MY.UAНовини
«Ліберальний фашизм» із надією на «коаліцію миру» з ультраправими: як агітпроп висвітлює вибори в Європарламент
«Ліберальний фашизм» із надією на «коаліцію миру» з ультраправими: як агітпроп висвітлює вибори в Європарламент

«Ліберальний фашизм» із надією на «коаліцію миру» з ультраправими: як агітпроп висвітлює вибори в Європарламент

Ключові тези російської пропаганди, які поширювались на західні аудиторії під час десятої в історії виборчої кампанії в головний представницький орган ЄС.

Росія вже неодноразово намагалася втрутитись у виборчі перегони західних демократій. Одним із таких випадків стали президентські вибори в США 2016 року. Після дворічного розслідування під керівництвом спеціального прокурора Роберта Мюллера втручання Москви у ті перегони були визнані «масштабними та систематичними», звинувачення були пред’явлені 34 особам і трьом компаніям. Відтоді у багатьох демократичних країнах Москву почали сприймати як потенційного зловмисного агента, від якого демократичні вибори необхідно убезпечити. Наприклад, подібні звинувачення до Москви пролунали з боку команди Емануеля Макрона під час президентських виборчих перегонів у Франції 2017 року. З початком повномасштабного вторгнення зацікавленість Кремля у впливі на політичні еліти та громадську думку західних країн суттєво зросла, оскільки від результатів виборів як на національному, так і на загальноєвропейському рівні залежить стійкість санкційної політики щодо Росії та військово-фінансова допомога Києву. Водночас західні уряди також почали рішучіше вживати заходів, щоб обмежити такий вплив.

Під час нинішньої виборчої кампанії до Європарламенту в березні Чехія наклала санкції на Віктора Медведчука й пов’язані з ним структури, передусім пропагандистського новинного сайту компанії Voice of Europe («Голос Європи»). Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала сказав, що з Праги ці структури намагалися впливати на вибори до Європарламенту, — йшлося про приховану підтримку окремих кандидатів, фінансування політиків, а також поширення пропагандистських наративів і дезінформації, зокрема і проти України. Прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо, коментуючи ці санкції, додав, що у співпраці з урядом Чехії був виявлений, зокрема, підкуп чинних депутатів Європарламенту за просування російської пропаганди. Пізніше в травні за пропозицією Чехії відповідні санкції були розширені в усіх 27 країн ЄС.

Також 17 травня Рада ЄС ухвалила рішення призупинити мовлення в Євросоюзі чотирьох пропагандистських медіа — «РИА Новости», «Известия» і «Российская газета», а також уже згаданого Voice of Europe («Голос Європи») У пояснювальній записці щодо рішення йдеться: «Російська Федерація бере участь у систематичній міжнародній кампанії маніпулювання засобами масової інформації та інформації, втручання та серйозного спотворення фактів, щоб виправдати та підтримати свою повномасштабну агресію проти України, а також посилити свою стратегію дестабілізації сусідніх країн і ЄС та його держав-членів. Зокрема, діяльність із пропаганди, маніпулювання інформацією та втручання неодноразово та послідовно була спрямована проти української держави та її влади, громадян України, а також європейських політичних партій, особливо під час виборів, а також проти громадянського суспільства, шукачів притулку, російських етнічних меншин, гендерних меншин і функціонування демократичних інституцій в ЄС та його державах-членах».

Раніше з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в ЄС уже зупиняли мовлення інших пропагандистських російських медіа. В окремій заяві від 3 червня високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель перераховує задіяні Москвою різноманітніші засоби інформаційного маніпулювання і закликає «захистити цей виборчий процес і європейські публічні дебати загалом від зловмисних іноземних гравців, які хочуть краху Європи».

Пояснюємо, які дезінформаційні повідомлення Москви, зокрема, поширені на підсанкційних платформах, спрямовані на вибори у Європарламент. Через виділення відповідних меседжів можна опосередковано виявити й задачі, які Кремль ставить перед своєю пропагандистською машиною.

Ювілейні вибори у непрості часи: процедура та ключова інтрига

Вибори до Європейського парламенту — єдиного органу ЄС, який формується шляхом загальноєвропейських прямих виборів — відбуваються 6-9 червня. Європарламент схвалює закони, затверджує бюджет ЄС і контролює його виконання, обирає президента Європейської комісії (аналог національного уряду) за пропозицією Європейської ради (вищого політичного органу Європейського союзу, який складається з глав держав або урядів держав-членів) і погоджує комісарів (аналог національних міністрів) за поданням новопризначеного президента. Таким чином, результати виборів до Європарламенту мають значний вплив на внутрішню і зовнішню політику всього Союзу.

Кожні 5 років громадяни ЄС голосують за кандидатів від національних партій до Європарламенту в межах своїх виборчих округів, які в більшості випадків збігаються з національними кордонами держави. Кількість мандатів для кандидатів від кожної держави є пропорційною до розміру її населення. Чим більше населення країни, тим більше держава має місць у Європарламенті, проте існує фіксований мінімум (не менше шести мандатів для держави) і фіксований максимум (не більше 96). Загальна кількість місць у Європарламенті не є постійною, а визначається напередодні виборів. На виборах 2024 року громадяни ЄС обиратимуть 720 депутатів, що на 15 мандатів більше за попередню каденцію.

У ЄС немає єдиної виборчої системи, а процедура виборів до Європарламенту забезпечується через національне законодавство держав-членів. Здебільшого вибори здійснюються на основі різних форм пропорційної виборчої системи. В деяких державах громадяни ЄС голосують за національну партію і конкретних її членів, а в деяких — у цілому за партійний список.

Після виборів євродепутати формують фракції за принципом ідеологічної спорідненості, об’єднуючись у великі політичні групи. Традиційно найбільшими політичними силами в Європарламенті є правоцентристська «Європейська народна партія» (EPP) та лівоцентристська група «Соціалістів і демократів» (S&D). Ультраправі й ультраліві партії також мають представництво в парламенті, проте їхня частка на всіх попередніх виборах була незначною.

Новій каденції Європарламенту та Комісії доведеться зіткнутися з низкою викликів. Демократичний відкат в Угорщині, ігнорування позицій, норм Європейського Союзу та ухвалення рішень на національному рівні всупереч їм — це все ставить питання щодо подальшого членства держави в ЄС. Іншим викликом для нової каденції стане потреба підготовки ЄС до майбутнього розширення за рахунок Македонії, Албанії, Молдови та України. Попри те, що голова зовнішньої політики Шарль Мишель заявив, що ЄС має бути готовим до приєднання нових країн у 2030 році, Союз потребує підготовки до злиття нових економік, а саме розширення, ймовірно, стане викликом для вже наступної каденції органів ЄС. Задля реалізації цих цілей критично важливою для ЄС стане реформа прийняття рішень. Тривалий параліч Ради ЄС стосовно підтримки України, спричинений позицією Угорщини та блокуванням її рішень завдяки праву вето, продемонстрував уразливість системи. Перехід із системи одностайності, через яку і виникає право вето, на систему кваліфікованої більшості, може зробити процес прийняття рішень простішим і швидшим. Такий підхід був запропонований на засіданні Ради з загальних питань (підрозділ Ради ЄС) франко-німецькою робочою групою щодо інституційного реформування ЄС, яка була створена за ініціативою державного міністра з питань Європи та клімату в МЗС Німеччини. Проте цей звіт має рекомендаційний характер, а тому остаточний план реформування ЄС залишається не розробленим.

З початку 2024 року європейські аналітичні центри на фоні успіху правих партій на національних виборах у державах-членах почали прогнозувати ймовірне значне збільшення кількості депутатів правого спектра в Європарламенті. Наприклад, аналітичний центр ECFR у лютому прогнозував значне посилення правої групи Європейських консерваторів і реформаторів (ECR) та ультраправої «Ідентичність і демократія» (ID). До того ж прогнозувалося, що депутати поза нинішньою «супервеликою коаліцією» трьох центристських партій (S&D, EPP та Renew Europe) зможуть набрати майже половину всіх місць у парламенті, що може ускладнити прийняття рішень.

Загальноєвропейська медіамережа Euractiv, яка спеціалізується на політиці ЄС, також прогнозує посилення всіх партій правого спектра. Прогнозується посилення ультраправої партії «Ідентичність і демократія» та значне послаблення лівоцентристських «Зелених» і центристської групи «Оновити Європу».

Проте 31 травня оглядач європейських виборів Europe Elects опублікував звіт, де повідомлялося про втрату правими партіями своїх позицій. Зокрема ID ризикує втратити значну кількість мандатів через виключення зі свого складу партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD). Свої позиції втратять і ECR через припинення підтримки групи румунською партією «Альянс за союз румунів» (AUR). Такі прогнози залишають для лівих партій можливість зберегти свої позиції в парламенті, проте на групу «Лівих» ймовірно чекає відтік електорату через можливість утворення нової політичної групи лівоцентристського спрямування в Європарламенті навколо німецької партії лівої політикині Сари Ваґенкнехт.

Розрив відносин між групою ID та німецькою AfD спонукає перших шукати союз задля підсилення своїх позицій. Лідерка французької партії «Національне об’єднання», яка є однією з найбільших партій у складі ID, Марі Ле Пен запропонувала італійській прем’єр-міністрці Джорджії Мелоні та її партії «Брати Італії», яка входить до складу групи ECR, об’єднатися в одну політичну силу з амбітною метою — стати другою за чисельністю групою в Європарламенті. До того ж пропозиція про співпрацю з ECR надійшла з боку Урсули фон дер Ляєн, проте Мелоні досі не дала чіткої відповіді, кого підтримає на виборах, відповівши, що ECR готова до співпраці з будь-якими партіями. Видання Politico пише, що об’єднання всіх ультраправих сил, включаючи позаблокові німецьку AfD та угорську владну партію Fidesz, малоймовірне через їх розділення на чотири різні течії, що мають багато відмінних позицій та ідей, тому не варто очікувати широкого альянсу ультраправих сил. Проте, за прогнозами Politico, всі ультраправі сили в сумі можуть отримати більшу кількість місць, аніж владна EPP.

Спільним прогнозом для більшості медіа й аналітичних центрів залишається подальше послаблення найбільшої політичної групи в Європарламенті — EPP. З кожними черговими виборами кількість мандатів, що отримує партія у Європарламенті, зменшується, і ця каденція не має стати винятком. Проте за даними прогнозів «супервелика коаліція» зможе зберегти абсолютну більшість місць у парламенті, що дозволяє приймати важливі рішення, наприклад, призначити нового президента Європейської комісії. Попри посилення правих у Європарламенті, частина з яких має проросійську орієнтацію, позиція Європарламенту щодо підтримки України, ймовірно, залишиться незмінною. Загрози щодо зриву підтримки виникають в інших органах влади ЄС, зокрема в нереформованій Європейській раді, де важливі рішення приймають одноголосно, завдяки чому, наприклад, Угорщина отримує інструмент для заморожування допомоги Україні.

«Є шанс на коаліцію за мир» (з ультраправими)

Від початку повномасштабного вторгнення проросійські сили в Європі та США позиціюють своє прагнення «умиротворити агресора» та відповідно саботувати допомогу Києву  як миролюбність. В останні тижні перед виборами спрямовані на міжнародну аудиторію російські ресурси почали нагадувати партійні агітаційні газети прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. У відповідних російських медіа Орбана позиціюють  як лідера цієї загальноєвропейської вдаваної «партії миру». Наприклад, висвітлювався так званий «Марш миру», який у Будапешті за тиждень до виборів 1 червня очолив Орбан. Російське державне агентство ТАРС так характеризувало виступ Орбана на мітингу по завершенні маршу: «Його антивоєнна промова тривала пів години під оплески щонайменше 100 тис. осіб, які зібралися в парку на острові Маргіт». У самій промові Орбан пророчив «партії миру» перемогу по обидві сторони Атлантики: «За тиждень ми отримаємо підкріплення з усіх країн Європи та зможемо створити у Брюсселі мирну європейську коаліцію. Восени американці можуть обрати президента, який представляє партію миру, і ми зможемо об’єднатися у західну трансатлантичну коаліцію за мир», — наводить слова Орбана ТАРС.

Прем’єр Угорщини не приховує своїх симпатій до Трампа у цьогорічних президентських виборах у США. Трампа, Орбана і російські ресурси об’єднує ворожа до західних ліберальних еліт риторика. «Європа готується до війни та щодня проходить новий етап на шляху до пекла… Європа на свою загибель мчить у бік війни в поїзді, у якого відмовили гальма, а машиніст збожеволів. На виборах до Європарламенту ми постараємося зупинити цей поїзд. Ми повинні натиснути на екстрене гальмо, щоб принаймні ті, хто захоче, могли зійти та залишитися осторонь війни», — окреслив Орбан своє бачення доленосної важливості виборів у Європарламент.

Russia Today випустила великий матеріал «“Шанс на реалізацію”: які перспективи створення трансатлантичної коаліції за мир», у якому лояльні Кремлю оглядачі оцінюють відповідні плани Орбана, нормалізуючи уявлення про партії миру та війни в Європі в очах аудиторії. В статті йдеться про нібито поширену версію, що замах на прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо був здійснений через його аналогічну до Орбана відмову від військової підтримки України. При цьому ця версія просувається з посиланням на екссуддю польського адміністративного суду Томаша Шмідта, який у 2024 році попросив політичного притулку в Білорусі, без будь-якого зазначення компетенцій, на основі яких Шмідт міг би робити подібні припущення. Сам словацький поет Юрай Цинтула, який і стріляв у Фіцо, пояснює свій мотив незгодою з політикою уряду за широким колом питань, серед яких згадує і відмову від допомоги Україні, йдеться у постанові суду щодо арешту Цинтули.

Згаданий у статті Russia Today політолог окремо малює широкими мазками на карті Європі коаліцію миру, роблячи ставку передусім на ультраправих євроскептиків: «Ця ідея може отримати підтримку також серед правих сил у Європі, низки євроскептиків у Франції, Нідерландах, Німеччині, Болгарії, Австрії та інших країнах. Зокрема, можна припустити, що цю ініціативу позитивно сприймуть найбільші опозиційні партії Франції та Німеччини — “Національне об’єднання” та “Альтернатива для Німеччини”».

На підтвердження відповідного поділу в російських медіа цитуються західні прихильні до Москви політики, чи то кандидати в євродепутати, чи взагалі чинні муніципальні депутати. Наприклад, «Известия» цитують депутата регіонального парламенту Берліна від «Альтернативи для Німеччини» Гуннара Ліндеманна щодо готовності його партії приєднатися до ініціативи Орбана: «Мирні плани Віктора Орбана цілком реальні. Можливо, що після виборів у Євросоюзі наступного тижня буде сформовано консервативну коаліцію, яка, зрозуміло, буде проти цієї [військової операції] та проти постачання зброї Україні. AfD також прагнутиме брати участь у цій коаліції в Європейському парламенті». Про те, як Кремль позиціює себе як головний борець із нацизмом і водночас шукає союзників на Заході передусім серед ультраправих ідеологічних послідовників нацизму на прикладі «Альтернативи для Німеччини» ми окремо писали тут.

Ще один пропагандистський ресурс Sputnik випустив матеріал із назвою «Від поразки до розпаду — еліти ЄС із жахом чекають виборів до Європарламенту». Через страх поразки владної в Європарламенті коаліції, стверджується вже на сайті Russia Today, президент Чехії Петр Павел напередодні виборів навіть нібито змінив непопулярну в народі проукраїнську риторику. Відповідні висловлення Павела були вирвані з контексту його загальної позиції, яка передбачає дорогу до миру саме через збільшення військової підтримки Києва.

Та поряд із навіюванням скорої поразки проукраїнської коаліції в Європарламенті демонізується й альтернатива у випадку провалу планів Орбана. Російські медіа з посиланням на джерела в Брюсселі від угорського порталу V4 Agency поширювали тезу, нібито одним із перших запланованих кроків нового складу Європарламенту стане впровадження загальноєвропейського обов’язкового призову на військову службу. Глава МЗС Угорщини Петер Сіярто навіть говорив, що призов повернуть, щоб нібито відправити на фронт молодь із сусідніх з Україною європейських країн, зокрема з Угорщини.

«Ліберальний фашизм» замість «гарної картинки демократії»

Напередодні європейських виборів російська пропагандистська машина почала просувати меседжі про загальну недемократичність ЄС. З цією метою російські медіа RT та Sputnik, які орієнтуються на закордонну аудиторію, ретранслювали повідомлення євроскептиків та ультраправих політиків, які не задоволенні ліберальним урядом Урсули фон дер Ляєн.

Російських нападів зазнав образ Європи в цілому: «Європа — це континент, який побудував Аушвіц, який колонізував Африку, Азію, Латинську Америку. Деякі найгірші злочини людства були скоєні Бельгією в Конго», — пише російське видання Sputnik у своїй статті «Ліберальний фашизм: аналітик каже, що європейська спадщина — злочинний гангстерський картель». Метою таких нападів є зробити образ Європи менш привабливим через асоціацію зі злочинами минулих століть.

Наступною мішенню російської пропаганди є європейський лібералізм, який з одного боку позиціюється як агресивна експансіоністська доктрина, бо, як пише Sputnik у цій же статті, «Захід вчинив багато звірств у ім’я поширення ліберальних європейських цінностей», а з іншого — як слабка і нежиттєздатна система, яка не пристосована до викликів сьогодення. Європейський лібералізм, або «ліберальний фашизм», як його називає російська пропаганда, нібито своєю поблажливою політикою щодо мігрантів створив сприятливий ґрунт для ультраправих рухів. Проте одночасно зі звинуваченням у слабкості перед напливом мігрантів, агітпроп звинувачує Європу у звірствах, коли «десятки тисяч мігрантів щороку скидають у північноафриканську пустелю — політика, яку назвали “смертним вироком”», про що пише Sputnik у тій же статті.

Європейський лібералізм у парадигмі російської пропаганди має багато зв’язків із нацизмом. Цитуючи ірландського політичного коментатора Філа Келлі, російський Sputnik пише про європейців, «які озброюють справжніх нацистів в Україні», про Бориса Джонсона, який «позував із бійцями бригади “Азов”», про прем’єр-міністра Канади та Зеленського, які«вшановували службу ветерана Ваффен СС». Таким чином, дискредитація України та звинувачення її в нацизмі стали ще одним методом для нападів уже на західних політиків і політичні сили, бо саме вони нібито відповідальні за фінансування нацизму в Україні.

Критика європейського лібералізму також доповнюється меседжами про неминучий колапс ЄС. Черговій активізації таких повідомлень посприяли слова Макрона на Фестивалі демократії в Берліні, коли він сказав про можливу загибель ЄС у тому випадку, якщо ультраправі сили здобудуть перемогу на виборах. Хоча основним посилом цієї промови був заклик до об’єднання ліберальних сил, російська пропаганда знайшла в цьому підтвердження своїх наративів.

«Це справжнє середньовіччя» — про санкції щодо російських медіа

У схожій манері, зі звинуваченням європейських структур у позірній демократії та зачистці інформаційного простору, коментували проросійські спікери на пропагандистських ресурсах і останні заходи Чехії та Ради ЄС щодо боротьби з російською дезінформацією. «Ці заходи спрямовані на припинення потоку інформації, який суперечить “лінії партії” керівництва ЄС і його країн-членів. Звичайно, це зачистка інформаційного простору», — цитують «Известия» названого в матеріалі «латвійського журналіста» Юрія Алексєєва, який є колишнім муніципальним ризьким депутатом і проросійським публіцистом. У січні 2023 року Алексєєв був засуджений у Латвії за розпалювання ненависті та розповсюдження дитячої порнографії. «Це повна диктатура, дискримінація свободи слова та взагалі інформації. Це справжнє середньовіччя», — цитує це ж видання вже голову кіпрського відділення міжнародного руху русофілів Михаїла Філаніотіса.

Пов’язані зі справою медведчуківського Voice of Europe обшуки в будівлях Європарламенту офіційна представниця МЗС Росії Марія Захарова у своєму телеграм-каналі також інтерпретувала як антидемократичні прояви ЄС напередодні виборів: «“Шукали вплив?” — спитаєте ви. Ні, просто у спільноті ліберальних демократій електоральний цикл — червневі вибори до Європарламенту».

Ще одним приводом для спекуляцій стала ініціатива з протидії дезінформації чинної голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн. У своїй передвиборчій промові вона розповілапро значну загрозу дезінформації для демократичних процесів в Європі — зокрема дипфейків на основі штучного інтелекту, які поширюються завдяки вкоріненим по всьому ЄС проксі Кремля, про що пише ECFR. З метою убезпечити європейський інформаційний простір Урсула фон дер Ляєн запропонувала створення «Щита демократії» — системи виявлення, відстеження та видалення шахрайського контенту. Деталей ініціативи не було оголошено, проте на новий склад Європарламенту та Європейської комісії покладається відповідальність за розроблення й імплементацію необхідного законодавства та засобів протидії дезінформації. Користуючись розмитістю та нестачею інформації щодо «Щита демократії», російський агітпроп заповнив інформаційний простір власним баченням цієї ініціативи. На сайті Russia Today з’явилося повідомлення, нібито Урсула фон дер Ляєн бажає узурпувати владу в ЄС, а тому націлена на контроль і цензуру європейського інформаційного простору. В цьому випадку «Щит демократії» позиціюється як засіб «придушення інакодумства, поширення пропаганди та захисту аудиторії від незручних фактів». У цьому контексті агітпроп глузував із ЄС, буцімто слова «демократія» для європейських ліберальних політиків лише евфемізм і їхньою кінцевою метою є придушення опозиції та встановлення тотального контролю за інформацією.

У останні роки інститути ЄС декларують розуміння загрози російської дезінформації та відповідно почали протидіяти їй. Та водночас ризиком є готовність самих внутрішніх політичних гравців у країнах ЄС іти назустріч російській пропаганді, використовуючи її наративи для власного позиціювання у внутрішньополітичній боротьбі. В окремому дослідженні, присвяченому поширенню російських наративів у країнах-сусідах України, Центр досліджень «Детектора медіа» фіксував, як прихильні до владних партії в Угорщині та Словаччині ресурси вступають в інформаційну коаліцію з російськими пропагандистськими медіа. Так само роблять і багато євроскептичних опозиційних рухів у інших країнах Європи. «Коли пропагандисти розробляють свої кампанії, вони, як правило, використовують уже наявні гарячі політичні теми», — говорив Високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Саме у такий спосіб агітпроп еклектично використовує антимігрантські настрої чи фермерські протести, боротьбу консерваторів із лібералами, апелює до відчуття історичної провини в Німеччини разом із підтримкою головної ультраправої партії цієї країни. Країна, де всі лідери опозиції або вбиті, або за ґратами, або в еміграції, використовує європейський плюралізм проти нього самого.

Росія веде агресивну масштабну війну проти країни-кандидатки на вступ у ЄС, регулярно погрожує країнам ЄС, та усвідомлення, що підігравання агресору в кінцевому підсумку шкодить усім — чи то правим, чи то лівим — у ЄС усе ще недостатнє. Ці вибори навряд чи змінять проукраїнську конфігурацію Європарламенту, та водночас вони демонструють європейську вразливість перед російськими інформаційними атаками.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
В Украине штормовое предупреждение
Корреспондент
2025-04-06T13:45:26Z
Россияне боятся даже руин: как выглядит сейчас "Азовсталь" в оккупированном Мариуполе
Telegraf
2025-04-06T13:39:27Z
Гороскоп на воскресенье 6 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-05T15:30:24Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Папа Римский неожиданно появился перед верующими после длительной госпитализации
Европейская правда
2025-04-06T13:24:46Z
ВЛК оцифровали, а в ТЦК все равно иди: украинцы разочарованы новыми правилами медкомиссий
Знай
2025-04-06T13:12:57Z
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Дети, погибшие от российского удара по Кривому Рогу 4 апреля: опубликованы подробности
Апостроф
2025-04-05T16:57:55Z
Мониторинговые каналы сообщили о вылетах вражеских Ту-95мс: когда ждать ракеты
TSN
2025-04-06T00:30:04Z
Польша против любых уступок России по Крыму и Донбассу на переговорах
Gazeta UA
2025-04-06T13:15:36Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Из оккупации, России и Беларуси удалось вернуть 45 украинцев
Лига
2025-04-05T20:31:50Z
Трамп хотел "соскочить" с переговоров, но оказался в ловушке: эксперт
TSN
2025-04-05T22:30:33Z
Пастор Трампа отреагировал на российский удар по Кривому Рогу
Апостроф
2025-04-06T13:45:33Z
Ракетные атаки по Украине стали гораздо опаснее: на что теперь делает акцент Путин
Comments UA
2025-04-06T13:39:42Z
Кривой Рог. РФ лжет о "встрече военных" в ресторане – там был форум и день рождения
Лига
2025-04-05T14:31:33Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Невеста Стейтема показала идеальную фигуру в облегающем топе и лосинах
Gazeta UA
2025-04-06T01:12:01Z
"Слава поп-звезды на бедной Родине или обеспеченная жизнь в Париже?" Журналисты вспомнили интервью с Ириной Билык 1991 года
Апостроф
2025-04-06T13:18:40Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T11:54:54Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Землетрясение в Мьянме: количество жертв возросло до 3471 человека
Корреспондент
2025-04-06T13:33:30Z
В метро Бухареста во время ремонта произошел взрыв, пострадал человек
Европейская правда
2025-04-06T12:49:43Z
Появились фото последствий удара РФ по Николаеву
Корреспондент
2025-04-06T00:27:14Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Анчелотти готов подумать о тренерстве в сборной Бразилии, но при условии
Корреспондент
2025-04-06T13:45:42Z
Лидер Баварии ожидает хорошую игру против Интера
Корреспондент
2025-04-06T13:36:18Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Минфин РФ не справляется: из-за цен на нефть и крепкого рубля начинают продавать валюту из ФНБ
ZN UA
2025-04-06T12:13:03Z
Мораторий на отключение: кому не отрежут свет даже за многотысячные долги
Знай
2025-04-06T10:12:48Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Дети будут в восторге: как быстро и оригинально украсить паску
Gazeta UA
2025-04-06T13:21:44Z
Трюк с яблоком, который превратит котлетный фарш в сплошную нежность
Gazeta UA
2025-04-06T12:33:35Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Почему кошки закрывают мордочку лапкой во сне: интересные факты для владельцев пушистых друзей
Знай
2025-04-06T10:51:32Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Приносим извинения за доставленные неудобства: Team Ninja готовит обновление для Rise of the Ronin в Steam
GameMag
2025-04-06T13:46:49Z
Холодная мощность: Обзор ноутбука Acer Predator Helios 16
GameMag
2025-04-06T13:37:37Z
Классика возвращается: Сюжетный трейлер LUNAR Remastered Collection — выходит 18 апреля
GameMag
2025-04-06T13:37:27Z
Начинаем мстить: Мод The Last of Us Part II для ПК позволяет пройти игру за Джоэла
GameMag
2025-04-06T13:13:45Z
SpaceX вывела на орбиту 28 спутников Starlink
Корреспондент
2025-04-06T13:00:36Z
Чем опасны клещи и как от них уберечься: советы медиков
Gazeta UA
2025-04-06T13:45:53Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
72 часа без еды: здоровье, мода или опасный эксперимент, можно ли так худеть к лету
Знай
2025-04-06T12:51:29Z
В Одесской области уровень потребления алкоголя среди подростков в разы превысил показатель взрослых
Comments UA
2025-04-06T12:09:47Z
Как сделать кофе максимально полезным: названы 8 ошибок, которые могут навредить здоровью
UAToday
2025-04-06T12:06:26Z
Аспирин творит чудеса: как использовать таблетки в быту
Gazeta UA
2025-04-06T10:54:42Z
Кардиолог назвала анализ, который важен для контроля здоровья сердца
Факти ICTV
2025-04-06T10:42:44Z
Можно ли есть пророщенный картофель: врачи предупредили о неприятных последствиях
UAToday
2025-04-06T09:00:44Z
Гормоны, стресс или высокий уровень сахара: почему нам постоянно хочется есть
Знай
2025-04-06T06:51:58Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Ферстаппен прокомментировал триумф на гран-при Японии
Корреспондент
2025-04-06T13:18:01Z
Легендарный гонщик "Формулы-1" Михаэль Шумахер стал дедушкой
Фокус
2025-04-06T12:51:31Z
Счастливый болид Шумахера Ferrari F2001 продают за 400 млн грн: "ласточка" покорила Гран-при Монако
Знай
2025-04-06T09:51:25Z
Развивает 270 км/ч: в Киеве засветился редкий заряженный Opel
Фокус
2025-04-06T08:30:45Z
Британская компания остановила поставки авто в США
ZN UA
2025-04-06T01:13:06Z
У знаменитого Шумахера родилась внучка
Корреспондент
2025-04-05T20:21:52Z
У Михаэля Шумахера случилось долгожданное радостное событие
GlavRed
2025-04-05T19:33:36Z
Водителей ждут радикальные изменения: строгие проверки только начало, всех "прогонят" через "Оберег"
Знай
2025-04-05T19:30:34Z