MY.UAНовини
Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує
Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує

Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує

Держава обіцяє допомогти українцям купувати і встановлювати сонячні батареї, видаючи субсидії та безвідсоткові кредити, але є кілька важливих умов.

Через російські обстріли в Україні знову почалися стабілізаційні вимкнення світла, бо країна не може виробляти достатньо електроенергії для всіх. Зараз як ніколи актуальними стали альтернативні джерела, так звана "зелена енергетика", а саме сонячні станції та вітрові генератори. Проблема настільки гостра, що 7 червня Кабінет міністрів прийняв рішення про надання фінансової допомоги українцям, які захочуть поставити таке обладнання у себе вдома. Фокус спробував розібратися, яке обладнання доцільно ставити та скільки воно може коштувати громадянам.

Згідно з публікацією на "Урядовому порталі", Кабмін затвердив Порядок надання фінансової підтримки фізичним особам, що встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки з альтернативних джерел енергії. Поки документ не розмістили у відкритому, але вже можна припустити, як саме буде працювати ця процедура, враховуючи заяви офіційних осіб.

Хто, де і як може отримати кредит на сонячні батареї?

Так вже офіційно повідомили, що сума компенсації витрат складатиме 244 000 грн, а кредит можна отримати на суму до 480 000 грн терміном на 5 років зі ставкою 0%. На таку допомогу можуть розраховувати ті, хто захоче встановити у себе вдома сонячні електростанції (фотоелектричні модулі) або вітрові генератори потужністю від 1 кВт до 10 кВт, які можуть оснащуватися гібридними інверторами, що здатні працювати як в автономному режимі, так і синхронно із зовнішньою мережею. Держава також обіцяє допомогти з придбанням акумуляторів для збереження енергії ємністю від 1 кВт*год на кожен 1 кВт встановленої потужності генератора.

Для малого та середнього бізнесу передбачені пільгові кредити від держави на альтернативні джерела енергії під 5-9%, програми передбачають придбання та встановлення будь-якого обладнання для генерації або накопичення електроенергії. Нацбанк рекомендуватиме банкам, аби відсоток за такими кредитами не перевищував облікову ставку — 13,5%.

Наразі кредити на СЕС для фізичних та юридичних осіб видають щонайменше три установи, які передбачили власні програми: "Ощадбанк", "ПриватБанк", "Укргазбанк", "Укрексімбанк, "Банк Львів".

Ймовірно, коли нова програма Кабміну почне діяти, то вони будуть давати гроші на більш вигідних умовах аж до ставки 0%. Важливо уточнити у банку, що саме підлягає кредитуванню: тільки придбання обладнання чи проект повністю включно з розробкою проектної документації і монтажними роботами. Як правило, у якості застави кредитори вимагають придбане обладнання та матеріали.

Сонячну електростанцію можна встановити на даху будинку
Фото: Скриншот

Які документи потрібні для отримання кредиту на сонячні електростанції:

  • паспорт громадянина України (підійде ID-карта);
  • довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру/реєстраційного номеру облікової картки платника податків (ІПН);
  • документ про доходи та утримання з них за останні 6 місяців;
  • рахунок-фактура або договір на придбання та встановлення обладнання;
  • інші документи на вимогу банку.

Хто може встановлювати сонячні електростанції в Україні

Як вже зазначалося вище, Кабмін заохочує встановлення сонячних станцій як фізичними, так і юридичними особами. З 1 липня 2023 року в Україні не потрібно отримувати дозвіл на встановлення сонячних батарей потужністю до 30 кВт, а пільгові "нульові" кредити для облаштування домогосподарств мають дати при купівлі обладнання потужністю 1-10 кВт, що вкладається у ці рамки.

Однак українці мають звернутися до свого постачальника електроенергії та отримати технічний висновок про можливість приєднання до загальної мережі гібридних або мережевих сонячних електростанцій. Потрібно також отримати дозволи на будівництво будівель, монтажних конструкцій та інших компонентів, якщо вони потрібні для створення інфраструктури сонячної електростанції. Варто враховувати, що у деяких містах України не дозволяють встановлювати сонячні електростанції на дахах історичних будівель.

Встановлення сонячної електростанції
Фото: Pexels

Компанія Sempra Law, член Ради директорів Конфедерації будівельників України, у своєму Telegram-каналі розкрила деякі юридичні складнощі, пов'язані з будівництвом сонячних електростанцій. Відповідно до Наказу Мінрегіонбуду № 289 від 6 листопада 2017 року, українцям не потрібно отримувати містобудівних умов та обмежень земельної ділянки для розміщення невеликих станцій на дахах будівель, що належать їм на праві власності або користування, не потрібно також виділяти окрему земельну ділянку під будівлю, де планується облаштування такої станції.

Але є нюанс. В Україні діє Постанова Кабінету міністрів № 406 від 7 червня 2017 року, де вказаний перелік робіт з будівництва, які не потребують отримання дозволу та проходження процедури введення об’єкта в експлуатацію, там вказані наступні будівельні роботи: реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення внутрішніх силових та слабкострумових систем, які забезпечують функціонування будівель і споруд. За словами експертів, будівництво дахової СЕС можна охарактеризувати як роботи з реконструкції чи технічного переоснащення силових систем електропостачання, а тому дозвіл, згідно законавства, не потрібен.

Однак в переліку робіт, для яких містобудівні умови не видаються, прямо вказано, що улаштування дахових сонячних станцій не потребує отримання дозволу, а у згаданій Постанові КМУ №406 це чітко не зазначається. У результаті правила трактуються неознозначно, що може призвести до штрафів та інших неприємних санкцій з боку держави.

У будь-якому випадку замовник будівництва має розробити та затвердити проектну документацію, а у випадках, визначених закодавством, — також провести експертизу проекту. І лише на підставі розробленого проекту, проаналізувавши конструктивні рішення та техніко-економічні показники, замовник повинен оцінити потребу в отриманні дозволу.

Загалом процес побудови та запуску в експлуатацію сонячних електростанцій складний, тому краще за все звернутися до фахівців. В Україні цим займаються багато компаній, як правило, вони беруть на себе на себе не тільки інженерні, а і юридичні моменти, тобто самостійно отримують всі дозволи, визначені законодавством.

Як обрати сонячну електростанцію

Сонячна електростанція – загальна назва фотоелектричної модульної станції, пояснює тематичний сайт Green System. До нього входять фотомодулі, інвертор та набір комутаційного обладнання. Фотомодулі складаються з панелей, які вловлюють сонячне світло та перетворюють їх енергію на постійний електричний струм. Далі вже інвертори перетворюють постійний струм на змінний і направляють його в загальну мережу. Може ще бути акумулятор, який зберігає електроенергію до тої пори, коли вона стане потрібною.

Які бувають сонячні електростанції?

Сайт Bud Idea виділив чотири типи систем:

  • система безперебійного живлення для дому — сонячна панель, інвертор та блок акумуляторів виручать при нетривалих вимкненнях світла;
  • мережева сонячна станція — при наявності дозволу і достатньої кількості панелей можна продавати зайву енергію, відправляючи її у загальну мережу, але не працюватиме при перебоях з електропостачанням.
  • гібридна сонячна станція — може працювати паралельно із загальною мережею, обладнана резервним акумулятором, що дозволяє накопичувати енергію і економити витрати у світлу пору доби;
  • автономна сонячна система — сонячні панелі та акумулятори великої потужності коштують дорого, але добре забезпечують енергією за умови нестабільного електропостачання з мережі.

Кожен фотомодуль має ряд стандартних показників, які вимірюються у лабораторіях: ефективність роботи (ККД), номінальні показники потужності, напруги, струму, коефіцієнти робочих температур. Мабуть, найважливішою з них є ефективність роботи (ККД), вона визначає, наскільки добре панель виробляє електроенергію і яку потужність може забезпечити. Щодо потужності, то більшості будинків вистачає від 5 до 15 кВт. Крім того на ціну впливає тип модуля: полікристалічний, монокристалічний або тонкоплівковий.

Обираючи сонячну станцію, варто звернути увагу на виробників, одними з найкращих наразі є: REC Solar, SunPower, Ja Solar, LG, Benq.

Сонячну панель можна встановити й на балконі квартири
Фото: Meyer Burger

Скільки коштують сонячні станції?

Бренд YASNO, який належить ДТЕК та об'єднує кількох найбільших постачальників електроенергії, у тому числі "Київські енергетичні послуги" та "Дніпровські енергетичні послуги" теж пропонує сонячні станції "під ключ". На його сайті є калькулятор, який дозволяє оцінити приблизну вартість послуг. Так станція потужністю 5 кВт з річною генерацією 5900 кВт*год коштує приблизно 90 000 грн, а потужністю 10 кВт із генерацією 11 800 кВт*год на рік — 180 000 грн.

Точна вартість сонячних електростанцій розраховується індивідуально в залежності потрібної потужності, кількості і якості панелей, характеристик акумуляторів, інверторів та іншого супутнього обладнання, складності встановлення. Якщо вірити даним одеської компанії "Генерація", то у 2023-2024 роках середня ціна односторонньої панелі розміром 1650х992х35 мм – складає 4043 грн, а трошки більшої (1665х1002х35 мм) – 4750 грн.

Двосторонні сонячні панелі дають на 5-30% більше електроенергії, порівняно з односторонніми, вони більші за розміром і коштують суттєво дорожче:

  • панель розміром 2067×1046×46 мм — 13329 грн в середньому;
  • панель розміром 2066 × 1160 × 35 мм — 8934 грн;
  • панель розміром 1690 × 1160 × 35 мм — 7276 грн.

У загальну ціну варто також закладати монтажні роботи та будівництво підтримуючих конструкцій, якщо вони необхідні. Вона вираховується індивідуально залежно від складності.

Вартість сонячних електростанцій в Україні

Наскільки вигідно мати сонячну станцію

Представники Bud Idea провели дослідження та підрахували, як швидко сонячні станції окуплять себе. Система мережевого типу потужністю 3 кВт коштує близько 100 000 грн (без акумуляторів), якщо вона зможе передати за рік до мережі енергію у кількості 3 300 кВт*год за ціною 5-6 гривень за кіловат, то теоретично може приносити 17-18 тис грн на рік та окупиться приблизно за 6 років. Передати у мережу можна лише надлишки енергії, тож на практиці часу потрібно більше. Загалом це рентабельний варіант, але відчутну користь буде, якщо потужність сонячних панелей складатиме хоча б 10 кВт. І чим вищі тарифи на електроенергію, тим більша вигода.

Гібридні ж сонячні станції, за підрахунками аналітиків ніколи себе не окуплять. Система потужністю 3,3 кВт коштуватиме близько 150 000 грн залежно від характеристик інвертора та акумулятора. За ідеальних умов у Київській області вона зможе виробити 3300 кВт*год за рік, але на практиці вполовину менше. Така станція дозволить за рік зекономити 2772 грн, що дуже мало, враховуючи витрати на придбання та встановлення. Гібридний інвертор, здатний віддавати енергію у загальну мережу зробить проєкт трошки рентабельнішим, але докорінно ситуацію не змінить.

Наскільки корисними є сонячні електростанції

Втім користь від сонячних станцій зростає за умов регулярних вимкнень світла. Якщо витрачати енергію економно, то можна обходитися без електропостачання досить довго. Автор встановив станцію потужністю 3 кВт і навіть у похмуру погоду вона генерує близько 250 Вт. Цього вистачає, щоб цілодобово живити холодильник, ком'пютер, телевізор, роутер, світильники, заряджати смартфони та інші гаджети.

Виробники дають на сонячні панелі гарантію від 20 до 25 років, але вони можуть служити набагато довше. Однак ефективність акумуляторів знижується з кожним циклом зарядки-розрядки, в середньому їх доведеться міняти кожні 5-6 років.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Россиянам до Запорожья осталось менее 40 км: какая ситуация в регионе
Telegraf
2025-04-07T08:00:53Z
”Британская САУ, которая вывезла на себе около 30 бойцов из окружения корейцами”: военная корреспондентка рассказала об уникальной пушке
Апостроф
2025-04-07T07:24:52Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Спикер Воздушных сил ВСУ уточнил свое заявление о Patriot
Апостроф
2025-04-06T16:45:07Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
ВСУ поразили системы ПВО россиян на Курщине
Корреспондент
2025-04-07T08:00:07Z
В ГУР узнали об отправке Россией срочников для участия в боевых действиях в Белгородской области
Апостроф
2025-04-07T07:54:13Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Путин должен сделать больше для прекращения войны в Украине - Рютте
Gazeta UA
2025-04-07T07:40:11Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Трамп хотел "соскочить" с переговоров, но оказался в ловушке: эксперт
TSN
2025-04-05T22:30:33Z
В Южной Корее пройдут внеочередные президентские выборы
Gazeta UA
2025-04-07T08:01:11Z
"Война в Украине разбудила Европу": Рубио о факторах, изменивших планы НАТО на оборону
ZN UA
2025-04-07T07:54:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Кривой Рог. РФ лжет о "встрече военных" в ресторане – там был форум и день рождения
Лига
2025-04-05T14:31:33Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Как выглядела Ирина Билык до пластики и на что хотела променять карьеру певицы: в сети показали уникальные кадры
Апостроф
2025-04-07T08:00:11Z
Эстония на Евровидении 2025: что известно о Tommy Cash и его связях с РФ
Факти ICTV
2025-04-07T07:54:24Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Невеста Стейтема показала идеальную фигуру в облегающем топе и лосинах
Gazeta UA
2025-04-06T01:12:01Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
В Херсоне после российских обстрелов под завалами оказались беременная женщина и ребенок
Комсомольская правда
2025-04-07T07:51:55Z
Россияне сбросили УАБ на село в Харьковской области: погиб мужчина
Корреспондент
2025-04-07T05:36:25Z
Появились фото последствий удара РФ по Николаеву
Корреспондент
2025-04-06T00:27:14Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
В Украине скоро подешевеет горючее: когда это произойдет
Telegraf
2025-04-07T07:54:36Z
В Украине выросла инфляция
Апостроф
2025-04-07T07:51:42Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Секреты семейного счастья: приметы, которые помогут сохранить любовь после свадьбы
Знай
2025-04-07T07:51:15Z
Какую сладость признали настоящим секретом долголетия
Gazeta UA
2025-04-07T07:36:34Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Сонник: К чему снятся крысы и мыши
Comments UA
2025-04-07T05:24:57Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Анчелотти определился с игроком для выполнения пенальти в Реале
Корреспондент
2025-04-07T07:21:10Z
Интер Майами благодаря голу Месси спасся от поражения
Корреспондент
2025-04-07T06:39:36Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Теория подтверждена: возле Земли произойдет космический взрыв в 10 раз ярче Луны
Фокус
2025-04-07T07:42:39Z
"Владелец Телеграма Павел Дуров пошел на открытое сотрудничество с Кремлем": украинский журналист указал на угрозу
Апостроф
2025-04-07T07:39:16Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Никто не услышит криков на Марсе: ученые рассказали, что ждет людей на Красной планете
Фокус
2025-04-07T06:45:36Z
10 кращих флагманів Android за рейтингом AnTuTu
Portaltele
2025-04-07T06:43:45Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Ученые выяснили, какие средства для макияжа кишат опасными бактериями
Факти ICTV
2025-04-07T07:52:33Z
Лечение за рубежом: почему пациенты выбирают медицинский туризм
Факти ICTV
2025-04-07T07:34:33Z
Где можно заразиться ВИЧ и СПИДом
Comments UA
2025-04-07T06:21:23Z
Сокращение финансирования чревато ростом материнской смертности — ВОЗ
Факти ICTV
2025-04-07T06:18:58Z
Назван анализ, который нужно сдавать каждому после 20 лет
Comments UA
2025-04-07T03:45:43Z
Проверка больничного: когда работодатель может ее провести
ZN UA
2025-04-07T02:24:48Z
Новый эликсир здоровья: ученые назвали фрукт, который бьет рекорды по витамину С
Gazeta UA
2025-04-07T00:01:20Z
Какие орехи способны контролировать артериальное давление
Gazeta UA
2025-04-06T20:57:48Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Никому не нужен: лимузин Путина провалился на рынке
Фокус
2025-04-07T07:57:10Z
Электромобили превратятся в тяжесть: тарифы на зарядку и пошлины вырастут почти на 200%
Знай
2025-04-06T20:51:56Z
Ферстаппен прокомментировал триумф на гран-при Японии
Корреспондент
2025-04-06T13:18:01Z
Легендарный гонщик "Формулы-1" Михаэль Шумахер стал дедушкой
Фокус
2025-04-06T12:51:31Z
Счастливый болид Шумахера Ferrari F2001 продают за 400 млн грн: "ласточка" покорила Гран-при Монако
Знай
2025-04-06T09:51:25Z
Развивает 270 км/ч: в Киеве засветился редкий заряженный Opel
Фокус
2025-04-06T08:30:45Z
Британская компания остановила поставки авто в США
ZN UA
2025-04-06T01:13:06Z
У знаменитого Шумахера родилась внучка
Корреспондент
2025-04-05T20:21:52Z