MY.UAНовини
Угода про гарантію безпеки між Україною і США має вразливі сторони, та все ж добре, що вона є. Інтерв’ю з Пристайком
Угода про гарантію безпеки між Україною і США має вразливі сторони, та все ж добре, що вона є. Інтерв’ю з Пристайком

Угода про гарантію безпеки між Україною і США має вразливі сторони, та все ж добре, що вона є. Інтерв’ю з Пристайком

13 червня, під час саміту G7 в Італії, сталися дві визначні події. Лідери України та США підписали угоду про гарантії безпеки, яка діятиме десять років. Таким чином Штати стали 17-ю країною, із якою Україна уклала двосторонню безпекову угоду, що включає плани, починаючи з того, як захистити Україну сьогодні, й закінчуючи створенням майбутніх сил, здатних стримувати майбутні військові операції Росії.

Ключовим елементом є те, що США продовжуватимуть навчання українських військ, щоби наші збройні сили надалі відповідали західним стандартам, необхідним для офіційного вступу до Альянсу.

Окрім цього, країни G7 ухвалили рішення, яке, за словами канцлера Німеччини Шольца, є історичним, надати Україні кредити на суму 50 млрд доларів уже до кінця цього року за рахунок прибутків, отриманих від заморожених активів РФ.

В ексклюзивному інтерв’ю OBOZ.UA колишній надзвичайний і повноважний посол України у Великій Британії, ексміністр закордонних справ України Вадим Пристайко поділився своїми думками стосовно останніх важливих рішень Заходу щодо України.

– У доволі короткий проміжок часу відбуваються декілька надважливих для України подій. Конференція у Німеччині з відбудови, Саміт миру у Швейцарії, отримано дозвіл на використання західної зброї по території Росії та 50 мільярдів за рахунок агресора, введено нові чутливі санкції. Це все просто так збіглося чи на Заході розпочалася нарешті реальна хвиля у напрямі протидії Росії?

– Я би сказав, що, з одного боку, це певний збіг, тому що великі заходи, такі як G7 чи конференція з відновлення України, готуються роками. Але в тому, що ви сказали, теж є певна правда, адже під ці заплановані заходи накопичилося багато проблем, рішення яких лідери, умовно кажучи, якщо й не відкладали, то, очевидно, нарешті знайшли можливість сісти разом, спокійно вирішити й підбити підсумки. Це зручний момент для всіх, коли всі з'їжджаються і працюють на певний результат, якого мають досягти. І тому такий потрібний нам усім збіг припав саме на цей невеликий проміжок часу. Ну й, очевидно, те, що відбувається сьогодні на фронті, й узагалі ситуація в Україні прискорили певні рішення.

– Стосовно безпекової угоди між США й Україною. Звучить дійсно ефектно, адже договір із наймогутнішою країною світу – це завжди великий плюс. Але він не зобов'язує Вашингтон відправляти війська для захисту України у разі нападу на неї, на відміну від обіцянок НАТО про взаємну оборону "один за всіх, усі за одного". В угоді також не зазначено конкретних сум, які можуть бути виділені Україні. Угода лише зобов'язує США провести консультації на високому рівні з Україною протягом 24 годин, якщо в майбутньому країна знову зазнає нападу. На ваш погляд, наскільки ця угода є ефективною, а не тільки ефектною?

– Найголовніший плюс – в її існуванні. Процес підписання аналогічних документів розпочався британською угодою, яка була й залишається найбільш амбітною, як на мене. Якщо говорити про найбільш ефективну, найбільш якісну або, скажімо, найбільш практичну, то це, звісно, саме британська угода. Особливо після того, як вона ще була доповнена заявами міністра фінансів Британії, що Україна буде отримувати 3 мільярди фунтів щороку протягом стількох років, скільки буде потрібно. В цьому, безумовно, є найбільш важливий для нас момент.

Говорячи про практичну сторону американської угоди, то, наприклад, на випадок, якщо Україна буде почуватися в небезпеці, протягом 24 годин буде проведено консультації з США. Але треба визнати, що подібні консультації у нас прописані в інших документах. Ми можемо скористатися і Радою Україна – НАТО, і навіть Будапештським меморандумом, який теж передбачає, що в разі, якщо Україна буде почуватися в небезпеці, вона може терміново скликати засідання, і так далі.

Що стосується ескадрильї літаків, нових Patriot і всього іншого, ця угода, ви ж бачите, розділена на дві частини. Одна більш політична, яка передбачає певні зобов'язання, але загальні. Друга планувалась бути більш практичною. Так часто роблять, щоби винести практичні питання за рамки самої загальної угоди. Отут, я так розумію, що боротьба йшла до самого кінця. Україні, звісно, хотілось би більше практики.

Головне, що там відсутнє, на мою думку, це якраз фіксовані фінансові зобов’язання підтримки. З одного боку, це відкриває нам можливість більшої допомоги в майбутньому, тобто не замикає розмір допомоги. З іншого боку, скептики скажуть, що це зроблено тому, що вона може бути скасована в будь-який момент із приходом нового лідера. І тому адміністрація не хотіла закладати конкретні суми і брати зобов’язання.

– Офіційні особи США висловили сподівання, що угода подолає політичні розбіжності всередині Штатів, але визнали, що Трамп або будь-який інший майбутній президент може вийти з угоди, оскільки вона не є договором і не буде ратифікована Конгресом. Вона також не означає жодних нових зобов'язань щодо перспектив вступу України до НАТО, які залишаються далекими.

– Так, усі чомусь бачать тільки Трампа як умовну загрозу цій угоді, що не є фактом, до речі. Але угода насправді на 10 років, і вона зачепить 2-3 адміністрації. Стосовно того, що вона не буде проходити процедуру ратифікації у Конгресі, то в американській системі це доволі частий випадок. Ратифікація близька нашому серцю, а там у принципі вона не часто передбачається. Наша влада декларує найбільше досягнення – це двопалатна підтримка у США, яку можна використати. Для цього просто треба паралельно працювати і запропонувати Конгресу й Сенату схожі документи на підтримку того, що задекларовано в президентському документі.

Стосовно практичної сторони, то так, ми б хотіли, щоб вона була схожа на ізраїльську, де вказано конкретні мільярди доларів допомоги на конкретні роки. Або якби вона виглядала хоча б як британська, де прописана конкретна сума – 3 мільярди кожного року, допоки нам це буде потрібно.

Скажімо, навіть японський варіант, який було підписано майже одночасно зі штатівським, має конкретну суму, але ніхто про нього не говорить, тому що з'явилася американська угода, і всі забули про Японію.

З іншого боку, ми розуміємо, що США – наш найбільший партнер і союзник, який несе на собі найбільший тягар української допомоги, і його слово є для всіх наших ворогів, особливо одного конкретного ворога, дуже важливим. Сама поява цієї угоди, безумовно, справила враження, що вже є позитивом і базою на майбутнє.

Тобто це не те, що ми б хотіли по-максимуму, але це той політичний документ, який ми змогли отримати саме у нинішній проміжок часу.

Взагалі, ідеально, щоб ми не відписували ці документи взагалі. От ми сіли б за стіл, поставили 32 підписи під Північноатлантичною угодою у Вашингтоні – й усе. І ми б закрили з вами питання про безпеку, адже ми би були членами НАТО з бюджетами, зі стандартами, з обіцянкою п'ятої статті, але поки цього не сталося. Тому вимушені придумувати такі маленькі "угодки", якими одна за одною ми будуємо справжню парасольку. Принаймні, щонайменше, сподіваємося збудувати.

– Після підписання було заявлено, що сторони визнають цю угоду як підтримку можливого членства України в Альянсі. Ви вважаєте, що це так? І чи не бентежить вас заява лише тільки про можливе, а не обов’язкове членство в НАТО?

– У цьому документі дійсно є не зовсім прямолінійне згадування стосовно майбутнього членства України в Альянсі. В безпекових угодах з іншими країнами більш чітко написано. Я більше скажу – в американській угоді цей момент прописано слабкіше за Бухарестський саміт, де було написано, що Україна стане членом Альянсу.

Тепер же вказано, що "майбутнє України в Альянсі". Насправді я очікував від наших американських друзів більш прямолінійної позиції щодо НАТО. При цьому всім зрозуміло, що в основі повноцінного виживання України – наша можливість стати частиною Альянсу й отримати безпековий захист. Нездатність американського суспільства (та й багатьох інших) на теперішньому етапі це визнати є великою проблемою.

– Інша топова новина: країни G7 досягли політичної згоди про кредит у розмірі 50 млрд для України. Ці кошти Україна отримає від союзників прямо зараз, а погашати кредит будуть відсотками із заморожених російських золото-валютних резервів на суму близько 300 млрд євро. Канцлер Німеччини назвав цей крок історичним. При цьому просто конфіскувати російські активи й віддати Україні західні союзники не наважилися.

– Я вважаю, що історичним воно було б тоді, якби наші партнери на Заході ухвалили дійсно принципове рішення, що з огляду на агресію проти України ми забираємо кошти Росії та передаємо їх на потреби України. Зараз же ми маємо напівісторичне рішення, я би так це формулював. Тобто ми гроші не забираємо, а видаємо кредит, за який буде сплачено відсотками з російських активів. Ба більше, багато хто не вірив, що й цей крок узагалі можливий, через багато причин.

Тобто на цьому етапі кращої ідеї, ніж ця, не знайшли. Водночас заради справедливості, відновлення і створення нового прецеденту, щоб усі на планеті агресори зрозуміли ціну, яку вони мають заплатити, треба було б безпосередньо забрати й передати Україні активи РФ.

Я уважно читав той документ, який було опубліковано, можливо, мені ще треба трошки більше часу почитати, бо я так і не знайшов слово "конфіскація". Написано, що буде заморожено кошти РФ, які триматимуть до кінця війни, і так далі, але нічого не сказано про конфіскацію.

Тобто до цього часу Захід не може переступити цю лінію, червону чи яку там, я не знаю вже, щоб таки ухвалити рішення.

– Тобто революційних кроків у протидії Москві та щодо допомоги Україні не треба чекати від Заходу, вони будуть і надалі поступово "еволюціонувати" у цьому процесі, запізнюючись з важливими рішеннями на кілька місяців, а то й років?

– Повірте, в їхніх головах навіть нинішній крок виглядає як шалений та революційний. Це нам здається, що вони кволі та обережні, бо війна в Україні, і ми несемо її тягар.

Я пам'ятаю, коли президент Зеленський (я тоді працював міністром закордонних справ) говорив про те, що нам потрібні Patriot, то на це навіть ніхто не посміхався. Настільки здавалась їм ця пропозиція відірваною від реальності, що не викликала навіть посмішки. Сьогодні ж я думаю, що західні політики просто не можуть повірити у свою відважність і радикальність.

Але мені здається, що Захід усе одно просувається у правильному напрямі, й рано чи пізно ці російські гроші буде конфісковано. Просто логіка розвитку процесу, логіка цієї війни доводить, що вони зрештою ухвалюють потрібні рішення. Так, із запізненням, дуже важко, але ухвалюють.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Оставлять этих людей в Украине не надо": Кошевой из "Квартал 95" сделал громкое заявление
Политека
2024-05-09T18:01:19Z
Стало известно, кто мог предоставить Путину разрешение напасть на Украину
Comments UA
2024-05-28T17:12:28Z
Зеленский прямо ответил: кто и почему не дает победить Россию в войне
Comments UA
2024-05-17T08:57:51Z
Заставим ее сдаться: премьер Италии сделала резкое заявление о войне в Украине
Comments UA
2024-06-16T13:54:28Z
На Ющенко напал кот львовского головы
Апостроф
2024-06-29T12:06:56Z
"Стянули американские БМП и РСЗО": в Беларуси заявили о боязни "нападения Украины"
Фокус
2024-06-29T11:57:08Z
Политический эксперт рассказал, кто может стать президентом Украины после Зеленского
Знай
2024-05-23T12:42:25Z
Стало известно, в какую ловушку Россия хочет загнать Украину
Comments UA
2024-06-03T12:12:06Z
Орбан рассказал, как он планирует закончить войну в Украине
Comments UA
2024-06-11T06:45:45Z
"Плакать хочется": в Закарпатье школьницы одели на выпускной "советскую форму"
TSN
2024-06-03T16:28:31Z
В Украине ввели дополнительные проверки для водителей: чего стоит ожидать
Фокус
2024-06-27T13:30:25Z
С 1 июля могут мобилизовать три категории студентов, - СМИ
Известия Киев
2024-06-27T19:31:27Z
Настанет время великой радости: старец Анастасий увидел конец войны
Апостроф
2024-05-27T20:39:47Z
Как у СССР появились "неперспективные" деревни и почему их так назвали
Обозреватель
2024-06-29T12:02:25Z
Главнокомандующий ВСУ показал, как украинцы ожесточенно уничтожают оккупантов
Апостроф
2024-06-29T12:00:29Z
Самая сексуальная волейболистка мира поразила своими фото в бикини
Обозреватель
2024-06-02T19:25:55Z
В развитых странах значительно упала рождаемость
UAToday
2024-06-21T04:30:18Z
Когда бронирование уже не спасет: почему мужчин могут забрать в армию
Знай
2024-06-17T19:30:51Z
В России умер популярный актер: что известно
Comments UA
2024-05-30T20:15:07Z
Наталья Могилевская не побоялась показать себя "без ничего" в 48 лет: "Все только начинается"
Знай
2024-06-23T14:51:01Z
Лечение не помогает: бывшая певица из Украины показала своего мужа-стриптизера в неадекватности
Comments UA
2024-05-26T20:45:50Z
Копия звезды "Дьявол носит Прада". Известный визажист превратился в Мерил Стрип и поразил сеть
Обозреватель
2024-06-28T15:31:31Z
"Можем померяться сиськами": alyona alyona и Jerry Heil ярко поставили Фарион на место
Обозреватель
2024-06-29T10:02:03Z
Звезда "Крепостной" Анна Сагайдачная рассталась с мужем после пяти лет брака
Комсомольская правда
2024-06-29T10:00:34Z
Названа причина смерти Анастасии Заворотнюк: "Так молодая, такая красивая"
Политека
2024-05-30T06:40:09Z
Дети умершей от рака российской актрисы могут выгнать из дома ее мужа
Comments UA
2024-06-16T19:57:21Z
Скандалист и алкоголик: российский певец женится на 18-летней студентке
Comments UA
2024-06-17T20:51:39Z
В Хмельнитчине мужчина во время секса убил женщину
TSN
2024-05-30T11:03:58Z
В Одессе простились с 4-летней Златой, которую смертельно ранила Россия 29 апреля
TSN
2024-05-26T18:54:45Z
В Болгарии по подозрению в шпионаже задержали мужчину с украинскими документами
Европейская правда
2024-06-19T19:29:06Z
Во время обстрела Херсона в парке погиб мужчина
Корреспондент
2024-06-17T19:13:38Z
Голый мужчина напал на людей в Севастополе. ВИДЕО
Новости Украины
2024-06-29T10:57:52Z
В Житомирской и Харьковской области погибли энергетики
Корреспондент
2024-06-29T10:43:19Z
Война закончилась, но не для него: пенсионер 10 лет действовал на нервы соседям, стреляя в них из рогатки
Знай
2024-06-02T13:21:52Z
В Киеве на Троещине мужчина ночью взорвал гранату: взрывом повреждены 11 автомобилей. Подробности и фото
Обозреватель
2024-06-29T10:12:45Z
Гигантская воронка поглотила часть футбольного поля, на котором часто играют дети
Фокус
2024-06-29T10:06:13Z
Какую функцию на смартфоне нужно немедленно отключить: действительно полезный совет
Политека
2024-06-13T11:17:06Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Правды никто не рассказал. Насколько действительно больно терять голову на гильотине
Фокус
2024-05-24T09:51:53Z
На небе взойдет Большой парад планет: когда можно увидеть уникальное явление
Апостроф
2024-06-02T11:24:12Z
Пророчество "живого Нострадамуса" об астероиде сбылось: чего стоит ожидать
Фокус
2024-06-29T11:00:40Z
Netflix готовиться запустить бесплатный тариф: повезет не всем зрителям
Знай
2024-06-29T10:51:32Z
Искусственный интеллект предложил рецепт заправки для салата и едва не убил мужчину, — соцсети
Фокус
2024-06-21T04:27:55Z
Ученые считали это невозможным: на Марсе обнаружили миллионы литров воды в неожиданном месте
Comments UA
2024-06-13T14:27:51Z
Шутер XDefiant привлек 11 миллионов игроков за пять недель
Overclockers
2024-06-29T10:27:06Z
Наиболее совместимые люди по знаку Зодиака: названы лучшие пары согласно астрологии
Политека
2024-06-13T13:31:50Z
Свободная любовь: что такое полиамория, как она проявляется и почему популярна
Comments UA
2024-05-13T12:36:45Z
Шеф-секреты: как приготовить молодой картофель с чесноком и травами
Comments UA
2024-05-21T07:45:46Z
Штрудель с вишнями из теста фило: готовим аутентичное венское блюдо за 10 минут
Обозреватель
2024-06-29T11:38:01Z
Ванильно-шоколадный кекс: теперь есть чем порадовать родных на выходные
Обозреватель
2024-06-29T10:37:52Z
Три знака Зодиака, которым нужно быть осторожнее на выходных 29-30 июня 2024 года
Фокус
2024-06-29T10:15:14Z
Почему красный борщ получается коричневым: не допускайте эту ошибку во время приготовления блюда
Обозреватель
2024-06-29T09:37:13Z
Время для исцеления и самоанализа: что ждет в июле каждый знак. Гороскоп
Обозреватель
2024-06-29T09:02:37Z
Запрет на рождение, смерть и кошек: загадочный городок на Земле, где действуют удивительные законы
Знай
2024-06-29T08:51:16Z
"Не были здесь по полгода": Зеленский на Донбассе разозлился на чиновников
Апостроф
2024-06-26T12:07:22Z
РФ готовится ко второму этапу наступления в Харьковской области: что узнали аналитики
TSN
2024-05-31T04:33:31Z
"Некому в окопах сидеть": боец ВСУ назвал главные проблемы Украины в войне с РФ
Фокус
2024-06-18T00:42:35Z
Убивают за отказ подписать контракт, держат в подвалах как пленных: что происходит в российской армии
Обозреватель
2024-06-10T04:08:59Z
На Донбассе не только защищаемся: стало известно, где ВСУ отбили позиции
Comments UA
2024-06-29T11:51:23Z
Генштаб ВСУ рассказал о самом горячем направлении на фронте
Апостроф
2024-06-29T11:42:26Z
ВСУ успешно охотятся на российские дроны: оккупанты считают эту угрозу "серьезнее, чем десятки Abrams"
Новости Украины
2024-06-16T14:24:04Z
Наступление россиян провалилось: ВСУ отразили самый мощный штурм в Донецкой области
Comments UA
2024-06-17T18:57:11Z
Оккупанты могут вырваться на оперативный простор под Авдеевкой – Bild
Новости Украины
2024-06-17T18:54:54Z
Китай заподозрили Россию в обмане: о чем идет речь
Comments UA
2024-06-13T14:28:03Z
Курс доллара и евро стремительно падают: гривна показала силу даже во время войны
Знай
2024-06-20T17:36:53Z
Инвесторы готовы строить новую энергетику в Украине при одном условии – ЕУЭА
Хвиля
2024-06-03T20:07:00Z
Средства на оплату ЖКХ: в Минсоцполитики объяснили, как получить субсидию
Новости Украины
2024-06-16T19:36:04Z
Зеленский призвал Запад помочь Украине с защитой энергосистемы
Обозреватель
2024-06-29T10:37:06Z
В Украине появилась новая монета номиналом в 10 гривен: где можно ею расплатиться
Политека
2024-06-29T10:30:57Z
Удерживать тариф больше не будут: осенью украинцев ожидает новый удар по кошельках
Знай
2024-06-29T10:30:11Z
Что будет с налогами, пенсиями и ситуацией в экономике: главное из меморандума с МВФ
Обозреватель
2024-06-29T10:28:38Z
В Минэнерго рассказали о состоянии энергосистемы
Корреспондент
2024-06-29T10:18:23Z
Украина победила в Золотой Евролиге, одержав победу над Хорватией
Комсомольская правда
2024-06-17T08:39:51Z
Свитолина потеряла статус первой ракетки Украины: кто ее опередил
Comments UA
2024-06-10T12:14:03Z
Шансы сборных на победу на Евро-2024: какие в Украины
Comments UA
2024-06-05T08:36:36Z
Футболист сборной Украины объяснил, почему разрыдался после матча со Словакией на Евро-2024
Обозреватель
2024-06-21T20:28:19Z
Александр Усик отдал свой чемпионский пояс в подарок и перестал быть "абсолютом": зачем он это сделал
Знай
2024-06-29T11:51:04Z
Украина — по маслу, Чехия — по пиву: BILD назвал "нефутбольных" чемпионов Европы
Фокус
2024-06-29T11:00:56Z
Стало известно, почему Усик отказался от титула абсолютного чемпиона
Обозреватель
2024-06-29T10:47:09Z
В полном составе! Российские спортсмены в знак протеста отказались участвовать в Олимпиаде-2024
Обозреватель
2024-06-29T09:46:43Z
"Реал" продал футболиста, который вывел команду в финрал Лиги чемпионов
ZN UA
2024-06-29T09:16:51Z
Скрывалась у нас под носом: ученые обнаружили причину одиночества миллиардов людей на планете
Фокус
2024-05-30T15:57:43Z
Как снизить высокий уровень сахара в крови с помощью чая: простые рецепты напитков
Политека
2024-06-11T16:03:14Z
Трансжиры: в каких продуктах они содержатся и чем они опасны
Обозреватель
2024-06-29T11:13:50Z
Чем можно заменить тональный крем: альтернативы для летнего макияжа
Обозреватель
2024-06-29T10:13:02Z
Пять причин, почему авиаперелеты могут вызвать набор веса
Обозреватель
2024-06-29T10:02:19Z
Землю накрыла мощная магнитная буря
Новости Украины
2024-06-29T09:12:04Z
Изюминка филиппинской кухни: особенности и польза блюда адобо
Обозреватель
2024-06-29T08:28:35Z
Не упустите: что обязательно нужно сделать в июле на огороде и в саду
Обозреватель
2024-06-29T08:10:11Z
Полезно ли пить апельсиновый сок: как он влияет на здоровье
Обозреватель
2024-06-29T02:34:44Z
Может ли шлем на самом деле спасти жизнь: в каких случаях он бесполезен
Comments UA
2024-05-23T13:33:07Z
Недорогого соперника Toyota RAV4 от Jeep показали с новым дизайном. Фото
Обозреватель
2024-06-29T09:10:39Z
Эксклюзив за $190 000: в Киеве заметили сверхскоростной спорткар BMW
Фокус
2024-06-29T08:58:57Z
Лучшие и худшие авто в 2024 году: свежий рейтинг от экспертов
Обозреватель
2024-06-29T07:07:16Z
В Киеве продают роскошный Chrysler Imperial из 60-х: о такой мечтали Пол Маккартни и Джон Леннон
Знай
2024-06-29T03:51:52Z
Это не кроссовер: Kia готовит новую недорогую модель, ее показали на фото
Обозреватель
2024-06-28T21:16:15Z
Новый бюджетник Hyundai по цене Рено Дастер показали в деталях
Обозреватель
2024-06-28T19:40:16Z
Новый бюджетный кроссовер Jeep показали в стиле Citroen. Фото
Обозреватель
2024-06-28T17:28:25Z
Новые недорогие кроссоверы Toyota оказались похожими на подделки. Фото
Обозреватель
2024-06-28T16:44:06Z