MY.UAНовини
Час повертатись додому? Чому у Європі змінилося ставлення до українських біженців
Час повертатись додому? Чому у Європі змінилося ставлення до українських біженців

Час повертатись додому? Чому у Європі змінилося ставлення до українських біженців

Кількість українських біженців не зменшується. За даними ООН, станом на 16 травня 2024 року у світі було зафіксовано 6,484 млн біженців, з них у Європі — 5,942 млн. Сьогодні у країнах ЄС немає єдиної думки щодо подальшої долі біженців з України, тож, скільки країн — стільки новин.

Інформація у ЗМІ майже не залишає сумнівів: ставлення до українців в Європі змінюється. Країни скорочують допомогу, вимагають додаткових документів для отримання виплат, а деякі взагалі обіцяють гроші тим, хто поїде додому назавжди. Що думають з цього приводу самі українські біженці та чи відчувають зміни настроїв на своєму досвіді, Фокус дізнався з перших вуст.

Квиток в один кінець та виселення з квартир: що відбувається у країнах ЄС

Нова програма у Чехії, що діятиме з червня до листопада, пропонує українцям зі статусом тимчасового захисту повернутися додому. Українцям оплатять квитки на автобус, хворим для транспортування в Україну нададуть машини швидкої допомоги, повідомляє Radio Prague International.

Раніше чималі гроші за повернення українцям обіцяла Швейцарія. Швейцарський уряд налаштований рішуче та обіцяє зробити все можливе, щоб якомога більше українців виїхали у 2024-2025.

Важливо Новий 2024 рік для українських біженців у Європі: або працюй, або їдь додому

Грант для тих, хто добровільно поїде додому, пропонує Норвегія. За повернення обіцяють 17,5 тис. норвезьких крон (1520 євро).

В середині травня понад 1000 українських біженців у Німеччині отримали письмові прохання звільнити орендовані для них квартири до 15 червня. Ці квартири гостро потрібні біженцям з інших країн, яким за законом заборонено знімати власне житло, тоді як українці таке право мають.

Деякі країни готові заплатити, щоб біженці поїхали додому
Фото: Getty

Зменшити пенсії та виплати по інвалідності для 2500 українських біженців планують в Ірландії, про скорочення допомоги заявила Німеччина, скоротила підтримку Польща.

Експерти кажуть, що це звичайна практика: спочатку Європа пропонує допомогу, щоб залучити мігрантів, а потім скорочує, щоб залишилися тільки ті, хто прагне працювати.

Думка біженців: зміни є, але не критичні

Щоб дізнатися, що відчувають самі українці за кордоном, Фокус запитав біженців в різних країнах про їх власний досвід та відчуття. Виявилося, що все зовсім не так, як здається здалеку.

"Як і всі, я багато читаю в ЗМІ про те, як змінилося ставлення поляків до українців, — каже Віра, що живе у Варшаві. — А моя мама вже стільки начиталася, що майже кожного дня каже: треба їхати додому, нас тут всі ненавидять! Особисто я ніякої ненависті не відчуваю. Так, ставлення до нас спокійніше, ніж навесні 2022-го, але ж не можна вимагати, щоб люди з країни, де немає війни, жили на таких нервах третій рік".

Спочатку Європа пропонує допомогу, щоб залучити мігрантів, а потім скорочує, щоб залишилися тільки ті, хто прагне працювати

Тетяна, що живе в Естонії, розповідає про деякі ускладнення з допомогою. Якщо у 2022-2023 біженцям вірили на слово, що, наприклад, вони отримують в Україні 3500 грн пенсії або не отримують жодної допомоги на дитину, то зараз необхідні документальні підтвердження. Багато хто обурюється, бо, наприклад, виїхали з окупованих територій і отримати такі офіційні документи доволі проблематично. Але з іншого боку, Естонія — не настільки багата країна, щоб третій рік роздавати гроші без документів.

Ставлення до тих, хто приїхав та працює, зазвичай позитивне

"Загалом ставлення до нас в Естонії не змінилося. Естонці, як і раніше, дуже до нас відкриті та готові допомагати. Проводяться різноманітні заходи, є безкоштовні курси естонської, активно працює Pagulasabi — організація, що допомагає біженцям", — розповіла жінка у розмові з Фокусом.

Олена з Вільнюсу (Литва) каже, що за минулі роки друзями на новому місці не обросла, бо працювала майже без вихідних. "В місцевих групах якийсь час бачила чимало коментарів від литовців — мовляв, ми Україні допомагаємо, донатимо, з бюджету виділяють кошти, а українці дозволяють собі відпочивати на морях".

Важливо "Нехай здають паспорти!" Чому ідея Безуглої позбавити громадянства українців за кордоном уб'є економіку

Юлія з Відня вважає що ставлення до українців в Австрії суттєво погіршилося. "Українці всім трохи набридли, — вважає Юлія. — Останнім часом жити стало складніше, хоча тут велику роль відіграє людський фактор. Нам пощастило — ми потрапили в організацію, яка нам дуже допомогла. Там директоркою була австрійка — дуже приємна людина. І наша бератор (людина, яка контролює, що ми знаходимося вдома кожні три дні) — також чудова людина, я їй дуже вдячна. А, наприклад, у знайомих була бератор — "тихий жах".

Ніка, яка мешкає у Норвегії, згадує, що коли вона приїхала два роки тому, допомога була колосальною. "Мене взяли до університету на курс норвезької мови навіть без іспиту з англійської. Зараз українців дуже багато, країна пропонує грошову допомогу на рік. Далі — твої проблеми. Але тут дуже складно знайти роботу, роботодавці віддають перевагу норвежцям. Так само в університет неохоче беруть українців, навіть якщо знаєш норвезьку. Держава турбується про своїх, бо саме вони — майбутнє цієї країни, а не українці, які приїхали на кілька років".

Айтівцям для роботи в будь-якій країні вистачає англійської, решті доведеться вчити нову мову
Фото: Unsplash

В Туреччині два роки тому війна в Україні була у всіх на слуху, але зараз вже більше 1,5 років туркам по телебаченню нічого про нас не показують, розповідає Наталя, що живе у Ізмірі. "З самого початку, коли місцеві дізнавалися, що я з України, висловлювали співчуття, але уряд Туреччини нічим не допомагав і не допомагає біженцям. Після приїзду я звернулася до міжнародної організації, що допомагає біженцям, але мені запропонували тільки психолога. Загалом, українські біженці живуть тут, як туристи: телефонні картки блокують через 3 місяці, складно зняти житло, жодних пільг".

Важливо Від українських біженців у Німеччині вимагають сплатити внески: що з цим робити

Марія з Люксембургу нагадує, що це — країна експатів, тому ставлення до тих, хто приїхав та працює, вкрай позитивне. Проте інтегруватися дуже складно через мовне питання. "Тут три державні мови — французька, німецька та люксембурзька. Айтівцям вистачає і англійської, але, наприклад, без французької знайти роботу в сфері послуг неможливо. Місцеві взагалі знають по три-чотири і більше мов, тож конкурувати з ними важко. Мешканці країни дуже дружелюбні, але не мають досвіду прийому біженців, на відміну від сусідів. У перші місяці війни мешканці Люксембургу відчиняли двері для біженців, приймали у себе, але це не може тривати роками. Люди втомилися, хотіли б виселити біженців, але нема куди — ціни на житло шалені, до того ж, великі черги".

"Люди поводяться по-різному, тож і ставлення до них різне"

Респонденти, опитані Фокусом, часто кажуть про важливість міжособистісного чинника. Тобто якщо людина в новій країні зіткнулася з проблемами та ворожістю, це не означає, що вороже налаштована вся країна. Скоріше, це каже про саму людину та її оточення за певних обставин та у певний час. До того ж, негативні кейси набувають більш великого поширення, ніж позитивні, завдяки соцмережам.

Важливо Дорога додому: більшість біженців не повернеться в Україну, але ще не все втрачено

Директор консалтингової компанії "Михайлов та партнери" Віталій Михайлов вважає, що умовно біженців в будь-якій країні можна розділити на три категорії.

Перша — це ті, хто адаптуються усіма можливими способами: навчаються, вивчають мову країни, віддають дітей у місцеві школи, працюють, платять налоги, відвідують різноманітні заходи, використовують інші способи інтеграції.

Європа втомилася від біженців, що не хочуть працювати
Фото: Колаж: Фокус

Друга категорія — це ті, хто просто сидять, чекають і нічого не роблять. З самого початку вони вважали, що залишаться на новому місці на місяць-два, тому ані нова мова, ані робота, ані інтеграція їм не потрібні. Так вони вже живуть третій рік, й досі не знають, повертатимуться чи ні, хоча сподівань на повернення набагато менше. Тож сидять на виплатах та чекають.

Представники третьої групи не сидять на місці та постійно пересуваються різними країнами, порівнюючи, де краще. Вони вже отримували виплати в двох-трьох та більше країнах, деякі поверталися на декілька місяців в Україну, а потім знов вирушили до Європи.

Ставлення до різних груп біженців у місцевих мешканців різне. Європейці вже втомилися від наших біженців, які третій рік сидять на виплатах

"Зрозуміло, що поводяться всі ці люди по-різному, — відзначив Віталій Михайлов у коментарі Фокусу. — "Адаптовані" працюють, вивчають країну та її побут, звикають жити за новими правилами. "Ждуни" нічого не роблять, бо живуть в Європі, доки платять виплати. Припинять платити — скажуть "дякую" та поїдуть. Або не скажуть. "Мандрівники" часто дотримуються ідеї, що їм усі винні. Вони люблять "качати права", вимагати краще житло або школу для дітей, скаржитися на маленькі виплати та погане життя. ВІдповідно, ставлення до різних груп біженців у місцевих мешканців різне. Не дивно, що європейці вже втомилися від наших біженців, які третій рік сидять на виплатах".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Війська РФ просуваються в Донецькій області, намагаючись оточити Велику Новосілку – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T03:21:57Z
У Водоліїв буде лінивий день: гороскоп на 26 листопада
24tv
2024-11-26T03:00:36Z
Ближче до Нового року будуть найскладніші часи для Покровська ‒ військовий Фірсов
ZN UA
2024-11-26T02:49:19Z
Протипіхотні міни від Байдена: чи допоможуть вони на фронті
24tv
2024-11-26T02:45:18Z
Загарбники обіцяють забезпечити Сіверськодонецьк опаленням і водою до 2030 року
УкраинФорм
2024-11-26T02:36:18Z
Росіяни придумали пастку на Харківщині й швидко наступають на Торецьк: огляд фронту й карти ISW
24tv
2024-11-26T02:36:00Z
Гороскоп на 26 листопада: у вівторок Всесвіт на вашому боці
Знай
2024-11-26T02:30:09Z
На Сумщині пролунав 258 вибухів
TSN
2024-11-26T02:21:12Z
Росіяни не змоги форсувати річку на Донеччині – чи пригальмує це їхнє просування
ZN UA
2024-11-26T02:19:46Z
У США відреагували на погрози РФ щодо бази ПРО у Польщі
1News
2024-11-26T03:27:42Z
Помічник Трампа вимагав гроші у кандидатів на посади в новому кабінеті - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-26T03:21:16Z
Трамп обіцяє в перший день президентства підняти тарифи на товари з Китаю, Мексики й Канади
УкраинФорм
2024-11-26T03:19:48Z
Путіна переграли: США хочуть завершення активних бойових дій в Україні - Снєгирьов
GlavRed
2024-11-26T03:12:12Z
В Україні депутата Держдуми РФ засудили на 15 років з конфіскацією
УкраинФорм
2024-11-26T02:51:29Z
Євросоюз не забезпечив Україну всім необхідним для захисту від агресії РФ — Боррель
TSN
2024-11-26T02:51:06Z
З погляду Кремля Європа не перебуває у стані миру з Росією німецький генерал
УкраинФорм
2024-11-26T02:36:11Z
В Україні підрахували, скільки Росія витратила на ракетно-дронові атаки з початку вторгнення
Хвиля
2024-11-26T02:09:03Z
Сьогодні ми концентруємося на найчіткіших обіцянках Трампа щодо завершення війни в Україні – Стефанішина
ZN UA
2024-11-26T02:07:12Z
Один актор — 23 персонажі: Лаврін зі "Спіймати Кайдаша" озвучив Stalker 2
Фокус
2024-11-25T22:15:29Z
Популярна пісня Ельзи з "Крижаного серця" знову підкорює мережу
24tv
2024-11-25T22:03:12Z
Вартий очікування: все, що відомо про приквел хітового мультфільму "Думками навиворіт"
24tv
2024-11-25T21:39:21Z
"Найбожевільніший вчинок": Джамала розповіла, на що зважилася під час війни
GlavRed
2024-11-25T21:27:44Z
Максим Галкін публічно принизив путініста Філіпа Кіркорова - подробиці
GlavRed
2024-11-25T21:27:01Z
Акторка з Маріуполя знялася в пропагандистському ролику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:21:13Z
Неочікуваний дует: Женя Галич та Lely45 запрем'єрили кліп на пісню "Усе ж таки друзі"
24tv
2024-11-25T21:18:37Z
Колишній чоловік Ані Лорак показав свою нову супутницю - який вона має вигляд
GlavRed
2024-11-25T20:27:36Z
Головні тренди новорічних суконь 2025
360ua.news
2024-11-25T20:15:50Z
Як можна використовувати аспірин під час прання: три способи
TSN
2024-11-26T02:39:10Z
Найкращі сніданки на думку дієтологів: десять варіантів
TSN
2024-11-26T01:39:44Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T21:30:55Z
8 звичок, які роблять успішні люди щоранку
Знай
2024-11-25T20:51:57Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Україна та Данія підписали угоду в сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2024-11-25T18:01:36Z
Названо ягоду, яка лікує абсолютно все
AgroNews
2024-11-25T17:37:52Z
Футзал. Україна оголосила заявку на матчі відбору Євро-2026
Football.ua
2024-11-25T22:23:03Z
Вест Гем впевнено обіграв Ньюкасл
Football.ua
2024-11-25T22:01:55Z
Лечче в гостях обіграв Венецію
Football.ua
2024-11-25T21:43:31Z
Полісся — Зоря 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-25T21:39:10Z
Визначилися номінанти на щорічні премії від ATP
УкраинФорм
2024-11-25T20:57:44Z
Президент Ла Ліги: Іноді Перес втрачає зв'язок з реальністю
Football.ua
2024-11-25T20:52:15Z
Чемпіонат України з вільної боротьби: юний спортсмен з Львівщини виборов перше місце
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Роналду розриває в Лізі чемпіонів: відео розкішного дубля португальця
24tv
2024-11-25T20:27:17Z
Аморім — після свого дебюту в МЮ: Мої гравці занадто багато думали під час гри
Football.ua
2024-11-25T20:01:29Z
Їм найважче в ці часи: БФ «Юлині бабусі» розпочинає акцію «Таємний Санта» для самотніх стареньких
Знай
2024-11-26T03:21:45Z
За проїзд можна не платити: хто має право їздити у міських маршрутках безкоштовно
Знай
2024-11-26T03:12:21Z
Перелік територій Мінреінтеграції: чи впливає він на виплату допомоги ВПО
ZN UA
2024-11-26T03:04:46Z
Яке сьогодні свято 26 листопада 2024 року: що може накликати бідність
GlavRed
2024-11-26T03:03:24Z
Росіянин зарізав власну доньку, але замість в′язниці поїхав на «СВО»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T02:09:45Z
Ростовську область атакували дрони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T01:00:01Z
Литва передала Україні нову партію військової допомоги
Хвиля
2024-11-26T00:12:17Z
В Україні запускають Єдиний державний реєстр домашніх тварин
Детектор М
2024-11-25T23:13:46Z
Демократії важко перевести економіку на воєнні рейки - німецький генерал
УкраинФорм
2024-11-25T22:51:07Z
АЗС змінили ціни на бензин та дизель та автогаз на початку тижня: як змінилася вартість
Хвиля
2024-11-26T03:06:50Z
Нацбанк за тиждень продав понад 590 мільйонів доларів
Хвиля
2024-11-25T21:36:49Z
Україна може подвоїти обсяг аграрного експорту
Хвиля
2024-11-25T21:03:40Z
ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
Хвиля
2024-11-25T20:21:05Z
Вартість яєць продовжує невпинно зростати: яка ситуація на ринку України
24tv
2024-11-25T20:03:01Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T19:16:44Z
Ціни на моркву в Україні продовжують падати: аналітики назвали вартість та пояснили тенденцію
Политека
2024-11-25T19:00:25Z
В Україні стрімко зростають ціни на овочі: як змінилася вартість огірків та помідорів наприкінці осені
Хвиля
2024-11-25T18:39:19Z
Вибухи у Києві, Тернопіль без води і світла: РФ атакувала Україну великою кількістю "шахедів"
Фокус
2024-11-26T03:15:35Z
У Тернополі втретє за ніч пролунав вибух — ЗМІ
TSN
2024-11-26T01:39:56Z
У Хмельницькому судитимуть неповнолітнього, який побив 15-річного студента у гуртожитку
Украина Криминальная
2024-11-26T00:34:24Z
Вибухи пролунали у Харкові та Києві — ЗМІ
TSN
2024-11-25T23:39:17Z
Суд відправив до тюрми на 15 років жителя Харківщини, який передавав ворогу дані про ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-25T23:21:15Z
На Тернопільщині померла 13-річна дитина. Це – четверта жертва отруєння цілої родини грибами
Украина Криминальная
2024-11-25T22:57:35Z
Стрілянина у готелі Києва: стрільцю повідомили про підозру та відправили під варту
ZN UA
2024-11-25T22:36:19Z
Рівнянина затримали за замах на умисне вбивство знайомої
Украина Криминальная
2024-11-25T22:09:11Z
Пожежа на Калузькому НПЗ: військовий експерт оцінив масштаби руйнувань
Политека
2024-11-25T21:51:39Z
Морози не страшні: як правильно підготувати виноград до зими - ефективні поради
GlavRed
2024-11-26T01:34:29Z
Лише справжній детектив знайде три відмінності: на пошук є лише 23 секунди
GlavRed
2024-11-26T00:27:56Z
Скільки можна зберігати м'ясо в холодильнику та в морозильній камері
TSN
2024-11-25T23:51:32Z
Рецепт квашеної капусти "Пелюстка" від зірки "Мастер Шеф": дуже хрумка та смачна
Политека
2024-11-25T23:30:37Z
Що буде, якщо подивитися в розбите дзеркало
TSN
2024-11-25T22:51:41Z
Робота мрії: в розкішний готель на Закарпатті потрібна доглядальниця за котами
TSN
2024-11-25T22:09:51Z
Не з ікрою чи шпротами: найкращий рецепт канапок на Новий рік
24tv
2024-11-25T21:57:13Z
8 речей, які ніколи не можна зберігати біля плити: це треба знати кожному
24tv
2024-11-25T21:33:28Z
2024 був кармічним, але чи пройшли ви урок: основні ознаки того, що в 2025 вам буде легше
Знай
2024-11-25T21:30:39Z
Sony працює над портативною консоллю для PlayStation 5
InternetUA
2024-11-26T03:01:51Z
Що не так на зображенні: треба знайти помилку за 4 секунди
GlavRed
2024-11-26T02:33:41Z
OpenAI сплачуватиме в Україні «податок на Google»
InternetUA
2024-11-26T02:01:32Z
Ще один великий виробник смартфонів може інтегрувати штучний інтелект від OpenAI
InternetUA
2024-11-26T01:01:39Z
Вчені з Китаю представили інноваційний штучний інтелект, що перевершить ChatPT
InternetUA
2024-11-26T00:01:26Z
Росіяни намагаються впровадити штучний інтелект у "шахеди" - ЗМІ
Хвиля
2024-11-25T23:12:31Z
Стартап Ubitium розробляє процесор, який об’єднає CPU, GPU, DSP та FPGA
ITC
2024-11-25T23:10:43Z
До Землі несеться астероїд розміром з футбольне поле: чи є загроза для планети
TSN
2024-11-25T22:39:49Z
NVIDIA GeForce RTX 50xx першими отримають пам’ять GDDR7, — інсайдер
ITC
2024-11-25T21:55:47Z
Водіям на замітку: як "врятувати" автомобіль від корозії – головні правила
GlavRed
2024-11-25T21:27:58Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z