Країни Бухарестської дев'ятки обговорюють можливість виключення Угорщини з майбутніх зустрічей — FT
Дипломати країн Бухарестської дев'ятки — групи східноєвропейських союзників по НАТО і ЄС, обговорюють можливість виключення Угорщини з майбутніх зустрічей “клубу”. Про це повідомляє FT, посилаючись на джерела.
На останніх зустрічах Угорщина заблокувала спільні висновки групи, пов'язані зі збільшенням допомоги Україні, а також схвалення будь-яких кроків з боку НАТО, спрямованих на посилення військової підтримки Києва.
Тактика блокування Угорщиною допомоги Україні в ЄС та переговорів про вступ Києва до Альянсу також призвела до того, що багатьом союзникам увірвався терпець.
Лідери Бухарестської дев'ятки зустрічаються сьогодні в Ризі, й офіційні особи кажуть, що Угорщина знову відмовляється підтримати проект заяви, який інші союзники погодили.
Дискусії про виключення Будапешта “дуже серйозні”, сказав один зі співрозмовників видання, додавши, що група “ймовірно, зустрічається в такому форматі востаннє”.
За словами іншого джерела FT, нещодавні зустрічі відзначалися жорсткими дискусіями й буде важко організувати майбутні засідання, якщо вони не передбачатимуть більшої єдності.
Угорщина була запрошена на саміт Бухарестської дев'ятки в Ризі 11 червня. Однак угорський президент не братиме участь у зустрічі, країну представлятиме посол у Латвії.
Заснована в 2015 році група включає Болгарію, Чехію, Естонію, Угорщину, Латвію, Литву, Польщу, Румунію і Словаччину. Всі країни “клубу” є колишніми членами Радянського Союзу або Варшавського договору, а нині — членами НАТО та ЄС. Їхні лідери, міністри закордонних справ і глави Міноборони регулярно проводять зустрічі, щоб скоординувати свої підходи до політики безпеки, зокрема, пов'язаної із захистом східних кордонів.
Угорщина, як відомо, неодноразово намагалася підірвати зусилля Заходу з надання допомоги Україні, включаючи фінансування й постачання зброї. Угорський прем'єр Віктор Орбан є затятим критиком санкцій ЄС проти РФ та, попри війну Росії проти України, підтримує тісні економічні зв'язки з Москвою. Будапешт також “гальмував” вступ Фінляндії та Швеції до НАТО, що викликало критику з боку західних союзників.
Минулого місяця Орбан заявив про плани переглянути умови членства його країни в НАТО, щоб отримати можливість потенційно відмовитися від поглиблення підтримки України з боку Альянсу.