MY.UAНовини
«Мова ворожнечі впливає на свідомість так, що людина вважає нормою вбивство інших людей». Дискусія правозахисників про російську пропаганду
«Мова ворожнечі впливає на свідомість так, що людина вважає нормою вбивство інших людей». Дискусія правозахисників про російську пропаганду

«Мова ворожнечі впливає на свідомість так, що людина вважає нормою вбивство інших людей». Дискусія правозахисників про російську пропаганду

Українські правозахисники під час фестивалю Docudays UA поділилися своїм баченням, як російська пропаганда використовує у війні проти України мову ненависті та що може стати на заваді покаранню відповідальних за її поширення.

Росія протягом багатьох років використовує мову ненависті проти українців. Образ «потішного» українця чи українки в анекдотах, гумористичних шоу і телесеріалах протягом останнього десятиліття трансформувався у пропагандистські заклики до знищення загалом української нації. Російська пропаганда цілеспрямовано використовувала та продовжує використовувати мову ненависті щодо українців, адже за її допомогою створює підґрунтя для вчинення реальних воєнних злочинів. Про це і не тільки йшлося під час дискусії «Як мова ненависті пов’язана з воєнними злочинами?», що відбулася в межах програми «Архів війни» під час 21-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

Про сам фестиваль «Детектор медіа» писав тут.

У дискусії взяли участь журналістка, правозахисниця, дослідниця Кримської правозахисної групи, співавторка низки інформаційно-аналітичних звітів щодо використання мови ненависті Ірина Сєдова, голова Центру прав людини «Зміна» Тетяна Печончик і програмний директор Центру громадянських свобод, голова правління ГО «Докудейз» Володимир Яворський.

 

На початку дискусії Ірина Сєдова сказала, що чіткого визначення поняття «мова ворожнечі» досі немає, але більшість експертів сходяться на тому, що це така риторика, яка має на меті роздмухувати ненависть до певної групи людей, об’єднаної за релігійною, гендерною, етнічною тощо ідентичністю.

«Мова ворожнечі стигматизує та демонізує цих людей, щоб створити підґрунтя для вчинення щодо них злочинів, насилля або їх фізичного знищення», – сказала правозахисниця.

На думку деяких науковців, додала Ірина Сєдова, тези на кшталт «всі українці – селюки, малоосвічені хохли» тощо, також слід розглядати як мову ворожнечі, її «м’який» варіант. Це образливі слова, прояви зневажливого ставлення, які, втім, не містять прямих закликів до фізичного знищення, тому не вважаються кримінальними злочинами. Однак, на її думку, «м’яка» мова ненависті є небезпечною, оскільки створює фундамент для більш жорстких закликів, зокрема до геноциду та воєнної агресії, які вже є кримінальними злочинами.

  Дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова 

«Щоб відокремити, де просто, умовно кажучи, груба “свобода слова”, а де — кримінальне порушення, потрібно створювати спеціальні методології, зокрема для правоохоронних органів, які повинні визначати, де є злочин, а де його ще немає. І ці методології, на мою думку, мають розробити науковці, наприклад, психолінгвісти. Розумієте, мова ворожнечі впливає насамперед на психологію, вона переформатовує моральні цінності, свідомість так, що людина вважає нормою вбивство інших людей, об’єднаних за якоюсь ознакою», – сказала Ірина Сєдова.

Протягом останніх десяти років Кримська правозахисна група досліджує, як у російському інформаційному просторі створювалося підґрунтя для тих злочинів, які документують в Україні. Під час дискусії Сєдова також розповіла про деякі результати свого останнього на сьогодні інформаційно-аналітичного звіту, що стосується кримінальних злочинів росіян в інфопросторі.

За її словами, щоб підготувати свідомість цивільних росіян до скоєння воєнних злочинів, до геноциду, російська пропаганда використовує різні наративи. Основний наратив, на якому базується більша частина закликів до геноциду українців, — це використання архетипів Другої світової війни.

«Вони кажуть, що українці — це нацисти, а нацисти у свідомості росіян — це вороги, яких треба знищувати. Потім ця конструкція розмивається, і в головах росіян залишається повідомлення: українців треба знищувати. За таким же принципом працює наратив про бандерівців. Якщо в українському культурному просторі Бандеру сприймають як історичну постать, яка боролася за незалежність України, і більшість суспільства ставиться до нього більш-менш толерантно, то в головах росіян поняття “бандерівець” однозначно має негативні конотації. Українці — бандерівці, бандерівці — це вороги, ворогів треба знищувати», — пояснює медіаекспертка.

Уже під час повномасштабного вторгнення росіяни запустили наратив про те, що українці — це терористи. Ба більше, вони порівнюють українців із членами терористичного угруповання ІДІЛ.

«Коли у Підмосков’ї у концертному залі “Крокус” стався теракт навесні цього року, вони почали казати, що винні у ньому українці разом з членами ІДІЛ, попри те, що “Ісламська держава” взяла на себе відповідальність за те, що там відбулося. Крім того, після цього теракту в російському інформпросторі з’явилися наративи про те, що треба бомбити кожен квартал Харкова, бо українці є терористами. В такий спосіб у свідомості російських людей виправдовують воєнні злочини. Тобто можна побачити таку послідовність: спочатку з’являються наративи, після чого їх втілюють у життя», – сказала Ірина Сєдова.

Голова Центру прав людини «Зміна» Тетяна Печончик

Як розповіла під час дискусії Тетяна Печончик, вона та її колеги з Центру прав людини «Зміна» проводять польові місії у деокуповані регіони України, де спілкуються з потерпілими та свідками злочинів, які там коїли росіяни. У низці випадків правозахисники зафіксували, що мотив ненависті для російських загарбників був ключовим при виборі жертв серед цивільних українців.

«Недостатнє знання російської мови або відмова нею говорити, наявність української символіки, членство у громадських або політичних об’єднаннях або той чи той зв’язок із державними інституціями України — все це могло призводити до погіршення становища таких українців під час російської окупації, про що нам розповідали люди під час наших місій», — сказала Печончик.

На думку Володимира Яворського, мова ненависті більше пов’язана зі злочинами проти людяності, а не з воєнними злочинами.

«Воєнні злочини вчиняються більшою мірою не з мотивів ненависті, а з мотивів військової необхідності. А злочини проти людяності, тобто проти цивільного населення, вчиняються з мотивів ненависті», — говорить правозахисник.

Як притягнути до відповідальності тих, хто поширює мову ненависті? За словами Яворського, на заваді є кілька факторів, але перший камінь спотикання — це «українське законодавство, яке взагалі не розуміє поняття “мова ненависті”», послуговуючись натомість поняттям «умисне розпалювання ворожнечі», що є насправді зовсім іншим.

 Програмний директор Центру громадянських свобод, голова правління ГО «Докудейз» Володимир Яворський

«У результаті в Україні практично немає відповідальності за мову ворожнечі. Так само в українському Кримінальному кодексі взагалі не йдеться про злочини проти людяності», — пояснює Яворський.

Він додав, що українські правоохоронці під час розслідування злочинів проти людяності «ніколи не досліджують мотиви таких злочинів», про мову ворожнечі також суди не згадують у вироках.

«Так відбувається знову ж таки через недоліки українського законодавства, які не зобов’язують правоохоронні органи належно розслідувати мотиви вчинення таких злочинів. Це призводить до того, що людина може отримати, наприклад, менше покарання. Ми не закріплюємо проблематику мови ворожнечі на юридичному рівні», — каже правозахисник.

Проблеми на шляху до покарання винних у поширенні мови ненависті є й на міжнародному рівні, оскільки у Римському статуті Міжнародного кримінального суду не передбачено такого злочину, як мова ненависті, однак згадується злочин проти людяності.

Яворський також пояснив, що Україна повинна криміналізувати будь-які заклики до насильства, що є одною з основних ознак мови ненависті.

«Питання криміналізації закликів до насильства має розв’язувати законопроєкт №5488, який уже протягом тривалого часу перебуває на розгляді в парламенті, але, на жаль, все ще не ухвалений, — розповів правозахисник. — Цей законопроєкт чітко каже про неправомірність будь-яких закликів до насильства на основі ворожнечі певних груп — національних, етнічних, релігійних, сексуальних тощо».

Під час дискусії Ірина Сєдова також розповіла про гуманітарний аспект, розуміння якого може допомогти у протидії поширенню серед українців мови ненависті на адресу росіян.

«Мова ненависті розмиває кордони між військовими та цивільними, що добре видно на прикладі російської пропаганди. Це жахливо і неприйнятно. Міжнародне гуманітарне право каже, що під час війни можна закликати до знищення ворожих комбатантів, тобто військових. Це не буде кваліфікуватися як злочин, це нормальний спротив. Разом із цим в умовах війни заклики до вбивства цивільних жителів країни-агресорки — це дії в площині морально неприпустимих речей. Ми в Україні не можемо говорити, що нам потрібно вбивати всіх росіян. Ми маємо говорити про те, що мусимо чинити спротив збройній агресії окупанта, армії агресора», — пояснила правозахисниця.

На це Володимир Яворський відповів, що мова ненависті для певної кількості людей в Україні зіграла позитивну роль.

«Реагуючи на мову ненависті з боку росіян, українці об’єдналися. Мова ненависті, яку поширюють росіяни, створила для деяких українців певний емоційний настрій, який дозволяє їм воювати, адже для багатьох воювати — це не така вже проста задача, бо ти повинен вбивати людей, ти маєш вкласти це в систему своїх цінностей і розуміти, чому ти це робиш», — сказав Яворський.

Читайте також:

  • Проєкт команди Docudays UA «Архів війни»: від інстинктивної реакції на вторгнення росіян до 20 млн завантажених медіафайлів
  • Нацрада прибрала пропозиції щодо критеріїв мови ворожнечі, бо ними «скористалися для своїх ігрищ російські і проросійські пабліки»

Фото надала команда фестивалю Docudays UA

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Авиаудар по Сумам: среди пострадавших есть ребенок
Корреспондент
2025-07-22T05:03:55Z
Рютте призвал страны НАТО покупать больше оружия у США для Украины
Европейская правда
2025-07-22T04:49:19Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Российские войска продвинулись на нескольких направлениях: карты ISW
Апостроф
2025-07-08T05:42:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Генштаб оценил ситуацию на направлениях фронта
Корреспондент
2025-07-22T05:24:43Z
КАБы России попали в жилмассив Сум: есть раненые
Корреспондент
2025-07-21T22:18:29Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Звезда "Шоу долгоносиков" Андриенко раскрыл сумму пенсии и какую надбавку получает: "Случилась проблема"
TSN
2025-07-21T15:33:32Z
Женщина с самыми большими в мире губами шокировала изменениями во внешности: как она выглядела "до" и "после"
TSN
2025-07-21T15:06:57Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Противораковые препараты остановили симптомы деменции - исследование
Корреспондент
2025-07-21T19:45:57Z
Какой напиток лучше пить утром: диетологи назвали два популярных напитка, которые вредят желудку, если их употреблять натощак
TSN
2025-07-21T15:33:45Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Пенсионер заразился бубонной чумой от своего кота: как это случилось
TSN
2025-07-21T15:18:44Z
Как правильно просыпаться, чтобы не терять возможности в жизни: секреты богачей
TSN
2025-07-21T15:06:32Z
Бессонница исчезнет навсегда: стало известно об уникальном напитке для идеального сна
Comments UA
2025-07-21T14:45:00Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Шампанское» из чернобровцев: не только интересно, но и очень вкусно
TSN
2025-07-21T15:33:14Z
Гороскоп на 21 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиак9
UAToday
2025-07-21T15:30:14Z
Быстрая стирка: что можно постирать за 15-20 минут, а что категорически запрещено класть в барабан
TSN
2025-07-21T15:06:28Z
"С ноткой любви": Клопотенко показал, как приготовить нетрадиционный квас
Апостроф
2025-07-21T15:06:11Z
Гороскоп на 22 июля: избегайте сомнительных сделок
Новости Украины
2025-07-21T15:03:45Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
РФ может потерять 19 млрд долларов доходов из-за потолка цен на нефть
Корреспондент
2025-07-21T19:03:41Z
Китай сократил закупки российской пшеницы в 16 раз
Корреспондент
2025-07-21T17:27:45Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Официальный прием: Ватикан возвращает диалог с РПЦ
Корреспондент
2025-07-22T01:12:10Z
БПЛА атаковали военный аэродром в РФ - росСМИ
Корреспондент
2025-07-21T21:06:17Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Наставник Динамо назвал сильную сторону соперника в Лиге чемпионов
Корреспондент
2025-07-22T04:54:33Z
Украинский вратарь официально стал игроком Вильярреала
Корреспондент
2025-07-22T04:09:36Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Бавария окончательно решила судьбу своего игрока
Корреспондент
2025-07-22T03:24:44Z
Лидер Брентфорда стал новичком Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2025-07-21T20:21:37Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Удар по Одессе: фото последствий атаки РФ
Корреспондент
2025-07-22T04:36:40Z
Отравление в ресторане Кацурина: у 45 человек выявлен сальмонеллез
Корреспондент
2025-07-21T23:24:10Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Японские компании объединились для создания спасательного робота
Корреспондент
2025-07-21T18:42:40Z
Samsung представила бюджетный Galaxy F36
Корреспондент
2025-07-21T17:00:00Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Умный туалет: о качестве вашего кала можно будет узнать в смартфоне
TSN
2025-07-21T15:18:11Z
У США створюють нову картоплю з генетичною стійкістю до фітофторозу
AgroNews
2025-07-21T15:06:14Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z
Настоящий эксклюзив: в Украину привезли очень редкий спорткар Porsche на 500 сил
Фокус
2025-07-21T10:00:48Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z