У вантажі, який затонув поблизу берегів Швеції у 2017 році, було щонайменше 30 бочок. Більшість з них, наймовірніше, містять осмондське залізо – залізні грудочки розміром із кулак і вагою близько 300 грамів.
Морські археологи провели занурення на Стокгольмському архіпелазі 7 років тому. Саме тоді вони зафіксували корабельну катастрофу XVI століття, завантажену осмондським залізом. Музей затонулих кораблів опублікував результати спостережень.
Осмондське залізо та брусковане залізо на судні, який отримав назву "Затонулий корабель Осмонда", були врятовані під час дослідницького проєкту з виробництва заліза. Ця продукція була основним експортним товаром Швеції в Середні віки та аж до початку XVI століття. Після цього більш поширеним стало коване брусковане залізо, оскільки воно приносило більший прибуток і його було легше контролювати.
Хоча ця знахідка є унікальною для Швеції, в Балтійському морі існує кілька подібних. Одна з них – затонулий корабель біля Грайфсвальда в Німеччині, датований серединою XV століття. Інша знахідка знаходиться біля Гданська в Польщі й датується початком XV століття.
Дендрохронологічні зразки з двох дерев'яних бочок і з більш масивних конструкцій корабля дали результати, що датуються 40-ми роками XVI століття. Аналіз деревини з обшивки та внутрішнього оздоблення показав, що деревина була зрубана десь у Фінляндії близько 1553 року. Це, ймовірно, вказує на ремонт, проведений на кораблі.
Що таке осмонд
Осмонд — це форма заліза, яку виготовляють завдяки плавленню чавуну у горні. Письмові джерела свідчать, що осмондське залізо було значним експортним продуктом зі Швеції від Середньовіччя до XVII століття.
Раніше OBOZ.UA повідомляв, як телескоп із поверхні Землі зробив фото супутника Юпітера з наслідками виверження вулкана.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!