривати очі на порушення, закладені в проєкт. Якщо вони не зобов'язані це контролювати, то нема навіть покарання за злочинну недбалість. Якби це був обов'язок – це перейшло б в підслідність НАБУ, бо мова йде про дуже велику вартість предмета злочину. А це суттєво знизить корупційні ризики зловживань на початковому етапі запуску будівництва, – йдеться у матеріалі.

Проте, замість підсилення контролю на законодавчому рівні, владою заплановано його повне скасування. "Реформатори" придумали, що дозвіл має видаватися "автоматично" по факту наявності проєкту та експертизи з позитивним висновком. При цьому, рівень автоматизації перевірки й блокування у разі виявлення порушень навіть зменшується у порівнянні з тим, що є.

А питання, що наразі ще перевіряє Держінспекція, за містобудівною "реформою" мають перевіряти експертні організації, до яких є низка питань.

Що робить Агентство відновлення

Перший заступник голови Агентства Андрій Івко представив єдину методику проведення тендерів на відбудову цивільних об'єктів, що є частиною великого проєкту зі стандартизації всіх закупівель обласних служб.

Вона передбачає і правильні речі: конкурентні процедури, публікацію в тендері всієї доступної та важливої інформації, оприлюднений договір та всі додатки включно з договірною ціною. А щоб не було "заточок" під своїх, Агентство встановлює критерій оцінки пропозицій – 100% ціна без нецінових критеріїв.

Західних партнерів легко переконати в антикорупційності роботи інституції, демонструючи прозорість публічних закупівель. Але давайте подивимось, як ці тендери проводять.

Візьмемо останню значну закупівлю проєктування. У Prozorro зараз це "Розробка проєктної документації для палацу культури в Бородняці".

Тут договір та завдання на проєктування передбачають два в одному: і розроблення проекту, і проведення його експертизи, де замовником буде проєктувальник.


Завдання на проектування, що передбачає замовлення експертизи проєктною організацією / Фото "Голки"

За законом, таке поєднання проектування та експертизи в одній закупівлі дозволено. Але якщо мова йде про відновлення без корупції, та ще і за принципом "краще ніж було", покладання на проектувальника права на замовлення експертизи – шалений корупційний ризик.

На відміну від замовника будівництва за публічні кошти, проектувальник не повинен проводити публічну закупівлю для обрання експертної організації. І мова не про банальну економію бюджетних коштів, а про ручний вибір організації, що гарантовано зробить позитивний висновок проекту незалежно від кількості порушень. Тобто, Агентство відновлення нищить один із механізмів контролю,
– написав аналітик.

Проте, головне в тендерному механізмі запобігання корупції інше: теоретично неможливо запобігти корупції, якщо критерієм перемоги закупівлі проектування, експертизи, авторського та технічного нагляду є мінімальна ціна.

Будівництво об'єкта – це цілісний процес із багатьох складових. Розкрадання грошей відбувається не на закупівлі перерахованих вище робіт та послуг, а завдяки результатам їх виконання.

"Якщо мова йде про запобігання корупції, то в першу чергу слід враховувати таке: недобропорядний проектувальник, експерт чи інженер намагатиметься виграти торги не заради оплати з бюджету, а задля можливості отримати хабар за свою роботу при побудові корупційної схеми розкрадання коштів безпосередньо на будівництві. Він завжди може просто демпінгувати на торгах, щоб обійти порядних конкурентів. Бо вони не розраховують на хабарі і не можуть опустити ціну нижче собівартості", – наголосив автор.

Без зміни законодавства про публічні закупівлі, неможливо забезпечити відбудову без корупції. Економія пари відсотків загального кошторису будівництва на проектуванні, експертизі і подальшому нагляді, створює передумови для організації безпечних та надійних схем з розкрадання десятків відсотків публічних коштів.

Варто нагадати, що Україна в Угоді про асоціацію з ЄС взяла на себе зобов'язання імплементувати директиву Європарламенту та Ради про держзакупівлі, що встановлює окремі вимоги зокрема для архітектурних послуг. Вона передбачає проведення процедури архітектурного конкурсу для відбору найкращого проєкту у разі вартості будівництва понад 230 мільйонів гривень (за поточним курсом). І договір на проєктування має укладатися не з тим архітектором, хто готовий робити дешевше, а з автором найкращого і найбільш економічно вигідного проекту.

Чи врятують прозорі торги на стадії відбору підрядника

Автор зазначає, що порядний підрядник – це запорука відсутності схем. Але чесні торги допоможуть лише тоді, коли планують вкрасти на завищеній вартості матеріалів. Якщо ж крастимуть на зайвих роботах чи на якості матеріалів, то свої підрядники демпінгуватимуть і виграють. Відсутність належного контролю на будівництві – це так само шлях до схем.

Якщо прибирати дискримінаційні тендерні вимоги, але закривати очі на недоліки в частині проектування та контролю, то це призведе лише до зміни основних корупційних схем. За завищеною ціною буде вже неякісне будівництво. Відбудова стане дешевшою, але те що за вимогами має простояти 100 років, почне сипатися вже років через 10 – 20.

На будівництві за якість всього відповідає замовник та підрядник. Усе має відповідати нормам, що контролює авторський та технічний нагляд. І всіх цих суб'єктів контролює Державний архбудконтроль.

Роль замовника одна з ключових. Коли влада будує об'єкт, а бюджетні кошти розкрадаються, посадовці не можуть розводити руками. Суми тут колосальні і має працювати НАБУ.

Насправді обов'язки замовника в законі треба деталізувати. Але замість цього законопроєкт про засади відновлення взагалі прибирає навіть такі його обов'язки, як забезпечення будівництва відповідно до проєкту та з якісних матеріалів. "Реформатори" залишили лише обов'язки наймати ліцензованого підрядника та сертифікований авторський та технічний нагляд,
– йдеться у матеріалі.

Донорам скажуть, що корупція подолана. Чиновники ні до чого. Це все "погані приватні виконавці робіт". А НАБУ буде за бортом контролю відбудови.

Авторський нагляд пов'язаний із проектуванням, що активно задіяно в корупційних схемах. Тому і реально контролювати в таких випадках він не буде. А проєкт Мінінфраструктури пропонує, щоб цей нагляд міг призначатися не автором проєкту, а власником майнових прав на проектну документацію.

"Це призведе до ситуації, коли відповідальності не несе ані автор проєкту, ані архітектор, що здійснює авторський нагляд. Перший заклав можливості для корупції в документацію, але він не буде мати жодного відношення до наступних порушень на будівництві. А другий просто зобов'язаний контролювати виконання готового проєкту і не несе відповідальності за зроблені в проєкті помилки", – наголосив аналітик.

Наявна система технічного нагляду також не здатна розв'язати проблему, про що вже згадувалося вище.

З державним архбудконтролем ситуація ще гірша.

За встановленими Кабміном критеріями, навіть найбільші об'єкти будівництва відносяться до середнього ступеню ризику і планові перевірки на них не можуть призначатися частіше, ніж один раз на три роки. Тобто будівництво може завершитися швидше. Отже тут мають бути випадкові позапланові перевірки.

Але всі перевірки припинилися відразу після початку "Великого будівництва" у 2020 році.

Тоді уряд Шмигаля задля "боротьби з корупцією" їх заборонив, а коли з'явилася Держінспекція перевірки заборонили під час війни. Рахункова палата сигналізує про цю проблему.

Мораторії на перевірки вводилися і раніше (наприклад, у 2014 році), але тоді забороняли перевірки лише приватного будівництва, а контроль за будівництвом державних та комунальних замовників навпаки посилювався.

І от законодавча ініціатива Кубракова реагує на це, але своєрідно. В "експерименті" пропонують послабити вцілілі залишки контролю. Якщо зараз громадськість може зафіксувати порушення на будмайданчику і тоді за їх зверненням Держінспекція має підстави для позапланової перевірки, то це хочуть прибрати,
– підкреслив автор.

Чи виявлять порушення під час прийняття в експлуатацію?

Видаючи сертифікат готовності до експлуатації, Держінспекція засвідчує, що об'єкт відповідає проєкту. Але обов'язку перевіряти цю відповідність нема. Цю проблему з дискреційними повноваженнями мав вирішити уряд. Але так не сталося.

Уряд передбачив лише контроль наявності документів згідно з чек-листом. Про контроль якості будівництва тут не йдеться. Це як доцифровізаційний аналог Dream. Можна гортати документи і дивитися на картинку. Але перевірити, на скільки реально побудоване відповідає документам – зась!

Так було не завжди. Інспектора мали право перевіряти все ретельно до... старту "Великого будівництва"!

Велике будівництво – це, як і відбудова, – великі гроші. Тож належний контроль, як і підслідність НАБУ, владі тут ні до чого.

Чи працюватиме ефективно Dream без BIM

Для розуміння намірів влади на відбудову, не менш важливо, чого в законі про відбудову немає. Неможливо цифровізувати відновлення, якщо немає цифровізації самого будівництва, яке базується на ВІМ-технології.

За даними EU BIM Task Group, використання ВІМ-проєктування (BIM – скорочено Вuilding Information Modeling-технологій) призводить до економії від 10 до 20% витрат на будівництво, забезпечуючи не лише економію, але і суттєве прискорення будівництва завдяки автоматизації в організації. У деяких європейських країнах, ВІМ вже визначений як обов'язковий при будівництві за публічні кошти, а інші поступово на нього переходять.

"У нас це дасть додатковий антикорупційний ефект, бо це, по-перше, дозволяє автоматизувати процес експертизи проектів і усунути нині ризики проєктних махінацій. По-друге, переводить контроль за станом будівництва зовсім на інший рівень прозорості", – мовиться у матеріалі.

І частина проєктних організацій в Україні давно використовує ВІМ, бо це вимоги західних приватних інвесторів для контролю за їхініми інвестиціями.

У нас введення цієї технології – це обіцянка. Уряд затвердив Концепцію впровадження і відповідний проєкт чекає на розгляд у парламенті вже кілька років. Але на паузу його поставив комітет Шуляк, яка підтримує цифровізацію на словах.

Висновки невтішні

Законодавчі зміни, які активно просувало Мінінфраструктури під керівництвом нещодавно знятого віцепрем'єра – це не про боротьбу з корупцією при відновленні, а про перебудову корупційних схем на більш безпечні та приховані від занадто допитливих очей. І системі Dream в цьому процесі відведена роль не антикорупційної мрії, а марева перед очима громадськості та західних партнерів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Колись модно, а тепер – несмак: дизайнерка розповіла, що більше не варто робити з інтер'єром
24tv
2025-05-03T09:36:57Z
Бабусин затишок у стилі Голлівуд: кухня Міли Куніс підкорила дизайнерів
24tv
2025-05-03T09:30:12Z
«Громовержці*» - супергерої-невдахи об’єднуються і перемагають: Marvel нарешті показує клас
Комсомольская правда
2025-05-03T09:03:43Z
Організатори Євробачення-2025 вперше показали головну сцену конкурсу у Швейцарії
24tv
2025-05-03T09:03:33Z
На фронті загинув актор Дніпровського театру Максим Ковтун
360ua.news
2025-05-03T08:30:10Z
Юлія Саніна приїхала в Україну і відреагувала на хейт через життя з чоловіком за кордоном
24tv
2025-05-03T08:06:56Z
Хто найбільше разів вигравав Євробачення
24tv
2025-05-03T07:36:57Z
Найтрендовіший колір педикюру: не пропустіть хіт цього літа
24tv
2025-05-03T07:33:57Z
Рецензія на фільм «Фанатик» / Borderline
ITC
2025-05-03T07:16:38Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Зеленський обговорив із Трампом санкційні кроки США щодо Росії
24tv
2025-05-03T09:48:57Z
Працівники «Голосу Америки» отримали листи про «наступні кроки» – Яриш
ZN UA
2025-05-03T09:48:32Z
Україна готує зустріч на рівні радників з нацбезпеки за участю США – Зеленський
Европейская правда
2025-05-03T09:45:23Z
Індія заборонила імпорт з Пакистану: напруженість між двома країнами продовжує зростати
ZN UA
2025-05-03T09:43:28Z
Зеленський поставив крапку у питанні "перемир’я" та розповів про розмову з Трампом
Telegraf
2025-05-03T09:42:03Z
Чому США боялися давати Україні достатньо зброї для перемоги над РФ — інтерв'ю колишнього топпосадовця ЦРУ The Times
ZN UA
2025-05-03T09:39:20Z
Треба дуже швидко вирішити питання моніторингу: Зеленський пояснив загрози під час перемир'я
24tv
2025-05-03T09:36:39Z
Розвідка Британії: РФ у 2025 році може зазнати рекордних втрат у війні проти України
Европейская правда
2025-05-03T09:30:30Z
Нацбанк збільшив продаж доларів більш ніж на сто мільйонів
ZN UA
2025-05-03T09:49:43Z
Благодаря соглашению о недрах: Зеленский рассчитывает на увеличение вдвое помощи от США
Факти ICTV
2025-05-03T09:12:36Z
Скільки отримують на руки при мінімальній зарплаті у 2025 році
24tv
2025-05-03T09:09:31Z
Що робити, якщо площа землі зменшилась при її оформленні із сертифіката
24tv
2025-05-03T09:03:17Z
Danone закриває молокозавод у Німеччині
AgroPortal
2025-05-03T09:00:57Z
Вимогу локалізації буде поширено ще на 25 видів української продукції
ZN UA
2025-05-03T09:00:52Z
Китай офіційно натякнув, що відкритий до переговорів зі США про тарифи
Европейская правда
2025-05-03T08:37:05Z
Важливо для усіх ФОПів: що обов'язково треба зробити у травні
24tv
2025-05-03T08:33:32Z
Китай збільшує у кілька разів площі під ГМ кукурудзою
AgroPortal
2025-05-03T08:30:48Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Розкриті технічні характеристики бойового дрона BEAK, що знаходиться на озброєнні ЗСУ
InternetUA
2025-05-03T09:31:52Z
Пенсія у Києві: українка відмовилася повертати гроші ПФУ, на чий бік став суд
Политека
2025-05-03T09:31:03Z
Не лише на уроці: у школах перевіряють, чи спілкуються діти українською
Знай
2025-05-03T09:30:46Z
Садівник сказав, який простий предмет відлякає голубів і сорок
GlavRed
2025-05-03T09:27:58Z
Мінус ще один ворожий Су-30: Україна вразила гелікоптер РФ у Чорному морі
GlavRed
2025-05-03T09:27:01Z
Зміни у базовій військовій підготовці: готуватимуть жорсткіше і довше
Знай
2025-05-03T09:12:03Z
Американські розробники представили надзвуковий бойовий дрон Roadrunner
InternetUA
2025-05-03T09:01:13Z
Польща почала військову операцію після провокацій літаків РФ над Балтією
Европейская правда
2025-05-03T08:48:52Z
Розтрощив банкомат, аби помститися. Поліція затримала у Києві рецидивіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T09:36:27Z
Вивідували дані, прикидаючись зоозахисниками: на Харківщині судили подружжя за державну зраду
InternetUA
2025-05-03T09:28:08Z
У Києві чоловік оригінально помстився банку через брак коштів на своєму рахунку
Khreschatyk
2025-05-03T09:15:36Z
На Дніпропетровщині діти принесли додому частину FPV-дрона: двоє осіб у лікарні
Факти ICTV
2025-05-03T09:03:44Z
Новоросійськ: безпілотник врізався у багатоповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T09:03:29Z
Атака на Запоріжжя 1 травня: кількість постраждалих знову зросла, двоє – у важкому стані
Факти ICTV
2025-05-03T08:40:39Z
На Одещині поліцейська збила дитину: її батька забрали в ТЦК
1News
2025-05-03T08:21:05Z
На Одещині затримали зловмисника, який пограбував підлітка з інвалідністю
Украина Криминальная
2025-05-03T08:10:32Z
На Рівненщині потяг протаранив автомобіль: загинули двоє чоловіків
Украина Криминальная
2025-05-03T08:06:24Z
Астропрогноз на 3 травня
360ua.news
2025-05-03T09:12:51Z
Сексолог чи психолог, уролог чи сексопатолог – який лікар допоможе налагодити інтимне життя
24tv
2025-05-03T07:57:22Z
Телефон під подушкою може викликати рак: "Ви знаходитесь під безперервним..."
Знай
2025-05-03T04:51:58Z
Чому не пробуджується малина?
AgroPortal
2025-05-03T04:00:41Z
Якщо хочете мати рельєфне тіло – ось 5 простих порад для роботи поза спортзалом
24tv
2025-05-03T03:12:04Z
Старіння починається з дрібниць: три помилки у догляді за собою
Gazeta UA
2025-05-03T00:00:11Z
Гіпертонія та діабет виявилися більш смертельними для чоловіків: учені дізналися чому
Фокус
2025-05-02T18:51:19Z
Львів’янин, який змінив хід історії: як науковець боровся з смертельною хворобою
GlavRed
2025-05-02T18:27:02Z
ТЦК не зважатиме на інвалідність: кого можуть мобілізувати навіть з фізичними вадами
Знай
2025-05-02T18:12:32Z
Гороскоп на травень 2025 для Скорпіонів: які небезпеки несе Чорний Місяць
GlavRed
2025-05-03T09:33:52Z
Місто на березі Чорного моря якому понад 2500 років
360ua.news
2025-05-03T09:30:19Z
Китайський гороскоп на завтра 4 травня: Драконам - гнів, Коням - страх
GlavRed
2025-05-03T09:27:06Z
Забудьте про "підростаюче покоління": як правильно це звучить українською
Telegraf
2025-05-03T09:18:37Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими на вихідних 3-4 травня 2025 року
Фокус
2025-05-03T08:42:28Z
Всі до Львова – є файна оферта: як місто святкує 769-й день народження
24tv
2025-05-03T08:03:45Z
Щасливчики вихідних: три знаки Зодіаку, яким пощастить 3-4 травня 2025 року
Фокус
2025-05-03T07:51:12Z
Ці 5 кімнатних рослин можуть захистити від злого ока: варто мати їх у оселі
24tv
2025-05-03T07:36:39Z
Кришталево чиста вода та ліс. Чому варто відпочити на Шацьких озерах у 2025 році
Telegraf
2025-05-03T07:30:56Z
Львів серед травня ще накриє сніг та морозець: синоптики назвали дати
Telegraf
2025-05-03T09:16:00Z
Просунулися на Покровському напрямку: ЗС РФ мають успіхи на Донеччині, — DeepState
Фокус
2025-05-03T09:15:28Z
Новий етап для України, – Братчук назвав головну ціль однієї з наймасованіших атак по Криму
24tv
2025-05-03T08:57:00Z
Забруднення землі на Стрийщині зі збитками на суму понад ₴57 млн. – судитимуть заступника начальника КП та депутата-підприємця
Украина Криминальная
2025-05-03T08:48:01Z
В ISW зафіксували збільшення російських втрат на квадратний кілометр захопленої території
24tv
2025-05-03T08:43:35Z
Росіяни застосували термобаричні боєприпаси під час дронової атаки на Харків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T08:30:56Z
Минулої доби на Харківщині внаслідок ворожих ударів постраждали близько 50 громадян, одна людина загинула
Мій Харків
2025-05-03T08:13:50Z
Аби жертв та руйнувань було більше. Росія використала заборонену зброю в атаці на Харків
Telegraf
2025-05-03T08:12:44Z
Окупанти завдали авіаударів по Сумській області: є жертва та поранений
ZN UA
2025-05-03T08:10:29Z
Вперше за 46 років: Париж гарантував місце у елітному дивізіоні Франції
24tv
2025-05-03T09:45:05Z
Рома розглядає Фабрегаса на посаду головного тренера – Sky Sport Italia
Football.ua
2025-05-03T09:43:01Z
Шахтар у напіврезервному складі протистоятиме Чорноморцю
Football.ua
2025-05-03T09:33:03Z
У Софіївській борщагівці стартував черговий етап змагань серед школярів Київщини
Khreschatyk
2025-05-03T09:24:16Z
Він нудний хлопець, – Дюбуа назвав рецепт перемоги над Усиком, оцінивши його стійкість
24tv
2025-05-03T09:15:51Z
"Вемблі" аплодуватиме йому, – Воррен запросив Зеленського на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-03T09:09:18Z
Манчіні може очолити Мілан
Football.ua
2025-05-03T09:06:03Z
Гвардіола: Манчестер Сіті останнім часом додав у результатах
Football.ua
2025-05-03T09:03:56Z
Вирішальний матч України на ЧС-2025 з Японією
360ua.news
2025-05-03T08:51:02Z
Водіям пояснили, чим небезпечні нові норми щодо додавання спирту до бензину
Хвиля
2025-05-03T09:00:10Z
Акумулятор його Hyundai Ioniq 5 зберіг 88% ємності після 360 тисяч миль пробігу
Топ Жир
2025-05-03T07:15:38Z
Без пасажирського екрана та шкіри в обробці: Mercedes показав базову версію CLA
AutoCentre
2025-05-03T07:09:24Z
Легенда 2000-х: у Києві засвітився рідкісний спортивний BMW на 500 сил
Фокус
2025-05-03T07:00:46Z
Справжні роботяги і дешеві в ремонті. 3 авто до 1000 доларів, які можна купити в Києві
Telegraf
2025-05-03T05:33:41Z
Чи потрібно освячувати автомобіль: відповідь священника
GlavRed
2025-05-03T03:27:01Z
Ескалейд IQ стає гучнішим, залишаючись безшумним
Топ Жир
2025-05-03T01:30:55Z
Легендарний Alpina B2 повертається, щоб нагадати M5, хто був першим
Топ Жир
2025-05-03T00:00:44Z
Форд повідомив трьом власникам Lightning про можливу відсутність гайок у їхніх електромобілях
Топ Жир
2025-05-02T22:45:17Z
Не просто укриття: вчені розповіли про таємниці підземного міста Дерінкую
Фокус
2025-05-03T09:30:45Z
Макрон привітав розробників хітової Clair Obscur Expedition 33
24tv
2025-05-03T09:09:27Z
Конусна батарея на основі натрію може змінити світ назавжди: що придумали вчені
Фокус
2025-05-03T09:00:21Z
"Напевно гортає Tinder": на картині 160-річної давнини помітили жінку з телефоном
24tv
2025-05-03T08:48:22Z
ШІ допомагає дослідникам: вчені розшифрували таємничий сувій із Геркулануму
Фокус
2025-05-03T08:30:14Z
iPhone 17 Pro показали до релізу: у мережі з'явилося загадкове розпакування
InternetUA
2025-05-03T08:28:31Z
Забобони чи хитрий хід: чому Microsoft вирішила не випускати Windows 9
24tv
2025-05-03T08:12:08Z
Астрономи знайшли планету, яка поводиться наче комета
24tv
2025-05-03T08:03:43Z
На Землю найближчими днями впаде міжпланетна космічна станція вагою півтонни
Комсомольская правда
2025-05-03T07:34:48Z