MY.UAНовини
здоровий спосіб життя: поради лікарки, як піклуватися про себе правильно
здоровий спосіб життя: поради лікарки, як піклуватися про себе правильно

здоровий спосіб життя: поради лікарки, як піклуватися про себе правильно

"Ваше здоров'я у ваших руках" – банальна, але влучна метафора. А ще – дієвий підхід в плані догляду за своїм організмом.

Як свідчить ВООЗ, стан людини на 10% залежить від якості і доступності медичної допомоги, на 19% – від стану довкілля, на 20% – від спадковості та аж на 51% – від способу життя, який уособлюють наші індивідуальні звички та стереотипна поведінка, про це 24 Каналу розповіла Олена Щербак, персональна лікарка lilo.

Не переборщи – найкращий підхід в ЗСЖ

Олена Щербак

"Фундамент здорового способу життя у загальному вигляді добре відомий. Це здорове харчування, фізична активність, достатній сон, відмова від шкідливих звичок. Виглядає просто, але жити за цими принципами вдається далеко не всім."

Щоб зробити хороші звички частиною своєї повсякденної рутини, важливо зосередитися на їх корисних аспектах, а не впроваджувати численні обмеження, та повсякчас слідкувати за реакцією свого організму – адже постійний додатковий стрес не принесе жодної користі.

Приміром, крайнощі у вигляді жорстких заборон або вседозволеності у споживанні їжі – це не про збалансоване здорове харчування. Вживати ласощі, оброблені чи інші "некорисні" продукти в цілому можна без шкоди для здоров'я, якщо тільки вони не складають основу раціону та не заборонені за станом здоров'я.

Так само і зі спортом. Навіть невелика, але регулярна фізична активність допомагає знижувати рівень стресу та покращувати самопочуття. Не варто від самого початку занять перевантажувати себе фізичними вправами і вимагати від себе результатів на рівні професійних спортсменів – це не принесе нічого, окрім виснаження і травм.

Тривалість, різноманіття, складність тренувань мають нарощуватися поступово, відповідно до фізичної підготовленості, стану здоров'я та вподобань. Для прогресу у тренуваннях має бути важко, але не надміру, а ще – в задоволення.

Не завадить також перед початком тренувань перевірити стан серця, адже фізична активність напряму впливає на роботу нашого серцевого м'яза. Стандартного обстеження і кардіограми для цього цілком достатньо, якщо не йдеться про професійний спорт.

Олена Щербак

"Привчити себе до нового і корисного насправді не так складно, якщо створювати нові правила, а не вдаватися до заборон і примушень."

Як слідування трендам та самолікування підривають здоров'я

Серед поширених трендів на хвилі популяризації здорового способу життя є, на жаль, і такі, які, в принципі, здатні більше зашкодити, ніж принести користі. Останніми роками масової популярності набули детокс-програми та вітамінізація. Що з ними не так?

Детоксикація

Детокс (скор. від детоксикація) – це процес очищення та виведення з організму шкідливих речовин, так званих шлаків і токсинів. Сьогодні на піку популярності дієти на кшталт кількаденних обмежень харчування, вживання води або соків чи виключно фруктів абощо та відмови від білків і вуглеводів.

Окрім того, що подібні жорсткі дієти далекі від збалансованого харчування і не несуть організму жодної користі, вони здатні лише погіршувати його стан. Важливо також і те, що людський організм має від природи очисну систему – це наші нирки та печінка. І якщо вони нормально функціонують та не перевантажуються на постійній основі шкідливою їжею, всі зайві речовини виводяться з організму самостійно, без додаткових дієт.

Олена Щербак

"Якщо харчуватись збалансовано, жодної потреби в детокс-днях чи тижнях не виникатиме. У разі вживання шкідливої їжі в надмірних кількостях для очищення достатньо буде виключити такі продукти із раціону."

Вітамінізація

Інший поширений помилковий стереотип, що всім потрібно і корисно приймати вітаміни та мікроелементи. Люди безтурботно "прописують собі" купу вітамінів різних груп, не розуміючи, що прийом двох і більше речовин може призвести до посилення або зниження їх дії на організм. В результаті отримуємо неочікуваний ефект і наслідки для організму:

  • вітамін D та вітамін А при одночасному прийомі нейтралізують дію один одного.
  • вітамін В2 не варто поєднувати з вітаміном В1 і вітаміном С через можливе посилення алергічних реакцій.
  • вітамін В1 при неправильному дозуванні може викликати серйозну алергію. При цьому посилити алергічну реакцію може одночасний прийом з вітаміном В12.
  • вітамін В12 не варто поєднувати з вітамінами С, Е, і РР, які можуть зменшити його дію на організм.
  • вітамін Е не треба поєднувати з вітаміном D, оскільки не буде позитивного ефекту від прийому.

Олена Щербак

"Звичка безконтрольно приймати вітаміни для профілактики без попереднього аналізу крові та консультації з лікарем може також призвести до гіпервітамінозу, що проявляється у різноманітних порушеннях нормального функціонування організму та може призвести до тих чи інших захворювань."

Найкращі вітаміни – ті, які ми вживаємо з їжею, оскільки в ній вони містяться в природних комбінаціях і діють найефективніше. І тільки у разі нестачі деяких речовин – наприклад, за умови відмови від певних продуктів може утворитися дефіцит необхідних для здорового функціонування організму груп вітамінів та мікроелементів – раціон необхідно доповнювати вітамінами та мікроелементами з аптеки.

Некомпетентні медичні поради та самолікування

Люди часто йдуть за медичними рекомендаціями не до лікаря, а до фармацевта чи, що ще гірше, на онлайн-форуми чи шукають статті на медичну тематику, вважаючи, що у такий спосіб заощаджують собі час і гроші, а з наявною інформацією і самі зможуть розібратися без залучення професійного медика.

Наслідки таких експериментів можуть бути трагічні. По-перше, надійність джерел отриманої в інтернеті інформації не завжди можна перевірити; по-друге, пересічна людина в силу своєї некомпетентності нездатна самостійно коректно проаналізувати та інтерпретувати інформацію медичного характеру; по-третє, той самий фармацевт не має достатньої медичної кваліфікації, щоб ставити діагноз та надавати поради щодо лікування.

Наприклад, у людини почався кашель чи біль у горлі. Замість звернутися до лікаря вона йде до аптеки по льодяники або противірусні чи імуномодулюючі засоби, аби попередити грип. Та якщо під кашлем чи болем у горлі маскувалася, припустимо, ангіна, всі вищезгадані препарати не допоможуть, а деякі навіть можуть зашкодити.

Не лікування, а уникнення хвороб

Краще уникнути хвороби, ніж лікувати її наслідки. Згодні? Найпростіші кроки для цього, основа для підтримки здоров'я – це, як я вже згадувала, фізична активність, збалансоване харчування, якісний сон, регулярне перебування на свіжому повітрі. При цьому, ще раз підкреслю: здорова щоденна рутина для кожної людини матиме свої особливості відповідно до її стану, потреб, обмежень та можливостей.

Інша група профілактичних заходів – вакцинація та чекапи – комплексні профілактичні обстеження.

Олена Щербак

"Щодо вакцинації, варто щонайменше дотримуватися національного календаря профілактичних щеплень. Також графік щеплень може коригуватися залежно від роду занять, стану здоров'я, поїздок до екзотичних країн тощо."

Чекапи необхідно підбирати індивідуально для кожного. В більшості приватних клінік або в страхових пакетах зазвичай пропонують середньостатистичний набір діагностики. Недолік такого підходу в тому, що пацієнт може проходити низку обстежень, в яких зовсім немає потреби і водночас пропустити деякі важливі.

Новітній та більш раціональний підхід – спершу організувати зустріч-знайомство, де людина ділиться із лікарем усією своєю медичною історією, поточними скаргами і побажаннями щодо здоров'я, детально описує свій спосіб життя, розповідає про захворювання батьків для складання якнайповнішої картини здоров'я і можливих ризиків.

Після цього формується список рекомендацій, залежно від віку, статі, звичок, можливих попередніх захворювань, оперативних втручань, історії батьків (якщо це спадкові захворювання). І лише після отримання результатів аналізів та інших обстежень формується індивідуальний план – які та з якою регулярністю перевірки потрібно проходити.

Олена Щербак

"Це одна з основних причин, чому важливо мати персонального лікаря, який спостерігатиме пацієнта на постійній основі протягом тривалого часу та будь-які його зміни, а не тільки на конкретний момент звернення по допомогу."

Що ще слід враховувати

В умовах повномасштабної війни ми всі переживаємо хронічний стрес. Люди по-різному з ним справляються через можливості своєї нервової системи та стану здоров'я. Менше з тим, кожен здатен допомогти собі і покращити свій стан, прищеплюючи корисні звички, які підтримуватимуть здоров'я навіть у таких непростих умовах та попереджатимуть в тому числі можливі наслідки згубного впливу стресу на організм у вигляді різних хвороб.

Для цього треба тільки прийняти простий факт: чарівної пігулки чи вправи не існує. Людський організм надто складний, щоб його можна було вилікувати чи підтримувати у доброму стані якимсь одним "унікальним" засобом. Працює тільки система. І задача кожного з нас – вибудувати свою індивідуальну ефективну систему на базі тих фундаментальних звичок і підходів, які ми тут згадали.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
МВС пояснило, як відбувається розшук зниклих безвісти і куди звертатися родичам
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T11:24:42Z
Їх часто можна почути в Україні: 11 прізвищ, які мають польське походження
24tv
2025-04-25T11:21:54Z
Американський «тюнінг» для радянської ракети: чим PSRL завоював довіру українського десанту
InternetUA
2025-04-25T11:16:39Z
Шашлики посмажити не вдасться: де не можна розпалювати вогонь
24tv
2025-04-25T11:15:11Z
У Брянську ліквідували провідного інженера, що модернізував російські РЕБи
Telegraf
2025-04-25T11:09:43Z
Реєстр лудоманів торік поповнила рекордна кількість українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T11:06:55Z
Міша Крупін розповів, де проходить службу після завершення навчань
Комсомольская правда
2025-04-25T11:00:19Z
​Естонія має намір довести оборонні видатки вище плану - до 5,4% ВВП
iPress
2025-04-25T10:51:51Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Україна без НАТО, але в ЄС: що Віткофф пропонував Україні на переговорах у Парижі
GlavRed
2025-04-25T11:24:03Z
Розізлився на США і поїхав до Москви: на війні в Україні загинув син посадовиці ЦРУ
Фокус
2025-04-25T11:21:44Z
Шанс на мир: експерт розповів, чи зустрінуться Трамп та Зеленський на похороні Папи Римського
Знай
2025-04-25T11:21:27Z
У парламентах шести країн звернулися до Трампа із закликом протистояти Росії
Европейская правда
2025-04-25T11:16:05Z
Компанія родини Авакова посилює контроль над «Знаменською БЕСС», що займається системами накопичення енергії — рішення АМКУ
AIN
2025-04-25T11:12:51Z
Сікорський спростував чутки: Рубіо не вимагав від України відмови від Криму
Gazeta UA
2025-04-25T11:06:04Z
TikTok найефективніше співпрацює з Україною щодо блокування російської пропаганди,— Коваленко
Детектор М
2025-04-25T11:03:45Z
«Зеленський це розуміє». Трамп заявив, що Крим «залишиться у складі РФ»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T11:03:17Z
«Тінь богів» Джона Ґвінна: темне скандинавське фентезі без прикрас. Рецензія ITC.ua
ITC
2025-04-25T11:07:43Z
Відкрито прийом заявок на міжнародний кінофестиваль TOFIFEST
Детектор М
2025-04-25T11:03:37Z
Куди сходити у Києві на вихідні 26-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T11:03:02Z
3 фільми, які претендували на найвищу кінонагороду у світі: які стрічки не отримали Оскара
24tv
2025-04-25T10:48:06Z
Літо 2025: головні тренди сезону від Андре Тана
Фокус
2025-04-25T10:45:08Z
Актуально, як ніколи: дивіться фільм «Битва за світло» у вільному доступі
Детектор М
2025-04-25T10:24:40Z
Учасниця "Супер топмодель по-українськи" Олександра Литвин вийшла заміж у США
24tv
2025-04-25T10:24:33Z
Лінда Євангеліста знялась для глянцю у вишуканих образах: дивіться фото
Gazeta UA
2025-04-25T10:03:56Z
«Дивні дива» отримають спіноф на Netflix — у стилі ранкових суботніх мультфільмів
ITC
2025-04-25T09:52:01Z
СБУ затримала агентку ФСБ, яка встановлювала «відеопастки» для корегування ударів по Київщині
Украина Криминальная
2025-04-25T11:18:16Z
Біля Москви вибухнуло авто з російським генералом, він не вижив - ЗМІ
Gazeta UA
2025-04-25T11:15:09Z
Ким був 17-річний хлопець, який загинув унаслідок ракетного обстрілу Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:54:52Z
Вибух авто під Москвою: повідомляють про загибель генерала Генштабу РФ Ярослава Москалика
Факти ICTV
2025-04-25T10:54:43Z
У передмісті Москви вибухнув автомобіль, було вбито генерал російського міноборони
Украина Криминальная
2025-04-25T10:48:57Z
Взято під варту миколаївця, який жорстоко вбив свою матір
Украина Криминальная
2025-04-25T10:36:09Z
На Закарпатті судитимуть шахрая, який ошукав 81-річну пенсіонерку більше ніж на ₴150 тисяч
Украина Криминальная
2025-04-25T10:27:59Z
Судитимуть адвоката, який сприяв військовослужбовцям у звільненні зі служби без законних підстав
Украина Криминальная
2025-04-25T10:15:05Z
Ворожий дрон атакував село неподалік Запоріжжя, загинув чоловік
УкраинФорм
2025-04-25T10:04:35Z
АМКУ оштрафував два спиртзаводи
AgroPortal
2025-04-25T11:00:41Z
Подорожчання картоплі у Дніпрі: наскільки більше доведеться заплатити за базовий продукт
Политека
2025-04-25T11:00:41Z
Скільки податків доведеться сплатити із зарплати у 2025 році: деталі
Фокус
2025-04-25T11:00:22Z
Ціна впала майже удвічі: в Україні різко дешевшає популярний овоч
Фокус
2025-04-25T10:57:51Z
Перевищить "психологічну" позначку: у МВФ спрогнозували зріст держборгу України
24tv
2025-04-25T10:57:50Z
Шахраї дзвонять від імені «ПриватБанку» і просять скасувати «перекази»
Комсомольская правда
2025-04-25T10:48:32Z
Apple проти ЄС: компанія оскаржить рекордний штраф
Факти ICTV
2025-04-25T10:42:52Z
Відновлення України: в Польщі стартувала програма пільгового кредитування бізнесу
ZN UA
2025-04-25T10:37:11Z
Аграрії розповіли, скільки економлять з технологією verti-till
AgroPortal
2025-04-25T10:30:29Z
Як працює підземний шпиталь ЗСУ від «Метінвесту» на лінії фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:15:31Z
З ампутованим серцем. Але все ще живі
ZN UA
2025-04-25T10:04:42Z
У людських клітин є «вуха»? Вчені кажуть, вони нас чують і це допоможе скинути зайвий жир
ITC
2025-04-25T08:22:06Z
Інфекції в дитинстві можуть бути пов'язані з раннім раком кишківника
24tv
2025-04-25T08:15:44Z
В якому віці починають проявлятися наслідки від шкідливих звичок
24tv
2025-04-25T07:39:04Z
Маргарин – корисний чи шкідливий: з чого його роблять і як не нашкодити здоров’ю
GlavRed
2025-04-25T07:25:44Z
У Британії у вагітної вийняли матку, щоб видалити ракові клітини, а потім повернули назад
Факти ICTV
2025-04-25T06:01:47Z
Яку каву обирає покоління зумерів? Виробники помітили новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T05:15:39Z
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності
Комсомольская правда
2025-04-25T05:04:43Z
У Криму був приліт в будинок заступника голови Чечні, це наслідки роботи ППО, – "Атеш"
24tv
2025-04-25T11:09:19Z
Було лише 7 років, коли прийшли окупанти: 18-річна дівчина втекла з Макіївки до України
24tv
2025-04-25T10:48:36Z
У яких областях України знову будуть заморозки
24tv
2025-04-25T10:36:14Z
Заморозки -6 градусів вдарять в Україні: синоптик назвав дату найхолоднішої погоди
GlavRed
2025-04-25T10:33:59Z
Весна з характером: теплий старт у суботу та прохолодна неділя із заморозками
Лига
2025-04-25T10:33:37Z
Україну накриє потужна спека: синоптик розповів про різку зміну погоди у травні
GlavRed
2025-04-25T10:27:30Z
У Києві на три тижні обмежать рух вулицею Богатирською - мінятимуть покриття
УкраинФорм
2025-04-25T10:27:22Z
Заморозки та грози: синоптики зробили несподіваний прогноз на травень
Gazeta UA
2025-04-25T10:27:19Z
До 1 вересня в Харкові побудують ще три підземні школи
Мій Харків
2025-04-25T10:13:14Z
Для чого потрібен вазелін: 12 способів його застосування, які здивують
GlavRed
2025-04-25T11:15:11Z
Ліниві ватрушки за 20 хвилин: якщо вдома є тільки хліб і сир, а солодкого хочеться
24tv
2025-04-25T11:15:03Z
Нізащо не робіть цього опівночі: пустите у життя бідність та негаразди
24tv
2025-04-25T11:00:18Z
Літній манікюр 2025: трендові кольори і техніки, які варто спробувати
Вива
2025-04-25T10:51:59Z
Штучний інтелект і домашні справи: 4 яскраві приклади, як він може полегшити ваш побут і розваги
24tv
2025-04-25T10:48:57Z
Найвищий міст у світі відкриють у Китаї вже цього літа: від цих кадрів кров застигає в жилах
24tv
2025-04-25T10:42:33Z
Парфуми, які закохують з перших хвилин: вони пахнуть шоколадом
24tv
2025-04-25T10:15:10Z
Огірки та помідори ростимуть вдвічі швидше: рецепт підживлення з дріжджів
24tv
2025-04-25T09:48:52Z
Освіжає та хрумтить: цей салат ідеальний для барбекю
24tv
2025-04-25T09:33:48Z
Ціни шокують уболівальників: рейтинг найдорожчих футболістів світу
24tv
2025-04-25T11:21:53Z
Відомий промоутер знищив повернення кривдника Ломаченка у ринг
24tv
2025-04-25T11:15:23Z
Бій Усик – Дюбуа перенесли: коли відбудеться поєдинок за титул абсолютного чемпіона
Факти ICTV
2025-04-25T10:51:49Z
Майка Браянта, в якій він дебютував за «Лейкерс», була продана за $7 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:27:16Z
Реал пропонує Арду Гюлера та €40 млн за Енцо Фернандеса
Football.ua
2025-04-25T10:19:30Z
Я очікував, – Коваленко висловився про дебютний гол у сезоні
24tv
2025-04-25T10:15:34Z
Букмекери зробили прогноз на матч "Шахтар" – "Динамо" в УПЛ
ZN UA
2025-04-25T10:04:04Z
Влахович пропустить матч з Монцею
Football.ua
2025-04-25T09:55:09Z
Шевченко: Ми повністю довіряємо Реброву
Football.ua
2025-04-25T09:52:10Z
Дешевше $20 000: у США показали доступний електричний пікап
AutoGeek
2025-04-25T11:09:07Z
Great Wall представив свій перший V8 та всюдихід Tank 300 Hooke
AutoCentre
2025-04-25T11:06:41Z
Новий Jeep Cherokee демонструє свої 5-пак АВС та стильну панель у стилі Wagoneer S
Топ Жир
2025-04-25T11:00:11Z
ТОП-5 найкращих брендів виробників запчастин на Opel
iPress
2025-04-25T10:51:19Z
Назвали найпопулярніші автомобілі Європи у березні
Gazeta UA
2025-04-25T10:45:33Z
Найкращі універсали з пробігом: експерти назвали 10 моделей, які варті уваги
GlavRed
2025-04-25T10:39:00Z
Енергетики Прикарпаття отримали нові автовишки Dasan
AutoCentre
2025-04-25T10:37:32Z
Як покращити паливо: переваги та застосування комплексних паливних присадок
AutoCentre
2025-04-25T10:37:22Z
Для усіх моделей: Hyundai представив гібридну систему майбутнього
AutoGeek
2025-04-25T10:03:08Z
Перші кадри геймплею Subnautica 2 — підводний виживач вийде в ранньому доступі у 2025 році
ITC
2025-04-25T11:21:41Z
Найкрихітніший тату-салон у світі: вчені навіщось покрили тіла тихоходок справжніми малюнками
Фокус
2025-04-25T11:12:25Z
З усіх соцмереж TikTok найефективніше блокує роспропаганду
Комсомольская правда
2025-04-25T11:01:30Z
Як звільнити пам'ять на смартфоні: шість простих кроків
InternetUA
2025-04-25T11:01:06Z
Соцмережа Threads стала відкритою для всіх рекламодавців
InternetUA
2025-04-25T10:46:09Z
Найбільший у світі сонячний телескоп показав Сонце в деталях — з плямою-гігантом, що перевищує площу Землі
ITC
2025-04-25T10:40:32Z
Археологи в Перу виявили 5000-річні останки аристократки з унікальними артефактами
Telegraf
2025-04-25T10:36:43Z
Єгиптолог знайшов на обеліску в Парижі секретні повідомлення, які не помічали 200 років
24tv
2025-04-25T10:33:56Z
ШІ навчили створювати нові аромати: людині потрібно лише вказати бажані запахи
InternetUA
2025-04-25T10:31:34Z