Азербайджан підтвердив, що ЄС зацікавлений в продовженні транзиту газу через Україну
Європейські чиновники запропонували Азербайджану схему транспортування газу через трубопровід, який йде через Україну та який зараз використовується для постачання російського газу до ЄС. Ця пропозиція є способом зберегти надходження природного газу до Європи після того, як транзитна угода між Києвом і Москвою закінчиться наприкінці 2024 року.
«До Азербайджану звернулися Європейський Союз і транзитні країни, про які ми говоримо з цього питання. Наразі ми розглядаємо різні варіанти того, як ми можемо сприяти цьому процесу. Я б утримався від встановлення часових рамок, але знову ж таки, було ... звернення, і ми поставилися до нього серйозно, оскільки це питання європейської енергетичної безпеки», – сказав старший радник президента Азербайджану Ільхама Алієва Хікмет Гаджієв в інтерв'ю POLITICO.
Азербайджанська схема пояснюється зростаючим занепокоєнням у кількох країнах ЄС, включаючи Словаччину та Угорщину, які вже давно покладаються на цей трубопровід для постачання енергії для промисловості та опалення будинків.
У відповідь на прохання прокоментувати ситуацію, речник Європейської комісії з питань енергетичної політики Тім Макфі повідомив POLITICO, що «Комісія дуже тісно співпрацює з постраждалими країнами-членами для пошуку альтернативних поставок і маршрутів».
Раніше Bloomberg повідомляло, що один з варіантів, який обговорюється, полягає в тому, щоб європейські компанії купували і закачували газ з Азербайджану в трубопровід у Росії й далі через Україну він постачався до Європи. Така домовленість дозволила б Європі уникнути незручностей, пов'язаних з купівлею російського газу (зважаючи на задекларований план зниження газових доходів Росії). Це ж агентство зазначало, що президент Азербайджану Алієв виявився «переможцем у війні між Росією та Україною», адже Європа потребує азербайджанського газу.
Раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що контракт України з РФ на транзит російського газу продовжуватись не буде. Продовження транзиту можливе лише за наполяганням чи зверненням європейських партнерів.