Електроенергетичні потужності України впали нижче 20 ГВт через російські атаки — українські чиновники
Росія вивела з ладу більше половини українських електростанцій, що призвело до відключень електроенергії по всій країні й посилило побоювання щодо майбутнього енергопостачання українських міст і споживачів з ЄС. До повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році внутрішнє виробництво електроенергії в Україні становило близько 55 ГВт, що було одним з найбільших у Європі. Українські чиновники повідомляють, що наразі ця потужність виробництва електроенергії впала нижче 20 ГВт через обстріли або російську окупацію, зазначає Financial Times.
Останні російські удари також були спрямовані на насосні установки для підземного зберігання природного газу, що використовуються клієнтами з ЄС. Хоча ці насоси можна замінити, атаки Росії підкреслюють занепокоєння щодо безпеки постачання газу взимку — як для внутрішнього споживання, так і для експорту до блоку.
Посол ЄС у Києві Катаріна Матернова заявила, що з березня "Росія знищила 9,2 ГВт енергетичних потужностей" в Україні. Вона додала, що зустрічається з урядовцями, щоб з'ясувати їхні "нагальні потреби в енергетичному обладнанні", щоб "допомогти пом'якшити вплив безперервних російських ракетних атак на енергетичну інфраструктуру".
Один з чиновників повідомив, що лише в результаті обстрілу в суботу 1 червня було втрачено 1,2 ГВт електроенергії, а інфраструктура, важлива для транспортування газу з підземних сховищ на заході України, зазнала серйозних пошкоджень. Керівництво України звинуватило в нещодавніх руйнуваннях недостатню протиповітряну оборону, надану західними союзниками.
Як заявив в інтерв'ю Financial Times Олександр Литвиненко, секретар Ради національної безпеки й оборони України, мета Росії — зробити життя українців нестерпним. Він розповів про плани створення "децентралізованої енергетичної системи", що спиратиметься на більшу кількість міні-електростанцій, які будуть менш вразливими до російських атак.
Про відключення електрики в Україні й міфи пов'язані з цим пише експерт із енергетики Українського інституту майбутнього в Києві Андріан Прокіп у статті "Розвінчування міфів в енергетиці".