MY.UAНовини
Як продезінфікувати себе від «русского міра» з проєктом «Прощавай, імперіє!»
Як продезінфікувати себе від «русского міра» з проєктом «Прощавай, імперіє!»

Як продезінфікувати себе від «русского міра» з проєктом «Прощавай, імперіє!»

Новий проєкт на Суспільному розповідає, навіщо нам внутрішня деколонізація та як її здійснити, не пошкодивши собі психіку.

На каналі «Суспільне Культура» у травні стартував проєкт «Прощавай, імперіє!» про особисту дерусифікацію та пошуки ідентичності.

«У десяти випусках блогу я хочу поговорити з вами про знищення Росії всередині себе. Чому “Прощавай, імперіє”? Тому що це про відновлення справжньої ідентичності кожного з нас», — говорить на початку кожного випуску ведуча Олеся Котубей-Геруцька. Вона також є авторкою ідеї та сценаристкою проєкту.  Нові випуски виходять раз на два тижні. Станом на 4 червня доступні два епізоди. 

 Олеся Котубей-Геруцька

«Прощавай, імперіє!» — незвичайний проєкт. Ведуча ставить питання та шукає відповіді крізь призму свого досвіду зросійщеності та відновлення ідентичності. За її прикладом те ж саме роблять гості програми. Через це виникає приємне відчуття єдності та, якщо хочете, безпеки.  Бо відразу стає зрозуміло, що зараз тобі не «прилетить» за читаних у дитинстві братів Стругацьких, а твоєму рідному місту — за російськомовність. Олеся Котубей і її гості чесно визнають, що так було скрізь.

У підлітковому віці моїм улюбленим співаком був Віктор Цой. Ще я слухала «Арію», «Алісу» — весь той пантеон російського року, що зараз вписується за війну. Я страждала отаким дуже важким гівнярством, — пожартувала журналістка, ведуча «Телебачення Торонто» Саша Гонтар, яка була гостею проєкту. 

Я теж, Сашо. Ми всі там були, — відповіла їй авторка.

 

«Прощавай, імперіє!» не занурюється в історію русифікації України: про Валуєвський циркуляр і Розстріляне відродження можна дізнатися з  багатьох інших джерел. Олеся Котубей і її гості зосереджуються на тому, як боротися з наслідками російської культурної експансії та чому це важче, ніж декому здається.

«Хтось знає, що таке оптика імперії, крізь яку ми довго дивилися на самих себе і, наприклад, відмовляється від російської музики. Але залишається ще багато фантомів і несподіванок, які переслідують нас на шляху звільнення від засилля російської культури», — розповіла «Детектору медіа» авторка.

Насправді великовагових обертів на кшталт «культурної експансії» в проєкті майже немає. Це легка, жвава та відверта розмова про те, в яку кринжуху ми всі вляпалися через імперського сусіда та де взяти ту хлорку, щоб продезінфікувати себе від «русского міра». 

Detector Media · Проєкт «Історія питання»: чи можна скасувати Росію?

Перша серія «Прощавай, імперіє!» вийшла 8 травня та була присвячена двом концепціям відзначення Дня перемоги над нацизмом: російського «побєдобєсія» з його «Можемо повторити» — і європейської жалоби за загиблими з рефреном «Ніколи більше». Українська концепція наслідує європейську, але має ще одне гасло «Пам’ятаємо, перемагаємо». Перше, що зробила Олеся Котубей —  нагадала, що довгі роки Україна також брала участь у побєдобєсному шабаші. Паради Хрещатиком, урочисті концерти на національних каналах, пілотки на дітях… Напередодні війни, у 2021 році, зрадник Ілля Кива ще водив за собою колону «ветеранів і співчувальників» Києвом. А остаточно ми позбулися радянської спадщини лише у 2023 році, коли День пам’яті та перемоги був установлений 8 травня.

Втім, якби не повномасштабне вторгнення, російські наративи й досі б, напевно, отруювали нам мізки. Бо довгий час люди не бачили у святкуванні підступу.

«У школі я була на параді. Мені було святково, урочисто, мене до сліз проймали “пєсні воєнних лєт”. І все це здавалося дуже правильним і важливим», —   згадала Олеся Котубей.

 

Зараз популярність «концертно-парадної» концепції Дня пам’яті та перемоги впала в Україні до рекордного мінімуму, але, на жаль, не до нульової позначки. 13% українців у 2023 році називали цей день «улюбленим святом» і ставили його поруч із Новим роком, Різдвом і Великоднем. 

«За державою — деколонізаційна політика, за нами — особиста деколонізація. Боротьба, яку можуть вести як цивільні, так і військові — знищення Росії всередині себе, викорінення культурних артефактів імперії зі свого приватного життя», — поділилася думками Олеся Котубей із «Детектором медіа».

Особистій деколонізації та пошукам ідентичності був присвячений другий випуск проєкту.

«Багатьом людям здається, що, відмовляючись від російського, ви назавжди втратите себе. Я теж боялася. Як я зможу говорити до мами іншою мовою? А вийшло так, що зі мною мама перейшла на українську», — знову навела особистий приклад авторка.

Страх втрати себе через іншу мову — дуже знайома історія для багатьох українців. Для деяких російська — мова дитинства, вони просто не знали, що може бути інакше. Олеся Котубей дає залізний аргумент усім, хто вагається. «Якщо ви думаєте, що говорите російською, бо “так склалося історично”, розчарую. Бо якщо ви живете в Україні, то майже напевно це історія насильства. Коли я почала цікавитися, то з’ясувала, що бабуся з дідусем почали розмовляти російською лише студентами, у постголодоморній радянській Україні. Тобто русифікованим було лише одне покоління до мене — мої батьки. А весь мій рід до цього говорив українською. Тож це те, що мені належало», — розповіла вона. 

На відміну від деяких активістів, які закликають ледь не віддати російськомовні регіони ворогу через «москворотість», авторка проєкту «Прощавай, імперіє!» та її гості ставляться до особистої дерусіфікації та деколонізації співвітчизників обережно та з повагою. Вони проти насильства як ззовні, так і з середини.

 

«Я буду стояти на тому, що процес персональної деколонізації відбувається лише через дискусію, без агресії, з повагою. Повага —   це основа. Через любов, цікавість. Без того, щоб себе звинувачувати, це не конструктивно», —   пояснила культурологиня Маріам Найєм.

Утім, у будь-якому разі відновлення ідентичності —   це болючий процес. 

«Сформований світогляд — комфортний і зручний. Ти розумієш, де добро, де зло, де складне, де просте, і можеш займатися поточними справами. Ходити на роботу, любити, сваритися, миритися та не думати про це. Коли ти розумієш, що твоя базова картинка світу фейкова, тобі треба змінити каркас свого світогляду. Це дуже важко, незручно, це фундаментальна робота. В тебе сиплеться все розуміння добра і зла. Це боляче. А ми за природою такі істоти, що уникаємо болю. Але, виявляється, є деякі речі, які не можна зробити, не доклавши зусиль», — розповів голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович. У його словах також зашифрована причина, чому особистої деколонізації не уникнути. Інакше внутрішній світ зруйнується разом із психікою, а може — й життям.

 

«Прощавай, імперіє!» дає просту та слушну пораду, як полегшити ситуацію.

«Процес набуття нової ідентичності це не лише відмовлятися від чогось. Це ще набувати нового. Цікавитися, досліджувати та збагачуватися», — підбила підсумки Олеся Котубей. 

Авторка розповіла «Детектору медіа», що в наступних випусках проєкту планує обговорити, як спілкуватися з родичами, які мають проросійські погляди, як переходити на українську з дітьми, що робити з русифікованими прізвищами, а також розповісти історії діячів української культури, які свідомо обирали українськість.

Як на мене, «Прощавай, імперіє!» — це маст сі проєкт, що допомагає нам відновлювати історичну справедливість і взагалі жити в умовах великої війни. Він універсальний для будь-якого віку та будь-якого ступеня русифікації. Окрім, звісно, ідейного рашизму. В цьому випадку допоможе лише хлорка.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Якщо є поважна причина: у 3-й ОШБр розповіли, як приймають назад бійців із СЗЧ
Фокус
2024-11-29T21:01:48Z
ЗСУ відбили понад 170 штурмів з початку доби
1News
2024-11-29T21:00:21Z
Генерал молодого покоління та реальний авторитет: що кажуть військові про призначення Драпатого
24tv
2024-11-29T20:48:56Z
У багатьох областях оголосили штормове попередження: якою буде погода
GlavRed
2024-11-29T20:27:32Z
Харків'янка з "Холостяка-13" розповіла, як перейшла на українську після обстрілу рідного міста
24tv
2024-11-29T20:15:07Z
Сили оборони відбили механізований штурм росіян на Лиманському напрямку
УкраинФорм
2024-11-29T20:09:27Z
Внаслідок ворожого авіаудару по Купʼянщині загинув мирний мешканець
Мій Харків
2024-11-29T19:54:19Z
На фронті загинув український поет Мирослав Герасимович
Комсомольская правда
2024-11-29T19:39:25Z
Комунальна катастрофа у Кривому Розі: люди, які сидять без тепла, вийшли на протест
TSN
2024-11-29T18:51:37Z
Росія за час війни вчинила 1120 атак на українську енергетику - Президент
УкраинФорм
2024-11-29T21:01:37Z
У Тбілісі тривають протести: силовики намагаються розігнати людей водометами
24tv
2024-11-29T20:54:16Z
"Дехто вважає, що це станеться вночі": експерт назвав чергову загрозу для України
TSN
2024-11-29T20:54:01Z
Сибіга обговорив підтримку України з главами МЗС Болгарії, Норвегії та Греції
УкраинФорм
2024-11-29T20:51:55Z
Данія засудила насильство на антиурядових протестах у Грузії
Европейская правда
2024-11-29T20:49:03Z
Несподівані вибори в Румунії. Як TikTok допоміг проросійському радикалу Джорджеску перемогти у першому турі
InternetUA
2024-11-29T20:46:45Z
"Крихкий" мир: експерт розповів, чим помилки Трампа можуть обернутися для України
Политека
2024-11-29T20:42:17Z
Франція передала Україні обладнання для збору доказів екологічних злочинів РФ
УкраинФорм
2024-11-29T20:37:29Z
Зеленський пояснив кадрові перестановки у ЗСУ та призначення полковника заступником Єрмака
Хвиля
2024-11-29T20:27:58Z
Ферменти від переїдання: чи допомагають і які препарати не варто приймати
24tv
2024-11-29T20:03:47Z
Міцелярна вода замість сухого шампуню: перукар попередила про небезпеку
GlavRed
2024-11-29T19:27:46Z
Довго не міг номально їсти та дихати: в Києві військовому провели унікальну операцію
Фокус
2024-11-29T18:15:25Z
Вчені знайшли просту добавку, яка змушує клітини раку самознищуватися
Portaltele
2024-11-29T17:16:45Z
Новий біомаркер мозку дає надію на раннє виявлення психозу
Portaltele
2024-11-29T17:16:08Z
Які кімнатні квіти не лише очищають повітря, а й захищають від вірусів
TSN
2024-11-29T16:09:08Z
Лікарі розповіли, чому варто відмовитися від ковбаси та сосисок
TSN
2024-11-29T15:39:28Z
Це допоможе вам не заразитись: 8 найпоширеніших міфів про герпес
24tv
2024-11-29T15:30:59Z
7 способів почати худнути у животі всього за 10 дів: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-11-29T14:42:53Z
Рідкісне фото Брюса Вілліса: доньки поділилися зворушливим кадром
GlavRed
2024-11-29T20:51:01Z
"Завжди обирає себе": Оля Цибульська заговорила про проблеми у шлюбі
GlavRed
2024-11-29T20:27:23Z
Неприємно і боляче, – учасниця "Холостяка" зізналася, як реагувала на поцілунки Терена з іншими
24tv
2024-11-29T19:48:36Z
"Прямо нерозуміння": Женя Кот і його дружина чесно зізналися про труднощі
GlavRed
2024-11-29T19:27:38Z
Відомий український актор утретє став батьком і показав новонародженого
GlavRed
2024-11-29T19:27:18Z
В Івано-Франківську відкрився книжковий фестиваль «Слово»
УкраинФорм
2024-11-29T19:09:24Z
Відома українська співачка відреагувала на чутки про те, що пов'язана з партією ОПЗЖ
24tv
2024-11-29T19:03:52Z
Гості не зможуть відвести погляд: стильні ідеї для художнього оформлення стін
24tv
2024-11-29T18:42:31Z
Через мене загинуло маленьке життя, – учасниця "Холостяка-13" зізналася, що у неї був викидень
24tv
2024-11-29T18:24:01Z
Для росіян погана перспектива: куди котиться рубль
24tv
2024-11-29T20:45:16Z
Побили 7-річний рекорд: в Україні рвонули вгору ціни на популярний овоч
GlavRed
2024-11-29T20:27:45Z
Українці платитимуть більше за цигарки: нардеп заявила, що в грудні ціни "злетять"
GlavRed
2024-11-29T20:27:02Z
Росія "Шахедом" атакувала вітряки, які виробляють електрику: подробиці
TSN
2024-11-29T20:06:11Z
Помідори в Україні знову найдорожчі за 7 років
24tv
2024-11-29T20:03:24Z
Понад 400 ракет і дронів за дві атаки: Укренерго відновлює об’єкти після ударів РФ
УкраинФорм
2024-11-29T20:01:06Z
«Заднім числом» не буде: роз'яснення Кабміну щодо новацій Податкового кодексу
УкраинФорм
2024-11-29T19:22:41Z
З 1 грудня нових працівників можна бронювати від мобілізації одразу, проте є умова
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T19:15:04Z
В Україні зріс ризик тривалих відключень світла взимку: в Reuters озвучили прогноз
GlavRed
2024-11-29T19:00:01Z
Як часто чоловіків визнають придатними до служби після повторного медогляду: дані Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T21:00:15Z
У грудні до сервісів «Армії+» приєднається Нацгвардія
УкраинФорм
2024-11-29T20:54:43Z
Німецький генерал прогнозує втрату Україною Покровська до початку 2025-го
Европейская правда
2024-11-29T20:42:00Z
Чому “Шахедам” “дозволяють” довго літати над Україною: пояснення речника Повітряних сил
TSN
2024-11-29T20:36:06Z
Чому двері громадських туалетів мають щілини зверху та знизу: неочікувані причини
GlavRed
2024-11-29T20:33:06Z
В ЗСУ 41 генерала звільнили в запас: відомі причини
Политека
2024-11-29T20:27:46Z
Пункти пропуску на кордоні з Румунією та Молдовою призупинили роботу
УкраинФорм
2024-11-29T20:24:20Z
Працівники Amazon оголосили страйк на Чорну п’ятницю
360ua.news
2024-11-29T20:12:11Z
Може летіти 24 години: у Повітряних силах здивували заявою про Шахеди
GlavRed
2024-11-29T19:51:48Z
На Львівщині сержанта засудили до 14,5 років позбавлення волі: деталі злочину
Политека
2024-11-29T21:01:46Z
Росіяни обстріляли Ківшарівку на Харківщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2024-11-29T20:39:55Z
Одружився із троюрідною сестрою, щоб виїхати за кордон: прикордонники викрили псевдоподружжя
TSN
2024-11-29T20:36:13Z
22-річний чоловік втратив 10 000 гривень через телефонних шахраїв
InternetUA
2024-11-29T20:27:29Z
Чоловік купив старовинну пляшку із запискою: що було всередині
GlavRed
2024-11-29T20:27:15Z
Пожежа на нафтобазі в Ростовській області: військовий експерт розповів про втрати ворога
Политека
2024-11-29T19:42:52Z
Тримали в секреті 5 років: вперше показали паризький Нотр-Дам всередині після пожежі
24tv
2024-11-29T19:39:03Z
На Вінниччині затримали виробників порно з дітьми
InternetUA
2024-11-29T19:27:15Z
Українські дрони намагались перекинути наркотики через Гібралтар: подробиці неочікуваного затримання
TSN
2024-11-29T19:09:10Z
Місячний календар стрижок на грудень 2024: ідеальні дні для візиту до перукаря
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T20:06:43Z
Ніколи не викидайте лушпиння картоплі: ось способи його використання
24tv
2024-11-29T20:03:10Z
Як круто одягнутись на свята за 60 секунд: гайд для кожного чоловіка
24tv
2024-11-29T20:00:56Z
Ці речі приносять у ваш дім лихо: краще позбутися їх негайно
24tv
2024-11-29T18:54:52Z
В які країни можна в'їхати просто так – без візи
24tv
2024-11-29T17:27:34Z
Формула різдвяного дива: вчителька знайшла спосіб зробити свято ідеальним
Фокус
2024-11-29T17:21:25Z
Ярмарки, бари та ресторани: яке з європейських міст особливо приваблює туристів взимку
Фокус
2024-11-29T17:21:11Z
Чи можна дивитися в розбите дзеркало: запам'ятайте це
24tv
2024-11-29T17:12:57Z
Якщо немає місця на велику ялинку: невеликий декор своїми руками, який подарує затишок
24tv
2024-11-29T16:57:32Z
Ван Ністелрой: Всі, з ким я розмовляю про футбольний клуб Лестер Сіті, сповнені ентузіазму
Football.ua
2024-11-29T20:33:24Z
Виявився непотрібний Манчестер Юнайтед: легенда Реала став головним тренером новачка АПЛ
24tv
2024-11-29T20:09:03Z
Ван Ністелрой очолив Лестер
Football.ua
2024-11-29T20:00:05Z
В Італії винесли вердикт Довбику після матчу з Тоттенхемом
24tv
2024-11-29T19:48:53Z
Віалле: Здобути три очки проти Кривбаса – вкрай важливо
Football.ua
2024-11-29T19:22:19Z
Лоріс Каріус може завершити кар’єру у 31 рік
360ua.news
2024-11-29T19:21:34Z
Вінісіус став гравцем листопада в Ла Лізі
Football.ua
2024-11-29T19:21:04Z
Зірку Баварії спіймали на водінні у нетверезому стані напередодні матчу Бундесліги
24tv
2024-11-29T18:33:11Z
Мареска: Для мене не важливі очки і таблиця, важливий сам прогрес команди
Football.ua
2024-11-29T18:06:22Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 отримала перший патч — містить понад 650 виправлень
ITC
2024-11-29T21:01:39Z
Анонсовані MSI Claw 8 AI+ та 7 AI+ — перші портативні консолі з Intel Lunar Lake
ITC
2024-11-29T20:49:48Z
Що робити, якщо мікрофон не працює на смартфоні Android: 6 простих кроків
InternetUA
2024-11-29T20:13:55Z
Створено першу у світі пральну машину для людей: який вона має вигляд і як працює
InternetUA
2024-11-29T19:31:57Z
X працює над лейблами для пародійних акаунтів
Portaltele
2024-11-29T19:18:33Z
Арктичний пил відіграє приховану роль у прискоренні потепління
Portaltele
2024-11-29T19:18:03Z
Як залишатися на зв'язку під час відключень світла: поради Мінцифри
InternetUA
2024-11-29T19:01:22Z
Коштовна знахідка: у Китаї виявили найбільше у світі родовище золота
TSN
2024-11-29T18:51:53Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернет-сервісів: в чому причина
24tv
2024-11-29T18:45:03Z
Як перевірити якість роботи після заміни стартера на СТО?
AutoCentre
2024-11-29T19:04:55Z
Постачання шкільних автобусів ЗАЗ продовжується
AutoCentre
2024-11-29T18:03:01Z
Denza показала інтер’єр свого флагманського кросовера
AutoCentre
2024-11-29T18:01:55Z
Точність збиття "Шахедів" підвищиться завдяки спеціальному причепу для пікапів
InternetUA
2024-11-29T18:01:15Z
Chevrolet Equinox в реальних тестах випереджає Tesla Model Y за дальністю ходу, а коштує менше
ITC
2024-11-29T17:47:24Z
Mercedes-Benz відзначає 40-річчя кемпера Marco Polo
AutoCentre
2024-11-29T16:10:17Z
Як правильно розморозити автомобіль взимку: звичайний метод може завдати шкоди
GlavRed
2024-11-29T15:27:13Z
Rivian стане технологічним партнером Volkswagen для електричного Golf та флагманського електромобіля Project Trinity
ITC
2024-11-29T15:22:28Z
Туринське дизайн-ательє анонсувало проєкт Camal Scoperta
AutoCentre
2024-11-29T15:10:13Z