15 червня у Люцерні стартував Саміт миру, за результатами якого має бути схвалене спільне комюніке щодо завершення війни в Україні. Передбачається, що в ньому держави світу висловлять одностайність щодо трьох позицій.
Згода по трьох пунктах
Відповідно до інформації Reuters, країни, які підтримують підсумкову декларацію, висловлять спільне бачення щодо наступних важливих аспектів:
- Неприпустимість використання ядерної зброї у війні в Україні. Українські атомні електростанції та установки, зокрема Запорізька АЕС, повинні працювати безпечно під повним суверенним контролем України і наглядом МАГАТЕ.
- Вільне, повне та безпечне торгове судноплавство, а також доступ до морських портів Чорного та Азовського морів є критично важливими. Продовольчу безпеку жодним чином не можна використовувати як зброю. Українська сільськогосподарська продукція має безпечно та вільно постачатися третім країнам.
- Усі військовополонені мають бути звільнені шляхом обміну "всіх на всіх", а усі депортовані та незаконно переміщені українські діти, а також інші цивільні особи, яких незаконно затримали, мають бути повернуті в Україну.
Також у тексті йдеться, що досягнути миру можна лише за участі в діалозі усіх сторін протистояння. Тому у майбутньому планується залучення обох сторін конфліктудля забезпечення і виконання вищезгаданих пунктів.
Зазначається, що статут ООН, який передбачає повагу до територіальної цілісності та суверенітету всіх держав, має слугувати основою для досягнення всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні.