MY.UAНовини
Відлуння закону 5655: що не так із законопроєктом про відновлення
Відлуння закону 5655: що не так із законопроєктом про відновлення

Відлуння закону 5655: що не так із законопроєктом про відновлення

У громадській ініціативі "Голка" наголосили, що, по суті, цей законопроєкт є продовженням політики старої команди міністерства, яка всю свою каденцію лобіювала скандальну містобудівну реформу. Ініціатори не змогли пролобіювати закон 5655, тому вирішили скористатися іншим шляхом реалізації своїх намірів.

Яке місце у законопроєкті має система Dream

Аналітик Георгій Могильний, який є автором матеріалу, зазначив, що окрема роль у законопроєкті відведена електронній системі Dream. Цю систему автори позиціонують як "єдине вікно" проєктів відбудови, яке "дозволить відстежити махінації". Але чи це так?

Журналіст зазначив, що фіксовані та ринкові ціни в кошторисах на будівництві – не запобігають корупції. Щоб антикорупціонери нічого не помітили, завищуватимуть не ціни, а кількість матеріалів. Так виявити корупцію важче і для цього треба проєкт будівництва. А де його взяти?

За законом він має бути публічним у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва. Але за чотири роки жодного такого документа не оприлюднили. Уряд вважає, що для цього має бути погодження власника авторських прав. Закон це не передбачає. Так от проєкт про засади відновлення України таке свавілля пропонує легалізувати – і це відгомін 5655, – написав він.

У проєкт можуть закладатися і зайві витрати. Достатньо завищити наслідки руйнувань. Скажімо, школа потребує відновлення на 15%, а за документами вона – напівзруйнована.

"Зароблять на "різниці руйнувань", а не на ціні на матеріали. Ніякий Dream тут не допоможе", – пише автор.

Така ж ситуація з ремонтом доріг, де можуть закласти арматури більше, а палі довші ніж потрібно за нормативами. А ціна буде ринкова. Але які будуть реально матеріали і їхня кількість? Це ж класика: "мармур та граніт в проєкті – палиці й пінопласт в реальності".

Dream виявить лише корупцію, яку не приховують, хоча у ЗМІ це "єдине вікно" позиціонують як дієвий інструмент, який має підсилити новий проєкт профільного міністерства. А щоб виявити те, що намагалися приховати, треба не "мрійлива", а реальна система контролю будівництва шляхом регулярних перевірок на місцях, – зазначив автор.


Знімок екрану з новини BBC із позицією Керівника Dream Віктора Нестулі / Фото "Голки"

У будівництві перевірка значних видів робіт можлива лише тоді, коли так звані приховані роботи в середині конструкції ще не закрили. Велику корупцію не побачиш в електронній системі.

Як організована корупція

Автор матеріалу наголосив, що "чиновники вирішили вкрасти на Prozorro із завищеною ціною і забезпечили виграш "свого" – це дуже спрощене уявлення про схеми. Щоб так було, треба провести дві інші публічні закупівлі, переможці яких мають гарантовано погодитися на бюджетний дерибан далі.

Спочатку мають пройти торги для розробки проєкту, де має перемогти проєктувальник, що закладе завищену ціну. Потім будуть торги для проведення експертизи проєкту. І тут обов'язково має виграти експертна організація, що закриє очі на завищену ціну. Але і це ще не все.

Для запуску схеми треба, щоб Держінспекція з питань архітектури та містобудування (ДІАМ), яка нібито має нульову толерантність до корупції, "не помітила" порушень.

Саме вона відповідає за великі проєкти будівництва і має право при видачі дозволів перевіряти дотримання державних будівельних норм в тому числі щодо правильності складання кошторисів. Наразі частина невеликих проєктів будівництва в рамках децентралізації потрапила під контроль місцевого самоврядування, але за "експериментом" Мінвідновлення все що будується за публічні кошти має контролювати лише Держінспекція,
– написав аналітик.

За його словами, схеми із завищенням ціни були і є. Якщо так відбувається, то це означає, що роками є співпраця замовників держбудівництва, проєктувальників, експертів та Держінспекції. Інакше цього б не було.

Насправді інші схеми дуже схожі. У них додається лише контроль з боку авторського та технічного нагляду під час будівництва. А держархбудконтроль здійснює та ж таки Держінспекція. Авторський нагляд пов'язаний із проєктувальником, що вже був у попередній схемі. А робота з технаглядом нічим принципово не відрізняється від роботи з іншими учасниками будівництва.

"Тобто що завищення ціни на матеріали, що махінації з кількістю та якістю матеріалів під час будівництва – це схеми однакового рівня складності. А нічого крім завищення ціни на матеріали Dream вже не побачить", – пише автор.

Він пояснив, що відбудова – це і відновлення зруйнованого житла. Українці, які втратили житло, отримають сертифікати на квартири. Dream як "єдине вікно" будівництво житла за сертифікатами не побачить. Тут взагалі не буде фінансового контролю, тому з'являється можливість для ще однієї схеми.

Якщо в проєкт, який буде в Dream, закладуть зайві роботи та матеріали (а їх система не виявить), то далі це можуть використати для зведення житла за сертифікатами. Це може бути сусідній будмайданчик. Виходить, що за ресурси, закладені у проєкт Dream, збудують ще й житло, яке приватні забудовники продадуть за сертифікати. І хтось на цьому заробить, а "єдине вікно, яке дозволяє відстежити махінації" цього не побачить.

Яка ситуація з контролем на різних етапах будівництва

Правила для відбудови мали б напрацьовувати профільне міністерство, Агенція з розвитку та профільний комітет з питань організації держвлади, місцевого самоврядування та регіонального розвитку, який очолює голова "Слуг народу" Олена Шуляк, авторка містобудівної "реформи".

Аналітик нагадав, що взимку відбулася подія "Діалог із ринком", де керівництво Держагентства відновлення та Шуляк зустрілися із забудовниками. Головна тема: послуги з проєктування, експертизи проєктів та технічного обстеження.

І Шуляк, і очільник Агентства Мустафа Найєм, і його заступники, наголошували, що саме якість проєктної документації є найбільшою проблемою в процесі відбудови. Як йшлося вище, саме проєктна документація може бути джерелом схем.

Чи існує можливість швидко мінімізувати тут ризики?

Держінспекція має право при видачі дозволу на будівництво перевіряти подані документи на відповідність вимогам законодавства (Закон про регулювання містобудівної діяльності). Але є нюанс: це лише право. Не обов'язок (бо дискреційні повноваження),
– пояснив автор.

Він підкреслив, що саме уряд мав би деталізувати постановою, що саме та як зобов'язана перевірити Держінспекція перш ніж видати дозвіл. А готувати такий проєкт урядової постанови – це функція… Мінінфраструктури, яке очолював… Кубраков. А він натомість грався в урядові "експерименти".

"Корупційні ризики так і не усунули й залишили це все на розсуд пересічних інспекторів. А достатньо було встановити в порядок видачі дозволів обов'язок перевіряти дотримання вимог нормативів при розробці проєкту та проведенні його експертизи. "Зайвого тиску на бізнес під час війни" не буде – достатньо зазначити, що подібна перевірка обов'язкова лише при будівництві за публічні кошти", – написав автор.

Шуляк та Кубраков постійно переконують громадян у професійності працівників Держінспекції. Чому їх так і не зобов'язали за кілька років проводити перевірки?

До речі, про необхідність змін йдеться і в Антикорупційній стратегії, яка передбачає обов'язкові перевірки документації, що подаються для отримання дозволів, і відповідальності за неналежне здійснення такої перевірки посадовцем. Але головне тут принципова зміна системи контролю з боку правоохоронців на даному етапі будівництва в процесі відбудови.

Зараз інспектори Держінспекції можуть закривати очі на порушення, закладені в проєкт. Якщо вони не зобов'язані це контролювати, то нема навіть покарання за злочинну недбалість. Якби це був обов'язок – це перейшло б в підслідність НАБУ, бо мова йде про дуже велику вартість предмета злочину. А це суттєво знизить корупційні ризики зловживань на початковому етапі запуску будівництва, – йдеться у матеріалі.

Проте, замість підсилення контролю на законодавчому рівні, владою заплановано його повне скасування. "Реформатори" придумали, що дозвіл має видаватися "автоматично" по факту наявності проєкту та експертизи з позитивним висновком. При цьому, рівень автоматизації перевірки й блокування у разі виявлення порушень навіть зменшується у порівнянні з тим, що є.

А питання, що наразі ще перевіряє Держінспекція, за містобудівною "реформою" мають перевіряти експертні організації, до яких є низка питань.

Що робить Агентство відновлення

Перший заступник голови Агентства Андрій Івко представив єдину методику проведення тендерів на відбудову цивільних об'єктів, що є частиною великого проєкту зі стандартизації всіх закупівель обласних служб.

Вона передбачає і правильні речі: конкурентні процедури, публікацію в тендері всієї доступної та важливої інформації, оприлюднений договір та всі додатки включно з договірною ціною. А щоб не було "заточок" під своїх, Агентство встановлює критерій оцінки пропозицій – 100% ціна без нецінових критеріїв.

Західних партнерів легко переконати в антикорупційності роботи інституції, демонструючи прозорість публічних закупівель. Але давайте подивимось, як ці тендери проводять.

Візьмемо останню значну закупівлю проєктування. У Prozorro зараз це "Розробка проєктної документації для палацу культури в Бородняці".

Тут договір та завдання на проєктування передбачають два в одному: і розроблення проекту, і проведення його експертизи, де замовником буде проєктувальник.


Завдання на проектування, що передбачає замовлення експертизи проєктною організацією / Фото "Голки"

За законом, таке поєднання проектування та експертизи в одній закупівлі дозволено. Але якщо мова йде про відновлення без корупції, та ще і за принципом "краще ніж було", покладання на проектувальника права на замовлення експертизи – шалений корупційний ризик.

На відміну від замовника будівництва за публічні кошти, проектувальник не повинен проводити публічну закупівлю для обрання експертної організації. І мова не про банальну економію бюджетних коштів, а про ручний вибір організації, що гарантовано зробить позитивний висновок проекту незалежно від кількості порушень. Тобто, Агентство відновлення нищить один із механізмів контролю,
– написав аналітик.

Проте, головне в тендерному механізмі запобігання корупції інше: теоретично неможливо запобігти корупції, якщо критерієм перемоги закупівлі проектування, експертизи, авторського та технічного нагляду є мінімальна ціна.

Будівництво об'єкта – це цілісний процес із багатьох складових. Розкрадання грошей відбувається не на закупівлі перерахованих вище робіт та послуг, а завдяки результатам їх виконання.

"Якщо мова йде про запобігання корупції, то в першу чергу слід враховувати таке: недобропорядний проектувальник, експерт чи інженер намагатиметься виграти торги не заради оплати з бюджету, а задля можливості отримати хабар за свою роботу при побудові корупційної схеми розкрадання коштів безпосередньо на будівництві. Він завжди може просто демпінгувати на торгах, щоб обійти порядних конкурентів. Бо вони не розраховують на хабарі і не можуть опустити ціну нижче собівартості", – наголосив автор.

Без зміни законодавства про публічні закупівлі, неможливо забезпечити відбудову без корупції. Економія пари відсотків загального кошторису будівництва на проектуванні, експертизі і подальшому нагляді, створює передумови для організації безпечних та надійних схем з розкрадання десятків відсотків публічних коштів.

Варто нагадати, що Україна в Угоді про асоціацію з ЄС взяла на себе зобов'язання імплементувати директиву Європарламенту та Ради про держзакупівлі, що встановлює окремі вимоги зокрема для архітектурних послуг. Вона передбачає проведення процедури архітектурного конкурсу для відбору найкращого проєкту у разі вартості будівництва понад 230 мільйонів гривень (за поточним курсом). І договір на проєктування має укладатися не з тим архітектором, хто готовий робити дешевше, а з автором найкращого і найбільш економічно вигідного проекту.

Чи врятують прозорі торги на стадії відбору підрядника

Автор зазначає, що порядний підрядник – це запорука відсутності схем. Але чесні торги допоможуть лише тоді, коли планують вкрасти на завищеній вартості матеріалів. Якщо ж крастимуть на зайвих роботах чи на якості матеріалів, то свої підрядники демпінгуватимуть і виграють. Відсутність належного контролю на будівництві – це так само шлях до схем.

Якщо прибирати дискримінаційні тендерні вимоги, але закривати очі на недоліки в частині проектування та контролю, то це призведе лише до зміни основних корупційних схем. За завищеною ціною буде вже неякісне будівництво. Відбудова стане дешевшою, але те що за вимогами має простояти 100 років, почне сипатися вже років через 10 – 20.

На будівництві за якість всього відповідає замовник та підрядник. Усе має відповідати нормам, що контролює авторський та технічний нагляд. І всіх цих суб'єктів контролює Державний архбудконтроль.

Роль замовника одна з ключових. Коли влада будує об'єкт, а бюджетні кошти розкрадаються, посадовці не можуть розводити руками. Суми тут колосальні і має працювати НАБУ.

Насправді обов'язки замовника в законі треба деталізувати. Але замість цього законопроєкт про засади відновлення взагалі прибирає навіть такі його обов'язки, як забезпечення будівництва відповідно до проєкту та з якісних матеріалів. "Реформатори" залишили лише обов'язки наймати ліцензованого підрядника та сертифікований авторський та технічний нагляд,
– йдеться у матеріалі.

Донорам скажуть, що корупція подолана. Чиновники ні до чого. Це все "погані приватні виконавці робіт". А НАБУ буде за бортом контролю відбудови.

Авторський нагляд пов'язаний із проектуванням, що активно задіяно в корупційних схемах. Тому і реально контролювати в таких випадках він не буде. А проєкт Мінінфраструктури пропонує, щоб цей нагляд міг призначатися не автором проєкту, а власником майнових прав на проектну документацію.

"Це призведе до ситуації, коли відповідальності не несе ані автор проєкту, ані архітектор, що здійснює авторський нагляд. Перший заклав можливості для корупції в документацію, але він не буде мати жодного відношення до наступних порушень на будівництві. А другий просто зобов'язаний контролювати виконання готового проєкту і не несе відповідальності за зроблені в проєкті помилки", – наголосив аналітик.

Наявна система технічного нагляду також не здатна розв'язати проблему, про що вже згадувалося вище.

З державним архбудконтролем ситуація ще гірша.

За встановленими Кабміном критеріями, навіть найбільші об'єкти будівництва відносяться до середнього ступеню ризику і планові перевірки на них не можуть призначатися частіше, ніж один раз на три роки. Тобто будівництво може завершитися швидше. Отже тут мають бути випадкові позапланові перевірки.

Але всі перевірки припинилися відразу після початку "Великого будівництва" у 2020 році.

Тоді уряд Шмигаля задля "боротьби з корупцією" їх заборонив, а коли з'явилася Держінспекція перевірки заборонили під час війни. Рахункова палата сигналізує про цю проблему.

Мораторії на перевірки вводилися і раніше (наприклад, у 2014 році), але тоді забороняли перевірки лише приватного будівництва, а контроль за будівництвом державних та комунальних замовників навпаки посилювався.

І от законодавча ініціатива Кубракова реагує на це, але своєрідно. В "експерименті" пропонують послабити вцілілі залишки контролю. Якщо зараз громадськість може зафіксувати порушення на будмайданчику і тоді за їх зверненням Держінспекція має підстави для позапланової перевірки, то це хочуть прибрати,
– підкреслив автор.

Чи виявлять порушення під час прийняття в експлуатацію?

Видаючи сертифікат готовності до експлуатації, Держінспекція засвідчує, що об'єкт відповідає проєкту. Але обов'язку перевіряти цю відповідність нема. Цю проблему з дискреційними повноваженнями мав вирішити уряд. Але так не сталося.

Уряд передбачив лише контроль наявності документів згідно з чек-листом. Про контроль якості будівництва тут не йдеться. Це як доцифровізаційний аналог Dream. Можна гортати документи і дивитися на картинку. Але перевірити, на скільки реально побудоване відповідає документам – зась!

Так було не завжди. Інспектора мали право перевіряти все ретельно до... старту "Великого будівництва"!

Велике будівництво – це, як і відбудова, – великі гроші. Тож належний контроль, як і підслідність НАБУ, владі тут ні до чого.

Чи працюватиме ефективно Dream без BIM

Для розуміння намірів влади на відбудову, не менш важливо, чого в законі про відбудову немає. Неможливо цифровізувати відновлення, якщо немає цифровізації самого будівництва, яке базується на ВІМ-технології.

За даними EU BIM Task Group, використання ВІМ-проєктування (BIM – скорочено Вuilding Information Modeling-технологій) призводить до економії від 10 до 20% витрат на будівництво, забезпечуючи не лише економію, але і суттєве прискорення будівництва завдяки автоматизації в організації. У деяких європейських країнах, ВІМ вже визначений як обов'язковий при будівництві за публічні кошти, а інші поступово на нього переходять.

"У нас це дасть додатковий антикорупційний ефект, бо це, по-перше, дозволяє автоматизувати процес експертизи проектів і усунути нині ризики проєктних махінацій. По-друге, переводить контроль за станом будівництва зовсім на інший рівень прозорості", – мовиться у матеріалі.

І частина проєктних організацій в Україні давно використовує ВІМ, бо це вимоги західних приватних інвесторів для контролю за їхініми інвестиціями.

У нас введення цієї технології – це обіцянка. Уряд затвердив Концепцію впровадження і відповідний проєкт чекає на розгляд у парламенті вже кілька років. Але на паузу його поставив комітет Шуляк, яка підтримує цифровізацію на словах.

Висновки невтішні

Законодавчі зміни, які активно просувало Мінінфраструктури під керівництвом нещодавно знятого віцепрем'єра – це не про боротьбу з корупцією при відновленні, а про перебудову корупційних схем на більш безпечні та приховані від занадто допитливих очей. І системі Dream в цьому процесі відведена роль не антикорупційної мрії, а марева перед очима громадськості та західних партнерів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У ChatGPT з'явилася нова безкоштовна ШІ-модель, здатна аналізувати і міркувати
InternetUA
2025-02-02T05:07:57Z
«Київ Цифровий» здобув перемогу на World Summit Awards 2024
InternetUA
2025-02-02T04:31:38Z
Що робити, якщо телефон працює, а екран чорний: три ефективні способи вирішити проблему
Политека
2025-02-02T04:00:37Z
Тайвань заборонив держустановам користуватися послугами DeepSeek
InternetUA
2025-02-02T03:01:34Z
Китай може будувати дослідницький центр термоядерного синтезу: чим цікавий об'єкт
24tv
2025-02-02T02:45:07Z
В Android 16 з'являться нові функції для слухових апаратів
InternetUA
2025-02-02T02:01:12Z
Знайдіть за 19 секунд три відмінності в картинках із собакою, що грає на піаніно
GlavRed
2025-02-02T01:27:29Z
Доходи Microsoft від штучного інтелекту зросли на 175%
InternetUA
2025-02-02T01:01:27Z
Виявили 4500-річне кладовище, яке чудово збереглось
Gazeta UA
2025-02-01T23:36:35Z
Хто подорожує без квитка: потрібно розгадати загадку за 4 секунди
GlavRed
2025-02-02T05:27:36Z
Кольори аури знаків зодіаку: які відтінки приховує гороскоп - точна відповідь
GlavRed
2025-02-02T04:27:13Z
Повітряний і ніжний: пляцок "Яблука під снігом", який підкорить ваше серце
24tv
2025-02-01T22:48:11Z
Не біжіть в магазин по випічку — приготуйте цю смакоту: найпростіший рецепт
Telegraf
2025-02-01T20:30:39Z
Неймовірно рельєфне тіло у 49 років: як Девід Бекхем тренувався для кампанії BOSS
24tv
2025-02-01T20:00:18Z
Справжня окраса будь-якого дому: ці 5 рослин мають велике листя
24tv
2025-02-01T19:36:14Z
Швидко, легко та завжди смачно: рецепт популярного салату з сардини
24tv
2025-02-01T19:24:53Z
Призведе до розлучення: що не можна дарувати чоловікам
24tv
2025-02-01T18:45:13Z
Точно помилкові рішення: 6 речей, які не треба зберігати на відкритих полицях
24tv
2025-02-01T17:33:17Z
Удар по Полтаві: число загиблих сягло 12 осіб
1News
2025-02-02T05:48:08Z
Ракетний удар по Полтаві: число загиблих знову зросло
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T05:36:41Z
На підприємстві у Харкові виникла масштабна пожежа після влучання ворожого "Шахеда"
24tv
2025-02-02T05:06:34Z
З початку війни від вибухонебезпечних предметів загинули 327 українців
УкраинФорм
2025-02-02T04:42:04Z
Вибухи на Київщині, руйнування та масштабна пожежа: що відомо про нічну атаку на Україну
Telegraf
2025-02-02T04:36:36Z
На Сумщині пролунало 90 вибухів
TSN
2025-02-02T04:03:15Z
Ворог атакував Сумщину і Харківщину: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T03:30:27Z
З прифронтового Куп’янського району евакуювали ще трьох людей
УкраинФорм
2025-02-02T03:00:00Z
У Запоріжжі двоє правоохоронців вкрали у померлого пенсіонера майже 800 тис
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T01:48:28Z
Арсенал має перемагати кризовий Манчестер Сіті, щоб залишитися в гонці за Ліверпулем
24tv
2025-02-02T04:48:09Z
"Повісити рукавички на цвях": промоутер Усика зробив заяву щодо планів боксера
GlavRed
2025-02-02T00:27:51Z
"Реал" без Луніна сенсаційно програв одному з аутсайдерів Ла Ліги
TSN
2025-02-01T22:51:11Z
Шанс для Атлетіко та Барселони: Реал сенсаційно поступився новачку чемпіонату Іспанії
24tv
2025-02-01T22:12:27Z
Полісся підписало вихованця Спортинга, який виступав грав за юнацьку збірну Португалії
24tv
2025-02-01T21:18:31Z
Артем Довбик спробує зупинити лідера Серії А: чого чекати від матчу Рома – Наполі
24tv
2025-02-01T20:24:14Z
Приголомшлива Білодід поділилась загадковими фото у яскравому купальнику
24tv
2025-02-01T19:51:58Z
"Нокаутую у шостому раунді": відомий боксер зробив гучну заяву у бік Усика
24tv
2025-02-01T19:18:02Z
Ще одні інсайдери повідомили про повернення Володимира Кличка на ринг у 2025 році
ZN UA
2025-02-01T19:04:51Z
Росіяни вночі та зранку обстріляли два райони Дніпропетровщини, є пошкодження
УкраинФорм
2025-02-02T05:48:17Z
Росіяни тиснуть в районі "українського плацдарму" в Курській області: деталі ISW
TSN
2025-02-02T05:36:24Z
Росіяни завдали 326 ударів по Запорізькій області - в ОВА розповіли про постраждалих і руйнування
ZN UA
2025-02-02T05:30:19Z
Знищено близько 1320 окупантів і техніка росіян: втрати ворога на 2 лютого
24tv
2025-02-02T05:30:09Z
Місцями мокрий сніг та дощ: прогноз погоди на 2 лютого
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T05:09:50Z
Країні загрожує балістика, ракета летить в бік Кривого Рогу
ZN UA
2025-02-02T05:07:46Z
Гороскоп Таро на тиждень з 3 по 9 лютого: Стрільцям не потрібно боятися, Козерогам прислухатися до інтуїції
Политека
2025-02-02T05:06:52Z
Україну накриють снігопади та морози: в які області в лютому повернеться зима
Политека
2025-02-02T04:30:32Z
На Покровському напрямку ворог не припиняє штурми - DeepState
Gazeta UA
2025-02-02T04:30:25Z
Ось 3 головні зміни у чоловічому стилі весни 2025 року
24tv
2025-02-02T05:12:59Z
10 років без Кузьми: життєствердні цитати музиканта, які досі актуальні
24tv
2025-02-02T05:06:35Z
"Був хлопчик": Макс Барських уперше заговорив про батьківство
GlavRed
2025-02-02T04:27:30Z
«Всюди воно лізе, як саранча»: співачка Анастасія Приходько розповіла, як боротися з російською культурою
Знай
2025-02-02T03:21:59Z
Найцікавіші нові фільми лютого 2025 року
ITC
2025-02-01T23:48:55Z
Рецензія на фільм «Арктичний конвой» / Konvoi
ITC
2025-02-01T23:48:11Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-02-01T23:06:54Z
Ви будете шоковані: 3 фільми з несподіваним фіналом
24tv
2025-02-01T21:51:03Z
Модель назвала одяг, в якому не варто йти на побачення: сексу гарантовано не буде
24tv
2025-02-01T21:21:35Z
Помер засновник "Клубу одеських джентльменів" та капітан КВК Валерій Хаїт
Комсомольская правда
2025-02-02T05:34:11Z
Сьогодні – Стрітення Господнє 2025: історія важливого свята
24tv
2025-02-02T05:33:40Z
Яке сьогодні свято 2 лютого 2025 року: що не можна робити на Стрітення Господнє
GlavRed
2025-02-02T05:30:26Z
Росія тримає у Чорному морі один ракетоносій, загальний залп - до чотирьох «Калібрів»
УкраинФорм
2025-02-02T05:15:27Z
Болгарія отримала свій перший винищувач F-16
InternetUA
2025-02-02T05:07:30Z
Яке церковне свято у неділю, 2 лютого: чому сьогодні не можна мити посуд
24tv
2025-02-02T05:06:49Z
Скільки бронетехніки залишилося у росіян: експерт здивував цифрою
TSN
2025-02-02T04:36:46Z
Нехай у серці розквітне весна: найгарніші привітання зі Стрітенням 2025 у прозі й віршах
24tv
2025-02-02T04:30:57Z
Гороскоп на лютий 2025 для Водоліїв: чим здивує останній місяць зими
GlavRed
2025-02-02T04:27:59Z
Календар стрижок на лютий 2025: названо сприятливі та невдалі дні
Политека
2025-02-01T18:42:03Z
Спершу з'явився сильний свербіж: в Індії облисіли жителі 12 сіл, навіть діти
24tv
2025-02-01T16:24:16Z
Тренування, які спалюють найбільше калорій
24tv
2025-02-01T12:06:13Z
Вчені спростували популярний міф про ранкову каву
24tv
2025-02-01T10:27:45Z
ТЦК та лікарів ВЛК чекає кримінальна відповідальність: як каратимуть за примусову мобілізацію
Знай
2025-02-01T08:36:39Z
«Кохання на виживання»: як покращити токсичні стосунки за допомогою «Атоксілу»
Детектор М
2025-02-01T08:00:08Z
Не намагайтеся повторити: 54-річний чоловік потрапив до лікарні після небезпечного експерименту із пінцетом
Знай
2025-02-01T04:51:15Z
2 прості кроки, і проблема зникне: як прибрати роздратування після гоління
GlavRed
2025-02-01T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 2 лютого: Тельцям - грандіозний прибуток, Рибам - успіх
GlavRed
2025-02-01T04:27:26Z
Фруктові дерева на дрова: чи дозволено рубати без дозволу у 2025 році
Хвиля
2025-02-02T05:45:32Z
У супермаркетах переписали ціни на мандарини: експерт розповів, коли чекати ще одного здорожчання
Политека
2025-02-02T05:30:32Z
Митна війна Канади й США: Трюдо оголосив про 25% тарифи на американські товари
УкраинФорм
2025-02-02T05:06:59Z
Китай - про нові митні тарифи США: В торгових війнах переможців не буде
УкраинФорм
2025-02-02T05:00:33Z
Пенсіонерам з 20-річним стажем доведеться голодувати: ПФУ виплачуватиме копійки
Знай
2025-02-02T04:36:22Z
Як закрити картку Приватбанку онлайн за 5 хвилин: покрокова інструкція
GlavRed
2025-02-02T04:27:15Z
Понад $1 млрд замість заявлених $6 млн: DeepSeek приховав справжню вартість розробки чат-бота - дослідження
InternetUA
2025-02-02T04:01:12Z
Пенсіонери можуть оформити майже 1000 грн доплати у лютому: хто і як це може зробити
Фокус
2025-02-02T03:57:55Z
Трамп запровадив мита про імпорту з Мексики, Канади та Китаю: чи є виключення
ZN UA
2025-02-02T01:12:12Z
Небезпечний вибір: чому не варто купувати автомобілі старше 15 років
Хвиля
2025-02-01T20:30:05Z
Tesla готує бюджетні електромобілі та тестує безпілотний сервіс
360ua.news
2025-02-01T19:21:35Z
Дорожній знак "гриб та дві блискавки": де можна зустріти та про яку небезпеку він попереджає
ТСН
2025-02-01T18:33:51Z
Справжній ексклюзив: раритетний Mercedes 1954 року пішов із молотка за $53 мільйони
Фокус
2025-02-01T16:27:33Z
Як українці купували нові авто у 2024 році
360ua.news
2025-02-01T15:30:00Z
Новий електрокар продемонстрував рекордно швидку зарядку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T13:12:50Z
У Києві врятували знаковий автомобіль Lincoln Сontinental
AutoCentre
2025-02-01T11:57:24Z
Парковка в аеропорту обійшлася чоловікові у 200 тисяч доларів: як таке можливо
24tv
2025-02-01T10:48:12Z
Українці відновлюють попит на нові авто: що частіше купують
ТСН
2025-02-01T09:51:34Z
Закінчення війни, розміщення європейських військ та відносини з Трампом: головне з інтерв’ю Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T05:48:23Z
Китай погрожує відповісти на нові мита Трампа
Gazeta UA
2025-02-02T05:39:29Z
Кінець епохи: Париж втрачає військові позиції в Африці
GlavRed
2025-02-02T05:27:13Z
"Найгірший момент": експерти дали тривожний прогноз щодо скорочення допомоги США Україні
Хвиля
2025-02-02T05:00:16Z
Нідерланди розглядають можливість надати українцям дозволи на довгострокове проживання - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-02T04:48:06Z
Президент назвав «найдешевші» гарантії безпеки, які може отримати Україна від союзників
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T04:42:32Z
Атака "Шахедами", удар по Харкову й Сумщині: хронологія 1075 дня війни
24tv
2025-02-02T04:33:59Z
Команда Ілона Маска отримала повний доступ до урядової платіжної системи США – New York Times
ZN UA
2025-02-02T03:36:39Z
Трамп підписав укази про тарифи на імпорт з Канади, Мексики та Китаю - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-02T03:27:06Z