Володимир Путін найближчим часом планує відвідати Північну Корею та В’єтнам. Яку підтримку на цьому етапі повномасштабної війни з Україною можуть надати Кремлю Пхеньян та Ханой, з’ясовував Фокус.
Про те, що Путін у червні планує відвідати КНДР та В’єтнам повідомляють росЗМІ з посиланням на "дипломатичні джерела". Той факт, що візит до Пхеньяну відбудеться і що він зараз "активно готується", підтвердив напередодні посол Росії в Північній Кореї Олександр Мацегора.
Як відомо, одночасно зі стрімким погіршенням відносин із Південною Кореєю Пхеньян взяв курс на те, щоб, як висловився свого часу Кім Чен Ин, "і надалі зміцнювати солідарність із країнами, які виступають проти США та стратегії гегемонії Заходу". Власне, серед таких партнерів насамперед опинилася Росія, яку північнокорейський лідер, який вкрай рідко виїжджає за кордон, відвідав із візитом у вересні 2023 року.
Вельми показово, що тоді жодна зі сторін так і не оприлюднила деталей домовленостей між Москвою та Пхеньяном. Найбільш розповсюдженою у медіапросторі є інформація про те, що КНДР постачає Росії свої снаряди і ракети в обмін на військово-технічну допомогу у створенні ракетних програм. Офіційно Пхеньян і Москва це неодноразово спростовували.
Між тим, експерти, з якими поспілкувався Фокус, наголошують, що не лише снарядно-ракетний кейс зазначатиметься у переговорному порядку денному Путіна та Кім Чен Ина.
Якість корейських снарядів Путіна не задовольняє
"Ключове питання, яке для Росії залишається не вирішеним – боєприпаси. РФ не все в цьому плані отримує від КНДР, а якість боєприпасів за інформацією різних джерел, залишається вкрай поганою. Саме довкола цього, скоріше за все, й відбуватимуться ключові дискусії під час візиту Путіна. Тобто, з одного боку, якість, з іншого – кількість, ну і, звісно ж, ціна. Росія ж, зі свого боку, пропонуватиме певні послуги задля запобігання в КНДР голоду та вирішення інших нагальних проблем, з якими тамтешня диктатура стикається на постійній основі", — зазначає у розмові з Фокусом директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
Крім того, підкреслює експерт, з урахуванням підвищеної напруги у Східноокеанському регіоні, може відбутися дискусія навколо Тайваню "і взагалі спільній протидії будь у чому Сполученим Штатам".
"Також я не заперечую, що майбутня поїздка Путіна до КНДР є продовженням його візиту до Китаю з метою формування альянсу, який, скоріше за все, спрямований передусім проти Сполучених Штатів і союзників американців у цьому регіоні", — зауважує Ігор Семиволос.
На його переконання союзники України, зокрема США без прямого залучення до процесу Китаю, "ніяк не можуть вплинути на те, щоб КНДР не надавала Росії військової підтримки".
"Втім, з урахуванням того, що Китай грає на російській стороні поля, Пхеньян і надалі допомагатиме Путіну, якого сьогодні вкрай бентежить якість корейських снарядів, половину з яких неможливо використовувати", — підсумовує Ігор Семиволос.
Що ж стосується путінського візиту до В’єтнаму, то тут експерт констатував: "Суперечності, які існують між Китаєм і В’єтнамом, значно зближують позиції, зусилля та наміри американців і в’єтнамців щодо протидії Пекіну. Взагалі, В’єтнам до певної міри є альтернативою Китаю. І в цій ситуації, очевидно, росіяни спробують максимально відіграти цю ситуацію".
Путін прагне відновити радянські зв’язки
Наголосивши на тому, що через відповідне рішення Міжнародного кримінального суду, коло країн, які може відвідувати Путін достатньо вузьке, політолог Олександр Кочетков у розмові із Фокусом констатував: "Те, що він (Путін – ред..) їде у Північну Корею пояснюється передусім тим, що йому потрібно скласти для внутрішньої аудиторії уявлення, що Росія, мовляв, спілкується з усім світом і вона жодним чином не ізольована".
Говорячи про предмет програми Путіна у КНДР, політолог зауважив: "Звісно ж, тут не слід забувати, що Росія обіцяла Північній Кореї авіаційні технології і там щось поки що начебто не складається: чи не те передали, чи не в тому обсязі. З іншого боку, є величезні питання РФ по якості боєприпасів, які надає їм КНДР. А КНДР їм надає снаряди, виготовлені років 50 тому. Інакше кажучи, Північна Корея утилізує старе залізо через російську армію, а сама ж тим часом оновлює і вдосконалює боєприпаси для себе. Тому, гадаю, Путін буде досить наполегливо педалювати питання саме якості корейської допомоги".
Водночас акцентує експерт, КНДР щодо будь-яких серйозних рішень є не суб’єктним гравцем, оскільки "тут має неодмінно надати свою згоду Китай".
"Тобто, КНР контролює Росію через Північну Корею. А КНДР залежить від Пекіну по грошах, продовольству, енергоносіям тощо значно більше, ніж від Росії та її допомоги. Тому, вважаю, що чогось надто нового, що може надати Путіну Північна Корея, зараз очікувати не слід. Щоправда, цілком приспускаю, що може бути збільшена кількість балістичних ракет KN-23/KN-24 з дальністю близько 500 кілометрів", — констатує Олександр Кочетков.
На його переконання, відправляючись до КНДР та В’єтнаму, Путін також, серед всього іншого, "бажає відновити радянські зв’язки".
"І Китай, де нещодавно побував Путін, і В’єтнам, і Північна Корея абсолютно залежали від Радянського Союзу, але у випадку з В’єтнамом, який не зацікавлений у конфронтації з усім світом, Путін не отримає практично нічого. В’єтнам так обережненько-обережненько повз Китай та США хоче прошмигувати й надалі поміж крапельок. Тому, напряму Росії В’єтнам не допомагатиме. У Кремлі це, вочевидь, розуміють, але для них в’єтнамський вояж Путіна важливо представити як прорив дипломатичної блокади. Тобто РФ хоче показати, що спілкується, з ким хоче, де хоче і вже завтра переможе той ненависний і клятий Захід", — підсумовує Олександр Кочетков.
Варто зауважити, що Путін за весь час свого правління відвідував В’єтнам неодноразово. Останній його візит до цієї країни відбувся восени 2013 року. Що ж стосується Північної Кореї, то її російський лідер відвідував лише один раз — у 2000 році, коли лідером цієї країни був Кім Чен Ір.
У світлі ж нового візиту до Пхеньяну NBC News повідомляє, що Путін "прагне закріпити нову угоду про розширення постачань військових технологій у Пхеньян". Зокрема, зазначається, що Росія надає і хоче надавати КНДР технології для будівництва атомних підводних човнів, а також для створення балістичних ракет в обмін на боєприпаси для війни з Україною.
"Високоякісна технічна допомога Росії надається у формах, які дуже важко контролювати", — зазначив NBC News високопоставлений представник Білого дому.
Крім того, наголошується, що в Штатах вважають, мовляв, Китай може бути проти такої угоди, оскільки в Пекіні не хочуть нестабільності в регіоні. У зв’язку з цим, зауважує телеканал, "Путін усіляко заохочує Кім Чен Ина, однак остаточне рішення ще не ухвалено".