MY.UAНовини
"Світла може не бути по 6 годин на добу, а відновлення триватиме кілька років": Олександр Харченко – про відключення взимку, підвищення тарифів і темпи відбудови української енергетики
"Світла може не бути по 6 годин на добу, а відновлення триватиме кілька років": Олександр Харченко – про відключення взимку, підвищення тарифів і темпи відбудови української енергетики

"Світла може не бути по 6 годин на добу, а відновлення триватиме кілька років": Олександр Харченко – про відключення взимку, підвищення тарифів і темпи відбудови української енергетики

З 1 червня уряд підвищив тарифи на електроенергію до 4.32 грн за кВт. Чи останнє це підвищення в цьому році і чи допоможе це покрити витрати на відновлення енергетичної інфраструктури? На що чекати взимку, враховуючи, що російські обстріли об’єктів інфраструктури продовжуються?

На ці та інші питання в ексклюзивному інтерв’ю OBOZ.TALK відповів директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

– Уряд ключовою причиною перегляду цін на електрику називає "необхідність отримання грошей на відновлення зруйнованих внаслідок російських атак об'єктів енергетики". Енергосистема вже втратила близько 8 ГВт потужностей. Це у відсотковому значенні багато чи мало? І чи дійсно ситуація настільки критична, що треба було збільшувати тариф майже вдвічі?

– Минулої зими споживання було 18 ГВт. І за останніми офіційними даними, було пошкоджено чи знищено 9 із них. Тобто половину. Безумовно, це боляче.

Що стосується грошей на ремонт і відновлення – звісно, що безкоштовно це не станеться. І як би ми не хотіли, але єдине джерело грошей, щоби електрика в принципі могла існувати, – це споживач. І якщо він хоче мати електрику, то буде вимушений за неї сплатити. Бо це товар, і він безкоштовно не надається. Тому це об'єктивна ситуація.

– Світовий банк оцінив відновлення української енергетики до 2026 року у 110 мільярдів гривень. Хто отримає оцю левову частку грошей від підвищення тарифів на електрику?

– Давайте ви Світовий банк спитаєте, що саме він рахував у тих 110 мільярдах, бо я абсолютно цю оцінку не поділяю. І на мою думку, навіть дуже прості і примітивні розрахунки показують, що мінімальна потреба української енергосистеми в інвестиціях зараз – це 3 мільярди доларів. Це просто для того, щоби полагодити основні поламки і домогтися того, щоби ми не були вимушені постійно обмежувати споживачів.

Зараз уряд зробив, на мою думку, дуже дивний і недостатньо продуманий крок, адже гроші від збільшення тарифів підуть всього у дві компанії. Причому 15% цих грошей – а йдеться приблизно про 52-55 мільярдів гривень у річному вимірі – підуть в "Укргідроенерго", тобто оператору великої гідрогенерації України, який дійсно постраждав від атак і потребує цих грошей.

Але інші 85% потраплять в "Енергоатом". І, чесно кажучи, це мене дивує, бо "Енергоатом" не постраждав від обстрілів, не має руйнувань суттєвих і ніяким чином не спрямує ці гроші в ті проєкти, які протягом найближчих 2-3 років могли би сприяти відновленню нормальної генераційної потужності в українській енергосистемі. Тому, буду відвертим, для мене рішення, яке ухвалено, виглядає і дивним, і недостатньо продуманим.

– Є у вас припущення, чому саме таке рішення було ухвалено?

– У мене немає.

От і ми собі також ставимо це питання, чому так. А втім, відновлення енергосистеми могло би відбутися і коштами партнерів, що вони регулярно насправді роблять, адже, наскільки мені відомо, можете мене виправити, вони виділяють на ремонтні роботи сотні мільйонів доларів і зможуть збільшити ці виплати, якщо українська влада про це попросить. За даними, знову ж таки, Світового банку, в бюджеті України нібито лежить 200 мільйонів від них на підготовку до зимового періоду.

І вони можуть збільшити цю суму до 300. Ба більше, була також інформація, що Федеральне міністерство економіки та клімату Німеччини і Європейський інвестиційний банк планують виділити ще 20 мільйонів євро Україні. Та ми не просимо. Чи причина в чомусь іншому?

– Дивіться, проблема дуже проста. По-перше, шановні міжнародні партнери здебільшого не мають жодної кваліфікації в тому, що дійсно потрібно робити в енергетиці. А Україна не спроможна ні сформувати чіткий запит, ні сформувати реципієнтів, які би ці гроші отримали.

Є тільки одна компанія – по суті, це магістральний оператор мереж "Укренерго" – яка отримала вже більше 1 млрд 200 млн кредитних і грантових коштів на відновлення високовольтних мереж. Але ця компанія має систему корпоративного управління, прозору звітність, вона зрозуміла партнерам, чітко показує, на що будуть витрачені гроші. І навіть у цій компанії для того, щоби отримати якісь гроші того ж Світового банку, цикл ухвалення рішення з боку Світового банку – більше року.

Що стосується всіх інших українських компаній, то наразі в енергетиці фактично ніхто грошової допомоги таких масштабів, як "Укренерго", не отримував і найближчим часом не отримає. Просто тому що інші компанії енергетичного сектора вимог до прозорості виконання правил корпоративного управління не витримують, не проходять так званий комплаєнс і, відповідно, грошей теж не отримують. Тому що вони не можуть гарантувати, що ці гроші правильно і цільовим способом будуть використані.

Звідси половина проблем. Ну, а друга половина проблем полягає в тому, що з українського боку немає жодного такого координаційного механізму в роботі з донорами. У результаті Міністерство енергетики їм каже про необхідність будувати нові реактори, які там, може, через 10-12 років з'являться.

Велика частина експертної спільноти каже про газову генерацію, газотурбінну, газопоршневу, розподілену. Це підтримується, до речі, магістральним оператором, що саме така потреба є найбільш нагальною. Але для того, щоби такі проєкти реалізовувати, потрібні спроможності і реципієнти, які відповідають вимогам західних партнерів.

Саме цього ми поки що не показали партнерам. І, відповідно, грошей не отримаємо.

– Виходить, що замість того, аби поліпшувати стандарти роботи, людям підвищують вартість електроенергії нарівні з європейськими тарифами. Хіба це не треба робити тоді, коли й зарплати і пенсії українців будуть на рівні європейських?

– Тут я з вами абсолютно не погоджуюсь. Ви можете чекати зарплат хоч на рівні люксембурзьких. Це вас нікуди не просуне, у вас просто не буде електрики.

Це підняття тарифів неправильне і зроблено воно неправильно, але так чи інакше немає в Україні іншого шляху, крім як ввести ринкові ціни для населення. Це, до речі, означає, що ціни будуть дуже різні. Наприклад, вночі електрика може коштувати і гривню, і, до речі, посеред дня так само, коли сонячні електростанції працюють, електрика на ринку може коштувати відносно дешево.

Але одночасно вона може коштувати в години пік, себто зранку і ввечері, коли найбільше споживання, 9-8 гривень. Відповідно, іншого шляху, ніж прийти до ринкових цін і адресних субсидій, немає. Ми просто залишимось без електрики і обмеження будуть зростати. І альтернатив у цьому шляху немає.

До речі, в Україні місцями – цілком європейські зарплати. Бо у Молдові, наприклад, ринкові ціни на електрику, тепло і газ, а середня зарплата нижча, ніж в Україні. І ніхто не загинув. Вони провели цю реформу і все працює. Тому ці політично-популістські заклики ніколи нічого не змінювати і залишати тарифи просто сприятимуть тому, щоби у нас не було електрики.

– Тобто варто очікувати ще й чергового подорожчання.

– Не подорожчання. Я думаю, що так чи інакше нам доведеться змінити систему, коли в нас є штучні тарифи, на яких базується, до речі, величезна корупція. Бо допоки існують тарифи нижче ринкових цін, буде існувати і корупція на них базована.

І, відповідно, будуть гігантські інвестиції людей, які в цій корупції задіяні. А йдеться про сотні мільйонів гривень на місяць. Так от, ці люди будуть інвестувати величезні кошти, щоби розповідати, що не можна скасовувати низькі тарифи, бо всі загинуть.

Доки ми не скасуємо цю систему, будуть і люди, які заробляють на ній величезні кошти, і борються за її збереження.

Насправді альтернативи ринковим цінам немає. Це не означає збільшення, між іншим. Особливо щодо тих тарифів, що зараз задекларовані. Середня ціна для приватних споживачів може і не зростати за умови введення ринкових цін. І, безумовно, адресних субсидій, але тільки для тих, хто їх дійсно потребує, а не всім поспіль.

Мене, чесно кажучи, дуже вражає несправедливість ситуації, коли люди, які живуть в двокімнатній хрущовці, платять на рівних за КВт-годину з людиною, яка живе у пентхаусі з басейном і зі споживанням під МВт на місяць. Це просто несправедливо і нечесно. Бо компенсації, так чи інакше, виплачують всі українці.

Всі ми платимо за те, щоби ця електрика залишалася дешевою.

– Про стан енергетики хотілося би з вами поговорити. Нині використовують лише одне пояснення – енергетика в критичному стані. Якого літа і якого опалювального сезону за цих усіх умов, що ми зараз маємо, варто очікувати?

– Апокаліпсису не буде. Буде складно. Об'єктивно буде складно.

І в липні, і на початку серпня обмеження будуть, думаю, дуже суттєвими. Через ремонтні кампанії і через велике споживання під час спеки. Йдеться про те, що може не бути електрики по 5-6 годин на добу.

І ці обмеження стосуватимуться практично всіх. А взимку буде приблизно та сама ситуація. Все залежить взимку від того, наскільки багато ми встигнемо відновити генерувальних потужностей. Але попередньо я би готувався до відсутності електрики щонайменше 4-6 годин на добу.

Опалення, водоканал, каналізація працюватимуть. І критична інфраструктура вся працюватиме.

– Як ви вважаєте, росіяни вже досягли своєї кінцевої мети? Або мають ще потенціал руйнувати далі?

– Слухайте, в них кінцева мета – захопити Україну. Тому дуже важко відповідати на ваше питання. Я певен, що зараз ми вже маємо ситуацію, яку вони не знають, як зробити гіршою.

– Щодо закупівлі енергетичних ресурсів у європейських країнах: ми можемо купувати там електроенергію аби покрити цей дефіцит? Чи це вигідно?

– Ми купуємо в межах того, що ми можемо. Ми вже майже весь ліміт викуповуємо. У нас є фізичний ліміт зв'язку з європейською енергосистемою.

Це трохи більше ніж 2 ГВт. Зараз через певні регуляторні обмеження ми можемо викупати 1,7 ГВт. Але я думаю, що вже до вересня-жовтня буде в нас можливість викупати повну потужність. Це близько 2 ГВт. Більше ми не можемо. На жаль, нам цього обсягу, щоби повністю компенсувати те, що ми втратили, безумовно, недостатньо.

– Чи є шанс в України створити більш маневрену теплову генерацію, яка допоможе вижити в таких умовах?

– Безумовно, шанс є, і ми зобов'язані це зробити. Просто треба пам'ятати, що це не створюється помахом чарівної палички. Потрібна дуже велика робота.

Вона об'єктивно ведеться. Але сам процес займе щонайменше кілька років. Для того щоби поставити достатню потужність і компенсувати хоча б основні втрати.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Графіки відключення світла по-новому: на сайт Yasno внесли "зручні" зміни
Хвиля
2024-11-19T11:12:51Z
Мерія Віталія Кличка стала чемпіоном із будівництва доріг по Україні — розслідування
ZN UA
2024-11-19T11:10:22Z
Ретроградний Меркурій у Стрільці від 24 листопада до 15 грудня 2024 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
TSN
2024-11-19T11:04:12Z
В ФСБ заявили про затримання підривників авто високопосадовця Чорноморського флоту РФ
TSN
2024-11-19T11:04:07Z
Червоний Хрест попередив родини зниклих безвісти та полонених про фейкові листи
УкраинФорм
2024-11-19T10:51:18Z
Трагічна ніч для України: число загиблих внаслідок ударів збільшується
Политека
2024-11-19T10:43:52Z
У Львові відбудеться культурний захід "Українсько-білоруська історія в топонімах міста Львова"
Форпост
2024-11-19T10:19:17Z
Будівельний бум на Київщини: куди місцева влада витрачає гроші під час війни
ZN UA
2024-11-19T10:13:02Z
1000 днів вторгнення РФ: бійці розповіли Фокусу, як змінилася війна так чого чекати далі
Фокус
2024-11-19T10:00:55Z
Ведучий "Орла і Решки" розкрив найбільший секрет шоу: як працює "золота картка" у готелях
Фокус
2024-11-19T11:04:00Z
Тіна Кароль потролила Світлану Лободу на концерті у Брюсселі
Комсомольская правда
2024-11-19T11:03:56Z
"Потяг у 31 грудня": творці Горбунов і Сошенко розповіли про фінансування комедії і курйози на зніманнях
TSN
2024-11-19T11:03:05Z
«Вдалого полювання, Сталкере!». У світі виходить українська гра «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля»
Детектор М
2024-11-19T11:01:04Z
"Викрали корону": у конкурсантки "Міс Всесвіт 2024" вкрали перемогу - ЗМІ
GlavRed
2024-11-19T10:51:46Z
Інсайдери назвали справжню причину публічних виходів Анджеліни Джолі зі своїми дітьми
Фокус
2024-11-19T10:51:19Z
Дженніфер Лопес показала деталі всередині свого маєтку за 68 млн доларів
Фокус
2024-11-19T10:45:57Z
10 фільмів на Netflix, які стали найпопулярнішими серед українських кіноманів
24tv
2024-11-19T10:27:32Z
Злата Огнєвіч подарувала голос героїні фільму «Wicked: Чародійка»
Вива
2024-11-19T10:06:41Z
"Кремлівський шантаж та пропаганда": у Раді віреагували на ядерну доктрину РФ
GlavRed
2024-11-19T11:22:02Z
Україна знищить Керченський міст після того, як США схвалили удари ATACMS по РФ - ЗМІ
TSN
2024-11-19T11:21:35Z
Президент Литви вніс на розгляд парламенту кандидатуру нового прем'єра
Европейская правда
2024-11-19T11:21:23Z
Під поданням дати громадянство України проросійському олігарху Новинському стоїть підпис Петра Порошенка
Знай
2024-11-19T11:21:01Z
План стійкості Зеленського передбачає “культурний Рамштайн”
1News
2024-11-19T11:18:56Z
1000 днів війни: Верховна Рада схвалила звернення до партнерів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T11:18:31Z
Зеленський: Перший кластер перемовин про вступ до ЄС відкриють на початку 2025 року
УкраинФорм
2024-11-19T11:16:37Z
Можливо Україні доведеться когось пережити: Зеленський представив в Раді «План стійкості»
ZN UA
2024-11-19T11:13:43Z
В Естонії назвали подію, після якої Європа може відправити війська до України
TSN
2024-11-19T11:12:26Z
Здешевити ліки та знищити фармацевтичну мафію посередників — Юлія Тимошенко створила відповідну ТСК
Политека
2024-11-19T11:21:17Z
Що робити, щоб буряк швидше зварився: 25 хвилин на будь-який розмір плоду — і каструля буде чистою
TSN
2024-11-19T11:04:29Z
Чому не можна віджимати пакетик у чашку після заварювання чаю
TSN
2024-11-19T11:03:18Z
Їх варто знати та вирощувати: 5 простих у догляді лікарських трав
24tv
2024-11-19T11:03:09Z
Роботи з відновлення Охматдиту мають початися навесні - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-19T10:55:23Z
Звуковий «терор»: як мінімізувати шкоду від шуму генераторів та сирен
Комсомольская правда
2024-11-19T09:46:49Z
Президент підписав закон про вдосконалення процедур МСЕК
360ua.news
2024-11-19T09:33:12Z
Створили новий ефективніший тип знеболювальних, які не викликають звикання
24tv
2024-11-19T09:18:20Z
Як омолодити й очистити шкіру обличчя за допомогою солі: треба лише 2-3 чайні ложки
TSN
2024-11-19T09:00:50Z
Економічна криза в Угорщині: чи зможе уряд її подалати у 2025 році
24tv
2024-11-19T11:18:15Z
Ваші гроші можуть не дійти: водоканал попереджає про зміну реквізитів для оплати
Знай
2024-11-19T11:12:05Z
Енергетичний перехід за п’ять років. Чи готові ми?
ZN UA
2024-11-19T11:06:43Z
Україна вже заробила на експорті товарів більше, ніж за увесь 2023 рік
24tv
2024-11-19T11:06:29Z
В Україні введено відключення електроенергії на 8 годин
360ua.news
2024-11-19T11:00:25Z
Виробники сої та продуктів її переробки одні з перших почнуть експортувати відповідно до EUDR
AgroPortal
2024-11-19T11:00:15Z
ЄС запропонує гранти до €1 млн для автовиробників з Китаю в обмін на «секретні технології»
ITC
2024-11-19T10:56:44Z
Sony планує придбати Kadokawa — материнську компанію розробників Elden Ring і Bloodborne
ITC
2024-11-19T10:56:41Z
Орендарі земельних ділянок для участі в аукціонах обирають майданчик УУБ
AgroNews
2024-11-19T10:49:55Z
Безкоштовне харчування для школярів: Зеленський дав важливе доручення уряду
TSN
2024-11-19T11:21:28Z
Наповнення реєстру «Оберіг» зросло з 30% до 98% - Черногоренко
InternetUA
2024-11-19T11:16:11Z
Програму й тривалість БЗВП змінили: як з 1 листопада готують мобілізованих в Україні
Фокус
2024-11-19T11:15:03Z
Офіс омбудсмена ознайомився з умовами проживання і проблемами українців у Нідерландах
УкраинФорм
2024-11-19T11:13:51Z
У власність держави повернули пам'ятку архітектури - садибу Терещенка на Житомирщині
УкраинФорм
2024-11-19T11:13:37Z
Не дожив кілька днів до 8-річчя: у Глухові росіяни вбили хлопчика, його брата та маму
24tv
2024-11-19T11:12:25Z
Містичний прогноз на 18-24 листопада 2024 року: що руни нам віщують
TSN
2024-11-19T11:04:38Z
Як назвати дитину: найпопулярніші гуцульські імена
TSN
2024-11-19T11:04:05Z
Зеленський зробив заяву про електронну систему переведення в ЗСУ: скільки військових скористались
TSN
2024-11-19T11:03:45Z
Як прибрати запах, що в'ївся, з килима: очистите навіть найбрудніший за один раз — спосіб клінерів
TSN
2024-11-19T11:03:41Z
Контейнери будуть, як нові: що додати у воду для миття, щоб відбілити пластик
TSN
2024-11-19T11:03:07Z
З цим маринадом навіть тверде м'ясо стане м'яким і танутиме в роті
24tv
2024-11-19T10:48:02Z
Десять речей у дизайні кухні, на які не варто шкодувати грошей
24tv
2024-11-19T10:27:26Z
Ідеальне освітлення на кухні: три обов'язкові правила
24tv
2024-11-19T10:27:03Z
Як смачно приготувати гречку: зірка "Мастер Шеф" дала швидкий рецепт із мʼясом і овочами
Политека
2024-11-19T10:25:17Z
Жорсткі правила для туристів: в одному з культових міст заборонять скриньки для ключів Airbnb
24tv
2024-11-19T10:03:02Z
Любовний гороскоп на 2025 рік: Овнам - непорозуміння, Дівам - гармонія
GlavRed
2024-11-19T09:27:43Z
Китайський гороскоп на завтра 20 листопада: Бикам - проблеми із зубами, Козлам - труднощі
GlavRed
2024-11-19T09:27:35Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T11:15:28Z
Італія U-21 — Україна U-21: онлайн-відеотрансляція товариського матчу
Football.ua
2024-11-19T11:13:51Z
Росіянин Бетербієв кинув виклик кривднику Тайсона
24tv
2024-11-19T11:12:19Z
Названо гонорари за реванш Усик – Ф'юрі: розподіл суттєво відрізняється від першої битви
24tv
2024-11-19T11:03:02Z
Визначились усі чвертьфіналісти Ліги націй: у битві за трофей залишилось 8 команд
24tv
2024-11-19T10:54:13Z
Вієйра замінить Джилардіно на посаді головного тренера Дженоа — Романо
Football.ua
2024-11-19T10:54:13Z
Харківський гросмейстер здобув срібло на чемпіонаті світу з міжнародних шашок
Комсомольская правда
2024-11-19T10:46:48Z
Допоможи Реброву обрати склад збірної України на матч проти Албанії
Football.ua
2024-11-19T10:31:06Z
Відомий хевівейтер зізнався, на кого б поставив гроші в реванші Усик – Ф'юрі
24tv
2024-11-19T10:27:05Z
Правоохоронці викрили нові схеми для ухилянтів: затримано посадовців МСЕК
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T11:22:30Z
За замах на вбивство знайомого затримано 59-річного жителя Дніпра
Украина Криминальная
2024-11-19T11:12:35Z
Дільничий привіз до ТЦК батька трьох дітей: чоловік відмовився від мобілізації і поплатився
TSN
2024-11-19T11:04:52Z
В Одесі знешкодили агентурну групу ФСБ, що планувала серію терактів
TSN
2024-11-19T11:04:02Z
В Черкаській області пацієнт напав на лікаря з ножем: деталі
TSN
2024-11-19T11:03:31Z
У Глухові під час удару російського дрона загинули дві родини
УкраинФорм
2024-11-19T11:01:56Z
На Волині чоловік втік з ТЦК через паркан: пояснив це тим, що "злякався"
Политека
2024-11-19T11:01:45Z
Хакери викрали Lamborghini Huracan відомого бейсболіста
AutoCentre
2024-11-19T10:51:03Z
На Кіровоградщині оголосили підозру чоловікам, які побили двох військових
УкраинФорм
2024-11-19T10:49:53Z
Найбільший і найволосатіший: учені виявили новий вид павуків-птахоїдів
Фокус
2024-11-19T11:15:20Z
Мін’юст США вимагає, щоб Google продала браузер Chrome, — Bloomberg
ITC
2024-11-19T11:12:15Z
На пляж в Австрілії викинуло "інопланетянина" з тілом акули: це виявилось рідкісною рибою
Фокус
2024-11-19T11:12:14Z
Французький трюк із фольгою: навіщо ставити її за батареями
GlavRed
2024-11-19T11:07:02Z
Користувачі iPhone 16 почали чути розмови незнайомців через свої пристрої
24tv
2024-11-19T11:06:38Z
Перші дослідження ґрунту з темного боку Місяця розкрили нові факти
TSN
2024-11-19T11:04:20Z
Фізики вперше побачили створення найважчої частинки у Всесвіті в нових умовах
Фокус
2024-11-19T11:03:32Z
Краще, ніж на консолях на старті: Cyberpunk 2077 запустили на топовому Android-смартфоні
InternetUA
2024-11-19T11:01:53Z
Всі на офлайн-дієту: дослідники виявили, що високошвидкісний Інтернет «змушує» нас товстіти
ITC
2024-11-19T10:56:51Z
DS Automobiles відправить у серію наступника культового Citroen SM
AutoCentre
2024-11-19T11:15:49Z
Створить конкуренцію мотоциклам з ДВЗ: спортивний електробайк Damon розкрив характеристики
AutoGeek
2024-11-19T11:00:56Z
Може втратити тягу: електропікап Tesla Cybertruck знову відкликають для ремонту
AutoGeek
2024-11-19T10:30:11Z
Представлено новий седан Lexus ES: подробиці та ціни
ЗаРулем
2024-11-19T10:25:25Z
У Києві з’явився унікальний пікап Brabus
AutoCentre
2024-11-19T10:13:46Z
Закінчується епоха: Abarth повністю перейде на випуск електромобілів
AutoGeek
2024-11-19T10:01:18Z
Їх існує лише 5: на аукціон виставили унікальний "Гелендваген" із V12
Фокус
2024-11-19T09:12:20Z
Manhart презентував 718-сильний BMW M2
AutoCentre
2024-11-19T09:09:09Z
Volkswagen представив електричний трактор зі змінними батареями
AutoGeek
2024-11-19T08:58:02Z