MY.UAНовини
Як виживають провайдери на прифронтових територіях
Як виживають провайдери на прифронтових територіях

Як виживають провайдери на прифронтових територіях

Обстріли, відтік абонентів, брак кабелів і співпраці з державою та донорами.

Бізнес українських провайдерів на прифронтових, деокупованих і прикордонних територіях опинився у складних умовах. Багато абонентів виїхало під час евакуації, прибутки впали, постійні пошкодження мережі, ризик для ремонтно-відновлюваних бригад. Однак при цьому провайдери продовжують свою роботу, лагодять власним коштом мережі, надають зв’язок цивільним і військовим, намагаються отримати допомогу від міжнародних партнерів і сподіваються на пільги від держави.

Про це йшлося під час конференції NOGUA (Network Operators Group of Ukraine), яка минулого тижня пройшла у Львові.

Про загальні проблеми провайдерів ми вже розказали по слідам конференціїтут.

За даними Світового банку, збитки телеком-ринку через війну становлять від 1,5 до 2,6 мільярда доларів. Такі числа навів Олександр Савчук, директор провайдера «Атраком» і голова правління Інтернет-асоціації України (ІнАУ). За його словами, це єдина статистика, яка є зараз. І певно, вона враховує втрати на окупованих територіях. Однак при цьому, за інформацією Міністерства цифрової трансформації, відновлено 96,4% мереж на деокупованих територіях.

«Надійність мереж стала навіть кращою, ніж була до війни. На це вплинуло запровадження комендантської години. Зловмисні аварії у містах зникли, а надійність зросла. Раніше найбільше аварій траплялося з 1-ї ночі до 4-ї ранку. Зараз найбільше аварій трапляється з 9 по 16 годину», — розповів Олександр Савчук.

Найскладніша ситуація — у прифронтових регіонах. Провайдер «Еліт лайн» працює у Краматорську, Дружківці та прилеглих селищах. «З самого початку повномасштабного вторгнення на наші міста летять сотні ракет. Поки немає артилерійських обстрілів. Через це ми маємо серйозні пошкодження магістральної мережі», — розказав власник провайдера Микола Кучерук.

Через близькість до фронту провайдер має проблеми з персоналом. Частина співробітників виїхала під час евакуації ще у 2022, інші не готові працювати в умовах небезпеки. Витрати на обслуговування мережі зросли, а доходи впали. Адже значно скоротилась абонентська база. «Люди переважно виїхали з Краматорська саме з багатоповерхівок. У приватному секторі більше людей залишилося, бо їм важко залишати своє господарство. У Краматорську дуже дорого жити. Ціни на продукти вищі вдвічі у порівнянні з Києвом. Так само дорожче коштує обслуговування автівок. У нас дорожче паливо», — говорив Микола Кучерук.

За його словами, краматорський провайдер працює у тих самих умовах, що й компанії в інших регіонах, і не має пільг від держави: «Держава не надає можливості взяти кредит. Наша автівка сильно пошкоджена й ми звернулися до всіх банків із проханням видати кредит з 50% авансового платежу. Усі банки нам відмовили, бо ми Донецька область».

Окрім цього, як уже писав «Детектор медіа», другий рік великої війни на міста Донецької області, підконтрольні Україні, поширюються міжнародні санкції та, відповідно, блокується частина ресурсів на цій території, заблоковані можливості реклами у соцмережах, не працюють тікток, Zoom, Duolingo, немає можливості робити покупки через Aliexpress тощо.

Іноземні ресурси блокують Краматорськ, бо вважають його окупованою територією.

Однак провайдер не лише не планує закривати свій бізнес, а й має плани на майбутнє. «Ми модернізуємо магістралі, прокладаємо підземні кабелі, прорахували різні сценарії, як діяти у разі пошкодження серверних. Власним коштом придбали резервне обладнання. І зараз ми будуємо мережу PON. Я дуже сподіваюся, що Краматорськ не буде окупований. Я вірю у ЗСУ», — розказував Микола Кучерук.

Микола Кучерук

Не менш складна ситуація у Херсоні, який перебував під окупацією. Місцеві провайдери зазнали збитків від ворога, після звільнення міста мали відновлювати мережі.

Данило Татарінов, регіональний директор компанії «Вінер телеком» із Херсона та Херсонської області, розказав під час конференції, що в окупації зіткнулися з мародерством, вандалізмом, спробами «віджати мережу». «У перші місяці після окупації ми перетягнули та відновили понад 50 кілометрів кабелю за один місяць. Надалі відновлюємо 9–10 км на місяць. При цьому ми під’єднуємо абонентів, будуємо нові мережі, намагаємося резервуватися, піти під землю. Дуже багато бюрократії», — сказав Данило Татарінов.

Олександр Коваленко, керівник ще одного херсонського провайдера Status, під час конференції демонстрував відео з камер спостереження про те, як окупанти заходять в офіс компанії. «Чим довша окупація, тим важчі наслідки. Багато пограбовано, багато мереж зазнали руйнувань. Наслідки прильотів — це вже для нас звичайна справа», — каже Олександр Коваленко. Також додає, що через підрив росіянами греблі Каховської ГЕС багато будинків затопило і провайдер втратив абонентів. «Ми втратили більш як 1000 абонентів. Вода дійшла до одного з наших офісів. Ми встигли вивезти частину техніки та зробити пасивну комутацію, щоб хоч щось ще могло працювати. Біля нашого офісу відбувалася евакуація човнами, росіяни стріляли по пунктах евакуації, тому військові та ДСНС нас не пустили забрати те, що ще залишалося, врятували не все, але ми розуміємо, що життя має вищу цінність, ніж матеріальне», — розказав він у коментарі «Детектору медіа».

 

У цих умовах для провайдерів зі згаданих територій важлива підтримка донорів, і саме на це, зокрема, була й спрямована конференція NOGUA. За словами Олександра Савчука, основні напрямки допомоги зараз спрямовані на відновлення. Як писав «Детектор медіа», щоб надавати послуги зв’язку впродовж трьох діб за відсутності електропостачання, компаніям потрібно переходити на пасивні технології, купувати генератори й акумулятори тощо. Олександр Савчук говорить, що така допомога має бути безплатною для провайдерів, бо підвищення сталості мереж з комерційної точки зору невиправдане й у мирний час не має сенсу.

Також, за його словами, така допомога має бути справедливою. Вона має надходити саме тим, хто її найбільше потребує.

Водночас така допомога, за словами Олександра Савчука, має бути ефективною та прозорою. Тобто донори повинні розуміти, на що йдуть їхні гроші та який результат приносять: «Міжнародні компанії, які можуть надати мільйони на відновлення, хочуть отримати показники того, наскільки ефективна їхня допомога. Потрібно пояснювати, які параметри роботи мережі покращаться та наскільки».

Міжнародні компанії допомагали провайдерам акумуляторами, кабелем, програмами з кібербезпеки. Допомогу провайдерам надавав німецький уряд, можна було отримати 10 тисяч євро. Однак деякі місцеві компанії не змогли оформити документи.

Дмитро Вітальєв, засновник і директор eQualitie (Канада), у коментарі «Детектору медіа» розказав про те, що українські невеликі провайдери не звикли просити й очікувати допомоги: «Якщо ми говоримо про умовний Захід, то він має очікування, що допомога, яка надається, надходить у кожен осередок, який її потребує. Але насправді це може бути не так. Провайдерам не вистачає досвіду, як говорити про свої потреби та чи варто це робити. Тоді як на Заході не очікують, що така важлива галузь як цифрові комунікації не покрита державною підтримкою». Компанія eQualitie розробляє відкриті та багатофункціональні системи, орієнтовані на конфіденційність, онлайн-безпеку та свободу слова. «Детектор медіа» вже писав про браузер Ceno, який дозволяє читати заборонені в Росії сайти навіть в умовах блокування VPN. Також надає захист від doss-атак, підтримку інформаційної безпеки.

«Ми хочемо, щоб Україна перемогла, — каже Дмитро Вітальєв. — У нас є хороші контакти з західними державами та західним бізнесом і ми намагаємося принести користь українським провайдерам». За його словами, великі телекомунікаційні компанії на Заході мають запаси оптичного волокна, кабелів тощо, які не використовують.

«Ми збираємо потреби, щоб представити їх великим західним міжнародним компаніям, щоб вони віддали те, що лежить на їхніх складах і не дуже потрібне. А далі ми інвестуємо наші кошти у доставлення», — каже він. Фокус робиться саме на доставлення кабелю. Планується на першому етапі привезти 1000 км.

Представники українських провайдерів на конференції також говорили, що важливо отримувати донорську допомогу своєчасно. Бо у разі пошкодження мережі, якщо провайдер її оперативно не полагодить, то втратить своїх абонентів, які підуть до конкурента. Наприклад, Микола Кучерук згадує, що подавався на грантову програму щодо коштів на купівлю кабелю. Однак поки проходили всі етапи оформлення гранту, провайдер вже закупив потрібну кількість кабелю. А використати грантові кошти на інші потреби не можна, бо вони цільові.

«Добре, коли допомога своєчасна. Бо ми не можемо спрогнозувати нашу роботу на жодний період. Якщо Росія заходить у Часів Яр, то вийде до Краматорська», — так Микола Кучерук описав ситуацію, в якій доводиться працювати і його провайдеру і колегам.

Читайте також:  

  • Провайдери у третій рік великої війни: 72 години інтернету, бронювання, кібербезпека та податки
  • Власник провайдера з Краматорська: Міжнародні ресурси блокують усю підконтрольну Україні Донецьку область

Фото надані провайдерами з Краматорська та Херсону. Колаж: Микола Шиманський, Детектор медіа

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Херсон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Официальный сайт USAID перестал работать
Корреспондент
2025-02-01T23:00:07Z
GamesVoice обновила русскую озвучку Hogwarts Legacy и назвала релизные окна дубляжа Alan Wake 2, Silent Hill 2 и Star Wars Jedi Survivor
GameMag
2025-02-01T20:57:54Z
Разработчики DOOM: The Dark Ages объяснили, почему в игре не будет мультиплеера
GameMag
2025-02-01T20:33:58Z
Инсайдер: Новая игра о Мстителях находится в разработке
GameMag
2025-02-01T20:27:51Z
Помните Ван Дамма? Бывшие разработчики Call of Duty готовят игру по «Кикбоксёру»
GameMag
2025-02-01T20:27:26Z
Города захватывают полчища крыс: ученые рассказали о последствиях глобального потепления
Фокус
2025-02-01T18:27:23Z
Смартфоны Galaxy будут оснащаться собственной памятью Samsung в 2025 году
Мій Харків
2025-02-01T17:37:37Z
"Разве кому-то стало хуже?": Бывший топ-менеджер PlayStation Адам Бойс похвалил Microsoft за мультиплатформенную стратегию
GameMag
2025-02-01T17:30:30Z
Инсайдер: Microsoft скоро анонсирует Forza Horizon 5 для Nintendo Switch 2 — игру портируют не только на PlayStation 5
GameMag
2025-02-01T17:24:40Z
Почему стоит выбирать шторы-блекаут: пять существенных преимуществ
Gazeta UA
2025-02-01T22:39:48Z
Натуральная борьба с тараканами: как лимон может стать вашим секретным оружием
Знай
2025-02-01T20:51:49Z
Ракам — большая радость, Скорпионам — незначительные разочарования: гороскоп Таро на 2 февраля 2025 года
Telegraf
2025-02-01T18:57:06Z
Как использовать энергию Меркурия в Рыбах для реализации своих желаний в феврале-2025
Знай
2025-02-01T17:51:32Z
"Оливье" по новому: оригинальный рецепт классического салата
TSN
2025-02-01T17:06:35Z
Как приготовить идеальные синабоны со сливочной глазурью: простой рецепт от Евгения Клопотенко
Политека
2025-02-01T16:42:46Z
Гороскоп на 2 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-01T16:27:49Z
Гороскоп на воскресенье 2 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-01T16:03:46Z
Как помириться с котом, если он на вас обидился: секреты общения с вашим пушистым другом
Знай
2025-02-01T15:51:18Z
Удар по дому в Полтаве: семь человек погибли, 14 ранены, среди них - дети
Gazeta UA
2025-02-01T23:30:15Z
В Сумской и Полтавской областях прогремели взрывы, продолжается атака "шахедов"
ZN UA
2025-02-01T22:57:01Z
Вертолет, столкнувшийся с самолетом в США, считался воздушным такси для вашингтонских VIP-персон
ZN UA
2025-02-01T22:33:59Z
Осталась жена и дети. В Полтавском ТЦК рассказали об убитом сотруднике
Gazeta UA
2025-02-01T22:12:25Z
В США семь человек погибли во время аварии самолета сановации
Корреспондент
2025-02-01T21:15:28Z
Удар по Полтаве: уже 10 погибших
Gazeta UA
2025-02-01T21:12:07Z
Ракетный удар по Полтаве: количество погибших снова возросло
Фокус
2025-02-01T20:48:27Z
"Такси" для VIP-персон Вашингтона: раскрыты детали о вертолете, вызвавшем трагедию в США
Фокус
2025-02-01T20:06:08Z
В Ровно в ТЦК прогремел взрыв: первые подробности
Telegraf
2025-02-01T18:42:58Z
"Куколка": беременная жена футболиста сборной Украины показала округлившийся животик
Telegraf
2025-02-01T16:15:25Z
Кличко может вернуться на ринг ради громкого боя
Telegraf
2025-02-01T15:18:34Z
Промоутер Усика оценил перспективы Джошуа
Корреспондент
2025-02-01T15:06:12Z
Представлен мяч обновленного Клубного чемпионата мира по футболу
ZN UA
2025-02-01T15:03:01Z
Где похоронят чемпионов мира Шишкову и Наумова: решение принял сын-фигурист
Telegraf
2025-02-01T14:12:44Z
Джейк Пол намерен завоевать золото Олимпиады-2028
Корреспондент
2025-02-01T12:39:55Z
Украинская чемпионка Олимпиады показала идеальную фигуру в купальнике
Telegraf
2025-02-01T12:03:20Z
Гвоздик сделал прогноз на ближайший бой своего обидчика
Корреспондент
2025-02-01T11:42:23Z
Опорный зищитник Тарас Степаненко покидает Шахтер после 14-ти лет в клубе
Известия Киев
2025-02-01T10:30:35Z
В ЮНЕСКО осудили ракетный удар РФ по историческому центру Одессы
Корреспондент
2025-02-01T23:10:16Z
Война — день 1075: оккупанты теряют тысячи солдат на фронте, но строят новые планы на Купянск
Telegraf
2025-02-01T22:00:34Z
ВС РФ готовы начать многомесячную наступательную кампанию на Харьковщине, — ISW
Фокус
2025-02-01T21:57:54Z
Глобальное потепление ударит по Украине: что будет с урожаями
Знай
2025-02-01T21:12:35Z
В Киеве восстановят поврежденный россиянами архитектурный памятник - Дом писателей
ZN UA
2025-02-01T19:01:36Z
Кредитная ноша на 32 года: эксперт раскрыл схему распила бюджета на миллионы гривен в ОСМД
Знай
2025-02-01T18:21:12Z
Оккупанты на Харьковщине пытаются прорвать оборону: в ВСУ рассказали о сценариях штурмов
TSN
2025-02-01T17:33:55Z
Враг сунет вперед на Торецком направлении: в ВСУ прокомментировали тактику РФ
GlavRed
2025-02-01T17:27:33Z
Проезд в коммунальном транспорте – 0 грн: части украинцев разрешили не платить
Знай
2025-02-01T17:21:05Z
От удара российской ракеты в Полтаве погибла украинская актриса
TSN
2025-02-01T22:51:11Z
Даша Астафьева рассказала, что боялась ходить без макияжа: "Что ты хотела? Всю жизнь раздевалась"
Знай
2025-02-01T22:30:59Z
Билл Скарсгард не может выбраться из машины в трейлере фильма "Западня"
GameMag
2025-02-01T20:33:28Z
Лолита Милявская, променявшая Украину на россию, оказалась в газовой блокаде: приходится мыться у друзей
Знай
2025-02-01T19:51:50Z
Спасибо за опыт, безразлично какой, но это опыт, - певица Анастасия Приходько о работе с Меладзе
Знай
2025-02-01T18:18:53Z
От российского бренда до мастодонтов индустрии: лучшие образы с кутюрной Недели моды в Париже
Marie Claire
2025-02-01T18:00:36Z
Смерть богатых в трейлере фильма-катастрофы «Крушение мира» с Мэри Элизабет Уинстэд
GameMag
2025-02-01T17:36:25Z
Возлюбленный Леси Никитюк раскрыл секрет ее завоевания
Апостроф
2025-02-01T17:21:48Z
Даниэль Салем во время войны потерял весь свой бизнес: "У меня ничего нет"
TSN
2025-02-01T17:03:15Z
Автобус набит детьми: чиновникам указали на опасность нового приказа
Знай
2025-02-01T23:30:29Z
В воздушном пространстве Киевщины зафиксирован БПЛА: силы ПВО работают по целям
TSN
2025-02-01T23:03:48Z
День ангела 2 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-01T22:21:46Z
"Охматдет" забит пострадавшими от TikTok-челленджей детьми: тренд может обернуться инвалидностью
Знай
2025-02-01T21:30:52Z
Проблемы с мобилизацией: в ВСУ рассказали, как ТЦК понабирали "не тех, кого надо" на улицах
Знай
2025-02-01T19:36:00Z
Чтобы праздники не кончались? Украинцам измученным войной "помогают" свежей кока-колой
Знай
2025-02-01T19:21:18Z
5 февраля - дедлайн: военнообязанных предупредили о неизбежных наказаниях - как избежать
Знай
2025-02-01T19:06:29Z
Церковный праздник 2 февраля: что нельзя делать сегодня, чтобы избежать финансовых неудач
Telegraf
2025-02-01T19:00:32Z
"Жизнь находит способ...": акула родила в океанариуме, где всегда плавала одна
Знай
2025-02-01T18:51:14Z
Лечитесь народными средствами или умирайте: Польша хочет лишить украинцев медицинской помощи
Знай
2025-02-01T17:06:40Z
Лимон - ваш секретный агент в борьбе с гриппом, ангиной и даже тошнотой: как правильно использовать цитрус
Знай
2025-02-01T16:51:52Z
Кето, веганство и фрукторианство: как популярные диеты влияют на зубы?
Marie Claire
2025-02-01T16:00:09Z
Чайник без накипи: секрет чистоты за копейки
Знай
2025-02-01T14:51:18Z
Топ болезней, к которым приводит длительное сиденье
Comments UA
2025-02-01T12:00:41Z
Раскрыли секрет восстановления мозга: ученые узнали роль тайных защитников нейронов
Фокус
2025-02-01T11:06:03Z
Добавьте в свой рацион этот орех, если не хотите стареть: исследования показали – он очень эффективен
UAToday
2025-02-01T10:03:19Z
Распространенные продукты, которые "убивают" простату
Comments UA
2025-02-01T09:30:29Z
Пять продуктов, которые способны контролировать уровень сахара в крови
Gazeta UA
2025-02-01T08:45:06Z
Кто успел – тот сэкономил: билеты в Европу станут дороже на 27% уже с февраля
Знай
2025-02-01T21:51:32Z
НБУ продал минимум долларов в месяц
Корреспондент
2025-02-01T21:06:49Z
Баночка огурчиков - 189 грн, а икра - 89: супермаркеты резко изменили ценники на консервах
Знай
2025-02-01T20:12:18Z
Могут открыть аэропорты до окончания войны: эксперт дал ответ
TSN
2025-02-01T18:21:01Z
Йогурты и творог могут исчезнуть с полок магазинов: в Украине назревает молочный кризис
Знай
2025-02-01T18:06:12Z
Если было 4000 грн, то станет 4800: пенсионерам могут дать неплохую надбавку
Знай
2025-02-01T17:36:10Z
DeepState обнародовал динамику оккупации украинских территорий за январь
Апостроф
2025-02-01T16:09:32Z
Есть ли в Украине основания для отключения света по графикам: ответ эксперта
TSN
2025-02-01T15:51:22Z
Пенсии в Украине вырастут с 1 марта: что важно знать и кого это точно не коснется
Знай
2025-02-01T15:30:24Z
Tesla собирается выпускать более дешевые электрокары
Gazeta UA
2025-02-01T12:03:42Z
Известный гонщик оказался в коме после ужасного ДТП
Telegraf
2025-02-01T10:00:52Z
Инженер превратил старый мотоцикл в самый быстрый в мире пенни-фартинг – фото
TSN
2025-01-31T19:36:08Z
Водитель на год бросил авто в аэропорту: какую шокирующую сумму он должен заплатить за парковку
TSN
2025-01-31T14:42:53Z
Гость из 2000-х: обнаружен культовый американский спорткар в заводской упаковке
Фокус
2025-01-31T13:12:14Z
800-сильный монстр: тюнеры скрестили старый универсал Mercedes W123 и Toyota Supra
Фокус
2025-01-31T12:12:55Z
Доступная роскошь: лучшие подержанные авто премиум-класса
Фокус
2025-01-31T09:51:20Z
Нетипичный раритет: созданный украинцем автобус 1937 года продают за $500 000
Фокус
2025-01-31T08:21:36Z
Машина из Китая за 30 тысяч: выгода или головная боль через несколько лет
Знай
2025-01-30T21:51:38Z
Проспал речь министра и был уволен: испанский дипломат потерял работу
TSN
2025-02-01T23:21:42Z
Перемирие в секторе Газа: стало известно, когда начнется реализация второй фазы
Telegraf
2025-02-01T23:12:36Z
Протестующие заблокировали мосты в сербском Нови-Саде
ZN UA
2025-02-01T22:54:20Z
Маск пожертвовал $300 млн в поддержку республиканцев в избирательной кампании 2024 года, - WP
Comments UA
2025-02-01T22:21:35Z
Трамп заявил, что уговорил Мадуро забрать депортированных мигрантов
Корреспондент
2025-02-01T22:12:49Z
Уолтц: США продолжат давить на членов НАТО в вопросе увеличения расходов на оборону
Лига
2025-02-01T22:00:37Z
США предлагают Украине провести выборы до конца года - СМИ
Корреспондент
2025-02-01T21:42:40Z
Россияне не намерены заканчивать войну: аналитики указали на четкий признак
Telegraf
2025-02-01T21:36:25Z
Больше никаких грантов: Трамп может вообще закрыть агентство USAID, — Politico
Фокус
2025-02-01T19:57:36Z