MY.UAНовини
Провайдери з Сумщини: Робота на прикордонні, пошкодження мережі, проблеми з бронюванням співробітників
Провайдери з Сумщини: Робота на прикордонні, пошкодження мережі, проблеми з бронюванням співробітників

Провайдери з Сумщини: Робота на прикордонні, пошкодження мережі, проблеми з бронюванням співробітників

Малим і середнім підприємствам важко втримати людей, які підлягають мобілізації, а для отримання статусу критично важливого підприємства потрібно змінити організаційно-правову форму.

У Сумській області працює понад 20 провайдерів. Деякі з них надають послуги абонентам та українським військовим на самому прикордонні, де навіть не ловить мобільний зв’язок. Мережі провайдерів зазнають обстрілів, співробітників мобілізують. Про те, як у цих умовах вести бізнес, «Детектору медіа» розказали очільник місцевого провайдера ФОП Сергій Пімоненко, власник групи компаній (ФОП і ТОВ «Сім-Телеком») Сергій Остапенко та інженер «Сім-Телеком» Роман Корнієнко.

«Детектор медіа» продовжує розповідати про роботу місцевих провайдерів. Читайте також матеріали про роботу провайдерів із Краматорська, інших прикордонних територій і загалом на третій рік великої війни. «ДМ» спілкувався з сумськими провайдерами на конференції NOGUA, яка пройшла 4–6 червня у Львові.

— Ви працюєте на прикордонних територіях. У яких умовах доводиться працювати після початку повномасштабного вторгнення?

Сергій Пімоненко: 24 лютого 2022 року розпочалося вторгнення — і військові колони з’явились у населеному пункті Хотінь о 9-й ранку. Місто потрапило в окупацію, у якій ми перебували півтора місяця. Тоді ми одні з перших зрозуміли, що таке блекаут. На сороковій підстанції після ракетного удару було знищене електропостачання для всієї Сумської області. Але завдяки енергетикам це вдалося відновити за кілька діб.

Сергій Пімоненко

Сергій Остапенко: Ми зрозуміли, що почалося вторгнення, і першою справою, яку ми зробили — вимкнули тарифікацію своїх послуг. Усі, хто вже був фізично підключений до нашої мережі, — залишався на зв’язку. Реєстрація нових користувачів була заборонена, щоб ворог не зміг користуватися нашою мережею. Це дало нашим користувачам безперешкодно телефонувати своїм родичам, друзям і підтримувати один одного.

— Скільки в області працює місцевих операторів?

Сергій Пімоненко: Близько 22 компаній. Ми об’єднались і весь час окупації підтримували зв’язок, він не зникав.

Сергій Остапенко: Великі компанії «Київстар», «Воля», «Тріолан» до нас не доєдналися.

Сергій Пімоненко: Взаємодопомогою займалися саме компанії середнього бізнесу. Почалися бойові дії у Чернігівській і Харківській областях. Були знищені аплінки, якими інтернет надходив у Суми. Після знищення цих ліній зв’язку залишився один робочий магістрал «Євротранстелеком» (працює по всій Україні). Він надавав послуги оператору «Сумські телекомсистеми». Керівник цієї компанії поділив інтернет між усіма провайдерами міста. Бо інакше б жодного зв’язку у той час не було. «Київстар» не працював місяць, «Воля» теж під час окупації не надавала свої послуги. А ми продовжували працювати. І люди, перебуваючи в окупації, мали зв’язок. Звісно, його якість була гіршою. Але люди могли спілкуватися з близькими, отримувати інформацію.

— І ви тоді надавали інтернет для людей безплатно?

Сергій Остапенко: Так. Ми не вимикали зв’язок користувачам, якщо відсутня оплата за наші послуги. Певна кількість користувачів продовжувала сплачувати за послуги. Велика їм за це подяка.

Сергій Пімоненко: Ми побудували мережу з наших абонентів і надавали інформацію про підрозділи ворога, де вони перебувають.

Сергій Остапенко: Російські війська спинились у селах довкола Сум. Саме там, де ми надаємо послуги. Як нам потім сказали люди, «гроші не є вирішальними в житті! Дякуємо вам, що зв’язок був і ви не вимикали його через відсутність оплати». Таким чином наші користувачі передавали інформацію про переміщення ворога. Зв’язок був — була й інформація про переміщення ворога в реальному часі.

— У яких умовах ви працюєте зараз? Скільки у вас співробітників? Чи доводиться виїжджати в небезпечні зони для роботи?

Сергій Остапенко: У нас дві бригади аварійних інженерів, які обслуговують до 5 тисяч домоволодінь. У кожній бригаді дві людини. Ми працюємо в 30-кілометровій зоні. Після деокупації ми почали співпрацювати з Силами спеціальних операцій і підрозділами ЗСУ. Ми забезпечили зв’язком усі військові частини, військові формування та надаємо зв’язок військовим, які тимчасово перебувають на території надання наших послуг. Все власним коштом і безплатно. Ми працюємо там, де мобільний зв’язок або відсутній, або заглушений засобами РЕБ. Основною проблемою на сьогодні є пересування за містом. Усі шляхи йдуть через блокпости, а ми не можемо отримати статус критичної інфраструктури та забронювати наших співробітників, які забезпечують зв’язком критичну інфраструктуру за містом, населення та військових.

Сергій Пімоненко: У мене раніше працювало шестеро людей, залишилося троє. Також обслуговуємо близько 5 тисяч абонентів і надаємо послуги ЗСУ. Ми надаємо послуги у Сумській, Садівській, Хотінській, Миколаївській ОТГ, населені пункти останніх входять до 5-кілометрової прикордонної зони. Вони перебувають під постійним ураженням ворога. Обстріли постійні. Наприклад, минулого тижня було пошкоджено лінію, яка надавала інтернет для частини цих прикордонних населених пунктів. Місцевих жителів у прикордонні залишилося 15% від нашої абонентської бази. І абонплата не покриває витрат на ремонт мережі. Тримаємо зв’язок, бо надаємо послуги для різноманітних військових підрозділів. Ми надаємо безплатно підключення та послуги. Працюють засоби радіоелектронної боротьби, які не дозволяють використовувати мобільний зв’язок. Великі оператори не відновлюють зв’язок там, де пошкоджені мережі на самому кордоні.

 

— На які кошти існує ваш бізнес? Адже пошкодження постійні, прибутків від абонентів мало. Ви берете гранти, допомогу донорів тощо?

Сергій Остапенко: Ми все підтримуємо своїм коштом, але найдорогоцінніше в нас — це наші співробітники. Без них ми не зможемо забезпечувати зв’язком наших користувачів. У 2024 році отримали грант від Німеччини.

Сергій Пімоненко: Ми маємо збитки понад мільйон гривень. Я обслуговую «нуль», ту територію, яка безпосередньо контактує з ворогом. Наш девіз — інтернет в окопи.

Сергій Остапенко: А у нас друга лінія. Ситуація більш спокійна, але шахеди прилітають постійно. З початком повномасштабної війни у нас фіксується збільшення кількості штучних аварій, навмисних пошкоджень магістральних ліній, атак на сервери.

Сергій Пімоненко: Ми знаємо, що таке міні поля, як викликати саперів, як тікати від дронів. Один я грант отримав. Дякую німецькому уряду, який нам надав 10 тисяч євро грантової допомоги. Хоча втрати наші — більш як 40 тисяч євро. Але грант прийшов дуже вчасно і ми змогли відновити пошкодження. Від нашого уряду ми не отримували допомогу.

— Чи маєте ви можливість втримати бізнес? Якщо так, то завдяки чому? І чи є загроза закриття?

Сергій Пімоненко: Так, можливість втримати бізнес існує, для цього необхідно залишити наявних співробітників у аварійно-відновлювальних бригадах і взяти на роботу ще трьох. Для цього необхідно бронювання й отримання статусу критичної інфраструктури.

Сергій Остапенко: Конкуренція на ринку телекомунікацій дуже велика. Бізнес тримається на патріотизмі співробітників. Ми віримо у свою роботу, в те, що ми робимо дуже важливе для людей і військових.

— Які проблеми ви зараз маєте з бронюванням співробітників?

Сергій Пімоненко: Для того, щоб забронювати співробітників, я змінюю організаційно-правову форму ведення господарської діяльності з ФОП на ТОВ. Тому що співробітників ФОПа не можна забронювати. Але поки триває ця реорганізація — мої спеціалісти можуть отримати повістки. А без працівників не буде інтернету на прикордонних територіях.

Роман Корнієнко: На прифронтовій території питання бронювання дуже болюче. У нашій групі компаній (у складі ТОВ і ФОП) залишилося троє працівників із тих, які їздять на відновлення пошкодженої мережі. Одна людина не може їхати на відновлення, тому що вона, виходячи з правил безпеки й технічного нагляду, не має права одна працювати в охоронній зоні. Тому, виходить, що у нас зараз є лише одна повноцінна бригада, яка може виїжджати. Час на відновлення пошкоджень мережі збільшився. А якщо закінчаться люди, які виконують аварійно-відновлювальні роботи, то на пошкодження мережі ніхто не приїде.

— Ви надаєте послуги військовим, але не маєте з ними договору? Бо за наявності договору ви б могли отримати бронювання напряму від Генштабу.

Роман Корнієнко: У нас немає договору з міністерством оборони напряму. Є прохання у письмовій формі допомогти з доступом до мережі. Ми допомагаємо всім військовим, які просять нашої допомоги, безплатно. Навіть під час конференції ми отримали інформацію про пошкодження мережі. Але наші співробітники не можуть доїхати на місце пошкодження, бо там стоїть ТЦК. Можливо, є усні домовленості між ТЦК та військовими. Але ми в такій ситуації, що про усні домовленості нам ніхто не вірить. Торік мобілізували нашого співробітника. Ми знайшли нового. Але це було важко. Бо знайти кваліфікованого працівника у прифронтовій зоні, який буде готовий їздити на відновлення мереж, практично неможливо.

— Скільки часу потрібно, щоб підготувати й навчити співробітника?

Роман Корнієнко: Ми готували людину з нуля. І на це пішло два роки. Інтернет-мережі — це ж не мавпяча робота. Людина має розуміти, діяти креативно, розуміти процеси. А якщо людина раніше не працювала у цій сфері, то це займає багато часу.

— Що потрібно, щоб забронювати співробітника оператора інтернету?

Роман Корнієнко: Насамперед нам потрібно отримати підтвердження приналежності до критичної інфраструктури. Підприємство повинно відповідати певній кількості критеріїв, за якими його визнають критично важливим. Ми подавали документи і як провайдер телекомунікаційних послуг ми відповідаємо всім необхідним критеріям, але не відповідаємо за рівнем середньої зарплати в області. Тож критично важливими нас не визнали. Бронювати своїх співробітників ми не можемо. На третій квартал ми будемо збільшувати зарплату, щоб відповідати критеріям. Після цього будемо ще раз подавати документи. І в разі визнання будемо мати змогу подавати списки бронювання. У середньому чекати від чотирьох до шести місяців. Цього часу в нас нема.

Сергій Пімоненко: Для моєї компанії алгоритм наступний: зміна організаційно-правової форми з ФОП на ТОВ, отримання статусу підприємства критичної інфраструктури, бронювання працівників — це все займе близько шести місяців у кращому випадку.

— Що може допомогти таким провайдерам як ваші компанії отримати бронювання?

Сергій Пімоненко: Юридичний супровід для скорочення часу для отримання статусу критичності, допомога від місцевої військової адміністрації в питаннях бронювання співробітників на місцевому рівні.

Сергій Остапенко: Допомога на місцевому рівні від ОВА та розуміння важливості маленьких компаній, таких як ми. Всі наголошують на мобільних операторах і великих гравцях на ринку, але, як показує практика, — «цифровий фронт» тримаємо ми.

Колаж: Микола Шиманський, Детектор медіа. Фото надані провайдерами Сумської області

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В NASA обнародовали новый план спасения астронавтов, застрявших на МКС
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:35Z
"Беларускі Гаюн" прекратил работу из-за взлома чат-бота и похищения данных пользователей
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:26Z
Как защитить телефон от хакеров: советы экспертов по безопасности
Политека
2025-02-08T08:00:29Z
Профильные ассоциации посчитали закон о регулировании видеоигр в России невыполнимым
GameMag
2025-02-08T07:31:20Z
Магнитная буря 8 февраля: какая ее мощность
TSN
2025-02-08T05:18:14Z
Земля внезапно остановилась: ужасные последствия, которые мы не пережили бы, ученые раскрыли секрет
Знай
2025-02-08T03:51:17Z
Майкл Джексон живой: в сети завирусилось уникальное видео
Политека
2025-02-08T03:00:02Z
Таинственные радиационные кольца заметили вокруг Земли после мощной магнитной бури
Telegraf
2025-02-07T22:39:28Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 8-9 февраля
UAToday
2025-02-07T20:48:51Z
Панацея или миф: укрепляет ли лимонная вода наше здоровье, рассказали ученые
Фокус
2025-02-08T08:21:41Z
Раки, Девы и Близнецы: знаки, которым точно повезет до конца февраля 2025
Фокус
2025-02-08T08:12:14Z
Покупка недвижимости в Таиланде: нюансы и особенности приобретения
Gazeta UA
2025-02-08T08:09:21Z
Романтический ужин дома: блюда, которые стоит приготовить вдвоем
Marie Claire
2025-02-08T08:01:17Z
Гости попросят рецепт: как приготовить жареное мясо с секретной специей
Telegraf
2025-02-08T07:12:14Z
Золотистые и сочные: домашние мясные пирожки, которые захочется готовить снова и снова
Знай
2025-02-08T05:51:15Z
Худшие месяцы в 2025 году для Водолеев: когда жизнь пойдет кувырком
Comments UA
2025-02-08T00:33:05Z
Переложите одну спичку за 11 секунд, чтобы исправить равенство: интересная головоломка
TSN
2025-02-07T22:48:27Z
Пять знаков Зодиака, чьи прогнозы часто сбываются
Gazeta UA
2025-02-07T22:36:48Z
В РФ ночью прогремели многочисленные взрывы, что известно об атаке
Telegraf
2025-02-08T08:25:48Z
В Запорожье подростки убили собаку ради селфи, а потом сожгли ее
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:39Z
На Буковине во время прохождения ВВК в ТЦК скончался мужчина, - Нацполиция
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:36Z
Суд приговорил к 6 годам тюрьмы парней, изнасиловавших школьницу на Закарпатье
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:12Z
Во Львове троллейбус на остановке сбил женщину - пострадавшая умерла
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:02Z
В ОГА рассказали о последствиях российской атаки на Херсон
TSN
2025-02-08T07:36:41Z
В Киеве подростки избили юношу цепью
Корреспондент
2025-02-08T05:48:58Z
Россияне в Сумах попали беспилотником в дом: детали
Comments UA
2025-02-08T05:48:48Z
На Хмельнитчине дважды с начала суток гремели взрывы
TSN
2025-02-08T05:18:20Z
Владимир Кличко объяснил, почему начал заниматься боксом
Корреспондент
2025-02-08T05:48:44Z
Вечный злодей-сердцеед и красавица с родословной: непростая история любви Андре Агасси и Штеффи Граф
Marie Claire
2025-02-07T19:01:18Z
Станкевич выиграл первую за три года медаль на этапе Кубка мира по фехтован
Корреспондент
2025-02-07T19:00:12Z
"Шахтер" оформил первый зимний трансфер
ZN UA
2025-02-07T18:25:44Z
Чисора - Валлин: букмекеры не верят в успех друга Усика
Telegraf
2025-02-07T15:33:19Z
Экс-игрока Милана уволили с должности тренера и восстановили в тот же день
Корреспондент
2025-02-07T15:21:49Z
Мужская сборная Украины по биатлону объявила состав на чемпионат мира-2025
TSN
2025-02-07T13:36:31Z
Наставник Ливерпуля высказался о шансах на исторический квадрупл
Корреспондент
2025-02-07T13:33:31Z
Легенда "Реала" и сборной Испании Серхио Рамос нашел новый клуб
TSN
2025-02-07T13:24:25Z
Враг атаковал Киевщину дронами: что известно
TSN
2025-02-08T08:37:31Z
Киевский зоопарк приютил спасенную обезьянку
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:43Z
На одесское побережье выбросило более пяти тысяч медуз
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:33Z
Погода в Украине на выходные: ночью до 10 градусов мороза
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:19Z
В Крыму обнаружили новые выбросы мазута с затонувших в Черном море российских танкеров
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:13Z
Россияне опять использовали солдат КНДР для штурмов в Курской области и понесли потери, - Зеленский
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:10Z
На этой неделе вражеская ДРГ зашла на Сумщину, - ОВА
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:08Z
В ВСУ опровергли российский фейк о захвате Торецка - бои за город продолжаются
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:04Z
Зеленский подтвердил, что ВСУ начали новое наступление в Курской области РФ
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:01Z
Любимая, которая убивает людей: почему фильм "Компаньон" это лучшее, что ждет нас в феврале
Фокус
2025-02-08T08:30:27Z
Группа Kalush ответила на упреки из-за отказа сделать репост на сбор дрона
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:45Z
Актер и военный Максим Девизоров рассказал о причинах развода с женой
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:44Z
Режиссер и преподаватель Карпенко-Карого Михаил Ильенко объяснил, что не так с секс-скандалом вокруг вуза
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:43Z
Правительство разрешило Минкульту координировать политику в сфере кино
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:43Z
«Парфенопа» Соррентино: неприкрытая тайна женской красоты, как признание в люби Неаполю
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:33Z
Hulu покажет документалку об убитой на съемках фильма "Ржавчина" украинке Галине Хатчинс
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:30Z
Премьеры недели: обновленный "Скандал" от Тины Кароль и TikTok-хит Степана Гиги
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:25Z
Нацотбор на «Евровидение-2025»: где смотреть, как голосовать и кто в фаворитах
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:10Z
Абитуриентам разрешат не сдавать НМТ: кто сможет стать студентом
Знай
2025-02-08T08:36:38Z
Сырский заявил, что 66% вражеской военной техники сейчас уничтожают именно дронщики
Известия Киев
2025-02-08T08:31:13Z
В ТЦК и воинских частях усилили охрану после серии подрывов
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:58Z
Украина получила Mirage 2000-5: самолет, способный пробить вражеское ПВО
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:57Z
Украинские пары стали чаще заключать брачные договоры, - Опендатабот
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:40Z
Правила пересечения границы для водителей, которые перевозят гумпомощь, изменились
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:34Z
Принц Швеции Карл Филипп и принцесса София в четвертый раз стали родителями
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:31Z
Кошку Карину забыли в поезде Киев-Кривой Рог - "Укрзалізниця" и волонтеры вернули ее домой
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:20Z
Студентки КНУКиМ обвинили Михаила Поплавского в домогательствах
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:18Z
С Днем стоматолога: короткие и красивые поздравления коллегам и родным
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:05Z
Этот тест обнаруживает сердечные заболевания на ранней стадии
Comments UA
2025-02-08T07:48:33Z
Топ видов рака, которые чаще всего возникают у женщин
Comments UA
2025-02-08T02:30:57Z
Опасные инфекции: как защититься от ВИЧ и гепатита во время медицинских и косметических процедур
ZN UA
2025-02-08T02:04:19Z
Салаты, которые помогут очистить организм от токсинов: топ рецептов
Comments UA
2025-02-08T01:39:03Z
Кого не мобилизуют из-за болезней желудка
Telegraf
2025-02-08T00:12:34Z
Большинство людей чистят зубы неправильно: к чему это приводит
Comments UA
2025-02-07T23:27:41Z
Не шоколад и не зефир: нутрициологи назвали самые полезные сладости, которые можно есть каждый день
TSN
2025-02-07T17:21:04Z
Повышают риск диабета в разы: ученые назвали напитки, приводящие к развитию болезни
Фокус
2025-02-07T15:51:32Z
Литва и Латвия отключились от российской энергосистемы
Европейская правда
2025-02-08T08:39:29Z
Разница более 45 гривен. Где сейчас можно купить самые дешевые яйца в Украине
Telegraf
2025-02-08T08:15:41Z
Кровавый СПГ: как выбить Россию с рынков ЕС
Знай
2025-02-08T07:36:19Z
Тарифы на доставку газа: готовиться ли к увеличению платежек в 2025 году
Знай
2025-02-08T07:21:29Z
Истек срок карты: Приватбанк находит отговорки, чтобы не выдавать новые - как действовать
Знай
2025-02-08T07:06:01Z
ЕС испугался торговой войны с Трампом: какое решение планирует принять
Comments UA
2025-02-08T07:00:27Z
Украинцам поступают огромные доначисления за газ: за что могут обязать уплатить 400 тысяч гривен
Политека
2025-02-08T06:27:18Z
Попенко раскрыл реальную прибыльность тарифов на электроэнергию: что скрывают цифры
Хвиля
2025-02-08T06:15:08Z
Курс валют на выходные, 8-9 февраля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-02-08T06:06:16Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Новейший спорткар BMW за $225 000 разбили во время журналистского тест-драйва
Фокус
2025-02-07T08:36:39Z
Украина подписала документ с НАТО
Gazeta UA
2025-02-08T08:36:14Z
Пентагон: Гегсет на "Рамштайне" подтвердит курс Трампа на дипломатическое завершение войны в Украине
Gazeta UA
2025-02-08T08:30:25Z
В ЦПД опровергли информацию о якобы запуске Россией второго "Орешника"
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:58Z
Трамп обвинил USAID в "коррупции" и призвал закрыть агентство
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:49Z
Украина нашла спонсоров для некоторых программ, финансировавшихся USAID
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:47Z
Трамп ввел санкции против суда, выдавшего ордер на арест Путина: что это значит
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:39Z
В США 37 нардепов поехали за свой счет для налаживания контактов, - Стефанчук
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:29Z
Кабмин назначил двух заместителей министра обороны
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:17Z
DOGE и его команда: молодые разрушители под предводительством Маска ломают США
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:12Z