MY.UAНовини
Українцям потрібен справедливий мир: яким є суспільство на третьому році повномасштабної війни
Українцям потрібен справедливий мир: яким є суспільство на третьому році повномасштабної війни

Українцям потрібен справедливий мир: яким є суспільство на третьому році повномасштабної війни

Авторка осмислює результати досліджень рівня стійкості та згуртованості українців за 2023 і 2024 роки.

Українське суспільство завжди мало запит на справедливість. Соціальну справедливість. Справедливість, яка полягає в протидії корупції та встановленні верховенства права.

Ми не є винятком. Подібні запити притаманні різним країнам, які пережили в новітній історії кризи, війни, конфлікти, здійснили перехід від авторитаризму до паростків демократії. Досвід не завжди релевантний нашому, але запит на справедливість був і в країнах Балтії, і в Чилі, Колумбії, на Філіппінах.

Проте сьогодні, коли велика війна, спричинена повномасштабним російським вторгненням, стала війною на виснаження, запит на справедливість у суспільстві кристалізується ще більше. Він проявляється в широкому діапазоні — від покарання винних у знищенні українців до протидії внутрішнім викликам у вигляді корупції та порушення прав. Люди все частіше замислюються й про ціну миру, і про підходи до майбутньої відбудови. А також очікують від влади різних рівнів конкретних кроків, спрямованих, зокрема, на посилення безпеки.

У квітні цього року на замовлення Національної платформи стійкості та згуртованості агенція InfoSapiens провела соціологічне дослідження. Його мета — з’ясувати рівень стійкості та згуртованості українців.

Торік схоже дослідження проводила соціологічна група «Рейтинг». Методика та питання майже ідентичні, тож ми можемо фіксувати певні тенденції в динаміці останніх 10–11 місяців.

Відразу зауважу, що йдеться здебільшого про феномен соціальної стійкості, який передбачає такі складові, як взаємодія, довіра, ефективність та адаптивність. Досліджуючи соціальну стійкість, ми можемо з’ясувати, якими є головні суспільні пріоритети, настанови та очікування під час повномасштабної війни.

Як і торік, сьогодні українці найбільше прагнуть миру (56%). А далі починаються відмінності.

Улітку 2023 року в рейтингу того, чого найбільше не вистачає нашим співгромадянам, другою була стабільність (44%). Цього року вона лише п’ята за значущістю (26%). Можливо, це свідчить про те, що люди певною мірою адаптувалися до життя в умовах війни.

Сьогодні друге місце серед пріоритетів і потреб займає запит на справедливість (40%). Тут може бути багато інтерпретацій, але в поєднанні запиту на справедливість із запитом на мир, виникає питання: що це за мир? Мир на яких умовах? Справедливість окреслює «червоні лінії», стає тією межею, яку не припустимо перетинати в будь-яких переговорах щодо «закінчення війни». Українське суспільство не визнає мир за будь-яку ціну. Мир має бути справедливим. Це та мета, від якої ми не готові відмовитися.

При цьому більшість опитаних висловлює готовність терпіти складнощі через війну заради перемоги стільки, скільки потрібно (69%). Подібна тенденція спостерігалася й торік. Ані відсутність позитивних новин, ані регулярні обстріли й інші складні обставини, спричинені війною, не похитнули бажання українців вийти з війни переможцями.

Третім за важливістю є запит на посилення єдності (31%). Він актуалізує питання про сенси та цінності, які нас можуть об’єднати — що саме і як комунікувати в публічному просторі. Адже бекграунд для згуртованості є і залишається доволі міцним.

У дослідженні ми поставили питання про готовність респондентів взаємодіяти з різними соціальними групами. Відповіді продемонстрували два полюси: найвищою є готовність взаємодіяти з україномовними українцями (98%), найнижчою — з жителями Росії. Взаємодіяти з росіянами відмовляються 89% українців, а з жителями Білорусі — 67%.

Також у самому низу рейтингу — жителі тимчасово окупованих території Донеччини й Луганщини. З ними не готові взаємодіяти 72%, тобто цей показник гірший, ніж щодо громадян Білорусі. Що стосується жителів окупованого Криму, то з ними однозначно готові взаємодіяти 19% і скоріше готові — 29%. Ці 29%, так би мовити, придивляються, але в принципі не виключають подібної можливості.

Контраст з окупованими територіями сходу України очевидний, адже і там, і в Криму окупація відбулася у 2014 році. Отже, заходи політики когнітивної деокупації півострова можуть принести позитивний результат. Шанс є. Але водночас присутній і виклик щодо розробки відповідної політики комунікації, яка входить у загальну систему суспільної стійкості.

Загалом українці демонструють досить високу готовність допомагати один одному (82%), а більшість із них констатує, що вони не стикалися з дискримінацією ані за мовними, ані за етнічними, ані за релігійними ознаками. Наші громадяни залишаються толерантними до жителів ТОТ і тих, хто перебуває за кордоном через війну.

Натомість майже кожний п’ятий українець зазнавав критики або несхвалення через політичні вподобання. Які це політичні уподобання, ми не питали, але суспільство потроху повертається до політичного життя з його традиційними лініями напруги, що тимчасово відійшли на другий план після 24 лютого 2022 року.

Проте важливіше, що українці не ділять один одного на сорти та групи й готові взаємодіяти один з одним, попри різний досвід війни.

Ще один актуальний запит суспільства можливо вирізнити, проаналізувавши відповідь на питання, якими мають бути пріоритети у роботі місцевої влади. На відміну від минулого року, зараз на першому місці допомога ЗСУ (46%) — раніше це було третє за важливістю завдання. Далі йдуть боротьба з корупцією (34%), що цілком прогнозовано, та облаштування бомбосховищ і укриттів (18%). Останній варіант в минулому опитуванні взагалі не входив до провідної трійки.

Ми бачимо реальну потребу громад у захисті та посиленні безпеки. Крім соціологічних досліджень, Національна платформа проводила зустрічі з органами самоврядування і консультацій із громадськістю. В багатьох регіонах питання цивільної безпеки — дійсно пріоритет.

З запитом на безпеку корелює відповідь на питання про готовність громад до криз і надзвичайних ситуацій — оцінка не дуже оптимістична. Таку готовність констатували трохи більше, ніж половина респондентів — 55%. Отже, над цим дійсно треба працювати, тримаючи у фокусі те, що інфраструктурна й енергетична стійкість, стійкість управлінських процесів за умов довготривалої війни на виживання також перетворюються на ключові параметри відновлення — й післявоєнного, й того, що частково відбувається вже зараз.

Критерієм стійкості управління, соціальної стійкості, а значить, й ефективності влади, стає її здатність забезпечити базові потреби людей і рухатися відповідно тим «дороговказам», які артикулюють нагальні суспільні запити, але також вміння адаптовуватися та передбачати активні зміни у взаємодії з громадами.

Юлія Тищенко, співзасновниця Національної платформи стійкості та згуртованості, експертка УНЦПД

Ілюстративне фото: Getty Images

Читайте також
Майбутнє у фокусі. Чи спроможні громади до відновлення?
Міграційна політика: експерти розповіли, як повернути українських біженців додому
Слова допомагають. Запустили інформаційну кампанію про способи подолання стресу в дітей і дорослих під час війни
Два роки повномасштабної війни, 10 років анексії Криму. Лідери громадської думки про зміни в суспільстві. Частина 3
Два роки повномасштабної війни, десять років анексії Криму. Лідери громадської думки про зміни в суспільстві. Частина 2
Два роки повномасштабної війни, десять років анексії Криму. Опитування лідерів громадянського суспільства. Частина 1
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Реєстр лудоманів торік поповнила рекордна кількість українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:27:36Z
Американські розробники представили новий багатоцільовий гелікоптер MH-139 Grey Wolf
InternetUA
2025-04-25T06:25:33Z
Американські розробники інтегрували революційну оборонну систему IRDS у винищувачі F-22 Raptor
InternetUA
2025-04-25T06:10:40Z
Памʼяті ядерника, старшого сапера Геннадія Чумака
УкраинФорм
2025-04-25T06:06:07Z
Привітання з Днем доньки 25 квітня: милі листівки та теплі слова побажань
Telegraf
2025-04-25T06:00:44Z
Міша Крупін розповів, де проходить службу, та звернувся до людей, які досі не у війську
24tv
2025-04-25T05:57:37Z
Усе про 26 квітня: яке свято, день ангела та що не можна робити
Лига
2025-04-25T05:54:17Z
Мобілізація у травні зачепить і тих, кому ще немає 25 років: кому вручать повістку
Знай
2025-04-25T05:30:14Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Україна запропонувала провести саміт у Римі під час похорону Франциска - ЗМІ
GlavRed
2025-04-25T06:31:59Z
Росія атакувала 103 дронами, сили ППО збили 41
Комсомольская правда
2025-04-25T06:31:00Z
Трамп зрозумів головну перешкоду для мирної угоди щодо України - WSJ
GlavRed
2025-04-25T06:25:29Z
Коли ми ховаємо реалії війни від аудиторій, ми редагуємо реальність
Детектор М
2025-04-25T06:16:57Z
Суперечка з Трампом не допомогла ані Україні, ані США - Зеленський
Gazeta UA
2025-04-25T06:15:57Z
Уночі та вранці росіяни завдали 26 ударів по Сумщині, є поранений
УкраинФорм
2025-04-25T06:15:50Z
Іран висунув США нову ініціативу щодо ядерної угоди
Gazeta UA
2025-04-25T06:12:02Z
Ринок органічних продуктів по-новому: у Раді опрацьовують законопроєкт №13204
Agravery
2025-04-25T06:07:46Z
"Це моя нова": путініст Лепс прийшов на концерт із 15-річною дівчиною
GlavRed
2025-04-25T06:25:17Z
Пошарпаний Костянтин Меладзе з'явився на публіці
GlavRed
2025-04-25T06:25:15Z
На згадку про Україну: Шон Пенн набив тату у вигляді тризуба
Факти ICTV
2025-04-25T05:55:08Z
Дизайнерка Катя Сільченко таємно вийшла заміж: хто став її чоловіком
GlavRed
2025-04-25T05:27:25Z
Понад 3000 блоків: канадець вразив світ майстерністю балансування, складаючи "Дженгу"
Фокус
2025-04-25T02:12:08Z
38-річна наречена Стейтема показала ідеальне тіло в люксовому бікіні
Gazeta UA
2025-04-25T01:15:52Z
Справжній український вайб: Шон Пенн привіз із фронту символічне татуювання
GlavRed
2025-04-24T23:27:38Z
Відомий музикант зізнався, де служить після добровільної мобілізації
GlavRed
2025-04-24T21:27:26Z
Легкі фільми на вечір, які допоможуть розслабитись після робочого дня
24tv
2025-04-24T20:45:37Z
Справа про вбивство 5-річного Кирила Тлявова у Переяславі: півтора року апеляційного розгляду
Украина Криминальная
2025-04-25T06:33:24Z
Вночі з-під завалів у Києві врятували двох котиків
Комсомольская правда
2025-04-25T06:32:06Z
У Києві відкрили справу на блогера-живодера
InternetUA
2025-04-25T06:28:53Z
У Києві аварія на проспекті Бандери, рух в напрямку Північного мосту ускладнено
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:24:35Z
На Херсонщині за добу внаслідок російських ударів - двоє загиблих та троє поранених
УкраинФорм
2025-04-25T06:03:27Z
У Павлограді внаслідок дронової атаки загинули три людини
Комсомольская правда
2025-04-25T05:49:50Z
Пакистан відкрив вогонь на лінії розмежування з Індією
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T05:39:53Z
У 74-річної жінки “лікар ООН” видурив 60 тис. грн
InternetUA
2025-04-25T05:28:34Z
РФ "Шахедами" атакувала Дніпретровську область: 2 людини загинуло, ще 8 поранено
Фокус
2025-04-25T05:21:46Z
У Британії у вагітної вийняли матку, щоб видалити ракові клітини, а потім повернули назад
Факти ICTV
2025-04-25T06:01:47Z
Яку каву обирає покоління зумерів? Виробники помітили новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T05:15:39Z
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності
Комсомольская правда
2025-04-25T05:04:43Z
Чип тверезості: в Китаї перевинайшли "кодування" від алкоголізму
24tv
2025-04-25T04:54:28Z
Довідка про необхідність постійного догляду: як її отримати
ZN UA
2025-04-24T23:42:09Z
Smile Boutique NY - ваш надійний партнер у посмішці
Gazeta UA
2025-04-24T21:06:47Z
Уся причина в холодильнику: експерт розповіла, чому цибуля швидко псується і як цього уникнути
Фокус
2025-04-24T19:27:30Z
Дефіцит заліза губить дітям майбутнє: вчені дізналися про нову небезпеку для новонароджених
Фокус
2025-04-24T17:45:50Z
Як краплі проти нежитю стають залежністю і що допоможе вирватися з неї: поради лікарки
24tv
2025-04-24T17:42:56Z
Новий графік потягів з Києва: Укрзалізниця повідомила про розклад у травні
Политека
2025-04-25T06:31:56Z
Ярими культурами в Україні вже засіяли понад 3,7 млн га
AgroPortal
2025-04-25T06:31:54Z
Від кредиту можна відмовитися: про що ніколи не розкажуть у банку
Знай
2025-04-25T06:31:53Z
Бензин зі спиртом, долар по 49 та нові виплати: що зміниться для українців з 1 травня
GlavRed
2025-04-25T06:25:30Z
Менше за ті самі гроші: продукти в Україні зменшують вагу
ZN UA
2025-04-25T06:22:42Z
Курс валют на 25 квітня: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-04-25T06:09:52Z
Підвищення тарифів на воду на Дніпропетровщині: до яких цифр у платіжках готуватися
Политека
2025-04-25T06:01:50Z
Депозити в банках України в квітні: де найкращі відсотки
ZN UA
2025-04-25T06:01:19Z
В Агрейн засіяли 70% запланованих під кукурудзу площ
AgroPortal
2025-04-25T06:00:45Z
Гороскоп на завтра 26 квітня: Ракам - радісна новина, Стрільцям - шалені веселощі
GlavRed
2025-04-25T06:31:31Z
Атаки БПЛА по Росії: Шуя втретє під прицілом, під обстрілами опинились й аеродроми в Криму
Фокус
2025-04-25T06:27:43Z
У Києві завершені пошуково-рятувальні роботи у зруйнованій багатоповерхівці
Комсомольская правда
2025-04-25T06:24:51Z
На Черкащині знищили 16 БпЛА: в ОВА розповіли про наслідки атаки
24tv
2025-04-25T06:18:54Z
На Одещині відкрили першу підземну школу в області
24tv
2025-04-25T06:15:45Z
Росіяни тиснуть одразу на 6 напрямках: карта бойових 25 квітня
24tv
2025-04-25T06:15:15Z
Старт нового сезону Київської дитячої залізниці перенесено через день жалоби
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:06:26Z
Жителі захопленого росіянами Лисичанська з 2022 року - без опалення і води
УкраинФорм
2025-04-25T06:06:08Z
У Святошинському районі Києва тривають аварійно-рятувальні роботи на місці ракетного удару
УкраинФорм
2025-04-25T06:04:15Z
Діяти потрібно швидко: як позбутися тарганів у квартирі
24tv
2025-04-25T06:31:17Z
Популярні СПА-курорти Європи опинилися під загрозою зникнення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T06:27:04Z
3 знаки зодіаку у травні 2025 ловитимуть фортуну за хвіст – хто це буде
24tv
2025-04-25T06:15:42Z
Якщо зробити самому, він ще корисніший: елементарний рецепт домашнього яблучного оцту
24tv
2025-04-25T05:39:16Z
В Албанії побудують морський курорт у стилі "Гри в Кальмара"
24tv
2025-04-25T05:24:48Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти метелика
GlavRed
2025-04-25T03:27:29Z
Це справа кількох хвилин: як приготувати найніжнішу печінку – секретний спосіб з окропом
24tv
2025-04-25T03:06:31Z
Чим підживити перець навесні: очікуйте на багатий врожай
24tv
2025-04-24T21:15:56Z
Як давня фортеця перетворилася на містичну заброшку, і що ще можна побачити на Замковій горі у Києві
Telegraf
2025-04-24T21:01:14Z
Італьяно: Фінал Кубка Італії — це мрія всього міста
Football.ua
2025-04-25T06:16:50Z
Стартує 26-й тур футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2025-04-25T06:03:50Z
Вальядолід після вильоту з Ла Ліги: Ми не виправдали надій. Ми не повинні забувати цей сезон
Football.ua
2025-04-25T06:01:29Z
Реал Бетіс — Вальядолід 5:1 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-25T05:00:53Z
Педрі – найкращий гравець Ла Ліги у квітні
Football.ua
2025-04-25T04:40:01Z
Атлетіко Мадрид — Райо Вальєкано 3:0 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-25T04:25:37Z
Ла Ліга. Атлетіко розгромив Райо Вальєкано, Бетіс — Вальядолід
Football.ua
2025-04-24T22:10:57Z
Зубков допоміг Трабзонспору пройти до фіналу Кубка Туреччини
Football.ua
2025-04-24T21:57:26Z
На Мюллера з'явився новий претендент
Football.ua
2025-04-24T21:12:09Z
Одразу у двох варіантах: Honda представила новий електричний ліфтбек
AutoGeek
2025-04-25T06:31:32Z
Tesla тестує FSD Supervised ─ «автономне» роботаксі, але з водієм за кермом
ITC
2025-04-25T06:25:37Z
Volkswagen запускає автономні автомобілі з ШІ-системою
Portaltele
2025-04-25T06:16:52Z
Honda презентувала два електричні ліфтбеки GT
AutoCentre
2025-04-25T06:13:53Z
Новий етап для групи RENAULT в Індії – відкриття дизайн-центру RENAULT у Ченнаї
AutoCentre
2025-04-25T05:46:19Z
Восени в Україні: DS інтегрував технології Formula E у флагманський електромобіль
AutoGeek
2025-04-25T05:42:24Z
Гібрид, якому позаздрить електрокар: Zeekr 9X проїжджає понад 380 км на електротязі
ITC
2025-04-25T05:07:07Z
В Україну їде новий кросовер Chery Tiggo: всі подробиці
ЗаРулем
2025-04-25T04:09:25Z
Інноваційний Slate атакує ринок електромобілів із пікапом за менше ніж $20,000, що може перетворюватися на SUV
Топ Жир
2025-04-25T03:30:31Z
Державна цензура поступово поширюється на Bluesky
InternetUA
2025-04-25T06:32:25Z
Adobe випускає нові моделі створення зображень Firefly і оновлену веб-програму Firefly
InternetUA
2025-04-25T06:16:48Z
Ексрозробники Metro майже готові випустити свій новий науково-фантастичний шутер – La Quimera
Знай
2025-04-25T05:51:29Z
Зонд NASA вперше зробив фотографію руху на Марсі: такого ще ніколи не бачили
Фокус
2025-04-25T05:45:20Z
Чому не можна залишати телефон на зарядці на всю ніч
InternetUA
2025-04-25T05:43:58Z
Огляд смартфона POCO F7 Ultra: несподівано дорогий, очікувано потужний
ITC
2025-04-25T05:07:54Z
Користувачі Apple частіше обирають доступніші моделі iPhone
InternetUA
2025-04-25T04:01:31Z
Bithumb попередила про ризики після атаки на телеком-гіганта Південної Кореї
InternetUA
2025-04-25T03:52:30Z
Загадка для найрозумніших: чим відрізняються 2 курки
GlavRed
2025-04-25T03:27:41Z