MY.UAНовини
Людмила Волинець: У нас під час війни зменшилась кількість сиріт. Бо ми їх просто не виявляємо!
Людмила Волинець: У нас під час війни зменшилась кількість сиріт. Бо ми їх просто не виявляємо!

Людмила Волинець: У нас під час війни зменшилась кількість сиріт. Бо ми їх просто не виявляємо!

Червень почався традиційно з Дня захисту дітей, але нині він не асоціювався з усміхненими личками та повітряними кульками. Україна переживає часи, коли діти щодоби, щогодини потребують захисту – від російських бомб, він байдужості чиновників, а буває і так, що від власних батьків. Чи вистачає на це законів, сил та бажання, Коротко про розповіла аналітик з питань прав дитини, співголова ВГО “Служба захисту дітей” Людмила Волинець.

Проблеми вже є, але ми їх навіть не обговорюємо

- Людмило Семенівно, сьогодні ніхто не може почуватися в безпеці. І все-таки, які категорії дітей потребують найбільшої уваги?

- Діти на прифронтових і окупованих територіях. Це якщо говорити з погляду на місце проживання дітей. Але дитячої біди сьогодні занадто багато для того, щоб все пояснювати війною. Нічого з того, що було до лютого 2022 року, від нас не пішло. Війна все це тільки посилила.

- І проблему домашнього насильства також? Чоловіки повертаються з війни скаліченими, з посттравматичними синдромами. Це можуть бути зовсім інші люди, ніж ті, яких знали в сім’ях. Психологи пропонують своїх послуги, але чи цього достатньо, щоб убезпечити дитину від травм?

- Безумовно, з допомогою психолога ризики можна мінімізувати. Але не можна говорити про тотальне подолання. Не буває таких країн і таких часів, де б війна не відбивалася на сім’ях. І немає таких спеціалістів, які здатні убезпечити кожну дитину.

Зараз вимальовуються певні питання, на які ми навіть ще не шукаємо відповіді. А вони, ці проблеми, вже є.

Наприклад, що робити в ситуації, коли батька-агресора підтримують фронтові побратими? Вони були поруч з ним на полі бою, вони знають, що ця людина пережила якісь стресові повідомлення від дружини, від сім’ї. Він приїхав додому і почав розбиратися тими методами і способами, які, зважаючи на бойовий досвід, здаються прийнятними. Нам би треба вже говорити про те, що є неформальні спільноти, які підтримують таких людей.

- Спільноти, що підтримують домашніх деспотів, були і за мирних часів.

- За мирних часів усе було інше, це ніяк не можна порівнювати. Одна справа - якісь громадські об’єднання, інша – братства, які склалися на полі бою. Вони не гірші і не кращі. Вони просто радикально інші. Інший спосіб вирішення проблеми і розуміння справедливості.

Це люди, які володіють зброєю. Їх не треба боятися, однак треба таке враховувати, бо проблема є. Але поки професійна спільнота настільки розгублена, що її навіть не обговорює.

Зараз більшає психологічних і психіатричних розладів, коли батько чи мати, ставши жертвою надзвичайно травмуючих обставин, перетворюється на аб’юзера по відношенню до дитини або до іншого члена сім’ї.

У нас зараз не дебатується можливість відсторонення дорослого від дитини на певний час, якщо йому треба пролікуватися. Суди практично не мають такого досвіду. Немає дискусій - достатньо нам алгоритмів мирного часу чи треба розробляти нові, пов’язані з реабілітацією.

Ми багато говоримо про людей, які повернулися з поля бою, але немає розмов про них як про батьків. Ми звикли, що асоціальна поведінка дорослих пов’язана з алкоголем або наркотиками. А тепер маємо зовсім іншу причину. Ми її розуміємо, ми співчуваємо, але це не означає, що дитина має ставати жертвою. Я вважаю, що час уже про таке говорити, принаймні в експертних аудиторіях. Тобто не на сторінках соцмереж, а на фаховому рівні.

Зміна назви нічого не вирішить

- Зараз багато сімей з дітьми, дитячих будинків сімейного типу евакуйовуються з прифронтових територій. Ми бачимо кадри їх порятунку, але ніхто не говорить, що відбувається потім. Багатодітним родинам, які і так все втратили, доводиться самим орендувати житло.

- Це питання не до мене – до чинної влади. А вона справді мовчить. Хоча у громадськості багато запитань і щодо багатодітних, і прийомних сімей зі складними дітьми. Не поганими, а саме складними – тими, які багато пережили. Такі діти потребують допомоги, яку батьки не завжди можуть надати. Не тому, що не хочуть або не справляються. А тому, що потрібна особлива допомога. Дитина має пережити труднощі прощання з біологічними батьками, період адаптації у новій родині плюс до цього втрату житла.

У нас багато про що не заведено говорити. Влада обмежується тим, що називає кількість дитячих будинків сімейного типу - близько 1300. Або урочисто повідомляє, що створено 80 нових. Забувши згадати, скільки сімей розформували чи ліквідували, і що саме через це така стала цифра - 1300. І далі констатація успіху, хоча насправді це не так.

Третина дитбудинків сімейного типу або прийомних сімей втратили житло через війну або змушені були поїхати з територій, де діти через обстріли не могли вийти з підвалів. Фонди, і в тому числі під керівництвом Олени Зеленської, намагаються точково допомагати таким родинам, але це те, що реалізується в індивідуальному порядку. Суттєвих змін у законодавстві немає.

Просто додам, що приблизно третина сімейних будинків виїхала за кордон. Є сім’ї, які залишилися на окупованих територіях.

- Минулого тижня Мінсоцполітики анонсувало законопроєкт про дитячі будинки сімейного типу.

- Домінуюча інформація полягає в тому, що дитячі будинки сімейного типу будуть перейменовані у прийомні сім’ї. З цим важко не погодитись, бо стара назва походить з 1988 року, коли не було дозволу на те, щоб діти-сироти виховувалися не в державних закладах, а в сім’ях. Але я не вважаю зміну назви головним завданням. Тим більше, що автори законопроєкту і не перейменовують такі сім’ї, а просто ліквідовують правові підстави для їх існування і діяльності.

Пріоритетом має бути розробка алгоритму, коли в такій родині кожна дитина отримає вирішення своїх проблем. А зміна назви, зменшення загальної кількості дітей (з 10 до 8, включаючи рідних. – Ред.) це не забезпечить. Законопроєкт передбачає, що прийомні сім’ї будуть отримувати державне житло. Але надавати його зобов’язують місцеву владу, яка організовує сім’ю. Тому можна прогнозувати, що таких сімей буде дедалі менше через те, що для них не знайдеться житла.

Все це вже було в історії України. Але ж у нас люблять згадувати історію давню, а не вивчати, чому 20 років тому - у 2004-му - на всю державу було всього 40 сімейних дитбудинків, і як ми домоглися, що стало 1300. Тому зараз знову маємо ті самі ризики, що колись гальмували позитивні процеси.

Коли я слухала доповідь міністра соцполітики про новий законопроєкт, жодного разу не почула, що мають робити служби у справах дітей на місцях, які обов’язки будуть у голови громади. Весь час говорилося “ми”, тобто Мінсоц. Це унікальний момент, коли центральний орган влади витягує з місцевого рівня позитив, залишаючи там негатив і проблеми. Такий підхід будь-які гарні наміри може зіпсувати.

У правовову полі чужого законодавства

- Ви сказали, що приблизно третина дитбудитків сімейного типу і прийомних сімей виїхали за кордон. Є ризик, що вони інтегруються до тамтешніх умов? Бо ніхто не знає, коли завершиться війна.

- Є дорослі, які намагаються інтегруватися. Аж настільки, що перевозять дітей в Україну, залишають десь у Львівській області, а самі повертаються до Європи. Є ті, хто не полишає намірів виїхати в Росію. Їх зовсім мало, але вони є.

Але є і родини, які хочуть повернутися додому за будь-що. Навіть коли там небезпечно. Бо не можуть адаптуватися до іншого світу. Треба розуміти, що і прийомні сім’ї, і дитячі будинки сімейного типу мають багато спільного із звичайними сім’ями. 

- А як державні дитячі заклади, які виїздили на початку війни? Вони досі мають підтримку?

- Підтримку мають, на загал це близько 2000 дітей. Всі виїздили на запрошення. Не було жодного закладу, який би поневірявся по шелтерах. На евакуацію давала дозвіл Національна соціальна сервісна служба, країна, яка запрошувала, брала на себе певні зобов’язання. Інша справа, що за кордоном всі ці заклади перебувають не на державному рівні підтримки, а на місцевому. І багато чинників залежать від конкретної території.

Наприклад, в Італії, і це було прогнозовано, дітей намагаються роздавати по сім’ях. І заклад вже втрачає свої ознаки, бо вихованців залишилось мало.

Треба розуміти, що при перетині кордону чужої держави громадяни України потрапляють в поле чужого національного законодавства, не України. Звісно, Україна має вплив на рішення місцевих органів влади щодо наших дітей, але не такий, як хотілося б.

Виїхав заклад у повному складі, а повернулися тільки підлітки

- Забираючи сиріт в сім’ї, Італія може виходити з того, що дитині ліпше в родині, ніж у сиротинці?

- Я не вітаю цей лозунг “ліпше в родині” як абсолютний ні в Україні, ні щодо наших дітей за кордоном. Завжди треба дивитися, якій дитині, в якій родині, в якій країні. Італія завжди дуже міцно «обіймала» наших дітей. Так було і до війни. Італійці вважають, що українські діти ментально дуже наближені до них. Ситуація полягає в тому, що чим менша за віком дитина, тим менше гарантій, що вона збереже знання рідної мови і буде повернута на батьківщину.

Та ж Італія, яка дуже міцно обіймає наших дітей і переживає, щоб вони не потрапили в зону бойових дій, пів року тому половину інтернатного закладу повернула в Україну. Тому що це були підлітки – не дуже для них комфортні.

- Як повернула? З власної ініціативи?

- Було рішення місцевого суду про те, що ці діти можуть повернутися в Україну з тим зобов’язанням, що не житимуть в зоні, де йдуть військові дії. Тобто італійський уряд не залишає їх в Італії, а дозволяє повернутися. Італійська сторона забезпечила автобуси, якими підлітків доправили в Польщу, а на кордоні їх пересадили в наш транспорт.

Маленькі діти з цього закладу уже були розміщені по сім’ях. Тобто виїхав заклад у повному складі, а повернулися тільки підлітки.

- Таке може статися і в інших країнах?

- Просто наведу ще один приклад: заклад виїздив двома частинами. Перша - за день до початку великої війни, оскільки було зрозуміло, що біда на порозі. Друга - виїхала 1 березня. Сьогодні діти у Швейцарії - у двох різних кантонах. Вони мають все, що потрібно для нормального життя. Але абсолютно не мають україномовного спілкування. І вони забули свою мову. В одному кантоні ще є люди, які з України і спілкуються українською, у другому - нікого немає.

Європа плутає біженство і тимчасовий прихисток

- А куди ділися вихователі, з якими діти виїжджали до Швейцарії?

- У лютому 2022 року не завжди можна було знайти супроводжуючих для дітей. Це окрема важка тема. Скажу так: щодо певної частини наших дітей країни, які їх прихистили, вже наполягають, що діти не знають української мови, а тому не можуть повернутися - не матимуть на батьківщині середовища спілкування.

Хоча діти залишаються громадянами України. І обов’язок держави, яка їх прихистила, роз’яснювати це, забезпечити право на знання рідної мови. Але такого не відбувається. За кордоном дуже добре вирішують базові потреби дітей і водночас дуже складно реалізують моменти, пов’язані з національною ідентичністю.

Скільки дітей за кордоном, стільки і особливих проблем. Є діти, які вже вчинили злочини – комусь біду зробили, когось пограбували. Якщо нагляд недостатній, то і висновки будуть відповідні. Але й наші дорослі не були готові до того, що матимуть представляти інтереси дитини. Ми не готувалися до евакуації – хто поїде, хто кого замінить в разі чого.

Якби можна було повернутися назад у 2020-2021 роки, то паралельно з боротьбою з коронавірусом нам треба було всі ці речі вимальовувати. Але на той момент не було ні розуміння, ні досвіду. Багато чого не було.

Я не прибічник того, щоб зараз плакатися через це. Але проблему треба вирішувати. Вирішувати до того, як нам запропонують: а от попитайте дітей! Вони вам не скажуть, що є громадянами України, і не скажуть, що хочуть повернутися. Ми гостро чуємо, як міжнародні організації наполягають на тому, що в дітей треба питати дозволу на повернення. І якщо не захочуть, то й не чіпати.

Далі що? Дитина втрачає громадянство? Щодо неї ми починаємо порушувати Конституцію, де написано, що виховання сиріт покладається на державу. Ми дуже довго жили в мирний час і багато що втратили з позицій “готуйся до війни”.

- Хто ж міг знати, що до війни треба було готувати не тільки зброю, а шукати відповіді на такі ось питання.

- Європа теж не була готова. Вона до сьогодні плутає біженство і тимчасовий прихисток. Європа шокована тим, яка кількість українців повертається додому. Вона звикла, що біженці – це в один кінець, це ті, хто ніколи не повертаються на батьківщину.

А українці повертаються! Бо не всі можуть звикнути до чужого краю, бо ніде не можуть жити, крім у своєму рідному.

Дали право народитися, а права не забезпечили

- В Україні вже діє закон, який дозволяє вдовам використовувати генетичний матеріал загиблих воїнів. А статус таких дітей якось вирішується?

- Ні, і це велика проблема. Право на запліднення і народження дали, а про права дітей ніхто не думає.

- Дитина не буде спадкоємцем свого батька, не отримуватиме пільги, які належать дітям загиблих воїнів?

- Хіба тільки в цьому проблема!? Чому ми знову будь-яку дитину сприймаємо через грошовий еквівалент! Зараз взагалі стоїть питання, як зареєструвати таку дитину. Тому що за законом можна реєструвати батьківською дитину, яка народилася не більше ніж через 10 місяців після смерті тата. А тут дитина може народитися і через рік, і через два роки. Для дітей, які будуть народжені з використанням репродуктивного матеріалу загиблого батька, треба виписувати окремі норми законодавства або деталізувати ті, що нині діють.

Якщо дали право цим дітям народитися, мусить бути команда і дії, які забезпечать їх права – і не тільки майнові. Але я не чула про те, що над цим працює робоча група. Вважаю, це наша біда.

- На вашій сторінці у фейсбуці зачепила історія усиновленого хлопця, який загинув на війні, і тепер немає ДНК, щоб ідентифікувати тіло. Це про потребу забирати генетичний матеріал у біологічних батьків?

- Я не казала про це. Я казала про те, що нам треба по всіх дітях, які позбавлені батьківського піклування або стали сиротами, значно розширити обсяг інформації про біологічних батьків. Бо у нас сьогодні є усиновителі, які практично нічого не знають про спадкові захворювання, особливості вагітності та народження дитини.

Коли на це дивитися відсторонено, то здається: нічого страшно. А насправді все це дуже небезпечно з погляду на майбутнє життя дитини чи вже дорослої людини. Наприклад, коли лікар має знати, які генетичні захворювання були у роду.

І хай би ця інформація ніколи не знадобилася, але вона має бути.

“Мені 12, і я теж хочу в сім’ю”

- Війна примножує сирітство?

- Україна - єдина країна в світі, де під час війни зменшується кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Зменшується щороку на 1,5 – 2 тисячі! Знаєте, що це означає? Діти сиротіють, а ми їх не виявляємо.

У серпні 2022 року до 14 обставин для визначення дітей, позбавлених піклування, ми додали чотири суто воєнних. Це діти, чиї батьки у військовому полоні, у російських тюрмах, діти, які на підконтрольній території, а батьки – на окупованій, діти зниклих безвісти за особливих обставин.

За підсумками 2023 року повинна була збільшитися кількість дітей, позбавлених піклування, якщо збільшилась кількість причин для встановлення статусу, чи не так? А вона зменшилась на 1600.

- Де можуть бути ці діти?

- Вони у людей, в сім’ях. А люди просять: тільки владі не повідомляйте, що діти у нас.

- Бояться, що заберуть?

- Що завгодно. Це владі треба зрозуміти, чому люди приховують у себе дітей. Військові гинуть, цивільні гинуть, війна завжди має наслідок - сирітство. А у нас все навпаки. І коли я кажу про це в Мінсоцполітики, вони не звертають уваги, бо вважають, що добре працюють.

А тепер уявіть ситуацію, що дитину, чиї батьки зникли безвісти, просто взяла до себе тітка. На якій підставі вона буде її лікувати? Вона не є законним представником. Без батьків або законного представника навіть зубчика не можна пломбувати. А як влаштувати дитину в школу?

Щодо дитини, яка позбавлена піклування, хтось повинен мати повноваження законного представника. Якщо батьки здатні їх передати, вони це роблять офіційно. Якщо батьків немає, законного представника має визначити держава.

- Ви писали, що кількість усиновлень зменшується. А в перший рік війни був такий емоційний спалах...

- Не було ніякого спалаху. Були емоції. А від “хочу” до “усиновив” який треба пройти шлях? У нас минулого року усиновили 926 дітей. Перед війною всиновлювали 1,5 тисячі, й це був найнижчий показник. У 2010 – 2012 роках всиновлювали по 2000 дітей.

Кількість сиріт, які підлягають усиновленню, не сильно зменшилася. Не зросла, бо ми не виявляємо таких дітей, але й не зменшилася. До війни було 20 000, зараз 16 000. Проблема залишається та сама - держава позиціонує себе в усиновленні виключно через бажання дорослих стати батьками.

От і ви кажете, що дорослі хочуть. У мене запитання: кого хочуть? Відповідь самі знаєте: маленьких, здорових, красивих і щоб було одненьке – без братів і сестер. А батьків очікують діти, які дорослим зовсім не цікаві.

Минулого року 85% дітей, яких усиновили, мали вік до 5 років. У нас усиновлення сприймається як заміна материнству. І держава підтримує цей меседж, а не право дитини бути усиновленою.

У нас 12 000 сиріт – це діти старше 10 років. Я без кінця тиражую відео, де хлопчик промовляє: “Хто сказав, що усиновленими можуть бути тільки маленькі діти. Мені 12, і я теж хочу в сім’ю”.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
Стало известно, что сделает Путин во время выборов в США или сразу после них
Comments UA
2024-11-03T13:33:40Z
Главная дипломатка Германии разъяснила их позицию относительно вступления Украины в НАТО
Comments UA
2024-11-04T18:27:39Z
"Возвращаются в оккупацию": Украина провалила политику по поддержке ВПЛ, — Шуляк
Фокус
2024-10-23T21:06:39Z
Штрафы и арест за хранение дров: нардеп рассказал, кого накажут
Хвиля
2024-11-04T20:39:51Z
Большая украинская область под угрозой: у РФ есть новая цель наступления РФ в 2025 году
Comments UA
2024-11-04T20:33:43Z
"Это реально": военные США оценили план Зеленского по передаче ракет Tomahawk
Фокус
2024-10-30T19:27:58Z
Российский командир убил в Украине мобилизованного москвича: дело неудачно "замяли"
Апостроф
2024-11-04T18:06:23Z
Как НАТО может ответить на отправку солдат КНДР на войну против Украины: СМИ узнали детали
Comments UA
2024-10-25T13:12:19Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
В "Резерв+" начали бета-тест онлайн-отсрочек от службы, но пока они доступны не всем
Комсомольская правда
2024-11-04T20:39:25Z
Глава Минобороны Литвы в Киеве анонсировал дальнейшую военную помощь Украине
Европейская правда
2024-11-04T20:33:32Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
США задействовали дальний бомбардировщик к учениям с Южной Кореей и Японией в ответ на ракетные испытания КНДР
ZN UA
2024-11-03T13:33:54Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Чтобы осенью не болеть: 7 продуктов для защиты от простуды и гриппа
Фокус
2024-11-04T20:51:58Z
Реформа МСЭК — какие изменения ждут украинцев с 1 января
Известия Киев
2024-11-04T18:48:46Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Увидела нечто невозможное: женщина, которая "умерла" во время операции, вернулась к жизни
Фокус
2024-11-04T17:21:20Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Пенсии и соцвыплаты в 2025 году: чего ждать украинцам
Знай
2024-11-04T20:30:54Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Новые тарифы на тепло: после отмены моратория придется брать кредиты на зиму
Знай
2024-11-04T19:36:31Z
Какие товары не подлежат обмену и возврату: Кабмин утвердил новый список
Новости Украины
2024-11-04T19:21:48Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
Украинки определились с топ-5 видами джинсов и брюк на зиму 2024/2025: стиль - это все
Знай
2024-11-04T19:51:05Z
Хидео Кодзима поделился мнением о фильме "Джокер: Безумие на двоих"
GameMag
2024-11-04T19:30:41Z
Цыбульская уехала за границу с девятилетним сыном
Корреспондент
2024-10-29T11:06:30Z
"Ей весело с Оливером": инсайдер рассказал о романе Риз Уизерспун с немецким финансистом
Фокус
2024-10-27T20:51:03Z
Хейли Бибер спустя два месяца после рождения сына вернулась к занятиям пилатесом
Фокус
2024-10-23T13:15:26Z
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
Возле крупнейшего порта Албании застряло судно с токсичными отходами
Европейская правда
2024-11-04T18:24:31Z
В Сербии министр уходит в отставку из-за смертельного обвала на железнодорожном вокзале
Европейская правда
2024-11-04T18:01:34Z
В РФ разбился самолет с парашютистами
Comments UA
2024-10-27T17:42:52Z
Российский военный вертолет разбился в Керченском проливе: что известно
Апостроф
2024-10-26T21:31:46Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
"Обратите внимание", – офицер ВСУ назвал причину, почему у России получается "отгрызать" территории
Новости Украины
2024-11-04T20:54:24Z
Ситуация сложная: чего катастрофически не хватает военным
Comments UA
2024-11-04T19:36:41Z
Враг ударил по переправам и перерезал дорогу в Харьковской области
Comments UA
2024-10-23T13:18:02Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
Как стоимость пачки сигарет: коммунальщики аргументировали очередное повышение тарифов
Знай
2024-10-26T02:12:28Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Сочные фаршированные помидоры с сырной шапочкой: рецепт, который достоин праздничного стола
Знай
2024-11-04T20:51:00Z
Чему учат романтические комедии о реальных отношениях: психологическое исследование
Marie Claire
2024-11-04T19:30:15Z
Пара из Британии разочарована самым дорогим завтраком в своей жизни
Фокус
2024-10-29T07:06:17Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Отдых для интровертов: ТОП-5 идеальных курортов для релакса
Comments UA
2024-11-04T19:00:16Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Форвард сборной Украины обратился к Буткевичу - футболист рассказал об уходе из Полесья
Корреспондент
2024-11-04T16:48:55Z
Оболонь та Верес голів не забивали
Football.ua
2024-11-04T16:46:15Z
В "Реале" прокомментировали состояние Винисиуса после поражения в голосовании за "Золотой мяч"-2024
ZN UA
2024-11-04T16:27:45Z
Центрбек Динамо попал в тройку лучших молодых игроков вне ТОП-5 лиг
Корреспондент
2024-11-04T15:16:25Z
"Динамо" – "Ференцварош": букмекеры сделали прогноз на матч Лиги Европы
ZN UA
2024-11-04T15:10:09Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Кошмар Фрэнсиса Фукуямы: Обзор Call of Duty: Black Ops 6
GameMag
2024-11-04T20:42:20Z
Новинки Xbox Game Pass в ноябре — Microsoft анонсировала игры для подписки на первую половину месяца
GameMag
2024-11-04T20:12:01Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Venus Vacation PRISM: DEAD OR ALIVE Xtreme не получит DLC — разработчики не собираются добавлять новых девушек
GameMag
2024-11-04T20:07:37Z
Нового конкурента VW Tiguan и Toyota RAV4 от Citroen показали до премьеры
Фокус
2024-11-04T13:00:03Z
Toyota наполнит рынок спортивными моделями различных классов
Фокус
2024-11-04T11:57:36Z
Опасные температуры: водителям напомнили о важности сезонного "переобувания" авто
Хвиля
2024-11-04T03:32:06Z
Карманная ракета: британцы скрестили Daewoo Matiz с Opel Vectra
Фокус
2024-11-03T12:36:32Z
Забыли заехать на мойку - готовьтесь заплатить: водителей штрафуют за грязные автомобили
Знай
2024-11-02T21:51:09Z
Покупатели подержанных авто рискуют больше, чем думают
Знай
2024-11-02T16:51:53Z
Подорожала в 3 раза: старая 15-летняя Honda ушла с молотка за $102 000
Фокус
2024-11-02T13:30:56Z
"Горбатый", "буханка" и "пирожок": какие самые популярные прозвища были у советских авто
Фокус
2024-11-02T12:42:11Z
Семейный экспресс: тест-драйв нового Mitsubishi Outlander
Фокус
2024-11-02T09:36:14Z