Директор НАБУ вперше прокоментував ситуацію щодо «зливів» даних Банковій
Через «злив» інформації Національного антикорупційного бюро Банковій відкрито досудове кримінальне розслідування та два – службових. Про це повідомив директор НАБУ Семен Кривонос, який по суті вперше відреагував на скандал зі зливом даних.
За словами Кривоноса, він нібито став «обʼєктом різних кампаній з дискредитації - від абсурдних нічим не підтверджених звинувачень у звʼязках з ОП до неспроможності». При цьому «Центр протидії корупції» разом із його главою Віталієм Шабуніним директор НАБУ звинуватив у веденні «персонального «полювання на відьом» та тиску на нього.
Крім того, Кривонос звернув увагу, що за фактом витоку відкрили саме досудове розслідування, адже «злив» інформації НАБУ, тобто розголошення даних досудового слідства – це кримінальний злочин. При цьому за словами директора НАБУ внутрішнє розслідування мало б наслідком лише дисциплінарне покарання. І його можна було б застосувати не пізніше, ніж через рік з моменту, коли почалися «зливи» даних.
«Вважаю неприпустимим нехтувати законом, щоб просто когось звільнити», – зазначив Кривонос.
Він запевнив, що Управління внутрішнього контролю НАБУ виділило Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі всі ресурси, необхідні для обʼєктивного та всебічного досудового розслідування.
«Крім згаданого досудового розслідування щодо витоків, в НАБУ відповідно до моїх наказів розпочато два службових розслідування. Одне – щодо можливого тиску на викривачів, інше – щодо можливих неправомірних вказівок детективам. Проводяться необхідні заходи, встановлюються відповідні обставини. За результатами даних службових розслідувань у разі наявності достатніх підстав винні особи будуть притягнуті до дисциплінарної відповідальності», – заявив Кривонос.
За словами директора НАБУ, будь-які рішення, зокрема й кадрові, він прийматиме за результатами розслідувань. І згідно з визначеними законодавством процедурами. Кривонос також запевнив, що повідомлятиме про перебіг подій щодо історії зі «зливом» даних.
При цьому у травні Кривонос усунув Углаву від виконання обов’язків.Тоді в Бюро повідомили, що таке рішення прийняли через розслідування про злив даних, як згодом з'ясувалося, консультанту офісу президента Юрію Голику.
Зокрема, як писала Інна Ведернікова у статті «У пошуках «крота». Чим може закінчитися криза між НАБУ та САП», в телефоні, вилученому в Голика в рамках іншої справи, детективи НАБУ знайшли підтвердження того, що він одержував детальну інформацію про перебіг розслідування через бізнесмена Георгія Біркадзе. За інформацією джерел ZN.UA, детективи вже ідентифікували двох дійових осіб схеми зливу, однак невідомим лишається третій – ймовірно високопосадовець НАБУ. І за версією слідства, це нібито Углава.
Однак у розпорядженні команди Bihus.Info виявилася частина фотографій із кешу телефону Голика, де детективи НАБУ і знайшли зокрема, й листування Біркадзе з високопоставленим «японцем» (так на сленгу називають працівників НАБУ), яке він нібито і продавав Голику. Сам Біркадзе заперечує, що Углава був тим самим високопоставленим «японцем».
Журналісти Bihus.Info також поставили під сумнів стилістику «японця» (за версією слідства - Углави), зіставивши звичайне листування Углави з іншими людьми. При цьому версія про так звану спецоперацію, у якій намагалися запевнити журналіста, також більше не вписується в контекст. Адже за словами Дениса Бігуса, по-перше, цю версію у всіх розмовах офрек прибічники Углави використовували як останній бастіон захисту. По-друге, якби це справді була спецоперація, то всієї цієї історії взагалі б не існувало.
Найважливішим Бігус назвав те, що якби в НАБУ не було зливів інформації та втручань у роботу детективів, то на питання, що це за «скріни» та «що відбувається», він чув би «друже, це порожняк, в нас все нормально, все штатно, може це спецоперація якась». Але за словами Бігуса він чув, що це не новина і «в нас вже по курилках це всі обговорюють».