MY.UAНовини
Мешканка Чернівців відкрила йога-студію у 59 років і викладає там уже 15 років
Мешканка Чернівців відкрила йога-студію у 59 років і викладає там уже 15 років

Мешканка Чернівців відкрила йога-студію у 59 років і викладає там уже 15 років

74-річна Людмила Мартиненко з Чернівців - сертифікована викладачка йоги за методом Айєнгара та засновниця йога-студії "Лотос". Людмила займається йогою вже 25 років, але не зупиняється на досягнутому – відточує свої вміння, удосконалює знання, вчить інших та допомагає відновлювати здоров'я своїм учням.

Пів століття Людмила вела звичайне життя – навчання, сім'я, робота… Але ближче до 50-ти все почало сипатися – діти виросли, з'явилися проблеми зі здоров'ям. Змінити ситуацію допомогло знайомство з йогою.

"Мої перші уроки коштували 2 гривні"

А колись, як каже, викладачка, вона відчувала своє тіло жорстким та не гнучким. Фото: надано Людмилою Мартиненко

– Усе своє життя я працювала - на заводі, потім на швейній фабриці, – згадує пані Людмила. - Тоді ніхто не замислювався про самореалізацію, як і про те, що за здоров'ям потрібно стежити. До речі, я прийшла до йоги ближче до 50 років, але познайомилася з нею ще у 24. Тоді мій дядько попросив, щоб я переклала книжку про йогу болгарських авторів з української на російську мову. Коли я перекладала, не розуміла, як перекласти анатомічні терміни. Тому пробувала виконувати пози, щоб найти відповідь. Тоді я переклала цю книжку і надовго забула про йогу.
Потім було заміжжя, діти, робота - собою я не займалася, не розуміла свого тіла. Ближче до 50-ти, через те що перенесла кілька операцій, - почувалася дуже слабою, боліли суглоби. Почала ходити на групу, де ми займалися чимось схожим на йогу. Була шокована, коли зрозуміла, в якому стані моє тіло. І це не дивно: хоча я любила фізичні вправи та гімнастику, востаннє на уроці фізкультури була у 18 років.

- Але ж можна було почати саме зі звичної фізкультури, зарядки, як вийшло, що прийшли саме до йоги?

- На той час у мене накопичилося багато проблем - і фізичних, і психологічних - я почала дуже інтенсивно практикувати. З подивом виявила, що практики почали змінювати моє життя, навіть сни. До йоги, поки тіло було хворе, слабеньке, мені снилися сни, де я була в розпачі і не могла вирватись із страшних ситуацій. Через три місяці практики і по сьогодні такі сни вже не сняться. Сильне тіло впливає на сни, на почуття впевненості.

Я стала активно шукати інформацію про йогу і відчувала, що хочу ділитися отриманими знаннями з подругами та колегами по роботі.

Чому я стала практикувати саме йогу? Тому що ще не було ніяких центрів, де пропонували оздоровчі системи. 

В першій групі вправи були під музику, і вони були взяті з йоги. Це було новим для мене, і я згадала, як перекладала книжку та радянський фільм "Індійські йоги - хто вони". В той час я трохи цікавилася ізотеричною літературою, що мала східні корені. Але думаю, що це боже провидіння.

Особливість методу Айєнгара - в точності інструкцій. Вважається, що краще, ніж Айєнгар, ніхто у світі робити пози не міг. Це з його глибоким знанням людського тіла. Він сам відновився після тифу та туберкульозу завдяки асанам з йоги, а потім почав розповсюджувати її у світі. Айєнгару знадобились роки, щоб зробити інструкції дуже чіткими і лаконічними, зрозумілими для учнів. Також створив методичні вказівки та систему навчання.

Йога тренує тіло гармонійно, і можна підібрати завдання для будь-якого рівня. Фото: надано Людмилою Мартиненко

- А перші уроки саме з йоги – як вони почалися? Коли?

- Вести перші уроки з йоги я почала не раптово. Я викладала йогу самоучки з 2000 року, тоді в мене не було вчителя. Почала пропонувати своїм колегам на фабриці 15-хвилинні уроки. Це не була виробнича гімнастика. Мені дуже хотілося ділитися отриманими знаннями. Це вже був чіткий вектор до викладання. Хоча на фабриці мені було доручено вести і виробничу гімнастику. Я придумала вправи для швей, які довго сидять зігнувшись. 

Спочатку навчила фізруків в цехах і потім робили вправи під радіосупровід. Вся фабрика «Трембіта» робила ці вправи. За книгами та касетами я почала сама вивчати пози, а потім викладала за вивченим матеріалом. Так тривало років сім. Перші 2-3 роки працювала безкоштовно, а пізніше за копійки. Мій урок тоді коштував 2 гривні – зараз про це смішно говорити. Ніколи не брала з людей багато: я людина старого ґарту, дуже відповідальна і з повагою ставлюся до чужих гаманців. Людям подобалося те, що я роблю: у мене є харизма, і на той момент я вже здобула другу вищу освіту, психологічну.

Далі я почала їздити на навчання. Змінювалося моє знання про тіло - змінювалося викладання йоги. Мені вдалося побувати на занятті в одного прекрасного педагога - вистачило одного уроку, щоб зрозуміти, як багато ще потрібно вчитися і що тепер мене чекає довгий шлях. Але я горіла цим. Незважаючи на те, що мені було 56 років, практикувати я могла, як молоді жінки, була гнучкою, за період самонавчання не зазнала жодної травми. 

- До речі, така ваша гнучкість - це генетика чи результат завзятих занять?

- Насамперед, звісно, ​​генетика. Батько добре плавав, мама займалася танцями та гімнастикою, була дуже гнучкою. На жаль, у них було важке життя, вони не мали можливості розвивати свої таланти.

Стійка на голові? Не проблема, якщо ти тренований. Фото: надано Людмилою Мартиненко

Гроші почали приходити самі

- Коли ви відкрили свою студію йоги?

- Офіційно перша студія з йоги Айєнгара в Україні була заснована мною в 2009 році, на той момент мені було 59 років. До цього мої заняття проходили у дитячому садку, де я арендувала зал.

Пані Людмила каже, що практика йоги допомогла їй зцілітись не лише фізично, а й духовно. Фото: надано Людмилою Мартиненко

Треба сказати, коли від йоги почали надходити гроші, для мене це було дуже незвичайно. Я звикла заробляти на фабриці, але через рік-два після того, як почала викладати йогу, - пішла з роботи. У мене вже була пенсія, я не боялася піти, дивилася в майбутнє з оптимізмом – і люди приходили та приходили. До того ж мої заняття коштували дуже дешево.

Коли завідувачка дитячого садка попросила залишити приміщення, переживала, що доведеться підвищити вартість абонементу вдвічі через нову оренду. Богові було вгодно, щоб усе вийшло швидко – у мене не виникло перешкод, і я могла рухатися далі. Швидко знайшла новий зал (мене навчили, як говорити з орендарем, щоб він не зробив ціну надто високою, я нічого цього не вміла). Коли я відкрила студію, то стала приватним підприємцем. З того часу у мене з'явився і сайт, на уроки приходило понад 20 людей.

І гроші почали приходити ніби самі по собі. Я їздила на семінари до Індії, Франції – все власним коштом. Я також навчала, організовувала майстер-класи та семінари. Згодом мої учні від мене йшли, відкривали свої центри та ставали моїми конкурентами. Напевно, у нас у Чернівцях найбільша кількість викладачів йоги за методом Айєнгара в Україні і, здебільшого, це мої учні.

У 2011 році я стала сертифікованим викладачем, мій сертифікат був підписаний самим Айєнгаром, він тоді був ще живий (у 2014 році у віці 96 років він покинув цей світ). Згодом відкрився центр Айєнгара в Харкові, Одесі, Миколаєві.

- Сьогодні, окрім офлайн занять, у вас є і заняття онлайн. Ви не втомлюєтеся?

- Останнім часом почала втомлюватися, бо щодня веду у студії урок, плюс увечері уроки онлайн. У мене є учні в Америці, Польщі, Німеччині, Норвегії, Ірландії – всі наші українки.

- Після початку повномасштабного вторгнення чи змінилися ваші заняття?

- З перших днів повномасштабного вторгнення у ​​Чернівцях людей як корова язиком злизала: ми дуже близько до кордону, хоч у нас, слава Богу, жодного разу не падали бомби. Тоді поїхали не лише клієнти, а й викладачі, а вони – на вагу золота. Ти не можеш взяти викладати сторонню людину, вона має пройти той самий шлях, що й ти. Потім виїхали мої учні. Був період, коли я боялася, що доведеться закривати студію: на урок приходило по 2-3 людини, а до війни – по 18-20 і більше, тоді ми мали по 5 уроків на день.

Проте закривати студію не довелося: зали швидко заповнилися людьми, які приїжджали із неспокійних міст – Харкова, Запоріжжя, Дніпра, Херсона. Згодом хтось повернувся додому, хтось лишився, але люди знову почали приходити. У тому числі місцеві жителі, незважаючи на конкурентів із гарною рекламою. У мене немає реклами, але є сарафанне радіо – і воно працює. Тож сьогодні я продовжую працювати так, як і працювала.

Харків, 2019 рік. Фото: надано Людмилою Мартиненко

“Після занять люди виходять щасливими – і я щаслива разом із ними”

- Чи є якісь особливості викладання саме йоги?

- Буває, людина хоче викладати, а в неї дуже жорстке тіло і вона багато не може. Це перешкода: ви не зможете навчити людину тому, що не вмієте робити самі. Але є й інша складність. Деколи в минулому гімнасти, акробати, танцюристи думають: якщо вони щось вміють, то можуть викладати, проте це не так. Буває, людина має чудову практику з йоги, але немає таланту пояснювати. З такої людини ніколи не вийде гарний викладач. Крім того, дуже важливо мати достатньо знань та умінь, щоб не нашкодити здоров'ю людини.

Окрім професіоналізму, якому треба вчитися, головною рисою викладача йоги є співчуття до людини. Вчитель повинен відчувати страждання людини, тоді він їй зможе допомогти. Щирість у стосунках з людьми зближує учнів і вчителя!

Викладати йогу – велика відповідальність. Наприклад, ви можете зробити глибокий прогин, а до вас приходить зовсім не гнучкий чоловік, що з ним робити? Використовувати різні пристрої, руки та ноги, щоб захистити хребет. А на заняттях ми робимо все, щоб дістатися хребта, розправити його, подовжити...

Я навчалася у великих вчителів, вони навчали, як працювати з людьми, які мають мікрогрижі, протрузії, як працювати після травми, що робити, якщо болить коліно, лікоть, плече... А шийний відділ - взагалі проблема кожної другої жінки: у багатьох робота сидяча.

Головний принцип йоги – не нашкодити. Раніше я просто робила асани, а учні за мною повторювали – після навчання зрозуміла, що викладач має пройтися залом, перевірити, щоб усі все робили правильно. Якщо це необхідно, він має вміти змінити інструкцію.

- Чи вдалося вам завдяки йозі вирішити свої питання щодо здоров'я? А що кажуть ваші учні – їм йога допомогла стати здоровішими?

- Звичайно. Мені 75-й рік, у мене всі суглоби та хребет здорові, я легко рухаюся. Єдине, у цьому віці не може бути багато фізичної енергії, тому потрібно шукати баланс між навантаженням та відпочинком, інакше знижується імунітет і можна легко захворіти.

Щодо учнів, то до мене часто приходять люди і кажуть: у мене протрузії, у мене грижі. А коли у людини такі проблеми, їм уже нічого не допоможе, окрім йоги, – ні масажисти, ні мануальні терапевти, ні традиційна медицина, яка лікує медикаментозно. Як можна вилікувати медикаментозно розтягнуті зв'язки у хребті, через які вилізла мікрогрижа? Тут допоможе лише зміцнення м'язового корсету. М'язи візьмуть на себе роль розтягнутих зв'язок, які, на жаль, вже ніколи не повернуться до свого первісного стану.

Таким людям я говорю: якщо у вас вже є проблема гриж і протрузій, ви приречені все життя практикувати. Коли людина перестає практикувати, то проблема повертається.

Навіть у 75 років пані Людмила рухається легко. Фото: надано Людмилою Мартиненко

- А як йога допомагає людині у вирішенні таких проблем?

- Йога тренує тіло гармонійно, завдяки заняттям люди знову можуть легко нахилятися, робити прогини, скручування, перевернуті пози, яких ми ніколи не робимо у житті. Завдяки заняттям налагоджується робота нервової, ендокринної та імунної систем. Якщо між цими системами немає гармонії – тіло страждає.

Грамотна йога – це 1,5 години уроку, коли людина відключає розум, слухає вчителя та виконує його інструкції. Такі уроки стають терапевтичними – людина нічого не згадує, не планує та не переживає через це. Емоції заспокоюються - такий стан називається "тут і зараз". Після занять люди виходять щасливими – і я щаслива разом із ними.

Саме тому, що люди отримують позитивні ефекти, вони і практикують йогу. Просто так змусити людину ходити на уроки та платити за це гроші неможливо. На заняттях людина отримує задоволення і розслаблення, хоча постійно стикається з опором тіла. Тіло не хоче змінюватися, і щоб це трапилося, потрібно докласти зусиль – вчитель грає в цьому процесі лікувальних змін велику роль.

Коли я бачу, що хтось здається раніше, звертаюся до людини, підтримую, жартую. Усі посміються – розслабляться – і знову вперед. Така роль викладача, і на це йде чимало енергії. Але і я отримую зворотний зв'язок – позитивну енергію та емоції від учнів.

Я вважаю, що історія з йогою в моєму житті – не випадковість, а Боже провидіння. Йогу можуть використовувати люди будь-якої релігії, щоб покращити своє здоров'я. Все змінюється, коли людина починає практикувати. Завдяки навчанню у мене з'явилося багато друзів та вчителів по всьому світу, які стали для мене авторитетом. Для мене головне в уроці - ділитися знаннями та бачити, як після заняття у людей сяють очі.

Але тренуватись потрібно регулярно. Фото: надано Людмилою Мартиненко

Теги за темою
Черновцы
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Пенсии увеличат сразу нескольким категориям: когда и как изменятся выплаты
Знай
2025-07-07T15:00:47Z
Более десятка поездов курсируют с задержкой: что произошло и каких коснулось
UAToday
2025-07-07T15:27:42Z
«Дорожная игровая карта»: Западных издателей могут обязать искать партнеров для работы в РФ
GameMag
2025-07-07T15:24:30Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Семь ошибок в использовании крема для глаз, который мешает бороться со старением
Gazeta UA
2025-07-07T15:27:47Z
Получили солнечный ожог - что делать. Девять важных советов
UAToday
2025-07-07T15:27:26Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Третья сила? Почему в США только две партии и как Илон Маск хочет сломать эту систему
UAToday
2025-07-07T15:27:29Z
Еще одна смерть в структурах власти РФ: чиновник умер прямо на совещании
TSN
2025-07-07T15:21:33Z
Президент Ирана обвинил Израиль в попытке его убийства
TSN
2025-07-07T14:06:46Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Лишают базовых вещей: ВС РФ придумали новый способ террора жителей Сумщины
Фокус
2025-07-07T13:00:50Z
Ситуация на фронте на утро 7 июля 2025 года
UAToday
2025-07-07T15:27:01Z
Массированные удары по Константиновке: парамедики спасают раненых под обстрелами. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-07T15:24:22Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Боевой дрон «Вампир» увековечен на монете от НБУ
Comments UA
2025-07-07T15:21:00Z
В приложении "Армія+" появилось еще шесть новых электронных рапортов
Gazeta UA
2025-07-07T15:07:34Z
Будни городских птиц: воробьи исчезают, вороны голодают, а попугаи размножаются
Комсомольская правда
2025-07-07T14:45:37Z
Дети привыкают к войне – и это неправильно. Как поддержать школьников
Лига
2025-07-07T14:33:29Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Как изгнать мух без химии: эксперты назвали четыре растения, которых не терпят насекомые
UAToday
2025-07-07T15:27:17Z
Гороскоп на вторник 8 июля 2025 года
UAToday
2025-07-07T15:27:13Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Московской области сообщают о взрывах
UAToday
2025-07-07T15:27:58Z
Российские дроны атаковали Одессу: погиб мужчина, есть разрушения
UAToday
2025-07-07T15:27:46Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
"Нэнси, где деньги?": Эктор с юмором отреагировал на скандал вокруг победительницы "МастерШеф"
Апостроф
2025-07-07T14:57:48Z
"Джон Сноу и полный фэшн". Военный взбудоражил TikTok под трендовую музыку
Telegraf
2025-07-07T14:57:33Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Важно перед поездкой: где за границей не признают украинское водительское удостоверение
Comments UA
2025-07-07T13:15:51Z
Зачем водители держат в гараже теннисный мячик: интересный лайфхак
Gazeta UA
2025-07-07T09:03:13Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
"Не бита, не крашена" - 5 фраз, разоблачающих перекупов авто
Знай
2025-07-06T20:51:59Z
Теперь нельзя этого делать даже в своем авто: оштрафуют от 5 до 25 тыс. гривен
Знай
2025-07-06T18:30:05Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
У Нідерландах створили перше харчове болото
AgroNews
2025-07-07T15:15:27Z
В сперме и фолликулярной жидкости обнаружили частицы микропластика - исследование
TSN
2025-07-07T15:06:11Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Новый раздел "Ветеран Pro" появился в приложении "Дія"
ZN UA
2025-07-07T15:00:35Z
Списки, публикации и многое другое: что добавилось в Telegram
Знай
2025-07-07T14:51:25Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Челси опасается, что не сможет зарегистрировать новых футболистов летом
Корреспондент
2025-07-07T15:24:14Z
Аллегри сообщил о пополнении состава Милана именитым футболистом
Корреспондент
2025-07-07T15:18:05Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Федерация баскетбола и Нацплатформа объединяются против договорных матчей
Bin UA
2025-07-07T15:12:30Z
Неожиданный соперник: Александр Усик запланировал большой бой на 2026 год
Фокус
2025-07-07T14:30:56Z