Німеччина приймає майже третину українських біженців у Європейському Союзі (ЄС). Популярність ФРН серед українців пояснюється значною соціальною підтримкою – стандартна виплата особі з тимчасовим захистом тут становить близько 500-550 євро на місяць (понад 20 тис. грн), тоді як, наприклад, у Польщі українці можуть розраховувати лише на одноразове 300 злотих за приїзду (близько 3 тис. грн.) та виплати на дітей. Це призводить до того, що біженці в Німеччині не хочуть влаштовуватися на роботу.
Так, у 2024-му допомогу українцям з тимчасовим захистом надають за програмою Bürgergel, пише OBOZ.UA. Тієї ж програмою користуються і безробітні громадяни Німеччини. З 1 січня 2024 року розміри цієї допомоги становлять:
- одинокі особи/самотні батьки – 563 євро (близько 24,5 тис. грн);
- у сімейній парі на одного партнера – 506 євро (близько 22 тис. грн);
- дорослі в установах для біженців – 451 євро (понад 19 тис. грн);
- підлітки 14-17 років – 471 євро (близько 20,5 тис. грн);
- діти 6-13 років – 390 євро (17 тис. грн);
- діти віком до 5 років (включно) – 357 євро (15,5 тис. грн).
Тобто сім'я, яка складається з матері та двох дітей віком 6 та 14 років, отримуватиме 1424 євро (59 838 грн). Центр зайнятості також може додатково надавати 750-850 євро (до 37 тис. грн) на особу на оренду житла.
Важливо розуміти, що програма Bürgergel спрямована насамперед на допомогу тим, хто шукає можливості для працевлаштування, ходить для цього на мовні курси і т.д. Тому Федеральне відомство з міграції вже розглядає припинення фінансової допомоги українським біженцям, які не виявляють зацікавленості у працевлаштуванні.
Так, німецький Інститут дослідження ринку праці та професій (IAB) виявив, що з початку повномасштабного вторгнення РФкількість громадян України в Німеччині зросла зі 156 тис. до 1,24 млн. Але на ринок праці українці інтегруються не дуже охоче – згідно з прогнозом, рівень зайнятості біженців досягне 45% через п'ять років та 55% через десять років.
Як свідчать результати дослідження, проведеного Bild, більшість опитаних українських біженців у Німеччині навіть не шукають роботу – їм вигідніше жити за рахунок місцевих платників податків. У той же час практично у всіх галузях промисловості Німеччини не вистачає працівників.
"Німецький центр зайнятості пропонує мені лише просту роботу з низькою оплатою. Скажу відверто: не варто! платити за оренду, електрику та воду. Тоді залишилося б надто мало в порівнянні з 563 євро виплати", – цитує німецьке видання одного з біженців.
На початок 2024 року у Німеччині офіційно працювало лише 19% українців працездатного віку. У сусідніх Польщі та Чехії, наприклад, цей показник становить близько 65%. Справа в тому, що ці країни вже скоротили чи взагалі скасували грошові виплати українцям.
У такий спосіб біженців стимулюють до працевлаштування. Однак багато хто воліє натомість переїхати до країн, де досі є великі виплати, наприклад, ту саму Німеччину чи Ірландію.
Загалом дедалі менше українських біженців за кордоном планують переїхати назад до України. За останні півтора року їхня частка скоротилася з 50% до 26%. Щоб повернути людей, вживати заходів потрібно вже зараз, кажуть експерти.
Як уже пояснював директор Центру економічної стратегії (ЦЕС) Гліб Вишлінський, Україні вже зараз потрібно поступово створювати умови для повернення людей. За розрахунками експерта, якщо цього не зробити, після закінчення війни економіка України втрачатиме по 2,7-6,9% ВВП на рік.
"Фактично потрібно говорити: ваше житло на Північній Салтівці або в Бахмуті зруйноване. Тому переїжджайте до містечка Ікс, даємо тимчасове житло та роботу в рідній країні", – навів приклад Вишлінський.
При цьому потрібно вирішити проблему навчання українських дітей за кордоном, щоб вони не втрачали зв'язку з Батьківщиною та могли повернутися. Як один із варіантів, експерт пропонує створювати в інших країнах українські школи.
Крім того, Україна, на думку аналітика, може повернути і квазітрудових мігрантів, які виїхали не лише через війну, а й для роботи. Їх залучить пропозиція робочих місць, що добре оплачуються.
Як повідомляв OBOZ.UA, біженці в Німеччині отримуватимуть соціальні виплати за новими правилами. Систему посилюють - тепер частину грошей хочуть видавати не готівкою, а виключно на спеціальну картку. Використовувати її можна буде лише для затвердженого ряду покупок і лише у самій Німеччині.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!