Українців, які отримали бронь до 8 червня, не буде стосуватись новий порядок отримання відстрочки від мобілізації. Натомість інші військовозобов'язані тепер будуть залежати від роботи підприємства на користь Сил оборони чи місцевої громади.
Кабінет Міністрів оновив правила бронювання від мобілізації для військовозобов'язаних, які працюють в органах влади або у деяких сферах економіки. Серед іншого, урядовці постановили, що деякі громадяни отримали відстрочку до кінця воєнного стану, інші — на коротший термін, який залежить від умов роботи. Про особливості рішення Кабміну розповіли на порталі "Судово-юридичної газети".
У статті вказується, що зміни запроваджують у постанові №650, прийнятій 5 червня 2024 року. Рішення уточнює процедуру бронювання від мобілізації, яку роботодавець може провести через Портал електронних послуг "Дія". Окремо зазначаються строки захисту від призову в армію різних категорій громадян.
Бронювання від мобілізації — які строки
У третьому пункті постанови вказується, коли починають діяти нові правила порядку бронювання від мобілізації — з дати набрання чинності цього нормативно-правого акту. На порталі Верховної Ради вказано, що зміни вступили у дію 8 червня (з моменту офіційного оприлюднення).
Терміни бронювання від мобілізації залежать від місця роботи:
- якщо робота в органах влади, в органах місцевого самоуправління — бронь до кінця воєнного стану;
- якщо в компанії, яка випускає продукцію для Сил оборони — на термін дії контракту;
- якщо в компанії, яка визнана критично-важливою для регіону — на термін 12 місяців.
Для осіб, які отримали бронь до 8 червня, тривалість захисту від призову не змінюється, ідеться у постанові. Для військовозобов'язаних, які будуть отримувати бронь після 8 червня, починають діяти нові правила.
Коли можуть анулювати бронь
Бронювання від мобілізації можуть скасувати у наступних випадках:
- якщо закінчився контракт компанії, яка виробляє продукцію для ЗСУ;
- якщо компанія втратила статус критично-важливої;
- якщо пройшов термін бронювання (12 місяців);
- якщо ліквідували орган влади, у якому працював громадянин;
- якщо громадянина звільнили або закінчився термін трудового договору;
- якщо особа працювала у міжнародній організації й завершила співпрацю.
Зазначимо, раніше Фокус розповідав про кроки, які має зробити підприємство для бронювання від мобілізації військовозобов'язаних співробітників. Перший крок — погодження у Мінекономіки чи у військових адміністраціях (залежно від сфери діяльності). Після цього компанія отримує можливість внести список кандидатів на відстрочку від мобілізації через портал "Дія". При цьому "Дія" буде запитувати дані від реєстру обов'язкового соціального страхування і від реєстру "Оберіг. Якщо у громадянина з цими реєстрами не все гаразд, він не отримає бронь.
Нагадуємо, 14 червня адвокат Роман Сімутін розповів, які саме зміни у порядку мобілізації стають чинними на початку літа.