Фінляндія планує нові жорсткі заходи щодо стримування прохачів притулку. І звинувачує РФ у переправленні мігрантів через кордон, повідомляють журналісти.
Фінляндія розгортає більше прикордонних патрулів, дронів та електронних детекторів, а також будує паркани вздовж ділянок кордону. Очікується, що в Гельсінкі парламент до літніх канікул схвалить нове жорстке законодавство, яке, на думку критиків, порушить зобов'язання країни у сфері прав людини. Але офіційний Гельсінкі стурбований "гібридною війною", яку РФ веде проти Заходу, відправляючи на штурм пропускних пунктів мігрантів із країн третього світу. Про це пише Reuters.
Наприкінці минулого року Фінляндія закрила всі пункти пропуску для мандрівників уздовж свого кордону з Росією протяжністю 1340 км на невизначений термін після того, як цим маршрутом прибуло приблизно 1300 мігрантів із таких країн, як Сирія і Сомалі.
Відтоді лише кілька десятків прохачів притулку перетнули густо засаджений лісами кордон із Фінляндією, але Гельсінкі вважає, що Кремль готовий переправити через нього ще більше мігрантів у будь-який час — Москва категорично заперечує це.
Згідно з планованим новим законодавством, фінські прикордонники зможуть закликати тисячі резервістів для допомоги в патрулюванні кордону, виявляти телефонні сигнали мігрантів, відправляти мігрантів до центрів тримання під вартою і, що найсуперечливіше, виштовхувати їх назад у Росію без будь-яких обмежень.
"Фінляндія не може просто так допустити відкриття такого нового маршруту для мігрантів до Європи", — заявила міністр внутрішніх справ Фінляндії Марі Рантанен із націоналістичної Партії фінів.
"Але загалом ідеться не про мігрантський маршрут, а про ситуацію, в якій влада іншої країни допомагає або навіть тисне і підштовхує мігрантів до кордону Фінляндії", — сказав Рантанен.
Відносини з Москвою, колись відносно теплі, різко погіршилися після рішення Фінляндії приєднатися до НАТО після вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року.
Історія сирійських друзів Мохаммеда, 25 років, і Махмуда, 27 років, ілюструє проблему, з якою зараз стикається фінська влада.
Вони в'їхали до Фінляндії через КПП Салла в листопаді минулого року, проїхавши по снігу при температурі -20 за Цельсієм на велосипедах, які, за їхніми словами, купили по 350 доларів кожен у російських посередників на останньому російському контрольно-пропускному пункті.
Мохаммед, який спочатку втік до Єгипту, щоб уникнути призову до сирійської армії, а потім заплатив 2500 доларів за студентську візу в Росію, наполягав, що в'їхав до Фінляндії "абсолютно легально".
"Я легально в'їхав на російський КПП, і мені дали виїзний штамп. У Фінляндії я показав їм виїзний штамп, і мене відразу ж впустили", — сказав він Reuters, додавши, що потім попросив притулку на фінській стороні.
Мохаммед і Махмуд розповіли, що спочатку вони заплатили по 5000 доларів кожен сирійському контрабандистові, щоб той дістався до Німеччини через Білорусь, але їх побили, а потім відтіснили польські та литовські прикордонники. Вторячи звинуваченням Фінляндії на адресу Росії, Польща і країни Балтії звинуватили Білорусь, союзника Москви, в аналогічному переправленні мігрантів до їхнього спільного кордону з 2021 року.
Сирійські друзі все ще чекають рішення фінської влади за своїми заявами про надання притулку.
Незважаючи на зрослу напруженість у відносинах із Москвою, фінські прикордонники, як і раніше, проводять регулярні зустрічі зі своїми російськими колегами, сказав заступник командувача Самулі Муртонен.
"Основне питання полягає в тому, що, на їхню думку, будь-хто, хто перебуває в Росії на законних підставах, може покинути країну", — сказав він, додавши, що раніше російські прикордонники не пропускали нікого без чинної візи Європейського Союзу.
Росія, зі свого боку, звинуватила Фінляндію в тому, що вона сама сфабрикувала прикордонну ситуацію, запросивши мігрантів.
"Вважаємо, що цілеспрямована провокація "міграційної кризи" на російсько-фінському державному кордоні необхідна владі Фінляндії для реалізації планів НАТО і, насамперед, США з розгортання військово-польової інфраструктури та розміщення іноземних військ на своїй території, зокрема в прикордонних із Росією районах", — заявив 28 травня державному агентству РІА голова прикордонної служби Федеральної служби безпеки (ФСБ) Росії Володимир Кулішов.
Рантанен назвав це твердження абсурдним, заявивши, що тисячі мігрантів все ще перебувають у прикордонній зоні, очікуючи перетину кордону з Фінляндією.
Її міністерство визнало, що плани ухвалення тимчасового законодавства, спрямованого на повернення мігрантів у Росію, порушать міжнародні зобов'язання Фінляндії у сфері прав людини.
Amnesty International заявила в понеділок, що ці плани підривають доступ до притулку і ризикують "послужити зеленим світлом для насильства і опору на кордоні".
Тим часом Махмуд сказав, що йому ясно, що російська прикордонна влада контролювала їхній виїзд до Фінляндії, пропускаючи одночасно тільки обмежену кількість мігрантів.
"Якщо Росія хоче затопити Фінляндію біженцями, вона може це зробити. Вона може відправити десятки тисяч біженців", — сказав він.
Нагадаємо, на кордоні з Польщею стався інцидент із перестрілкою, коли сотні мігрантів з боку Білорусі намагалися прорватися через кордон. Агресивно налаштовані іноземці, які перебували за технічним бар'єром, кілька разів атакували польські служби, внаслідок чого поранення дістали і поляки, і мігранти.
Прикордонники зазначають, що з початку травня спроб нелегального перетину кордону з боку Білорусі було вже понад 6 тисяч.