MY.UAНовини
Риба гниє з голови: що не так з українською адвокатурою і як це виправити
Риба гниє з голови: що не так з українською адвокатурою і як це виправити

Риба гниє з голови: що не так з українською адвокатурою і як це виправити

Риба гниє з голови: що не так з українською адвокатурою і як це виправити

Від редакції: Чи можуть адвокати в Україні не бути листоношами, які доставляють конверти від клієнтів слідчим і суддям? Цим текстом ми хочемо відкрити дискусію про те, яка реформа потрібна адвокатурі, що або хто їй заважає та які, зокрема й законодавчі, інструменти мають бути застосовані, щоб професія адвоката асоціювалася лише з бездоганною професійною та етичною репутацією.

 Українську адвокатуру роками лихоманить від проблем. А це єдина із сторін трикутника правосуддя, якої з часів Революції Гідності взагалі не було реформовано та без якої верховенство права в Україні не буде досяжним. Лише адвокати мають виключне право на представництво в суді, що значно збільшує їхній вплив. Окрім того, з’їзд адвокатів України призначає двох членів Вищої ради правосуддя (ВРП, органу, який вирішує призначити або звільнити суддю), а тому суттєво впливає і на успішність ключової для країни судової реформи. Раніше адвокатська спільнота призначала за своєю квотою у ВРП (раніше — Вища рада юстиції) обвинуваченого у державній зраді Віктора Медведчука, чинну очільницю адвокатури Лідію Ізовітову, всупереч Конституції призначала на другий строк поспіль адвоката Олексія Маловацького та одного з фігурантів «плівок Вовка» Павла Гречківського.

Про нагальність змін в адвокатурі неодноразово говорили міжнародні партнери, зокрема посли держав G7. Європейська комісія також чітко визначила недоліки сфери і акцентувала на необхідності реформи: «Система самоврядування й управління ресурсами адвокатури мають бути поліпшені й стати більш прозорими та підзвітними. Кваліфікаційні й дисциплінарні процедури для адвокатів потребують значних покращень і в законі, і на практиці. Процес прийняття до професії залишається слабким і вразливим до ризиків корупції, що підриває довіру до цієї професії та її незалежність».

І адвокати, і громадськість потребують широкої дискусії про виклики сфери та обговорення, якою має бути її реформа, щоб адвокатура була професійною, незалежною і некорумпованою. Якою ж вона є зараз і як вийти з цього порочного кола, розповідаємо нижче.

Монополія на адвокатуру: як група Ізовітової сконцентрувала владу в своїх руках

У багатьох західних демократіях існування однієї асоціації адвокатів, членство в якій обов’язкове для всіх, є нормою. Втім, запровадження в Україні цієї моделі, яку просував соратник Януковича Андрій Портнов, мало свої суттєві особливості та спричинило дуже серйозні наслідки. Відповідно до закону про адвокатуру голова Ради адвокатів України (РАУ) є водночас головою Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Це призвело до того, що ці дві інституції, а також Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури (ВКДКА) фактично «злилися в одне ціле», а всю владу з 2012 року сконцентровано у руках групи Лідії Ізовітової, давньої соратниці Медведчука.

Зараз Конституційний суд розглядає питання щодо неконституційності монополії НААУ. Хоч би яким було його рішення, очевидним є те, що реформа адвокатури неможлива без надання адвокатам права вибору, членами якої асоціації вони можуть бути. Існування багатьох асоціацій забезпечить здорову конкуренцію між ними за кожного адвоката шляхом надання якісних послуг (стажування, актуальні навчальні курси), захисту їхніх професійних прав та інтересів. А відсутність вибору — це метод Росії, яким послуговується керівництво української адвокатури сьогодні.

Російський слід

Із перших років незалежності України кум Путіна Віктор Медведчук вибудовував підпорядковану собі систему адвокатури. У 1990–2006 роках він був президентом Спілки адвокатів України, а з 2001-го його заступницею стала Лідія Ізовітова. 2011 року Медведчук потурбувався, щоб саме Ізовітову обрали головою Спілки, яку вона очолювала до 2016-го. А 2012 року, коли під пильним наглядом Портнова ухвалили новий закон про адвокатуру, Ізовітову призначили ще й керівницею Ради адвокатів України і Національної асоціації адвокатів. Тоді у Києві відбувалися два конкуруючі установчі з’їзди адвокатів. Легітимним визнали той, що обрав Ізовітову. Рішення прийняв сумнозвісний Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК). Так формально владу над українською адвокатурою передали і зосередили в руках однієї людини.

Свою проросійську та антидемократичну позицію керівництво адвокатури продемонструвало і під час Революції Гідності: воно підтримувало «диктаторські» закони 16 січня і не реагувало на численні порушення прав людини, зокрема побиття адвокатів.

Вже після анексії Криму Ізовітова фотографувалась і контактувала з президентом російських адвокатів Юрієм Пилипенком, який підтримує вторгнення Росії в Україну. Національна асоціація адвокатів України жодного разу не засудила дії адвокатів-колаборантів. Останні у стилі Медведчука беруть участь у тортурах українських активістів, полонених і цим легітимізують дії окупаційної влади. Ба більше, за мовчазної згоди очільників української адвокатури ці особи і досі є в реєстрі українських адвокатів. Серед них, наприклад, керівники окупаційної кримської адвокатури Олена Канчи, Анатолій Жерновий. Тож якщо, скажімо, завтра відбудуться вибори до органів української адвокатури, то вони та ще тисячі колаборантів зможуть узяти у них участь.

Цікаво, що повноваження Ізовітової як голови РАУ та асоціації адвокатів закінчились у листопаді 2022 року. За законом вона більше не може балотуватися, тому блокує нові вибори, прикриваючись війною. Що це, як не узурпація влади?

Просякнуті корупцією

В адвокатурі немає жодних механізмів перевірки доброчесності її членів, тому у системі процвітає корупція. Існує категорія «адвокатів-рішал», які знають, кому і скільки занести, щоб справа вирішилася на користь клієнта. І навіть коли якогось адвоката ловлять на хабарі, його не поспішають притягати до дисциплінарної відповідальності. Натомість голова ВКДКА Вилков називає провадження щодо адвокатів-корупціонерів переслідуваннями, контрольованими Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК). Понад те, Вилков та інші члени адвокатського самоврядування активно виступають проти перевірки їхніх доходів, називаючи це марно витраченими часом і коштами.

Корупційні схеми характерні також під час проведення кваліфікаційного іспиту для отримання статусу адвоката. Так, в опитуванні за 2018 рік 47% адвокатів, які брали у ньому участь, зазначили, що знають про бажання заплатити за отримання свідоцтва, і майже 38% відомо про ідентичні «пропозиції» від організаторів іспиту. Сумнівно, що ситуація змінилася на краще. Існує навіть практика, коли кандидати їдуть складати кваліфікаційний іспит в іншу область, де легше і дешевше домовитись, або, навпаки, туди, де можна скласти без хабара.

Гарною ілюстрацією непрацюючих фільтрів допуску до адвокатської професії є отримання свідоцтва про складання адвокатського іспиту Іллею Кивою та групою колишніх воєнних прокурорів на чолі з їхнім колишнім шефом Анатолієм Матіосом. Свої адвокатські свідоцтва останні отримали «оптом» на Волині, де всі разом вказали адресу реєстрації у будівлі гастроному. З огляду на це потрібен прозорий єдиний стандартизований підхід до здобуття статусу адвоката, який реально перевірятиме профкомпетентність і доброчесність кандидатів та транслюватиметься онлайн.

Дисциплінарні провадження як засіб цензури адвокатів

Керівництво адвокатури неодноразово використовувало дисциплінарні провадження як спосіб тиску на незалежних адвокатів. Проти адвоката, який публічно виявляє проблеми системи, докоряє Ізовітовій і Ко, подають скаргу, визнають його винним у порушенні адвокатської присяги або етики, позбавляють або зупиняють дію адвокатського свідоцтва, без якого неможлива адвокатська практика. Публічна «критика діяльності, рішень, порядку формування, членів» органів адвокатури також офіційно визначена як порушення адвокатської етики, за яке можуть позбавити посвідчення. Фактично так було запроваджено цензуру в адвокатурі.

За таким алгоритмом статусу адвоката позбавили Андрія Вишневського, який назвав стан адвокатури плачевним, і Валерію Коломієць за начебто «деструктивне управління» та «негативне ставлення до адвокатури». Обоє зазнали переслідування не за адвокатську діяльність, а за їхню позицію, коли вони відповідали у Міністерстві юстиції за систему безоплатної правової допомоги (БПД). Як зазначила Коломієць, вона виступала проти того, щоб НААУ отримала прямий доступ до 800 млн грн держбюджету на БПД.

Ізовітова і Ко також хочуть притягнути до дисциплінарної відповідальності адвокатів, які висвітлюють їхню бездіяльність щодо адвокатів-колаборантів. Водночас дисциплінарні органи відмовляються розглядати скарги на останніх, зокрема на тих, хто увійшов до реєстру «адвокатів ДНР».

У роботі дисциплінарних органів адвокатури панує хаос: у подібних справах приймають протилежні рішення. Це свідчить, що дисциплінарні органи і передусім ВКДКА, рішення якої мали би бути еталоном у цих питаннях, потребують перезавантаження. Важливо, щоб до оновленого органу входили не тільки адвокати, які пройшли перевірку незалежної конкурсної комісії на доброчесність, а й представники інших юридичних професій, а також представники громадськості, як це передбачено в багатьох європейських державах, зокрема у Великій Британії. Норми закону про дисциплінарні процедури теж мають численні недоліки, що потребують врегулювання.

Не професійний розвиток, а формальність для заробляння балів

Постійний професійний розвиток є одним із міжнародних принципів діяльності адвокатів. Утім, і цей важливий принцип керівництво адвокатури звело до формальності — лекції відсиджують лише для того, щоб заробити бали, необхідні для збереження статусу адвоката. А все тому, що Рада адвокатів України фактично запровадила монополію на навчання лише у Вищій школі адвокатури, створеній НААУ. Вона — єдиний надавач освітніх послуг, який не потребує акредитації. Вимоги ж до інших освітніх закладів такі, що унеможливлюють їхню акредитацію і будь-яку конкуренцію: щорічний внесок 2024 року становить понад 300 тис. грн (голова НААУ має право на свій розсуд змінити його), перелік документів для акредитації довжелезний, а після акредитації потрібно ще отримати затвердження кожного семінару.

Фінансові апетити групи Ізовітової

Європейська комісія наголосила, що «управління ресурсами адвокатури має бути поліпшене та стати більш прозорим і підзвітним». Органи адвокатури розпоряджаються мільйонами. Тільки приблизно 140 млн грн — сума щорічних внесків адвокатів (3028 грн з адвоката, а всього практикуючих — понад 46 тисяч осіб) за умови, що всі адвокати їх сплатили. Є ще грошові надходження за стажування, кваліфікаційні іспити, подання скарг та обов’язкові платні курси школи адвокатури.

Однак фінансові звіти органів адвокатури за попередні роки не мають належної деталізації і не підтверджувалися незалежним аудитором. Прозорий бюджетний процес не запроваджений, і незрозуміло, на що витрачаються мільйони. Схоже, що цим фінансові апетити групи Ізовітової не обмежуються. Зараз НААУ намагається отримати прямий доступ до сотень мільйонів гривень держбюджету на безоплатну правову допомогу, тому вони запустили агресивну інформаційну кампанію, щоб дискредитувати чинну систему БПД. Заступник Ізовітової Валентин Гвоздій натякає на непрозорість витрат держави і відкрито говорить, що всі кошти потрібно передати у фонд, яким керуватимуть адвокати. Можливо, самій НААУ варто було б опублікувати перевірені аудиторами фінансові звіти за 2022-й і 2023 роки?

Далі буде?

Нові вибори до органів адвокатури за чинним законом не забезпечать нових облич. У діючому законодавстві є багато прогалин, які дадуть можливість групі Ізовітової обрати «потрібних» делегатів від регіонів і забезпечити, щоб вони обрали «правильних» людей. Зрештою, це ж уже було — виборчі з’їзди адвокатів 2012-го і 2017 років.

Спершу потрібен закон, який повністю перезавантажить систему. Нові правила гри мають створити ефективні фільтри, щоб до адвокатського самоврядування, особливо національного рівня, потрапили лише доброчесні адвокати.

Асоціація адвокатів намагається нас переконати, що адвокатура має бути самоврядна і незалежна від втручання держави. Подібну пісню співали колись судді стосовно свого самоврядування. Втім, гіркий досвід самоврядування суддів та адвокатів без дієвих запобіжників і контролю громадськості має наслідком корупцію та кругову поруку. Реформована й очищена адвокатура є важливою частиною пазлу, який забезпечить і верховенство права в Україні, і її подальшу євроінтеграцію.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Илон Маск обвинил агентство Reuters во лжи относительно отключения Украины от Starlink
ZN UA
2025-02-22T20:28:52Z
Microsoft предложила использовать генеративный ИИ для воскрешения игровой классики
GameMag
2025-02-22T20:12:47Z
5 лучших приложений для пар, которые укрепят отношения и здорово развлекут
Знай
2025-02-22T19:51:21Z
Создатель Xbox Симус Блэкли: "Разговоры о самой мощной консоли больше никого не удивляют, все решает контент"
GameMag
2025-02-22T19:42:30Z
Лотерейный гений: пара пенсионеров обыграла систему и разбогатела на 26 миллионов
Знай
2025-02-22T18:51:23Z
Что делать, если домашний Wi-Fi плохо работает: обратите внимание на некоторые предметы – они мешают
TSN
2025-02-22T17:21:47Z
В египетской пирамиде обнаружили то, что люди научились получать всего 200 лет назад
TSN
2025-02-22T17:21:41Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Как определить, что перед вами свежесрезанные розы: на что обратить внимание
TSN
2025-02-22T16:39:52Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
Чем дешево обработать древесину, чтобы она не портилась: лайфхаки для хозяев
TSN
2025-02-22T13:36:10Z
Выписали пенсионера из больницы - и через минуту он умер на пороге: трагедия, которая шокировала всех
Знай
2025-02-22T20:51:53Z
В Калифорнии нашли «виновного» в масштабных пожарах
Comments UA
2025-02-22T19:18:56Z
В Киеве водитель элитного автомобиля устроил стрельбу на дороге
Апостроф
2025-02-22T18:27:21Z
В Житомирской области во время пожара погибли двое детей и двое взрослых
Корреспондент
2025-02-22T17:27:57Z
В ужасном ДТП погиб музыкант рок-группы KISS из-за опрометчивости 90-летней матери
TSN
2025-02-22T17:27:33Z
Дроны СБУ остановили работу нефтеперекачивающей станции в Краснодарском крае – источники
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
За нападение на ТЦК - 180 тысяч штрафа: суд начал оформлять наказания
Знай
2025-02-22T16:30:43Z
В Житомире отчим ударил 7-летнего пасынка ногой в лицо: подробности
TSN
2025-02-22T16:21:14Z
Ужасный пожар в Житомирской области унес жизни четырех человек: среди погибших есть дети
TSN
2025-02-22T16:06:55Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Арсенал у меншості та із Зінченком поступився в дербі Вест Гему
Football.ua
2025-02-22T17:01:35Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T15:51:15Z
Манчестер Сити – Ливерпуль: где смотреть и ставки букмекеров на матч АПЛ
TSN
2025-02-22T14:21:36Z
Чжилей заявил, кого желает получить в соперники
Корреспондент
2025-02-22T14:12:58Z
РФ ударила по Кривому Рогу
Корреспондент
2025-02-22T21:27:39Z
В Луганской области школьные охранники обыскивают детей - партизаны
Корреспондент
2025-02-22T20:57:56Z
Враг атакует Украину ударными дронами и авиацией: взрывы раздаются в нескольких областях
TSN
2025-02-22T20:06:57Z
На двух направлениях становится очень сложно: что говорят военные
Comments UA
2025-02-22T19:45:40Z
Россияне повторно ударили по Константиновке - погибла женщина, минимум трое раненых
Комсомольская правда
2025-02-22T19:30:46Z
По украинцам решили ударить заоблачными тарифами на воду: подорожание в 2,5 раза
Знай
2025-02-22T17:30:53Z
Гороскоп на воскресенье 23 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
«Военным ВСУ на подвале угрожали расстрелом за нежелание воевать»: что известно
Comments UA
2025-02-22T15:30:51Z
Россияне не хотят обменивать пленных морпехов и бойцов "Азова": в Коордштабе назвали причину
ZN UA
2025-02-22T15:25:18Z
Джордж Мартин слышал о разработке экранизации Elden Ring
GameMag
2025-02-22T21:19:55Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
Глава Amazon пытается понять, кто должен сыграть нового Джеймса Бонда — зрители массово голосуют за Генри Кавилла
GameMag
2025-02-22T13:07:29Z
Расставляем акценты: 11 модных украшений на 2025 год, которые сделают образ ярче
Marie Claire
2025-02-22T13:00:30Z
Переоформление паспорта и прописки: изменяющееся после переименования улицы
Политека
2025-02-22T21:01:02Z
Украинская молодежь все чаще уезжает за границу без родителей: "Дальше они исчезают"
Знай
2025-02-22T20:30:32Z
Решила действовать: женщина умело проучила водителя, занявшего ее парковочное место
Фокус
2025-02-22T19:36:59Z
Мобилизация их обойдет: категории украинцев, которым точно не вручат повестку в марте
Знай
2025-02-22T19:30:00Z
"Я не понимаю русского языка": сотрудница ПриватБанка отшила русскоязычного клиента
Апостроф
2025-02-22T19:27:26Z
"Мне писать заявление?": как в Украине пересчитывают пенсии, если человек продолжает работать
Знай
2025-02-22T19:12:55Z
ВСУ испытали логистическо-эвакуационную платформу "Воля-Е" – видео
Лига
2025-02-22T18:03:49Z
Часть пенсионеров должна подать заявление на пересчет пенсии: появилось предупреждение
Политека
2025-02-22T18:03:31Z
Треть норвежцев боятся войны
Европейская правда
2025-02-22T17:49:39Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Заменитель сахара в напитках может провоцировать проблемы с сердцем
Знай
2025-02-22T17:51:32Z
Буддийский секрет: ученые назвали необычный способ успокоения раздраженного кишечника
Фокус
2025-02-22T17:30:42Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
UAToday
2025-02-22T17:03:56Z
Она есть в коле и йогуртах: популярная добавка оказалась источником инфарктов и инсультов
Фокус
2025-02-22T16:30:35Z
Почему кофе пьют с холодной водой: простое объяснение, что с нею нужно делать
TSN
2025-02-22T15:33:40Z
Стаж 35 лет и зарплата 15 000 грн: на какую пенсию можно рассчитывать
Знай
2025-02-22T21:12:05Z
На оплату коммуналки или покупку продуктов: украинцам выплатят почти 11 000 гривен
Знай
2025-02-22T20:12:28Z
Стоит ли украинцам ждать введения графиков газоснабжения: в Раде спрогнозировали
Фокус
2025-02-22T20:12:23Z
Цены на сливочное масло бьют рекорды: известно сколько стоит
Политека
2025-02-22T19:30:43Z
Украина заняла первое место в мире по уровню потребления овощей населением
ZN UA
2025-02-22T19:01:16Z
Будут ли графики газоснабжения для населения: эксперт ответил
TSN
2025-02-22T18:33:27Z
45 грн за доллар – это счастье: банкиры советуют украинцам готовиться к резкому скачку
Знай
2025-02-22T18:30:46Z
Цены на овощи и фрукты в Украине: что подешевело
Политека
2025-02-22T17:30:04Z
Пенсионный фонд проводит инвентаризацию пенсий: кто может потерять значительную часть выплат
Политека
2025-02-22T17:03:40Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
Готовиться ли к массированной атаке в третью годовщину великой войны: в Воздушных силах ответили
Апостроф
2025-02-22T21:30:09Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T20:27:28Z
Зеленский провел разговор с премьером Нидерландов: заявления лидеров
Хвиля
2025-02-22T20:15:58Z
Делаем все возможное, чтобы переговоры об Украине проходили с участием Украины и Европы, - Зеленский
Комсомольская правда
2025-02-22T20:03:41Z
​Маск назвал фейком информацию о якобы отключении Starlink Украине
Апостроф
2025-02-22T20:03:27Z
Зять Орбана хочет купить Raiffeisen у РФ. Банк слухи не опровергает
Лига
2025-02-22T20:00:26Z
​Келлог рассказал об отношении Зеленского к соглашению с Трампом
Апостроф
2025-02-22T19:45:31Z
Зеленский рассказал о переговорах с мировыми лидерами о гарантиях безопасности для Украины
Хвиля
2025-02-22T19:27:59Z
Бессент разъяснил позицию США по соглашению о минералах с Украиной
Хвиля
2025-02-22T19:27:32Z