MY.UAНовини
Не тільки Маск. Якими будуть космічні перегони у найближче десятиліття
Не тільки Маск. Якими будуть космічні перегони у найближче десятиліття

Не тільки Маск. Якими будуть космічні перегони у найближче десятиліття

Не тільки Маск. Якими будуть космічні перегони у найближче десятиліття

6 червня компанія SpaceX здійснила успішний четвертий запуск найпотужнішої у світі ракети-носія Starship. Цього разу першу ступінь Super Heavy й сам космічний корабель вдалося повернути на Землю після орбітального польоту. Це, безперечно, стало важливим кроком на шляху до майбутніх місій у далекий космос за участю компанії Ілона Маска. Й продемонструвало: приватний бізнес у XXI столітті здатний ефективно конкурувати з державою навіть у таких технологічно складних і наукоємних сферах, як космічні польоти.

1961 року президент США Джон Кеннеді анонсував програму Apollo, яка передбачала висадку людей на Місяць не пізніше 1970 року. Масштаби робіт у межах місії перевищили Мангеттенський проєкт зі створення атомної бомби. США витратили понад 25 млрд дол. на свою першу місячну програму й досягли мети в липні 1969 року, коли Ніл Армстронг зробив перший крок по поверхні Місяця.

Проєкт ракети-носія Saturn V, яка мала відправити людей до супутника Землі, з’явився в січні 1962 року. А вже в листопаді 1967-го було здійснено перший успішний випробувальний пуск. У грудні 1968 року ракету почали використовувати для пілотованих місій. Така швидкість виконання інженерно-технічних завдань і пошук необхідних фінансів урядом США особливо вражає на тлі затяжної й дуже затратної історії з розробленням нової надпотужної ракети NASA в XXI столітті.

Про наміри американців повернутися на Місяць було заявлено за каденції президента Джорджа Буша-молодшого. 2005 року NASA почало працювати над розробленням ракети Ares V. Тоді ставили за мету відправити людину на Місяць не пізніше 2020-го. Однак уже 2010 року президент Барак Обама закрив проєкт через дефіцит бюджету. Конгрес США був проти. Врешті 2011 року вирішили розпочати роботи над новою ракетою Space Launch System (SLS). Планувалося, що ракета вперше стартує з космодрому 2017 року. Але політ постійно переносили через брак фінансування. Перший запуск SLS із космічним кораблем Orion відбувся лише в листопаді 2022-го. Передбачалося, що вже цього року астронавти здійснять обліт навколо Місяця в межах місії Artemis II. Проте через проблеми з Оrion її перенесли на вересень 2025-го. Також змістилися в часі плани висадки людей на супутник Землі. Попередньо це може статися аж 2026 року. Водночас не виключено, що NASA знову виявить якісь неполадки й плани вчергове змістять.

SLS і корабель Orion — це дітище уряду США. Історія їх створення й експлуатації — показовий приклад того, наскільки неефективною й неповороткою може бути держава. На сьогодні лише на розроблення ракети SLS витрачено до 25 млрд дол. Запуск надпотужної ракети NASA коштує близько 2 млрд дол. Водночас її вантажопідйомність поступається Saturn V.

Незважаючи на величезні обсяги вкладених коштів, ракета SLS — це технологічно застаріле рішення. У 2010-х роках компанія SpaceX Ілона Маска почала працювати над створенням багаторазової ракети, здатної повертатися на Землю після запуску. Презентація проєкту надпотужної ракети для подорожей у глибокий космос відбулась у вересні 2017 року. 20 квітня 2023-го було здійснено перший пробний орбітальний запуск Starship. Попри початкові невдачі, типові для такого етапу, компанія не здавалася. І вже в червні 2024 року змогла повернути обидві ступені Starship на Землю.

Наразі проєкт із розроблення Starship коштує близько 5 млрд дол. Вартість одного запуску ракети-носія Super Heavy разом зі Starship, який також є другим ступенем, — 100 млн дол. Надалі ціна одного запуску може, за словами Маска, впасти до 2–10 млн дол. На тлі гігантських витрат для старту SLS це — дуже наочний приклад ефективності приватного бізнесу. Космічний корабель компанії Ілона Маска випереджає свій час і може бути затребуваний щонайменше впродовж наступних кількох десятиліть.

Якщо не станеться чогось надзвичайного, американці таки побувають на Місяці в другій половині 2020-х років у межах місії Artemis III. В других місячних перегонах також беруть участь інші країни. Однак вони наразі перебувають далеко позаду США. Найближче до можливої пілотованої місії до супутника Землі наблизився Китай. Проте КНР перебуває ще на етапі польотів автоматизованих космічних апаратів.

Останній такий апарат — Chang'e 6 — на початку червня стартував із поверхні Місяця зі зразками зібраного ґрунту. Очікується, що до кінця червня капсула з реголітом прибуде на Землю. Далі 2026 року китайці планують відправити до південного полюсу нашого супутника місяцехід. Також Китайське національне космічне управління має наміри в першій половині 2030-х років збудувати Міжнародну наукову місячну станцію на поверхні Місяця в районі південного полюсу чи на його орбіті. Але його задуми можуть зірватися, оскільки цей проєкт має реалізовуватися в тісній співпраці з Росією. У Москви ж уже давно немає чим похвалитися в плані далеких космічних місій. У серпні 2023 року російська автоматична станція «Луна-25» розбилася об поверхню Місяця, поховавши амбіції Путіна бодай опосередковано долучитися до других місячних перегонів.

Китай зараз активно працює над розробленням власної надважкої ракети-носія Changzheng 9. Ця ракета підозріло нагадує Starship за своїми технічними характеристиками. Втім, Китай навряд чи зможе успішно запустити її раніше 2030 року. А без потужного ракетоносія Пекіну буде нереально відправити своїх астронавтів на поверхню Місяця.

Якщо в поверненні на Місяць американське космічне агентство все ж таки відіграватиме попервах ключову роль, то в плануванні польоту до Марса NASA може справді поступитися приватній компанії SpaceX. Раніше Ілон Маск висловлював украй оптимістичні прогнози щодо візиту людини на червону планету вже в 2020-х роках. Однак нині мільярдер уже не робить таких голослівних заяв. Проте, можливо, вже в 2030-х роках SpaceX справді впритул наблизиться до пілотованої місії на Марс. Багато залежить від того, як зарекомендує себе Starship у режимі реальних космічних польотів, зокрема на Місяць.

Стосовно досліджень інших куточків Сонячної системи, в найближчі десятиліття нам точно не варто очікувати космічних подорожей астронавтів за межі поясу астероїдів між Марсом і Юпітером. Але це не означає, що ділянка зовнішньої Сонячної системи перебуватиме поза увагою астрономів. Основна причина, що змушує науковців спрямовувати погляди вглиб космічного простору, — пошук ознак життя.

Наразі достеменно відомо, що життя в нашій Сонячній системі існує тільки на Землі. Всі спроби знайти переконливі ознаки живої матерії за межами третьої планети, яка обертається навколо зірки Сонце, успіхом поки не увінчалися. Раніше головним претендентом на пошук позаземного життя був Марс. Але численні марсіанські зонди так і не змогли виявити навіть мікроорганізми на поверхні червоної планети. Це не означає, що їх там узагалі не існує. Та науковців зараз більше цікавлять пошуки життя в океанічних світах, які обертаються навколо планет газових гігантів. Йдеться насамперед про супутник Юпітера Європу та супутники Сатурна Енцелад і Титан.

2023 року Європейське космічне агентство відправило до системи Юпітера міжпланетну станцію Jupiter Icy Moons Explorer. Вона прибуде до місця призначення 2030 року. Її головна мета — вивчення трьох супутників газового гіганта — Європи, Ганімеда та Каллісто. Особливий інтерес у науковців викликає дослідження підповерхневих океанів. Кандидатка номер один — Європа, яка має великий водний океан, укритий льодом. У жовтні ж цього року до Європи має стартувати космічний апарат NASA Europa Clipper. Ця станція призначена суто для вивчення крижаного супутника, його геології та хімічного складу й наявності там умов для підтримання якихось форм життя. Також апарат має зібрати достатньо інформації для майбутнього зонду, який сяде на поверхню Європи.

Інше цікаве місце в Сонячній системі — супутник Сатурна Титан. На Титані панують низькі температури повітря близько 180 градусів нижче нуля. Однак там є щільна атмосфера, органічні сполуки, йдуть опади й течуть річки. От тільки повітря майже повністю складається з азоту та метану. А водойми не наповнені знайомою нам водою. Тож якщо в цьому химерному тьмяно-жовтому світі є якась біологія, вона може мати іншу основу, ніж на Землі. Зараз NASA готує до відправки на Титан місію Dragonfly. Вона передбачає висадку на найбільший супутник Сатурна гвинтокрилого апарату. Він має прибути на місце призначення в середині 2030-х років і займатиметься пошуком пребіотичних хімічних сполук і позаземних форм життя.

Ще один кандидат на пошуки позаземного життя — невеликий супутник Сатурна Енцелад. Він унікальний своєю геологічною активністю та гейзерами води, які викидаються з рідкого океану просто в космічний простір. Деякі дані вказують на те, що океан Енцелада може бути сприятливим місцем для зародження життя. Але щоб це з’ясувати, туди потрібно відправити зонд, який зможе детально проаналізувати склад води, що б’є з гейзерів цього небесного тіла. Наразі такої місії не заплановано.

Якщо хоча б на одному із супутників Юпітера чи Сатурна буде знайдено якісь форми життя, це означатиме, що наш Всесвіт буквально кишить ним. Якщо ж там нічого знайти не вдасться й усі ці далекі океанічні світи виявляться порожніми та мертвими, отже, існування життя вимагає рідкісного збігу низки особливих обставин та поєднання унікальних чинників. Зокрема достатньої кількості тепла та світла, наявності води в рідкому стані, електромагнітного поля у планети та ще багатьох фізичних характеристик. Це означатиме, що зароджуватися життю дуже важко й воно є великою рідкістю в нашому Всесвіті. І ще більше підкреслить унікальність Землі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Оставлять этих людей в Украине не надо": Кошевой из "Квартал 95" сделал громкое заявление
Политека
2024-05-09T18:01:19Z
Костин уволил с должности заместителя генпрокурора Дмитрия Вербицкого
ZN UA
2024-07-01T10:06:15Z
Стало известно, кто мог предоставить Путину разрешение напасть на Украину
Comments UA
2024-05-28T17:12:28Z
В РФ прилетал китайский Y-20: почему этот рейс называют "подозрительным"
Comments UA
2024-06-30T19:01:06Z
Зеленский: за неделю РФ применила более 800 КАБов против Украины
Апостроф
2024-07-01T10:48:02Z
На Белгородщине падают десятки российских планерных бомб – WP
Комсомольская правда
2024-07-01T10:45:13Z
Страшная катастрофа остановит войну в Украине: старец Игнатий получил пророческое видение
Апостроф
2024-05-23T19:33:23Z
Неожиданный поворот: лояльные к РФ страны сделали предложение Украине
Comments UA
2024-06-17T08:06:54Z
Политический эксперт рассказал, кто может стать президентом Украины после Зеленского
Знай
2024-05-23T12:42:25Z
"Плакать хочется": в Закарпатье школьницы одели на выпускной "советскую форму"
TSN
2024-06-03T16:28:31Z
В Украине ввели дополнительные проверки для водителей: чего стоит ожидать
Фокус
2024-06-27T13:30:25Z
Самая сексуальная волейболистка мира поразила своими фото в бикини
Обозреватель
2024-06-02T19:25:55Z
Когда бронирование уже не спасет: почему мужчин могут забрать в армию
Знай
2024-06-17T19:30:51Z
В МОУ рассказали о чрезвычайных темпах развития украинского оружейного промысла
Апостроф
2024-07-01T10:51:20Z
На вооружении ВСУ поступили итальянские БТР Puma: особенности бронемашин, — СМИ
Фокус
2024-07-01T10:51:00Z
С 1 июля могут мобилизовать три категории студентов, - СМИ
Известия Киев
2024-06-27T19:31:27Z
Украинцев могут заставить вернуть пенсию государству: когда суд встанет против вас
Знай
2024-06-25T15:39:58Z
Выплаты ВПЛ: обязаны ли переселенцы возвращать пособие, если его начислили по ошибке
Фокус
2024-06-24T14:51:59Z
В России умер популярный актер: что известно
Comments UA
2024-05-30T20:15:07Z
Наталья Могилевская не побоялась показать себя "без ничего" в 48 лет: "Все только начинается"
Знай
2024-06-23T14:51:01Z
Лечение не помогает: бывшая певица из Украины показала своего мужа-стриптизера в неадекватности
Comments UA
2024-05-26T20:45:50Z
"Можем с*ськами померяться": Alyona Alyona обратила внимание на хейт от Ирины Фарион
Знай
2024-06-30T19:51:08Z
"Приехал цветочки полить домой". Фронтмен ТНМК Фагот оказался в эпицентре взрыва в Киеве
Обозреватель
2024-07-01T10:57:58Z
Маникюр для смелых девушек: эти ногти станут хитом лета 2024 года
Обозреватель
2024-07-01T10:57:00Z
Копия звезды "Дьявол носит Прада". Известный визажист превратился в Мерил Стрип и поразил сеть
Обозреватель
2024-06-28T15:31:31Z
Екатерина Тишкевич в слезах сообщила об ухудшении своего состояния
Обозреватель
2024-06-02T10:55:04Z
Сердючка кулинарной метафорой ответила Фарион, которая раскритиковала ее за суржик
Комсомольская правда
2024-06-22T12:47:55Z
В Хмельнитчине мужчина во время секса убил женщину
TSN
2024-05-30T11:03:58Z
В Одессе простились с 4-летней Златой, которую смертельно ранила Россия 29 апреля
TSN
2024-05-26T18:54:45Z
В Болгарии по подозрению в шпионаже задержали мужчину с украинскими документами
Европейская правда
2024-06-19T19:29:06Z
Во время обстрела Херсона в парке погиб мужчина
Корреспондент
2024-06-17T19:13:38Z
"Нет денег на тушение огня": в России бушуют пожары
Новости Украины
2024-07-01T10:43:05Z
Россияне сбросили на свою территорию еще девять ФАБов и ракету - СМИ
Корреспондент
2024-07-01T10:37:51Z
Война закончилась, но не для него: пенсионер 10 лет действовал на нервы соседям, стреляя в них из рогатки
Знай
2024-06-02T13:21:52Z
Пятерых украинцев унесло в открытое море в Одессе: в ВМС раскрыли детали спасения
Фокус
2024-07-01T10:27:43Z
В Киеве будут судить двух мужчин, напавших на жену военного на Оболони. Подробности дела
Обозреватель
2024-07-01T10:14:58Z
РФ готовится ко второму этапу наступления в Харьковской области: что узнали аналитики
TSN
2024-05-31T04:33:31Z
Россияне нацелились на крупный украинский город: враг хочет "перерезать" ключевую трассу на востоке
Comments UA
2024-05-28T18:51:36Z
"Не были здесь по полгода": Зеленский на Донбассе разозлился на чиновников
Апостроф
2024-06-26T12:07:22Z
Убивают за отказ подписать контракт, держат в подвалах как пленных: что происходит в российской армии
Обозреватель
2024-06-10T04:08:59Z
Без связи осталось 250 тыс. абонентов: российские провайдеры не могут оправиться от кибератаки ГУР
Обозреватель
2024-07-01T10:57:35Z
Воевал с начала полномасштабного: Сергей Танчинец сообщил о гибели на фронте брата/Воин погиб вместе с побратимом
Апостроф
2024-07-01T10:48:59Z
"Некому в окопах сидеть": боец ВСУ назвал главные проблемы Украины в войне с РФ
Фокус
2024-06-18T00:42:35Z
Наступление россиян провалилось: ВСУ отразили самый мощный штурм в Донецкой области
Comments UA
2024-06-17T18:57:11Z
Оккупанты могут вырваться на оперативный простор под Авдеевкой – Bild
Новости Украины
2024-06-17T18:54:54Z
Какую функцию на смартфоне нужно немедленно отключить: действительно полезный совет
Политека
2024-06-13T11:17:06Z
Правды никто не рассказал. Насколько действительно больно терять голову на гильотине
Фокус
2024-05-24T09:51:53Z
На небе взойдет Большой парад планет: когда можно увидеть уникальное явление
Апостроф
2024-06-02T11:24:12Z
Искусственный интеллект предложил рецепт заправки для салата и едва не убил мужчину, — соцсети
Фокус
2024-06-21T04:27:55Z
Песочные часы в центре Млечного Пути: загадка странных гигантских структур раскрыта
Фокус
2024-07-01T10:57:59Z
Раньше это казалось невозможным: ученые обнаружили растение, способное выжить на Марсе
Comments UA
2024-07-01T10:42:27Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Особенности платформы Intel LGA1851: память DDR5, поддержка PCIe 5.0 и Thunderbolt 4
Overclockers
2024-07-01T10:06:21Z
Скорость интернета ниже, чем обещал провайдер: как исправить проблему и ускорить Wi-Fi
Фокус
2024-07-01T10:06:04Z
Как отмыть в блеске ванную комнату: понадобятся простые продукты из кухни
Обозреватель
2024-06-30T04:10:59Z
Наиболее совместимые люди по знаку Зодиака: названы лучшие пары согласно астрологии
Политека
2024-06-13T13:31:50Z
Свободная любовь: что такое полиамория, как она проявляется и почему популярна
Comments UA
2024-05-13T12:36:45Z
Шеф-секреты: как приготовить молодой картофель с чесноком и травами
Comments UA
2024-05-21T07:45:46Z
Романтический разгар лета: кому из знаков Зодиака повезет в любви в июле 2024 года
Фокус
2024-07-01T10:15:11Z
Как поощрить кота пить воду? Простые способы решения этого вопроса
VGorode
2024-07-01T09:36:31Z
Закуска из кабачков: рецепт изумительного сезонного блюда
Фокус
2024-07-01T09:12:29Z
Клафути с черешнями: готовим традиционный французский десерт
Обозреватель
2024-07-01T09:04:53Z
Только навредит машинке: какие вещи нельзя стирать вместе
Обозреватель
2024-07-01T09:04:47Z
Едете на время? Не выходите из квартиры не сделав одну важную вещь
Знай
2024-06-30T04:06:30Z
Курс доллара и евро стремительно падают: гривна показала силу даже во время войны
Знай
2024-06-20T17:36:53Z
Китай заподозрили Россию в обмане: о чем идет речь
Comments UA
2024-06-13T14:28:03Z
Инвесторы готовы строить новую энергетику в Украине при одном условии – ЕУЭА
Хвиля
2024-06-03T20:07:00Z
Энергетическая сфера Украины остается в частных руках: почему
Comments UA
2024-07-01T10:37:37Z
Компания SOCAR стала лидером среди АЗС Украины по уплате налогов в первом квартале
Обозреватель
2024-07-01T10:36:59Z
Что будет с ростом ВВП и курсом доллара ближайшие три года: прогноз Кабмина
Comments UA
2024-07-01T10:27:46Z
Кабмин ожидает повышения курса доллара на несколько гривен: почему украинцам не стоит паниковать
Обозреватель
2024-07-01T10:14:28Z
МВФ предлагает изменения в пенсионном обеспечении в Украине
Хвиля
2024-07-01T10:12:14Z
Украина победила в Золотой Евролиге, одержав победу над Хорватией
Комсомольская правда
2024-06-17T08:39:51Z
Свитолина потеряла статус первой ракетки Украины: кто ее опередил
Comments UA
2024-06-10T12:14:03Z
Футболист сборной Украины объяснил, почему разрыдался после матча со Словакией на Евро-2024
Обозреватель
2024-06-21T20:28:19Z
В UFC возмутились отказом Усика от чемпионского титула
Корреспондент
2024-07-01T10:54:23Z
"Может быть организовано": российский экс-чемпион заявил о сговоре вокруг реванша Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-07-01T10:14:13Z
Форман назвал боксера с сильнейшим ударом в истории
Корреспондент
2024-07-01T10:06:15Z
Ламин Ямаль установил сразу несколько рекордов Евро
Корреспондент
2024-07-01T09:39:01Z
Стал известен соперник Аргентины в 1/4 Копа Америка
Корреспондент
2024-07-01T08:54:05Z
Челси отклоняет все предложения по Мудрику - СМИ
Корреспондент
2024-07-01T08:30:44Z
Скрывалась у нас под носом: ученые обнаружили причину одиночества миллиардов людей на планете
Фокус
2024-05-30T15:57:43Z
Как снизить высокий уровень сахара в крови с помощью чая: простые рецепты напитков
Политека
2024-06-11T16:03:14Z
Вредный сахар: что будет с вашим сердцем, когда вы едите сладенькое
Обозреватель
2024-07-01T10:50:58Z
Больше не будет ран от чесания: как быстро унять зуд после комариного укуса тем, что есть дома
Знай
2024-07-01T10:21:13Z
Врач рассказал, почему люди не должны никогда чистить уши ватными палочками
Фокус
2024-07-01T09:31:15Z
Как замедлить старение: секрет новой техники HELEO4™ для вечной молодости
Marie Claire
2024-07-01T09:25:18Z
Что произойдет с кишечником, если пить каждое утро кофе
UAToday
2024-07-01T09:21:24Z
Кардиологи назвали 3 лучших перекуса для здоровья сердца
Фокус
2024-07-01T08:57:00Z
6 известных фруктов, замедляющих старение: есть в каждом магазине
Обозреватель
2024-07-01T08:20:01Z
"Сможет летать": Илон Маск поделился интересными фактами о новой Tesla
Знай
2024-07-01T10:52:29Z
Украинцы активно импортируют электрокары: из каких стран больше всего
Обозреватель
2024-07-01T09:46:23Z
Старый 45-летний универсал Mercedes W123 продали по цене нового "Гелендвагена"
Фокус
2024-07-01T09:42:52Z
Топ-10 стран откуда завозят в Украину электромобили
Comments UA
2024-07-01T08:57:44Z
Электромотор и запас хода 560 км: раскрыты подробности преемника Skoda Karoq
Фокус
2024-07-01T08:01:03Z
В Украине появился новейший электрический кроссовер BMW с оригинальным дизайном
Фокус
2024-07-01T06:15:58Z
У автовладельцев всего 10 дней: кто решился на процедуру, должен поспешить
Знай
2024-07-01T02:12:40Z
Самоустранение фаворитов. Джордж Рассел одержал победу на гран-при Австрии: обзор 11-го этапа Формулы 1
Фокус
2024-06-30T16:45:26Z
Не только надежны: топ-4 доступных подержанных авто с крутыми функциями
Обозреватель
2024-06-30T15:05:21Z