MY.UAНовини
Як виживають провайдери на прифронтових територіях
Як виживають провайдери на прифронтових територіях

Як виживають провайдери на прифронтових територіях

Обстріли, відтік абонентів, брак кабелів і співпраці з державою та донорами.

Бізнес українських провайдерів на прифронтових, деокупованих і прикордонних територіях опинився у складних умовах. Багато абонентів виїхало під час евакуації, прибутки впали, постійні пошкодження мережі, ризик для ремонтно-відновлюваних бригад. Однак при цьому провайдери продовжують свою роботу, лагодять власним коштом мережі, надають зв’язок цивільним і військовим, намагаються отримати допомогу від міжнародних партнерів і сподіваються на пільги від держави.

Про це йшлося під час конференції NOGUA (Network Operators Group of Ukraine), яка минулого тижня пройшла у Львові.

Про загальні проблеми провайдерів ми вже розказали по слідам конференціїтут.

За даними Світового банку, збитки телеком-ринку через війну становлять від 1,5 до 2,6 мільярда доларів. Такі числа навів Олександр Савчук, директор провайдера «Атраком» і голова правління Інтернет-асоціації України (ІнАУ). За його словами, це єдина статистика, яка є зараз. І певно, вона враховує втрати на окупованих територіях. Однак при цьому, за інформацією Міністерства цифрової трансформації, відновлено 96,4% мереж на деокупованих територіях.

«Надійність мереж стала навіть кращою, ніж була до війни. На це вплинуло запровадження комендантської години. Зловмисні аварії у містах зникли, а надійність зросла. Раніше найбільше аварій траплялося з 1-ї ночі до 4-ї ранку. Зараз найбільше аварій трапляється з 9 по 16 годину», — розповів Олександр Савчук.

Найскладніша ситуація — у прифронтових регіонах. Провайдер «Еліт лайн» працює у Краматорську, Дружківці та прилеглих селищах. «З самого початку повномасштабного вторгнення на наші міста летять сотні ракет. Поки немає артилерійських обстрілів. Через це ми маємо серйозні пошкодження магістральної мережі», — розказав власник провайдера Микола Кучерук.

Через близькість до фронту провайдер має проблеми з персоналом. Частина співробітників виїхала під час евакуації ще у 2022, інші не готові працювати в умовах небезпеки. Витрати на обслуговування мережі зросли, а доходи впали. Адже значно скоротилась абонентська база. «Люди переважно виїхали з Краматорська саме з багатоповерхівок. У приватному секторі більше людей залишилося, бо їм важко залишати своє господарство. У Краматорську дуже дорого жити. Ціни на продукти вищі вдвічі у порівнянні з Києвом. Так само дорожче коштує обслуговування автівок. У нас дорожче паливо», — говорив Микола Кучерук.

За його словами, краматорський провайдер працює у тих самих умовах, що й компанії в інших регіонах, і не має пільг від держави: «Держава не надає можливості взяти кредит. Наша автівка сильно пошкоджена й ми звернулися до всіх банків із проханням видати кредит з 50% авансового платежу. Усі банки нам відмовили, бо ми Донецька область».

Окрім цього, як уже писав «Детектор медіа», другий рік великої війни на міста Донецької області, підконтрольні Україні, поширюються міжнародні санкції та, відповідно, блокується частина ресурсів на цій території, заблоковані можливості реклами у соцмережах, не працюють тікток, Zoom, Duolingo, немає можливості робити покупки через Aliexpress тощо.

Іноземні ресурси блокують Краматорськ, бо вважають його окупованою територією.

Однак провайдер не лише не планує закривати свій бізнес, а й має плани на майбутнє. «Ми модернізуємо магістралі, прокладаємо підземні кабелі, прорахували різні сценарії, як діяти у разі пошкодження серверних. Власним коштом придбали резервне обладнання. І зараз ми будуємо мережу PON. Я дуже сподіваюся, що Краматорськ не буде окупований. Я вірю у ЗСУ», — розказував Микола Кучерук.

Микола Кучерук

Не менш складна ситуація у Херсоні, який перебував під окупацією. Місцеві провайдери зазнали збитків від ворога, після звільнення міста мали відновлювати мережі.

Данило Татарінов, регіональний директор компанії «Вінер телеком» із Херсона та Херсонської області, розказав під час конференції, що в окупації зіткнулися з мародерством, вандалізмом, спробами «віджати мережу». «У перші місяці після окупації ми перетягнули та відновили понад 50 кілометрів кабелю за один місяць. Надалі відновлюємо 9–10 км на місяць. При цьому ми під’єднуємо абонентів, будуємо нові мережі, намагаємося резервуватися, піти під землю. Дуже багато бюрократії», — сказав Данило Татарінов.

Олександр Коваленко, керівник ще одного херсонського провайдера Status, під час конференції демонстрував відео з камер спостереження про те, як окупанти заходять в офіс компанії. «Чим довша окупація, тим важчі наслідки. Багато пограбовано, багато мереж зазнали руйнувань. Наслідки прильотів — це вже для нас звичайна справа», — каже Олександр Коваленко. Також додає, що через підрив росіянами греблі Каховської ГЕС багато будинків затопило і провайдер втратив абонентів. «Ми втратили більш як 1000 абонентів. Вода дійшла до одного з наших офісів. Ми встигли вивезти частину техніки та зробити пасивну комутацію, щоб хоч щось ще могло працювати. Біля нашого офісу відбувалася евакуація човнами, росіяни стріляли по пунктах евакуації, тому військові та ДСНС нас не пустили забрати те, що ще залишалося, врятували не все, але ми розуміємо, що життя має вищу цінність, ніж матеріальне», — розказав він у коментарі «Детектору медіа».

 

У цих умовах для провайдерів зі згаданих територій важлива підтримка донорів, і саме на це, зокрема, була й спрямована конференція NOGUA. За словами Олександра Савчука, основні напрямки допомоги зараз спрямовані на відновлення. Як писав «Детектор медіа», щоб надавати послуги зв’язку впродовж трьох діб за відсутності електропостачання, компаніям потрібно переходити на пасивні технології, купувати генератори й акумулятори тощо. Олександр Савчук говорить, що така допомога має бути безплатною для провайдерів, бо підвищення сталості мереж з комерційної точки зору невиправдане й у мирний час не має сенсу.

Також, за його словами, така допомога має бути справедливою. Вона має надходити саме тим, хто її найбільше потребує.

Водночас така допомога, за словами Олександра Савчука, має бути ефективною та прозорою. Тобто донори повинні розуміти, на що йдуть їхні гроші та який результат приносять: «Міжнародні компанії, які можуть надати мільйони на відновлення, хочуть отримати показники того, наскільки ефективна їхня допомога. Потрібно пояснювати, які параметри роботи мережі покращаться та наскільки».

Міжнародні компанії допомагали провайдерам акумуляторами, кабелем, програмами з кібербезпеки. Допомогу провайдерам надавав німецький уряд, можна було отримати 10 тисяч євро. Однак деякі місцеві компанії не змогли оформити документи.

Дмитро Вітальєв, засновник і директор eQualitie (Канада), у коментарі «Детектору медіа» розказав про те, що українські невеликі провайдери не звикли просити й очікувати допомоги: «Якщо ми говоримо про умовний Захід, то він має очікування, що допомога, яка надається, надходить у кожен осередок, який її потребує. Але насправді це може бути не так. Провайдерам не вистачає досвіду, як говорити про свої потреби та чи варто це робити. Тоді як на Заході не очікують, що така важлива галузь як цифрові комунікації не покрита державною підтримкою». Компанія eQualitie розробляє відкриті та багатофункціональні системи, орієнтовані на конфіденційність, онлайн-безпеку та свободу слова. «Детектор медіа» вже писав про браузер Ceno, який дозволяє читати заборонені в Росії сайти навіть в умовах блокування VPN. Також надає захист від doss-атак, підтримку інформаційної безпеки.

«Ми хочемо, щоб Україна перемогла, — каже Дмитро Вітальєв. — У нас є хороші контакти з західними державами та західним бізнесом і ми намагаємося принести користь українським провайдерам». За його словами, великі телекомунікаційні компанії на Заході мають запаси оптичного волокна, кабелів тощо, які не використовують.

«Ми збираємо потреби, щоб представити їх великим західним міжнародним компаніям, щоб вони віддали те, що лежить на їхніх складах і не дуже потрібне. А далі ми інвестуємо наші кошти у доставлення», — каже він. Фокус робиться саме на доставлення кабелю. Планується на першому етапі привезти 1000 км.

Представники українських провайдерів на конференції також говорили, що важливо отримувати донорську допомогу своєчасно. Бо у разі пошкодження мережі, якщо провайдер її оперативно не полагодить, то втратить своїх абонентів, які підуть до конкурента. Наприклад, Микола Кучерук згадує, що подавався на грантову програму щодо коштів на купівлю кабелю. Однак поки проходили всі етапи оформлення гранту, провайдер вже закупив потрібну кількість кабелю. А використати грантові кошти на інші потреби не можна, бо вони цільові.

«Добре, коли допомога своєчасна. Бо ми не можемо спрогнозувати нашу роботу на жодний період. Якщо Росія заходить у Часів Яр, то вийде до Краматорська», — так Микола Кучерук описав ситуацію, в якій доводиться працювати і його провайдеру і колегам.

Читайте також:  

  • Провайдери у третій рік великої війни: 72 години інтернету, бронювання, кібербезпека та податки
  • Власник провайдера з Краматорська: Міжнародні ресурси блокують усю підконтрольну Україні Донецьку область

Фото надані провайдерами з Краматорська та Херсону. Колаж: Микола Шиманський, Детектор медіа

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Херсон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 30 ноября - 1 декабря 2024 года
Фокус
2024-11-29T18:36:01Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Россияне оккупировали сразу три населенных пункта: карта DeepState
Comments UA
2024-11-30T04:54:37Z
Погода в декабре: каким будет первый месяц зимы и выпадет ли снег на Рождество и Новый год
TSN
2024-11-30T04:06:10Z
Российские захватчики атакуют Украину ударными БпЛА: карта тревог
TSN
2024-11-29T22:36:19Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
Враг атаковал четыре общины Никопольщины
Корреспондент
2024-11-29T17:13:36Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
В Южной Корее уничтожают советскую технику вместо того, чтобы отправить в Украину
Фокус
2024-11-29T16:42:56Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Итоги 29.11: Возвращение павших и членство в НАТО
Корреспондент
2024-11-30T05:03:28Z
Возможности межконтинентальной ракеты Орешник преувеличены - ISW
Корреспондент
2024-11-30T04:54:57Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Распространенные продукты, которые "убивают" желчный пузырь
Comments UA
2024-11-30T04:27:43Z
Люди с какой группой крови совершают меньше ошибок в жизни
Comments UA
2024-11-30T02:45:27Z
Наперегонки со смертью: ученые представили новый метод спасения жизни при нападении акулы
Фокус
2024-11-16T19:36:35Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Киновыходные: 10 фильмов, которые удивят вас своей концовкой
Comments UA
2024-11-29T21:57:59Z
"Друзья" и "Теорию Большого Взрыва" пересмотрели кучу раз: 9 сериалов, у которых такой же вайб
Знай
2024-11-29T20:51:11Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
57-летняя Памела Андерсон в скромном платье появилась на Governors Awards 2024
Фокус
2024-11-18T08:57:50Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Ведет к радиационному выбросу", - The New York Times пишет, зачем Путин атакует украинские АЭС
Новости Украины
2024-11-29T21:36:48Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
В Украине стремительно растут цены на популярный овощ: стоимость достигает 170 грн за килограмм
Политека
2024-11-30T04:30:11Z
Кофеманы затаили дыхание: любимый утренний напиток теперь не всем по карману
Знай
2024-11-30T04:21:17Z
В Украине повысили налоги: что, когда и для кого изменится
TSN
2024-11-29T18:06:19Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
30 ноября: церковный праздник сегодня, о чем просить у Андрея Первозванного, запреты дня
UAToday
2024-11-30T05:03:14Z
Украинцы смогут получить "тысячу Зеленского" через Укрпочту: кому заплатят
Фокус
2024-11-30T05:00:26Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Разведка озвучила цифры: сколько КНДР поставила России ракет, артсистем и снарядов
Comments UA
2024-11-29T19:06:57Z
Ради побега за границу женился на родственнице с инвалидностью: ГПСУ разоблачила уклониста
Апостроф
2024-11-29T16:39:06Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Сумской области раздалось 60 взрывов
TSN
2024-11-30T02:48:29Z
В Африке из-за отравленной воды погибли сотни слонов
Корреспондент
2024-11-30T00:30:15Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Представлено первое промо реванша Усика и Фьюри
ZN UA
2024-11-29T23:18:06Z
Легендарный футболист "Манчестер Юнайтед" возглавил клуб АПЛ
ZN UA
2024-11-29T23:04:17Z
Испанский гранд нацелился на футболиста сборной Украины – СМИ
ZN UA
2024-11-29T19:43:25Z
В России "состарили" Усика на 30 лет: подробности
Новости Украины
2024-11-29T19:36:31Z
Прогноз повторного боя Тайсона Фьюри с Александром Усиком ото известного тренера
Известия Киев
2024-11-29T18:36:04Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Последние приготовления: что нужно иметь дома на случай блэкаута
ZN UA
2024-11-30T03:31:29Z
Какие продукты помогают лучше спать: секреты диетологов
Comments UA
2024-11-30T03:21:42Z
Какой алкоголь можно добавлять к утреннему кофе для бодрости
Comments UA
2024-11-30T01:57:09Z
Секреты красоты корейских звезд: что действительно работает
Comments UA
2024-11-30T01:15:16Z
ТОП-5 самых удивительных рождественских традиций со всего мира
Comments UA
2024-11-30T00:12:50Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Драгоценнее бриллианта – этот минерал существует в мире в единственном экземпляре
ZN UA
2024-11-30T02:54:34Z
Драгоценная находка: в Китае обнаружили крупнейшее в мире месторождение золота
UAToday
2024-11-30T01:15:13Z
Разработчики Lies of P заняты научно-фантастическим хоррором на выживание
GameMag
2024-11-29T20:01:22Z
Очень толстая метафора: Обзор Metaphor: ReFantazio
GameMag
2024-11-29T19:54:34Z
Как изменились маркетинговые методы казино после пандемии коронавируса?
Bin UA
2024-11-29T19:36:48Z
Можно перепутать с настоящей: на что обратить внимание при выборе искусственной елки
Фокус
2024-11-29T19:21:11Z
Сезон 2025 в LoL: Riot меняет систему рангов, вводит новый режим и представляет опасного босса
Знай
2024-11-29T19:06:33Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Китай становится монополистом: какой рынок РФ переходит под контроль Пекина
Comments UA
2024-11-29T19:21:50Z
Капсула времени из 90-х: в Украине обнаружили уникальный спорткар Mercedes Brabus
Фокус
2024-11-29T16:30:37Z
В интернете показали малоизвестный спорткар Toyota с необычным итальянским дизайном
Фокус
2024-11-29T15:42:24Z
Станет электромобилем: раскрыты официальные подробности нового Volkswagen Golf 9
Фокус
2024-11-29T13:45:34Z
"Зеленая карта" для авто неожиданно и приятно упадет в цене
Знай
2024-11-29T13:12:26Z
На европейский рынок выходит 475-сильный семейный внедорожник из США
Фокус
2024-11-29T10:12:32Z
Простоял 20 лет в сарае: обнаружен роскошный Buick 70-х с малым пробегом
Фокус
2024-11-29T07:45:57Z
Як Tatra випустила розвізний фургон із кольорового ламінату
AutoCentre
2024-11-28T20:28:52Z