MY.UAНовини
«Огіркова республіка» на Волині: за місяць ціни впали із сотні гривень за кіло до 25
«Огіркова республіка» на Волині: за місяць ціни впали із сотні гривень за кіло до 25

«Огіркова республіка» на Волині: за місяць ціни впали із сотні гривень за кіло до 25

Невелике село Чорниж довго шукати не доводиться – поля навколо нього, та й саме село ще здалеку поблискує на сонці. Це переливається під спекотним промінням поліетилен, натягнутий на теплиці. Населений пункт начебто збудували всередині справжнього огіркового саду, який обвив його ліанами з усіх боків. Та й у дворах зелені гілки з плодами, що звисають на них, аж ніяк не рідкість – вони майже в кожному дворі. Під цими прозорими накидками вже з середини весни у Чорнижі дозрівають огірки.

На огірки одна надія

Непримітний населений пункт, в якому немає жодної пам'ятки і взагалі чогось, що приваблює туристів чи підприємців, останніми роками заявив свої права на статус огіркової столиці України. Звідси «зелені» їдуть не лише до сусідніх обласних центрів, а й до Києва. Ранні огірки за 150 гривень кілограм на ринках та в магазинах здебільшого (у чому впевнені місцеві жителі) із Чорнижа, і сьогодні по 45 – теж.

Сезон – якраз у розпалі. Перші огірки тут є у квітні, а останні збирають у вересні. Сьогодні господарі вже по другому колу збираються сіяти пухирчастий овоч – спочатку у стаканчики, за місяць пересадять у теплиці.

- Вже зібрали останні плоди в теплицях, посаджені в березні та квітні, тож тепер сіятимемо ще раз, - ділиться з журналістом Коротко про одна з місцевих мешканок. – Свіжі огірки ще будуть до осені.

З півтори тисячі місцевих жителів огірками займається більшість. Не від хорошого життя – роботи у віддаленому селі немає. А їхати звідси не хочуть. Ні за кордон, ні в хлібніші населені пункти. У сусідніх селах ситуація з працевлаштуванням ще гірша – у Чорнижі хоч огірки народ годують. До обласного центру, Луцька, далеко – 60 км та й дороги немає. Люди вважають за краще залишатися на місці, хоч і доводиться працювати не покладаючи рук - інакше і на огірках не виживеш.

– З ягодами простіше – пішов, зібрав, жодних вкладень не треба, а із «зеленими» роботи багато, – зазначають жителі. – Починаючи від будівництва теплиці – це важка чоловіча робота, до прополювання, добрива, поливу та самого збору. Тут самотужки не впоратися.

Працюють у парниках цілими сім'ями – у середньому засаджують по п'ять-десять соток (500-1000 квадратних метрів).

Що добре для помідора, для огірка - катастрофа

Староста Чернижа Тетяна Оніщук як і її земляки і сама обробляє огіркову плантацію. Фото: suspilne.media

Здавалося б, виростити цей овоч нескладно – посадив та й хай росте. Але, якщо не доглядати його, на хороший урожай можна не розраховувати. Староста Чорнижа Тетяна Оніщук пояснює журналісту Коротко про: огірок однаково не любить як спеку, так і протяги. Тож «потанцювати» навколо нього доведеться.
- Якщо спека – він мало не вариться у теплиці, горить під плівкою, – пояснює Тетяна Іванівна. – Він не любить паритися, тож треба провітрювати. Але обережно: якщо відкривати люки у плівці, може виникнути протяг. Це добре для помідора, але погано для огірка.

Мало того що доводиться трудитися безперестанку, скаржаться господарі, то ще й з'явилися якісь овочеві болячки, про які попередники сьогоднішніх фермерів і не чули. Раніше, кажуть, зелений мешканець грядок взагалі не хворів – бадьоро міцнів на своїх ліанах з кожним днем, а тепер то жовтіє, то всихає, то чорніє, то взагалі не збирається зав'язувати плоди. Чи то бактерії, чи то що – селяни губляться у здогадах. Підозрюють: насіння продається вже зараженим.

- Землю міняємо щороку, а все одно хворіє, - мало не плачуть люди. – А раніше, як розповідають наші «першопрохідці» огіркової справи, теплиця на одній землі могла стояти сім-вісім років.

«Першопрохідниками» у селі називають тих, хто першим додумався садити огірки у великих масштабах. Це було нещодавно – поодинокі такі ферми з'явилися років 20 тому, а вже 15 років тому огірки почали витися майже у кожному дворі.

Огірки у Чорнижі вирощують нещодавно, але село вже встигло завоювати статус неофіційної столиці цього овоча. Фото: suspilne.media

Оптову ціну для Волині диктує Київ

Щоб заробити на огірках, каже староста села, головне - працювати, а не сподіватися, що саме зросте. І не розраховувати, що вдасться отримати врожай без фінансових витрат – у нього також треба вкладати.

– Огірки треба добре удобрювати органікою та поливати, – ділиться секретами Тетяна Оніщук. – Органіку у нас для теплиць возять фурами. Садять там, де світло і де неподалік свердловина. У мене теплиця стоїть на глині, але овоч зростатиме і на піску.

Більшість теплиць – літні. Це ті, де овоч дозріває до літнього сезону. Зимових менше, у них вирощувати дорожче. Сюди огірки пересаджують зі стаканчиків вже у березні, і за місяць вистигає перший урожай. Це ті самі огірки, які цього року приголомшили вартістю 150 гривень. Але ціна виправдана, кажуть у селі, теплиці опалюються дровами, дрова безплатно ніхто не дає. Плюс ті ж добрива та полив.

– Весь березень та квітень у парниках ще топлять, це холодні місяці, – зазначає Тетяна Оніщук. – Цього року квітень був ще холоднішим за березень.

Сама Тетяна Оніщук вирощує огірки на п'яти сотках. Останні вісім-дев'ять років у теплиці. Щоправда, спрогнозувати, який буде врожай, складно. Раз збере вісім ящиків із п'яти соток – це 200 кг, іншого разу – всього три, це 75 кг. Огірки у селі збирають чотири рази на тиждень: у вівторок, четвер, п'ятницю та в неділю вранці.

Овоч у Чорнижі біля траси не продають, чекають на оптових закупників. Вони забирають весь товар. Попит є завжди, щоб товар залежався, такого не згадають.

– Огірки наші ж хлопці везуть на ринки – хто до Луцька, хто до Києва та інших міст, – зазначають у селі. – Що зупинять на блокпостах та заберуть до армії, не бояться – у тих, хто їде, по п'ять-шість дітей, у них відстрочка.

🥒Перші квітневі огірки у селі віддавали закупникам по 100 гривень. Сьогодні – по 40 гривень. Але був період, коли огірок пішов масово, і його віддавали по 25 гривень за кіло оптом. Ціна у селі чомусь залежить від тієї, яку виставляють для покупців у Києві та Луцьку, а не навпаки.

Майже біля кожного будинку та за селом в'ються ліани огірків – на відкритому повітрі та у теплицях. Фото: suspilne.media

На трактор можна заробити

Місцевих волинських сортів немає, як і не вишукують ті, яким краще підійшов би тутешній поліський клімат. Все насіння – голландське.

Неофіційний статус столиці не допомагає селу стати багатим. Але так, люди виживають завдяки огіркам – вони це визнають. А інакше в глибинці ніяк. Якщо дуже пощастило – приткнешся до сільради чи школи, якщо з'являться вільні місця.

– Тут хоч би вижити, який бізнес, – зітхають місцеві. – Це ж не бурштин копати: копнув – і вже, вважай, є гроші. Це важка праця - ви б спробували в теплиці в спеку хоч годину попрацювати. Але люди з великим досвідом, які вирощують багато огірків, можуть розраховувати на непоганий дохід. Хтось на огірках і на трактор може зібрати – також допомога.

🥒Продають лише свіжий овоч, огіркову консервацію на ринок не возять. Але для ЗСУ квасили – Тетяна Оніщук відправила 60 п'ятилітрових баклажок на фронт. Інші мешканці також консервували огірки для бійців по домівках окремо.

Чим обернеться цей сезон для громадян «огіркової республіки», поки невідомо: люди сподіваються, що погода все-таки стане розсудливою і перестане зводити їх "зелених годувальників" то спекою, то холодними дощами. Інакше доведеться молитись лише за те, щоб відбити вкладені в огірки кошти.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Старость на грани выживания: какой пенсией "наградят" украинцев со средней зарплатой
Знай
2025-04-28T04:31:16Z
Папа Франциск передал все свои деньги детской тюрьме - The Economist
Корреспондент
2025-04-28T04:28:41Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
Трамп заявил о разочаровании Путиным и призвал подписать соглашение
ZN UA
2025-04-28T04:36:24Z
Трамп заявил, что ради мира Зеленский готов "отказаться от Крыма"
Корреспондент
2025-04-28T04:37:36Z
В КНДР подтвердили участие в войне на стороне РФ
Корреспондент
2025-04-28T04:37:02Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Новые игроки рынка со старыми связями – кто владеет онлайн-казино Cosmobet и Championclub
Comments UA
2025-04-28T03:03:25Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Crocs выпускает новые модели с кристаллами: станут ли они новым трендом в мире обуви
Comments UA
2025-04-27T20:54:19Z
"Презирают Украину и тех, кто ее защищает": учительницу испугали украинские фанаты группы "Пошлая Моллы"
Апостроф
2025-04-27T17:51:14Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
"Тасманский дьявол" застрелил 35 человек
Gazeta UA
2025-04-28T02:40:38Z
Минобороны Ирана сделало заявление о взрыве в порту Шахид-Раджаи
Корреспондент
2025-04-27T23:00:28Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
В мире наблюдаются вспышки болезней, которые можно предотвратить вакциной
Корреспондент
2025-04-28T03:00:57Z
Установление инвалидности: что изменилось для пациентов
ZN UA
2025-04-28T00:13:15Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Болезнь Паркинсона: как снизить риск возникновения
ZN UA
2025-04-27T22:22:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 28 апреля в Украине
UAToday
2025-04-28T04:30:33Z
Зеленский заинтриговал заявлением: где на фронте есть «особенно хорошие результаты»
Comments UA
2025-04-28T04:12:15Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Любовный гороскоп на понедельник, 28 апреля: кому звезды подарят страсть, а кого разочаруют
Знай
2025-04-28T04:10:09Z
День, который изменит всё к лучшему - астролог назвала потрясающую дату
Gazeta UA
2025-04-28T03:10:53Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Фото за границей может привести в тюрьму: в каких странах нельзя снимать и почему
Знай
2025-04-27T14:51:08Z
100 лет обмана: производитель сладостей говорит, что люди неправильно едят шоколадное печенье
Фокус
2025-04-27T13:37:43Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Неоспоримая истина: легенда МЮ о чемпионстве Ливерпуля в АПЛ
Корреспондент
2025-04-27T23:36:45Z
Карло Анчелотти возглавит национальную сборную Бразилии по футболу
Корреспондент
2025-04-27T22:39:37Z
Чемпионство Ливерпуля сделало нидерландских специалистов более значимыми
Корреспондент
2025-04-27T22:24:35Z
Чемпион АПЛ в 20-й раз: Ливерпуль догнал Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2025-04-27T22:12:01Z
"Арсенал" – ПСЖ": онлайн-трансляция матча полуфинала Лиги чемпионов
ZN UA
2025-04-27T22:04:09Z
АПЛ: титул чемпиона - у Ливерпуля
Корреспондент
2025-04-27T21:51:06Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Почему в жару не стоит заправлять полный бак: основные причины
Gazeta UA
2025-04-28T00:33:45Z
Специалисты объяснили, почему опасно ездить с пустым баком
Gazeta UA
2025-04-27T19:09:03Z
Забудьте про C9: концепт Chevrolet Corvette повертає ретро славу
Топ Жир
2025-04-27T17:45:29Z
В Киеве заметили очень редкий спорткар BMW 2000-х с интересным тюнингом
Фокус
2025-04-27T08:27:18Z
Как открыть стиральную машину, если дверца заклинила: простая и понятная инструкция
TSN
2025-04-26T20:42:48Z
5%, 18% и военный сбор: как не влететь на налоги при продаже авто
Знай
2025-04-26T18:51:40Z
Электромобиль и вода: что будет, если заехать в лужу на "электричке"
UAToday
2025-04-26T11:03:50Z
Водителей штрафуют за еду: почему поедание за рулем может дорого стоить
Знай
2025-04-26T07:51:55Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Названы смартфоны с мощнейшими батареями: флагманы и бюджетники 2025 года
Хвиля
2025-04-28T03:07:46Z
Кем хотят стать дети поколения Альфа: ответ поразит взрослых
Comments UA
2025-04-27T19:18:10Z
Наивные и упрямые: ученые выяснили, что консервативные зумеры не отделяют ложь от правды
Фокус
2025-04-27T18:01:52Z
Перерождается ли душа человека после смерти
Comments UA
2025-04-27T17:30:24Z
Лишенные внимательности: ученые выяснили, что дети пандемии совсем не различают эмоций
Фокус
2025-04-27T17:30:11Z
Эксперты: Indiana Jones and the Great Circle продается на PlayStation 5 быстрее, чем на Xbox Series X|S и ПК
GameMag
2025-04-27T17:16:01Z