MY.UAНовини
Китайський прапор на Місяці та спільна база з Росією: як КНР захоплює лідерство в космосі
Китайський прапор на Місяці та спільна база з Росією: як КНР захоплює лідерство в космосі

Китайський прапор на Місяці та спільна база з Росією: як КНР захоплює лідерство в космосі

Китай впевнено посів місце ще однієї космічної держави у світі. Пекін вже давно має власну космічну станцію на шість космонавтів, сузір'я супутників та місячну програму. 2 червня китайський безпілотний модуль Chang'e 6 здійснив посадку у басейні Південного полюса – Ейткен на зворотному боці супутника Землі. Невдовзі робот розгорнув китайський прапор на поверхні Місяця.

Мета місії Chang'e 6 – збір та доставлення зразків місячної породи на Землю. Загальна мета космічної програми Китаю – підготовка до пілотованої експедиції на Марс та створення місячної бази разом із Росією.

24 Канал зібрав основні факти про китайську космічну програму та з'ясував в експертів, які плани в Китаю на освоєння космосу.

Космічна подорож Китаю за породами

Програма Chang'e, що нараховує чотири космічних апарати, запущені з 2007 року, включає поступове вивчення природного супутника Землі Китаєм. Основна мета Chang'e 6 цьогорічної місії – зібрати перші зразки породи зі зворотного боку Місяця та безпечно доставити їх на Землю. Далі науковці вивчатимуть за допомогою зразків ранню історію Землі та Сонячної системи.

Що таке програма Chang'e

Chang'e (Чан'е) – китайська програма дослідження Місяця, що складається з чотирьох етапів. Перший – запуск корабля на орбіту Місяця у першій місії 2007 року та у другій місії 2010 року. Другий етап – посадка на Місяць у 2013 та 2019 роках (місії три та чотири). Третій етап – збір місячних зразків і відправлення їх на Землю з видимого боку Місяця п'ятою місією у 2020 році.

Четвертий етап – збір зразків зі зворотного боку у 2024 році. Фінальна мета програми – пілотована висадка на Місяць у 2030-х роках та створення бази на південному полюсі.

Після посадки в басейні Південного полюса – Ейткен, величезному ударному кратері на зворотному боці Місяця, модуль за допомогою інструментів зібрав 2 кілограми породи з поверхні та з-під неї. Далі вони були завернуті в контейнер та підкинуті на орбіту Місяця, де їх наздогнав орбітальний апарат для доставлення на Землю.


Модуль на поверхні Місяця / CNSA

Після складного процесу стикування на місячній орбіті зі швидкістю 1,68 кілометра на секунду капсула долетить до Землі, відштовхнеться від її атмосфери, щоб скинути частину енергії від високошвидкісного повернення з Місяця, а потім впаде у луках Внутрішньої Монголії. За планом це відбудеться 25 червня.

Як Китай створював прапор для Місяця

Окрім наукової, Chang'e має ідеологічну задачу – встановити на зворотному боці Місяця червоний прапор Китаю. Комуністичний стяг має розміри 300 міліметрів на 200 міліметрів, приблизно як аркуш паперу А4, та вагу лише 11,3 грама. Аналогічний прапор на супутник доставила місія Chang'e 5 у 2020 році.

Прапор створено з базальту. Центральне телебачення Китаю (CCTV) повідомляло, що рішення про використання базальту керувалося принципом використання ресурсів, доступних на поверхні Місяця, а не транспортування матеріалів із Землі.


Китайський прапор на Місяці / CNSA / CLEP / CCTV

Одним з членів команди розробки прапора місії Chang'e 6 є Цао Ген'ян, професор текстильного університету Уханя. Оскільки основним компонентом місячного ґрунту є базальт, науковці вирішили створити на його основі високоефективне неорганічне волокно, сказав Цао CCTV.

Пігменти та формули волокна були спеціально розроблені, щоб адаптувати прапор до екстремальних умов на Місяці та умов під час находження на орбіті та посадки, розповів Ван Юньлі, професор Уханьського текстильного університету та член команди розробки національного прапора Chang'e 6.

За словами Цао, після багатьох невдач команді розробників прапора було складно створити ідеальні для місячних умов ультратонкі волокна. Звичайні матеріали виявилися непридатними для місячного прапора. А базальтове волокно має необхідну ізоляцію та радіаційну стійкість, що робить його ідеальним для суворих умов на поверхні Місяця.

Остаточна версія прапора була виготовлена ​​з композитного матеріалу, який на 62% складається з базальту.

В чому наукова мета китайської місії

Передача зразків ґрунту з південного полюса Місяця має допомогти вченим отримати нову інформацію про супутник Землі.

Басейн Південний полюс – Ейткен – одне з найкращих місць, де можна побувати на Місяці, щоб отримати породу для досліджень. Мета цього – відповісти на питання про походження Місяця та геологічну еволюцію,
– каже Кетрін Джой, професорка місячних і планетних наук університету Манчестер у Великій Британії, яку цитує BBC.

Породи, зібрані Chang'e 6, будуть першими зразками ґрунту зі зворотного боку Місяця. Це допоможе з'ясувати причину відмінності порід різних боків супутника.

Космічні маневри місії, своєю чергою, можуть стати корисним навчальним матеріалом для підготовки польоту до Марсу з метою взяття зразків породи там. Матеріали з червоної планети можуть дати змогу зрозуміти, чи було та чи є там життя.

Торік Китай оголосив, що планує запустити свою першу місячну місію з екіпажем до 2030 року. План передбачає доправлення кількох космонавтів на поверхню на кілька годин та подальше повернення до орбітального модуля.

Загалом амбіції Китаю перевищують просто прагнення залишити прапор та сліди на Місяці. Плани КНР більше схожі на американську програму "Артеміда": запуск двох окремих місій на південний полюс Місяця приблизно у 2026 і 2028 роках, включаючи тестування будівництва бази з використанням місячного ґрунту для 3D-друку будматеріалів.

Що таке "Артеміда"

Artemis або "Артеміда" – американська місячна програма, що включає кілька місій: від запуску безпілотного корабля до Місяця до висадки екіпажу та створення місячної бази. Перша місія відбулася у 2022 році, далі NASA планувало у 2024-му запустити пілотовану місію навколо Місяця, а потім – пілотовану місію з посадкою на супутник Землі. У січні 2024-го стало зрозуміло, що агентство не встигає, і місію "Артеміда-2" перенесли на вересень 2025 року, щоб впоратися з труднощами із розробками та операціями, повідомили у NASA.

Далі за чергою – місія "Артеміда-3" у вересні 2026 року, в якій планується висадка астронавтів біля південного полюса Місяця. До 2028 року мають добудувати місячну орбітальну станцію Gateway, на яку астронавти полетять у місії "Артеміда-4".

Китай разом із Росією намагається залучити країни до спільної Міжнародної місячної дослідницької станції (ILRS) і розробляє технологію ядерних реакторів, які б забезпечували базу електроенергією протягом місячних ночей, які тривають два земних тижні.

Космічні амбіції Китаю

Останні три китайські місії на Місяць – Chang'e-4 наприкінці 2018-го та на початку 2019 року, Chang'e-5 у 2020 році та поточна Chang'e-6 – демонструють можливості сучасних космічних технологій щодо комплексних досліджень нашого природного супутника, прокоментував 24 Каналу Андрій Колесник, незалежний експерт з космічних питань, ексрадник голови Держкосмосу.


Зворотний бік Місяця / Фото NASA

На відміну від подій 50-річної давнини, місії поширились наразі також й на зворотну сторону Місяця. І якщо попередня – Chang'e-5 – фактично повторила здатність доставляти на Землю зразки місячного ґрунту в автономному режимі, то Chang'e-4 та Chang'e-6 зазіхнули на завдання, які до цього були недоступні людству,
– каже Колесник.

Chang'e-4 досяг успіху у м’якій посадці на зворотну сторону Місяця та у наступному багаторічному функціонуванні завдяки застосуванню зв’язку з Землею через спеціальний ретрансляційний супутник Queqiao-1, що був заздалегідь розміщений на особливій орбіті навколо Місяця. Ба більше, місяцехід Yutu-2, який був спущений з борту Chang’e-4, значно розширив можливості першої у світі дослідницької експедиції на зворотній стороні Місяця, вважає експерт.

Накопичений досвід під час місій Chang’e-4 та Chang’e-5 став запорукою для поступових подальших кроків з операцій на поверхні Місяця. Цьому сприятиме й новий ретрансляційний супутник Queqiao-2 на спеціальній місячній орбіті, який був виведений напередодні запуску автоматичної станції Chang'e-6, та який буде використовуватися й у подальших місячних проектах.

У результаті зібрані зі зворотної сторони Місяця посадковим апаратом місії Chang'e-6 поверхневий ґрунт та зразки матеріалу, отриманого при бурінні на глибину до двох метрів, – вже на шляху до Землі.

Таким чином, Китай захопив світове лідерство у дослідженні Місяця автоматичними космічними апаратами, вдало відпрацювавши всі необхідні базові технології для подальших кроків,
– вважає експерт.

Чи готова до амбіцій економіка Китаю

Наступні місії Китаю на Південний полюс Місяця – Chang’e-7 у 2026 році для пошуку слідів води й оцінки сейсмології регіону та Chang’e-8 у 2028 році для експериментів з використання місячного ґрунту для розбудови об’єктів на місці – будуть критичними з точки зору планів з розгортання станції на поверхні Місяця, наголошує Андрій Колесник.


Китайський космодром Веньчан / Фото Сіньхуа

На думку фахівця, технологічно в Китаю не буде проблем з, власне, автоматизованими операціями як такими. Більше Китай затримуватиме здатність надсилати обладнання у достатній кількості та продуктивності – для того, щоб забезпечити необхідні темпи з розбудови станції.

Масштабування за розмірами нинішніх вдалих зразків ракетно-космічної техніки мають свою межу. Потужніші ракети-носії, а також значно масивніші посадкові апарати ще знаходяться у стадії креслень. Крім того, потрібні принципово нові підходи/принципові схеми для виведення та застосування масивних конструкцій у космічних операціях, включаючи ті, що будуть застосовані на поверхні Місяцю. Разом все це займе дуже багато часу та потребуватиме вкрай значних фінансових, технічних та професійних ресурсів,
– зазначає Андрій Колесник.

Чи потягне ці виклики економіка Китаю, яка уже "шкутильгає", протягом щонайменше пари десятиліть – це питання, відповідь на яке треба чекати, резюмує експерт.

Теги за темою
КитайКосмос
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський підписав закон про подовження терміну добровільного повернення на службу після СЗЧ
УкраинФорм
2025-01-15T13:45:56Z
Зеленський назвав чисельність російської та української армій
24tv
2025-01-15T13:42:22Z
Пілот Мі-24 у «Станції Краматорськ»: Повірили у початок війни, лише коли ракети вдарили по вертодрому
УкраинФорм
2025-01-15T13:39:17Z
2024 року кількість українців, які виїхали та не повернулись додому, зросла втричі — аналітики
TSN
2025-01-15T13:33:50Z
Король Чарльз III вшанує пам’ять жертв Голокосту в Освенцимі
360ua.news
2025-01-15T13:33:18Z
Китай розробляє зенітні ракети на 2000 км: у ЗМІ назвали ризики для США
InternetUA
2025-01-15T13:31:39Z
Українська вчителька Леся Павлюк потрапила до списку 50 найкращих педагогів світу
24tv
2025-01-15T13:27:50Z
В Угорщині створили фонд для розвитку освітніх програм для українців
УкраинФорм
2025-01-15T13:27:31Z
Точно не "без десяти сім": як правильно українською називати час
24tv
2025-01-15T13:21:05Z
Короткометражу про війну в Україні з Олександром Рудинським номіновано на премію BAFTA
Комсомольская правда
2025-01-15T13:43:13Z
Позитив вперше став батьком та показав фото з новонародженою донькою
TSN
2025-01-15T13:27:44Z
Одразу 3 українські фільми серед найкращих: 10 найпопулярніших стрічок на Netflix, які вражають
24tv
2025-01-15T13:18:01Z
До 17 січня триває прийом заявок для участі у відборі номінанта від України на літературну премію EUPL 2025
Детектор М
2025-01-15T13:12:38Z
Лариса Кадочникова пояснила, чому відмовилася говорити українською на публіці
Комсомольская правда
2025-01-15T12:49:14Z
Співак Wellboy став жертвою нападу
360ua.news
2025-01-15T12:36:56Z
З чим француженки носять джинси: цікаві образи для натхнення
24tv
2025-01-15T12:36:03Z
Назвався "біженцем": Іван Дорн осоромився виступом на вечірці з росіянами
24tv
2025-01-15T12:30:38Z
Пожежі у Лос-Анджелесі. Періс Гілтон спостерігала онлайн, як горить її будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T12:18:18Z
У Грузії проходить масовий страйк працівників
УкраинФорм
2025-01-15T13:45:37Z
Поглинання Білорусі може стати «заспокійливим» для Путіна в обмін на перемир'я з Україною - Бульба
GlavRed
2025-01-15T13:45:29Z
Стало відомо, коли будуть відновлені важливі реєстри після кібератаки РФ
TSN
2025-01-15T13:43:55Z
Туск пообіцяв Зеленському прискорити процес вступу України до ЄС
TSN
2025-01-15T13:43:12Z
"Повний провал": Путін не досягнув цілей до 20 січня - як ЗСУ переграли ворога
GlavRed
2025-01-15T13:42:50Z
Іноземні війська на території України: що планує Зеленський
TSN
2025-01-15T13:39:44Z
Конференція з відновлення України 2026 року пройде у Польщі
Европейская правда
2025-01-15T13:39:42Z
Зеленський озвучив свої очікування від Трампа
TSN
2025-01-15T13:39:35Z
Рада ухвалила закон про направлення підрозділів ЗСУ до інших держав під час воєнного стану
УкраинФорм
2025-01-15T13:34:24Z
Побили чоловіка та підпалили його автомобіль: у Дніпрі судитимуть двох братів
Украина Криминальная
2025-01-15T13:45:00Z
У Житомирській області в морзі обікрали полеглого бійця ЗСУ: як піймали злочинця
Фокус
2025-01-15T13:42:26Z
«₴15 тис. за ніч»: пара з Харкова втягувала жінок у зайняття проституцією
Украина Криминальная
2025-01-15T13:36:23Z
На Київщини в.о. голови ВЛК та держвиконавця викрили у махінаціях з визнанням осіб непридатними до військової служби
Украина Криминальная
2025-01-15T13:30:28Z
Вибух гранати на Ратнівщині: двоє травмованих, поліція проводить розслідування
24tv
2025-01-15T13:27:02Z
На Миколаївщині 15-річний хлопець під час пожежі врятував молодшого брата: неймовірна історія
TSN
2025-01-15T13:24:37Z
Ошукала матір загиблого військового на півмільйона гривень – судитимуть мешканку Хмельниччини
Украина Криминальная
2025-01-15T13:24:22Z
У поліції прокоментували напад на Wellboy, який заявив, що його побили "люди в мілітарі формі"
24tv
2025-01-15T13:21:01Z
В столичному автобусі чоловік травмував бритвою обличчя 17-річного любителя гучної музики
Украина Криминальная
2025-01-15T13:15:50Z
ЗСУ переграли РФ в ключовій точці фронту: де ворог зазнає поразки - 63 ОМБр
GlavRed
2025-01-15T13:45:38Z
Україна повернула з російського полону 25 українців
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T13:36:09Z
Додому з полону повернулися 25 українських військових: перші кадри на рідній землі
24tv
2025-01-15T13:33:57Z
У Львівській області вилучили контрабандні смартфони вартістю 20 млн грн
InternetUA
2025-01-15T13:28:32Z
У четвер буде від 2° морозу до 3° тепла, невеликий сніг - лише на заході України
УкраинФорм
2025-01-15T13:22:59Z
На Вінниччині відновлено ретро-трактор, який десятиліттями стояв на постаменті
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T13:18:19Z
На Вінниччині відреставрували 100-літній ретро-трактор "Універсал"
Комсомольская правда
2025-01-15T13:07:36Z
Україна здійснила новий обмін полоненими
TSN
2025-01-15T13:06:56Z
На півдні прикордонники уразили ворожий катер з екіпажем
УкраинФорм
2025-01-15T13:01:37Z
"Збожеволів би": екссуперник Усика змоделював бій українця з легендою боксу
24tv
2025-01-15T13:42:22Z
Галатасарай звернувся до Астон Вілли щодо Дієго Карлоса
Football.ua
2025-01-15T13:28:45Z
Шахтар переграв найтитулованіший клуб Болгарії завдяки ефектному м'ячу вихованця: відео голу
24tv
2025-01-15T13:18:19Z
Челсі терміново відкликав захисника з оренди в Крістал Пелес
Football.ua
2025-01-15T13:09:15Z
Відомий ексбоксер назвав єдиного бійця, який може зупинити Усика
24tv
2025-01-15T13:06:53Z
Українські хокеїсти здобули першу перемогу на Універсіаді-2025
УкраинФорм
2025-01-15T13:06:13Z
Наслідки можуть бути катастрофічними: юрист розповів про новий поворот у справі Мудрика
24tv
2025-01-15T12:36:49Z
Коло Муані вилетів до Турина для проходження медогляду в Ювентусі
Football.ua
2025-01-15T12:34:48Z
Деку вмовив Араухо не залишати Барселону взимку
Football.ua
2025-01-15T12:04:52Z
Microsoft видалила інтерфейс, який маскував Bing під Google — і відмовилась від коментарів
ITC
2025-01-15T13:38:36Z
Asus представила конектор GC-HPWR на 1000 Вт для бездротового живлення відеокарт у формфакторі BTF 2.0
ITC
2025-01-15T13:38:33Z
Космічний апарат української компанії Firefly Aerospace стартував до Місяця сьогодні вранці
24tv
2025-01-15T13:36:50Z
Багаторічна шпигунська кампанія: Китай встановив жучки на мільйони комп'ютерів по всьому світу
24tv
2025-01-15T13:36:49Z
Астрономи спантеличені: вони виявили дивну зірку, яка не повинна існувати
Фокус
2025-01-15T13:27:22Z
Амазонка колись текла в протилежному напрямку: нове відкриття вчених
TSN
2025-01-15T13:21:40Z
Швидко адаптуватися й покращувати все можливе. До чого медіа готуватися 2025 року: огляд від Reuters Institute
Детектор М
2025-01-15T13:12:45Z
Найсмертоносніших павуків в Австралії виявилося втричі більше, ніж вважали раніше: у чому тут справа
Фокус
2025-01-15T13:12:27Z
Названо 5 найпопулярніших брендів смартфонів у світі в 2024 році
InternetUA
2025-01-15T13:01:40Z
Міненергетики спростувало заяву Железняка про підвищення тарифів на електроенергію
Комсомольская правда
2025-01-15T13:43:23Z
Зеленський подякував Польщі за готовність допомагати у питаннях енергетики
УкраинФорм
2025-01-15T13:39:02Z
Ціни "падати" не будуть: в Україні змінилась вартість популярних продуктів
GlavRed
2025-01-15T13:33:57Z
В Україні готівка в обігу торік зросла на 58 мільярдів, найбільше - монети по 5 і 10 гривень
УкраинФорм
2025-01-15T13:33:36Z
Міненерго: Поширення неправдивої інформації про добудову ХАЕС шкодить національним інтересам
TSN
2025-01-15T13:24:52Z
Чи реально обміняти долари 2006 року в Україні
24tv
2025-01-15T13:18:18Z
АРМА визначила банк для розміщення арештованих коштів
AIN
2025-01-15T13:16:03Z
Маск може стати покупцем TikTok у США: Китай вивчає варіант
Хвиля
2025-01-15T13:15:19Z
У 2024 р відкрито 16 нових іноземних ринків для експорту української продукції
AgroNews
2025-01-15T13:12:19Z
"Смішно таким займатися": дантист розповів, чи заглядають стоматологи у зуби під час спілкування
24tv
2025-01-15T13:36:53Z
Навіщо кухарі додають ложку соди під час варіння яєць: нізащо б не здогадалися
TSN
2025-01-15T13:36:19Z
Як швидко розм'якшити масло: топ-4 найпростіші способи
GlavRed
2025-01-15T13:27:16Z
Як вивести міль в крупах: дієві методи, які перевершать очікування
24tv
2025-01-15T13:12:24Z
Подружжя розсекретило, що відбувається під час найбільшого у світі круїзу з 6700 свінгерами – фото
TSN
2025-01-15T12:54:07Z
Міфи та реальність: 7 популярних помилок про догляд за квітами
GlavRed
2025-01-15T12:48:11Z
Покладіть одну дрібничку під подушку: притягнете гроші та кохання
24tv
2025-01-15T12:45:08Z
Смачнющий салат із пекінської капусти без майонезу: рецепт від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
2025-01-15T12:30:17Z
Знаменита узбецька випічка The Lepeshka house тепер працює біля станцій метро Індустріальна та Палац спорту
Мій Харків
2025-01-15T12:19:21Z
Клітини "втекли": чоловік помер після того, як підхопив рак легень від донора печінки
TSN
2025-01-15T13:24:24Z
Більше 80% жінок помиляються: як визначити розмір грудей правильно
GlavRed
2025-01-15T12:25:54Z
Їжа для "другого мозку": варіанти перекусів, які покращать стан кишківника
24tv
2025-01-15T12:06:25Z
Чому сняться кошмари: про які хвороби вони можуть свідчити
TSN
2025-01-15T11:54:59Z
Падають після однієї чарки: чому деякі люди не можуть багато пити, пояснив нейробіолог
Фокус
2025-01-15T11:27:52Z
Виплати при втраті працездатності тепер залежатимуть від зарплати
Знай
2025-01-15T11:13:07Z
Створять антибіотики нового покоління: вчені представили рішення проблеми супербактерій
Фокус
2025-01-15T10:46:25Z
Скільки разів на день потрібно їсти: два, три чи п'ять — дієтологи приголомшили відповіддю
TSN
2025-01-15T10:36:48Z
Щоб не почорніли: мало, хто знає, як правильно зберігати банани
24tv
2025-01-15T10:36:06Z
На продаж виставили 15-річний Dodge Challenger без пробігу
AutoCentre
2025-01-15T13:16:40Z
Зірки краш-тестів: названо найбезпечніші автомобілі 2024 року
Фокус
2025-01-15T12:51:53Z
Modellista підготувала для Toyota bZ4x стильний обвіс у стилі 80-х
AutoCentre
2025-01-15T12:12:41Z
Набагато дешевше за Duster: українцям запропонували паркетник Citroen за вигідною ціною
ЗаРулем
2025-01-15T12:06:57Z
Клуб 700 км: нові електромобілі з найбільшим запасом ходу
Фокус
2025-01-15T11:57:49Z
Renault розкрив усі секрети стильного інтер’єра електромобіля Twingo
AutoGeek
2025-01-15T10:42:24Z
Неймовірно вигідні ціни на CITROЁN C3: встигніть придбати – від 640 000 гривень!
AutoCentre
2025-01-15T10:33:35Z
Cupra переводе популярну модель на електротягу
AutoCentre
2025-01-15T10:10:09Z
Електромобілі Mercedes-Benz зможуть заряджатись на станціях Tesla Supercharger
AutoGeek
2025-01-15T09:42:18Z