MY.UAНовини
Українцям потрібен справедливий мир: яким є суспільство на третьому році повномасштабної війни
Українцям потрібен справедливий мир: яким є суспільство на третьому році повномасштабної війни

Українцям потрібен справедливий мир: яким є суспільство на третьому році повномасштабної війни

Авторка осмислює результати досліджень рівня стійкості та згуртованості українців за 2023 і 2024 роки.

Українське суспільство завжди мало запит на справедливість. Соціальну справедливість. Справедливість, яка полягає в протидії корупції та встановленні верховенства права.

Ми не є винятком. Подібні запити притаманні різним країнам, які пережили в новітній історії кризи, війни, конфлікти, здійснили перехід від авторитаризму до паростків демократії. Досвід не завжди релевантний нашому, але запит на справедливість був і в країнах Балтії, і в Чилі, Колумбії, на Філіппінах.

Проте сьогодні, коли велика війна, спричинена повномасштабним російським вторгненням, стала війною на виснаження, запит на справедливість у суспільстві кристалізується ще більше. Він проявляється в широкому діапазоні — від покарання винних у знищенні українців до протидії внутрішнім викликам у вигляді корупції та порушення прав. Люди все частіше замислюються й про ціну миру, і про підходи до майбутньої відбудови. А також очікують від влади різних рівнів конкретних кроків, спрямованих, зокрема, на посилення безпеки.

У квітні цього року на замовлення Національної платформи стійкості та згуртованості агенція InfoSapiens провела соціологічне дослідження. Його мета — з’ясувати рівень стійкості та згуртованості українців.

Торік схоже дослідження проводила соціологічна група «Рейтинг». Методика та питання майже ідентичні, тож ми можемо фіксувати певні тенденції в динаміці останніх 10–11 місяців.

Відразу зауважу, що йдеться здебільшого про феномен соціальної стійкості, який передбачає такі складові, як взаємодія, довіра, ефективність та адаптивність. Досліджуючи соціальну стійкість, ми можемо з’ясувати, якими є головні суспільні пріоритети, настанови та очікування під час повномасштабної війни.

Як і торік, сьогодні українці найбільше прагнуть миру (56%). А далі починаються відмінності.

Улітку 2023 року в рейтингу того, чого найбільше не вистачає нашим співгромадянам, другою була стабільність (44%). Цього року вона лише п’ята за значущістю (26%). Можливо, це свідчить про те, що люди певною мірою адаптувалися до життя в умовах війни.

Сьогодні друге місце серед пріоритетів і потреб займає запит на справедливість (40%). Тут може бути багато інтерпретацій, але в поєднанні запиту на справедливість із запитом на мир, виникає питання: що це за мир? Мир на яких умовах? Справедливість окреслює «червоні лінії», стає тією межею, яку не припустимо перетинати в будь-яких переговорах щодо «закінчення війни». Українське суспільство не визнає мир за будь-яку ціну. Мир має бути справедливим. Це та мета, від якої ми не готові відмовитися.

При цьому більшість опитаних висловлює готовність терпіти складнощі через війну заради перемоги стільки, скільки потрібно (69%). Подібна тенденція спостерігалася й торік. Ані відсутність позитивних новин, ані регулярні обстріли й інші складні обставини, спричинені війною, не похитнули бажання українців вийти з війни переможцями.

Третім за важливістю є запит на посилення єдності (31%). Він актуалізує питання про сенси та цінності, які нас можуть об’єднати — що саме і як комунікувати в публічному просторі. Адже бекграунд для згуртованості є і залишається доволі міцним.

У дослідженні ми поставили питання про готовність респондентів взаємодіяти з різними соціальними групами. Відповіді продемонстрували два полюси: найвищою є готовність взаємодіяти з україномовними українцями (98%), найнижчою — з жителями Росії. Взаємодіяти з росіянами відмовляються 89% українців, а з жителями Білорусі — 67%.

Також у самому низу рейтингу — жителі тимчасово окупованих території Донеччини й Луганщини. З ними не готові взаємодіяти 72%, тобто цей показник гірший, ніж щодо громадян Білорусі. Що стосується жителів окупованого Криму, то з ними однозначно готові взаємодіяти 19% і скоріше готові — 29%. Ці 29%, так би мовити, придивляються, але в принципі не виключають подібної можливості.

Контраст з окупованими територіями сходу України очевидний, адже і там, і в Криму окупація відбулася у 2014 році. Отже, заходи політики когнітивної деокупації півострова можуть принести позитивний результат. Шанс є. Але водночас присутній і виклик щодо розробки відповідної політики комунікації, яка входить у загальну систему суспільної стійкості.

Загалом українці демонструють досить високу готовність допомагати один одному (82%), а більшість із них констатує, що вони не стикалися з дискримінацією ані за мовними, ані за етнічними, ані за релігійними ознаками. Наші громадяни залишаються толерантними до жителів ТОТ і тих, хто перебуває за кордоном через війну.

Натомість майже кожний п’ятий українець зазнавав критики або несхвалення через політичні вподобання. Які це політичні уподобання, ми не питали, але суспільство потроху повертається до політичного життя з його традиційними лініями напруги, що тимчасово відійшли на другий план після 24 лютого 2022 року.

Проте важливіше, що українці не ділять один одного на сорти та групи й готові взаємодіяти один з одним, попри різний досвід війни.

Ще один актуальний запит суспільства можливо вирізнити, проаналізувавши відповідь на питання, якими мають бути пріоритети у роботі місцевої влади. На відміну від минулого року, зараз на першому місці допомога ЗСУ (46%) — раніше це було третє за важливістю завдання. Далі йдуть боротьба з корупцією (34%), що цілком прогнозовано, та облаштування бомбосховищ і укриттів (18%). Останній варіант в минулому опитуванні взагалі не входив до провідної трійки.

Ми бачимо реальну потребу громад у захисті та посиленні безпеки. Крім соціологічних досліджень, Національна платформа проводила зустрічі з органами самоврядування і консультацій із громадськістю. В багатьох регіонах питання цивільної безпеки — дійсно пріоритет.

З запитом на безпеку корелює відповідь на питання про готовність громад до криз і надзвичайних ситуацій — оцінка не дуже оптимістична. Таку готовність констатували трохи більше, ніж половина респондентів — 55%. Отже, над цим дійсно треба працювати, тримаючи у фокусі те, що інфраструктурна й енергетична стійкість, стійкість управлінських процесів за умов довготривалої війни на виживання також перетворюються на ключові параметри відновлення — й післявоєнного, й того, що частково відбувається вже зараз.

Критерієм стійкості управління, соціальної стійкості, а значить, й ефективності влади, стає її здатність забезпечити базові потреби людей і рухатися відповідно тим «дороговказам», які артикулюють нагальні суспільні запити, але також вміння адаптовуватися та передбачати активні зміни у взаємодії з громадами.

Юлія Тищенко, співзасновниця Національної платформи стійкості та згуртованості, експертка УНЦПД

Ілюстративне фото: Getty Images

Читайте також
Майбутнє у фокусі. Чи спроможні громади до відновлення?
Міграційна політика: експерти розповіли, як повернути українських біженців додому
Слова допомагають. Запустили інформаційну кампанію про способи подолання стресу в дітей і дорослих під час війни
Два роки повномасштабної війни, 10 років анексії Криму. Лідери громадської думки про зміни в суспільстві. Частина 3
Два роки повномасштабної війни, десять років анексії Криму. Лідери громадської думки про зміни в суспільстві. Частина 2
Два роки повномасштабної війни, десять років анексії Криму. Опитування лідерів громадянського суспільства. Частина 1
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЗМІ: в ЄС обговорюють план упокорення "підарештного" Додіка
Европейская правда
2025-05-22T18:49:26Z
Що робив Портнов незадовго до смерті? Дані El País
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T18:48:50Z
Слабкість Трампа перед Путіним зіграла на руку Зеленському
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T18:39:02Z
Продюсер Бардаш отримав 10 років вʼязниці за підтримку російської агресії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T18:36:39Z
Новый торговый режим с ЕС, план обхода вето Орбана, признание Трампа о Путине: новости дня
Европейская правда
2025-05-22T18:31:21Z
Кандидат у президенти Польщі офіційно пообіцяв не пускати Україну в НАТО
Европейская правда
2025-05-22T18:21:19Z
Туск відреагував на заяву Трампа, що Путін не хоче миру
ТСН
2025-05-22T18:15:30Z
Україна готує саміт з європейськими країнами, Путін створює «буферну зону безпеки». Головне за 22 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T18:12:37Z
Міністерка США виступить у Польщі за лічені дні до виборів президента
Европейская правда
2025-05-22T18:06:54Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народна артистка України Тіна Кароль відсвяткувала День незалежності Ізраїлю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:54:58Z
Макаревич поскаржився на "українського журналіста" поліції Ізраїлю
ТСН
2025-05-22T17:30:01Z
Фільму "Трансформери" – 18 років: як змінилися герої культової франшизи
ТСН
2025-05-22T16:57:28Z
Лілія Подкопаєва похвалилася 17-річною донькою-випускницею і показала, яким було свято в США
TSN
2025-05-22T16:54:53Z
Юрію Рибчинському — 80: Зібров розсекретив подарунок другові на ювілей і як вони святкуватимуть
TSN
2025-05-22T16:53:52Z
Яна Глущенко вперше зізналася, чому Максим Неліпа пішов з "Дизель Шоу"
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Учасник гурту "Курган і Агрегат" освідчився дівчині просто на березі моря: "Нічого не відповіла"
ТСН
2025-05-22T16:52:01Z
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:45:13Z
Магнітна буря 22 травня: яка її потужність
TSN
2025-05-22T16:55:11Z
Що не варто класти в лунку під час садіння помідорів: як не зіпсувати врожай помідорів
TSN
2025-05-22T16:54:51Z
Коли правильно чистити зуби — до чи після сніданку: вчені дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-22T16:53:47Z
Як захистити огірки від перепаду температур: що потрібно зробити для гарного врожаю
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Дієтолог сказав, яку здорову їжу не можна вживати перед сном
ТСН
2025-05-22T16:52:44Z
Якщо хочете довго жити, треба пити лише цю воду: поради експертів
TSN
2025-05-22T16:52:39Z
Чому пити вино корисно для здоров’я: науковці вразили дослідженням
TSN
2025-05-22T16:52:29Z
П’ять найкращих ферментованих продуктів для здоров’я кишківника
ТСН
2025-05-22T16:51:39Z
Ці жінки за знаком зодіаку притягують успішних і багатих чоловіків, неначе магнітом
ТСН
2025-05-22T16:54:09Z
Ці три кущі цвістимуть до глибокої осені: обов’язково посадіть їх у своєму саду
TSN
2025-05-22T16:53:16Z
Як зрозуміти, що ви потрапили у кармічні стосунки, і чому це дуже добре
TSN
2025-05-22T16:52:59Z
Названо найшкідливіший молочний продукт — є у кожному магазині
TSN
2025-05-22T16:52:45Z
Нова оптична ілюзія всього за 5 секунд розповість, хто ви є насправді
ТСН
2025-05-22T16:52:10Z
Правила ранкового смузі — як зробити напій кориснішим
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
Експерти з феншую назвали 4 місця в оселі, де краще не вішати дзеркало
ТСН
2025-05-22T16:51:21Z
3 ложки в горщик — і навіть квола герань випустить свої квіти: рецепт корисного підживлення
ТСН
2025-05-22T16:51:18Z
Чому не можна знищувати чистотіл на своєму городі та яка його користь: про це ніхто не знає
TSN
2025-05-22T16:50:07Z
Дрони уразили завод з виробництва ракет та снарядів у Тулі: друге влучання за місяць
TSN
2025-05-22T17:51:01Z
Безпілотник атакував масштабний військово-патріотичний комплекс у Підмосковʼї
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:36:59Z
МАУП — лідер серед приватних університетів України, згідно з рейтингом Scopus 2025
ТСН
2025-05-22T17:31:12Z
Україна пропонує Євросоюзу долучитися до фінансування ЗСУ в наступному році
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:21:49Z
"Не довіряти заявам Ширшина не варто": ексречник Генштабу про скандал із бригадою "Маґура"
TSN
2025-05-22T16:57:50Z
Валерій Харчишин розсекретив, ким його син служить у ЗСУ і чому вони рідко спілкуються
ТСН
2025-05-22T16:56:29Z
Польща планує закупити майже 800 ракет для систем Patriot
ТСН
2025-05-22T16:55:48Z
Втрати росіян в Україні перетнули нову психологічну позначку
ТСН
2025-05-22T16:55:21Z
День ангела 22 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-22T16:55:04Z
В одній з областей посилюють мобілізацію: що відомо
TSN
2025-05-22T17:06:37Z
Наступ РФ на всій лінії фронту: Зеленський про те, де найгарячіші бої
TSN
2025-05-22T16:56:58Z
РФ каже про вихід на кордон Дніпропетровщини: яка ситуація насправді
ТСН
2025-05-22T16:56:53Z
Загроза обвалу фронту: військовий про ситуацію на Покровському напрямку
ТСН
2025-05-22T16:56:38Z
Росіяни стратили українських бійців: "Командира в полон і вбийте всіх інших"
TSN
2025-05-22T16:56:10Z
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу
ТСН
2025-05-22T16:55:49Z
Синоптики оновили прогноз погоди на сьогодні, 22 травня
ТСН
2025-05-22T16:55:46Z
Нічна атака дронами на Харків: стали відомі наслідки. Оновлено
ТСН
2025-05-22T16:55:44Z
На Близнюків чекають подарунки, а Ракам варто пильнувати кордони: астрологічний прогноз на рунах на 22 травня 2025 року
TSN
2025-05-22T16:55:43Z
На горі Піп Іван виявили тіло чоловіка: хто він і звідки
ТСН
2025-05-22T17:33:08Z
Пожежу на ТЕЦ у Білій Церкві ліквідували: в ДСНС розповіли про наслідки для довкілля
TSN
2025-05-22T16:56:24Z
Стрілянина у Вашингтоні: вбито двох співробітників посольства Ізраїлю
TSN
2025-05-22T16:55:53Z
Нічні вибухи над російською Тулою: мешканці повідомляють про атаку дронів
TSN
2025-05-22T16:55:48Z
У Києві лунають вибухи через атаку дронами
ТСН
2025-05-22T16:55:45Z
Вибухи у Росії та атака на Харків: головні новини ночі 22 травня 2025 року
TSN
2025-05-22T16:55:42Z
У Києві уламки дрона впали на території школи: влада про атаку РФ
TSN
2025-05-22T16:55:28Z
У КНДР сталася аварія з новим військовим кораблем під час спуску
TSN
2025-05-22T16:54:07Z
Через атаку БпЛА на Москву в аеропортах застрягли сотні пасажирів
TSN
2025-05-22T16:53:36Z
Куди інвестувати після війни: експерт назвав перспективний регіон України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:30:58Z
Зеленський назвав три ключові економічні пріоритети України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:09:36Z
Чи відключатимуть світло влітку: експерт попередив про блекаути через спеку
ТСН
2025-05-22T16:56:15Z
Підвищення пенсії: кому збільшать виплати у червні
TSN
2025-05-22T16:54:34Z
Яким буде курс долара у найближчі три роки: прогноз Мінекономіки
ТСН
2025-05-22T16:53:57Z
Мінімальна зарплата в Україні зросте до 10 тисяч гривень: Мінфін назвав дату
TSN
2025-05-22T16:53:41Z
Київстар збудував понад 800 нових базових станцій у першому кварталі 2025 року
ТСН
2025-05-22T16:52:06Z
«Перший столичний хлібозавод» запускає нову лінію з виробництва тостового хліба з інноваційною технологією
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
В Україні ціни на популярну ягоду б’ють рекорди: експертка пояснила, що буде з вартістю далі
ТСН
2025-05-22T16:51:26Z
Залишився їстівним: археологи виявили посудини з медом, якому понад 5000 років
TSN
2025-05-22T16:56:04Z
Учені шокували первісними розмірами Юпітера: як змінилася планета
TSN
2025-05-22T16:56:03Z
У джунглях знайшли гігантського щура розміром із кота — він залишався невідомим 30 років
TSN
2025-05-22T16:54:41Z
Юпітер колись був удвічі більшим за свій нинішній розмір — вчені відновили ранню історію гіганта
ТСН
2025-05-22T16:53:10Z
Вчені через 500 років відшукали живих нащадків Леонардо да Вінчі
ТСН
2025-05-22T16:53:02Z
Навіщо у прищіпках потрібні маленькі отвори: багато хто здивований
ТСН
2025-05-22T16:50:14Z
Вчені винайшли нанотехнологію для захисту врожаю від ультрафіолету
AgroPortal
2025-05-22T16:00:51Z
У Китаї знайдено всесвітній склад вкрадених iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T15:51:04Z
Amazon доставлятиме телефони та інші гаджети за допомогою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:36:02Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Захищаючи Україну, загинув чемпіон з марафонського бігу Петро Шукалович
TSN
2025-05-22T16:53:55Z
Титулована 25-річна спортсменка померла від раку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T16:36:15Z
Україна здобула золото на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T16:18:26Z
ЗСУ ліквідували кандидата у майстри спорту з лижних перегонів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T13:39:00Z
Українські теніситки дізналися суперниць у першому колі «Ролан Гаррос»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T13:15:56Z
Українські паралімпійці здобули 63 нагороди на чемпіонаті світу з шашок-64
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T12:42:09Z
Суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру Canadian Shield
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T12:33:06Z
Дрейк програв $1 млн: на що ставив репер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:48:22Z
Росія остаточно втратила перемогу у медальному заліку Олімпіади-2014
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:27:09Z