MY.UAНовини
Болючі точки держзакупівель. Чи раціонально вони витрачають наші гроші
Болючі точки держзакупівель. Чи раціонально вони витрачають наші гроші

Болючі точки держзакупівель. Чи раціонально вони витрачають наші гроші

Болючі точки держзакупівель. Чи раціонально вони витрачають наші гроші

Скільки триватиме російська агресія, невідомо. Але відновлювати Україну, її критичну інфраструктуру потрібно вже зараз. Відновлювати зруйноване війною — це гроші, великі гроші. І найчастіше це гроші донорів. Як вони витрачаються? Як перекрити дірки в, здавалося б, налагодженому механізмі державних публічних закупівель? Відповіді на ці запитання упродовж року шукали експерти Центру економічної стратегії, Інституту економічних досліджень і політичних консультацій, а також громадської організації «Технології прогресу».

Днями було проведено презентацію проміжних результатів реалізації проєкту «Як витрачають кошти на відбудову? Аналіз закупівель». Про низку виявлених болючих точок при публічних закупівлях під час презентації аналітичного брифу висловився старший економіст Центру економічних стратегій Володимир Ланда.

Він насамперед зазначив надмірну кількість нормативних актів, які регулюють публічні закупівлі. Це понад десяток законів і більш як десяток підзаконних актів, які змінюються десятки разів.

Крім того, на основі аналізу даних 173 тисяч завершених закупівель у сфері відновлення 2023 року дослідники виявили чотири проблеми, на подоланні яких, на їхню думку, має сфокусуватися державна політика. Це — закритість кошторисів, відсутність повноцінної можливості моніторингу закупівель відновлення, надмірна кількість допорогових закупівель, дуже обмежена конкуренція та нерівномірний, сезонно не виправданий темп закупівель упродовж року.

Тепер трохи про терміни, зокрема, про допорогові й надпорогові закупівлі.

До допорогових законодавство відносить закупівлі, очікувана вартість яких не перевищує 200 тис. грн, або 1,5 млн грн у разі закупівель низки робіт. На відміну від надпорогових торгів, положення про здійснення допорогових закупівель не вимагає двох і більше учасників. Для оскарження дій замовника учасникам дається лише два дні від дня оприлюднення результатів тендера. Укладаючи договори про допорогові суми, замовники самостійно вибирають, шукати виконавця чи постачальника з використанням електронного майданчика, зокрема Prozorro, або ж без нього. Законодавство в цьому випадку не зобов'язує працювати з електронними майданчиками та не передбачає відповідальності й покарання за допорогові торги без них.

Надпорогова процедура торгів складніша, і переможцем може виявитися зовсім не той продавець, з яким хотів би мати справу замовник.

Що робити? Правильно, розбити одну велику надпорогову закупівлю на багато маленьких — допорогових. Наприклад, оголосити сотню тендерів на відновлення одного квадратного метра дорожнього покриття. Що й робиться. Так, за інформацією Володимира Ланди, з майже 16 тисяч публічних закупівель відбудови, здійснених 2023 року, лише… 600 були надпороговими (див. рис.). Відповідно, і конкуренції на допорогових торгах практично немає, тож виходить, сама ідея змагальності, гри на зниження виявляється вихолощеною… А тендери виграють одні й ті самі компанії.

Дослідники розробили низку рекомендацій, як усунути виявлені збої в системі публічних закупівель для відбудови. Ось вони:

  • прийняти законопроєкт №11057 «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення оприлюднення замовниками в електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси при закупівлях послуг з поточного ремонту та робіт із будівництва (прозоре будівництво)»;
  • розробити механізм протидії штучній розбивці закупівель на допорогові;
  • розробити та внести зміни в державну політику з метою зменшити кількість закупівель з ознаками фіктивної вартості (зниженої до допороговості);
  • досліджувати причини відмови потенційних продавців від участі в процедурах закупівель;
  • до підвищення конкурентності закупівель відбудови не передавати їх із Агентства відновлення та розвитку інфраструктури в централізовані закупівельні організації;
  • розробити механізм для усунення календарних перешкод для закупівель;
  • впровадити ризик-орієнтований підхід Державної аудиторської служби до моніторингу закупівель;
  • забезпечити доступ до даних про податкову заборгованість компаній, які беруть участь у закупівлях.

Проте заступник голови Держаудитслужби Дмитро Шевчук, який брав участь в обговоренні в режимі онлайн, засумнівався, що рекомендації працюватимуть, і саме тому, що закупівлі дуже часто здійснюються за прямими договорами, а тендерна процедура повноцінно в Україні нині не працює.

«Існує фундаментальна проблема: як визначаються пріоритети відновлення», — наголосив Шевчук. Не завжди зрозуміло, чому щось будується в першу чергу, а щось — у другу й третю.

«Ми часто бачимо замовлення проєктно-кошторисної документації на відновлення будинків культури, які, на мою думку, не є об'єктами пріоритету. Страждають Харківська, Сумська області — їхні жителі хочуть виїхати, і їм буде дуже «фіолетово», що десь відновили будинок культури або бібліотеку», — зауважив Шевчук.

Варто, до речі, нагадати читачам, що в ексклюзивному інтерв'ю ZN.UA народного депутата, голови підкомітету з питань тимчасово окупованих територій, відновлення та розвитку деокупованих територій України, члена парламентської комісії з захисту ВПО Сергія Козиря йшлося, зокрема, про інвентаризацію приміщень, які можна переобладнати під житло для внутрішньо переміщених осіб, і про необхідність узгоджених дій у плані відновлення зруйнованих російським агресором об'єктів. Народний депутат навів яскравий приклад непродуманих дій місцевої влади.

Цитуємо: «Ось, наприклад, Лисичанська МВА придбала закинутий дитячий табір для розміщення переселенців на Кіровоградщині. Місцевому бюджету обшарпана будівля, розташована дуже далеко від будь-якої інфраструктури, обійшлася у 35 мільйонів гривень, іще 15 мільйонів хочуть витратити на реконструкцію. Чи хтось там житиме? Не впевнений. Але за ці кошти можна було б придбати в районному центрі близько 70 окремих квартир».

Заступник голови Держаудитслужби Дмитро Шевчук також зробив акцент на проблемі визначення вартості будівництва. Коли і якщо місцева влада працює за прямими договорами, часто має місце завищення цін на будматеріали. «Ми тільки приходимо й фіксуємо завищення вартості, вказуємо на збитки, завдані центральному або місцевому бюджету. Але чи допоможе це нам, громадянам, які сплатили податки та профінансували таке марнотратство?!» — поставив він риторичне запитання.

От що сказав Шевчук про «компанії-чемпіони» і «компанії-примари», які реально не існують, але мають преференції за тендерами: «Є такі підрядники в Дніпропетровській області, які стабільно отримують замовлення від міської та обласної рад. Є підрядники, які перебувають під санкціями, українськими, а іноді й американськими».

На думку спікера, щоб виключити подібне, необхідно як перший крок повернути прозорість і підзвітність під час проведення тендерних процедур, щоб була справжня конкуренція, а не попередні домовленості.

Крок другий — повернення до більш жорсткого ціноутворення. Це буде необхідно, коли почне працювати програма ЄС Ukraine Facility (виділення обіцяних 50 млрд євро протягом чотирьох років). «Нам потрібно, щоб у нас не зникали підрядники, щоб це були репутаційні компанії, а не ті, які системно ховаються або перереєстровуються, щойно відносно їхніх будівельних об'єктів починається ревізія», — зазначив Дмитро Шевчук. Також він акцентував увагу на гострій потребі «санітарного очищення» будівельного ринку.

Слід зазначити наостанок, що відповідно до Третьої швидкої оцінки завданих збитків і потреб у відновленні (RDNA3), виконаної Світовим банком, станом на кінець 2023 року прямі втрати в результаті російського вторгнення становили 152 млрд дол., а потреби у відновленні — 486 млрд дол. (див. інфографіку). При цьому коштів на відновлення виділяється значно менше. Річний обсяг тендерів у будівництві й поточному ремонті становить 283 млрд грн за підсумками 2023 року (близько 8 млрд дол.). Згідно з RDNA3, 2024 року пріоритетні витрати на реконструкцію та відновлення становитимуть 15,3 млрд дол.

Ці суми не мають перетекти до кишень компаній-одноденок або розчинитися в допорогових «міжсобойчиках».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Просування росіян на Донеччині не означає прориву української оборони, – ISW
24tv
2024-11-26T05:03:25Z
РФ атакувала енергетичну інфраструктуру в Тернополі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T05:00:54Z
Останній ретроградний Меркурій у 2024 році: астрологічний прогноз
Фокус
2024-11-26T04:12:05Z
Невелика хмарність: прогноз погоди на 26 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T04:00:00Z
Війська РФ просуваються в Донецькій області, намагаючись оточити Велику Новосілку – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T03:21:57Z
У Водоліїв буде лінивий день: гороскоп на 26 листопада
24tv
2024-11-26T03:00:36Z
Ближче до Нового року будуть найскладніші часи для Покровська ‒ військовий Фірсов
ZN UA
2024-11-26T02:49:19Z
Протипіхотні міни від Байдена: чи допоможуть вони на фронті
24tv
2024-11-26T02:45:18Z
Загарбники обіцяють забезпечити Сіверськодонецьк опаленням і водою до 2030 року
УкраинФорм
2024-11-26T02:36:18Z
Що було б, коли б «Орєшнік» ніс ядерний заряд – інфографіка від агресора
ZN UA
2024-11-26T04:48:10Z
Суд закрив справу проти Трампа щодо втручання у вибори
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T04:42:41Z
"Росія злякалася": експерт сказав, скільки ще ATACMS може отримати Україна
GlavRed
2024-11-26T04:27:52Z
У всьому винен Путін?
GlavRed
2024-11-26T04:27:51Z
Путіна переграли: США хочуть завершення активних бойових дій в Україні - Снєгирьов
GlavRed
2024-11-26T04:27:42Z
Обнадіюватися не варто: експерт прямо сказав, чи зміниться ситуація після ударів по РФ
GlavRed
2024-11-26T04:27:30Z
ЦВК визнала Ташеву народною депутаткою
УкраинФорм
2024-11-26T04:27:03Z
Ростовську область атакували дрони, НАТО обговорює превентивні удари по Росії, вибухи у Києві: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T04:24:44Z
Китай відчуває дискомфорт через "дружбу" Росії і КНДР ‒ американський посадовець
ZN UA
2024-11-26T04:15:26Z
Де зараз Анастасія Приходько, яка вдруге обвінчалася з чоловіком
24tv
2024-11-26T05:03:01Z
Україна взяла участь у найбільшій книжковій виставці Австрії
УкраинФорм
2024-11-26T04:27:11Z
Один актор — 23 персонажі: Лаврін зі "Спіймати Кайдаша" озвучив Stalker 2
Фокус
2024-11-25T22:15:29Z
Популярна пісня Ельзи з "Крижаного серця" знову підкорює мережу
24tv
2024-11-25T22:03:12Z
Вартий очікування: все, що відомо про приквел хітового мультфільму "Думками навиворіт"
24tv
2024-11-25T21:39:21Z
"Найбожевільніший вчинок": Джамала розповіла, на що зважилася під час війни
GlavRed
2024-11-25T21:27:44Z
Максим Галкін публічно принизив путініста Філіпа Кіркорова - подробиці
GlavRed
2024-11-25T21:27:01Z
Акторка з Маріуполя знялася в пропагандистському ролику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:21:13Z
Неочікуваний дует: Женя Галич та Lely45 запрем'єрили кліп на пісню "Усе ж таки друзі"
24tv
2024-11-25T21:18:37Z
Чи варто приймати гарячий душ, який, кажуть, шкідливий для шкіри та волосся
24tv
2024-11-26T04:33:01Z
Запаси на зиму: які продути треба мати вдома
ZN UA
2024-11-26T03:31:19Z
Як можна використовувати аспірин під час прання: три способи
TSN
2024-11-26T02:39:10Z
Найкращі сніданки на думку дієтологів: десять варіантів
TSN
2024-11-26T01:39:44Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T21:30:55Z
8 звичок, які роблять успішні люди щоранку
Знай
2024-11-25T20:51:57Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Футзал. Україна оголосила заявку на матчі відбору Євро-2026
Football.ua
2024-11-25T22:23:03Z
Вест Гем впевнено обіграв Ньюкасл
Football.ua
2024-11-25T22:01:55Z
Лечче в гостях обіграв Венецію
Football.ua
2024-11-25T21:43:31Z
Полісся — Зоря 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-25T21:39:10Z
Визначилися номінанти на щорічні премії від ATP
УкраинФорм
2024-11-25T20:57:44Z
Президент Ла Ліги: Іноді Перес втрачає зв'язок з реальністю
Football.ua
2024-11-25T20:52:15Z
Чемпіонат України з вільної боротьби: юний спортсмен з Львівщини виборов перше місце
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Роналду розриває в Лізі чемпіонів: відео розкішного дубля португальця
24tv
2024-11-25T20:27:17Z
Аморім — після свого дебюту в МЮ: Мої гравці занадто багато думали під час гри
Football.ua
2024-11-25T20:01:29Z
Пільги на комуналку: хто з українців може отримати та які документи знадобляться
Хвиля
2024-11-26T04:39:07Z
Польські аграрії попередили про можливе блокування всіх пунктів пропуску на кордоні з Україною
Комсомольская правда
2024-11-26T04:34:07Z
Цибулю збирали в листопаді, буряк лишили у полі. В овочівництві критичний дефіцит працівників
AgroPortal
2024-11-26T04:00:07Z
АЗС змінили ціни на бензин та дизель та автогаз на початку тижня: як змінилася вартість
Хвиля
2024-11-26T03:06:50Z
Нацбанк за тиждень продав понад 590 мільйонів доларів
Хвиля
2024-11-25T21:36:49Z
Україна може подвоїти обсяг аграрного експорту
Хвиля
2024-11-25T21:03:40Z
ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
Хвиля
2024-11-25T20:21:05Z
Вартість яєць продовжує невпинно зростати: яка ситуація на ринку України
24tv
2024-11-25T20:03:01Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Яке церковне свято у вівторок, 26 листопада: чому сьогодні не можна позичати гроші
24tv
2024-11-26T05:03:51Z
ПФУ розповів, де проживають найбідніші пенсіонери в Україні
Хвиля
2024-11-26T05:03:38Z
Військовослужбовці отримуватимуть в Армія+ номери наказів про переведення
InternetUA
2024-11-26T05:03:00Z
Яке сьогодні свято 26 листопада 2024 року: що може накликати бідність
GlavRed
2024-11-26T04:27:48Z
Чому українці повертаються під ракети росіян: волонтер пояснив проблему ВПО
TSN
2024-11-26T04:09:46Z
Грошову допомогу дадуть не всім: що треба підтвердити
Знай
2024-11-26T04:06:31Z
Найщасливіша країна світу платить за переїзд усім бажаючим: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T04:06:03Z
Міноборони запрошує на хакатон «Наступ машин 2.0»
InternetUA
2024-11-26T04:03:29Z
Міноборони допустило до використання переносний тренажер «Безпечне небо»
УкраинФорм
2024-11-26T03:30:51Z
Росіяни вдарили по Тернополю, місто знеструмлена
Комсомольская правда
2024-11-26T04:55:54Z
Дві будівлі ТЦК та три військові автівки: на Сумщині затримали серійного палія
УкраинФорм
2024-11-26T04:45:52Z
ТЦКшники з Одеси продавали відстрочки: їх спіймали на гарячому
Политека
2024-11-26T04:30:17Z
Вважався зниклим безвісти з травня 2023 року: Тернопіль втратив ще одного захисника
24tv
2024-11-26T04:27:52Z
Авіакатастрофа у Литві: падіння вантажного літака зафіксовано на відео
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T04:27:31Z
На блокпостах Одещини працівники ТЦК вимагали гроші за відстрочку від мобілізації - ДБР
УкраинФорм
2024-11-26T04:09:13Z
Вибухи у Києві, Тернопіль без води і світла: РФ атакувала Україну великою кількістю "шахедів"
Фокус
2024-11-26T03:15:35Z
У Тернополі втретє за ніч пролунав вибух — ЗМІ
TSN
2024-11-26T01:39:56Z
У Хмельницькому судитимуть неповнолітнього, який побив 15-річного студента у гуртожитку
Украина Криминальная
2024-11-26T00:34:24Z
Морози не страшні: як правильно підготувати виноград до зими - ефективні поради
GlavRed
2024-11-26T04:27:44Z
Тепер ви знаєте, що робити з кислими фруктами: готуємо неймовірний джем з апельсинами
24tv
2024-11-26T04:12:59Z
Лише справжній детектив знайде три відмінності: на пошук є лише 23 секунди
GlavRed
2024-11-26T00:27:56Z
Скільки можна зберігати м'ясо в холодильнику та в морозильній камері
TSN
2024-11-25T23:51:32Z
Рецепт квашеної капусти "Пелюстка" від зірки "Мастер Шеф": дуже хрумка та смачна
Политека
2024-11-25T23:30:37Z
Що буде, якщо подивитися в розбите дзеркало
TSN
2024-11-25T22:51:41Z
Робота мрії: в розкішний готель на Закарпатті потрібна доглядальниця за котами
TSN
2024-11-25T22:09:51Z
Не з ікрою чи шпротами: найкращий рецепт канапок на Новий рік
24tv
2024-11-25T21:57:13Z
8 речей, які ніколи не можна зберігати біля плити: це треба знати кожному
24tv
2024-11-25T21:33:28Z
Аналог "Шахеда": у чому головна небезпека нового російського дрона для України
Политека
2024-11-26T05:03:50Z
Що не так на зображенні: треба знайти помилку за 4 секунди
GlavRed
2024-11-26T04:27:10Z
Half-Life 3 все ближче: датамайнер знайшов нові дивовижні докази та деталі розробки гри
Знай
2024-11-26T03:51:48Z
Sony працює над портативною консоллю для PlayStation 5
InternetUA
2024-11-26T03:01:51Z
OpenAI сплачуватиме в Україні «податок на Google»
InternetUA
2024-11-26T02:01:32Z
Ще один великий виробник смартфонів може інтегрувати штучний інтелект від OpenAI
InternetUA
2024-11-26T01:01:39Z
Вчені з Китаю представили інноваційний штучний інтелект, що перевершить ChatPT
InternetUA
2024-11-26T00:01:26Z
Росіяни намагаються впровадити штучний інтелект у "шахеди" - ЗМІ
Хвиля
2024-11-25T23:12:31Z
Стартап Ubitium розробляє процесор, який об’єднає CPU, GPU, DSP та FPGA
ITC
2024-11-25T23:10:43Z
Водіям на замітку: як "врятувати" автомобіль від корозії – головні правила
GlavRed
2024-11-25T21:27:58Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z