MY.UAНовини
Мобілізація чи контракт – що обрати? 9 запитань про особливості двох видів служби
Мобілізація чи контракт – що обрати? 9 запитань про особливості двох видів служби

Мобілізація чи контракт – що обрати? 9 запитань про особливості двох видів служби

Після оновлення військово-облікових даних чоловікам від 25 до 60 років приходитимуть виклики на військово-лікарську комісію, а в разі визнання придатними – мобілізаційні розпорядження, якщо нема броні або відстрочки.

Нагадаємо, що отримати повістку нині можна будь-де – закон, що набув чинності з 18 травня, дозволяє представникам ТЦК та СП вручати їх у громадських місцях і навіть цілодобово. Тому зараз багато хто замислюється над тим, щоб скористатися рекрутингом – самому обрати місце, де виконати обов’язок перед Вітчизною, і укласти контракт. Більш того, в Міноборони заявили, що вражені результатами рекрутингу - співвідношення добровольців і мобілізованих становить 1 до 3, а, значить, ще багато бажаючих захищати Україну. А також відомство запустило рекламну кампанію "Будь собою" з вибору вакансії в ЗСУ.

Чи має контракт переваги перед мобілізацією, у чому різниця між двома видами служби - у запитаннях і відповідях на сайті Коротко про.

1. За яких умов укладається контракт?

Насамперед, це добровільне бажання доєднатися до лав Збройних сил України. Однак є й перелік умов, які треба підтверджувати.

- Якщо для мобілізації потрібен тільки паспорт, ідентифікаційний код та військово-обліковий документ, то для укладання контракту потрібні також інші документи - про освіту, про відсутність судимості, додаткові медичні довідки, - консультує юрист Ігор Зорін.

У контракті (не плутати з мобілізацією) відмовляють, якщо:

  • немає базової середньої освіти (не закінчено повних 9 класів школи),
  • базова освіта здобута у школі для осіб з психічними розладами,
  • є непогашена судимість за злочин,
  • були судимості за тяжкі або особливо тяжкі злочини,
  • наявні певні розлади здоров’я,
  • підтверджена алко- чи наркозалежність.

Контракт відрізняється і віковими проміжками. Якщо мобілізаційним вважається вік з 25 до 60 років, то на контракт можуть брати чоловіків і жінок віком від 18 до 45 років.

2. Чи можуть бути додаткові вимоги до претендента на контракт?

Мобілізованих по військових частинах розподіляють за рознарядками, які приходять на ТЦК.

Контрактників військові частини набирають самі – через власний рекрутинг або рекрутингові центри, куди дають заявку на фахівців певного профілю. З цього можуть витікати і конкретні вимоги: вища або середня спеціальна освіта, цивільний досвід у професії не менше 3 років, обов’язковий військовий досвід, віковий ценз, знання іноземної мови чи перебування на державній службі (для представницьких місій).

Обираючи контракт, треба виходити з того, чим і наскільки ти можеш бути цінним для конкретної вакансії. Також зважувати свої фізичні особливості. Наприклад, для зарахування до 3-ї штурмової бригади, окрім висновку про придатність від ВЛК, вимагається пройти базовий фізичний тест:

  • 1,5 км біг,
  • 4 підходи по 25 відтискань від землі,
  • 2 рази по 4 хвилини тримати планку (стійка на ліктях),
  • зробити 50 скручувань на прес,
  • 50 присідань,
  • стрибки протягом 1 хвилини.

Також анонсується, що у всіх випадках перед підписанням контракту треба пройти психологічну перевірку для оцінки морально-ділових якостей.

3. Чи можна підписати контракт, коли прийшов до ТЦК з повісткою?

- Між рекрутерами та працівниками терцентрів немає великої дружби, бо є конкуренція, - ділиться з Коротко про Віктор, працівник одного з київських ТЦК. – У них і у нас окремі плани, причому наші набагато більші. Тому якщо ви не встигли дійти остаточної згоди з якоюсь військовою частиною, вибору вакансій вам не запропонують. Максимум - можуть дати п’ять днів на оформлення рекомендаційного листа від в/ч.

Отже, “продавати” себе треба заздалегідь. Вакансії можна шукати в Центрі рекрутингу української армії, на сайтах Lobby X, Work.ua та інших платформах або дзвонити у військові частини.

4. Чим відрізняється контрактник від мобілізованого?

- Головна перевага контракту – це вільний вибір місця служби, якщо сходяться бажання і запит. Після навчального центру контрактники відбувають до військової частини за домовленою спеціальністю, мобілізовані – за тією, яка потребує доукомплектування, - роз’яснює працівник ТЦК. – У самій же частині відмінностей між контрактниками і мобілізованими немає. Однакове харчування, однакове грошове забезпечення, премії та доплати, однакові права і обов’язки, однакові бойові завдання.

5. Чи є у контрактників фінансовий інтерес?

Так, при укладанні першого контракту військовослужбовці отримують:

  • 8 розмірів прожиткового мінімуму працездатних осіб для рядового складу (на сьогодні це 24 184 грн),
  • 9 розмірів прожиткового мінімуму для сержантського і старшинського складу (27 207 грн)
  • 10 розмірівпрожиткового мінімуму для офіцерського складу (30 203 грн).

Крім того, новим законом про мобілізацію передбачено, що після укладання першого контракту бійці мають право на компенсацію 50% від початкового внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки, та додатково по 100 000 гривень після першого і другого років служби. Також протягом трьох місяців з дати укладання першого контракту військові можуть розраховувати на сертифікат у розмірі 150 000 грн для купівлі автомобіля.

Для мобілізованих таких заохочень державою не передбачено, але їх може запроваджувати місцева влада. Наприклад, у Києві мобілізованим після 1 грудня 2023 року нараховують одноразову безготівкову матеріальну допомогу в розмірі 30 000 гривень.

6. Скільки служать контрактники та мобілізовані?

У мирний час термін контракту може бути від 1 року до 10 років залежно від віку та чину. Але в умовах воєнного стану контракт, що закінчився, автоматично продовжується до:

  •  кінця воєнного стану,
  •  указу президента про демобілізацію,
  •  якщо з’явиться підстава для звільнення (сімейні або за станом здоров’я).

В таких самих умовах в особливий період перебувають і мобілізовані. Однак є один момент:

- Припустимо, контракт укладено на 3 роки, війна закінчиться через рік. Мобілізовані підуть додому, а контрактники залишаться служити, - пояснює Віктор з ТЦК. – Крім того, той, кому по закону належить відстрочка, а він зголосився на контракт, право на відстрочку втратить. Мобілізований – ні, тобто у нього залишатиметься підстава для звільнення. Наприклад, вчора до нас приходив хлопець, у якого батько загинув на війні. Він сказав, що хоче помститися, і обрав мобілізацію.

7. Чи правда, що контрактників навчають краще і довше, ніж мобілізованих?

Про додаткове навчання кажуть у штурмових бригадах, які мають власні рекрутингові відділення.

"На навчання відправляють у базовий навчальний центр, підготовка триває 40 днів. Потім - підготовка з нашими інструкторами, після того - з підрозділом. Лише тоді починають вивозити на бойові завдання з кимось. Загалом на підготовку йде близько трьох місяців", - розповіла “Суспільному” речниця 92-ої окремої штурмової бригади Тетяна Рудь. В той же час в ТЦК та СП запевняють, що 40 днями вишкіл мобілізованих також не обмежується.

- У навчальному центрі всі проходять однакову базову підготовку. Коли мобілізований потрапляє до свої частини за тією спеціальністю, за якою його розподілили, він продовжує навчання, але вже точково. Наприклад, у центрі навчають рити траншею, ставити кулемет та стріляти з нього. А як стріляти влучно і при цьому себе зберегти, солдат навчається під керівництвом досвідченого наставника, - каже співробітник терцентру.

8. Чи правда, що доброволець, уклавши контракт, може демобілізуватися через рік?

Про таку можливість в ефірі телеканалу "Київ24" повідомив член Комітету ВР з питань національної безпеки Федір Веніславський. Ця норма в законі дійсно є, але депутат забув сказати, що вона поширюється тільки на дві категорії добровольців. Це:

  • громадяни, які уклали контракт у віці від 18 до 25 років,
  • громадяни з медичною або психологічною освітою.

Такі чоловіки та жінки мають право укласти контракт на один рік і продовжувати його виключно за власним бажанням. Виняток становлять особи, які мають офіцерські звання (закінчили у вузі військову кафедра). На них така норма закону не поширюється.

9. Кого можуть взяти тільки на контракт?

Це особи, які не підлягають мобілізації на загальних підставах, але виявили бажання долучитися до лав ЗСУ. На контрактній основі можуть служити люди з інвалідністю, жінки, включно з тими, які стоять на військовому обліку, громадяни іноземних держав та особи без громадянства.

До речі

“Ширші можливості для кар’єри”

Державна прикордонна служба України, як і всі військові формування, під час дії воєнного стану комплектується як за рахунок контрактників, так і мобілізованих.

- Всі проходять навчання та службу на однакових умовах, - підтвердив для Коротко про начальник відділу комплектування 9-го прикордонного загону імені Січових Стрільців Дмитро Кравченко. – Однак контракт забезпечує ширші можливості для кар’єри. Тому ми більше налаштовані на призов за контрактом і розраховуємо на це. Ми зацікавлені в тому, щоб молоді хлопці та дівчата приходили служити за контрактом на рік, а потім здобували вищу освіту. Не тільки в Національній академії Державної прикордонної служби імені Богдана Хмельницького, а й в цивільних вузах і в подальшому ставали на відповідальні офіцерські посади та росли у званнях.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Дурненький": Камалія поставила на місце Соломку, який назвав її бездарною
GlavRed
2025-01-19T20:27:07Z
Мірошниченко з дружиною зворушливо привітав сина з 5-річчям: як Марко відсвяткував перший ювілей
TSN
2025-01-19T20:06:09Z
Померла учасниця гурту "Лісапетний батальйон" Манастирська
TSN
2025-01-19T19:55:05Z
Варшавський фонд Pro Musica Viva цьогоріч розширить географію симфонічних концертів в Україні
УкраинФорм
2025-01-19T19:36:22Z
Серіали які створять атмосферу моди та романтики
360ua.news
2025-01-19T19:06:38Z
JustSasha презентує дебютний авторський сингл «WhyUs?» – голос покоління війни
Storyboom
2025-01-19T18:51:08Z
ЕксВіаГра Міша Романова розійшлася з радником президента Зеленського
GlavRed
2025-01-19T17:27:57Z
Камалія заінтригувала подробицями про розлучення з чоловіком-мільярдером: "Штамп нічого не значить"
TSN
2025-01-19T17:06:41Z
Куди сходити в Києві протягом тижня 20-26 січня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T17:00:54Z
Генштаб розглядає різні шляхи для перехоплення ракети «Орешник» - Сирський
УкраинФорм
2025-01-19T20:42:53Z
Сирський про солдатів КНДР: вони воюють за радянською тактикою
УкраинФорм
2025-01-19T20:39:11Z
Іменини Ілони у 2025 році: всі дні, коли Ілона святкує День ангела
Telegraf
2025-01-19T20:33:41Z
США розмістили модифіковані ядерні авіабомби в Європі
InternetUA
2025-01-19T20:27:03Z
Які види земельних ділянок можна приватизувати під час воєнного стану
24tv
2025-01-19T20:06:16Z
Генштаб виявив помилки та взяв на контроль формування новоствореної 156-ї бригади
24tv
2025-01-19T20:00:26Z
Десятки тисяч з найкращих частин: Сирський назвав точне число ворожих військ у Курській області
24tv
2025-01-19T19:39:48Z
Перебування в обороні не дозволить здобути перемогу – Сирський
ZN UA
2025-01-19T19:37:44Z
Сирський про Курську операцію: безпрецедентний випадок, коли агресор вимушений оборонятися на своїй території
УкраинФорм
2025-01-19T19:33:59Z
"Заначка" Путіна тане на очах: експерти розповіли, коли Кремль ризикує втратити надприбутки від газу та нафти
Политека
2025-01-19T20:42:38Z
Гарантії безпеки від США? Історик Плохій пояснив «слабке місце» України
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T20:39:02Z
Марк Міллі пропонував почати переговори з РФ наприкінці 2022-го: хто наполіг продовжити війну – NYT
TSN
2025-01-19T20:36:47Z
Він повернувся, – журнал Time показав нову обкладинку з Трампом, який змітає документи
24tv
2025-01-19T20:36:07Z
Сирський пояснив, як Україна буде протидіяти російській ракеті “Орешнік”
TSN
2025-01-19T20:33:38Z
На сесії Європарламенту в Страсбурзі розглянуть підтримку України
ZN UA
2025-01-19T20:24:28Z
Вихід США з НАТО спровокує для Трампа серйозні юридичні "розборки", – BI
24tv
2025-01-19T20:21:30Z
Приречений на провал. Що не так із російським винищувачем МіГ-23
InternetUA
2025-01-19T20:18:18Z
Надання сучасної зброї Україні принесе стійкий мир і Нобелівську премію Трампу, – експосол США
24tv
2025-01-19T20:09:52Z
Українцям показали, скільки коштує оренда квартири у країнах Європи
Хвиля
2025-01-19T20:30:27Z
Затримка пенсійних виплат: куди звертатися
Знай
2025-01-19T20:06:45Z
Клієнтка Київстару заплатила "зайвих" 600 грн: компанія пояснила, чому так сталося
Политека
2025-01-19T20:00:38Z
Колосальні запаси нафти та газу: експерти розповіли, чому Трамп хоче "захопити" Гренландію
Политека
2025-01-19T19:42:02Z
Криптовалюта Трампа і біткойн привертають увагу пенсійних фондів – FT
iPress
2025-01-19T19:33:02Z
Барахолка любителів «совка». Які «раритети» українці продають на онлайн-аукціонах
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T18:48:43Z
Сезонні коливання на ринку праці України в грудні
360ua.news
2025-01-19T18:36:15Z
Тарифи на світло: у ВР відповіли, чи буде здорожчання
TSN
2025-01-19T18:06:43Z
"Ціни будуть рости на 2-3% щомісяця": експерт розповів, що відбувається з вартістю молочки
Политека
2025-01-19T18:03:13Z
Ворог думав, що резервів у нас немає, – Сирський розкрив ідею проведення Курської операції
24tv
2025-01-19T20:27:47Z
Росіяни намагаються просуватись по флангах: Тимочко пояснив ворожу тактику біля Покровська
24tv
2025-01-19T20:21:10Z
Основна мета противника це знищення української державності - Головнокомандувач ЗСУ
УкраинФорм
2025-01-19T19:42:45Z
Противник докладає усіх зусиль: Сирський прокоментував ситуацію у Покровську
24tv
2025-01-19T19:39:01Z
"В обороні війну не виграти": Сирський розповів, у чому перевага ЗСУ над росіянами
Telegraf
2025-01-19T19:36:42Z
"Окупантів змішали з бетоном": ЗСУ показали ефектне знищення ворога
GlavRed
2025-01-19T19:27:34Z
Їхали на поповнення – потрапили в пекло: "Маґура" показала ефективне знищення ворога на Курщині
24tv
2025-01-19T19:15:40Z
Курахове окуповане не повністю: Дикий пояснив, як ЗСУ продовжують утримувати місто
24tv
2025-01-19T19:03:51Z
Різниця разюча – звільнений з полону азовець розповів, що побачив після повернення до України
TSN
2025-01-19T18:36:46Z
У Нігерії через вибух бензовоза загинули 86 людей
Украина Криминальная
2025-01-19T20:21:38Z
Причиною пошкодження кабелів у Балтійському морі могла бути аварія, а не диверсія РФ — WP
ZN UA
2025-01-19T19:33:20Z
Розмова за кермом може вдарити по кишені: в поліції озвучили суму штрафу та як його уникнути
Знай
2025-01-19T19:21:24Z
На Чернігівщині засудили чоловіка, який вкрав дерев’яний туалет
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T19:15:32Z
В Україні судитимуть шахрайку, яка цинічно ошукала матір загиблого воїна
InternetUA
2025-01-19T19:15:15Z
Бізнес на зупинках транспорту: посадовця з Франківщині підозрюють у розтраті 600 тисяч гривень
Политека
2025-01-19T19:00:13Z
У Черкасах жінка відкрила вогонь у магазині
24tv
2025-01-19T18:36:09Z
Вибух у студії «Армія FM: постраждала радіоведуча
ZN UA
2025-01-19T18:15:20Z
В Одесі жінка вирішила віддячити судді у несподіваний спосіб: до чого це призвело
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T18:06:21Z
Обведуть навколо пальця будь-кого: 5 найхитріших знаків зодіаку
GlavRed
2025-01-19T20:27:12Z
Стрижки з чубчиком, які полюблять всі дівчата: добірка найкращих варіантів
24tv
2025-01-19T19:45:45Z
Що робити, щоб страшний сон не збувся: народні способи
GlavRed
2025-01-19T19:27:33Z
Його смак вас точно здивує: готуємо квасолевий суп з копченою паприкою
24tv
2025-01-19T19:24:55Z
Чому унітази завжди роблять білими: одиниці знають відповідь
24tv
2025-01-19T18:54:51Z
Беремо кілька яблук та шматок гарбуза: дешевий рецепт
Telegraf
2025-01-19T16:51:55Z
Розкішний сніданок за 10 хвилин: ульотна закуска з лаваша - рецепт
GlavRed
2025-01-19T16:27:35Z
Одні не розраховують витрати, інші – занадто квапляться: помилки при переїзді у знаків зодіаку
24tv
2025-01-19T16:21:57Z
Ви ще встигаєте здійснити мрії: який манікюр потрібно зробити до 29 січня
Знай
2025-01-19T15:51:32Z
TikTok відновив роботу у США: подробиці
Фокус
2025-01-19T20:27:02Z
Як припинити "зависати" у соцмережах: прості та дієві способи зменшити залежність від інтернету
24tv
2025-01-19T20:21:18Z
Земля та Місяць: нова теорія пояснює їх схожість і водне походження
360ua.news
2025-01-19T20:18:15Z
Виявлено найбільший банний комплекс Помпей
360ua.news
2025-01-19T19:33:52Z
Чи можуть Android-смартфони коштувати дешевше 3 000 грн: експерти дали відповідь
InternetUA
2025-01-19T19:18:19Z
Apple незабаром анонсує Powerbeats Pro 2
Portaltele
2025-01-19T19:12:28Z
Загроза безпеці: чому українцям слід замислитися над використанням TikTok
InternetUA
2025-01-19T18:45:10Z
У Держспецзв’язку попереджають про випадки підключення до персональних комп’ютерів шахраїв, які діють від імені CERT-UA
Детектор М
2025-01-19T18:27:40Z
Тест NVIDIA RTX 5090 в Blender підтвердив очікувану продуктивність
ITC
2025-01-19T18:12:08Z
Чи правда, що ходьба босоніж холодною підлогою викликає хвороби
Знай
2025-01-19T19:51:21Z
Небезпечна навіть невелика порція: учені розповіли, який вид м'яса губить наш мозок
Фокус
2025-01-19T19:45:49Z
Перша у світі програма-вимагач з’явилася 35 років тому — її розповсюдили на 5,25” дискетах
ITC
2025-01-19T19:37:15Z
Серед молоді фіксують стрімке зростання випадків раку, який раніше вважали старечим
24tv
2025-01-19T19:24:59Z
Вчені виявили ще один ген, мутація якого може спричинити хворобу Альцгеймера
УкраинФорм
2025-01-19T19:24:13Z
Виявляє проблему заздалегідь: учені розробили нову діагностику хвороби нирок
Фокус
2025-01-19T19:00:36Z
Що буде замість МСЕК: українцям пояснили, як знайти свою комісію після реформи
Политека
2025-01-19T18:27:19Z
Небезпека не обмежується червоним: яких популярних харчових барвників варто уникати
Фокус
2025-01-19T17:00:55Z
Норовірусна інфекція: українцям розповіли, як її лікувати і чим вона небезпечна
Политека
2025-01-19T16:42:52Z
Манчестер Сіті Гвардіоли повторив досягнення Арсеналу Венгера в АПЛ
Football.ua
2025-01-19T20:15:38Z
Карма повинна їх наздогнати, – Захарова звинуватила тренерку Ковтуна у зраді України
24tv
2025-01-19T20:06:18Z
Манчестер Сіті розтрощив Іпсвіч і повернувся до топ-4 АПЛ
Football.ua
2025-01-19T20:00:39Z
Збірна України з хокею вийшла до півфіналу Універсіади-2025
ZN UA
2025-01-19T19:55:33Z
Український вундеркінд вперше потрапив до заявки на матч Серії А
24tv
2025-01-19T19:09:18Z
Бій за три титули: потенційний суперник Усика очолить "Битву промоутерів"
24tv
2025-01-19T19:09:16Z
Лаціо розібрався з Вероною
Football.ua
2025-01-19T18:57:08Z
Реал пропустив свій найшвидший гол за останні 13 років
1News
2025-01-19T18:54:28Z
Аморім: Можливо, ми найгірша команда в історії МЮ. Я знаю, що ви хочете заголовків
Football.ua
2025-01-19T18:45:09Z
Закладаємося, цей перелік вас здивує: 5 дорогих марок авто з найменш надійними двигунами
24tv
2025-01-19T19:33:14Z
Tesla Cybertruck конфіскували в Англії як заборонене авто — тим часом пікап вільно їздить Одесою
ITC
2025-01-19T17:04:54Z
Німецьким вантажівкам Henschel виповнилося 100 років
AutoCentre
2025-01-19T13:07:49Z
Donut Lab анонсувала інновації в електротехніці
360ua.news
2025-01-19T13:03:40Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z