MY.UAНовини
Революція в енергетиці: як працюють квантові батареї і коли зможуть живити гаджети
Революція в енергетиці: як працюють квантові батареї і коли зможуть живити гаджети

Революція в енергетиці: як працюють квантові батареї і коли зможуть живити гаджети

Науковці запевняють, що завдяки квантовому стану величезні акумулятори заряджатимуться тим швидше, чим вони більші, але можуть бути й досить маленькими, щоб поміститися в смартфоні або ноутбуці.

Групи вчених по всьому світу працюють над технологією квантових акумуляторів, які краще триматимуть заряд, ніж звичайні. Видання Gizmodo пояснило, як такі батареї працюватимуть і коли з'являться.

Старі та нові батареї

Акумулятори — це досить велика сфера технологій, що використовують хімічні реакції для виробництва і зберігання електричної енергії. У побутових моделях електрика з'являється завдяки потоку електронів у ланцюзі. Для цього людство більш ніж за 200 років використовувало різні елементи, здебільшого кислоти та метали, і досі продовжує експериментувати зі складом батарейок.

У 1859 році з'явився свинцево-кислотний акумулятор, перший зі свого роду, здатний перезаряджатися шляхом зміни напрямку струму в системі. Такі досі використовуються в автомобілях із двигунами внутрішнього згоряння, але в інших сферах застосовуються рідко через велику вагу.

Наприкінці 20-го століття з'явилися легкі, компактні та ємні літій-іонні батареї, в яких літій поєднується з різними металами та фосфатами, а також рідкими електролітами. Вони стали дуже популярними і зараз живлять майже всі мобільні гаджети. Заковика в тому, що вони використовують той самий принцип хімічної реакції, який не змінювався жодного разу за всю історію.

Чим корисна квантова фізика

Тепер же їм на зміну йде квантовий принцип. Якщо коротко, то є особливий квантовий стан, де частинки поводяться зовсім інакше, ніж у звичайному світі. Перейти або відправити щось у цей стан можна тільки за екстремальних умов, наприклад у вакуумі або за дуже низької температури. Тоді одна частинка може діяти як кілька різних речей одночасно.

Ще є таке явище, як квантова заплутаність, коли квантові частинки визначають характеристики одна одної. У квантових комп'ютерах це дає змогу кодувати інформацію і набагато швидше її обробляти, ніж на звичайних. Але щойно якесь значення стає визначеним, квантовий стан припиняється, а система переходить у звичайний.

Такий вигляд має квантова установка в лабораторії
Фото: The New York Times

Як представляють квантові батареї зараз

За відповідних умов квантовий стан зберігається досить довго. Якщо правила квантової механіки вдасться застосувати до батарей, то вони зможуть заряджатися за лічені хвилини й утримувати заряд сотні років.

Як і звичайні, квантові акумулятори зможуть зберігати енергію, але їхній принцип роботи буде зовсім іншим. На відміну від хімічних реакцій, які одночасно заряджають і витрачають накопичену енергію батареї, квантові батареї живляться завдяки квантовій заплутаності або поведінці, що тісніше пов'язують батарею і її джерело.

"Квантові батареї складаються з безлічі квантових осередків, які діють як одна велика квантова батарея. Проблема полягає в тому, як зберегти квантові властивості протягом тривалого часу", — пояснив Джу-Ен Гім, квантовий фізик із Сеульського національного університету в Південній Кореї.

Вченим необхідно вирішити одну велику проблему, щоб нові батареї могли використовувати всі: як підтримувати їх у крихкому стані заплутаності за межами лабораторій. Рішенням може стати надпровідник, що працює за кімнатної температури, але таких поки що не відкрили.

Деякі просування в цьому напрямку вже є. Група з п'яти вчених нещодавно вирішила спробувати щастя в квантових системах, виведених з рівноваги. Дослідники помітили на колоквіумі, що квантова заплутаність пов'язана з тим, наскільки швидко енергія може зберігатися в квантових системах багатьох тіл.

Цей висновок підштовхнув розглядати квантові системи як пристрої зберігання енергії. У 2018 році та сама команда змоделювала квантову батарею Діке з твердотілою архітектурою, а у 2022 році вона протестувала базову структуру квантової батареї в лабораторних умовах з використанням мішені, дзеркал і лазерних променів.

Наприкінці 2023 року інша група дослідників запропонувала систему, за допомогою якої квантові батареї могли б заряджатися в невизначеному причинно-наслідковому порядку (indefinite causal order або or ICO). Згідно з їхніми висновками, такі системи можуть перевершити традиційні протоколи зарядки батарей.

"Ми побачили величезний приріст як в енергії, запасеної в системі, так і в термічному ККД. І, як це не парадоксально, ми виявили дивовижний ефект взаємодії, зворотний до того, що ви могли очікувати: зарядний пристрій меншої потужності може забезпечити вищу енергію з більшою ефективністю, ніж зарядний пристрій порівняно більшої потужності, який використовує той самий пристрій", — розповів автор дослідження Юаньбо Чен із Токійського університету (Японія) під час конференції.

Важливо Квантові батареї стали в 4 рази ефективнішими: що придумали вчені і де вони їх застосують

Існують різні шляхи для реалізації такої футуристичної технології. Минулого місяця команда з Гданського університету та Університету Калгарі запропонувала квантову систему зарядки акумулятора, яка максимізує кількість енергії, збереженої в батареї, водночас мінімізуючи кількість енергії, що розсіюється (або втрачається) в процесі зарядки. Вона вирішила з'єднати квантову батарею і зарядний пристрій до неї одним резервуаром для підвищення ефективності передачі енергії. За оцінками команди, завдяки новому процесу зарядки акумулятор може зберігати вчетверо більше енергії, ніж при використанні звичайного зарядного пристрою.

За словами фізика Джеймса Куаха з Університету Аделаїди в Австралії, у звичайних батареях молекули й атоми працюють окремо, тоді як у квантових вони діють в унісон як хвиля. Завдяки цьому зарядка квантових акумуляторів більшої ємності займає набагато менше часу, якщо використовувати досить потужні зарядні пристрої.

"Наразі заряджання квантової батареї, яка зберігає близько мікроджоуля енергії протягом нано- і мілісекунд, займає від фемто до пікосекунд. Хоча це не здається великим терміном, насправді час його зберігання більш ніж у мільйон разів перевищує час заряджання. Для порівняння: це буде еквівалентно звичайній батареї, яка заряджається за кілька хвилин і здатна утримувати цей заряд упродовж сотень років", — каже вчений.

А деякі фізики припускають, що час зарядки квантової батареї обернено пропорційний кількості кубітів у системі. Тобто, чим більший сам акумулятор, тим швидше він заряджається.

Коли з'являться квантові батареї

Поки розробка квантових батарей перебуває в зародковому стані, хоча процес набирає обертів, і готові пристрої випустять на ринок ще не скоро. Найскладніше зберегти системи у квантовому стані при їхньому зменшенні.

Джеймс Куах вважає, що квантові батареї можна помістити в смартфони або автомобілі, але на актуальному етапі розвитку їм потрібні екстремально холодні та спокійні умови. Можливо, ядерний синтез з'явиться раніше. Якщо ж квантові акумулятори таки будуть створені, то можуть назавжди змінити збирання, доставлення та контроль енергії людством.

Раніше писали, що вчені з Японії та Китаю змогли зарядити квантову батарею, порушивши правила фізики. Ключову роль зіграв квантовий ефект невизначеного причинного порядку.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Раді заявили про підготовку масштабної реформи ТЦК та СП: що зміниться
GlavRed
2024-11-15T12:39:50Z
В окупованій грузинській Абхазії спалахнули протести проти "інвестиційної угоди" з Росією
Европейская правда
2024-11-15T12:39:25Z
Не просто допомагають Україні, а швидше рятують себе, – Коваленко про гучні заяви з Варшави
24tv
2024-11-15T12:36:39Z
Ліквідація капітана Чорноморського флоту: генерал-майор СБУ розібрав операцію
24tv
2024-11-15T12:36:01Z
Договориться с Трампом: что должна делать Украина для сохранения поддержки Соединенных Штатов
Европейская правда
2024-11-15T12:34:53Z
Лідер КНДР наказав масово виготовляти дрони-смертники
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T12:30:47Z
Німеччині відомо про 10 загиблих в Україні своїх громадян - дані про них не розголошують
УкраинФорм
2024-11-15T12:30:38Z
Міністр оборони Польщі: Є межа допомоги Україні, яку я не переступлю
УкраинФорм
2024-11-15T12:28:27Z
Сильвестр Сталлоне назвав Трампа другим Джорджем Вашингтоном
Фокус
2024-11-15T12:27:50Z
MELOVIN - "Вбиваєш мене" та Тіна Кароль – "Що ти наробила" – 2 і 1 місця чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2024-11-15T12:39:36Z
Дмитро Монатік проговорився про майбутню стать третього малюка, який народиться зовсім скоро
TSN
2024-11-15T12:36:58Z
Телеканал 2+2 розпочав зйомки новорічного комедійного детективу «Бісова пательня»
GlavRed
2024-11-15T12:27:29Z
Ексдружина Гʼю Джекмана болісно сприйняла його зради, — ЗМІ
Фокус
2024-11-15T11:51:44Z
Девід Бекхем забив гол сніговику у святковому рекламному ролику
Фокус
2024-11-15T11:45:43Z
У Британії стартували покази українських фільмів у межах проєкту «Україна на екрані»
УкраинФорм
2024-11-15T11:45:19Z
18 листопада — презентація книжки віршів Дмитра Лазуткіна «Будемо жити вічно»
Детектор М
2024-11-15T11:42:41Z
Дензел Вашингтон розповів про пікантну сцену, яку вирізали з "Гладіатора 2"
Фокус
2024-11-15T11:30:48Z
Дмитро Монатік ненавмисно розкрив стать майбутньої дитини - деталі
GlavRed
2024-11-15T11:28:00Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Найкраща вправа для живота – базова і найпростіша, але є нюанс
24tv
2024-11-15T12:12:22Z
В Україні стартував просвітницький проєкт про боротьбу з раком в умовах війни
УкраинФорм
2024-11-15T11:52:27Z
Спалах кишкової інфекції в McDonald's: відома причина смерті та хвороби понад сотні людей
TSN
2024-11-15T11:16:35Z
Люди, які мають на своєму підвіконні цю кімнатну рослину, рідше хворіють
TSN
2024-11-15T11:15:50Z
Реформа системи соцстрахування: у міністерстві пояснили, що зміниться
УкраинФорм
2024-11-15T10:39:12Z
Держава з початку року профінансувала послуг з реабілітації на понад ₴3 мільярди - МОЗ
УкраинФорм
2024-11-15T10:19:21Z
6 питань про збільшення грудей, які ви соромились поставити: відповідає пластичний хірург
24tv
2024-11-15T10:06:41Z
Лікарні Харківщини отримали 23 системи збереження енергії Tesla Powerwall
УкраинФорм
2024-11-15T10:01:13Z
Чи є загроза вторгнення росіян на Чернігівщину: заява ЦПД
24tv
2024-11-15T12:42:59Z
Дитина-алергик залишалась голодною: омбудсмен розповів про порушення у скандальній спецшколі
Фокус
2024-11-15T12:42:32Z
ЯК ОФОРМИТИ ЖИТЛОВУ СУБСІДІЮ ЧЕРЕЗ ЦНАП - умови та перелік документів
Известия Киев
2024-11-15T12:37:43Z
"Це буде в'язниця": в Ірані хочуть "лікувати" жінок, які відмовляються носити хіджаб
24tv
2024-11-15T12:36:11Z
США нарощують постачання зброї в Україну
360ua.news
2024-11-15T12:36:04Z
В Україні показали дрон, стійкий до РЕБ: що відомо
InternetUA
2024-11-15T12:34:30Z
Уряд погодив експеримент: жінок працевлаштовуватимуть на професії, що раніше були чоловічими
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T12:33:30Z
В Україні закуплять шкільні автобуси для дітей з особливими освітніми потребами
24tv
2024-11-15T12:33:13Z
«Палюче тепло вб’є нас найперше»: чому спека стане головним ворогом людства. Рецензія ITC.ua
ITC
2024-11-15T12:29:00Z
Кабмін змінив критерії бронювання працівників
ZN UA
2024-11-15T12:39:26Z
Кабмін ухвалив порядок виплат за програмою «Зимова єПідтримка»
УкраинФорм
2024-11-15T12:39:01Z
Україна конкурує з росією на ринку соняшникової олії
AgroPortal
2024-11-15T12:30:20Z
Хакер із рф, який вкрав рекордну суму у біткойнах, засуджений до п'яти років в'язниці у США
InternetUA
2024-11-15T12:29:36Z
Накопичення вагонів з зерном в порту Ізмаїл досягло рекордного зростання
AgroNews
2024-11-15T12:18:09Z
Уряд затвердив держпрограму енергетичної модернізації підприємств водопостачання
УкраинФорм
2024-11-15T12:15:43Z
Здорожчання долара США може спровокувати хаос у світі, – Chatham House
24tv
2024-11-15T12:15:41Z
Третина зовнішньої допомоги Україні надійшла у формі грантів - Мінфін
УкраинФорм
2024-11-15T12:13:53Z
Зарплати в Польщі порівняно з іншими країнами ЄС: статистика
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T12:12:24Z
Як приготуватися до піци за 10 хвилин: Клопотенко розкрив найшвидший і найпростіший рецепт
Политека
2024-11-15T12:30:32Z
Спіймати удачу за хвіст: як правильно загадати бажання на Новий рік 2025
GlavRed
2024-11-15T12:30:10Z
Ніжне ризотто з грибами: як приготувати апетитну страву, що перенесе в Італію
24tv
2024-11-15T12:06:29Z
Українка влаштувалася за кордоном тим, ким всі мріяли бути в дитинстві: чим вона займається
24tv
2024-11-15T11:51:30Z
Які фрукти не можна ставити на новорічний стіл у рік Змії, бо можна залучити в дім конфлікти
TSN
2024-11-15T11:51:23Z
Не робіть цього: дизайнери вказали на 6 найпоширеніших помилок у використанні шпалер
24tv
2024-11-15T11:30:09Z
Урич та Ворохта потрапили до списку "Найкращих туристичних сіл" 2024 року за версією ООН
Комсомольская правда
2024-11-15T11:19:06Z
Рецепт домашнього майонезу без яєць: мінімум інгредієнтів, але максимум смаку
TSN
2024-11-15T11:15:58Z
Всі будуть думати, що ви миєте щодня, а насправді — раз на місяць: розчин для очищення дзеркал
TSN
2024-11-15T11:15:31Z
Дубль Соси допоміг збірній Нігеру розгромити Судан
Football.ua
2024-11-15T12:40:37Z
Ольмо: Нинішній календар — пекельний, організм має межу
Football.ua
2024-11-15T12:39:06Z
Онлайн-трансляція пресконференції Реброва перед матчем Грузія – Україна
24tv
2024-11-15T12:36:58Z
Фанати влаштували бійку під час матчу Франція – Ізраїль: відео заворушення
24tv
2024-11-15T12:27:09Z
Реал може продати свою головну зірку: на трансфері наполягає син президента
24tv
2024-11-15T12:12:46Z
Фернандеш: Є багато речей, яких ви не знаєте про Роналду
Football.ua
2024-11-15T12:07:16Z
«ПСЖ» та «Барселона» цікавляться гравцем суперника збірної України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T12:00:59Z
На ізраїльських футбольних фанатів напали на стадіоні Франції
360ua.news
2024-11-15T12:00:35Z
Мессі накинувся на арбітра після поразки Аргентини: зірку обурило суддівство – емоційне відео
24tv
2024-11-15T11:51:59Z
Підозру отримав путінський археолог, який розкопками в Криму завдав Україні понад ₴200 млн. збитків
Украина Криминальная
2024-11-15T12:42:29Z
До України суне антициклон: як зміниться погода вихідними
TSN
2024-11-15T12:39:24Z
"До початку січня будь-яким способом": військовий розповів про активізацію росіян у Курській області
ZN UA
2024-11-15T12:31:37Z
Проєкт UEFA PLAYMAKERS за участю УАФ завітав до Рівненщини
УкраинФорм
2024-11-15T12:30:42Z
Унаслідок обстрілу середмістя Херсона поранені двоє людей
УкраинФорм
2024-11-15T12:15:44Z
Рожеві фламінго у київському зоопарку переїхали до теплого будиночку на зимівлю
Комсомольская правда
2024-11-15T12:13:16Z
Аварія на Дніпровській набережній: жителі однієї з вулиць залишилися без води
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T12:12:35Z
У Кривому Розі демонтовано пам’ятники Пушкіну та Лермонтову
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T12:00:12Z
Кількість поранених внаслідок вчорашніх обстрілів Херсонщини зросла до семи
УкраинФорм
2024-11-15T11:57:10Z
В Іспанії горів будинок для літних людей: щонайменше 10 загиблих
УкраинФорм
2024-11-15T12:43:52Z
У Польщі затримали підозрюваного у спробі пустити під укіс потяг
Европейская правда
2024-11-15T12:42:29Z
На знешкодження 400 мін у Чорному морі може піти п'ять років - Плетенчук
УкраинФорм
2024-11-15T12:33:35Z
На Полтавщині в експосадовця Держказначейства виявили необґрунтованих активів на суму понад $61 млн
Украина Криминальная
2024-11-15T12:30:55Z
У Харкові викрили жінку, яка займалася збутом наркотиків та психотропів на території
Мій Харків
2024-11-15T12:30:40Z
Шахраї виманили 55 000 гривень у жінки, обіцяючи допомогу від президента
InternetUA
2024-11-15T12:29:58Z
Пожежа в будинку для літніх людей в Іспанії забрала життя 10 осіб
1News
2024-11-15T12:27:01Z
На Одещині водій трактора не помітив, що розчавив дитину
TSN
2024-11-15T12:21:23Z
У столиці викрили ОЗГ, яка займалася незаконними онлайн-казино та ставками
Khreschatyk
2024-11-15T12:13:36Z
Avowed уже можна передзамовити у Steam, але ціна для українців одна з найвищих
ITC
2024-11-15T12:29:51Z
Google відмовляється від політичної реклами в ЄС через невизначеність з новими правилами
ITC
2024-11-15T12:29:42Z
Перший погляд на Wi-Fi 8 — та ж пікова та краща реальна швидкість
ITC
2024-11-15T12:29:02Z
Дослідники назвали "ідеальну" різницю у віці між парами: погодились не усі
TSN
2024-11-15T12:21:45Z
Названі найпопулярніші та найнебезпечніші паролі в 2024 році
InternetUA
2024-11-15T12:16:03Z
У світі таких тільки два: турецькі археологи зробили неймовірне відкриття
Фокус
2024-11-15T12:15:25Z
У мережі показали нестандартний дизайн камери Xiaomi 15 Ultra
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T12:12:15Z
За рік нічому не навчилися: компанія Nord опублікувала традиційну статистику популярних паролів
24tv
2024-11-15T12:06:51Z
Королі вечірок. Хто з тварин на Землі влаштовує найбільші стовпотворіння
Фокус
2024-11-15T12:00:53Z
Водії зі стажем обов'язково возять в автомобілі пляшку з оцтом: навіщо так робити
TSN
2024-11-15T12:39:20Z
Зимові шини Michelin Alpin: як стати еталонним продуктом
AutoCentre
2024-11-15T12:34:06Z
В Україні зростає попит на «американців» із пробігом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:51:55Z
Про низькотемпературні властивості олив 5W-30 чи 0W-30. Не все так однозначно?
AutoCentre
2024-11-15T10:42:55Z
З екраном замість решітки радіатора: GAC показав великий електричний кросовер Hyptec HL
AutoGeek
2024-11-15T10:33:53Z
В Україні стартують продажі нової версії Nissan X-Trail: оголошено ціни
ЗаРулем
2024-11-15T10:15:06Z
Bugatti W16 Mistral розігнали до рекордних 454 км/год
AutoCentre
2024-11-15T10:10:43Z
З запасом ходу до 700 км: новий електромобіль Jaguar вперше показали на офіційних фото
AutoGeek
2024-11-15T09:55:05Z
Кабіна злітає окремо від шасі: GAC показав у дії свій літаючий електромобіль
AutoGeek
2024-11-15T09:24:06Z