MY.UAНовини
Дипломатичний контрнаступ України. Чого чекати від Саміту миру-2
Дипломатичний контрнаступ України. Чого чекати від Саміту миру-2

Дипломатичний контрнаступ України. Чого чекати від Саміту миру-2

Президент Володимир Зеленський заявив, що наразі триває підготовка вже до другого Саміту миру. Коли і де може пройти новий саміт, з якою метою Київ ініціює його проведення та на які результати очікує, з’ясовував Фокус.

Під час пресконференції за підсумками Глобального саміту миру, який відбувся 15-16 червня у швейцарському Бюргенштоці, Володимир Зеленський, серед іншого, сказав і про новий саміт.

"Ми не маємо часу на довготривалу роботу. Рух до миру означає діяти швидко. Підготовка до другого Саміту миру займе місяці, не роки. Тому коли план дій щодо миру буде готовим і кожен крок буде пропрацьованим, відкриється шлях до проведення другого Саміту миру, а отже, і для завершення цієї війни задля справедливого та тривалого миру", — наголосив президент.

Володимир Зеленський також додав, що вже є країни, які оголосили про свій інтерес прийняти другий Саміт миру, і офіційний Київ почав з ними відповідні перемовини.

Зі свого боку, міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Касіс, як повідомляє The Guardian, заявив, що ймовірно, другий Саміт миру відбудеться до президентських виборів у США, запланованих на листопад 2024 року. Метою наступного саміту, на переконання швейцарського дипломата, буде питання, як саме прокласти шлях до миру в Україні.

Ігнаціо Касіс певен: другий Саміт миру відбудеться до президентських виборів у США
Фото: Getty Images

У тому, що цей шлях буде досить тривалим і сповненим різного ґатунку перешкод, не сумніваються експерти, з якими поспілкувався Фокус.

Зараз м’яч на боці Путіна

"Відштовхуючись від заяви Зеленського про те, що другий Саміт миру принесе мир в Україну, можна припустити: це означає, що до участі в цьому заході буде залучена Росія. Крім того, вочевидь, під час другого Саміту миру будуть артикулюватися усі десять пунктів формули миру. Враховуючи ці обставини, можу сказати, що другий саміт відбудеться не скоро, тому що він безпосередньо пов'язаний з тими моделями поведінки, які обиратиме Путін щодо України та Заходу", — зауважує у розмові з Фокусом політолог Олег Постернак.

На переконання експерта, після першого Саміту миру Україна буде максимально використовувати цей "шлейф", а саме — комюніке саміту в якості доказу гібридної антипутінської коаліції — і організовуватиме масштабний тиск на РФ.

Важливо Ультиматум скривдженої людини. Як варто сприймати "формулу миру" від Путіна

"Важливо розуміти: для того, аби Росія продемонструвала свої заходи відновлення довіри, вона має зробити якісь кроки по тим трьом пунктам, які зафіксовані в декларації інаугураційного Саміту миру. Після того, як ці кроки будуть зроблені, можна буде говорити про те, що Російська Федерація здатна викликати до себе довіру. Тобто, м’яч наразі на боці Росії. Очевидно, що РФ усі ці пункти відкине, але, тим не менше, в очах світової громадськості буде картинка того, наскільки реально РФ хоче миру", — підкреслює політолог.

Після Глобального саміту миру, акцентує Олег Постернак, РФ у будь-якому разі має якось зреагувати, демонструючи свою готовність бути стороною переговорів щодо закінчення війни.

Міністр закордонних справ Саудівської Аравії Фаїс бін Фархан аль-Сауд і президент України Володимир Зеленський перед початком Саміту миру
Фото: Getty Images

Що ж стосується місця проведення другого Саміту миру, то, на думку, експерта, це теж є дуже важливим моментом — і не лише з протокольної точки зору.

"Скоріше за все, другий Саміт миру прийматиме Саудівська Аравія або якась інша нейтральна держава. Це можуть бути Об’єднані Арабські Емірати або Катар, які мають достатньо значний досвід дипломатичного посередництва в різних міжнародних конфліктах. А ось коли саме відбудеться цей саміт – наразі сказати дуже важко", — підсумовує Олег Постернак.

Кремль відкине усі запропоновані пропозиції

Своєю чергою політолог Олег Саакян у розмові з Фокусом зауважує наступне: "Я схильний вважати, що заява президента Зеленського про проведення за кілька місяців другого Саміту миру — це, радше, орієнтування партнерів на пришвидшення напрацювання порядку денного та узгодження позицій. Тобто мова йде, скоріше за все, не стільки про конкретну локацію чи конкретний час, скільки про характер і динаміку. Таким чином, якщо буде знайдений механізм реалізації по заявленим трьом позиціям, другий етап буде проведено. Втім, по-хорошому, хотілося б уже бачити в роботі усі десять пунктів формули миру.

Другий Саміт миру, на переконання політолога, має засвідчити або готовність РФ до закінчення війни, або її відсутність — "і тоді всім стане очевидно, що світ спробував, але Росія продовжує діяти з позиції агресивних амбіцій".

Експерт: "Другий саміт безпосередньо пов'язаний з тими моделями поведінки, які обиратиме Путін по відношенню до України та Заходу"
Фото: Getty Images

"Росія може брати участь у другому Саміті миру лише у випадку, коли по усім десятьом пунктам будуть досягнуті консенсусні позиції, принаймні більшості учасників, представлених на Саміті миру. Чи така ситуація є реалістичною? Я до цього ставлюся скептично, як, до речі, і до того, що взагалі РФ буде готова до дипломатичного завершення війни. Тому Саміт миру я сприймав би, скоріше, як процесоорієнтований механізм, покликаний повернути бодай частину сили міжнародному праву, яке не зклало іспит російською агресією", — підкреслює Олег Саакян.

У разі, якщо РФ відкине усі запропоновані пропозиції, Україна, за прогнозом експерта, продовжить працювати в рамках Саміту миру над створенням інструментів примусу Росії.

"Ми доволі складно і жорстко повинні прийняти реальність того, що світ не готовий до краху Росії, і, відповідно, нам потрібно мати також власний сценарій дипломатичного завершення війни, який захищав би наш інтерес. Власне, Саміт миру – це ніщо інше, як дипломатичний контрнаступ України. Ми зайняли стратегічні висоти і досягнули декількох вкрай важливих результатів", — зазначає Олег Саакян.

Першим і ключовим таким результатом експерт називає той факт, що будь-який альтернативний мирний план, який передбачає дипломатичний мир за рахунок поступок жертви, тобто України, стане маргінальним і не набере навіть половини тієї репрезентативності, яку має Саміт миру.

Володимир Зеленський: "Мир не потрібен їм, це факт. Мир потрібен всім нам – це факт"
Фото: Getty Images

"Чи не вперше, починаючи з 2014 року, дипломатія і слово "мир" починають грати на справедливість, а не на боці агресора. Десять років до цього ми існували в ситуації, коли мир сприймався лише як поступки з боку жертви — і поступки з боку агресора виключно у вигляді його недоотриманих амбіцій. Тепер же контекст змінився на примус РФ, а не її стримування. І це все ми можемо побачити і в санкційних пакетах, і в пакетах підтримки України, і в заявах ключових столиць", — зауважує з цього приводу політолог, додаючи, що тепер глобальна більшість – це слово на озброєнні Києва, а не Москви.

На переконання Олега Саакяна, інаугураційний Саміт миру, серед іншого, дезавуював російський міф про те, що російсько-українська війна – це антиімперіалістичний, антиамериканський похід проти монополярного світу.

"Україна Самітом миру продемонструвала, що вона, не будучи членом клубу наддержав, здатна організувати безпрецедентний по репрезентативності саміт і стати фактично голосом тих країн, які можуть завтра опинитися на місці України", — наголошує політолог.

На його думку, це ще не новий підхід, але вже демонстрація того, що тегерансько-ялтинсько-потсдамський світ, в якому збиралися декілька полюсів і вирішували долю усього світу, пішов в історію.

"Власне, Україна продемонструвала амбіцію на формування механізмів реформи світопорядку не за полярним принципом, а навпаки – аполярною моделлю, яка закриває для РФ лазівки, якими вона прикривала повсякчас інфраструктуру своєї агресії", — констатує Олег Саакян.

Експерт переконаний, що "після успішного саміту у Швейцарії, попри певні виклики, які там проявилися, наступні саміти стають дуже привабливим активом, за який боротиметься низка гравців".

"Чимало країн хотіли б, щоб наступний саміт проводився у них, оскільки це стає їх геополітичним активом. Тому, вочевидь, найближчим часом триватимуть торги, результат яких залежатиме і від України, і від дипломатичних зусиль держав, які хочуть стати господарем саміту. Ці країни мають запропонувати ще ширшу репрезентативність і можливість залучення тих країн, які не були представлені у Бюргенштоці. Вірогідніше за все, другий Саміт миру прийматиме столиця якоїсь з неєвропейських держав", — підсумовує Олег Саакян.

Путін імітує готовність до перемовин

Саме на другому Саміті миру, як заявив Володимир Зеленський, буде представлено план завершення війни. Там також очікується участь Росії. "Їх (педставників РФ — ред.) присутність буде говорити про те, що вони дійсно вирішили закінчити війну", — зауважив президент.

"Україна продемонструвала амбіцію на формування механізмів реформи світопорядку", — експерт
Фото: Getty Images

Втім, за його словами, перемовини між Києвом та Москвою можуть розпочатися раніше за умови, що Російська Федерація виведе свої війська з української території. "Мир не потрібен їм, це факт. Мир потрібен всім нам – це факт", — акцентував глава держави.

Тим часом аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) у своєму звіті наголошують на тому, що "Путін не зацікавлений у добросовісних переговорах і лише імітує зацікавленість у межах більш широких інформаційних зусиль, спрямованих на те, щоб підбурити Захід піти на поступки, які б порушили суверенітет України".

Експерти ISW констатують, що в осяжному майбутньому Кремль навряд чи зголоситься на перемовини, "враховуючи, що теорія російської перемоги ґрунтується на припущенні, що російські війська здатні до невизначеного в часі повзучого просування на полі бою, щоб витримати західну підтримку України".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Будапешт. Бомба під незалежність»: нарешті правильні висновки
Детектор М
2024-09-28T20:46:58Z
Покинув театр, щоб захищати Батьківщину: на війні загинув український артист балету в Литві
Фокус
2024-09-28T20:11:39Z
"Мене зрадили не один раз": під час концерту Melovin зізнався, що його мало не знищило
Знай
2024-09-28T17:51:34Z
Катя Осадча показала рідкісні фото з дорослим сином, яких ще не було в мережі
24tv
2024-09-28T17:21:05Z
3 романтичні фільми, які захочеться подивитися з коханою людиною
24tv
2024-09-28T16:42:14Z
Колишній учасник гурту DZIDZIO пояснив, чому негативно ставиться до Олега Винника
Фокус
2024-09-28T16:30:32Z
На фестивалі «Інтерлялька» в Ужгороді покажуть вистави лялькарі з восьми країн світу
УкраинФорм
2024-09-28T15:19:46Z
Фронтмен гурту Måneskin випустив першу сольну пісню
УкраинФорм
2024-09-28T15:00:33Z
Маніфест любові від MELOVIN та дебютний альбом Дорофєєвої: 10 музичних новинок тижня
24tv
2024-09-28T14:51:42Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Хусити намагались атакувати ракетою аеропорт Ізраїля у момент прибуття Нетаньяху
TSN
2024-09-29T03:09:18Z
Китай в ООН застеріг від розширення карти війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T03:09:16Z
В російському Єйську пролунали вибухи, мешканці сумніваються, що це ППО
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T02:51:21Z
До ріки Оскіл на Харківщині росіянам залишилось 3 км – ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T02:39:10Z
У КНДР вважають американську військову допомогу «величезною помилкою»
УкраинФорм
2024-09-29T02:31:49Z
Ставлять незручні питання: чому пропагандисти Росії почали відверто критикувати "СВО"
24tv
2024-09-29T01:33:09Z
Міжнародне інформагентство AFP заявило про кібератаку
InternetUA
2024-09-29T01:01:16Z
Сходознавець пояснив, що буде з "Хезболлою" після ліквідації її лідера
TSN
2024-09-29T01:00:52Z
Українці можуть безкоштовно вилікувати зуби: стало відомо, на кого розрахована програма
Политека
2024-09-28T19:11:35Z
«Перший у світі» нейрочип на основі графену імплантували онкохворому пацієнту
InternetUA
2024-09-28T19:02:27Z
5 протизапальних напоїв, що ідеальні для осені: вони захистять від застуди
24tv
2024-09-28T17:33:54Z
Якщо мучить безсоння: проста техніка, яка допоможе заснути швидко і міцно
24tv
2024-09-28T17:33:13Z
У Китаї вперше вилікували діабет завдяки стовбуровим клітинам: пацієнти відмовились від інсуліну
Фокус
2024-09-28T15:51:15Z
Побачили наскрізь: учені зробили шкіру мишей невидимою за допомогою харчового барвника
Фокус
2024-09-28T15:45:27Z
Чому вода у пляшках шкідлива
24tv
2024-09-28T14:57:18Z
Вітряна віспа: які є міфи довкола хвороби та особливості лікування
TSN
2024-09-28T14:51:40Z
Які хвороби серця є підставою для відстрочки від мобілізації: повний перелік
24tv
2024-09-28T14:30:36Z
Два ворожі носії «Калібрів» продовжують бойове чергування у Чорному морі
УкраинФорм
2024-09-29T03:31:49Z
У Запоріжжі лунають вибухи, росіяни атакують місто КАБами
ZN UA
2024-09-29T03:09:47Z
Половину країни залиють дощі: прогноз погоди на 29 вересня
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T03:00:21Z
Сапер, який підірвався на Херсонщині та залишився без кінцівок, уперше встав на протези
УкраинФорм
2024-09-29T02:55:33Z
Окупанти просунулись кількома вулицями у Селидовому – звіт ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T02:45:09Z
На деокупованій Херсонщині за добу водолази-сапери очищають 15 квадратних метрів акваторії
УкраинФорм
2024-09-29T02:04:01Z
Стрільцям слід бути чесними із собою: гороскоп на 29 вересня
24tv
2024-09-29T02:03:55Z
Мешканці окупованої Голої Пристані відзначили 315-річний ювілей міста у Києві - ОВА
УкраинФорм
2024-09-29T01:31:31Z
На Сумщині пролунло 130 вибухів
TSN
2024-09-29T01:18:28Z
Поліція Гамбурга вилучила 2 тонни кокаїну на €100 мільйонів
УкраинФорм
2024-09-29T03:14:45Z
У Запоріжжі пролунали вибухи
УкраинФорм
2024-09-29T02:37:43Z
Вороніж у Росії зазнав потужної атаки БпЛА: місцеві фіксують десятки вибухів і пожеж
24tv
2024-09-29T02:24:19Z
Ворожа атака на лікарню у Сумах: кількість жертв зросла
TSN
2024-09-28T23:00:31Z
Ураган "Хелен" у США забрав життя 52 людей і продовжує вирувати
ZN UA
2024-09-28T22:19:54Z
Поліція Сум показала жахливі кадри російського удару по лікарні
TSN
2024-09-28T20:57:25Z
У кількох областях повітряна тривога через атаку БПЛА
УкраинФорм
2024-09-28T20:16:58Z
У Пакистані розбився гелікоптер з російськими пілотами на борту
iPress
2024-09-28T19:19:09Z
Цинічний обстріл Сум: ДСНС показала момент повторного удару “Шахеда”
TSN
2024-09-28T19:03:55Z
Слот повідомив, наскільки серйозною є травма Робертсона
Football.ua
2024-09-28T21:37:05Z
Україна – Венесуела: відео онлайн-трансляція чвертьфіналу футзального ЧС-2024
ZN UA
2024-09-28T21:34:45Z
Дженоа — Ювентус 0:3 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2024-09-28T21:13:18Z
Україна – Венесуела: прогноз букмекерів, де і коли дивитись матч 1/4 фіналу ЧС-2024 з футзалу
ZN UA
2024-09-28T21:10:34Z
Осасуна сенсаційно обіграла Барселону
Football.ua
2024-09-28T21:02:21Z
"Ліверпуль" у напруженому матчі здолав "Вулвергемптон" та очолив АПЛ
TSN
2024-09-28T20:57:19Z
Усе дуже просто, – Ф'юрі розкрив секрет перемоги над Усиком в бою-реванші
24tv
2024-09-28T20:54:26Z
Аталанта вирвала нічию у Болоньї
Football.ua
2024-09-28T20:43:44Z
Осімген уперше забив за Галатасарай
Football.ua
2024-09-28T20:23:24Z
Червоне, біле, помаранчеве: як на Київщині розвивають виноробство
AgroPortal
2024-09-29T03:30:31Z
Як не втратити субсидію у новому опалювальному сезоні: попередження від YASNO
Знай
2024-09-29T03:06:51Z
День вихователя: привітання у прозі, віршах та листівках
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T03:03:26Z
Точне влучання: авіаексперт назвав найкращі цілі для бомб JSOW, які отримає Україна
24tv
2024-09-29T02:42:21Z
Нова масштабна мобілізація в рф: офіцер ЗСУ розповів, як зміниться ситуація на фронті
Политека
2024-09-29T02:31:12Z
Взуття та харчування: українцям роздають гуманітарну допомогу
Знай
2024-09-29T02:12:58Z
Сьогодні в Україні відзначають День пам'яті жертв Бабиного Яру
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T01:54:19Z
На Рівненщині ліцей зібрав на благодійному аукціоні понад ₴100 тисяч гривень для ЗСУ
УкраинФорм
2024-09-29T01:46:55Z
Перемога України у війні: ізраїльський військовий експерт назвав головну умову
GlavRed
2024-09-29T01:27:30Z
Пенсії 2025: нові правила та несподівані зміни для переселенців
Хвиля
2024-09-29T03:03:41Z
Бензин, дизель, автогаз: українцям показали актуальні ціни на пальне
Хвиля
2024-09-29T02:06:31Z
Найдорожчий рис у світі: який вигляд має та скільки коштує
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T02:00:11Z
На Рівненщині вже засіяли понад третину запланованих площ пшениці, ячменю та жита
УкраинФорм
2024-09-28T23:52:08Z
Засновника найбільшої криптобіржі Binance звільнили з-під варти
InternetUA
2024-09-28T23:01:23Z
Пенсію можна збільшити: у ПФУ розповіли, як забезпечити собі спокійнішу старість
Знай
2024-09-28T20:12:35Z
Як користуватися газовою плитою, щоб платити менше: поради від "Нафтогазу"
Знай
2024-09-28T19:06:43Z
Союзникам України не вистачає коштів на допомогу у 2025 році
360ua.news
2024-09-28T18:16:09Z
Керівник ДТЕК відзвітував про переговори з міжнародними партнерами у США
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T17:12:26Z
Перша зачіска чоловіка за 20 років вразила людей: що з ним зробив барбер
24tv
2024-09-29T03:24:31Z
Календар городника на тиждень з 30 вересня по 6 жовтня: який врожай ще можна отримати
Политека
2024-09-29T03:23:40Z
Як замаринувати та запекти качку: "Мастер Шеф" Глінська дала правильний рецепт
Политека
2024-09-29T03:01:43Z
Гід покупця: поради щодо вибору кольорової гами штор
Украина Криминальная
2024-09-29T01:28:25Z
Як зберегти врожай часнику на зиму: погріб не потрібен
Политека
2024-09-29T00:04:01Z
День ангела 29 вересня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-09-28T23:00:00Z
Європейці змінили поведінку у ресторанах: дані дослідження
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T20:30:21Z
Який стіл більший: лише 1% людей з високим рівнем IQ впораються за 8 секунд
24tv
2024-09-28T20:12:28Z
Не бійтеся експериментів: "Мастер Шеф" дала рецепт оригінального каррі з гарбузом
Политека
2024-09-28T20:01:30Z
Школярі створюють новий ШІ, щоб допомогти автомобілям вчасно реагувати на тварин
24tv
2024-09-28T14:06:37Z
Японська компанія представила електричний кран у вигляді гігантського скорпіона
24tv
2024-09-28T09:02:11Z
В Україні розпочнуть бронювати пікапи Isuzu D-Max
AutoCentre
2024-09-28T09:01:25Z
Незвичайний 18-річний пікап Chevrolet майже без пробігу виставили на продаж
AutoCentre
2024-09-28T07:09:43Z
Рідини для електромобілів – електричне майбутнє
ЗаРулем
2024-09-28T07:03:12Z
Час переходити на електротягу: автомобілі в Україні дешевшають
Знай
2024-09-28T05:51:57Z
Стартує передпродаж Changan Mazda EZ-6
Portaltele
2024-09-28T05:04:29Z
Під час випробувань помітили таємничий електричний позашляховик Audi
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T18:36:23Z
Найбільший позашляховик Ford показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T14:45:51Z
Окуляри Apple Vision Pro отримають потужний чип M5 і підтримку ШІ
InternetUA
2024-09-29T03:01:29Z
Наступна функція безпеки WhatsApp виділятиме небезпечні посилання перед натисканням
InternetUA
2024-09-29T02:01:26Z
Соцмережа Х має сплатити понад $5 мільйонів штрафів перед відновленням роботи у Бразилії - суд
УкраинФорм
2024-09-29T01:49:12Z
Швидший ніж звук в 26 разів: повз Землю пронісся небезпечний астероїд
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T01:27:27Z
"Чебурнет" все ближче: росіяни скиглять, що в них відібрали TikTok
24tv
2024-09-28T22:54:07Z
Космічний корабель Crew Dragon вирушив на МКС по астронавтів Boeing Starliner
ZN UA
2024-09-28T20:55:59Z
Південнокорейський водневий дрон тримається в повітрі 14 годин
InternetUA
2024-09-28T20:25:17Z
Вчені виявили, що штучний інтелект може спрогнозувати вибух метану в шахтах
InternetUA
2024-09-28T20:01:08Z
Причина найбільшого масового вимирання на Землі більше не є загадкою
Portaltele
2024-09-28T18:08:22Z