Війна Росії проти України продовжує викликати масштабні людські страждання та руйнування, а також створює глобальні ризики та кризи. Про це йдеться у проєкті підсумкового комюніке Саміту миру, опублікованого агентством Reuters.
У документі учасники форуму підтверджують свою відданість відмові від загрози чи застосування сили проти територіальної цілісності, чи політичної незалежності всіх держав, включаючи Україну, у межах їх міжнародно визнаних кордонів. У проєкті наголошується, що українські атомні електростанції, включаючи Запорізьку АЕС, мають повністю контролюватись Києвом, а будь-яка загроза чи застосування ядерної зброї в умовах війни, що триває проти України, є неприпустимим.
Проєкт також наголошує на необхідності забезпечення вільного комерційного судноплавства в Чорному та Азовському морях, оскільки глобальна продовольча безпека залежить від стабільного виробництва та постачання продовольства. Там зазначається, що атаки на торгові судна, цивільні порти та портову інфраструктуру неприпустимі - українські продукти мають безпечно та вільно постачатись країнам-споживачам.
- Продовольча безпека не повинна використовуватись як зброя, - зазначено в документі.
Крім того, у проєкті наголошується на необхідності звільнення всіх військовополонених та повернення інших незаконно затриманих цивільних осіб на батьківщину. Документ також засуджує будь-які загрози застосування ядерної зброї або її використання у контексті конфлікту в Україні.
- Досягнення світу потребує участі та діалогу між усіма сторонами. Тому ми вирішили зробити конкретні кроки у вищезгаданих областях із подальшим залученням представників усіх сторін, - наголосили учасники саміту.
- 15 червня у Швейцарії стартував Глобальний саміт миру щодо України. У заході бере участь 101 країна та міжнародна організація. Росію на перший саміт не запросили.
- Президент Сполучених Штатів Камала Харріс оголосила про новий пакет допомоги. Вашингтон спрямує Києву 1,5 мільярда доларів для підтримки енергетичного сектору.