MY.UAНовини
Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує
Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує

Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує

Держава обіцяє допомогти українцям купувати і встановлювати сонячні батареї, видаючи субсидії та безвідсоткові кредити, але є кілька важливих умов.

Через російські обстріли в Україні знову почалися стабілізаційні вимкнення світла, бо країна не може виробляти достатньо електроенергії для всіх. Зараз як ніколи актуальними стали альтернативні джерела, так звана "зелена енергетика", а саме сонячні станції та вітрові генератори. Проблема настільки гостра, що 7 червня Кабінет міністрів прийняв рішення про надання фінансової допомоги українцям, які захочуть поставити таке обладнання у себе вдома. Фокус спробував розібратися, яке обладнання доцільно ставити та скільки воно може коштувати громадянам.

Згідно з публікацією на "Урядовому порталі", Кабмін затвердив Порядок надання фінансової підтримки фізичним особам, що встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки з альтернативних джерел енергії. Поки документ не розмістили у відкритому, але вже можна припустити, як саме буде працювати ця процедура, враховуючи заяви офіційних осіб.

Хто, де і як може отримати кредит на сонячні батареї?

Так вже офіційно повідомили, що сума компенсації витрат складатиме 244 000 грн, а кредит можна отримати на суму до 480 000 грн терміном на 5 років зі ставкою 0%. На таку допомогу можуть розраховувати ті, хто захоче встановити у себе вдома сонячні електростанції (фотоелектричні модулі) або вітрові генератори потужністю від 1 кВт до 10 кВт, які можуть оснащуватися гібридними інверторами, що здатні працювати як в автономному режимі, так і синхронно із зовнішньою мережею. Держава також обіцяє допомогти з придбанням акумуляторів для збереження енергії ємністю від 1 кВт*год на кожен 1 кВт встановленої потужності генератора.

Для малого та середнього бізнесу передбачені пільгові кредити від держави на альтернативні джерела енергії під 5-9%, програми передбачають придбання та встановлення будь-якого обладнання для генерації або накопичення електроенергії. Нацбанк рекомендуватиме банкам, аби відсоток за такими кредитами не перевищував облікову ставку — 13,5%.

Наразі кредити на СЕС для фізичних та юридичних осіб видають щонайменше три установи, які передбачили власні програми: "Ощадбанк", "ПриватБанк", "Укргазбанк", "Укрексімбанк, "Банк Львів".

Ймовірно, коли нова програма Кабміну почне діяти, то вони будуть давати гроші на більш вигідних умовах аж до ставки 0%. Важливо уточнити у банку, що саме підлягає кредитуванню: тільки придбання обладнання чи проект повністю включно з розробкою проектної документації і монтажними роботами. Як правило, у якості застави кредитори вимагають придбане обладнання та матеріали.

Сонячну електростанцію можна встановити на даху будинку
Фото: Скриншот

Які документи потрібні для отримання кредиту на сонячні електростанції:

  • паспорт громадянина України (підійде ID-карта);
  • довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру/реєстраційного номеру облікової картки платника податків (ІПН);
  • документ про доходи та утримання з них за останні 6 місяців;
  • рахунок-фактура або договір на придбання та встановлення обладнання;
  • інші документи на вимогу банку.

Хто може встановлювати сонячні електростанції в Україні

Як вже зазначалося вище, Кабмін заохочує встановлення сонячних станцій як фізичними, так і юридичними особами. З 1 липня 2023 року в Україні не потрібно отримувати дозвіл на встановлення сонячних батарей потужністю до 30 кВт, а пільгові "нульові" кредити для облаштування домогосподарств мають дати при купівлі обладнання потужністю 1-10 кВт, що вкладається у ці рамки.

Однак українці мають звернутися до свого постачальника електроенергії та отримати технічний висновок про можливість приєднання до загальної мережі гібридних або мережевих сонячних електростанцій. Потрібно також отримати дозволи на будівництво будівель, монтажних конструкцій та інших компонентів, якщо вони потрібні для створення інфраструктури сонячної електростанції. Варто враховувати, що у деяких містах України не дозволяють встановлювати сонячні електростанції на дахах історичних будівель.

Встановлення сонячної електростанції
Фото: Pexels

Компанія Sempra Law, член Ради директорів Конфедерації будівельників України, у своєму Telegram-каналі розкрила деякі юридичні складнощі, пов'язані з будівництвом сонячних електростанцій. Відповідно до Наказу Мінрегіонбуду № 289 від 6 листопада 2017 року, українцям не потрібно отримувати містобудівних умов та обмежень земельної ділянки для розміщення невеликих станцій на дахах будівель, що належать їм на праві власності або користування, не потрібно також виділяти окрему земельну ділянку під будівлю, де планується облаштування такої станції.

Але є нюанс. В Україні діє Постанова Кабінету міністрів № 406 від 7 червня 2017 року, де вказаний перелік робіт з будівництва, які не потребують отримання дозволу та проходження процедури введення об’єкта в експлуатацію, там вказані наступні будівельні роботи: реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення внутрішніх силових та слабкострумових систем, які забезпечують функціонування будівель і споруд. За словами експертів, будівництво дахової СЕС можна охарактеризувати як роботи з реконструкції чи технічного переоснащення силових систем електропостачання, а тому дозвіл, згідно законавства, не потрібен.

Однак в переліку робіт, для яких містобудівні умови не видаються, прямо вказано, що улаштування дахових сонячних станцій не потребує отримання дозволу, а у згаданій Постанові КМУ №406 це чітко не зазначається. У результаті правила трактуються неознозначно, що може призвести до штрафів та інших неприємних санкцій з боку держави.

У будь-якому випадку замовник будівництва має розробити та затвердити проектну документацію, а у випадках, визначених закодавством, — також провести експертизу проекту. І лише на підставі розробленого проекту, проаналізувавши конструктивні рішення та техніко-економічні показники, замовник повинен оцінити потребу в отриманні дозволу.

Загалом процес побудови та запуску в експлуатацію сонячних електростанцій складний, тому краще за все звернутися до фахівців. В Україні цим займаються багато компаній, як правило, вони беруть на себе на себе не тільки інженерні, а і юридичні моменти, тобто самостійно отримують всі дозволи, визначені законодавством.

Як обрати сонячну електростанцію

Сонячна електростанція – загальна назва фотоелектричної модульної станції, пояснює тематичний сайт Green System. До нього входять фотомодулі, інвертор та набір комутаційного обладнання. Фотомодулі складаються з панелей, які вловлюють сонячне світло та перетворюють їх енергію на постійний електричний струм. Далі вже інвертори перетворюють постійний струм на змінний і направляють його в загальну мережу. Може ще бути акумулятор, який зберігає електроенергію до тої пори, коли вона стане потрібною.

Які бувають сонячні електростанції?

Сайт Bud Idea виділив чотири типи систем:

  • система безперебійного живлення для дому — сонячна панель, інвертор та блок акумуляторів виручать при нетривалих вимкненнях світла;
  • мережева сонячна станція — при наявності дозволу і достатньої кількості панелей можна продавати зайву енергію, відправляючи її у загальну мережу, але не працюватиме при перебоях з електропостачанням.
  • гібридна сонячна станція — може працювати паралельно із загальною мережею, обладнана резервним акумулятором, що дозволяє накопичувати енергію і економити витрати у світлу пору доби;
  • автономна сонячна система — сонячні панелі та акумулятори великої потужності коштують дорого, але добре забезпечують енергією за умови нестабільного електропостачання з мережі.

Кожен фотомодуль має ряд стандартних показників, які вимірюються у лабораторіях: ефективність роботи (ККД), номінальні показники потужності, напруги, струму, коефіцієнти робочих температур. Мабуть, найважливішою з них є ефективність роботи (ККД), вона визначає, наскільки добре панель виробляє електроенергію і яку потужність може забезпечити. Щодо потужності, то більшості будинків вистачає від 5 до 15 кВт. Крім того на ціну впливає тип модуля: полікристалічний, монокристалічний або тонкоплівковий.

Обираючи сонячну станцію, варто звернути увагу на виробників, одними з найкращих наразі є: REC Solar, SunPower, Ja Solar, LG, Benq.

Сонячну панель можна встановити й на балконі квартири
Фото: Meyer Burger

Скільки коштують сонячні станції?

Бренд YASNO, який належить ДТЕК та об'єднує кількох найбільших постачальників електроенергії, у тому числі "Київські енергетичні послуги" та "Дніпровські енергетичні послуги" теж пропонує сонячні станції "під ключ". На його сайті є калькулятор, який дозволяє оцінити приблизну вартість послуг. Так станція потужністю 5 кВт з річною генерацією 5900 кВт*год коштує приблизно 90 000 грн, а потужністю 10 кВт із генерацією 11 800 кВт*год на рік — 180 000 грн.

Точна вартість сонячних електростанцій розраховується індивідуально в залежності потрібної потужності, кількості і якості панелей, характеристик акумуляторів, інверторів та іншого супутнього обладнання, складності встановлення. Якщо вірити даним одеської компанії "Генерація", то у 2023-2024 роках середня ціна односторонньої панелі розміром 1650х992х35 мм – складає 4043 грн, а трошки більшої (1665х1002х35 мм) – 4750 грн.

Двосторонні сонячні панелі дають на 5-30% більше електроенергії, порівняно з односторонніми, вони більші за розміром і коштують суттєво дорожче:

  • панель розміром 2067×1046×46 мм — 13329 грн в середньому;
  • панель розміром 2066 × 1160 × 35 мм — 8934 грн;
  • панель розміром 1690 × 1160 × 35 мм — 7276 грн.

У загальну ціну варто також закладати монтажні роботи та будівництво підтримуючих конструкцій, якщо вони необхідні. Вона вираховується індивідуально залежно від складності.

Вартість сонячних електростанцій в Україні

Наскільки вигідно мати сонячну станцію

Представники Bud Idea провели дослідження та підрахували, як швидко сонячні станції окуплять себе. Система мережевого типу потужністю 3 кВт коштує близько 100 000 грн (без акумуляторів), якщо вона зможе передати за рік до мережі енергію у кількості 3 300 кВт*год за ціною 5-6 гривень за кіловат, то теоретично може приносити 17-18 тис грн на рік та окупиться приблизно за 6 років. Передати у мережу можна лише надлишки енергії, тож на практиці часу потрібно більше. Загалом це рентабельний варіант, але відчутну користь буде, якщо потужність сонячних панелей складатиме хоча б 10 кВт. І чим вищі тарифи на електроенергію, тим більша вигода.

Гібридні ж сонячні станції, за підрахунками аналітиків ніколи себе не окуплять. Система потужністю 3,3 кВт коштуватиме близько 150 000 грн залежно від характеристик інвертора та акумулятора. За ідеальних умов у Київській області вона зможе виробити 3300 кВт*год за рік, але на практиці вполовину менше. Така станція дозволить за рік зекономити 2772 грн, що дуже мало, враховуючи витрати на придбання та встановлення. Гібридний інвертор, здатний віддавати енергію у загальну мережу зробить проєкт трошки рентабельнішим, але докорінно ситуацію не змінить.

Наскільки корисними є сонячні електростанції

Втім користь від сонячних станцій зростає за умов регулярних вимкнень світла. Якщо витрачати енергію економно, то можна обходитися без електропостачання досить довго. Автор встановив станцію потужністю 3 кВт і навіть у похмуру погоду вона генерує близько 250 Вт. Цього вистачає, щоб цілодобово живити холодильник, ком'пютер, телевізор, роутер, світильники, заряджати смартфони та інші гаджети.

Виробники дають на сонячні панелі гарантію від 20 до 25 років, але вони можуть служити набагато довше. Однак ефективність акумуляторів знижується з кожним циклом зарядки-розрядки, в середньому їх доведеться міняти кожні 5-6 років.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Женские купе появятся еще в трех поездах: "Укрзалізниця" добавляет новые вагоны
Знай
2025-07-09T04:30:50Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T04:24:01Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
С 2026 года в Украине стартует бесплатная вакцинация от ВПЧ - Минздрав
Корреспондент
2025-07-09T02:30:12Z
Высокие температуры: как пережить жару
ZN UA
2025-07-08T22:21:56Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россияне атаковали с дронов людей в Херсоне: 2 раненых
Апостроф
2025-07-09T04:36:28Z
200% пошлины на лекарства и 50% на медь: Трамп начал экономическую атаку на импорт
Gazeta UA
2025-07-09T04:33:38Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
50 тысяч гривен сразу, и это еще не все: что могут получить владельцы разрушенных квартир в Киеве и какие сложности
Telegraf
2025-07-09T04:03:27Z
Пять танков и более тысячи "200-х": Генштаб назвал новые потери оккупантов
Gazeta UA
2025-07-09T03:54:12Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
В Луцке ночью раздались мощные взрывы: город под массированным ударом
TSN
2025-07-09T03:03:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Электронное пенсионное удостоверение: как получить
ZN UA
2025-07-09T03:42:31Z
Какой церковный праздник 9 июля: три ключевых запрета этого дня
Comments UA
2025-07-09T03:33:49Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Какие дни рождения нельзя отмечать и почему: приметы, запреты и объяснения
Comments UA
2025-07-08T21:12:53Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
"Я Мерзликина": экс-жена Розового после развода порадовала себя роскошным подарком
Апостроф
2025-07-09T04:33:21Z
Светлана Тарабарова с мужем показалась за границей на отдыхе без детей: где сейчас супруги
TSN
2025-07-08T19:48:42Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Грех не приготовить: горячие баклажаны с фаршем, от которых невозможно оторваться, рецепт
Знай
2025-07-09T03:21:49Z
Гороскоп сегодня 9 июля: недоброжелательность, препятствия и мелкие ошибки – прогноз для всех знаков Зодиака
Знай
2025-07-09T01:42:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Луцк в огне: что известно о ночной атаке РФ
Comments UA
2025-07-09T04:09:51Z
В Україні аномальна спека зміниться грозами та градом
AgroNews
2025-07-09T04:03:08Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Безпілотний автобус Karsan виїде на вулиці Парижа
AutoCentre
2025-07-08T20:00:00Z
На дорогах появились авто с загадочными номерами: что нужно знать водителям
Хвиля
2025-07-08T19:51:16Z
У Porsche упали глобальные продажи, особенно сильно в Китае
Корреспондент
2025-07-08T17:12:57Z
Какое авто выбрать: эксперты назвали производителей самых надежных автомобилей
Фокус
2025-07-08T14:12:35Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Рик, Мишон и Дэрил из сериала "Ходячие мертвецы" появятся в Dead by Daylight
GameMag
2025-07-09T04:33:55Z
Helldivers 2 ворвется на Xbox: когда адских десантников значительно увеличится
Знай
2025-07-09T04:21:30Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Челси - в финале Клубного чемпионата мира благодаря дублю новичка
Корреспондент
2025-07-09T04:09:06Z
Самостоятельный путь: сын Анчелотти начал тренерскую карьеру
Корреспондент
2025-07-09T03:36:49Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
"Челси" стал первым финалистом Клубного чемпионата мира-2025
ZN UA
2025-07-08T21:45:26Z
Жуан Педро дублем прибив рідний Флуміненсе за крок до фіналу КЧС-2025
Football.ua
2025-07-08T21:07:03Z