MY.UAНовини
Час повертатись додому? Чому у Європі змінилося ставлення до українських біженців
Час повертатись додому? Чому у Європі змінилося ставлення до українських біженців

Час повертатись додому? Чому у Європі змінилося ставлення до українських біженців

Кількість українських біженців не зменшується. За даними ООН, станом на 16 травня 2024 року у світі було зафіксовано 6,484 млн біженців, з них у Європі — 5,942 млн. Сьогодні у країнах ЄС немає єдиної думки щодо подальшої долі біженців з України, тож, скільки країн — стільки новин.

Інформація у ЗМІ майже не залишає сумнівів: ставлення до українців в Європі змінюється. Країни скорочують допомогу, вимагають додаткових документів для отримання виплат, а деякі взагалі обіцяють гроші тим, хто поїде додому назавжди. Що думають з цього приводу самі українські біженці та чи відчувають зміни настроїв на своєму досвіді, Фокус дізнався з перших вуст.

Квиток в один кінець та виселення з квартир: що відбувається у країнах ЄС

Нова програма у Чехії, що діятиме з червня до листопада, пропонує українцям зі статусом тимчасового захисту повернутися додому. Українцям оплатять квитки на автобус, хворим для транспортування в Україну нададуть машини швидкої допомоги, повідомляє Radio Prague International.

Раніше чималі гроші за повернення українцям обіцяла Швейцарія. Швейцарський уряд налаштований рішуче та обіцяє зробити все можливе, щоб якомога більше українців виїхали у 2024-2025.

Важливо Новий 2024 рік для українських біженців у Європі: або працюй, або їдь додому

Грант для тих, хто добровільно поїде додому, пропонує Норвегія. За повернення обіцяють 17,5 тис. норвезьких крон (1520 євро).

В середині травня понад 1000 українських біженців у Німеччині отримали письмові прохання звільнити орендовані для них квартири до 15 червня. Ці квартири гостро потрібні біженцям з інших країн, яким за законом заборонено знімати власне житло, тоді як українці таке право мають.

Деякі країни готові заплатити, щоб біженці поїхали додому
Фото: Getty

Зменшити пенсії та виплати по інвалідності для 2500 українських біженців планують в Ірландії, про скорочення допомоги заявила Німеччина, скоротила підтримку Польща.

Експерти кажуть, що це звичайна практика: спочатку Європа пропонує допомогу, щоб залучити мігрантів, а потім скорочує, щоб залишилися тільки ті, хто прагне працювати.

Думка біженців: зміни є, але не критичні

Щоб дізнатися, що відчувають самі українці за кордоном, Фокус запитав біженців в різних країнах про їх власний досвід та відчуття. Виявилося, що все зовсім не так, як здається здалеку.

"Як і всі, я багато читаю в ЗМІ про те, як змінилося ставлення поляків до українців, — каже Віра, що живе у Варшаві. — А моя мама вже стільки начиталася, що майже кожного дня каже: треба їхати додому, нас тут всі ненавидять! Особисто я ніякої ненависті не відчуваю. Так, ставлення до нас спокійніше, ніж навесні 2022-го, але ж не можна вимагати, щоб люди з країни, де немає війни, жили на таких нервах третій рік".

Спочатку Європа пропонує допомогу, щоб залучити мігрантів, а потім скорочує, щоб залишилися тільки ті, хто прагне працювати

Тетяна, що живе в Естонії, розповідає про деякі ускладнення з допомогою. Якщо у 2022-2023 біженцям вірили на слово, що, наприклад, вони отримують в Україні 3500 грн пенсії або не отримують жодної допомоги на дитину, то зараз необхідні документальні підтвердження. Багато хто обурюється, бо, наприклад, виїхали з окупованих територій і отримати такі офіційні документи доволі проблематично. Але з іншого боку, Естонія — не настільки багата країна, щоб третій рік роздавати гроші без документів.

Ставлення до тих, хто приїхав та працює, зазвичай позитивне

"Загалом ставлення до нас в Естонії не змінилося. Естонці, як і раніше, дуже до нас відкриті та готові допомагати. Проводяться різноманітні заходи, є безкоштовні курси естонської, активно працює Pagulasabi — організація, що допомагає біженцям", — розповіла жінка у розмові з Фокусом.

Олена з Вільнюсу (Литва) каже, що за минулі роки друзями на новому місці не обросла, бо працювала майже без вихідних. "В місцевих групах якийсь час бачила чимало коментарів від литовців — мовляв, ми Україні допомагаємо, донатимо, з бюджету виділяють кошти, а українці дозволяють собі відпочивати на морях".

Важливо "Нехай здають паспорти!" Чому ідея Безуглої позбавити громадянства українців за кордоном уб'є економіку

Юлія з Відня вважає що ставлення до українців в Австрії суттєво погіршилося. "Українці всім трохи набридли, — вважає Юлія. — Останнім часом жити стало складніше, хоча тут велику роль відіграє людський фактор. Нам пощастило — ми потрапили в організацію, яка нам дуже допомогла. Там директоркою була австрійка — дуже приємна людина. І наша бератор (людина, яка контролює, що ми знаходимося вдома кожні три дні) — також чудова людина, я їй дуже вдячна. А, наприклад, у знайомих була бератор — "тихий жах".

Ніка, яка мешкає у Норвегії, згадує, що коли вона приїхала два роки тому, допомога була колосальною. "Мене взяли до університету на курс норвезької мови навіть без іспиту з англійської. Зараз українців дуже багато, країна пропонує грошову допомогу на рік. Далі — твої проблеми. Але тут дуже складно знайти роботу, роботодавці віддають перевагу норвежцям. Так само в університет неохоче беруть українців, навіть якщо знаєш норвезьку. Держава турбується про своїх, бо саме вони — майбутнє цієї країни, а не українці, які приїхали на кілька років".

Айтівцям для роботи в будь-якій країні вистачає англійської, решті доведеться вчити нову мову
Фото: Unsplash

В Туреччині два роки тому війна в Україні була у всіх на слуху, але зараз вже більше 1,5 років туркам по телебаченню нічого про нас не показують, розповідає Наталя, що живе у Ізмірі. "З самого початку, коли місцеві дізнавалися, що я з України, висловлювали співчуття, але уряд Туреччини нічим не допомагав і не допомагає біженцям. Після приїзду я звернулася до міжнародної організації, що допомагає біженцям, але мені запропонували тільки психолога. Загалом, українські біженці живуть тут, як туристи: телефонні картки блокують через 3 місяці, складно зняти житло, жодних пільг".

Важливо Від українських біженців у Німеччині вимагають сплатити внески: що з цим робити

Марія з Люксембургу нагадує, що це — країна експатів, тому ставлення до тих, хто приїхав та працює, вкрай позитивне. Проте інтегруватися дуже складно через мовне питання. "Тут три державні мови — французька, німецька та люксембурзька. Айтівцям вистачає і англійської, але, наприклад, без французької знайти роботу в сфері послуг неможливо. Місцеві взагалі знають по три-чотири і більше мов, тож конкурувати з ними важко. Мешканці країни дуже дружелюбні, але не мають досвіду прийому біженців, на відміну від сусідів. У перші місяці війни мешканці Люксембургу відчиняли двері для біженців, приймали у себе, але це не може тривати роками. Люди втомилися, хотіли б виселити біженців, але нема куди — ціни на житло шалені, до того ж, великі черги".

"Люди поводяться по-різному, тож і ставлення до них різне"

Респонденти, опитані Фокусом, часто кажуть про важливість міжособистісного чинника. Тобто якщо людина в новій країні зіткнулася з проблемами та ворожістю, це не означає, що вороже налаштована вся країна. Скоріше, це каже про саму людину та її оточення за певних обставин та у певний час. До того ж, негативні кейси набувають більш великого поширення, ніж позитивні, завдяки соцмережам.

Важливо Дорога додому: більшість біженців не повернеться в Україну, але ще не все втрачено

Директор консалтингової компанії "Михайлов та партнери" Віталій Михайлов вважає, що умовно біженців в будь-якій країні можна розділити на три категорії.

Перша — це ті, хто адаптуються усіма можливими способами: навчаються, вивчають мову країни, віддають дітей у місцеві школи, працюють, платять налоги, відвідують різноманітні заходи, використовують інші способи інтеграції.

Європа втомилася від біженців, що не хочуть працювати
Фото: Колаж: Фокус

Друга категорія — це ті, хто просто сидять, чекають і нічого не роблять. З самого початку вони вважали, що залишаться на новому місці на місяць-два, тому ані нова мова, ані робота, ані інтеграція їм не потрібні. Так вони вже живуть третій рік, й досі не знають, повертатимуться чи ні, хоча сподівань на повернення набагато менше. Тож сидять на виплатах та чекають.

Представники третьої групи не сидять на місці та постійно пересуваються різними країнами, порівнюючи, де краще. Вони вже отримували виплати в двох-трьох та більше країнах, деякі поверталися на декілька місяців в Україну, а потім знов вирушили до Європи.

Ставлення до різних груп біженців у місцевих мешканців різне. Європейці вже втомилися від наших біженців, які третій рік сидять на виплатах

"Зрозуміло, що поводяться всі ці люди по-різному, — відзначив Віталій Михайлов у коментарі Фокусу. — "Адаптовані" працюють, вивчають країну та її побут, звикають жити за новими правилами. "Ждуни" нічого не роблять, бо живуть в Європі, доки платять виплати. Припинять платити — скажуть "дякую" та поїдуть. Або не скажуть. "Мандрівники" часто дотримуються ідеї, що їм усі винні. Вони люблять "качати права", вимагати краще житло або школу для дітей, скаржитися на маленькі виплати та погане життя. ВІдповідно, ставлення до різних груп біженців у місцевих мешканців різне. Не дивно, що європейці вже втомилися від наших біженців, які третій рік сидять на виплатах".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На Херсонщині аграрії зібрали перші 500 тонн кавунів
УкраинФорм
2025-07-13T13:06:05Z
Закупівлі продуктів для ЗСУ: найбільше фальсифікують сири
AgroPortal
2025-07-13T13:00:46Z
Не згайте час – деяким українцям потрібно подати заяву до ПФУ, аби не втратити пенсії
24tv
2025-07-13T12:51:55Z
На Київщині розпочалися жнива
УкраинФорм
2025-07-13T12:33:05Z
Amazon скорочує штат через ШІ: подібні прогнози озвучують і інші технологічні гіганти
InternetUA
2025-07-13T12:31:04Z
У Нідерландах змінюється структура картоплярства
AgroPortal
2025-07-13T12:30:45Z
У Росії знижується рентабельність агропромислового сектору - зовнішня розвідка
УкраинФорм
2025-07-13T12:18:12Z
Ринок праці ожив: які фахівці потрібні бізнесу в червні
24tv
2025-07-13T12:06:23Z
Сповільнення зростання цін на хліб, яйця та овочі: з чим повʼязано та скільки триватиме
ZN UA
2025-07-13T11:45:37Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Чим поливати аґрус та смородину після збирання врожаю - корисні розчини
Gazeta UA
2025-07-13T12:39:13Z
Як зварити картоплю, щоб вийшла смачною: більшість господинь роблять це неправильно
TSN
2025-07-13T12:36:00Z
Диня: користь, поживна цінність і калорійність
TSN
2025-07-13T12:21:40Z
Найпоширеніші помилки приготування їжі на грилі: як не зіпсувати м’ясо та овочі
TSN
2025-07-13T11:21:41Z
Чому не цвіте герань: 5 причин і як їх виправити
24tv
2025-07-13T11:21:31Z
10 причин додати аґрус до свого раціону
24tv
2025-07-13T11:15:27Z
До 38 зросла кількість відвідувачів району водоспаду Шипіт, які захворіли на гостру кишкову інфекцію
Украина Криминальная
2025-07-13T10:54:44Z
Це інтервальне тренування займає лише 30 хвилин на день, але здатне змінити ваше життя
24tv
2025-07-13T10:27:16Z
ЗМІ: у США звільнили десятки слідчих, які вели справи проти Трампа
Европейская правда
2025-07-13T12:57:39Z
Вітренко розповів, чи пропонували йому стати міністром освіти і чи має він такі амбіції
24tv
2025-07-13T12:57:07Z
Росія готується до "вирішальної битви": що задумав ворог
GlavRed
2025-07-13T12:54:40Z
У США шахрай за допомогою ШІ імітував голос Марко Рубіо: Держдепартамент вжив заходів
24tv
2025-07-13T12:54:01Z
Полковник армії Великої Британії назвав фатальний прорахунок Путіна
24tv
2025-07-13T12:51:16Z
КНДР могла передати Росії понад 12 мільйонів 152-мм снарядів - розвідка Південної Кореї
УкраинФорм
2025-07-13T12:48:51Z
У Самарі росіяни атакували дронами будівлю ТЦК та СП - ЗМІ
Gazeta UA
2025-07-13T12:39:11Z
У Мінфіні Німеччини попередили: тарифи Трампа небезпечні для США також
Европейская правда
2025-07-13T12:25:25Z
В отпуск – за границу: кто из мужчин имеет шанс на выезд во время войны
Знай
2025-07-13T12:21:34Z
Гроза, шквальний вітер і град: коли у Львові знову вируватиме негода
24tv
2025-07-13T12:57:14Z
Готуйтеся до +40 градусів: синоптик Діденко попередила про екстремальну спеку
Хвиля
2025-07-13T12:48:04Z
Графік відключення води на тиждень з 14 до 20 липня у Вінницькій області: кому готуватися до обмежень
Политека
2025-07-13T12:30:48Z
Прокуратура втратила можливість повернути державі землі заказника що межує з Білорусссю
ZN UA
2025-07-13T12:30:03Z
"Не хочу вас лякати": синоптикиня попередила про різкий температурний удар
GlavRed
2025-07-13T12:27:36Z
+33 і далі буде: літо вмикає режим "гриль"
Gazeta UA
2025-07-13T12:21:57Z
13 липня — день спонтанності, сили й нових рішень
360ua.news
2025-07-13T12:06:19Z
Армія РФ знову обстрілює Слов'янськ: поранені двоє людей, серед них - 13-річний хлопчик
УкраинФорм
2025-07-13T12:06:18Z
В Україні очікується дуже високий стрибок температури повітря – Діденко
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T12:03:26Z
Яка вартість присвоєння кадастрового номера ділянці у 2025 році
24tv
2025-07-13T13:03:45Z
Робота для пенсіонерів у Миколаєві: хто може заробляти 25 тисяч гривень
Политека
2025-07-13T13:01:46Z
Комплекси ППО Skynex - експерт назвав переваги системи
InternetUA
2025-07-13T13:01:27Z
Україна переходить на нову систему обліку в ТЦК - кого зачепить в першу чергу
GlavRed
2025-07-13T13:00:37Z
"Засяяв яскравіше всіх": барабанщик зі Львова став зіркою мережі після запальних танців
Фокус
2025-07-13T12:57:24Z
Військовий облік для школярів та юнаків 17-25 років: як зареєструватися без ТЦК
Хвиля
2025-07-13T12:45:57Z
Хлопці 17–25 років автоматично опиняються на обліку в ТЦК – подробиці
TSN
2025-07-13T12:36:34Z
ЗС РФ використовуватиме невразливі "Шахеди": командир ЗСУ попередив про загрозу
Фокус
2025-07-13T12:36:08Z
"Вперше в історії": Залужний анонсував нову фазу війни, що тепер зміниться
GlavRed
2025-07-13T12:27:44Z
У Римі близько тисячі людей відвідали виставку «Маленький Принц», яка народилась у Львові
УкраинФорм
2025-07-13T12:57:33Z
Андрій Джеджула розповів про стосунки з сином від Дімопулос, який живе з ним: "Непростий період"
TSN
2025-07-13T12:36:20Z
Точицький обговорив із директором Авіньйонського фестивалю театральну співпрацю
УкраинФорм
2025-07-13T12:30:20Z
Квіткова і Добринін зворушливо привітали сина з 4-річчям: "Ти найкращий, Левчик"
24tv
2025-07-13T12:24:21Z
Ірина Білик зізналася, про що шкодує найбільше: "А треба було б"
GlavRed
2025-07-13T11:27:11Z
Павло Зібров замилував рідкісним фото з донькою-красунею, з якою по-сімейному проводить вихідні
TSN
2025-07-13T11:21:23Z
Захисник "Азовсталі" Діанов показав, як по-особливому проводить медовий місяць із дружиною
TSN
2025-07-13T11:06:51Z
У топі книг Педро Паскаля опинилися російські письменники: українці відреагували
Фокус
2025-07-13T10:51:23Z
Поки вся країна під обстрілом: під Львовом вибухнув скандал через російську музику
Фокус
2025-07-13T10:42:30Z
СБУ ліквідувала кілерів, які убили полковника Служби безпеки у Києві
Украина Криминальная
2025-07-13T13:04:08Z
Несподіваний землетрус в Чернівецькій області: що відомо про підземний поштовх
TSN
2025-07-13T13:00:58Z
У Запоріжжі через російський обстріл загинула жінка, ще одну людину шукають під завалами
Лига
2025-07-13T12:33:51Z
У Самарі внаслідок атаки дронів пошкоджені школа та будинки
УкраинФорм
2025-07-13T12:33:06Z
На Луганщині масштабні лісові пожежі знищили понад 100 гектарів лісу
УкраинФорм
2025-07-13T12:27:55Z
Кількість жертв повені в Техасі зросла до щонайменше 129, понад 160 людей - зникли безвісти
УкраинФорм
2025-07-13T12:18:22Z
У Техасі вже 129 загиблих та 166 зниклих безвісти через повені
Лига
2025-07-13T12:12:17Z
Житомирські поліцейські розшукують безвісно зниклу 15-річну містянку
Украина Криминальная
2025-07-13T12:06:41Z
З тимчасово окупованої території Херсонщини евакуювали підлітка
УкраинФорм
2025-07-13T11:57:21Z
У вас вдома може бути річ, яка "запрограмована" на нещастя та втрати. Передивіться, чи немає її
Telegraf
2025-07-13T13:00:43Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 липня: Тельцям - терпіння, Рибам - зміни
GlavRed
2025-07-13T12:51:14Z
Нашестя фламінго в Італії, птахи знищують поля з рисом
360ua.news
2025-07-13T12:48:50Z
Про це мовчать навіть досвідчені городники: чи варто садити лохину у липні
24tv
2025-07-13T12:27:46Z
Батьки змушені платити $5000 щомісяця, аби їхня 27-річна дочка не ночувала на вулиці
Фокус
2025-07-13T11:45:12Z
Соковиті ягоди та ніжний крем: готуємо малинове тирамісу від Ярославського
24tv
2025-07-13T11:30:27Z
Консервація не вибухне та не забродить: як за 10 секунд простерилізувати банки
GlavRed
2025-07-13T11:27:58Z
Спека на вулиці, а світла немає. Як зберегти продукти, щоб вони були свіжими
Telegraf
2025-07-13T10:12:45Z
У житті 4 знаків Зодіаку починається новий період: буде, що згадати до зими
Знай
2025-07-13T09:51:39Z
Як змусити iPhone працювати по максимуму: топ 5 налаштувань, які треба змінити
Фокус
2025-07-13T13:00:27Z
Бабуся обвалила скляний міст з людьми: в мережі став вірусним ШІ-фейк
Фокус
2025-07-13T12:45:30Z
Ціни на рівні з iPhone: стало відомо, скільки коштуватимуть смартфони Google Pixel 10
InternetUA
2025-07-13T12:04:06Z
SpaceX успішно запустила супутник на геостаціонарну орбіту
Portaltele
2025-07-13T11:54:53Z
Чому Apple припинила вкладати фірмові наліпки до iPhone
InternetUA
2025-07-13T11:31:36Z
Науковці навчились добувати «зелений» аміак із повітря
AgroPortal
2025-07-13T11:30:50Z
Чи випустить Apple iPhone 17e: відомо деталі
InternetUA
2025-07-13T11:04:56Z
Топ-3 смартфони з найкращими дисплеями серед конкурентів: результати тестів
Фокус
2025-07-13T11:00:08Z
Apple готує до випуску оновлену модель Apple TV
Portaltele
2025-07-13T10:54:21Z
Представлений Smart #3 : електричний кросовер із запасом ходу до 555 км та ціною від $23 тис
ITC
2025-07-13T12:19:56Z
Не BMW, а інший бренд врятував квартальні показники концерну
Топ Жир
2025-07-13T11:48:08Z
Як Volkswagen Transporter отримав двері у незвичайному місці
AutoCentre
2025-07-13T09:03:30Z
Audi доповнює лінійку електрокросоверів новими Q6 та SQ6 Sportback e-tron
AutoCentre
2025-07-13T07:15:15Z
Як змінилися правила проходження техогляду транспортних засобів, кому потрібно його проходити, де це зробити і скільки це коштує?
Украина Криминальная
2025-07-13T05:42:15Z
Як захистити свій автомобіль від екстремальної літньої спеки: 5 критично важливих нюансів
24tv
2025-07-13T03:15:25Z
Неймовірно, але це справжній Nissan 350Z
Топ Жир
2025-07-13T01:18:38Z
Цей універсал Lexus виглядає так чудово, що ви будете злитись, дізнавшись, що його не існує
Топ Жир
2025-07-12T23:48:05Z
Китайці розкуповують цей електромобіль за $15 тисяч швидше, ніж Toyota встигає його виробляти
Топ Жир
2025-07-12T21:48:26Z
Усик завершив підготовку до реваншу проти Дюбуа і вирушив до Лондона
ZN UA
2025-07-13T13:07:07Z
Ньюкасл може перехопити Забарного у ПСЖ – ЗМІ
Football.ua
2025-07-13T13:04:36Z
Бразильський боксер вийшов на ринг під російську пісню і зізнався у любові Росії
24tv
2025-07-13T13:03:02Z
Українські баскетболістки поступилися Данії і завершили Євро-2025 16-ми
УкраинФорм
2025-07-13T12:57:06Z
Арда Туран: Жертви, яких зазнав український футбол, величезні
Football.ua
2025-07-13T12:24:47Z
Туран назвав двох зіркових футболістів, на яких усі в Шахтарі мають рівнятися
24tv
2025-07-13T12:12:29Z
Уругвайський футболіст «Полісся» Батіста гратиме в Колумбії
УкраинФорм
2025-07-13T12:09:29Z
Бешикташ може придбати Гріліша – ЗМІ
Football.ua
2025-07-13T12:06:36Z
Ковтун відсидить карантин через відмову від українського громадянства
24tv
2025-07-13T11:51:25Z