MY.UAНовини
Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує
Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує

Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує

Держава обіцяє допомогти українцям купувати і встановлювати сонячні батареї, видаючи субсидії та безвідсоткові кредити, але є кілька важливих умов.

Через російські обстріли в Україні знову почалися стабілізаційні вимкнення світла, бо країна не може виробляти достатньо електроенергії для всіх. Зараз як ніколи актуальними стали альтернативні джерела, так звана "зелена енергетика", а саме сонячні станції та вітрові генератори. Проблема настільки гостра, що 7 червня Кабінет міністрів прийняв рішення про надання фінансової допомоги українцям, які захочуть поставити таке обладнання у себе вдома. Фокус спробував розібратися, яке обладнання доцільно ставити та скільки воно може коштувати громадянам.

Згідно з публікацією на "Урядовому порталі", Кабмін затвердив Порядок надання фінансової підтримки фізичним особам, що встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки з альтернативних джерел енергії. Поки документ не розмістили у відкритому, але вже можна припустити, як саме буде працювати ця процедура, враховуючи заяви офіційних осіб.

Хто, де і як може отримати кредит на сонячні батареї?

Так вже офіційно повідомили, що сума компенсації витрат складатиме 244 000 грн, а кредит можна отримати на суму до 480 000 грн терміном на 5 років зі ставкою 0%. На таку допомогу можуть розраховувати ті, хто захоче встановити у себе вдома сонячні електростанції (фотоелектричні модулі) або вітрові генератори потужністю від 1 кВт до 10 кВт, які можуть оснащуватися гібридними інверторами, що здатні працювати як в автономному режимі, так і синхронно із зовнішньою мережею. Держава також обіцяє допомогти з придбанням акумуляторів для збереження енергії ємністю від 1 кВт*год на кожен 1 кВт встановленої потужності генератора.

Для малого та середнього бізнесу передбачені пільгові кредити від держави на альтернативні джерела енергії під 5-9%, програми передбачають придбання та встановлення будь-якого обладнання для генерації або накопичення електроенергії. Нацбанк рекомендуватиме банкам, аби відсоток за такими кредитами не перевищував облікову ставку — 13,5%.

Наразі кредити на СЕС для фізичних та юридичних осіб видають щонайменше три установи, які передбачили власні програми: "Ощадбанк", "ПриватБанк", "Укргазбанк", "Укрексімбанк, "Банк Львів".

Ймовірно, коли нова програма Кабміну почне діяти, то вони будуть давати гроші на більш вигідних умовах аж до ставки 0%. Важливо уточнити у банку, що саме підлягає кредитуванню: тільки придбання обладнання чи проект повністю включно з розробкою проектної документації і монтажними роботами. Як правило, у якості застави кредитори вимагають придбане обладнання та матеріали.

Сонячну електростанцію можна встановити на даху будинку
Фото: Скриншот

Які документи потрібні для отримання кредиту на сонячні електростанції:

  • паспорт громадянина України (підійде ID-карта);
  • довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру/реєстраційного номеру облікової картки платника податків (ІПН);
  • документ про доходи та утримання з них за останні 6 місяців;
  • рахунок-фактура або договір на придбання та встановлення обладнання;
  • інші документи на вимогу банку.

Хто може встановлювати сонячні електростанції в Україні

Як вже зазначалося вище, Кабмін заохочує встановлення сонячних станцій як фізичними, так і юридичними особами. З 1 липня 2023 року в Україні не потрібно отримувати дозвіл на встановлення сонячних батарей потужністю до 30 кВт, а пільгові "нульові" кредити для облаштування домогосподарств мають дати при купівлі обладнання потужністю 1-10 кВт, що вкладається у ці рамки.

Однак українці мають звернутися до свого постачальника електроенергії та отримати технічний висновок про можливість приєднання до загальної мережі гібридних або мережевих сонячних електростанцій. Потрібно також отримати дозволи на будівництво будівель, монтажних конструкцій та інших компонентів, якщо вони потрібні для створення інфраструктури сонячної електростанції. Варто враховувати, що у деяких містах України не дозволяють встановлювати сонячні електростанції на дахах історичних будівель.

Встановлення сонячної електростанції
Фото: Pexels

Компанія Sempra Law, член Ради директорів Конфедерації будівельників України, у своєму Telegram-каналі розкрила деякі юридичні складнощі, пов'язані з будівництвом сонячних електростанцій. Відповідно до Наказу Мінрегіонбуду № 289 від 6 листопада 2017 року, українцям не потрібно отримувати містобудівних умов та обмежень земельної ділянки для розміщення невеликих станцій на дахах будівель, що належать їм на праві власності або користування, не потрібно також виділяти окрему земельну ділянку під будівлю, де планується облаштування такої станції.

Але є нюанс. В Україні діє Постанова Кабінету міністрів № 406 від 7 червня 2017 року, де вказаний перелік робіт з будівництва, які не потребують отримання дозволу та проходження процедури введення об’єкта в експлуатацію, там вказані наступні будівельні роботи: реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення внутрішніх силових та слабкострумових систем, які забезпечують функціонування будівель і споруд. За словами експертів, будівництво дахової СЕС можна охарактеризувати як роботи з реконструкції чи технічного переоснащення силових систем електропостачання, а тому дозвіл, згідно законавства, не потрібен.

Однак в переліку робіт, для яких містобудівні умови не видаються, прямо вказано, що улаштування дахових сонячних станцій не потребує отримання дозволу, а у згаданій Постанові КМУ №406 це чітко не зазначається. У результаті правила трактуються неознозначно, що може призвести до штрафів та інших неприємних санкцій з боку держави.

У будь-якому випадку замовник будівництва має розробити та затвердити проектну документацію, а у випадках, визначених закодавством, — також провести експертизу проекту. І лише на підставі розробленого проекту, проаналізувавши конструктивні рішення та техніко-економічні показники, замовник повинен оцінити потребу в отриманні дозволу.

Загалом процес побудови та запуску в експлуатацію сонячних електростанцій складний, тому краще за все звернутися до фахівців. В Україні цим займаються багато компаній, як правило, вони беруть на себе на себе не тільки інженерні, а і юридичні моменти, тобто самостійно отримують всі дозволи, визначені законодавством.

Як обрати сонячну електростанцію

Сонячна електростанція – загальна назва фотоелектричної модульної станції, пояснює тематичний сайт Green System. До нього входять фотомодулі, інвертор та набір комутаційного обладнання. Фотомодулі складаються з панелей, які вловлюють сонячне світло та перетворюють їх енергію на постійний електричний струм. Далі вже інвертори перетворюють постійний струм на змінний і направляють його в загальну мережу. Може ще бути акумулятор, який зберігає електроенергію до тої пори, коли вона стане потрібною.

Які бувають сонячні електростанції?

Сайт Bud Idea виділив чотири типи систем:

  • система безперебійного живлення для дому — сонячна панель, інвертор та блок акумуляторів виручать при нетривалих вимкненнях світла;
  • мережева сонячна станція — при наявності дозволу і достатньої кількості панелей можна продавати зайву енергію, відправляючи її у загальну мережу, але не працюватиме при перебоях з електропостачанням.
  • гібридна сонячна станція — може працювати паралельно із загальною мережею, обладнана резервним акумулятором, що дозволяє накопичувати енергію і економити витрати у світлу пору доби;
  • автономна сонячна система — сонячні панелі та акумулятори великої потужності коштують дорого, але добре забезпечують енергією за умови нестабільного електропостачання з мережі.

Кожен фотомодуль має ряд стандартних показників, які вимірюються у лабораторіях: ефективність роботи (ККД), номінальні показники потужності, напруги, струму, коефіцієнти робочих температур. Мабуть, найважливішою з них є ефективність роботи (ККД), вона визначає, наскільки добре панель виробляє електроенергію і яку потужність може забезпечити. Щодо потужності, то більшості будинків вистачає від 5 до 15 кВт. Крім того на ціну впливає тип модуля: полікристалічний, монокристалічний або тонкоплівковий.

Обираючи сонячну станцію, варто звернути увагу на виробників, одними з найкращих наразі є: REC Solar, SunPower, Ja Solar, LG, Benq.

Сонячну панель можна встановити й на балконі квартири
Фото: Meyer Burger

Скільки коштують сонячні станції?

Бренд YASNO, який належить ДТЕК та об'єднує кількох найбільших постачальників електроенергії, у тому числі "Київські енергетичні послуги" та "Дніпровські енергетичні послуги" теж пропонує сонячні станції "під ключ". На його сайті є калькулятор, який дозволяє оцінити приблизну вартість послуг. Так станція потужністю 5 кВт з річною генерацією 5900 кВт*год коштує приблизно 90 000 грн, а потужністю 10 кВт із генерацією 11 800 кВт*год на рік — 180 000 грн.

Точна вартість сонячних електростанцій розраховується індивідуально в залежності потрібної потужності, кількості і якості панелей, характеристик акумуляторів, інверторів та іншого супутнього обладнання, складності встановлення. Якщо вірити даним одеської компанії "Генерація", то у 2023-2024 роках середня ціна односторонньої панелі розміром 1650х992х35 мм – складає 4043 грн, а трошки більшої (1665х1002х35 мм) – 4750 грн.

Двосторонні сонячні панелі дають на 5-30% більше електроенергії, порівняно з односторонніми, вони більші за розміром і коштують суттєво дорожче:

  • панель розміром 2067×1046×46 мм — 13329 грн в середньому;
  • панель розміром 2066 × 1160 × 35 мм — 8934 грн;
  • панель розміром 1690 × 1160 × 35 мм — 7276 грн.

У загальну ціну варто також закладати монтажні роботи та будівництво підтримуючих конструкцій, якщо вони необхідні. Вона вираховується індивідуально залежно від складності.

Вартість сонячних електростанцій в Україні

Наскільки вигідно мати сонячну станцію

Представники Bud Idea провели дослідження та підрахували, як швидко сонячні станції окуплять себе. Система мережевого типу потужністю 3 кВт коштує близько 100 000 грн (без акумуляторів), якщо вона зможе передати за рік до мережі енергію у кількості 3 300 кВт*год за ціною 5-6 гривень за кіловат, то теоретично може приносити 17-18 тис грн на рік та окупиться приблизно за 6 років. Передати у мережу можна лише надлишки енергії, тож на практиці часу потрібно більше. Загалом це рентабельний варіант, але відчутну користь буде, якщо потужність сонячних панелей складатиме хоча б 10 кВт. І чим вищі тарифи на електроенергію, тим більша вигода.

Гібридні ж сонячні станції, за підрахунками аналітиків ніколи себе не окуплять. Система потужністю 3,3 кВт коштуватиме близько 150 000 грн залежно від характеристик інвертора та акумулятора. За ідеальних умов у Київській області вона зможе виробити 3300 кВт*год за рік, але на практиці вполовину менше. Така станція дозволить за рік зекономити 2772 грн, що дуже мало, враховуючи витрати на придбання та встановлення. Гібридний інвертор, здатний віддавати енергію у загальну мережу зробить проєкт трошки рентабельнішим, але докорінно ситуацію не змінить.

Наскільки корисними є сонячні електростанції

Втім користь від сонячних станцій зростає за умов регулярних вимкнень світла. Якщо витрачати енергію економно, то можна обходитися без електропостачання досить довго. Автор встановив станцію потужністю 3 кВт і навіть у похмуру погоду вона генерує близько 250 Вт. Цього вистачає, щоб цілодобово живити холодильник, ком'пютер, телевізор, роутер, світильники, заряджати смартфони та інші гаджети.

Виробники дають на сонячні панелі гарантію від 20 до 25 років, але вони можуть служити набагато довше. Однак ефективність акумуляторів знижується з кожним циклом зарядки-розрядки, в середньому їх доведеться міняти кожні 5-6 років.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Юлия Санина объяснила, почему её муж и вся группа не вернулись в Украину": "Я вложила очень большие деньги..."
Знай
2025-05-07T17:51:14Z
Саундтрек Clair Obscur: Expedition 33 стал хитом прослушиваний и попал в чарты Billboard — композитору прочат престижные награды
GameMag
2025-05-07T16:46:28Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Алиев отказался лететь на парад в Москву
Апостроф
2025-05-07T17:54:38Z
Почему США не выйдут из мирных переговоров и кому это выгодно: объяснение эксперта
TSN
2025-05-07T17:48:31Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Трамп высказался о трехдневном "перемирии" Путина
Европейская правда
2025-05-05T21:01:44Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Только 11% украинцев считают 9 мая важным праздником – опрос КМИС
Лига
2025-05-07T17:37:53Z
Еда для бедняков: повар аристократов рассказала, чего не едят миллионеры
Фокус
2025-05-07T17:30:14Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Зачем нужно ходить спиной вперед 27 апреля и где нельзя оставлять алкоголь сегодня: приметы и запреты на Стефана
Знай
2025-04-27T02:03:32Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Почему волосы неидеальны: пять ошибок во время мытья головы
Фокус
2025-05-07T15:57:59Z
Наихудший чай для вашего здоровья: его многие пьют, но он способствует набору лишнего веса
UAToday
2025-05-07T14:45:57Z
Из-за изменений климата Европе угрожает грибок-убийца, - исследование
UAToday
2025-05-07T14:45:41Z
Румбамбар или ревень: польза и вред растения, что следует об этом знать
TSN
2025-05-07T14:03:31Z
Названы пять мест, где укроп никогда не взойдет: об этом обязательно нужно знать всем огородникам
TSN
2025-05-07T13:48:34Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Выдала щетина - на границе задержали 26-летнего мужчину в женских одеждах, пытавшегося бежать в Молдову
Комсомольская правда
2025-05-07T17:40:29Z
Триллер во Флориде: россиянин пытался угнать элитную яхту, но что-то пошло не так
Новости Украины
2025-05-07T17:40:23Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
«Інтерпайп» запустив виробництво надважких труб для інфраструктури й енергетики
AgroNews
2025-05-07T17:04:27Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Гетманцев спрогнозировал снижение налогов в Украине на две трети: "Не благодарите"
UAToday
2025-05-07T17:27:09Z
Светлана Гринчук сообщила, что Украина договаривается с Европейским инвестбанком о "зеленых" проектах: от воды до лесов и мусора
Знай
2025-05-07T16:42:07Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Минфин отчитался, сколько выделили на поддержку местных бюджетов
Хвиля
2025-05-07T16:31:49Z
Дефицит бюджета России вырос почти на 200%
Корреспондент
2025-05-07T16:27:29Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Десять дней пролежала без еды под обстрелами: из Покровска спасли женщину на грани смерти
Фокус
2025-05-07T17:43:46Z
Россияне ударили КАБами по Донецкой области, погибла женщина
Корреспондент
2025-05-07T17:40:17Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Гуманитарная помощь в Одессе: как зарегистрироваться, чтобы получить поддержку
Политека
2025-05-07T17:01:04Z
Прогноз погоды в Киеве и области на 8 мая: синоптики предупредили о двух опасностях
Политека
2025-05-07T15:48:09Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Удобная функция "съедает" срок службы аккумуляторов на 40%: что делать
Фокус
2025-05-07T15:06:27Z
Эксклюзив за 2 миллиона евро: на продажу выставили самый дорогой BMW
Фокус
2025-05-07T13:42:43Z
Назвали самые популярные подержанные автомобили из-за рубежа
Gazeta UA
2025-05-07T10:57:40Z
Гибриды принесли Lamborghini почти €900 млн за квартал
Корреспондент
2025-05-06T18:15:55Z
Jeep представил новое поколение внедорожника Compass
Корреспондент
2025-05-06T16:34:01Z
Audi представила элегантные и мощные авто с расходом 2,8 л на 100 км
Фокус
2025-05-06T14:12:19Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
При какой температуре может замерзнуть картофель в земле: агрономы назвали точный градус мороза
TSN
2025-05-07T16:18:57Z
Это уже не модно: назвали пять ошибок в дизайне кухни
Gazeta UA
2025-05-07T15:36:25Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Как наладить доверительные отношения с подростком: полезные советы, которые помогут избежать конфликтов
TSN
2025-05-07T15:06:32Z
Лунный календарь на май 2025: дни для активности и отдыха
Факти ICTV
2025-05-07T14:19:43Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
ПСЖ – "Арсенал": команды назвали стартовые составы на ответный матч полуфинала Лиги чемпионов
ZN UA
2025-05-07T17:55:00Z
Без овертаймов: клубы и УАФ согласовали новый формат Кубка Украины
Факти ICTV
2025-05-07T15:52:33Z
Усик в списке: Брэдли назвал лучших боксеров современности
Корреспондент
2025-05-07T15:42:05Z
Аджагба назвал боксера, который вместо Дюбуа должен драться с Усиком
Корреспондент
2025-05-07T15:11:44Z
Тренер Байера возглавит Реал на Мировом клубном чемпионате-2025
Корреспондент
2025-05-07T14:42:25Z
Стимул к миру? Трамп поднял тему возврата россии к участию на ЧМ-2026
Корреспондент
2025-05-07T13:18:00Z
ПСЖ – Арсенал: где смотреть трансляцию матча Лиги чемпионов
Факти ICTV
2025-05-07T13:17:51Z
Контракт новичка Динамо: раскрыта сумма отступных
Корреспондент
2025-05-07T13:06:09Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Любите Ghost of Tsushima? Тогда Ghost of Yotei для PlayStation 5 понравится вам еще больше — ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида
GameMag
2025-05-07T17:40:27Z
Берите сейчас, потом будет дорого: Microsoft повышает цены на приставки, видеоигры и аксессуары
Знай
2025-05-07T16:51:32Z
Технічні коноплі та бавовник стали перспективними культурами для фермерів України
AgroNews
2025-05-07T16:04:23Z
Меньше слов – больше видео: Netflix меняет главную страницу
Telegraf
2025-05-07T16:03:00Z
«Свои идеи закончились?»: Bungie анонсировала расширение для Destiny 2 в стилистике Star Wars — игроки насторожились
GameMag
2025-05-07T15:52:23Z
Разработчики GTA 6 не верили, что игра выйдет в 2025 году
Знай
2025-05-07T15:51:19Z
На смартфонах появится функция, которая упростит миллионам жизнь: о чем речь
Фокус
2025-05-07T15:00:04Z
Sony и Microsoft договорились: Бандлы PlayStation 5 с Call of Duty: Black Ops 6 скоро появятся в продаже — инсайдер
GameMag
2025-05-07T14:58:15Z