MY.UAНовини
Художник і скульптор Олександр Архипенко: будучи американським громадянином, у всіх анкетах у графі національність писав: українець
Художник і скульптор Олександр Архипенко: будучи американським громадянином, у всіх анкетах у графі національність писав: українець

Художник і скульптор Олександр Архипенко: будучи американським громадянином, у всіх анкетах у графі національність писав: українець

Олександра Архипенка називають одним із найбільших представників кубізму у жанрі скульптури. За життя його творчість викликала суперечливі оцінки як у мистецтвознавців, так і в публіки, але час усе розставив на свої місця, і в наш час значний внесок, який він зробив у світову культуру, сумнівів ні в кого не викликає.

Сьогодні твори Архипенка зберігаються у музеях Європи, США, Ізраїлю та його рідної України. В Оболонському районі Києва є вулиця Архипенка, а у 2017 році Національний банк України випустив пам'ятну медаль його імені номіналом у дві гривні. Сам скульптор вважав, що своїм даром він завдячує землі, де народився. В інтерв'ю, даному незадовго до смерті, Архипенко сказав, що саме українське сонце запалило в ньому почуття туги через щось невідоме, чого він і сам не розуміє.

Місце народження – Київський університет

Олександр Порфирович Архипенко народився у травні 1887 року в Києві, або, як він сам завжди жартував, у Київському університеті, де служив механіком його батько Порфирій Антонович. Не дивно, що хлопець хотів піти його стопами і не тільки тягнувся до техніки, а й непогано в ній розбирався. Сашко зробив перший крок на цьому шляху, вступивши до реального училища Валькера, але потяг до мистецтва пересилив – у 1902 році він перейшов на навчання до Київського художнього училища. Можливо, таке рішення також визначили гени – дід Архипенка був художником-іконописцем. Але не варто заперечувати і властивий самому майбутньому скульптору дар у вигляді вміння бачити те, на що не звертають уваги інші. Його яскраво ілюструє історія з двома парними вазами, які купили та поставили поряд на камінну полицю його батьки. Уважно розглядаючи придбання, Сашко звернув увагу на те, що проміжок між ними теж скидається на вазу – третю, невидиму недосвідченому оку, але все-таки існуючу – нехай і в його уяві. Так народилося його розуміння порожнечі як неіснуючої форми, що в майбутньому справило великий вплив на всю творчість скульптора.

Київ – Париж

Але це буде набагато пізніше, поки Архипенко щоранку вирушав на заняття в художнє училище, яке, треба визнати, не виправдало його очікувань. Йому – втім, як і багатьом його однокурсникам – консервативне навчання здавалося відверто нудним, йому хотілося нових, сучасних викладів матеріалу та здобуття навичок. Саме з такими вимогами студенти – на хвилі революційних настроїв 1905 року – і вийшли на страйк. Керівництво училища не стало розбиратися в причинах того, що сталося, і найактивніших протестувальників, включно з Архипенком, відрахували з навчального закладу. Олександр переїхав до Москви, де вступив до Московського училища живопису, але воно, на його погляд, мало чим відрізнялося від Київського – той самий консерватизм та академічність, а отже, нудьга. Майбутній скульптор вирішив, що вистачить із нього експериментів із навчальними закладами на батьківщині, потрібно вирушати до столиці мистецтв – Парижа.

"Скульптоживопис"

Тут Архипенко прибився до колонії художників "Вулик" ("La Ruche"), де вже жили й працювали інші художники з України – Натан Альтман, Соня Делоне, Володимир Баранов-Россіне. За шість років, які він провів там, Олександр не тільки ретельно вивчив світову культуру, ледь не щодня відвідуючи Лувр і проводячи багато годин у його залах, а й визначився із власним стилем, назвавши його "скульптоживописом". Його суть полягала в тому, що свої скульптури він не ліпив і не висікав із каменю, а створював їх, об'єднуючи в одне ціле різні елементи, що іноді здавались непоєднуваними, додаючи до них зовсім несподівані речі – наприклад, власну фотографію, яка була своєрідним авторським підписом.

Перші виставки

У паризьких богемних колах до Архипенка поставилися неоднозначно: одні – як Гійом Аполлінер – вітали його творчість, інші – категорично заперечували, але інтерес до нього був величезний, тому, починаючи з 1910 року, він – поряд з Олександрою Екстер, Казимиром Малевичем, Сонею Делоне й іншими – вже брав участь у мистецьких виставках. Перша персональна виставка Архипенка відбулася у 1912 році у німецькому Хагені – у Музеї Карла Ернета Остхауза. У 1913 році творіння скульптора вперше побачили в Америці – на знаменитій Арсенальній виставці, що відбулася у Нью-Йорку. Звиклих до реалістичного мистецтва відвідувачів так обурили експонати в стилі європейського авангарду, які були представлені на ній, що вони масово писали скарги в усі інстанції, вимагаючи негайно її закрити.

З того часу кожне подання публіці робіт Архипенка викликало справжній скандал, але треба визнати, що на них він непогано заробляв. У 1920 році виставлені на Венеціанському бієнале скульптури Архипенка викликали такий негативний резонанс, що італійський кардинал П'єтро де Фонтене заборонив парафіянам відвідувати виставку. Але – оскільки заборонений плід завжди солодкий – вони знехтували його застереженням, а продаж робіт Олександра різко зріс.

Щасливий і переломний 1921-й

1921 рік став знаковим для Архипенка – як у професії, так і в особистому житті. Він відкрив у Берліні власну школу, в якій не було відбою від охочих вчитися – скульптор на той час став не тільки відомим, але й модним. Другим – не менш, а можливо й більш важливим – кроком Архипенка, якому було вже за тридцять, стало його одруження з німецькою скульпторкою Анжелікою Бруно-Шміц, з якою його об'єднували не лише почуття, а й спільний світогляд. Проте на той час Олександр Порфирович уже відчув, що його ідеї є надто передовими та авангардними для Німеччини. Його твори, які він створював із не найтрадиційніших для скульптора матеріалів – скла, металу, дерева і навіть фанери, – не знаходили відгуку в місцевих поціновувачів мистецтва, й Архипенко вирішив переїхати туди, де, як він сподівався, його прогресивність гідно оцінять – в Америку.

"Рухливий живопис" і світлові скульптури

За океаном Архипенко запатентував один із найважливіших своїх винаходів – так званий рухливий живопис, що являв собою конструкцію з кольорових смуг, які, рухаючись, у момент зупинки складалися у різноманітні картини. Здавалося б, чудова ідея для рекламних стендів, але суспільство того часу не доросло до перспективної ідеї – лише один американський універмаг використав "рухливий живопис", яким у наші дні нікого не здивуєш, у своїх вітринах. Ще один винахід Архипенка – світлові скульптури – також випередив час, у який були створені, майже на сто років – у наші дні їх не використовує лише лінивий. Великих грошей Олександр Порфирович в Америці не заробив, але продовжив розпочату ще в Німеччині кар'єру викладача у створених ним художніх школах у Вудстоку та Лос-Анджелесі, а також в інституті мистецтва та дизайну Чикаго.

Успіх українського павільйону

1933 року Архипенко, який ніколи не забував, звідки родом (навіть набувши американського громадянства, він у всіх анкетах у графі національність писав: українець), взяв участь у Всесвітній виставці "Століття прогресу". Його роботи було представлено в організованому діаспорою українському павільйоні. Твори Архипенка виставили в окремій кімнаті: 85 експонатів страховики оцінили у значну на той час суму – 25 тисяч доларів. Найімовірніше, саме з цієї причини експозиція Архипенка виявилася найвідвідуванішою: публіка хотіла подивитися на скульптури, які, бувши створеними буквально з непридатних матеріалів, коштують так дорого.

Працював до останнього дня

В останні роки Олександр Порфирович захопився створенням пам'ятників – працював над проєктами монументів князю Володимиру, Івану Франку, Тарасу Шевченку та цареві Соломонові, який закінчив незадовго до своєї смерті, – його було встановлено на території Пенсільванського університету через чотири роки після його смерті, у 1968 році. Олександр Архипенко працював до останнього дня – у буквальному значенні цього слова: він пішов із життя 25 лютого 1964 року у своїй нью-йоркській майстерні. Його будинком-музеєм, колекцією та архівом довгий час займалася друга дружина – його колишня студентка Френсіс Архипенко-Грей, яка була молодшою за Олександра Порфировича на двадцять п'ять років. Вона залишила і книгу спогадів про чоловіка – "Моє життя з Олександром Архипенком".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Солдаты все чаще попадают в окружение: кто должен понести наказание
Comments UA
2024-11-21T20:09:57Z
Почему графики отключений света постоянно меняются: в YASNO объяснили
TSN
2024-11-21T23:27:37Z
РФ активизировались на Харьковщине: где атакует враг
Comments UA
2024-11-21T22:39:04Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T22:48:41Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Охранник посольства США в Норвегии шпионил в пользу РФ - СМИ
Корреспондент
2024-11-22T00:48:01Z
Мы открыты к дипломатии, но к честной, с сильной позицией - Украина в ОБСЕ
ZN UA
2024-11-22T00:32:20Z
Новый масштаб. Удар РФ межконтинентальной ракетой
Корреспондент
2024-11-21T22:30:11Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
"Не замечаете?": Александру Зарицкую из "Kazka" заподозрили в беременности
Знай
2024-11-21T20:54:52Z
Человек-паук и Веном могут встретиться в «Человеке-пауке 4»
GameMag
2024-11-21T19:48:59Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Активность на Солнце: прогноз магнитных бурь на 22 ноября
Comments UA
2024-11-21T22:00:13Z
Эффект ботокса: 3 продукта, которые помогут вам выглядеть моложе
Фокус
2024-11-21T21:30:39Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
В условиях войны децентрализованная генерация более устойчива, чем традиционная – гендиректор ДТЭК Тимченко для Associated Press
Апостроф
2024-11-21T21:24:37Z
Сезон мандаринов: эксперты объяснили, когда ждать подорожания
Политека
2024-11-21T21:00:27Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Знаменитый футболист признался, что хотел бы получить "Золотой мяч" 2020 года
ZN UA
2024-11-21T23:33:56Z
Украинские волейболисты не вернулись домой после игр в Бельгии, — СМИ
Фокус
2024-11-21T17:51:02Z
После еврокубкового матча в Украину не вернулись волейболисты
Comments UA
2024-11-21T16:10:36Z
Михайлюк назвал фаворитов на победу в НБА
Корреспондент
2024-11-21T16:07:54Z
Украинская Премьер-лига: результаты всех матчей 14-го тура, видео голов
ZN UA
2024-11-21T14:02:52Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Классическая "Мимоза": как приготовить любимый салат для праздника
Comments UA
2024-11-22T00:12:21Z
Самые богатые знаки зодиака: кто прирожденный накапливать богатство
Comments UA
2024-11-21T23:36:20Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
В Индии верующие пили "святую воду" из кондиционера, а потом обвинили храм во лжи: что произошло
Фокус
2024-11-22T00:00:55Z
Молдова закупит радары для обнаружения и уничтожения БпЛА
Корреспондент
2024-11-22T00:00:53Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Экспредседателю Хмельницкой МСЭК снизили залог на 200 млн грн
Корреспондент
2024-11-21T23:18:21Z
Мужчина избил ТЦКшника по дороге в ВЛК и скрылся: его объявили в розыск
Политека
2024-11-21T19:27:08Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Удар РФ по Днепру и области: в ОВА уточнили данные о пострадавших
Апостроф
2024-11-21T19:00:48Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Black Myth: Wukong — игра года: Объявлены победители Golden Joystick Awards 2024
GameMag
2024-11-22T00:48:06Z
Avowed будет работать «как минимум» при 30 FPS на Xbox Series X
GameMag
2024-11-21T22:13:22Z
CD Projekt RED не планирует выпускать патч для Cyberpunk 2077 на PlayStation 5 Pro — названа причина
GameMag
2024-11-21T21:48:34Z
Под юбку не заглядывать: Кроссовер Stellar Blade с NieR: Automata добавил в игру забавную деталь
GameMag
2024-11-21T20:36:11Z
В прибрежной пещере неандертальцев обнаружили 60-тысячелетнюю печь для изготовления клея
UAToday
2024-11-21T20:03:44Z
"Царь умрет, нация падет": ученые расшифровали мрачные предсказания на 4000-летних вавилонских табличках
Фокус
2024-11-21T19:12:59Z
Ужасное исследование точно спрогнозировало, сколько людей погибнет из-за изменения климата к 2100 году
TSN
2024-11-21T19:09:24Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z
Культовый американский спорткар 70-х за $500000 простоял более 40 лет на складе
Фокус
2024-11-21T07:45:35Z
Не генератор, а электромобиль: как lifecell собирается решать проблемы во время длительных обесточений
Знай
2024-11-21T04:51:56Z
Нулевая толерантность к нарушителям: в новых ПДД для водителей авто и скутеров штрафы увеличены в разы
Новости Украины
2024-11-20T20:21:40Z