MY.UAНовини
Як продезінфікувати себе від «русского міра» з проєктом «Прощавай, імперіє!»
Як продезінфікувати себе від «русского міра» з проєктом «Прощавай, імперіє!»

Як продезінфікувати себе від «русского міра» з проєктом «Прощавай, імперіє!»

Новий проєкт на Суспільному розповідає, навіщо нам внутрішня деколонізація та як її здійснити, не пошкодивши собі психіку.

На каналі «Суспільне Культура» у травні стартував проєкт «Прощавай, імперіє!» про особисту дерусифікацію та пошуки ідентичності.

«У десяти випусках блогу я хочу поговорити з вами про знищення Росії всередині себе. Чому “Прощавай, імперіє”? Тому що це про відновлення справжньої ідентичності кожного з нас», — говорить на початку кожного випуску ведуча Олеся Котубей-Геруцька. Вона також є авторкою ідеї та сценаристкою проєкту.  Нові випуски виходять раз на два тижні. Станом на 4 червня доступні два епізоди. 

 Олеся Котубей-Геруцька

«Прощавай, імперіє!» — незвичайний проєкт. Ведуча ставить питання та шукає відповіді крізь призму свого досвіду зросійщеності та відновлення ідентичності. За її прикладом те ж саме роблять гості програми. Через це виникає приємне відчуття єдності та, якщо хочете, безпеки.  Бо відразу стає зрозуміло, що зараз тобі не «прилетить» за читаних у дитинстві братів Стругацьких, а твоєму рідному місту — за російськомовність. Олеся Котубей і її гості чесно визнають, що так було скрізь.

У підлітковому віці моїм улюбленим співаком був Віктор Цой. Ще я слухала «Арію», «Алісу» — весь той пантеон російського року, що зараз вписується за війну. Я страждала отаким дуже важким гівнярством, — пожартувала журналістка, ведуча «Телебачення Торонто» Саша Гонтар, яка була гостею проєкту. 

Я теж, Сашо. Ми всі там були, — відповіла їй авторка.

 

«Прощавай, імперіє!» не занурюється в історію русифікації України: про Валуєвський циркуляр і Розстріляне відродження можна дізнатися з  багатьох інших джерел. Олеся Котубей і її гості зосереджуються на тому, як боротися з наслідками російської культурної експансії та чому це важче, ніж декому здається.

«Хтось знає, що таке оптика імперії, крізь яку ми довго дивилися на самих себе і, наприклад, відмовляється від російської музики. Але залишається ще багато фантомів і несподіванок, які переслідують нас на шляху звільнення від засилля російської культури», — розповіла «Детектору медіа» авторка.

Насправді великовагових обертів на кшталт «культурної експансії» в проєкті майже немає. Це легка, жвава та відверта розмова про те, в яку кринжуху ми всі вляпалися через імперського сусіда та де взяти ту хлорку, щоб продезінфікувати себе від «русского міра». 

Detector Media · Проєкт «Історія питання»: чи можна скасувати Росію?

Перша серія «Прощавай, імперіє!» вийшла 8 травня та була присвячена двом концепціям відзначення Дня перемоги над нацизмом: російського «побєдобєсія» з його «Можемо повторити» — і європейської жалоби за загиблими з рефреном «Ніколи більше». Українська концепція наслідує європейську, але має ще одне гасло «Пам’ятаємо, перемагаємо». Перше, що зробила Олеся Котубей —  нагадала, що довгі роки Україна також брала участь у побєдобєсному шабаші. Паради Хрещатиком, урочисті концерти на національних каналах, пілотки на дітях… Напередодні війни, у 2021 році, зрадник Ілля Кива ще водив за собою колону «ветеранів і співчувальників» Києвом. А остаточно ми позбулися радянської спадщини лише у 2023 році, коли День пам’яті та перемоги був установлений 8 травня.

Втім, якби не повномасштабне вторгнення, російські наративи й досі б, напевно, отруювали нам мізки. Бо довгий час люди не бачили у святкуванні підступу.

«У школі я була на параді. Мені було святково, урочисто, мене до сліз проймали “пєсні воєнних лєт”. І все це здавалося дуже правильним і важливим», —   згадала Олеся Котубей.

 

Зараз популярність «концертно-парадної» концепції Дня пам’яті та перемоги впала в Україні до рекордного мінімуму, але, на жаль, не до нульової позначки. 13% українців у 2023 році називали цей день «улюбленим святом» і ставили його поруч із Новим роком, Різдвом і Великоднем. 

«За державою — деколонізаційна політика, за нами — особиста деколонізація. Боротьба, яку можуть вести як цивільні, так і військові — знищення Росії всередині себе, викорінення культурних артефактів імперії зі свого приватного життя», — поділилася думками Олеся Котубей із «Детектором медіа».

Особистій деколонізації та пошукам ідентичності був присвячений другий випуск проєкту.

«Багатьом людям здається, що, відмовляючись від російського, ви назавжди втратите себе. Я теж боялася. Як я зможу говорити до мами іншою мовою? А вийшло так, що зі мною мама перейшла на українську», — знову навела особистий приклад авторка.

Страх втрати себе через іншу мову — дуже знайома історія для багатьох українців. Для деяких російська — мова дитинства, вони просто не знали, що може бути інакше. Олеся Котубей дає залізний аргумент усім, хто вагається. «Якщо ви думаєте, що говорите російською, бо “так склалося історично”, розчарую. Бо якщо ви живете в Україні, то майже напевно це історія насильства. Коли я почала цікавитися, то з’ясувала, що бабуся з дідусем почали розмовляти російською лише студентами, у постголодоморній радянській Україні. Тобто русифікованим було лише одне покоління до мене — мої батьки. А весь мій рід до цього говорив українською. Тож це те, що мені належало», — розповіла вона. 

На відміну від деяких активістів, які закликають ледь не віддати російськомовні регіони ворогу через «москворотість», авторка проєкту «Прощавай, імперіє!» та її гості ставляться до особистої дерусіфікації та деколонізації співвітчизників обережно та з повагою. Вони проти насильства як ззовні, так і з середини.

 

«Я буду стояти на тому, що процес персональної деколонізації відбувається лише через дискусію, без агресії, з повагою. Повага —   це основа. Через любов, цікавість. Без того, щоб себе звинувачувати, це не конструктивно», —   пояснила культурологиня Маріам Найєм.

Утім, у будь-якому разі відновлення ідентичності —   це болючий процес. 

«Сформований світогляд — комфортний і зручний. Ти розумієш, де добро, де зло, де складне, де просте, і можеш займатися поточними справами. Ходити на роботу, любити, сваритися, миритися та не думати про це. Коли ти розумієш, що твоя базова картинка світу фейкова, тобі треба змінити каркас свого світогляду. Це дуже важко, незручно, це фундаментальна робота. В тебе сиплеться все розуміння добра і зла. Це боляче. А ми за природою такі істоти, що уникаємо болю. Але, виявляється, є деякі речі, які не можна зробити, не доклавши зусиль», — розповів голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович. У його словах також зашифрована причина, чому особистої деколонізації не уникнути. Інакше внутрішній світ зруйнується разом із психікою, а може — й життям.

 

«Прощавай, імперіє!» дає просту та слушну пораду, як полегшити ситуацію.

«Процес набуття нової ідентичності це не лише відмовлятися від чогось. Це ще набувати нового. Цікавитися, досліджувати та збагачуватися», — підбила підсумки Олеся Котубей. 

Авторка розповіла «Детектору медіа», що в наступних випусках проєкту планує обговорити, як спілкуватися з родичами, які мають проросійські погляди, як переходити на українську з дітьми, що робити з русифікованими прізвищами, а також розповісти історії діячів української культури, які свідомо обирали українськість.

Як на мене, «Прощавай, імперіє!» — це маст сі проєкт, що допомагає нам відновлювати історичну справедливість і взагалі жити в умовах великої війни. Він універсальний для будь-якого віку та будь-якого ступеня русифікації. Окрім, звісно, ідейного рашизму. В цьому випадку допоможе лише хлорка.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Реєстр лудоманів торік поповнила рекордна кількість українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:27:36Z
Американські розробники представили новий багатоцільовий гелікоптер MH-139 Grey Wolf
InternetUA
2025-04-25T06:25:33Z
Американські розробники інтегрували революційну оборонну систему IRDS у винищувачі F-22 Raptor
InternetUA
2025-04-25T06:10:40Z
Памʼяті ядерника, старшого сапера Геннадія Чумака
УкраинФорм
2025-04-25T06:06:07Z
Привітання з Днем доньки 25 квітня: милі листівки та теплі слова побажань
Telegraf
2025-04-25T06:00:44Z
Міша Крупін розповів, де проходить службу, та звернувся до людей, які досі не у війську
24tv
2025-04-25T05:57:37Z
Усе про 26 квітня: яке свято, день ангела та що не можна робити
Лига
2025-04-25T05:54:17Z
Мобілізація у травні зачепить і тих, кому ще немає 25 років: кому вручать повістку
Знай
2025-04-25T05:30:14Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Росія атакувала 103 дронами, сили ППО збили 41
Комсомольская правда
2025-04-25T06:36:10Z
Україна запропонувала провести саміт у Римі під час похорону Франциска - ЗМІ
GlavRed
2025-04-25T06:31:59Z
Трамп зрозумів головну перешкоду для мирної угоди щодо України - WSJ
GlavRed
2025-04-25T06:25:29Z
Коли ми ховаємо реалії війни від аудиторій, ми редагуємо реальність
Детектор М
2025-04-25T06:16:57Z
Суперечка з Трампом не допомогла ані Україні, ані США - Зеленський
Gazeta UA
2025-04-25T06:15:57Z
Уночі та вранці росіяни завдали 26 ударів по Сумщині, є поранений
УкраинФорм
2025-04-25T06:15:50Z
Іран висунув США нову ініціативу щодо ядерної угоди
Gazeta UA
2025-04-25T06:12:02Z
Ринок органічних продуктів по-новому: у Раді опрацьовують законопроєкт №13204
Agravery
2025-04-25T06:07:46Z
"Це моя нова": путініст Лепс прийшов на концерт із 15-річною дівчиною
GlavRed
2025-04-25T06:25:17Z
Пошарпаний Костянтин Меладзе з'явився на публіці
GlavRed
2025-04-25T06:25:15Z
На згадку про Україну: Шон Пенн набив тату у вигляді тризуба
Факти ICTV
2025-04-25T05:55:08Z
Дизайнерка Катя Сільченко таємно вийшла заміж: хто став її чоловіком
GlavRed
2025-04-25T05:27:25Z
Понад 3000 блоків: канадець вразив світ майстерністю балансування, складаючи "Дженгу"
Фокус
2025-04-25T02:12:08Z
38-річна наречена Стейтема показала ідеальне тіло в люксовому бікіні
Gazeta UA
2025-04-25T01:15:52Z
Справжній український вайб: Шон Пенн привіз із фронту символічне татуювання
GlavRed
2025-04-24T23:27:38Z
Відомий музикант зізнався, де служить після добровільної мобілізації
GlavRed
2025-04-24T21:27:26Z
Легкі фільми на вечір, які допоможуть розслабитись після робочого дня
24tv
2025-04-24T20:45:37Z
Справа про вбивство 5-річного Кирила Тлявова у Переяславі: півтора року апеляційного розгляду
Украина Криминальная
2025-04-25T06:33:24Z
Вночі з-під завалів у Києві врятували двох котиків
Комсомольская правда
2025-04-25T06:32:06Z
У Києві відкрили справу на блогера-живодера
InternetUA
2025-04-25T06:28:53Z
У Києві аварія на проспекті Бандери, рух в напрямку Північного мосту ускладнено
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:24:35Z
На Херсонщині за добу внаслідок російських ударів - двоє загиблих та троє поранених
УкраинФорм
2025-04-25T06:03:27Z
У Павлограді внаслідок дронової атаки загинули три людини
Комсомольская правда
2025-04-25T05:49:50Z
Пакистан відкрив вогонь на лінії розмежування з Індією
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T05:39:53Z
У 74-річної жінки “лікар ООН” видурив 60 тис. грн
InternetUA
2025-04-25T05:28:34Z
РФ "Шахедами" атакувала Дніпретровську область: 2 людини загинуло, ще 8 поранено
Фокус
2025-04-25T05:21:46Z
У Британії у вагітної вийняли матку, щоб видалити ракові клітини, а потім повернули назад
Факти ICTV
2025-04-25T06:01:47Z
Яку каву обирає покоління зумерів? Виробники помітили новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T05:15:39Z
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності
Комсомольская правда
2025-04-25T05:04:43Z
Чип тверезості: в Китаї перевинайшли "кодування" від алкоголізму
24tv
2025-04-25T04:54:28Z
Довідка про необхідність постійного догляду: як її отримати
ZN UA
2025-04-24T23:42:09Z
Smile Boutique NY - ваш надійний партнер у посмішці
Gazeta UA
2025-04-24T21:06:47Z
Уся причина в холодильнику: експерт розповіла, чому цибуля швидко псується і як цього уникнути
Фокус
2025-04-24T19:27:30Z
Дефіцит заліза губить дітям майбутнє: вчені дізналися про нову небезпеку для новонароджених
Фокус
2025-04-24T17:45:50Z
Як краплі проти нежитю стають залежністю і що допоможе вирватися з неї: поради лікарки
24tv
2025-04-24T17:42:56Z
Новий графік потягів з Києва: Укрзалізниця повідомила про розклад у травні
Политека
2025-04-25T06:31:56Z
Ярими культурами в Україні вже засіяли понад 3,7 млн га
AgroPortal
2025-04-25T06:31:54Z
Від кредиту можна відмовитися: про що ніколи не розкажуть у банку
Знай
2025-04-25T06:31:53Z
Бензин зі спиртом, долар по 49 та нові виплати: що зміниться для українців з 1 травня
GlavRed
2025-04-25T06:25:30Z
Менше за ті самі гроші: продукти в Україні зменшують вагу
ZN UA
2025-04-25T06:22:42Z
Курс валют на 25 квітня: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-04-25T06:09:52Z
Підвищення тарифів на воду на Дніпропетровщині: до яких цифр у платіжках готуватися
Политека
2025-04-25T06:01:50Z
Депозити в банках України в квітні: де найкращі відсотки
ZN UA
2025-04-25T06:01:19Z
В Агрейн засіяли 70% запланованих під кукурудзу площ
AgroPortal
2025-04-25T06:00:45Z
На Куп’янському напрямку вчора відбулося чотири атаки росіян — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-25T06:37:44Z
У Києві завершені пошуково-рятувальні роботи у зруйнованій багатоповерхівці
Комсомольская правда
2025-04-25T06:36:40Z
Гороскоп на завтра 26 квітня: Ракам - радісна новина, Стрільцям - шалені веселощі
GlavRed
2025-04-25T06:31:31Z
Атаки БПЛА по Росії: Шуя втретє під прицілом, під обстрілами опинились й аеродроми в Криму
Фокус
2025-04-25T06:27:43Z
На Черкащині знищили 16 БпЛА: в ОВА розповіли про наслідки атаки
24tv
2025-04-25T06:18:54Z
На Одещині відкрили першу підземну школу в області
24tv
2025-04-25T06:15:45Z
Росіяни тиснуть одразу на 6 напрямках: карта бойових 25 квітня
24tv
2025-04-25T06:15:15Z
Старт нового сезону Київської дитячої залізниці перенесено через день жалоби
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:06:26Z
Жителі захопленого росіянами Лисичанська з 2022 року - без опалення і води
УкраинФорм
2025-04-25T06:06:08Z
Діяти потрібно швидко: як позбутися тарганів у квартирі
24tv
2025-04-25T06:31:17Z
Популярні СПА-курорти Європи опинилися під загрозою зникнення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:27:04Z
3 знаки зодіаку у травні 2025 ловитимуть фортуну за хвіст – хто це буде
24tv
2025-04-25T06:15:42Z
Якщо зробити самому, він ще корисніший: елементарний рецепт домашнього яблучного оцту
24tv
2025-04-25T05:39:16Z
В Албанії побудують морський курорт у стилі "Гри в Кальмара"
24tv
2025-04-25T05:24:48Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти метелика
GlavRed
2025-04-25T03:27:29Z
Це справа кількох хвилин: як приготувати найніжнішу печінку – секретний спосіб з окропом
24tv
2025-04-25T03:06:31Z
Чим підживити перець навесні: очікуйте на багатий врожай
24tv
2025-04-24T21:15:56Z
Як давня фортеця перетворилася на містичну заброшку, і що ще можна побачити на Замковій горі у Києві
Telegraf
2025-04-24T21:01:14Z
Італьяно: Фінал Кубка Італії — це мрія всього міста
Football.ua
2025-04-25T06:16:50Z
Стартує 26-й тур футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2025-04-25T06:03:50Z
Вальядолід після вильоту з Ла Ліги: Ми не виправдали надій. Ми не повинні забувати цей сезон
Football.ua
2025-04-25T06:01:29Z
Реал Бетіс — Вальядолід 5:1 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-25T05:00:53Z
Педрі – найкращий гравець Ла Ліги у квітні
Football.ua
2025-04-25T04:40:01Z
Атлетіко Мадрид — Райо Вальєкано 3:0 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-25T04:25:37Z
Ла Ліга. Атлетіко розгромив Райо Вальєкано, Бетіс — Вальядолід
Football.ua
2025-04-24T22:10:57Z
Зубков допоміг Трабзонспору пройти до фіналу Кубка Туреччини
Football.ua
2025-04-24T21:57:26Z
На Мюллера з'явився новий претендент
Football.ua
2025-04-24T21:12:09Z
Одразу у двох варіантах: Honda представила новий електричний ліфтбек
AutoGeek
2025-04-25T06:31:32Z
Tesla тестує FSD Supervised ─ «автономне» роботаксі, але з водієм за кермом
ITC
2025-04-25T06:25:37Z
Volkswagen запускає автономні автомобілі з ШІ-системою
Portaltele
2025-04-25T06:16:52Z
Honda презентувала два електричні ліфтбеки GT
AutoCentre
2025-04-25T06:13:53Z
Новий етап для групи RENAULT в Індії – відкриття дизайн-центру RENAULT у Ченнаї
AutoCentre
2025-04-25T05:46:19Z
Восени в Україні: DS інтегрував технології Formula E у флагманський електромобіль
AutoGeek
2025-04-25T05:42:24Z
Гібрид, якому позаздрить електрокар: Zeekr 9X проїжджає понад 380 км на електротязі
ITC
2025-04-25T05:07:07Z
В Україну їде новий кросовер Chery Tiggo: всі подробиці
ЗаРулем
2025-04-25T04:09:25Z
Інноваційний Slate атакує ринок електромобілів із пікапом за менше ніж $20,000, що може перетворюватися на SUV
Топ Жир
2025-04-25T03:30:31Z
Доведеться переписати підручники: Земля складається зовсім не з чотирьох основних шарів, як ми думали
Фокус
2025-04-25T06:36:01Z
Державна цензура поступово поширюється на Bluesky
InternetUA
2025-04-25T06:32:25Z
Adobe випускає нові моделі створення зображень Firefly і оновлену веб-програму Firefly
InternetUA
2025-04-25T06:16:48Z
Ексрозробники Metro майже готові випустити свій новий науково-фантастичний шутер – La Quimera
Знай
2025-04-25T05:51:29Z
Зонд NASA вперше зробив фотографію руху на Марсі: такого ще ніколи не бачили
Фокус
2025-04-25T05:45:20Z
Чому не можна залишати телефон на зарядці на всю ніч
InternetUA
2025-04-25T05:43:58Z
Огляд смартфона POCO F7 Ultra: несподівано дорогий, очікувано потужний
ITC
2025-04-25T05:07:54Z
Користувачі Apple частіше обирають доступніші моделі iPhone
InternetUA
2025-04-25T04:01:31Z
Bithumb попередила про ризики після атаки на телеком-гіганта Південної Кореї
InternetUA
2025-04-25T03:52:30Z