Результати дослідження показують, що агресія зовсім не є ознакою виживання, а, ймовірно, навіть може бути ознакою дурості.
Австралійські сороки відомі своїм інтелектом, але не всі птахи, як виявилося, однаково розумні. У новому дослідженні вчені виявили одну характеристику, яка, ймовірно, є ознакою дурості, пише IFLScience.
У новому дослідженні вчені з Університету Західної Австралії виявили, що дурну сороку можна виявити, виглядаючи тих, хто погано поводиться зі своїми сусідами. Таким чином вчені дійшли висновку, що агресія зовсім не є ознакою виживання, а, ймовірно, є реакцією на те, що хтось занадто дурний, щоб знати, як поводитися добре.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Відомо, що австралійські сороки не пов'язані з однойменними птахами північної півкулі. Раніше вчені виявили, що більшість представників цього виду можуть бути агресивними щодо людей у період розмноження. Інші дослідження також показали, що австралійські сороки також є одними з найрозумніших птахів на планеті.
Таким чином вчені дійшли висновку, що ці птахи надзвичайно товариські, а також альтруїстичні щодо своїх родичів. Але нове дослідження показує, що ця риса зовсім не є універсальною. Наприклад, деякі сороки люблять атакувати людей, які проходять повз, а інші дуже агресивні щодо інших птахів.
За словами провідної авторки дослідження, докторки Ліззі Спічлі, вони з колегами спостерігали за групами західноавстралійського підвиду Gymnorhina tibicen dorsalis, які живуть у передмісті групами з шести дорослих особин. Під час дослідження вчені оцінили птахів за чотирма критеріями:
- близькість;
- афіліативна поведінка;
- агоністична взаємодія;
- вокалізації.
Крім того, вчені провели тест на інтелект, у якому птахам необхідно було клювати кришки, що повертаються у відповідь, причому винагорода ховалася лише за правильно кришкою. За словами співавторки дослідження, професорки Менді Рідлі, раніше вони з колегами розробили низку тестів для зміни різних аспектів інтелекту. Вчені виявили, якщо птахи були хороші в одному тесті, одні могли впоратися з будь-яким із них.
Цікавим виявилося те, що сороки, які зазнають агресії з боку родичів, насправді краще справлялися з тестами на інтелект, тоді як агресори — гірше справлялися з тестом. Автори дослідження пов'язують це зі старим прислів'ям: "Необхідність — мати винаходів". Якщо вас витісняють із легкодоступних ресурсів більш агресивні члени групи, вам потрібно проявити творчий підхід до пошуку альтернатив.
Зазначимо, що в цій роботі вчені не досліджували причинно-наслідковий зв'язок, а тому не знають, чи розвивають сороки, над якими знущаються, свій інтелект у відповідь на агресію. Припускається, що причина також може полягати в тому, що деякі птахи занадто дурні, щоб знайти нові джерела їжі, а тому просто залякують інших, щоб контролювати очевидні.
Раніше Фокус писав про те, що вчені виявили, що ворони й сороки будують гнізда з пасток для птахів.