MY.UAНовини
Замість НАТО: які гарантії запропонують США для України в безпековій угоді
Замість НАТО: які гарантії запропонують США для України в безпековій угоді

Замість НАТО: які гарантії запропонують США для України в безпековій угоді

США прагнуть замінити двосторонньою безпековою угодою запрошення України до НАТО під час вашингтонського саміту 9-11 липня 2024. Українська сторона наполягає: договір має бути підписаний напередодні, і мати конкретні перспективи щодо вступу України до Північноатлантичного Альянсу. Інакше — РФ відчуватиме перевагу. Фокус з'ясовував, коли з'явиться угода, та чи буде вона схожа на ізраїльську.

Безпекова угода зі США: українські сподівання

"Ця угода має бути взірцевою: враховувати реальні можливості США та найкращі елементи вже підписаних Україною безпекових угод", — сказав не так давно керівник офісу президента Андрій Єрмак. Він уточнив: вона має працювати не гірше, ніж американський меморандум з Ізраїлем, який підтвердив ефективність спільних дій союзників під час нещодавнього відбиття масованої атаки Ірану на Ізраїль.

Насправді безпекова угода з США є однією з найочікуваніших. Прогнозується, вона надаватиме гарантії щорічної військової підтримки та сталої допомоги технологіями.

За словами народного депутата, заступника голови парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Єгора Чернєва, Україна сподівається, що безпекова угода зі США не буде слабшою за меморандум про безпеку між Сполученими Штатами й Ізраїлем.

"За цим меморандумом Ізраїль має окремий рядок фінансування й допомоги в оборонному бюджеті США з року в рік, — пояснює він. — Ми також хочемо отримати гарантії щорічної військової підтримки й допомоги технологіями. Ми вже фактично є стратегічним партнером для США, адже зараз ніхто не отримує більше за нас військової допомоги. Думаю, що в безпековій угоді будуть закріплені конкретні кроки, конкретні суми та конкретні умови допомоги".

Гарантії США загублені у бюрократії

Якою буде угода, експерти прогнозують з обережністю.

США, як ще близько 30 держав пообіцяли, що підпишуть з Україною двосторонні документи, які гарантуватимуть їй підтримку у боротьбі з зовнішнім ворогом. Обіцянка виникла як відповідь на тиск з боку президента Володимира Зеленського щодо запрошення Києва до НАТО та неготовність Альянсу, насамперед США, вдатися до такого кроку. Зрештою Україна вже підписала понад десять договорів з країнами-партнерками. США — на черзі.

Серед узгоджених "гарантій": продовження надання Україні "сучасного військового обладнання з пріоритетом на протиповітряну оборону, далекобійну артилерію та вогневі засоби дальньої дії, бронетехніку та інші ключові засоби, такі як бойова авіація". А також розвідданих, тренування військових, розвиток оборонно-промислової бази України.

Експерти зауважують: попри вже звичне словосполучення "гарантії безпеки", у цих документах саме про гарантії не йдеться, а лише про "запевнення" та "домовленості".

"Ці угоди не можна назвати гарантіями безпеки. Гарантії безпеки — це коли ядерні держави, такі як, США або Британія, говорять, що ми надаємо конкретні гарантії безпеки якійсь території. Так було у випадку Швеції, цій країні надали ядерну парасольку до вступу до НАТО. І така угода передбачає зобов’язання двох сторін", — говорить Фокусу політичний експерт Тарас Загородній.

Він зазначає, що не варто очікувати, що угода буде набагато сильнішою, ніж угода з Великобританією. "Очевидно, що зараз Вашингтон затягує підписання, не в останню чергу через великий бюрократичний апарат — на кожній ланці вони хочуть брати менше зобов’язань. Проте наразі ніхто не сумнівається, що угода буде підписана. І це стане поштовхом для підготовки нових обіцяних угод, зокрема, зі Швейцарією та Південною Кореєю", — додає аналітик.

Безпекова угода України у порівнянні з гарантіями для Ізраїлю

Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв говорить, що порівнюючи з Ізраїлем, Філіппінами та Тайванем, Україні не вдасться досягти такого рівня домовленостей.

"Ані в форматі ключового союзника поза НАТО як Ізраїль, ані ключового партнера в сфері оборони як Індія. Але до цього й не треба рватися, не треба йти, бо наші відносини з американцями розвиваються за власною траєкторією. Нам треба викачувати максимум з того, що є, і не чіплятися за існуючі формати. Жоден з них не дасть нам повноцінних гарантій безпеки. У кожної з держав, яким США допомагає, загрози інші, і відповідно їх формати працюють. Для нас необхідно щось особливе та нове".

Нагадаємо, США допомагають не тільки Ізраїлю. Свого часу Вашингтон оголосив про зобов'язання з питань безпеки щодо Тайваню, Південної Кореї та Філіппін. Це дозволяє цим країнам більш впевнено себе почувати.

Президент США Джо Байден і президент України Володимир Зеленський проводять двосторонню зустріч у готелі Intercontinental у Парижі, 7 червня 2024 року
Фото: Getty Images

Як українські експерти, так й іноземні часто, говорячи про очікування від угоди, справді, згадують ізраїльську. У США з цією країною давня історія відносин.

"Вона почалась ще після війни Судного дня Ізраїлю проти Єгипту і Сирії. Тоді Ізраїль отримав американську допомогу без будь-яких угод. І існує цікава історія як Ізраїль змусив США допомагати собі. Тоді вони фактично пригрозили США, мовляв, або ви розв'язуєте нашу маленьку проблему, або ми влаштовуємо велику ядерну війну на території Близького Сходу, — розповідає Загородній. — І США без будь-яких умов, договорів та конгресів виділили допомогу, яка летіла просто за указом президента Річарда Ніксона. Тільки у 1979 році був підписаний один договір про співпрацю та захист. У 1988 році був вигаданий статус держави поза НАТО. Але Ізраїль не просто очікував допомоги, він розвивав свій ОПК, кооперуючись з США, реалізовуючи спільні програми. Наразі у США не всі підтримують дії Ізраїлю щодо Палестини, але зупинити допомогу не можуть саме через значну інтеграцію ОПК. Тож і Україна має стати частиною цієї безпекової, технологічної системи. Тоді питання чи допомагати, чи ні просто не стоятиме".

Рішення напередодні саміту НАТО

Політично США — найперша країна, яка виступає наразі проти запрошення України до НАТО. І позиція Вашингтону залишається незмінною.

"Нам більше потрібне політичне запрошення, тобто той сигнал чи знак, який покаже і нам, і росії, що Україна рухається до НАТО, а РФ не може впливати на рішення Альянсу. Не показати якогось руху вперед у цьому питанні порівняно із самітом у Вільнюсі можна сприймати як слабкість НАТО. Водночас запрошення України в Альянс означатиме, що саме за нами зарезервоване 33 місце", — говорить Єгор Чернєв.

Угода з США може бути тимчасовою альтернативою запрошенню до Альянсу.

"В угодах неодмінно має бути пункт про НАТО. Ми знаємо ставлення американців до вступу України у НАТО. Воно дуже невизначено. Американці досі нас не підтримують у цьому. Остання заява Байдена демонструє, що вони взагалі не бачать Україну у НАТО. І це має бути змінено. В усіх попередніх двосторонніх договорах міжнародні партнери говорять, що вони підтримують українське членство у НАТО у найближчій перспективі. І це було закріплено документально у формі двосторонніх безпекових домовленостей. Якщо нам це вдасться проштовхнути з американцями, це можна вважати величезним досягненням", — говорить Краєв.

Експерт зазначає, основна причина, чому затягнулось підписання цієї угоди — американці хотіли зробити її основним результатом Вашингтонського саміту.

"Тобто Білий дім прагнув представити двосторонню угоду як ключове досягнення багатостороннього саміту НАТО. І абсолютно логічно, що для нашої сторони це неприпустимо. І тому станеться це на саміті "Великої сімки", що є досягненням", — додає він.

Як повідомляє Financial Times з посиланням на американських співрозмовників, Україна та США підпишуть двосторонню угоду про безпеку за декілька днів до Саміту миру. Володимир Зеленський і Джо Байден для цього зустрінуться на полях зустрічі лідерів країн G7, який відбудеться 13-15 червня в італійському місті Апулія.

Зазначається, що ця безпекова угода, дійсно, стане найважливішою з серії угод, що Україна уклала з країнами-членами НАТО, які передбачають зобов’язання щодо довгострокової підтримки, включаючи військову підготовку, обмін розвідданими та економічну допомогу.

Сміливість та наполегливість

"Коли йдеться про реалізацію, доводиться чути, що будь-які такі подібні угоди необов’язкові — вони не ратифіковані парламентами. Але запитайте країни НАТО, такі як Латвія, Естонія та Литва, вони не надто впевнені, що ратифіковані угоди НАТО їм допоможуть, — говорить Тарас Загородній. — Треба розуміти, що будь-яка міжнародна угода підписується з такими лазівками, аби не завжди було можна її виконувати, якщо немає можливості чи бажання. Наприклад, якщо відкрити 5 статтю статуту НАТО, то там ви знайдете два пункти, які бентежать. В одному зазначено, що у разі нападу на всіх кожна країна визначає сама параметри своєї участі, зокрема, й військові. Тобто перекладаючи з дипломатичної мови на мову практичного застосування: якщо завтра РФ почне окуповувати Естонію та Латвію, а Німеччина надішле два шоломи і велику стурбованість, то в принципі це теж буде вважатись виконанням статуту НАТО. Також у договорі взагалі немає питання відновлення територіальної цілісності. Там є питання безпеки. А де починається безпека НАТО у разі ймовірного захоплення половини Латвії чи частини Польщі? Ми повинні розуміти, що якщо ми хочемо, щоб нам допомагали, ми повинні самі бути сильними. Сильним завжди допомагають. Сильні завжди створюють менше проблем, вирішують питання. Для слабких існують велика стурбованість, плескання по плечу, співчуття, якщо тебе вбивають в концтаборах, і більше нічого".

Іншими словами експерт говорить, що політичних запевнянь та реального посилення від США оборонно-промислового комплексу, як у випадку Ізраїлю, може бути достатньо.

Загородній наполягає: наразі в українців є безпрецедентний шанс бути сміливими — Україна має право диктувати свій порядок денний.

"Давайте запитаємо, чому раніше ми говорили про запрошення до НАТО, а досі не зрозуміло, чому воно ще не пролунало. Не запрошуєте — поясніть. Тоді давайте F16 вже зараз. У вас є 3000 ATACMS. Навіщо вони вам? Україні є, де їх застосувати. Американські політики, як і будь-які політики світу, не хочуть напружуватись. Ми й так їх дратуємо війною, наполегливістю, ламаємо їх плани".

Найголовніше, на чому акцентують експерти наразі, двостороння угода з США дасть старт посиленій співпраці оборонно-промислового комплексу. Україні критично необхідно ставати частиною ОПК західного світу. І західний світ дуже зацікавлений в українському ОПК.

Насправді, Україні вже вдалося багато на шляху оборони. Найскладнішим та найпринциповішим рішенням можна вважати рішення про дозвіл цілити західною зброєю по території РФ.

Теги за темою
УкраинаДжо Байден
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Сколько украинцев готовы отдать Путину четыре области: опрос
Comments UA
2024-12-30T05:45:29Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
Бронежилеты для ВСУ простреливаются пулями, которыми проверяют качество, — чиновник Минобороны
Фокус
2025-01-12T15:12:56Z
Вышла замуж без своего согласия: женщина была в шоке, когда поняла, что стала женой незнакомца
Фокус
2025-01-12T15:12:55Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Потап раскрыл, чем сейчас занимается за границей и какой новый проект готовит
TSN
2025-01-12T15:24:34Z
«Человек-ящик»: о забытом романе к пропущенному юбилею Кобо Абэ
ZN UA
2025-01-12T15:04:56Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
Украина не признает Мадуро президентом Венесуэлы — Сибига
ZN UA
2025-01-12T15:30:56Z
Завершение войны и ввод миротворцев: в Раде раскрыли вероятный сценарий
GlavRed
2025-01-12T15:30:40Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Чего ждать дальше от российско-украинской войны: какой выход для Украины
Comments UA
2025-01-04T14:39:46Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Стали известны последствия атаки дронов на Одесскую область
Корреспондент
2024-12-30T08:37:43Z
«В Калифорнии сгорели имения украинских генералов»: что известно
Comments UA
2025-01-12T15:21:43Z
За сутки в Карпатах заблудились 13 туристов - ГосЧС
Апостроф
2025-01-12T14:45:38Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
Покровское направление – самое горячее – сводка Генштаба
Апостроф
2025-01-12T15:24:02Z
Украинские военные взяли в плен разведчиков РФ вблизи Лимана
ZN UA
2025-01-12T15:21:50Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
Как приготовить гречку без кастрюли и плиты: получается очень вкусная и ароматная каша
TSN
2025-01-12T15:06:04Z
Как сделать жареный картофель хрустящим и нежным одновременно: советы от шеф-повара
Знай
2025-01-12T14:51:18Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Джошуа сообщил, когда должен состояться бой с Фьюри
Корреспондент
2025-01-12T13:30:43Z
Промоутер Джошуа сделал важный шаг к организации боя с Фьюри
Корреспондент
2025-01-12T10:24:29Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Усик признан лучшим боксером 2024 года по версии The Ring
Корреспондент
2025-01-12T07:39:48Z
Усик пообедал с Чисорой, который побывал недавно в Москве
Комсомольская правда
2025-01-12T06:01:47Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Цены в платежках будут выше: "Нафтогаз предупредил о стоимости
Знай
2025-01-12T15:30:59Z
Цены постоянно растут и бьют по карманам украинцев: в Минэкономики назвали две причины ценового бума
Политека
2025-01-12T15:28:56Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
В Индии нашли замену дешевой российской нефти
Comments UA
2024-12-31T15:09:15Z
Глава МИД Эстонии: Абсолютно недопустимо, чтобы Словакия угрожала прекратить экстренные поставки электроэнергии для Украины этой зимой
ZN UA
2024-12-31T02:51:18Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Пять мест на Земле, которые могут быть "вратами Ада"
Фокус
2025-01-12T15:21:12Z
Летает и катится по земле: представлен уникальный дрон-сфера HAGAMOSphere
Фокус
2025-01-12T15:01:35Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Неизвестные процессы: ученые раскрыли тайну хранилища углерода в Южном океане
Фокус
2025-01-12T14:45:51Z
Самые лучшие недорогие смартфоны Samsung: рейтинг бюджетных устройств
Фокус
2025-01-12T14:00:46Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Почему возникают судороги в ногах и признаком каких болезней они могут быть
Comments UA
2025-01-12T13:51:28Z
Названы пять опасных сочетаний продуктов: их нельзя есть вместе
TSN
2025-01-12T12:36:00Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Специалисты назвали 10 старых автомобилей, которые стоят целое состояние
Фокус
2025-01-12T13:21:17Z
Самый большой кроссовер Volkswagen рассекретили до презентации
Фокус
2025-01-12T10:51:05Z
"Укравтодор", обратите внимание: китайцы научили автомобили перепрыгивать ямы на скорости 120 км/ч
Знай
2025-01-12T08:51:44Z
Как избежать замерзания автомобильных замков зимой: советы, которые ищут все водители
Знай
2025-01-12T06:51:31Z
Как безопасно водить зимой: советы, которые могут спасти каждого украинца
Знай
2025-01-11T15:51:49Z
21-летний Франко Колапинто получил реальный шанс вернуться в Формулу-1
Известия Киев
2025-01-11T11:36:25Z
Приобрел DAF и Tatra: Билл Гейтс стал совладельцем пяти известных автобрендов
Фокус
2025-01-11T10:45:44Z