MY.UAНовини
Вітрова електростанція для дому: як отримати кредит, чи потрібен дозвіл і коли окупиться
Вітрова електростанція для дому: як отримати кредит, чи потрібен дозвіл і коли окупиться

Вітрова електростанція для дому: як отримати кредит, чи потрібен дозвіл і коли окупиться

Українцям пропонують встановлювати вітрові електростанції, щоб менше брали електрики із загальної мережі, але у цій справі багато підводних каменів, які варто врахувати.

Кабінет міністрів України вирішив надавати фінансову допомогу українцям, які захочуть поставити у себе вдома установки для виробництва електрики з альтернативних джерел енергії. До таких належать вітрові електростанції (ВЕС), Фокус з'ясував, як можна отримати пільговий кредит, яке обладнання можна купити, чи потрібні дозволи та наскільки це буде вигідно з огляду на відключення електропостачання.

Кредит на вітрову електростанцію: хто може отримати

Нещодавно "Урядовий портал" опублікував офіційний "Порядок фінансової державної підтримки фізичним особам, які встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії". Там зазначено, що державну підтримку нададуть у разі встановлення вітряних електростанцій потужністю від 1 кВт до 10 кВт із гібридними інверторами, щоб вони могли працювати і автономно, і синхронно із зовнішньою енергомережею. До того ж системи потрібно під'єднати до акумулятора ємністю щонайменше 1 кВт-год на кожен 1 кВт встановленої потужності генератора. Підкреслюється, що електростанції, куплені в кредит, не можна використовувати для видобутку і продажу електроенергії державі за "зеленим тарифом".

Кредити можна отримати на суму до 480 000 грн, але тільки один на людину (фізособу). Їх видаватимуть різні українські банки, а державний Фонд розвитку підприємництва повністю покриє відсоткові ставки. Гроші можна витратити як на купівлю, так і на роботи зі встановлення обладнання.

Саморобна вітрова електростанція у місті Шостка
Фото: ШосткаNews.Сity

Кому дадуть кредит на вітрову електростанцію:

  • громадянам України;
  • податковим резидентам України;
  • громадянам інших держав та особам без громадянства, які проживають на території України на законних підставах.

Кому не дадуть кредит на вітрову електростанцію:

  • громадянам Російської Федерації, якщо тільки вони не проживають на території України на законних підставах;
  • особам, що визнані банкрутами або фігуранти проваджень у справах про неплатоспроможність;
  • людям, до яких застосовано санкції;
  • особам із судимостями за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України.

Які документи потрібно надати:

  • заявку на отримання кредиту за формою, встановленою Фондом (у паперовій або електронній формі);
  • загальну суму витрат на закупівлю та монтаж обладнання, відповідно до кошторису, наданого підрядником;
  • інші документи/інформацію відповідно до внутрішніх процедур та правил банку (зазвичай, паспорт, ІПН, довідка про доходи за 6 місяців);
  • копії документів, що підтверджують введення в експлуатацію (протягом 14 днів після придбання та встановлення);
  • копію договору про купівлю-продаж електричної енергії (протягом 60 календарних днів).
Вітрогенератор на високій щоглі
Фото: Скриншот

Чи потрібен дозвіл на встановлення вітрової електростанції?

В Україні немає окремого законодавства, яке регламентує побутове використання вітрогенераторів і відповідає на питання: "Чи можна поставити вітряк у себе на ділянці?". У актуальній версії Закону України "Про ринок електричної енергії" міститься термін "активний споживач" — це споживач, у тому числі приватне домогосподарство, що споживає та виробляє електроенергію та зберігає її чи продає надлишки за умови, що робить це для власних потреб, а не у рамках професійної або господарської діяльності. Такі споживачі можуть встановлювати генерацію для власних потреб, а неспожиту енергію продавати своєму електропостачальнику за механізмом самовиробництва.

Схоже, щоб встановити і користуватися вітровими електростанціями, які підтримує Кабмін, потрібно стати саме таким "активним споживачем" і під'єднати обладнання до загальної мережі. Для цього треба:

  • звернутись до спеціалізованої організації для встановлення генеруючої установки відновлювального джерела енергії;
  • узгодити з оператором системи розподілу технічне завдання щодо встановлення засобу обліку;
  • встановити АСКОЕ та додатковий облік на генеруючій установці;
  • підписати акт введення в експлуатацію АСКОЕ;
  • укласти договір з постачальником послуг комерційного обліку;
  • отримати паспорт точки розподілу з зазначенням генеруючого обладнання, його потужності, ЕІС-коду генерації та місцем встановлення;
  • знайти відповідального постачальника для продажу надлишків електричної енергії;
  • підписати договір купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва, що є додатком до договору з постачання електричної енергії споживачу;
  • перевірити сплату розподілу через постачальника.

Під дію договору про купівлю-продаж електричної енергії за механізмом самовиробництва для приватних господарств підпадають вітрові генератори, встановлена потужність яких не перевищує величину дозволеної (договірної) потужності електроустановок, призначених для споживання електричної енергії, але не більше 30 кВт.

Як зібрати вітровий генератор

За законом самостійно можна встановити вдома автономну вітрову електроустановку одиничною потужністю до 20 кВт, під'єднавши її до внутрішньої електромережі напругою 0,38 кВ так, щоб енергія ніяк не могла передаватися у зовнішню. Потрібно встановити блокування між комутаційними апаратами, щоб унеможливити одночасну подачу напруги в мережу споживача і в мережу постачальника. Перед уведенням в експлуатацію автономної електростанції споживач повинен розробити та узгодити з електропередавальною організацією інструкцію про порядок її увімкнення та про взаємовідносини з постачальником, що включатиме розділ "оперативне керування". Це виглядає простішим варіантом, але у такому випадку на пільговий кредит можна не розраховувати.

В Україні встановлення вітряної електростанції викликає найбільше суперечок щодо видачі дозволів та перевірок, адже вони мають складну конструкцію і несуть значні ризики для людей. Щоб зменшити ймовірність претензій з боку держави та сусідів, варто пересвідчитися, що домашня електростанція відповідає певним вимогам, передбаченим різними нормативними актами:

  • вітряки та супутнє обладнання повинні мати сертифікати українського зразка та висновок про відповідність Системі стандартів безпеки праці;
  • вітряк не підіймається вище ніж 30 м над землею і має громовідвід;
  • вітряк не надто сильно шумить.
Як працює вітровий генератор

Якої потужності має бути вітрогенератор для приватного будинку?

Українська компанія AxiomPlus підрахувала, що для обслуговування приватного будинку потрібне джерело електроенергії потужністю 2–3 кВт. Вітер є не завжди, тому вітрова електростанція працюватиме у середньому на 35% від розрахованої потужності. Таким чином для безперебійного енергозабезпечення будинку потрібне обладнання на 5–6 кВт або навіть більше.

Скільки коштують вітрові електростанції в Україні

Як пояснюють у компанії BasenGreen, яка виготовляє акумулятори, вітрова електростанція працює завдяки вітряній турбіні (вітрогенератору) — це висока вежа з великими лопатями ротора, прикріплена до генератора. Достатньо сильний вітер обертає лопаті ротора, виробляючи кінетичну енергію, а генератор перетворює її в електричну, потім її можна використовувати для забезпечення будинків. Для обладнання повноцінної електростанції потрібні також контролер заряду, акумуляторна батарея, інвертор та вежа (щогла).

Зазвичай їх підбирають окремо залежно від потреб, бюджету, особливостей приміщення чи електромережі. Це недешево, але вкластися у максимальну суму пільгового кредиту від держави (480 тис. грн) цілком реально. Купити вітрову електростанцію можна у спеціалізованих магазинах.

Купити вітрогенератор для дому в Україні потужністю 400 Вт можна зараз за 7-8 тис. грн, але щоб забезпечити домогосподарство енергією, таких може знадобитися 15 загальною вартістю 120 тис. грн. Це без врахування супутнього обладнання та вартості монтажу.

Вже готову електростанцію потужністю 5 кВт одразу з турбіною, інвертором на 6 кВт, джерелом безперебійного живлення і акумулятором на 5 кВт*год пропонують за 160 тис. грн. Встановлення обійдеться ще у кілька десятків тисяч залежно від складності об'єкта.

Приклад роботи вітрової електростанції

Наскільки вигідні вітрові електростанції

На думку дослідників порталу "Українська енергетика", повністю замінити центральне енергопостачання або стати прибутковими вітрогенератори в Україні наразі не можуть, але вони відчутно допомагають споживачам у разі перебоїв з електропостачанням і мають свої переваги перед сонячними станціями. Наприклад, вони можуть працювати цілодобово і незалежно від сезону, особливо корисними ж стають взимку, коли сонце майже не допомагає. Так вітрогенератора Flamingo 4.4 потужністю 1,6 кВт покриває потреби невеликого магазину Сергія Горпинича у Запорізькій області приблизно на 30%.

"0,8 кВт вітру виробляє за типовий зимовий день, стільки ж енергії, як сонячна станція потужністю 20-25 кВт", – запевнив Віталій Шестак, директор компанії SolarWind Systems

Зазвичай невеликі ВЕС потужністю до 20 кВт окупаються не менш ніж за 10 років, приблизно вдвічі довше за побутові сонячні станції. Фахівці говорять, це через більші витрати, потрібні для запуску, адже обладнання та монтажні роботи коштують дорожче через складніші інженерні рішення. Крім того, "зелений" тариф для сонячної енергії значно вигідніший.

Вітрогенератор на щоглі біля будинку
Фото: Скриншот

Ефективність станції визначають чотири фактори:

  • номінальна потужність — максимальна вихідна потужність, яка досягається за ідеальних умов;
  • ефективність вітрової турбіни — наскільки добре перетворюється енергія вітру і скільки виробляє вітрогенератор на годину електрики;
  • розташування — швидкість та постійність потоків вітру, а також щільність повітря відрізняються залежно від географічного положення, а тому і кількість здобутої енергії різна;
  • технічне обслуговування — обладнання потрібно регулярно чистити і ремонтувати за необхідністю.

Отже, якщо придбати вітрову електростанцію номінальною потужністю 10 кВт, то вона може забезпечити ці 10 кВт за достатньої швидкості вітру, зазвичай виробники розраховують на 10-15 метрів за секунду. Хороші вітрові турбіни досягають ефективності 30-50%.

Підведемо підсумок: вітрові електростанції — коштують дорого, складно встановлюються і не гарантують стабільний потік безкоштовної електроенергії. Однак за довгий час і за умов відключень світла вони стануть у нагоді тим, хто живе у вітряній місцевості, забезпечуючи будинок енергією якщо не повністю, то хоча б частково. Для більшої ефективності їх варто поєднувати із сонячними панелями.

Важливо Як обрати сонячну станцію: як отримати кредит, які треба документи, скільки коштує
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Джамала продала дом под Киевом: певица назвала причину и где сейчас живет с детьми
TSN
2025-05-26T18:18:35Z
Какие платья нельзя носить женщинам за 50: такие модели выглядят нелепо и добавляют возраст
TSN
2025-05-26T16:48:44Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
На 70-летнего Кевина Костнера заявили в суд из-за сцены изнасилования: в чем его обвиняют
TSN
2025-05-28T16:54:03Z
Imagine Dragons подняли флаг Украины на концерте в Милане
Корреспондент
2025-05-28T16:45:59Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Как выбрать женские духи по характеру: советы для точного соответствия
Eco Town
2025-05-26T13:38:52Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Почему бананы нужно есть перед сном: что произойдет
TSN
2025-05-28T18:15:58Z
Работает эффективнее зеленого чая: диетологи назвали напиток, который помогает похудеть
TSN
2025-05-28T15:22:35Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Главная стрижка лета-2025: трендовые варианты
TSN
2025-05-26T12:18:14Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Клубничный бум: непревзойденная галета к кофе или чаю
TSN
2025-05-26T17:06:31Z
Вкусно – как в детстве: рецепт пирожков с клубникой
TSN
2025-05-28T16:33:14Z
Без сухарей или муки: интересный рецепт сочных котлет на каждый день
TSN
2025-05-28T16:15:15Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Трамп озвучил Канаде цену присоединения к Золотому куполу
Корреспондент
2025-05-28T03:21:55Z
Германия не приняла решение о передаче Украине ракет Taurus - СМИ
Корреспондент
2025-05-27T19:54:33Z
В Госдепе советуют РФ серьезно отнестись к угрозам Трампа относительно санкций
Европейская правда
2025-05-28T05:55:04Z
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
2025-05-24T16:33:54Z
Сибига призвал РФ немедленно передать "меморандум"
Корреспондент
2025-05-28T20:15:41Z
Лавров и Рубио обсудили новый раунд переговоров
Корреспондент
2025-05-28T20:00:03Z
США представили России мощный мирный план - Рубио
Корреспондент
2025-05-17T16:57:07Z
США, Великобритания и ЕС раскрыли операцию ГРУ против Украины
Корреспондент
2025-05-21T18:18:37Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
ВСУ ведут бои на девяти направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-27T13:30:44Z
Генштаб рассказал о ситуации с боями на фронте
Корреспондент
2025-05-28T05:27:22Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
В ГУР назвали количество защитников Азовстали, освобожденных из плена РФ
Корреспондент
2025-05-28T20:03:32Z
РФ удерживает пленных украинцев в 300 закрытых лагерях - Коордштаб
Корреспондент
2025-05-28T18:06:55Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Французская Alpine представила электрокроссовер A390 с тремя двигателями
Корреспондент
2025-05-28T19:24:38Z
Китайский автопроизводитель разозлил владельцев авто рекламой в салоне
Корреспондент
2025-05-28T16:45:16Z
Представлен обновленный Land Rover Defender
Корреспондент
2025-05-28T16:36:07Z
На китайском вторичном рынке появились автомобили с "нулевым пробегом"
Корреспондент
2025-05-27T15:42:58Z
Итальянская Zagato представила авто на базе BMW M4
Корреспондент
2025-05-27T15:30:59Z
Феррари нацелилась на нового управляющего
Корреспондент
2025-05-27T15:15:19Z
Германия вооружит Украину дополнительно на €5 млрд
Корреспондент
2025-05-28T17:39:50Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
2025-05-25T03:06:24Z
В Литве впервые дислоцированы самолеты разведки НАТО AWACS
Европейская правда
2025-05-28T18:21:39Z
Во Франции осудили хирурга, который изнасиловал почти 300 детей
Корреспондент
2025-05-28T17:18:57Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Opera анонсировала ИИ-браузер, который сможет самостоятельно писать код
Корреспондент
2025-05-28T19:39:22Z
В Южной Корее создали первый OLED-дисплей с встроенными динамиками
Корреспондент
2025-05-28T19:00:26Z
Украинские дроны с ИИ GOGOL-M впервые атаковали цели России — Forbes
TSN
2025-05-28T17:39:56Z
Маск инвестирует 300 миллионов долларов в Telegram
Корреспондент
2025-05-28T17:24:06Z
Несовершеннолетним запретили пользоваться соцсетями — детали
TSN
2025-05-28T15:22:38Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
2025-05-25T14:45:13Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
В МАГАТЕ обеспокоены планами России по ЗАЭС
Корреспондент
2025-05-28T18:57:42Z
В Укргидроэнерго сняли с должности гендиректора Сироту
Корреспондент
2025-05-28T18:21:51Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
На вес золота: в Украине рекордные цены на черешню
TSN
2025-05-28T17:39:28Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В Польше голый украинец бегал по улице и прыгал на авто
TSN
2025-05-28T15:21:21Z
В Киеве подросток забил человека до смерти деревянной палкой: ужасные подробности
TSN
2025-05-28T15:20:14Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Мужчину отвезли в ТЦК, а он вызвал полицию и отказался от мобилизации: как это закончилось
TSN
2025-05-28T15:19:41Z
В Одесской области разоблачили правоохранителя на схеме для уклонистов
Корреспондент
2025-05-28T13:09:16Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
90 лет без титула, и вот наконец Юнион Сент-Жиллуаз в Бельгии снова чемпион
Корреспондент
2025-05-25T21:30:44Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
На турнире во Франции Ястремская проходит в третий круг соревнований
Корреспондент
2025-05-28T20:06:36Z
Кривбасс вынужден отказать детям в участии в футболе в Дохе из-за войны
Корреспондент
2025-05-28T19:45:47Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
Промоутер Эдди Хирн: Драться в ринге Джошуа будет уже в конце года
Корреспондент
2025-05-28T19:09:18Z
Реал высоко оценивает полузащитника Штутгарта и предлагает контракт до 2030
Корреспондент
2025-05-28T16:54:17Z