MY.UAНовини
Ресторани, спорт, розваги. Чи дійсно українці звикли до війни та не помічають її в тилу
Ресторани, спорт, розваги. Чи дійсно українці звикли до війни та не помічають її в тилу

Ресторани, спорт, розваги. Чи дійсно українці звикли до війни та не помічають її в тилу

Під час війни витрати держави різко зростають, тож доводиться або більше брати в борг, або нарощувати емісію, або підвищувати обсяг зборів з населення. Виходячи з останнього рішення уряду підвищити тариф на світло та судячи із озвучених планів змінити податки, в Україні настав час для третього варіанту.

Економіст-аналітик Сергій Фурса, розмірковуючи про зростання тарифів та податків, висловив думку, що наразі українці в тилу живуть переважно так, як наче нічого не сталося. Але чи дійсно це так, та як само мають жити українці далеко від лінії фронту? Ці непрості та болючі питання Фокус обговорив з експертами.

Кому війна, а кому — тарифи

Реакція українців на підвищення тарифів лякає. Про це економіст Сергій Фурса написав у своїй колонці в NV. "Війна війною, але низькі тарифи, звичні податки та кокосовий лате за розкладом?", — запитує він.

На думку аналітика, українці в тилу живуть переважно так, як наче нічого не сталося: курс стабільний, інфляція мінімальна, продуктових карток немає. Вони сприймають наявну ситуацію, як належне, та не хочуть розуміти, що війна — це дорого.

Українці цілком очікуівно не радіють підвищенню тарифів, особливо за відсутності світла
Фото: Getty Images

"Популізм — наше все. Дорослішати ми не згодні. Ми продовжуємо вимагати дива. Зберігати низькі податки. Низькі тарифи. І фінансувати війну. Бажано ще найняти 100500 найманців, щоб воювали вони. Якщо українці не здатні подорослішати під час війни, то що має статися, щоб інфантильність пішла? Астероїд? Іншопланетяни? Зомбі-апокаліпсис? Чи навіть тоді українці будуть вимагати низьких податків і дешевих тарифів?", — емоційно зауважує Фурса.

Варто зазначити, що війна — це, безумовно, дорого, але не для всіх. Наприклад, як пишуть ЗМІ з посиланням на дослідження R&D центру YouControl, за 2022-2023 роки 27 народних обранців в Раді заробили у війну стільки ж, скільки інші 374 депутати разом.

Важливо Занадто багато говорить про корупцію: чиновники роздратовані послом США в Україні, — NBC News

Майже всю війну українці чують про шалену корупцію, зокрема, в Мінобороні, але жодного серйозного покарання не було (або ж про це не розповідали публічно). У травні генеральний інспектор Пентагону Роберт Сторч представив доповідь, у якій зазначив, що корупція в Україні залишається однією з найвищих у Європі. А війна з РФ створила можливості для її розвитку.

Експерти кажуть, що несправедливість, коли "одним — все, іншим — закон", просто вбиває людей. У той час, коли одні поповнюють "батальйон Монако", інші віддають останні гроші та життя, але й цього виявляється замало. Бо треба не просто віддавати, а ще й радіти, що доведеться віддавати ще більше.

"Зниження рівня життя не має значення: податки потрібно підвищувати"

Під час війни витрати держави різко зростають, тож доводиться або більше брати в борг, або нарощувати емісію понад реальне зростання економіки, або підвищувати податки, каже аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак.

Коли витрати держави різко зростають, доводиться або більше брати в борг, або нарощувати емісію понад реальне зростання економіки, або підвищувати податки

"Надмірна емісія контрпродуктивна. На дистанції понад 6 місяців вона лише розкручує спіраль інфляції та веде до фінансової кризи. Щодо держзапозичень, то Україна майже вичерпала свої можливості. Якщо у 2021-му держборг становив 48,9% від ВВП, то у 2023 році він досяг 84,4%, а у 2024-му перевищить 90%. Це критичні позначки для економік, що розвиваються. Коли країна їх переступає, з високою ймовірністю вона не зможе повернути борги — їх доведеться списувати. Оскільки кредиторами України виступають західні країни, для яких війна — це ще й якоюсь мірою "бізнес-проект", через організації на кшталт МВФ вони дають "рекомендації", як їм повернути гроші".

Частина українців живе у мирній парадигмі, коли "особиста економіка" важливіша за державну

Якщо не брати в борг та не друкувати гроші, державі залишається лише один варіант — збільшувати збори з населення, продовжує експерт. Іншого вибору немає, і зниження рівня життя українців не має значення. Фінансування отримати все одно більше немає звідки.

На думку Максима Орищака, частина громадян України понад два роки жила у воєнних обставинах, і для них державна економіка стала важливішою за особисту. Ці люди лояльніші до змін. Водночас інша частина українців, незважаючи на війну, продовжувала жити у мирній парадигмі, коли "особиста економіка" залишається важливішою за державну. "Наразі державна військова економіка все сильніше вторгається у особисті "мирні економіки" українців. І через те, що незрозуміло, де це зупиниться, на якому рівні буде знайдено новий баланс, громадяни природно відчувають страх, гнів і невдоволення", — вважає експерт.

Для громадян, які понад два роки жили у воєнних обставинах, державна економіка стала важливішою за особисту

Податки зростуть, але чи допоможе це фінансувати державні видатки?

Аналітик Данило Монін вважає, що сьогодні деякі люди живуть у паралельній реальності та не відчувають, як живе решта населення України. "Піднімати податки у війну — це просто ідіотизм, бо жодне підвищення податків не забезпечить зростання надходжень і тим більше вирішення стратегічних завдань у вигляді перемоги у війні. З цим завданням Україні зможе допомогти тільки зовнішня допомога проти ворога, який економічно має в 10+ разів більшу економіку та можливості", — відзначив експерт у розмові з Фокусом.

Важливо В Україні значно зростуть податки: у Кабміні назвали причину

Такої ж думки виконавчий директор CASE Ukraine Дмитро Боярчук, що зауважив нещодавно: "Навіть якщо ми збиратимемо в бюджет 100% нашого ВВП, віддаючи до скарбниці все зароблене, ми не зможемо самостійно покрити потреби нашої оборони. Скільки б податків ми не платили — більше на 10%, 20%, 50% — їх все одно не вистачить для потреб цієї війни. Ні цього року, ні наступного, ні через 5 років. Наша економіка занадто мала, а виклики занадто великі".

Експерти застерігають: побічними ефектами підвищення податків буде подальше збільшення корупції у розподілі бюджету в умовах більшої військової та фінансової допомоги. Щодо тарифів, продовжує Монін, то в цілому їх можна індексувати на рівень зростання доходів громадян або на рівень інфляції. Проте перекладати на плечі населення руйнування енергетики, викликані, зокрема, "розпилом коштів" на її захист із нульовим результатом, — неправильно. Механізми мають бути іншими.

Не можна перекладати на плечі населення руйнування енергетики
Фото: Анна Кудрик (колаж)

Серед альтернатив підвищенню податків Данило Монін назвав економне витрачання коштів бюджету, зниження вартості депозитних сертифікатів НБУ і вартості державних паперів у гривні (що мінімізує витрати обслуговування внутрішнього боргу), реструктуризацію євробондів, нові домовленості з МВФ по відсоткам (не за корупційними 8,5%, а за стандартними 2-3% річних), мінімізацію "божевільних" тендерів, девальвацію гривні, емісію до 5% ВВП (як у 2022 році).

Важливо Плата за комфорт: чому необхідно підвищувати податки та тарифи

"Насправді є безліч інструментів, які дадуть набагато більше грошей, ніж теоретичні цифри від підвищення податків, — підсумував аналітик. — Потрібно проводити економічну політику, яка не призведе до відходу в тінь і не стане перешкодою для інвестицій у майбутньому. А не організовувати додаткову ренту з території, прикриваючись тезами, що країні не вистачає грошей на війну".

Як зберегти психоемоційний стан у стресових умовах третього року війни з РФ

Моральний бік питання тилового життя Фокус обговорив і з психологами. Чи дійсно українці звикли до війни та живуть у тилу, начебто її немає? Психологи вважають, що казати так, коли майже в кожній родині хтось воює на фронті, коли в більшості українців є загиблі родичі та друзі, коли у центрі Європи у XXI столітті будь-якої миті може прилетіти снаряд і забрати життя, все ж таки не зовсім чесно.

Що менше у людини ресурсів, то агресивнішою вона стає

Психологиня Олександра Алексєєва поділилася базовим психологічним принципом: що менше у людини ресурсів, то агресивнішою вона стає, то легше та швидше вона втрачає людське обличчя. "Якщо ми насправді хочемо зупинити війну, а не продовжувати колективний біль, то, на мій погляд, він зупиняється так само, як і біль індивідуальний. Потрібно, щоб життя кожної окремої людини було якомога легше і спокійніше, воно має бути насичено всіма можливими ресурсами".

Коли люди посміхаються, зовні це схоже на мирне життя
Фото: Freepik

"Звісно, українці пам'ятають, що в нашій країні війна, — додає психологиня Марина Деркач. — Вони пристосувалися фізично, почали вибудовувати якесь нове життя, вони посміхаються, зустрічаються з друзями та іноді відпочивають. Зовні це схоже на мирне життя, але це зовсім не значить, що люди звикли до війни, або живуть так, ніби її взагалі немає. Чимало людей намагаються продовжувати жити, і це точно краще, ніж синдром "відкладеного життя", що характеризується втратою власної суб'єктності".

Експертка додає: така поведінка та пристосування до нових умов допомагає зберегти психоемоційний стан, який всім мешканцям країни знадобиться після перемоги.

Теги за темою
війнаподаткитарифи
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сибіга зустрівся з Рубіо та Гремом, склад делегацій від РФ та України: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T02:42:08Z
ISW: Перед переговорами в Стамбулі Кремль повторив основні вимоги
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T02:15:36Z
Рахункова палата пояснила, навіщо оподатковувати доходи полонених росіян
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T01:39:50Z
Генсек НАТО повідомив, коли очікувати прогрес у мирному врегулюванні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T01:06:45Z
WP: Зеленський хотів скасувати переговори з РФ у Стамбулі. Хто втрутився в процес?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T00:36:52Z
Сибіга зустрівся з Рубіо в Анталії перед переговорами з РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T23:18:27Z
Президент Бразилії просив Путіна зустрітись з Зеленським у Стамбулі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T22:45:30Z
Переговори України та Росії в Стамбулі. Стало відомо, чи доєднається Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:54:26Z
Путін дочекався, доки Зеленський сяде в літак на Стамбул, і
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:06:28Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T18:12:27Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
У тісному зв’язку з хліборобством: що означає аграрний орнамент на вишиванках українців
AgroPortal
2025-05-15T03:30:26Z
15 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T03:12:46Z
Дві країни-партнери України розробляють нову далекобійну високоточну зброю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T00:15:10Z
День вишиванки 2025: історія, традиції та цікаві факти про свято
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:03:44Z
Ветерани війни долучаться до шкільного процесу, але є нюанс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T20:48:49Z
Пісторіус допустив відновлення призову до Бундесверу, якщо добровольців буде мало
Европейская правда
2025-05-14T18:42:30Z
Наші в Іспанії. Інтерв’ю з українським консулом у Барселоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:30:00Z
Курсантам ВВНЗ підвищили стипендію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:24:09Z
«Оголена жінка з автоматом – позорище». У Кременчуці розгорівся скандал через скульптуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:06:35Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
«Шахеди» масовано атакують західні області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T03:12:25Z
Україну накриють дощі, місцями грози: прогноз погоди на 15 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T03:00:39Z
На Закарпатті тимчасово зупинять роботу два прикордонні пункти пропуску
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T02:30:02Z
Партизани «Атеш» вивели з ладу залізничне обладнання у Смоленській області РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T02:00:51Z
Лінія фронту станом на 14 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:45:39Z
У Сумах оголошено день жалоби після російського удару
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:54:15Z
Суд захистив історичну садибу Дмитрієва на Подолі від забудови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:30:56Z
Чи буде влітку гаряча вода у Києві? Відповідь «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:54Z
Укргідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища у Києві та області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:03:04Z
За які 25 копійок можна отримати тисячі гривень
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T03:30:18Z
Нові ліміти на перекази з карток з 1 червня: що слід знати українцям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T01:15:17Z
З початку року Росія рекордну кількість разів закривала аеропорти через атаки дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:15:29Z
Рада визнала подорожчання світла помилкою, зате "Енергоатом" та "Укргідроенерго" зняли "вершки" у 88 млрд грн
FaceNews
2025-05-14T15:39:10Z
Данія розглядає можливість скасування 40-річної заборони на атомну енергетику
Европейская правда
2025-05-14T15:13:39Z
Законопроєкт про залучення інвестицій у рибну галузь пройшов перше читання
AgroPortal
2025-05-14T15:00:07Z
IFC виділила $40 млн Астарті на будівництво заводу з переробки сої
AgroPortal
2025-05-14T14:30:28Z
Cygnet завершила сівбу: найбільше відвели під кукурудзу
AgroPortal
2025-05-14T14:00:12Z
У Вінницькій області активно сіють кукурудзу, сою, гречку та просо
Agravery
2025-05-14T13:45:56Z
У Мексиці сталась автотроща: загинуло більше 20 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T23:51:55Z
На півдні Франції блискавка влучила в зоопарк: 13 постраждалих
Европейская правда
2025-05-14T17:03:10Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z