MY.UAНовини
Екзотичні чорні діри: вчені пояснили походження темної матерії
Екзотичні чорні діри: вчені пояснили походження темної матерії

Екзотичні чорні діри: вчені пояснили походження темної матерії

Близько 50 років наукова спільнота бореться з суттєвою проблемою: у Всесвіті недостатньо видимої матерії.

Вся матерія, яку ми бачимо — зірки, планети, космічний пил і все, що знаходиться між ними — не може пояснити, чому Всесвіт поводиться так, як він поводиться, і її має бути в п'ять разів більше, щоб спостереження дослідників мали сенс, згідно з даними NASA. Вчені називають її темною матерією, оскільки вона не взаємодіє зі світлом і невидима.

Про це пише CNN. 

У 1970-х роках американські астрономи Віра Рубін і В. Кент Форд підтвердили існування темної матерії, спостерігаючи за зірками, що обертаються на краю спіральних галактик. Вони помітили, що ці зірки рухаються надто швидко, щоб утримуватися разом видимою матерією галактики та її гравітацією — натомість вони мали б розлітатися врізнобіч. Єдиним поясненням була велика кількість невидимої матерії, що зв'язувала галактику разом.

“Те, що ви бачите у спіральній галактиці, — сказала тоді Рубін, — це не те, що ви отримуєте”. Її робота ґрунтувалася на гіпотезі, сформульованій у 1930-х роках швейцарським астрономом Фріцом Цвіккі, і дала поштовх до пошуку невловимої речовини.

Відтоді вчені намагалися спостерігати темну матерію безпосередньо і навіть побудували великі прилади для її виявлення, але поки що безуспішно.

На початку пошуків відомий британський фізик Стівен Гокінг припустив, що темна матерія може ховатися в чорних дірах — головному предметі його роботи — що утворилися під час Великого вибуху.

Нове дослідження, проведене вченими з Массачусетського технологічного інституту, повернуло теорію в центр уваги, показавши, з чого були зроблені ці первісні чорні діри, і, можливо, відкривши абсолютно новий тип екзотичних чорних дір у цьому процесі.

“Це був справді сюрприз”, — сказав Девід Кайзер, один з авторів дослідження.

“Ми використовували знамениті розрахунки Стівена Гокінга про чорні діри, особливо його важливий результат про випромінювання, яке випускають чорні діри, — сказав Кайзер. — Ці екзотичні чорні діри з'являються в результаті спроб вирішити проблему темної матерії — вони є побічним продуктом пояснення темної матерії”.

Перша квінтильйонна частка секунди

Вчені висунули багато припущень щодо того, чим може бути темна матерія, починаючи від невідомих частинок і закінчуючи додатковими вимірами. Але теорія чорних дір Гокінга стала популярною лише нещодавно.

“Люди не сприймали її серйозно 10 років тому, — каже співавтор дослідження Ельба Алонсо-Монсальве, аспірантка Массачусетського технологічного інституту. — А все тому, що колись чорні діри здавалися справді невловимими — на початку 20-го століття люди думали, що це просто математичний цікавий факт, нічого фізичного в них немає”.

Тепер ми знаємо, що майже кожна галактика має чорну діру в своєму центрі, а відкриття дослідниками гравітаційних хвиль Ейнштейна, створених зіткненням чорних дір у 2015 році — знакова знахідка — дало зрозуміти, що вони є скрізь.

“Насправді, Всесвіт кишить чорними дірами, — каже Алонсо-Монсальве. — Але частинки темної матерії так і не було знайдено, хоча люди шукали в усіх місцях, де очікували її знайти. Це не означає, що темна матерія не є часткою, або що це точно чорні діри. Це може бути комбінація того й іншого. Але тепер до чорних дір як кандидатів у темну матерію ставляться набагато серйозніше”.

Інші нещодавні дослідження підтвердили справедливість гіпотези Гокінга, але робота Алонсо-Монсальве і Кайзера, професора фізики і професора історії науки Гермесгаузена в Массачусетському технологічному інституті, йде на крок далі і розглядає, що саме сталося, коли первинні чорні діри вперше утворилися.

Дослідження, опубліковане 6 червня в журналі Physical Review Letters, показує, що ці чорні діри повинні були з'явитися в першу квінтильйонну долю секунди Великого вибуху. “Це дуже рано, і набагато раніше, ніж утворилися протони і нейтрони, частинки, з яких все складається”, — говорить Алонсо-Монсальве.

У нашому повсякденному світі ми не можемо знайти протони і нейтрони в розщепленому вигляді, додала вона, і вони діють як елементарні частинки. Однак ми знаємо, що це не так, тому що вони складаються з ще менших частинок, які називаються кварками, з'єднаних між собою іншими частинками, які називаються глюонами.

“Зараз у Всесвіті неможливо знайти кварки і глюони поодинці і вільно, тому що він занадто холодний, — додала Алонсо-Монсальве. — Але на початку Великого вибуху, коли було дуже гаряче, їх можна було знайти поодинокими і вільними. Отже, первісні чорні діри утворилися шляхом поглинання вільних кварків і глюонів”.

Таке формування зробило б їх принципово відмінними від астрофізичних чорних дір, які вчені зазвичай спостерігають у Всесвіті і які є результатом колапсу зірок. Крім того, первісна чорна діра була б набагато меншою — лише маса астероїда, в середньому сконденсована в об'ємі одного атома. Але якщо достатня кількість цих первинних чорних дір не випарувалася під час раннього Великого вибуху і дожила до наших днів, вони могли б пояснити всю або більшу частину темної матерії.

Довготривалий підпис

Згідно з дослідженням, під час утворення первинних чорних дір, як побічний продукт, мав утворитися інший тип раніше небачених чорних дір. Вони були б ще меншими — лише маса носорога, стиснута в об'єм, менший за об'єм одного протона.

Ці мізерні чорні діри, завдяки своєму маленькому розміру, змогли б перейняти з кварк-глюонної маси, в якій вони утворилися, рідкісну і екзотичну властивість, яка називається “кольоровим зарядом”. За словами Кайзера, це стан заряду, притаманний виключно кваркам і глюонам, який ніколи не зустрічається у звичайних об'єктах.

Цей кольоровий заряд робить їх унікальними серед чорних дір, які зазвичай не мають жодного заряду. “Неминуче, що ці ще менші чорні діри також утворилися б, як побічний продукт (утворення первинних чорних дір), — каже Алонсо-Монсальве, — але сьогодні їх би вже не було, оскільки вони б уже випарувалися”.

Однак, якщо вони все ще існували за десять мільйонних часток секунди до Великого вибуху, коли утворилися протони і нейтрони, вони могли залишити видимі сліди, змінивши баланс між цими двома типами частинок.

“Баланс між кількістю протонів і нейтронів дуже тонкий і залежить від того, що ще існувало у Всесвіті на той момент. Якби ці чорні діри з кольоровим зарядом все ще існували, вони могли б змістити баланс між протонами і нейтронами (на користь одних або інших), якраз настільки, щоб протягом наступних кількох років ми змогли це виміряти”, — додала вона.

За словами Кайзера, це можна зробити за допомогою наземних телескопів або чутливих інструментів на орбітальних супутниках. Але може бути й інший спосіб підтвердити існування цих екзотичних чорних дір, додав він.

“Створення популяції чорних дір — це дуже бурхливий процес, який спричинив би величезні хвилі в навколишньому просторі-часі. Протягом космічної історії вони будуть послаблюватися, але не до нуля, — сказав Кайзер. — Наступне покоління гравітаційних детекторів може побачити чорні діри малої маси — екзотичний стан матерії, який є несподіваним побічним продуктом більш буденних чорних дір, що може пояснити темну матерію сьогодні”.

Багато форм темної матерії

Що це означає для поточних експериментів, які намагаються виявити темну матерію, таких як LZ Dark Matter Experiment у Південній Дакоті?

“Ідея про існування екзотичних нових частинок залишається цікавою гіпотезою, — каже Кайзер. — Існують й інші види великих експериментів, деякі з яких перебувають на стадії розробки, які шукають хитромудрі способи виявлення гравітаційних хвиль. І вони дійсно можуть вловити деякі з блукаючих сигналів від дуже бурхливого процесу формування первинних чорних дір”.

Існує також можливість, що первісні чорні діри — це лише частка темної матерії, додає Алонсо-Монсальве. “Це не обов'язково має бути однаково, — сказала вона. — Темної матерії в п'ять разів більше, ніж звичайної, а звичайна матерія утворюється з безлічі різних частинок. То чому темна матерія має бути єдиним типом об'єкта?”.

За словами Ніко Каппеллуті, доцента кафедри фізики Університету Маямі, первісні чорні діри знову набули популярності з відкриттям гравітаційних хвиль, проте про їхнє формування відомо не так багато, як хотілося б. Він не брав участі в дослідженні. 

“Ця робота є цікавим, життєздатним варіантом пояснення невловимої темної матерії”, — сказав Каппеллуті.

Дослідження є захопливим і пропонує новий механізм утворення першого покоління чорних дір, сказала Пріямвада Натараджан, професорка астрономії та фізики імені Джозефа С. і Софії С. Фрутон з Єльського університету. Вона також не брала участі в дослідженні.

“Весь водень і гелій, які ми маємо сьогодні у Всесвіті, були створені за перші три хвилини, і якби достатня кількість цих первинних чорних дір існувала до того часу, вони б вплинули на цей процес, і ці ефекти можна було б виявити”, — сказала Натараджан.

“Той факт, що цю гіпотезу можна перевірити за допомогою спостережень, я вважаю справді захопливим, окрім того, що це свідчить про те, що природа, ймовірно, створювала чорні діри, починаючи з найдавніших часів, різними шляхами”, — додала вона. 

Нагадаємо, в центрі яскравої галактики OJ 287, яка розташована на відстані приблизно 4 мільярдів світлових років, є подвійна система чорних дір. Науковці зробили відкриття завдяки масштабному спалаху, який відбувся ще 2021 року.  

Читайте провідні новини дня:

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Сэм Рэйми представляет: Netflix показал трейлер хоррора "Не двигайся"
GameMag
2024-09-21T03:13:12Z
Смертельный снегопад: Netflix показал первый трейлер сериала "Этернавт"
GameMag
2024-09-21T03:01:41Z
Девушка Роналдо в бикини похвасталась сочными формами
GlavRed
2024-09-07T21:27:17Z
"С согласия ФСБ": Кондратюк отреагировал на съемки пропагандистской ленты об армии РФ
Фокус
2024-09-08T13:00:33Z
Звезда "Лиги смеха" Розовый высмеял окупантов, которые внесли его в российский аналог "Миротворца"
TSN
2024-09-13T09:39:17Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
"Ахиллесова пята" по знаку Зодиака: какие представители астрологического круга чаще всего проявляют слабость
Знай
2024-09-21T02:51:59Z
Не созданы для брака: мужчины этого знака Зодиака разводятся чаще других
Marie Claire
2024-09-20T22:30:37Z
Гороскоп на 21 сентября 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-09-20T15:33:00Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
Модель с 17-м размером груди сделала предложение по реваншу Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-07T15:54:26Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Эксглава УЕФА Платини предлагает уменьшить количество футболистов на поле
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:03:38Z
Футболист "Шахтера" попал в команду недели Лиги чемпионов
ZN UA
2024-09-20T19:03:15Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
На камеру попало, что делал на трибуне Мудрик после пропущенного гола от Албании. Видео
Обозреватель
2024-09-08T17:23:03Z
"Вот почему это происходит". Ребров не сдержался в эфире после поражения сборной Украины от Албании. Видео
Обозреватель
2024-09-08T06:52:52Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Карьера Андрея Деркача в Москве — сигнал молодым агентам Кремля в Украине
Фокус
2024-09-19T07:30:12Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Второй саммит мира должен поставить точку в войне, - Зеленский
UAToday
2024-09-21T02:24:56Z
Зеленский провел Ставку: обсудили защиту энергетики с помощью Patriot и производство ракет
UAToday
2024-09-21T02:24:52Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
"Послам приготовиться?": Безуглая перешла в комитет Рады по внешней политике
Фокус
2024-09-17T20:06:18Z
Семья судьи Апелляционного суда Львовщины Михаила Романюка незаконно завладела виллой в центре Львова, - расследование СМИ
Политека
2024-09-10T17:13:06Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
На фронте погиб сын Главного раввина Украины
Comments UA
2024-09-11T16:03:25Z
Почему нельзя переезжать 9 сентября и кому запрещено шить сегодня: приметы и запреты на Анны
Знай
2024-09-09T02:04:14Z
В Украине изменили правила назначения пенсий за особые заслуги: кто утратил право на доплату
Хвиля
2024-09-21T03:03:57Z
Воинский учет ВПЛ: могут ли они получить ВУД по месту жительства
ZN UA
2024-09-21T03:01:40Z
Какой праздник отмечают 9 сентября: каким был день в истории
Обозреватель
2024-09-09T01:05:07Z
В Латвии придумали способ обеспечить ВСУ автомобилями: подробности
Хвиля
2024-09-08T14:45:29Z
Вторая годовщина смерти Елизаветы ІІ: пять интересных фактов о покойной королеве
Фокус
2024-09-08T08:06:29Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
В РФ вспыхнул еще один склад боеприпасов – СМИ
Корреспондент
2024-09-21T02:48:36Z
В харьковской больнице на момент удара находились сотни человек
Корреспондент
2024-09-20T21:18:00Z
Удар по Харькову: стало известно о последствиях
Корреспондент
2024-09-09T01:57:50Z
На складе в Воронежской области двое суток детонируют боеприпасы после попадания БПЛА
ZN UA
2024-09-09T01:50:11Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
Три утренние привычки, которые сделают ваш день ярче, а жизнь — проще
Marie Claire
2024-09-21T03:00:28Z
Пособие по беременности и родам: могут ли получить ФЛП
ZN UA
2024-09-21T02:03:01Z
Три знака Зодиака, которым нужно быть осторожнее на выходных 21-22 сентября 2024 года
Фокус
2024-09-20T20:21:50Z
Следуют за нами везде: ученые узнали причину, незаметно подрывающую нашу продуктивность
Фокус
2024-09-20T18:51:27Z
Хочу есть: 6 причин, по которым вы постоянно чувствуете голод
Фокус
2024-09-20T17:06:00Z
Найден эпицентр распространения COVID-19: ученые назвали всех подозреваемых в распространении. ВИДЕО
Новости Украины
2024-09-20T15:36:45Z
Опасные симптомы, предупреждающие о развитии онкозаболевания
Comments UA
2024-09-20T15:30:07Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Достигли пика: ВС РФ не могут одновременно наступать на Покровск, Мирноград и Селидово, — ВСУ
Фокус
2024-09-21T01:42:28Z
РФ ударила по центру Харькова
Корреспондент
2024-09-21T00:00:59Z
Украина вернула из плена 103 воинов - Зеленский
Корреспондент
2024-09-14T12:18:14Z
Стало известно, сколько людей сейчас проживает в Харькове
Корреспондент
2024-09-13T11:30:36Z
Вражеские БПЛА атакуют Киев: что известно
Корреспондент
2024-09-08T23:09:39Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
В Украине работает шеринг автогражданки для водителей, сообщил hotline finance
Корреспондент
2024-09-20T13:15:09Z
Заброшенные раритеты: в Украине обнаружили коллекцию винтажных Mercedes и Cadillac
Фокус
2024-09-20T13:06:15Z
Харьковские рекордсмены: история уникальных украинских спорткаров ХАДИ
Фокус
2024-09-20T12:06:18Z
Британская армия впервые представила новый основной боевой танк Challenger 3
Хвиля
2024-09-20T11:27:35Z
Цена $10750 и запас хода 510 км: дебютировал новый электрокроссовер от General Motors
Фокус
2024-09-20T10:36:28Z
"Будут сидеть без света по 16 часов в сутки": эксперт ответил, в каких городах зимой ситуация будет самой тяжелой
TSN
2024-09-08T10:54:08Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
120 кг за килограмм: за популярную сезонную ягоду заплатим больше, чем прошлой осенью – цены подскочили почти вполовину
Знай
2024-09-21T03:06:42Z
Отключение света: что ждет украинцев зимой
ZN UA
2024-09-21T02:34:41Z
Р2Р-трейдинг криптовалют: что нужно знать о нем
Comments UA
2024-09-13T11:23:28Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Жуткие звуки, доносящиеся из Марианской впадины, получили объяснение спустя 10 лет
UAToday
2024-09-21T02:24:56Z
Сахара зеленеет, ураганы утихают: как глобальное потепление влияет на Африку
UAToday
2024-09-21T02:24:51Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 21-22 сентября
UAToday
2024-09-21T02:24:00Z
Во время пауз: YouTube вводит новый вид рекламы
Корреспондент
2024-09-21T00:54:49Z
Параллельные миры существуют и мы живем в одном из многих – физики провели поразительное исследование
Знай
2024-09-20T20:30:50Z
PSSR против "мыла": Digital Foundry проверили Final Fantasy VII Rebirth, запущенную на PS5 Pro
GameMag
2024-09-20T20:07:40Z