MY.UAНовини
Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує
Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує

Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує

Держава обіцяє допомогти українцям купувати і встановлювати сонячні батареї, видаючи субсидії та безвідсоткові кредити, але є кілька важливих умов.

Через російські обстріли в Україні знову почалися стабілізаційні вимкнення світла, бо країна не може виробляти достатньо електроенергії для всіх. Зараз як ніколи актуальними стали альтернативні джерела, так звана "зелена енергетика", а саме сонячні станції та вітрові генератори. Проблема настільки гостра, що 7 червня Кабінет міністрів прийняв рішення про надання фінансової допомоги українцям, які захочуть поставити таке обладнання у себе вдома. Фокус спробував розібратися, яке обладнання доцільно ставити та скільки воно може коштувати громадянам.

Згідно з публікацією на "Урядовому порталі", Кабмін затвердив Порядок надання фінансової підтримки фізичним особам, що встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки з альтернативних джерел енергії. Поки документ не розмістили у відкритому, але вже можна припустити, як саме буде працювати ця процедура, враховуючи заяви офіційних осіб.

Хто, де і як може отримати кредит на сонячні батареї?

Так вже офіційно повідомили, що сума компенсації витрат складатиме 244 000 грн, а кредит можна отримати на суму до 480 000 грн терміном на 5 років зі ставкою 0%. На таку допомогу можуть розраховувати ті, хто захоче встановити у себе вдома сонячні електростанції (фотоелектричні модулі) або вітрові генератори потужністю від 1 кВт до 10 кВт, які можуть оснащуватися гібридними інверторами, що здатні працювати як в автономному режимі, так і синхронно із зовнішньою мережею. Держава також обіцяє допомогти з придбанням акумуляторів для збереження енергії ємністю від 1 кВт*год на кожен 1 кВт встановленої потужності генератора.

Для малого та середнього бізнесу передбачені пільгові кредити від держави на альтернативні джерела енергії під 5-9%, програми передбачають придбання та встановлення будь-якого обладнання для генерації або накопичення електроенергії. Нацбанк рекомендуватиме банкам, аби відсоток за такими кредитами не перевищував облікову ставку — 13,5%.

Наразі кредити на СЕС для фізичних та юридичних осіб видають щонайменше три установи, які передбачили власні програми: "Ощадбанк", "ПриватБанк", "Укргазбанк", "Укрексімбанк, "Банк Львів".

Ймовірно, коли нова програма Кабміну почне діяти, то вони будуть давати гроші на більш вигідних умовах аж до ставки 0%. Важливо уточнити у банку, що саме підлягає кредитуванню: тільки придбання обладнання чи проект повністю включно з розробкою проектної документації і монтажними роботами. Як правило, у якості застави кредитори вимагають придбане обладнання та матеріали.

Сонячну електростанцію можна встановити на даху будинку
Фото: Скриншот

Які документи потрібні для отримання кредиту на сонячні електростанції:

  • паспорт громадянина України (підійде ID-карта);
  • довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру/реєстраційного номеру облікової картки платника податків (ІПН);
  • документ про доходи та утримання з них за останні 6 місяців;
  • рахунок-фактура або договір на придбання та встановлення обладнання;
  • інші документи на вимогу банку.

Хто може встановлювати сонячні електростанції в Україні

Як вже зазначалося вище, Кабмін заохочує встановлення сонячних станцій як фізичними, так і юридичними особами. З 1 липня 2023 року в Україні не потрібно отримувати дозвіл на встановлення сонячних батарей потужністю до 30 кВт, а пільгові "нульові" кредити для облаштування домогосподарств мають дати при купівлі обладнання потужністю 1-10 кВт, що вкладається у ці рамки.

Однак українці мають звернутися до свого постачальника електроенергії та отримати технічний висновок про можливість приєднання до загальної мережі гібридних або мережевих сонячних електростанцій. Потрібно також отримати дозволи на будівництво будівель, монтажних конструкцій та інших компонентів, якщо вони потрібні для створення інфраструктури сонячної електростанції. Варто враховувати, що у деяких містах України не дозволяють встановлювати сонячні електростанції на дахах історичних будівель.

Встановлення сонячної електростанції
Фото: Pexels

Компанія Sempra Law, член Ради директорів Конфедерації будівельників України, у своєму Telegram-каналі розкрила деякі юридичні складнощі, пов'язані з будівництвом сонячних електростанцій. Відповідно до Наказу Мінрегіонбуду № 289 від 6 листопада 2017 року, українцям не потрібно отримувати містобудівних умов та обмежень земельної ділянки для розміщення невеликих станцій на дахах будівель, що належать їм на праві власності або користування, не потрібно також виділяти окрему земельну ділянку під будівлю, де планується облаштування такої станції.

Але є нюанс. В Україні діє Постанова Кабінету міністрів № 406 від 7 червня 2017 року, де вказаний перелік робіт з будівництва, які не потребують отримання дозволу та проходження процедури введення об’єкта в експлуатацію, там вказані наступні будівельні роботи: реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення внутрішніх силових та слабкострумових систем, які забезпечують функціонування будівель і споруд. За словами експертів, будівництво дахової СЕС можна охарактеризувати як роботи з реконструкції чи технічного переоснащення силових систем електропостачання, а тому дозвіл, згідно законавства, не потрібен.

Однак в переліку робіт, для яких містобудівні умови не видаються, прямо вказано, що улаштування дахових сонячних станцій не потребує отримання дозволу, а у згаданій Постанові КМУ №406 це чітко не зазначається. У результаті правила трактуються неознозначно, що може призвести до штрафів та інших неприємних санкцій з боку держави.

У будь-якому випадку замовник будівництва має розробити та затвердити проектну документацію, а у випадках, визначених закодавством, — також провести експертизу проекту. І лише на підставі розробленого проекту, проаналізувавши конструктивні рішення та техніко-економічні показники, замовник повинен оцінити потребу в отриманні дозволу.

Загалом процес побудови та запуску в експлуатацію сонячних електростанцій складний, тому краще за все звернутися до фахівців. В Україні цим займаються багато компаній, як правило, вони беруть на себе на себе не тільки інженерні, а і юридичні моменти, тобто самостійно отримують всі дозволи, визначені законодавством.

Як обрати сонячну електростанцію

Сонячна електростанція – загальна назва фотоелектричної модульної станції, пояснює тематичний сайт Green System. До нього входять фотомодулі, інвертор та набір комутаційного обладнання. Фотомодулі складаються з панелей, які вловлюють сонячне світло та перетворюють їх енергію на постійний електричний струм. Далі вже інвертори перетворюють постійний струм на змінний і направляють його в загальну мережу. Може ще бути акумулятор, який зберігає електроенергію до тої пори, коли вона стане потрібною.

Які бувають сонячні електростанції?

Сайт Bud Idea виділив чотири типи систем:

  • система безперебійного живлення для дому — сонячна панель, інвертор та блок акумуляторів виручать при нетривалих вимкненнях світла;
  • мережева сонячна станція — при наявності дозволу і достатньої кількості панелей можна продавати зайву енергію, відправляючи її у загальну мережу, але не працюватиме при перебоях з електропостачанням.
  • гібридна сонячна станція — може працювати паралельно із загальною мережею, обладнана резервним акумулятором, що дозволяє накопичувати енергію і економити витрати у світлу пору доби;
  • автономна сонячна система — сонячні панелі та акумулятори великої потужності коштують дорого, але добре забезпечують енергією за умови нестабільного електропостачання з мережі.

Кожен фотомодуль має ряд стандартних показників, які вимірюються у лабораторіях: ефективність роботи (ККД), номінальні показники потужності, напруги, струму, коефіцієнти робочих температур. Мабуть, найважливішою з них є ефективність роботи (ККД), вона визначає, наскільки добре панель виробляє електроенергію і яку потужність може забезпечити. Щодо потужності, то більшості будинків вистачає від 5 до 15 кВт. Крім того на ціну впливає тип модуля: полікристалічний, монокристалічний або тонкоплівковий.

Обираючи сонячну станцію, варто звернути увагу на виробників, одними з найкращих наразі є: REC Solar, SunPower, Ja Solar, LG, Benq.

Сонячну панель можна встановити й на балконі квартири
Фото: Meyer Burger

Скільки коштують сонячні станції?

Бренд YASNO, який належить ДТЕК та об'єднує кількох найбільших постачальників електроенергії, у тому числі "Київські енергетичні послуги" та "Дніпровські енергетичні послуги" теж пропонує сонячні станції "під ключ". На його сайті є калькулятор, який дозволяє оцінити приблизну вартість послуг. Так станція потужністю 5 кВт з річною генерацією 5900 кВт*год коштує приблизно 90 000 грн, а потужністю 10 кВт із генерацією 11 800 кВт*год на рік — 180 000 грн.

Точна вартість сонячних електростанцій розраховується індивідуально в залежності потрібної потужності, кількості і якості панелей, характеристик акумуляторів, інверторів та іншого супутнього обладнання, складності встановлення. Якщо вірити даним одеської компанії "Генерація", то у 2023-2024 роках середня ціна односторонньої панелі розміром 1650х992х35 мм – складає 4043 грн, а трошки більшої (1665х1002х35 мм) – 4750 грн.

Двосторонні сонячні панелі дають на 5-30% більше електроенергії, порівняно з односторонніми, вони більші за розміром і коштують суттєво дорожче:

  • панель розміром 2067×1046×46 мм — 13329 грн в середньому;
  • панель розміром 2066 × 1160 × 35 мм — 8934 грн;
  • панель розміром 1690 × 1160 × 35 мм — 7276 грн.

У загальну ціну варто також закладати монтажні роботи та будівництво підтримуючих конструкцій, якщо вони необхідні. Вона вираховується індивідуально залежно від складності.

Вартість сонячних електростанцій в Україні

Наскільки вигідно мати сонячну станцію

Представники Bud Idea провели дослідження та підрахували, як швидко сонячні станції окуплять себе. Система мережевого типу потужністю 3 кВт коштує близько 100 000 грн (без акумуляторів), якщо вона зможе передати за рік до мережі енергію у кількості 3 300 кВт*год за ціною 5-6 гривень за кіловат, то теоретично може приносити 17-18 тис грн на рік та окупиться приблизно за 6 років. Передати у мережу можна лише надлишки енергії, тож на практиці часу потрібно більше. Загалом це рентабельний варіант, але відчутну користь буде, якщо потужність сонячних панелей складатиме хоча б 10 кВт. І чим вищі тарифи на електроенергію, тим більша вигода.

Гібридні ж сонячні станції, за підрахунками аналітиків ніколи себе не окуплять. Система потужністю 3,3 кВт коштуватиме близько 150 000 грн залежно від характеристик інвертора та акумулятора. За ідеальних умов у Київській області вона зможе виробити 3300 кВт*год за рік, але на практиці вполовину менше. Така станція дозволить за рік зекономити 2772 грн, що дуже мало, враховуючи витрати на придбання та встановлення. Гібридний інвертор, здатний віддавати енергію у загальну мережу зробить проєкт трошки рентабельнішим, але докорінно ситуацію не змінить.

Наскільки корисними є сонячні електростанції

Втім користь від сонячних станцій зростає за умов регулярних вимкнень світла. Якщо витрачати енергію економно, то можна обходитися без електропостачання досить довго. Автор встановив станцію потужністю 3 кВт і навіть у похмуру погоду вона генерує близько 250 Вт. Цього вистачає, щоб цілодобово живити холодильник, ком'пютер, телевізор, роутер, світильники, заряджати смартфони та інші гаджети.

Виробники дають на сонячні панелі гарантію від 20 до 25 років, але вони можуть служити набагато довше. Однак ефективність акумуляторів знижується з кожним циклом зарядки-розрядки, в середньому їх доведеться міняти кожні 5-6 років.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ТОП-3 телефони з потужною батареєю до 9 тисяч гривень. Можна не заряджати днями
Telegraf
2025-02-07T06:12:39Z
Американська компанія створить «армію» із 100 тис. людиноподібних роботів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:03:27Z
Хто був на вулиці: треба розгадати загадку всього за 5 секунд
GlavRed
2025-02-07T05:30:49Z
Прогноз магнітних бур на 7-9 лютого: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T05:03:02Z
Гаряча лінія Лайф: як додзвонитися до оператора
Политека
2025-02-07T05:00:57Z
Чим нашпигують Sony PlayStation 6: розкрито таємницю дисководу та ще багато цікавих деталей
Знай
2025-02-07T04:51:40Z
OpenAI зробила свій дорогий ШІ безкоштовним для власників Windows
InternetUA
2025-02-07T04:01:49Z
ШІ викликає страх у самотніх людей та змінює підхід до онлайн-знайомств: що відбувається
Фокус
2025-02-07T03:12:48Z
Що робити, якщо телефон став перегріватись: як вирішити проблему
Политека
2025-02-07T03:00:51Z
Французький сніданок: переможниця "Мастер Шеф" поділилася рецептом ніжного омлету
Политека
2025-02-07T06:00:17Z
Даруємо емоції на День святого Валентина: від власної пісні до побачення в аеротрубі
Комсомольская правда
2025-02-07T05:01:26Z
Гороскоп на завтра 8 лютого: Овнам - успіх, Ракам - неймовірний прибуток
GlavRed
2025-02-07T04:27:46Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти овечку
GlavRed
2025-02-07T04:27:11Z
І до ворожки не ходи: 5 жіночих імен, яким не щастить у коханні
Telegraf
2025-02-07T02:24:03Z
Як готувати курячий бульйон: зірка "Мастер Шеф" дала рецепт легкого супу з локшиною
Политека
2025-02-07T01:01:20Z
Навіщо смажити на сковороді господарське мило: незвична процедура
24tv
2025-02-06T23:03:46Z
Як почистити пожовтілу ванну: маловідомі лайфхаки
24tv
2025-02-06T22:54:17Z
Він кращий за "той самий" шоколад: як легко приготувати дубайський торт
24tv
2025-02-06T21:57:36Z
На Херсонщині за добу через удари РФ одна людина загинула, ще п'ятеро дістали поранення
УкраинФорм
2025-02-07T06:00:08Z
В Ізраїлі готуються до цунамі через землетруси на Санторіні
Фокус
2025-02-07T05:57:53Z
На Алясці зник літак з пасажирами
24tv
2025-02-07T05:39:45Z
Вже ловили на вандалізмі з могилами військових: СБУ затримали українця «на гарячому», йому загрожує довічне
Политека
2025-02-07T05:30:38Z
У Запорізькій області експрокурора за держзраду засудили до 15 років за ґратами
УкраинФорм
2025-02-07T05:21:57Z
Поліція торік повідомила про підозру щодо кіберзлочинів майже 2 тисячам осіб
УкраинФорм
2025-02-07T05:21:56Z
Інтернет-шахраї ошукали чотирьох українців на майже 200 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-07T05:06:21Z
На Сумщині впав російський дрон - в ОВА розповіли про наслідки
ZN UA
2025-02-07T03:58:08Z
У Херсоні викрили колишнього правоохоронця, який співпрацював із російськими загарбниками
УкраинФорм
2025-02-07T02:15:17Z
Реал націлився на придбання Саліба
Football.ua
2025-02-07T05:58:54Z
Рамос став гравцем Монтеррея
Football.ua
2025-02-07T05:42:03Z
Модрич хоче продовжити контракт із Реалом ще на сезон
Football.ua
2025-02-07T05:24:10Z
Жіноча збірна України достроково втратила шанси вийти на Євробаскет-2025
ZN UA
2025-02-07T00:55:08Z
Кривбас продав Бізіману до Лівії
Football.ua
2025-02-06T23:45:47Z
"Барселона" рознесла "Валенсію" та вийшла до півфіналу Кубка Іспанії
TSN
2025-02-06T22:48:55Z
Слот за крок від трофею: Ліверпуль ефектно принизив Тоттенхем і вийшов у фінал Кубка ліги
24tv
2025-02-06T22:42:35Z
Феєричний старт сезону: Магучіх здобула "золото" на турнірі в Італії
24tv
2025-02-06T22:39:53Z
Реал Сосьєдад — Осасуна 2:0 Відео голів та огляд матчу Кубка Іспанії
Football.ua
2025-02-06T22:22:40Z
Погоду в Україні визначить потужний антициклон
Gazeta UA
2025-02-07T06:06:32Z
Погода в Україні різко зміниться: що чекати – потепління чи похолодання
24tv
2025-02-07T06:03:38Z
Втрати ворога станом на 6 лютого 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:00:35Z
Ворог ввечері атакував Нікополь та Мирівську громаду, пошкоджена інфраструктура
УкраинФорм
2025-02-07T05:39:14Z
Ще 1340 окупантів, 10 танків і засіб ППО: втрати ворога на 7 лютого
24tv
2025-02-07T05:30:14Z
Росіяни за добу 339 разів били по Запорізькій області
УкраинФорм
2025-02-07T05:21:53Z
Магнітна буря 7 лютого: яка її потужність
TSN
2025-02-07T05:18:14Z
На фронті поліг кулеметник Володимир Думенко
24tv
2025-02-07T05:06:25Z
Україну накриє антициклон: Діденко попередила про морози до -9 та ожеледицю
Хвиля
2025-02-07T05:03:35Z
Не вперше фіналіст Нацвідбору: чим відомий KHAYAT, який написав пісню після обстрілу Охматдиту
24tv
2025-02-07T06:09:35Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Маша Кондратенко: балерина, яка має дуети з Білик та Klavdia Petrivna
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:03:49Z
5 виступів України на Євробаченні, про які говорили всі: якими вони були
24tv
2025-02-07T05:06:17Z
Мої картини допомагають Збройним силам України, вони за 3 роки принесли 11 млн грн, - Ірина Третьяк
Знай
2025-02-07T03:21:58Z
Актори "Маски шоу": як зараз виглядають і чим займаються зірки легендарної передачі
Политека
2025-02-07T02:01:12Z
Джамала назвала свої улюблені фільми
CutInsight
2025-02-07T01:00:24Z
7 кращих акторів, які зайнялися мистецтвом
CutInsight
2025-02-07T00:54:10Z
Українські політики в кіно
CutInsight
2025-02-07T00:51:26Z
Зірки Голливуду з українським походженням
CutInsight
2025-02-07T00:48:33Z
Депортовані із США провели 40-годинний переліт до Індії в кайданах
Gazeta UA
2025-02-07T06:15:02Z
8 лютого — яке церковне свято, які чотири найважливіші заборони цього дня
TSN
2025-02-07T06:06:13Z
Страховий стаж: як діяти, якщо немає запису у трудовій
ZN UA
2025-02-07T06:04:48Z
Розкриті технічні характеристики українських роботизованих комплексів Тарган
InternetUA
2025-02-07T06:01:57Z
Який вік мобілізації у 2025 році
24tv
2025-02-07T05:57:01Z
На Сумщині ППО знищила 13 російських безпілотників
УкраинФорм
2025-02-07T05:51:58Z
Унікальна зброя та старовинний одяг. Митники передали у заповідник «Хортиця» цікаві артефакти
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T05:45:06Z
Євлаш іде з посади речника Повітряних сил
УкраинФорм
2025-02-07T05:42:23Z
7 лютого – яке церковне свято: чому сьогодні не можна справляти весілля
24tv
2025-02-07T05:06:46Z
Як харчуватись при гастриті, щоб уникнути загострень
24tv
2025-02-07T06:03:03Z
Здоровий сніданок, в який ви закохаєтеся: тости з авокадо та яйцем пашот
24tv
2025-02-07T04:12:15Z
Що таке зимове безсоння і як з ним боротись
Gazeta UA
2025-02-06T22:39:55Z
Одна з категорій громадян може втратити бронювання: кого це стосується
GlavRed
2025-02-06T21:27:26Z
У МОЗ планують “розбронювати” медиків
1News
2025-02-06T20:37:57Z
"Відмовитись від абортів навіть у приватних клініках": у рф готують росіянок до вічних пологів
FaceNews
2025-02-06T20:27:55Z
Аналіз калу на приховану кров: кому призначають та як зрозуміти результати
24tv
2025-02-06T20:27:37Z
Ось чому це слід робити частіше: 6 позитивних ефектів від тримання за руки з коханою людиною
24tv
2025-02-06T20:18:52Z
Деяких медиків позбавлятимуть бронювання. Міністерство охорони здоров'я назвало умову
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T19:45:45Z
Помічники Маска намагалися блокувати платежі USAID через платіжну систему Мінфіну США — CNN
InternetUA
2025-02-07T06:07:00Z
Озвучено оновлені ціни на ковбасу та сир в Україні
AgroNews
2025-02-07T06:06:37Z
Нафтогаз показав, як тепер сплатити газ і передати показання лічильника
Хвиля
2025-02-07T06:06:05Z
Як може зрости вартість молочки в лютому 2025 року
24tv
2025-02-07T06:03:06Z
Українцям пояснили, де обміняти гривню на євро у Німеччині: як зробити це вигідно
Хвиля
2025-02-07T05:45:32Z
В Україні перевірили якість бензину на АЗС: результати здивували водіїв
Хвиля
2025-02-07T05:21:25Z
Коли в Україні знову подорожчають яйця: названо період
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T04:39:22Z
Ашан, Метро та Варус показали, що відбувається з цінами на рибу в лютому
Хвиля
2025-02-07T04:03:28Z
У пошуках сировини та маржі: як проходить сезон переробки олійних
AgroPortal
2025-02-07T04:00:54Z
Українцям пропонують схему з безплатним розмитненням авто для військових. Чому це так не працює
Telegraf
2025-02-07T06:00:30Z
KIA готує до виробництва свій найдешевший електрокар: подробиці
ЗаРулем
2025-02-07T05:09:51Z
Більшість водіїв не здогадується: що означає напис ODO на панелі авто
GlavRed
2025-02-07T04:27:14Z
Volkswagen показав унікальні повнопривідні Transporter
AutoCentre
2025-02-06T20:06:37Z
Італійське ательє Zagato випустило перший серійний AGTZ Twin Tail
AutoCentre
2025-02-06T19:10:32Z
У Дубаї за $1 мільйон продають Гелендваген з жовто-блакитним салоном
Топ Жир
2025-02-06T18:33:29Z
Можуть оштрафувати посеред дороги: водіям пояснили, що потрібно, щоб не "влетіти на гроші"
Политека
2025-02-06T18:27:29Z
Виявлено культовий 56-річний Volkswagen без пробігу і в заводському пакуванні
Фокус
2025-02-06T17:57:01Z
Раритетний пікап Chevrolet Silverado з мінімальним пробігом виставили на торги
AutoCentre
2025-02-06T17:06:44Z
В USAID залишиться менше 300 основних співробітників – CNN
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:10:42Z
Адміністрація Трампа розпускає оперативну групу з протидії російським олігархам
ZN UA
2025-02-07T06:09:01Z
Трамп готовий подвоїти санкції проти Росії, – Келлог
24tv
2025-02-07T06:03:23Z
Участь Путіна в переговорах щодо закінчення війни: польський міністр зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:03:12Z
Заморозка війни може не спрацювати, а зупинити Путіна можна за однієї умови, – британський генерал
Telegraf
2025-02-07T06:00:12Z
В Україні "почервоніли" кілька регіонів: що відомо про загрозу
TSN
2025-02-07T05:51:10Z
Шахраї виманюють гроші у родичів полонених нібито для доставки посилок до РФ
УкраинФорм
2025-02-07T05:48:52Z
«Трамп копатиме від паркану до перемоги»: експерт розповів про плани США на інвестиції в Україну
Политека
2025-02-07T05:48:46Z
РФ намагається внести розкол в українське суспільство, налаштовуючи людей проти ТЦК - керівник ЦПД
УкраинФорм
2025-02-07T05:36:12Z