MY.UAНовини
Художник і скульптор Олександр Архипенко: будучи американським громадянином, у всіх анкетах у графі національність писав: українець
Художник і скульптор Олександр Архипенко: будучи американським громадянином, у всіх анкетах у графі національність писав: українець

Художник і скульптор Олександр Архипенко: будучи американським громадянином, у всіх анкетах у графі національність писав: українець

Олександра Архипенка називають одним із найбільших представників кубізму у жанрі скульптури. За життя його творчість викликала суперечливі оцінки як у мистецтвознавців, так і в публіки, але час усе розставив на свої місця, і в наш час значний внесок, який він зробив у світову культуру, сумнівів ні в кого не викликає.

Сьогодні твори Архипенка зберігаються у музеях Європи, США, Ізраїлю та його рідної України. В Оболонському районі Києва є вулиця Архипенка, а у 2017 році Національний банк України випустив пам'ятну медаль його імені номіналом у дві гривні. Сам скульптор вважав, що своїм даром він завдячує землі, де народився. В інтерв'ю, даному незадовго до смерті, Архипенко сказав, що саме українське сонце запалило в ньому почуття туги через щось невідоме, чого він і сам не розуміє.

Місце народження – Київський університет

Олександр Порфирович Архипенко народився у травні 1887 року в Києві, або, як він сам завжди жартував, у Київському університеті, де служив механіком його батько Порфирій Антонович. Не дивно, що хлопець хотів піти його стопами і не тільки тягнувся до техніки, а й непогано в ній розбирався. Сашко зробив перший крок на цьому шляху, вступивши до реального училища Валькера, але потяг до мистецтва пересилив – у 1902 році він перейшов на навчання до Київського художнього училища. Можливо, таке рішення також визначили гени – дід Архипенка був художником-іконописцем. Але не варто заперечувати і властивий самому майбутньому скульптору дар у вигляді вміння бачити те, на що не звертають уваги інші. Його яскраво ілюструє історія з двома парними вазами, які купили та поставили поряд на камінну полицю його батьки. Уважно розглядаючи придбання, Сашко звернув увагу на те, що проміжок між ними теж скидається на вазу – третю, невидиму недосвідченому оку, але все-таки існуючу – нехай і в його уяві. Так народилося його розуміння порожнечі як неіснуючої форми, що в майбутньому справило великий вплив на всю творчість скульптора.

Київ – Париж

Але це буде набагато пізніше, поки Архипенко щоранку вирушав на заняття в художнє училище, яке, треба визнати, не виправдало його очікувань. Йому – втім, як і багатьом його однокурсникам – консервативне навчання здавалося відверто нудним, йому хотілося нових, сучасних викладів матеріалу та здобуття навичок. Саме з такими вимогами студенти – на хвилі революційних настроїв 1905 року – і вийшли на страйк. Керівництво училища не стало розбиратися в причинах того, що сталося, і найактивніших протестувальників, включно з Архипенком, відрахували з навчального закладу. Олександр переїхав до Москви, де вступив до Московського училища живопису, але воно, на його погляд, мало чим відрізнялося від Київського – той самий консерватизм та академічність, а отже, нудьга. Майбутній скульптор вирішив, що вистачить із нього експериментів із навчальними закладами на батьківщині, потрібно вирушати до столиці мистецтв – Парижа.

"Скульптоживопис"

Тут Архипенко прибився до колонії художників "Вулик" ("La Ruche"), де вже жили й працювали інші художники з України – Натан Альтман, Соня Делоне, Володимир Баранов-Россіне. За шість років, які він провів там, Олександр не тільки ретельно вивчив світову культуру, ледь не щодня відвідуючи Лувр і проводячи багато годин у його залах, а й визначився із власним стилем, назвавши його "скульптоживописом". Його суть полягала в тому, що свої скульптури він не ліпив і не висікав із каменю, а створював їх, об'єднуючи в одне ціле різні елементи, що іноді здавались непоєднуваними, додаючи до них зовсім несподівані речі – наприклад, власну фотографію, яка була своєрідним авторським підписом.

Перші виставки

У паризьких богемних колах до Архипенка поставилися неоднозначно: одні – як Гійом Аполлінер – вітали його творчість, інші – категорично заперечували, але інтерес до нього був величезний, тому, починаючи з 1910 року, він – поряд з Олександрою Екстер, Казимиром Малевичем, Сонею Делоне й іншими – вже брав участь у мистецьких виставках. Перша персональна виставка Архипенка відбулася у 1912 році у німецькому Хагені – у Музеї Карла Ернета Остхауза. У 1913 році творіння скульптора вперше побачили в Америці – на знаменитій Арсенальній виставці, що відбулася у Нью-Йорку. Звиклих до реалістичного мистецтва відвідувачів так обурили експонати в стилі європейського авангарду, які були представлені на ній, що вони масово писали скарги в усі інстанції, вимагаючи негайно її закрити.

З того часу кожне подання публіці робіт Архипенка викликало справжній скандал, але треба визнати, що на них він непогано заробляв. У 1920 році виставлені на Венеціанському бієнале скульптури Архипенка викликали такий негативний резонанс, що італійський кардинал П'єтро де Фонтене заборонив парафіянам відвідувати виставку. Але – оскільки заборонений плід завжди солодкий – вони знехтували його застереженням, а продаж робіт Олександра різко зріс.

Щасливий і переломний 1921-й

1921 рік став знаковим для Архипенка – як у професії, так і в особистому житті. Він відкрив у Берліні власну школу, в якій не було відбою від охочих вчитися – скульптор на той час став не тільки відомим, але й модним. Другим – не менш, а можливо й більш важливим – кроком Архипенка, якому було вже за тридцять, стало його одруження з німецькою скульпторкою Анжелікою Бруно-Шміц, з якою його об'єднували не лише почуття, а й спільний світогляд. Проте на той час Олександр Порфирович уже відчув, що його ідеї є надто передовими та авангардними для Німеччини. Його твори, які він створював із не найтрадиційніших для скульптора матеріалів – скла, металу, дерева і навіть фанери, – не знаходили відгуку в місцевих поціновувачів мистецтва, й Архипенко вирішив переїхати туди, де, як він сподівався, його прогресивність гідно оцінять – в Америку.

"Рухливий живопис" і світлові скульптури

За океаном Архипенко запатентував один із найважливіших своїх винаходів – так званий рухливий живопис, що являв собою конструкцію з кольорових смуг, які, рухаючись, у момент зупинки складалися у різноманітні картини. Здавалося б, чудова ідея для рекламних стендів, але суспільство того часу не доросло до перспективної ідеї – лише один американський універмаг використав "рухливий живопис", яким у наші дні нікого не здивуєш, у своїх вітринах. Ще один винахід Архипенка – світлові скульптури – також випередив час, у який були створені, майже на сто років – у наші дні їх не використовує лише лінивий. Великих грошей Олександр Порфирович в Америці не заробив, але продовжив розпочату ще в Німеччині кар'єру викладача у створених ним художніх школах у Вудстоку та Лос-Анджелесі, а також в інституті мистецтва та дизайну Чикаго.

Успіх українського павільйону

1933 року Архипенко, який ніколи не забував, звідки родом (навіть набувши американського громадянства, він у всіх анкетах у графі національність писав: українець), взяв участь у Всесвітній виставці "Століття прогресу". Його роботи було представлено в організованому діаспорою українському павільйоні. Твори Архипенка виставили в окремій кімнаті: 85 експонатів страховики оцінили у значну на той час суму – 25 тисяч доларів. Найімовірніше, саме з цієї причини експозиція Архипенка виявилася найвідвідуванішою: публіка хотіла подивитися на скульптури, які, бувши створеними буквально з непридатних матеріалів, коштують так дорого.

Працював до останнього дня

В останні роки Олександр Порфирович захопився створенням пам'ятників – працював над проєктами монументів князю Володимиру, Івану Франку, Тарасу Шевченку та цареві Соломонові, який закінчив незадовго до своєї смерті, – його було встановлено на території Пенсільванського університету через чотири роки після його смерті, у 1968 році. Олександр Архипенко працював до останнього дня – у буквальному значенні цього слова: він пішов із життя 25 лютого 1964 року у своїй нью-йоркській майстерні. Його будинком-музеєм, колекцією та архівом довгий час займалася друга дружина – його колишня студентка Френсіс Архипенко-Грей, яка була молодшою за Олександра Порфировича на двадцять п'ять років. Вона залишила і книгу спогадів про чоловіка – "Моє життя з Олександром Архипенком".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Сорвано наступление россиян на Сумщине - Сырский
Корреспондент
2025-04-21T15:39:25Z
Компенсация расходов на коммунальные услуги: украинцы могут получить новую помощь
Знай
2025-04-21T16:12:03Z
ГУР будет получать спутниковые данные от Японии
Корреспондент
2025-04-21T16:09:19Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T15:55:04Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Без вступления в НАТО и с потерей Крыма: о чем говорят новые пункты "мирного плана" Трампа
Comments UA
2025-04-21T14:33:12Z
США передали Украине план Трампа по завершению войны: WSJ раскрыл подробности
Хвиля
2025-04-21T16:03:54Z
Крым не будет признан российским: у Зеленского прокомментировали слухи о скандальном предложении США
Comments UA
2025-04-21T16:12:38Z
Трамп сказал, когда раскроет детали "мирного соглашения" между РФ и Украиной
Европейская правда
2025-04-21T16:06:45Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Сенатор требует отставки главы Пентагона на фоне утечек: Он угрожает нацбезопасности США
Лига
2025-04-21T14:31:54Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Шесть причин, почему на огороде нужно сеять календулу
Gazeta UA
2025-04-21T16:09:30Z
Полезнее овсянки: какую кашу стоит есть в утреннее время
Gazeta UA
2025-04-21T14:39:53Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Умерла заслуженная артистка Украины Изабелла Павлова-Рушковская
Факти ICTV
2025-04-21T15:36:34Z
Звезда "Квартала 95" Евгений Кошевой провоцировал скандал "паской" на голове - какая реакция/Комик нарвался на хейт и стал героем карикатуры
Апостроф
2025-04-21T15:33:56Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
В одном из СИЗО заключенных привязывали к постели и не кормили
Comments UA
2025-04-21T16:00:04Z
Во Франции совершены новые нападения на тюрьмы и их сотрудников
Корреспондент
2025-04-21T14:48:57Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Саратове после взрывов загорелся аэродром - СМИ
Корреспондент
2025-04-12T18:42:33Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Прогноз погоды в Запорожье на 22 апреля: метеорологи предупредили о резких изменениях
Политека
2025-04-21T16:00:07Z
Хаотично и без плана: в Крыму оккупанты активно перемещают технику и средства ПВО
Факти ICTV
2025-04-21T15:49:38Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Гороскоп на вторник 22 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-21T15:30:41Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Как подобрать цвет дивана для гостиной: удачные комбинации
Gazeta UA
2025-04-21T14:36:58Z
Как приготовить скандинавскую рыбную уху по рецепту шеф-повара
Gazeta UA
2025-04-21T14:24:26Z
Гороскоп на 22 апреля: Весам нужно расслабиться, а Козерогов ждут приключения
Telegraf
2025-04-21T14:09:38Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Евро-2025 по тяжелой атлетике: Кисиль и Бородина выбороли три медали
Корреспондент
2025-04-21T15:42:54Z
Гарсия выразил желание провести повторное сражение с Хейни
Корреспондент
2025-04-21T15:42:15Z
Не хочу предполагать: тренер Барселоны оценил состояние Левандовски
Корреспондент
2025-04-21T15:27:18Z
Милан принял решение относительно будущего Консейсана
Корреспондент
2025-04-21T14:57:34Z
Калинина снялась с турнира WTA 1000 в Мадриде
Корреспондент
2025-04-21T14:43:22Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Украина импортирует 98% дронов из Китая
Корреспондент
2025-04-21T16:00:37Z
Повышение налогов в 2025 году: в Минфине рассказали, что ждет украинцев
Знай
2025-04-21T15:30:56Z
Европа готовится закрыть небо над Украиной: стали известны важные подробности
Comments UA
2025-04-21T15:27:47Z
В России ухудшили прогноз по ценам на нефть
Корреспондент
2025-04-21T15:18:12Z
Работал всю жизнь, а пенсии хватит только на хлеб: после индексации украинцы беднеют
Знай
2025-04-21T14:30:57Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Вперед, в ловушку: Истерика в соцсетях как оружие
Лига
2025-04-21T16:06:43Z
Уряд змінив правила для проєктів із значними інвестиціями
AgroNews
2025-04-21T15:15:06Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Формула-1: личный зачет пилотов в 2025 году
Корреспондент
2025-04-21T11:45:19Z
Водитель-читер из Львова использовал смарт-очки Meta Ray-Ban, чтобы сдать экзамен на права
ITC
2025-04-21T09:13:26Z
Как провести чернение шин на авто с помощью одного дешевого средства
Gazeta UA
2025-04-21T08:54:00Z
В Украине появился недорогой итальянский кроссовер с нестандартным дизайном
Фокус
2025-04-21T07:42:23Z
Гран-при Саудовской Аравии: 24-летний гонщик Макларен Пиастри - первый
Корреспондент
2025-04-20T22:03:32Z
10 японских авто, ставших хитами на рынке подержанных машин
UAToday
2025-04-20T14:03:58Z
Эксклюзив за $7,5 миллиона: на аукцион выставили Ferrari знаменитого кутюрье
Фокус
2025-04-20T10:57:10Z