MY.UAНовини
Проєкт команди Docudays UA «Архів війни»: від інстинктивної реакції на вторгнення росіян до 20 млн завантажених медіафайлів
Проєкт команди Docudays UA «Архів війни»: від інстинктивної реакції на вторгнення росіян до 20 млн завантажених медіафайлів

Проєкт команди Docudays UA «Архів війни»: від інстинктивної реакції на вторгнення росіян до 20 млн завантажених медіафайлів

У березні 2022-го команда проєкту запустила телеграм-бот, щоб збирати приватні матеріали про вторгнення росіян, а зараз працює зі штучним інтелектом і докладає зусиль, щоб нашу новітню історію ніхто не міг переписати.

За словами керівника «Архіву війни» режисера Романа Бондарчука, проєкт «виник як інстинктивна реакція на повномасштабне російське вторгнення». У березні 2022 року він і його колеги з команди Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA вирішили збирати свідчення тих, хто став очевидцем воєнних злочинів росіян. Для цього запустили телеграм-бот, куди всі охочі могли надсилати свої відео, фото й інші матеріали, створені після початку повномасштабної війни.

Зараз «Архів війни» містить близько 20 млн завантажених медіафайлів, 34 тисячі власних матеріалів і матеріалів від партнерів, понад 2 тисячі інтерв’ю зі свідками війни та воєнних злочинів, а також близько 6,5 млн файлів із відкритих джерел. Команда проєкту також створила можливість автоматичного архівування контенту понад 2800 телеграм-каналів і зафіксувала 36 тисяч подій і потенційних воєнних злочинів. Про те, як розвивається ініціатива команди Docudays UA з документування війни, йшлося на презентації «Архіву війни», що відбулася під час цьогорічного фестивалю.

 Керівник проєкту «Архів війни» Роман Бондарчук

Розповідаючи про «Архів війни», Роман Бондарчук не вперше проводить аналогію між нинішніми подіями в Україні та подіями Революції гідності у 2013-2014 роках. Під час презентації він згадав дані нещодавнього дослідження, яке провели в США: з 2013 року 38 вебсторінок припинили своє існування.

«Тобто, вважайте, близько половини тієї інформації, яка раніше була доступною публічно, вже не існує. І навіть якщо нам здається, що інтернет завжди є, насправді він дуже швидко щезає», — сказав Бондарчук.

Тож на старті проєкту задачею було створення такої онлайн-платформи, де можна безпечно зберігати великий масив інформації та бути при цьому впевненим, що незалежно від того, що відбуватиметься далі, зібрані свідчення нікуди не дінуться і ніхто не зможе переписати нашу новітню історію. Для того, щоб досягнути цих цілей, команда консультувалася з багатьма фахівцями, зокрема обговорювала ідею створення архіву та його технічні параметри з засновником проєкту журналістських розслідувань Bellingcat Еліотом Ґіґґінсом.

«Архів війни» працює на базі Amazon Web Services, але спеціально для цього ресурсу багато чого прописували вручну. Розробку і налаштування технологічної частини платформи взяла на себе громадська організація Infoscope, яку заснували українці у Лондоні. Вони зокрема подбали про те, щоб захистити матеріали «Архіву війни», зробити достатню кількість бекапів, розробити безпечну систему доступу та, найголовніше, систематизувати дані, забезпечивши зручність роботи з архівом.

Команда проєкту від самого початку спиралася на інноваційні технологічні та методологічні практики й за час своєї роботи створила та впровадила не один інструмент, що оптимізує функцію пошуку. Зокрема, в «Архіві війни» є автоматичне транскрибування відео за допомогою штучного інтелекту, всі матеріали доступні не лише українською, але й англійською. Наразі команда впроваджує функцію розпізнавання зображень і готується до оновлення інтерфейсу.

Поступово розширювалася й тематика матеріалів, які збирає «Архів війни». Крім свідчень про російські воєнні злочини, команда проєкту також збирає свідчення про побут українців під час війни, про евакуацію, перебування у бомбосховищах, про опір цивільного населення агресору, руйнування. З часом «Архів війни» почав акумулювати й текстові дослідження, OSINT-розслідування тощо.

Detector Media · Для нащадків і трибуналу: як формують національний архів війни в Україні

«Наш проєкт також реагує на події. Наприклад, коли документальний фільм українського режисера Мстислава Чернова20 днів у Маріуполі” нагороджували премією “Оскар”, росіяни виклали у вільний доступ фільм із такою ж назвою, розраховуючи, що на хвилі інтересу люди почнуть шукати в інтернеті дані про цю картину і подивляться російську версію подій у Маріуполі. Тоді ми подумали, що нам в архіві варто акумулювати й такі пропагандистські фільми», — розповів Бондарчук.

Досвід пошуку свідків російських воєнних злочинів і фіксації їхніх свідчень також поступово спонукав команду проєкту розширити коло тих, чиї інтерв’ю варто зберегти в архіві.

«Узимку 2022-2023, коли у нас були блекаути, нам часто доводилося записувати інтерв’ю зі свідками російської окупації при свічках. Усі ці побутові умови, можливо, не зацікавлять Міжнародний кримінальний суд, але нам було дуже важливо зафіксувати, в яких умовах живуть люди після того, як минув майже рік після подій, про які вони нам розповідали. Відтоді ми суттєво розширили коло людей, свідчення яких ми беремо до нашого архіву. Крім тих, хто став прямим свідком російських воєнних злочинів, ми, наприклад, почали активно записувати волонтерів, які на своєму рівні протидіють агресії», — розповіла керівниця відділу інтерв’ювання проєкту Тетяна Симон.

 Керівниця відділу аналітики та тегування «Архіву війни» Ірина Павлюковська (ліворуч) і координаторка відділу інтерв’ювання Тетяна Симон

За її словами, наразі команда «Архіву війни» створила понад 750 розлогих інтерв’ю зі свідками, кожен такий матеріал має хронометраж 1,5-2 години й більше. Команда сфокусована передусім на тих територіях, які були під російською окупацією, але також шукає партнерів і в інших регіонах, наприклад, серед організацій, які займаються евакуацією людей із прифронтових зон.

У описі проєкту на його сайті йдеться про те, що «Архів війни» — це некомерційна партнерська платформа для зберігання цифрових даних, яка створює єдиний реєстр матеріалів, пов’язаних із повномасштабним російським вторгненням в Україну. Партнерами команда проєкту називає тих, хто передає до архіву власні матеріали, і партнерство у випадку «Архіву війни» — це про набагато ширшу співпрацю, аніж просто збирання матеріалів, говорить координаторка відділу партнерств Марія Цип’ящук.

Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод стали одними з перших партнерів «Архіву війни». Команда працює над тим, щоб постійно розширювати коло своїх партнерів, і наразі серед них — медіа, громадські організації, музейні та наукові установи, державні органи (Офіс Генерального прокурора, урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини), приватні розслідувачі тощо.

Координаторка відділу партнерств Марія Цип’ящук

Як розповіла у коментарі «Детектору медіа» Марія Цип’ящук, Ukraїner став одним із перших партнерів «Архіву війни», журналісти видання почали передавати команді Docudays UA свої матеріали. Між проєктами також є взаємна інформаційна підтримка. За таким же принципом пізніше «Архів війни» розпочав партнерство з Суспільним, hromadske, «Українським свідком». З великими телеканалами такої співпраці поки не було, однак наразі команда налагоджує партнерство з «Магнолія ТБ».

Паралельно з передаванням власних матеріалів партнери проєкту можуть використовувати матеріали «Архіву війни». За словами Цип’ящук, вона та її колеги часто отримують запити й від українських, і від закордонних медіа на певні матеріали, що можуть бути в архіві.

«Серед користувачів “Архіву війни” є й представники державних органів, зокрема Офісу Генерального прокурора, причому їм доступні деякі матеріали, які інші користувачі не бачать. Це відбувається зі згоди правовласників таких відео. Коли вони передають нам матеріали, просять їх зберігати у прихованому вигляді, але надавати за потреби доступ правоохоронцям», — розповіла Марія Цип’ящук. Вона додала, що до «Архіву війни» також надходили запити від СБУ і Національної поліції. 

Часом партнерство стимулює команду проєкту до створення нових інструментів. Наприклад, на прохання Міжнародної фундації прав людини (International Federation for Human Rights), яка спільно з іншими організаціями готувала подання до Міжнародного кримінального суду щодо злочинів проти людяності під час війни Росії проти України, розробники «Архіву війни» створили інструмент, який допомагає шукати в матеріалах певні слова чи словосполучення, що можуть свідчити про мову ворожнечі.

 

«Архів війни» співпрацює з львівським Центром міської історії, зокрема за напрямом аналізу даних із відкритих джерел. А 6 червня вони презентують каталог документаційних ініціатив, в якому буде й проєкт команди Docudays UA.

Контент «Архіву війни» також цікавить українських та закордонних документалістів, багато хто з них передає свої матеріали команді проєкту, водночас маючи можливість користуватися його матеріалами.

«Коли ми запускали “Архів війни”, у нас переважала ідея збирання матеріалів, а не надання доступу до вже зібраних матеріалів якомога більшій кількості користувачів, — каже Марія Цип’ящук. — Протягом перших півтора року ми дуже лімітовано надавали доступ до архіву і були більше сконцентровані на тому, щоб налаштувати правильно його роботу. Останнім часом ми маємо дуже багато заявок від потенційних користувачів. Якщо хтось запитує можливість користуватися нашими матеріалами, це не проблема, але якщо йдеться про відео, яке ми отримали від партнерів, ми маємо дотримуватися вимог авторського права. Це означає, що щоразу ми зв’язуємося з партнером, запитуємо, чи можна дати для використання таке-то відео, потім треба вирішити, як саме відбудеться передача матеріалів — напряму з архіву чи у партнера».

  Члени команди «Архіву війни» 

Попри деякі побоювання, що доступ до матеріалів архіву отримає все більше людей, команда проєкту продовжує працювати над тим, щоб про нього знали не лише в Україні, а й поза її межами. 

«Ми хочемо стати інституцією, яка буде акумулювати свідчення про цю війну так, як це роблять великі бібліотеки. Навіть якщо ми самі не маємо певного матеріалу, ми прагнемо до того, щоб мати дані, у кого він є», — резюмував керівник «Архіву війни» Роман Бондарчук.

Читайте також:

  • «Архів війни»: Як команда Docudays UA документує життя України після 24 лютого
  • Для нащадків і трибуналу: як формують національний архів війни в Україні

Фото надала команда фестивалю Docudays UA. Автор фото — Стас Карташов

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Совет ЕС 27 мая обсудит лишение Венгрии права голоса в Евросоюзе
Европейская правда
2025-05-22T16:00:45Z
Британия передумала отдавать Маврикию архипелаг Чагос с авиабазой
Корреспондент
2025-05-22T15:55:39Z
США, Великобритания и ЕС раскрыли операцию ГРУ против Украины
Корреспондент
2025-05-21T18:18:37Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
ФРГ ожидает, что министры финансов G7 согласуют совместное заявление в поддержку Украины
Европейская правда
2025-05-22T16:56:34Z
Продюсер Бардаш получил 10 лет с конфискацией имущества за пропаганду войны
Корреспондент
2025-05-22T16:54:27Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Алла Пугачева неожиданно обратилась к Юрию Рыбчинскому в его юбилей
TSN
2025-05-22T16:49:19Z
Валерий Харчишин признался, общается ли с бывшими и что им оставил: "Ушел в носках"
TSN
2025-05-22T16:48:32Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Шишка под кожей: когда это опасно?
UAToday
2025-05-22T16:39:04Z
Малоподвижный образ жизни может уменьшать мозг - исследование
Корреспондент
2025-05-21T19:51:12Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
Гороскоп на пятницу 23 мая 2025 года
UAToday
2025-05-22T16:39:43Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Тельцам следует показывать свои преимущества, а Скорпионам следует позволить себе радоваться: астрологический прогноз на рунах на 19 мая 2025 года
TSN
2025-05-19T00:48:36Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
В Турции во время отдыха внезапно умерла 28-летняя женщина: у нее украли сердце
TSN
2025-05-22T16:49:15Z
Украинцы по-новому будут проходить границу: в Гостаможслужбе предупредили граждан
UAToday
2025-05-22T16:39:48Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Ситуация на фронте на вечер 22 мая 2025 года
UAToday
2025-05-22T16:39:18Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Россияне обстреляли Донецкую область, есть жертвы
Корреспондент
2025-05-17T17:33:33Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Мужчина получил повестку и с 2023 года скрывался от мобилизации: как это закончилось
TSN
2025-05-22T16:49:02Z
Подростки вульгарно надругались над могилой на сельском кладбище
TSN
2025-05-22T16:48:26Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
На Волыни мужчина избил в кровь 21-летнего военного на протезе
TSN
2025-05-22T16:48:24Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
В Украине цены на популярную ягоду бьют рекорды: эксперт объяснила, что будет со стоимостью дальше
TSN
2025-05-22T16:52:42Z
Украина готовит официальное обращение к ЕС об исключении из CBAM – торговый представитель Украины
TSN
2025-05-22T16:49:33Z
Гетманцев оценил письма ГНС украинцам из-за денежных переводов: "С такими налоговиками врагов не нужно"
UAToday
2025-05-22T16:39:17Z
"Налог на Google" принес в бюджет Украины 3,5 млрд за квартал
Корреспондент
2025-05-22T15:06:23Z
В ЕС введут пошлины до 100% на удобрения из России и Беларуси
Корреспондент
2025-05-22T14:12:21Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Ученые обнаружили мощную силу, которая изнутри разрывает целый континент
UAToday
2025-05-22T16:54:37Z
Фермер выкопал на собственном поле 150 тонн золота, но не получил ничего — что произошло
TSN
2025-05-22T16:49:56Z
"Ядерная зима" в случае войны России и США: ученые просчитали сценарий
TSN
2025-05-22T16:49:37Z
Google Meet будет переводить разговоры в реальном времени: компания представила новую технологию
UAToday
2025-05-22T16:39:03Z
В Помпеях нашли жрицу Цереры: уникальная гробница поразила ученых
Корреспондент
2025-05-22T06:57:04Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
Peugeot-Citroen выпустила сверхдешевый электрический кроссовер в Китае
Корреспондент
2025-05-20T19:09:19Z
Tesla начала принимать Cybertruck на обмен
Корреспондент
2025-05-20T16:45:14Z
Mazda представила в Китае спортивный седан для молодежи
Корреспондент
2025-05-19T16:09:30Z
Китай продаёт каждый третий новый автомобиль в мире
Корреспондент
2025-05-19T09:15:43Z
Продажи электромобилей Xiaomi падают на фоне кризиса доверия к компании
Корреспондент
2025-05-16T16:30:22Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
"Габаритный, большой расп***яй": Бриедис - о том, почему Усик победил Фьюри
Корреспондент
2025-05-22T16:48:05Z
Удачи тебе: Чисора оценил реванш Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-05-22T15:15:06Z
Последний матч: обладатель Золотого мяча 2018 прощается с Реалом
Корреспондент
2025-05-22T14:51:54Z
Реал Мадрид продает собственного игрока с 10 годами разной аренды
Корреспондент
2025-05-22T14:42:57Z
На Ролан Гаррос украинки узнали своих первых соперниц в основной сетке
Корреспондент
2025-05-22T13:27:49Z