Білорусь постачала сучасну зброю ворогу Вірменії – Азербайджану, попри те, що Мінськ та Єреван є союзниками в межах безпекового альянсу ОДКБ під керівництвом Росії. Відтак Вірменія наразі перебуває на порозі історичного повороту в бік країн Заходу.
Про це повідомляє видання Politico з посиланням на відповідні документи. Витік цих файлів проливає нове світло на рішення Вірменії оголосити про наміри вийти з військового альянсу ОДКБ цього тижня.
Видання зазначає, що Вірменія стала дедалі більше звертатись за захистом до Європи та НАТО, після тривалого періоду покладання на Росію.
Пакет документів, що містить понад десяток листів, дипломатичних нот, товарних накладних та експортних паспортів, свідчить, що Білорусь активно допомагала збройним силам Азербайджану в період між 2018 і 2022 роками, коли напруженість у відносинах з Вірменією досягла піку.
Мінськ пропонував Баку модернізацію старого артилерійського обладнання і постачання нового обладнання для радіоелектронної боротьби та систем безпілотників. В документах зазначається, що білоруське державне агентство з експорту озброєнь направляло листи до власних військово-промислових підприємств щодо замовлень для Азербайджану передового обладнання для наведення артилерії на ціль, а також листування між державами щодо закупівлі мобільних станцій боротьби з безпілотниками "Гроза-С" для збройних сил Азербайджану.
В одному з дипломатичних повідомлень, які оприлюднило видання, зазначається, що білоруські підприємства відіграють активну роль в "відновленні деокупованих територій Азербайджану та експорті білоруських товарів і послуг" до цієї країни.
У вересні 2022 року війська Азербайджану зайшли на територію Вірменії, зайнявши ключові стратегічні висоти. Вірменія звернулася до ОДКБ за підтримкою, але пізніше звинуватила блок у невиконанні своїх зобов'язань після того, як той запропонував лише вислати делегацію для встановлення фактів.
Крім того, хоч на папері Олександр Лукашенко є союзником Вірменії, раніше він називав президента Азербайджану Ільхама Алієва "нашою людиною" і висловлював думку, що ОДКБ було б "неправильно" протистояти йому.
Зі свого боку, Алієв у 2022 році заявив, що "в ОДКБ у нас більше друзів, ніж у Вірменії".
За словами експертів, Білорусь, яка є одним із найближчих союзників Москви, наврядчи діяла б без мовчазної підтримки Кремля.
Раніше ппрем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що більше ніколи не відвідає Білорусь. За його словами, ні він, ні жоден інший офіційний представник Вірменії не поїде до Білорусі, поки її очолює Олександр Лукашенко.
Як повідомляв OBOZ.UA, прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян 12 червня заявив, що Вірменія вийде зі складу ОДКБ.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!